Nieuws- en Advertentieblad. jam. Vijftiende Jaargang, Woensdag 18 Augustus. 1875. UitgeverS. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE Yerschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vToeger. Officieel Gedeelte. Kennisgeving De BURGEMEESTER der gemeente HELDER herinnert bij deze de Ingezetenen aan de bepalingen der verordening op het losloopen van honden van den 17 Julij 1801, houdende: «dat gceno honden »op straten ol'wegen binnen deze gemeente mogen «aanwezig zijn, dan voorzien van een halsband «waarop de naam van den eigenaar is vermeld," op verbeurte van geldboete. Honden op straten of wegen aanwezig en niet voorzien van zoodanige» halsband, zullen, als onbe heerd, zooveel mogelijk onschadelijk worden gemaakt. Helder, den 14 Aug. De Burgemeester voornoemd, STAIiMAN BOSSE. Niet-Officieel Gedeelte. Helder NieuwediepWillemsoord enz., 17 Augustus 1875. Een Nederlander, naar men zegt een Amsterdammer, is dezer dagen, onder beschul diging van bigamie, door de Fransche Re geering aan de Ned. justitie uitgeleverd. Een Inspecteur van het hoofdbureau van politie te Amsterdam heeft den man uit Duinkerken over gebracht. Hij is in de cellulaire gevan genis te Amsterdam onder dak gebracht. De bekende luchtreiziger Godard wordt in het laatst dezer maand te Amsterdam ver wacht, om weder cenige malen uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt op te stijgen. Te Noordeloos is eene verordening uit gevaardigd waarbij op straffe van f 1tot f 10.verboden is, zich aldaar in kennelijken staat van dronkenschap op de openbaren weg te vertoonen. Z. M. de keizer van Rusland heeft den heer W. Raraann, directeur der Ned. stoom bootmaatschappij te Amsterdam, benoemd tot Ridder der St. Anna-Orde derde klasse. Het weekblad de Werkman is overge gaan in handen van een commissie van 10 leden, Aan het hoofd van die commissie staat de heer B. H. Heldt, de voorzitter van het Ned, Werkliedenverbond. Te Vlissingen is in ondertrouw aange- teekend een gepensioneerde loods van 73 jaren met een meisje van 20 jaar. Men verwacht bij de voltrekking van het huwelijk eeltige //aardigheden" waarop de politie volstrekt niet schijnt gesteld te zijn. Het Italiaausch brikschip Felieiadezer dagen van Santos te Rotterdam aangekomen met een lading koffie, heeft gedurende de reis FEUILLETON. ZESTIENDE HOOFDSTUK. 25. ONVERWACHTE TIJDING. De weinige maanden, die ei- sedert Herman! onverwachte verdwijning vervlogen waren, liaddei eene groote verandering in 't gezin van Lindeman te weeg gebracht. Reeds zeer spoedig na zijn terugkomst was de oude héér Lot de voor hem treurige overtuiging gekomen, dat er zich in 't juweelkistje voor eene waarde van dertig duizend gulden bevond. Dubbel speet; 't hem dan ook, dat hij 't spoor zijns zoons niet had kunnen vinden. Ware 'tnu bij 't verlies van die dertig duizend gulden gebleven, 't zou voor zeker voor Lindeman nog geen onherstelbare ramp geweest zijn. Maai- er gebeurde meer. Op zekeren morgen, kreeg Lindeman een bezoek van een aanzienlijk man uit A. 'tWas de lieer v. d. Meelen. Na cenige wederzijdsche plichtple gingen gaf de lieer v. d. Meelen te kennen, dat hij Lindeman alleen wenschte te spreken. »Ik ben op 't oogonblik om een kleinigheid ver legen," sprak v. d. Meelen, toen ze op 't kantoor tegenover elkaar zaten. «Maar mijnheer v. d. Meelen de kapt. en het grootste gedeelte der beman- j aan de geele koorts verloren. Den 12 Juni was de stuurman Antonius Trapanï nog slechts overgebleven met 2 man en een jongen. Hoewel zelf ziek en uitgeput van vermoeienis, weigerden zij het schip te verlaten, en gelukte het