Nieuws- en Advertentieblad. 1875 Zaterdag 21 Augustus. JVoMÏ. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES. GEMEENTE TEXEL, Zitting Gemeenteraad. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Adyertentixn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per ret Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Bekendmuki ng BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG, dienst 1875, door den Gemeenteraad in zijne zitting van don 17 dezer, is vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren voor een ieder ter Secretarie ter lezing is nedergelegd. Helder, den 18 Augustus 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. VAN DEN RAAD EER Woensdag 25 Augustus, '3 morgens 10 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Ingekomen stukken. Vaststelling Gemeenle-Rekeniug, aaubieding Rekening Armbestuur en Algemeen Weeshuis Onderzoek Geloofsbrieven. Besteding Straatverlichting. Niet-Officiëel Gedeelte. Op DINSDAG 17 AUGUSTUS 1875. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman, Bosse Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig wegens ongesteldheid dc heer J. Graat, Wethouder. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, en goedgekeurd. 1). Onderzoek der geloofsbrieven van de jongst ge kozen leden. Nadat het onderzoek in den gewonen vorm heeft plaats gehad, wordt besloten, den herkozen leden opnieuw zitting te verleenen. 2). Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag 1875 Geene bezwaren ingekomen, wordt met algemeene stemmen tot de goedkeuring beslotenten bedrage van ƒ658.26. 3). Besluit Hoofdelijken Omslag 1875. Overwegende dat het op ƒ17,000.vastgestelde maximum der Hoofdelijken Omslag voor 1875, door de aanvullingskohieren zal worden overschreden, wordt het concept-besluit, om bedoeld maximum thans vast te stellen op f18,000.goedgekeurd. 4). Rapport ondersoek gemeente-rekening 1874. De heer Braaksma benoemd tot algemoon rap porteur wordt door den Voorzitter uitgenoodigd he traport uit te brengen. De heer Braaksma deelt daarop aan de vergade ring mede, dat na een nauwkeurig onderzoek, in geen der afdeelingen eenige aanleiding tot aanmer king of bezwaren is ontstaandat de uitgaven de inkomsten niet hebben overtroffen en door behoor lijke bewijsstukken zijn gestaafd; stelt alzoo voor de rekening der Gemeente, die van het Algemeen Arm bestuur, van het Burgerlijk Weeshuis en van de dd. FEUILLETON. Schutterij vast te stellen zoo als die is voorgedragen door B. en W. Daaraan wordt met algemeene stemmen voldaan, nadat door den Secretaris bedoelde rekeningen en de daarop betrekking hebbende besluiten zijn voor gelezen. (De eindcijfers zijn in ons verslag van de vorige vergadering medegedeeld, voorkomende in nom- mer 1471 van Juli jl.) 5). Adres officieren der Schutterij om toelage voor het Muziekkorps. De Voorzitter stelt voor dit adres nader te be handelen bij de opmaking van de begrooting voor 1876, en voor dit jaar toe te staan de voor pu blieke vermakelijkheden op de begrooting uitge trokken som van ƒ150. De heer van der Meulen zegt er tegen te zijn. Dat de Schutterij in de gemeente reeds geld genoeg kost en een muziekkorps slechts luxe is. Het voorstel wordt daarna in omvraag gebracht en aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een verzoek van het Gemeentebestuur van Alkmaar om adhaesie te verleenen aan een adres van genoemd Gemeentebestuur, gericht tot de Tweo- dc Kamer, om in het nieuwe Spoorwegontwerp op te nemen een lijn AlkmaarHoorn. Na eenige discussie en aanvankelijk verschil van gevoelen, wordt ten slotte met algemeene stemmen besloten, aan het verzoek te voldoen. b. Een verzoek om bestrating van den dijkweg. De Voorzitter zegt dat die weg in den laatsten tijd aanmerkelijk is verbeterd, door het dempen van de sloot, het leggen van een riool, het be straten van het voetpad en het ophoogen van den rijweg. Dat het bovendien langs dien weg nog niet volgebouwd. