Nieuws- en Advertentieblad. Vijftiende Jaargang, Woensdag 1 September. 1875: Uitgever: S. GILTJES. De gestoorde Bruidspartij NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.65 COURANT De prijs der Advxrtentien van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per ree Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Vergadering van den Raad der ge meente TEXEL, gehouden Woens dag 25 Augustus 1875, des mor gens ten 10 ure. Afwezig de hecron P. Langeveld en A. Dros. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provin ciale bladen, welke na mededecling voor kennisge ving worden aangenomen. 2. Wordt voorlozing gedaan van eenc missive van den lieer L. Koot. opzichter van den Waterstaat, betreflende de herstelling van den toren te Oos terend en waaraan eenige meerdere werken moeten worden verricht. Nadat door den Voorzitter deze zaak is toegelicht, wordt besloten, liet Dagelijkscli Bestuur te mach tigen, in overleg mot den lieer Koot cn onder goed keuring van HH. Ged. Staten, de noodzakelijke wij zigingen tc doen uitvoeren. 3. Door den "Voorzitter wordt ter tafel gebracht de rekening dienst 1874. Bij monde van den Heer Bruijn wordt namens de commissie,belast met het onderzoek der rekening, verslag uitgebracht, adviseerende tot goedkeuring, als zijnde daarop geene aanmerkingen gevallen. Wordende bet besluit daartoe goedgekeurd. Tevens wordt ter tafel gebracht eencsuppletoire begrooting dienst 1875 cn het besluit, daarbij be- hoorende, welke beide stukken worden goedgekeurd. 4. De "Vrorzittcr biedt der vergadering aan d< rekening van het Algemeen Armbestuur, welke re kening door de commissie is onderzocht. Bij monde van den lieer Bruijn wordt geadviseerd tot goedkeuring, als zijnde geene aanmerkingen daarop gevallen. Daartoe wordt besloten. 5. Wordt aangeboden de rekening dienst '1874- en begrooting dienst 4876 van liet Alg. Weeshuis. Wordt besloten aan to houden tot eenc volgende verg. 6. De Voorzitter brengt ter tafel het concept huurcontract, voor een gedeelte van het oude school gebouw aan P. Koning Cz. af te staan, hetwelk na mededecling wordt goedgekeurd en de lieer Burge meester gemachtigd do gemeente in deze te ver tegenwoordigen. 7. Wordt gelezen eene missive van J. Onnekcs, hulponderwijzer te Oude Schild, verzoekende ten gevolge zijner benoeming tot hulponderwijzer te Achlum, gemeente Franekeradcel, eervol ontslag uit zijne betrekking tegen den 15n September a. s. Hetgeen wordt verleend. 8. Wordt ter tafel gebracht eene missive van den WelEerw. heer ds. Wieringa, verzoekende, ten gevolge van zijn vertrek van Texel, eervol ontslag uit zijne betrekking als lid der Plaatselijke School commissie. Wordt bcsloton den WelEerw. lieer Wie ringa eervol ontslag te verleenen als lid der Plaat selijke Schoolcommissie, onder dankbetuiging voor de door ZEW. in die betrekking bewezene diensten. 9. De Voorzitter biedt der vergadering aan, eene door de Plaatselijke Schoolcommissie ingezonden aanbeveling ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den lieer Wieringa, cn waarop geplaatst zijn ds. Post, te Oude Schild en P. Klz. Bremer, te Oosterend. Wordt besloten aan te houden tot eenc volgende vergadering. 10. Wordt gelezen een request van P. H. Maas en P. J. Zijm, verzoekende om een gedeelte dei- burgwal achter hunne perceelen en aan degemaente toebehoorende, in gebruik te mogen bezitten. Het verzoek, ongezegeld zijnde, wordt niet in behandeling genomen, 11. Wordt gelezen een request van J. Raven, verzoekende om verhooging van tractcmcnt. De Voorzitter stelt voor, het tot nader aan te FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. 1. EEN PI.EIZIERTOCHTJE OP I)E BFRKEL. «Zooals afgesproken is, Johan. Morgen heb ik vrijaf gekregen, ofschoon 't nog al moeielijk ging. Gc begrijpt «O ja, zeker begrijp ik "t" zei Johan Meerman, »uw vader ziet u liever op de snijderstafel zitten, maar weet ge, wat ik zeg. De boog kan niet altijd gespannen zijn." «Drommels, Johan, wat zullen we een genoegen hebben. Gij weet, dat ik een beminnaar van 't zeilen ben, en dat zulk een pretje mij nietiederen dag ten deel valt." «Gij weet toch," hervatte Johan, «dat de meisjes ook van dc partij zullen zijn oGij hebt er over gesproken, doch vast wist ge 't toen nog niet," zei de aangesprokene, die Barend Valk heette. houden. Waartoe wordt besloten. 