hun den 20 Juli Falmoulh te bereiken, waar de stuurman Engelsche matrozen aannam. Assuradeuren op de lading te Rotterdam heeft de verdiensten van stuurman Trapani en zijne manschappen erkend door een aanzienlijk ge schenk in geld. Vrijdag middag kwam een man, werk zaam aan de stoomheistelling op de werken te Feijenoord, bij ongeluk in aanraking met het kamwiel der heimachine, waardoor zijn rechterhand werd verbrijzeld. De hand is onmiddelijk geamputeerd. -- Te Arnhem heeft een jongen, J. J., die om eene nietigheid in de nabijheid der ouder lijke woning onaangenaamheden kreeg mei een makker, waaruit een vechtpartij volgde, zijne tegenpartij met een knipmes, eene ge vaarlijke snede over den linkerpols gegeven. Woensdag heeft zich te Amsterdam een zonderling geval voorgedaan. Een jonge mau, die op het punt sloud om in de huwelijksboot te stappen, gevoelde eensklaps zulk een sterken afkeur van de huwelijksstaat, dat hij bruid on getuigen in den steek liet en zijn spijt, dat hij het zoover had laten komen, in een vloed Schiedammer ging afkoelen. Hij geraakte echter bij een en ander zoo erg van de wijs, dat de politie het raadzaam oordeelde hem in verzekerde be- bewaring te nemen. Bij het station van den Staatsspoorweg te 's Hertogenbosch heeft een jonginensch (hulp onderwijzer) zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Stukken, die bij hem werden gevonden, doen vermoeden dat de daad gepleegd werd in een vlaag van godsdienstigen waanzin. Het N. v. d. D. heeft medegedeeld, dat Amsterdam door 20 man politie bewaakt wordt van des morgens half vijf, het uur dat de nachtwacht inrukt, tot S uur, het tijdstip waarop de agenteu en inspecteurs op de bureelen komen. Het Nieuws is nog te goed ingelicht, zegt het Hbl. hierop: Slechts 10 (zegge tien) mau politie bewaakt de gemeente van bijna driemaal honderd duizend zielen, gedurende het vermelde tijdsverloop en als toevallig vele arrestanten aan de bureelen zijn, wordt de stad bewaakt door niemand, (zegge niemand) omdat de agenten dan de bureelen niet kunnen verlaten. Het binnenvaren van een Fransche loods- kotter met stoomsleepboot in de haven te Vlissingen, heeft de algemeene aandacht ge- «Zoo als zeg. Ik heb op heden aanzienlijke ka pitalen in een' handelsonderneming; over een drietal dagen zoudt ge er weer over kunnen disponeeren." «Zoudt ge mij de eer willen aandoen, 't benoo- digde zoolang van mij te aanvaarden?" «Ja, weet ge Lindeman, men kan tegenwoordig zoo weinig staat op de menschen maken. Daar heb je bijvoorbeeld Vermeer, ge kent hem im mers, hij zou mij 't verlangde gaarne voor een paar etmalen willen geven, maar ik heb niet met hem op. Men vraagt alleen een vriendschapsdienst aan zijns gelijken." Al had Lindeman ertegen opgezien v. d. Meelen te helpen, dan was hij toch voor de redeneering van zijn listigen vriend bezweken. Voornaam zijn, aanzienlijk wezen, gelijk staan met do voornaam ste» uit A., dat was 't ideaal van Lindeman. Aan den anderen kant was v. d. Meelen er van over tuigd 'tbest te zullen slagen indien hij de ijdelheid zijn vriends streelde. «Wel waar, wel waar," knikte Lindeman toe stemmend. «En met hoeveel kan ik u plezieren?" «Zooals ik zeg, met eene kleinigheid. Slechts vijf en twintig duizend gulden." Had een ander dan v. d. Meolen om zulk eene aanzienlijke som gevraagd, Lindeman zou zeker geweifeld hebben, maar v. d.Meulen stond als zeer rijk bekend; ja hij werd voor buitengewoon aan zienlijk gehouden. Een half uur later was Lindeman bij den notaris, aangezien hij de govraagde som niet in gereed geld had liggen. trokken men zegt dat de loodskotter de