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedge vonden,- dit adres te verzenden aan de commissie voor gemeentewerken. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 20 Augustus 1875. Bij gunstig weêr zal het muziekkorps der dd. Schutterij alhier, Zondag a. s. ten v!jf ure namiddags eene uitvoering geven op het stationsterrein. Men bericht ons van Schagen, dat Woens dag de feesten aldaar in de beste orde zijn af- gcloopcn cn door vele duizenden vreemdelingen zijn bijgewoond. Bij de harddraverij met paarden, viel de prijs ten deel aan den heer Koster, te Beemster en de premie aan den heer Paarlberg, te Zijpe. Weinige oogenblikkeu voor het afdrukken dezer,, ontvangen wij een uitvoerig verslag, dat wij in het volgende nommer zullen opnemen. Men schrijft ons van Oude Schild, 19 Aug. De heer J. Onnekes, hulponderwijzer aldaar, is als zoodanig benoemd te Akhlum, gemeente Franekeradeel. - Het vertrek van de «Prins Hendrik", van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, is bepaald op den 30n October aanstaande. Vele veehouders in Friesland treft tegen woordig een ramp, waarvan men vroeger nooit 26. »Nu, vrouwlief, wees verzekerd, dat 't nimmer weer gebeuren zal, dat beloof ikja, dat doe ik." »Je moogt er nu ten minste wel een lesje aan nemen. Hoe kan 'took goed gaan, als de man zijne vrouw, zijne wettige, eigene vrouw niet om raad vraagt. Alle echtgenootcn, die dit verzuimden, ze hebben 'tzich te laat beklaagd." «Wil ik u dan eens mot mijn plan bekend maken vroeg Lindeman. «Dat diende wel," was 't ietwat bitse antwoord. «Luister dan De helft van ons vermogen is ons door Herman en door dien laaghartigen v. d. Mcc- len ontstolen. De andere helft rest ons nog. maar is niet voldoende om onze kinderen eene behoor lijke positie in de wereld te verschaffen en ons zei ven op onzen ouden dag den rang te doen behou den, waarop we een onbetwistbaar recht «Maak in 's hemelsnaam een einde aan uwe in leiding. Ik vrees dat de zaak een kind zal zijn met een waterhoofd. Zeg kortaf je plan." «Ik zou nog 10000 gulden willen wagen op de beurs. Zoo velen, wie 't meegeloopen is of de huis houding inkrimpen." Als in de warme Augustusmaand alles schier ver droogt en ieder reikhalzend uitziet naar een ver frissend onweder, dan als de eerste donderslagen alles doen trillen boom en plant, aarde en lucht, verspreidt zich onder do vrccsachtigen een ware paniek. Zoo ook sloeg mevrouw Lindeman, toen ze van inkrimping hoorde, de schrik om 'thart.. «Maar Lindeman, hoe kunt ge aan 't laatste denken Even alsof 't al geene schande genoeg voor mij is. dat mevrouw N., die mij tweemaal een on verwacht bezoek bracht, mij ook ieder keer dezelfde japon zag aan hebben, 'tls niet langer uit te houden. Foei, wie had kunnen denken dat je ooit zoo onbillijk zoudt worden." ilk ben niet onbillijk: ik zeg niet dat er bezui nigd moet wordenmaar «Houd op!" smeekte mevrouw Lindeman, «want ik mag er niet verder van hooren." Lindeman zweeg. Maar den volgenden nacht werd zijn plan rijp. Er moest iets gedaan worden om de boog opgevoerde uitgaven te bestrijden. Lin deman zou speculocren op de beurs. Spoedig haJ bij een makelaar gevonden, die de vereischte inlich tingen gaf en hem hielp. Alles slaagde naar wensch. In een paar weken was hij weer ettelijke duizenden rijkermaar ,'t heeft gehoord. In de wol der schapen en vooral der lammeren ontdekt men een soort van witte made, die door het vel heendringt en tot in de