Hol- laudsche kusten komt peilen. Men meldt uit Zalt-Bommel aan de N. 11. t.Op den straatweg van hier naar Bruchem had Woensdag middag een treffend ongeluk plaats. Op een boerenwagen van A. Pippel uit Bruchem hadden twee vreemdelingen plaats genomen, door den eigenaar uitgenoodigd mede te rijden. Bij het passeeren van een troep militairen schrikten de paarden en gingen op hol. Allen sprongen van den wagen en daarbij kreeg een der vreemdelingen, na tusschen den disselboom en de strengen verward geraakt te zijn, geheel den wagen over het lichaam. De ongelukkige werd naar het gasthuis ver voerd, waar hij kort daarna overleed. Naar men later vernam, was hij een inwoner van Oudenbosch. Het Vad. zegt, dat er nu veel gedaan is voor de verbetering van den gezondheids toestand te Atjeh, maar dat de groote sterfte op reis nog altijd een bedenkelijk teeken blijft. De arme zieken liggen als vee op het dek, ter nauwernood tegen regen en zonnestralen beschut. In dien toestand is het geven van hulp bijna onmogelijk en dit is noch aan den legerkommandant, noch aan de chefs der be trokken dienstvakken onbekend. Ook zullen over deze zaak wel offiGÜiele berichten bij het dep. van oorlog voorhanden zijn. Waarschijn lijk zal men het schuiven op het koutrakt met de Ind. stoomboot maatschappij, doch als de maatschappij geene geschikte booten kon geven, had men op geen geld moeten zien, daar er te veel van afhing. Daarenboven schijnt men van die maatschappij ongeschikte booten te hebben gehuurd. Het schijnt noodig te zijn dat er ook in het Nederlandsch parlement eens een Plimsoll opstaat. Ook is de kazerneering der soldaten allerslechtst en de hospitalen staan in den kraton, op een lage plek, die eenigs- zins opgehaald is. Dat dit geen goede ver blijfplaats voor cholera- koorts- en dyseuterie- lijders is zal wel niemand betwijfelen. Doch dat alles moet veranderen en het Vad. hoopt dat de min. die reeds vele verbeteringen heeft aangebracht, ook deze waarschuwing niet in den wind slaat. Door te dralen zou hij een groote verantwoordelijkheid op zich laden, Men leest in de Gron. Ct. Een onzer bekenden ontving vau bevoegde hand uit Java een schrijven over 't uiteinde van deu fuselier Lagerman, dat wij hier laten volgen, ofschoon de Haagsche dagbladen reeds gemeend hebben de bekentenis van L. te moeten tegenspreken. Jocjakarta, 18 Juni. Gister, op koningin's verjaardag, overleed //zacht en kalm" als een man, die nooit had kwaad gedaan, een fuselier De notaris hielp hem terstond. Met spoed begaf Lindeman zich nu naar v. d. Meelen, die hem aller deftigst ontving. «Wacht, ik zal u even een bewijs van ontvangst geven, want men kan nimmer weten wat er voorvalt." «Loop," zei Lindeman, ivrienden en lieden uit onzen stand gelooven elkaar op hun woord." Vier dagen later sprak Lindeman den notaris weer. «Hebt ge 't nieuws al gehoord?" vroeg hij aan Lindeman. «Nieuws zegt ge: is er nieuws?" »Ja!" «Wel, wat is er dan?" «Groot nieuws, mijnheer Lindeman. Ge zult er van ophooren." «Ge maakt mij inderdaad nieuwsgierig." «Maak u niet ongerust. Gij zult er geen verlies bij lijden." «Maar stel mijn geduld toch niet langer op den proef." «Welnu, de heer v. d. Heulen, de man, dien men voor onmetelijk rijk aanzag, is met de noorderzon vertrokken. Hij laat een te kort achter van ruim honderd-dertig-duizend gulden. Maar wat deert u, mijnheer Lindeman? Zijt ge niet wel?" Lindeman was doodsbleek geworden van schrik. «Gij schertst toch zeker?" «Niet. het minst, Ik zeg u de volle waar heid." «Dan ben ik door v. d. Meolen schandelijk be drogen. Hel bedrag dat ik Dinsdag bij u ontving in 't hospitaal aan uitputting na buikziekte, 't vorige jaar in Atchin opgedaan, en die voor zijn dood vrijwillig onder eede bekende, dat hij de moordenaar van mevrouw van der Kou wen was, en dat hij geen goud of zilver, maar alleen geld daarvan had meegenomen. Van zijn medeplichtigen sprak hij als van //hij en die audere." Wie nu die //hij en die andere" waren, zou hij juist gezegd hebben, toen de kracht hem daartoe begaf en hij zacht en kalm insliep. ïk verlang geen kalmer sterfbed dan 't zijne. De man heette Johannes Henricus Lagerman, en was in 1S72 grenadier te 's Hage, in de laatste maanden met groot verlof en ging in Maart 1873 als zooveel andere pl... en sch... bij 't koloniaal werfdepot te Harderwijk om onze -reer" en onze //rechten" te helpen hand haven in Atchin. 21 Juni. Op de tijding van Lagerman's be kentenis, heeft zich een kameraad van hem (van 't zelfde transport uit Holland, zegt men) te Ain- barawa (Willem L) op wacht door 't hoofd ge schoten. Misschien een der medeplichtigen. Ook beweert men hier, dat Lagerman in 's Hage oppasser is geweest van een luitenant, die neef was van mevrouw van der Kouweu De couranten zijn nu bezig de bekentenis van Ti. te illustreeren en o. a. te beweren, dat hij al lang aan vlagen van krankzinnigheid leed.. Van die vlagen is geen enkele waar. De man is altijd zeer goed bij zijn verstand geweest en heeft nooit gedelireerd. Hij moet vroeger tuinman geweest zijn, o. a. bij de koniogin. Hij is met militaire honneurs begraven, maar zijn kameraden hebben hem niets meegegeven in zijn kist, zooals zij anders doen. Geen hoofd kussen zelfs en geen bloemen, en op de begraaf plaats hebben zij hun hoofden niet ontbloot en geen aarde op de kist geworpen. Een boekhouder uit Bohemen had zich te Berlijn 's nachts te slapen gelegd op een der banken iu de Thiergarten. Bij zijn ont waken bleek hem, dat hij beter gedaan had in een logement tc gaan zijn rechterbroekpijp was met een mes opeugesneden, en uit zijn zak was al het geld verdwenen, dat hij bij zich had gehad. Dezer dagen werd gemeld dat te Chalons, een persoon was aangehouden, die men in het bezit had bevonden vau engeveer honderd duizend francs, welke aan een achtbaar iu- woner van het departement Haute-Marne ont stolen wareu. Eenige dagen geleden ontdekte M. E, A. eigenaar van smeltovens te Vieux Noncourt, dat de waarden uit zijn brandkoffer, die hij heb ik hem geleend." 't Speet den notaris, dal hij over de zaak begonnen was Hij had er in 't geheel geen slag van oin bedrukten te troosten, en zei dus op goed geluk af: «Eene goede les voor u, om nimmer geld aan vrienden te leencn. Het gevolg is dikwijls dat men dan van vrienden vijanden maakt." Zonder den notaris te antwoorden was Lindeman naar huis gegaan. 't Was eene onaangename tijding, die hij te huis bracht, maar hij kon die toch voor zijne gade niet geheim houden. Nog dienzelfden dag bleek 't hem. dat de notaris goed ingelicht was. Lindeman was zijn geld kwijt. «Hier is oen brief voor u bezorgd met 'i, post merk Lyon, van wien kan hij zijn," vroeg mevrouw Lindeman. Lindeman verbrak 't zegel en zag den brief haastig in. »Nu?" «Ik weet :tniet?" «Kunt ge hem dan niet lezen?" «Ja: maar hij is niet onderteekend. Daar lees zelve." «En wat zult ge doen Lindeman?" «Ik weet 'tniet." «Mij dunkt gij moest hem opzoeken, hem ver rassen." «Hoe kunt ge aan zoo iets denken." «Gij zijt knorrig, Lindeman; maar welk vader zou zijn kind niet tegemoet snellen, als hij weet dat 'tin armoede verkeert," had vergeten te sluiten, verdwenen waren. Het gestolene bestond uit 2000 fr. in goud en 92000 fr. in actiën en