ingewanden voortwoekert. Daarvan is de dood natuurlijk een zeker gevolg. Een zwart schaap, met petroleum begoten zijnde, geleek volkomen wit, zoo vol zat het van maden. Een landbouwer onder Goutum heeft reeds vier schapen op deze wijze verloren, en nog steeds blijft het kwaad zich uitbreiden. Ook meent men hetzelfde diertje bij enkele varkens waar genomen te hebben. Sommigen meenen, dat het voorkomt uit de eitjes eener blauwe mug, die men op de dieren waarneemt. De 289e Staatsloterij zal bestaan uit 2100C loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 20 Sept. e. k. en gesloten op Zaterdag 2 Oct d. a. v. De trekking der le klasse begint 18 Oct., terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 8 Januari 1876 moeteu worden getrokken. Dezoonvaneen geacht inwoner der prov. Utrecht heeft zich met een vriend uit de voeten emaakt. Aan zijn aanhouding schijnt om bij zondere redenen groote waarde te worden ge hecht. Althans de politie is in alle havensteden aangeschreven de twee 21- tl 22jarige jonge lieden, beiden student te Utrecht en vermoe delijk op weg naar Engeland, aan te honden Te Hellevoetsluis werd Dinsdag in het dok op de marinewerf gebracht de monitor «Hciligerlee," kommandant jhr. Röell, die door den ram-monitor de «Adder" kommaudant Luteyn, zoodanig was aangevaren, dat waar schijnlijk een belangrijke herstelling noodig zal ziju. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is een brutale diefstal gepleegd in de R. Cath. kerk te Sassenheim. Door het verbreken eener ruit heeft men zich den toegang tot de kerk weten te verschaffen en vier der offer- bussen opengebroken en geledigd. Tot dusver zijn de daders onbekend. Tc Deventer «tonden eenige werklieden, die bezig waren met het bouwen van een fa briek buiten de stad, op een ladder, welke doormidden brak, zoodat allen van een aan zienlijke hoogte ter aarde stortten. Een hun ner brak den ruggegraat. De beide anderen werden licht gewond. De 20jarigc zoon van den kastenmaker Plas te Zwolle, is bij het zwemmen verdron ken. Ook zijn daar twee personen, bij den grooten toren werkzaam, van eene ontzaglijke hoogte gevallen en hebben daarbij belangrijke wonden bekomen. Een 35jarig werkman, gehuwd en vader van 3 kinderen, is te Delft, bij 't baden ver dronken, ofschoon hij, naar men meent, goed kon zwemmen. was spel en wel een der meest gevaarlijke spelen. Weldra keerde echter de kans. In een paar dagen tijds waren ontzettende geldsommen verspeeld en was Lindeman genoodzaakt vele kostbaarheden te gelde te maken. Deze laatste slag was onherstelbaar. Overal verspreidde zich in A. de mare van Linde- rnan's val. Alle crediteuren, ook zij die tot op den aardbodem voor hem gebogen hadden, vroegen om betaling. Tot zijn huis toe werd verkocht. Eene schrale tweeduizend gulden was 't ellendig overschot van al zijn rijkdom. En was 't dit nu maar alleen maar zijne dochter, in weelde opgevoed zijne vrouw aan overvloed gewoon, konden zich met schikken in de omstandigheden. Levensmoed in elke om standigheid bezat Lindeman evenmin als een der zijnen. Voorloopig had Lindeman zich eene kleine woning gehuurd recht tegenover 't ons van vroeger bekende koffiehuis van Meeuwis. Intusscben was mevrouw Lindeman niet te bewegen nu en dan de straat eens op te gaan. Met iederen dag werd de voorraad in gereed geld kleiner. Zijn handel in juweelen voort te zetten ging evenmin, want hij was 't noodige crediet en vertrouwen kwijt. Dit bracht hem tot nadenken. Hij vond "t al zoo heel slecht niet meer arm te zijn. Er zijn, zoo redeneerde hij, ten minste soorten van armen. Tot die fatsoenlijke soort van armen, die Te Schoonhoven heeft Dinsdag zich een jongetje van 9 jaren door ophanging van het leven beroofd. Eene koe van den landbouwer J. H. te Staphorst, welke voor eenigen tijd door dieus hond gebeten was, waarop de hond werd afgemaakt, is gister ten gevolge van dien beet aan dolheid overleden. Te Schoonhoven is een 22jarig vrouw met waterscheppen, in het water gevallen, en hoewel spoedig hulp kwam opdagen, levenloos er uit gehaald Bij de thans heerschende hitte is ook te Meppel door de plaatselijke schoolkommis- sie aan de onderwijzers kennis gegeven, dat zij vakantie konden nemen en zulks voor 't vervolg bij een thermoineterstand van 80 gra den altijd kunnen doen. De avondschool, an ders van 57, wordt alsnu gehouden van 6—7 ure. Naar men verneemt is de sergeant Kleian, wegens den moord op den sergeant Heiligers gepleegd, door den Krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 20 jaren tuchthuis straf. Van welk vonnis hij appel heeft doen aanteekenen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N.R. Ct. «Eergisteren avond heeft men den berucht geworden hartjesdag alhier weder gevierd op de oude wijze doch in dronkenschap, losban digheid en zedeloosheid zal de avond van eergisteren het wel weder op zijn voorganger gewonnen hebben. De natuur werkte dan ook alleszins mede, om velen op de been te bren gen. Liedjeszangers en draaiorgels zag men bij menigte en bij de laatsten werden bals in de open lucht geïmproviseerd door mannen in vrouwengewaad en vrouwen in mannenkleede reu gestoken, waarbij de flesch of kruik jene ver druk de rondte deed. In eene der ach terbuurten zag men zelfs een troepje jonge meisjes, naar schatting 12 tot 14 jaar, die allen de een meer, de auder minder, haren lust voor drank hadden bot gevierd en daar- vau al te duidelijk de kenteekenen droegen." Bij aankomst van den spoortrein uit s'Bosch is te Breda gearrcstceid zekere A. Bar biers geboren te Antwerpen, soldaat bij het ko loniaal werfdepot, die sedert den Sn dezer uit Harderwijk was gederteerd- Hij moet verklaard hebben, dat het plan zijner desertie oorzaak vond in het verlangen naar vrouw en kinderen en dat hij dus, voorzien van zijn hangeld, op weg was naar huis - De heer C.W.Bauer, photograaf te Mid delburg, had den burgemeester dier gemeente gedagvaard, tot het bekomen eener schadever goeding van f 50 voor het dooden van zijn hond, De Raad heeft besloten niet te procedeeren, maar den eischer f 30 schadevergoeding aan te bieden - Iemand die op de Leeuwarder markt eeni ge schapen verkocht had, gaf aan den knaap, die eigenlijk, als alles goed was ingericht, rijk zouden zijn, behoorde hij. Al de laatste gebeurtenissen hadden elkaar zoo snel opgevolgd, dat men Herman •chier vergaf. En deze Toon hij den brief zijns vaders ontving was dit een bijzonder bnitenkansje voor hem. Hij dacht daarom niet in de eerste plaats aan terugkeer naar huis. 't Grootste deel van 't gezondene was reeds verteerd, ook de vrij beduidende som, die Eleonora hem ter hand gesteld had, toen een tweede brief van huis, nu door zijne moeder geschreven, het verzoek, ja de bede bevatte, om toch spoedig terug te keeren. «Wij zijn verhuisd en wonen over Meeuwis, dien ge wellicht kent," zoo eindigde zijne moeder. Of ik dien ken. en zijne lieve dochter er bij domkop, dien ik geweest, benals ik de juweelen had laten staan en te huis gebleven was, dan maar gedane zaken nemen geen keer. «Daarom is 't zeker 't verstandigst, mijnheer Marcel," zei een der artisten, «eerst te denken en dan te doen." lleb ik zoo luid gesproken." dacht Horman. Om 't even. Morgen reis ik af. Maar in alle stilte. Gelukkig, dat de kas in orde is. Zoo aan stonds zal de chef hier zijn om alles na ie zien. En inderdaad, voor Herman er aan dacht, stond i chef voor hem en binnen een