obligatiën van spoorwegen. Zijne keukenmeid, oud 65 jaren, en die reeds 22 jaren in zijn dienst is, werd eerst aangehouden en daarna, bij gebrek aan voldoende bewijzen, in vrijheid gesteld. Men heeft haar nu op nieuw aan gehouden. Het schijnt dat de persoon, welke te Chalons gevat is, slechts de heeler is en dat de nieuwe aanhouding der meid, tengevolge zijner verklaringen heeft plaats gehad. Omtrent drie maanden geleden werd ten na- deele van M. E. A. een andere diefstal gepleegd van SOO fr. in goud. Zijn dienstknecht werd be schuldigd en verscheen voor het hof van assises, dat hem echter vrijsprak. Alles doet veronder stellen dat beide diefstallen door denzelfden per soon gepleegd zijn. Men meldt uit Caen, dat aldaar reeds twee maal geschoten is op den schildwacht, geplaatst aan eenen post van het kasteel nabij 't buskruid magazijn. De eerste maal heeft men den schild wacht boven de hand getroffen, zoodat hem den voorarm is moeten afgezet worden, Op den Rijn te Lobith is een schip persknecht uit Homburg uit ziju vaartuig gevallen en verdronken ten aanschouwe zijner vrouw, met wie hij voor acht dagen gehnwd was. Te Wijns heeft eene oppassende vrouw, moeder van drie kinderen, door zich te ver drinken, een einde aan haar leven gemaakt. Als oorzaak noemt men zinsverbijstering. In den loop dezer maand zullen een groot getal kunstmatig bevrozen perziken, uit- Ame rika naar Europa verzonden worden. Deze vruchten, welke gedurende de overvaart in het ijs bewaard en op de plaats hunner bestemuiing ontdooid worden, hebben een uitmuntenden smaak en worden buitengewoon duur verkocht. Volgens een bericht door een schip te Liverpool aangebracht, stevende dit Zondag, terwijl er een zware mist heerschte, eene stoom boot voorbij. Kort daarop hoorde men een gekraak en een bevel in het Engelsch om de booten uit te zetten, waarna er niets meer van de boot vernomen werd. Te Brussel heeft op uitnoodiging en onder voorzitting van den burgemeester, een bijeen komst van de voornaamste hotelhouders en res taurateurs der stad plaats gehad, die na cenige beraadslaging een verklaring hebbeu ondertee kend, waarbij zij zich tegenover elkander en te genover het gemeentebestuur verbinden, om in verboden tijd aan hun gasten geenerlei wild meer voor te zetten. Men hoopt door dezen maatregel de strooperij tegen te gaan. «Nu, vrouw, als ge meent, dat 'tgoed is dut ik ga, dan is 'tmij wel, 't komt mij evenwel voor veel geschikter te zijn, wanneer we hem eerstschrijvcn. 'tZal ons nu in *t vervolg niet. moeielijk vallen zijn spoor te volgen, bijaldien hij al eens moclvt be sluiten verder te gaan. Arm bestolen! Zco is dan die gansche schat verdwenen," Mevrouw Lindeman keurde, wat zelden gebeurde, 't voorstel baars mans goed. Lindeman sloot in den brief, dien hij in een zeer welwillcndcn toon ge schreven had, reisgeld om naar A. terug te keeren en peinsde, wie 't kon zijn, die, in Frankrijk, hem kende en zoo goed de Nederlandsche taal machtig was als de schrijver of schrijfster toonde te zijn. Toen de eehtgenooten 's avonds alleen waren sprak Lindeman: «Beste vrouw, onze fmantien hebben in den laat- sten tijd een' geduchte» knak gehad. Als dat zoo voortgaat dan zouden we spoedig doodarm zijn. Bah," viel hij zich zeiven in de roden, «doodarm, welk eene schande. Alles kan ik uitstaan, maar voor dien toestand falen mijne krachten. We dienen dus zulke maatregelen te nemen, dat we de gele- dene verliezen door extra winsten weer trachten goed te maken." «Waarom waart ge ook zoo zot dien v. d. Meelen zooveel geld te leenen." (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1