half uur was ze zou bezorgen, voor de moeite 5 cents naar hij meende, maar in werkelijkheid f 10.04! Een oude dame liet zich dezer dagen in prescutie van den llaagschen correspondent der «Arnh. Ct." aldus over badkuren uit «Al die badkuren, beweerde ze, droegen dien naam met eere, waut meer dan kuren waren het inderdaad niet. Geen familie tegen woordig, ging ze voort, of er zijn leden, die aan de een of andere kwaal lijden, waarvoor ze een of andere badplaats bezoeken moeten. Kootje moet naar Homburg, Louisi naar Ems, Frederika naar Karlsbad, en de huisvader bezwijkt voor den aandrang van vrouw en dochters, ook al convenieert zoo'n badreis hem in het geheel niet en al moet de familie mis schien den ganschen winter krom liggen voor het fatsoenlijke en dure gebrek, dat ze gedu rende eenige weken verblijf aan zoo'n Duitsche badplaats, van alle kanten gesneden en gevild, lijden moet. Ja. de papa eindigt dikwijls zelf met zich diets te laten maken, dat zoo'n bad kuur ook hem zooveel goed zal doen, om eens uit te rusten van zijn ingespannen werk. Kuren, mijn lieve mijnheer, anders niet! In mijn tijd werd daaraan Diet gedacht Wij klaagden en zeurden niet, wij waren niet ziek, omdat, wij jonge meisjes, ons in de huishouding bezig hielden, en de huismoeders meer dachten aan een genoeglijk thnis voor man en kinderen, dan aan oen week of vier bluf in het buiten land. Dat de jongens, die dag aan dag op kostscholen of gymnasiën zitten te blokken, (zij had er de Hoogere Burgerscholen gerust bij kunnen noemen) 's zotners met een paar flinke laarzen aan, den ransel op den rug cn onder vertrouwd geleide, een voetreisje doen in ons land, in Utrecht, Gelderland of Limburg, of zelfs indien de ouders het goed betalen kunnen, langs den Rijn of Moezel, naar den Hartz of Zwitserland, dat is goed en nuttig; ze ontspannen zich eti leeren meteen; dat werd in mijn tijd ook wel gedaan. Maar tegen woordig laat men juist de jongens thuis, zelfs niet eens, onder behoorlijk toezicht, en pa pa en mama trekken met de dochters, wier blozende kleur bewijst, dat ze waarlijk niemendal mankeeren, in dwaze toiiolten als halve Ja panners heel Europa door. Ik weet wel. aan wie het ligt. vervolgde het goede mtnsch, terwijl zij met verontwaar diging haar zwart zijden japon over de knieën gladstreekhet is de schuld niet van de vrouwen en meisjes. Die arme schepsels weten niet beter, maar de mannen moester, wijzer zijn en het Nederlandsche «oost west, thuis best" meer in eere houden - Te Brussel is een vereeniging van ge leerden opgericht, die zich ten doel stelt over eenstemming te brengen tusschen het geloof en het verstand. De «Indépendance Beige" noemt het een vereeniging, bestemd om de wetenschap te clericaliseeren. alles in volkomen orde bevonden. Men had mij gezegd, dat uw kas heden niet in orde was, mijnheer Marcel. Ik zie nu echter, dat men u alleen gelasterd heeft. Ziedaar, tien francs hoven uw gewoon honorarium." «Dank u!" zei Herman, al viel 't hem ook wat moeielijk. Kort na 't vertrek van den chef, stapte lierman op, maakte zich reisvaardig en eer men er aan dacht had Lindeman Lvon met zijne nijvere be volking en schoone omstreken reed; verre achter zich. Zonder ongelukken of bijzondere ontmoetingen bevond Herman zich acht dagen later te A. De avond was reeds gevallen cn de gure herfstwind, op dezen stond een echte bulderbast hield velen van de straat, "t Deed Herman werkelijk genoegen, dat men hem niet zoo toistond zou zien en spreken maar wie drommel löopt daar in t schijnsel van de lan taarn recht op mij aan? 't Is Dorens toch niet Ja, waarachtig! zal ik hem nu het eerst spreken Neen! dat niet." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1