12. De Voorzitter stelt aan de orde, het onder zooltj der geloofsbrieven van de nieuw benoe'mdi loden en benoemd eene commissie, bestaande uit de hoeren Mentz, Hillenius cu Reij, welke heeren de zaal verlaten tot liet onderzoeken derzelvc, terwijl dc vergadering voor eenigen tijd wordt geschorst. Na opening der vergadering wordt bij monde van den heer Mentz bericht, dat er geene aanmer kingen op de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden zijn en de commissie voorstelt tot toelating van de heeren Westenberg, Bruijn K. Dz. Bakkeren J. Roeper. De Voorzitter brengt, alsnu get voormelde voorstel in hoofdelijke omvragc, met dat gevolg, dat de Raad zich eenparig met het voorstel van de commissie verccnigt en besluit tot toelating van voornoemde heeren. De heeren Westenberg, Bruijn en Bakke onthouden zich van medestemming. Zullende aan HH. Ged. Staten, ter voldoening aan art. 31 der gemeentewet, dit besluit worden me degedeeld. Dc Voorzitter brengt aan den beer Hillenius, wiens diensttijd als lid dezer vergadering weldra zal verstreken zijn, den dank der gemeente toe voor de vele diensten, haar bij verschillende gele genlieden bewezen en biedt hem, ook namens zijne medeleden, de beste wenschen aan. De overige raadsleden betuigen hunne instemming met het ge sprokene. De heer Hillenius uit zijnen dank voor de goede wenschen jegens hem aan den dag gelegd. 13. De Voorzitter stelt voor, over te gaan tot de besteding der straatverlichting aan de verschil lende dorpen,- na opening der biljetten, wordt de verlichting gegund te den Burg aan Abraham Geus, voor f6.48; Oude Schild Jb. Bruin, voor f6.87; Oosterend J. Zoetelief, voor 6.62£ Hoorn Job. Daal der, voor fö.90; Waal T. Kerke, voor f645; de Cocksdorp P. Bruin, voor f7.20; cn de havenver lichting aan P. J. de Waard, voor f'14alles gerekend per lantaarn. Niels meerder aan de orde zijnde, vraagt de Voorzitter of de leden nog ccnig voorstel hebben. De heer Bruijn, het woord vragende en verkregen hebbende, stelt voor om tc trachten de schuld der gemeente, thans bestaande uit verschillende geld- leeningen, af te lossen en daarvoor eene nieuwe leening te sluiten, zoo mogelijk tegen mindere rente. Nadat hierover verschillende spiekers het woord hebben gevoerd, wordt besloten die zaak nader in overweging te nemen. De heer Ment z merkt aan, dat bij het jaarverslag der Plaatselijke Schoolcommissie, door den Raad is bepaald, eenige daarin voorkomende onderwerpen, nader in overweging te nemen en vraagt aan den Voorzitter, wanneer dit zal plaats hebben. De Voorzitter zegt, dat hij het juiste oogenblik daarvoor niet kan bepalen, maar dat eerlang aan den Raad eenige zaken, in dat verslag voorkomende, in behandeling zullen worden gesteld, onder anderon de verbetering van het lager onderwijs te Eierland. Do lieer K. Dz. Bakker bespreekt de zaak van S. Smit Rz. en C. Baeker, betredende de afsluiting van een rijweg naar het land van eerslgemelde, achter het Oude Sehild. Na vele discussien wordt aan het Dag. Bestuur opgedragen, met heeren regenten van het Algemeen Weeshuis, deze zaak zoo mogelijk te regelen. Do hoer Vlaming zegt dat liet hekje langs het land van Boersen vernieuwing vordert, en dat zulks voor rekening van de gemeento dient te worden verricht. De lieer S. Iveijser betwijfeld zeer, of dit wel het geval zal zijn, daar hem van eene dergelijke •erpiichting niets bekend is. De Voorzitter vraagt aan den heer Vlaming, wan neer de gemeente belast is geworden met hot on derhoud van genoemd hekje tusschen het land van Boersen on den openbaren weg. Vergun mij, lezer, dat ik u in de eerste plaats iets nader met Barend Valk bekend maak. Zijn vader was kleermaker te Zutfen en ruim met kinderen gezegend, want behalve Barend, die de oud ste was, had vader Valk nog zes kinderen. De oude Valk scheen 't soms wel eens tc betwij felen, dat «kinderen een zegen des Heeren" zijn. Althans hij had vrij wat te doen om zijn huisgozin aan den kost te helpen, en dat verdroot hem dikwijls. «Dat een luiaard den kost niet verdienthoe zou tanders kunnen zijn: maar als men met vlijtig werken niet eens zooveel kan verdienen, dat men zich zeiven en zijn gezin behoorlijk van 'tnoodigo kan voorzien, dat is wat heel erg Als vader Valk zulke sombere buien had, dan ging hij er gewoonlijk op uit. 't Liefst verliet hij dan de stad om in eeno hem welbekende herberg troost te zoeken in den drank. Gij zult dit zeker dwaas vinden, waarde lezer. Eilieve, laat mij u zeggen, dut onze geschiedenis voorvalt tusschen de jaren 1770 en 1780. Toen kon men zoo iets nog cenigszins toegeven, want do verlichte negentiende eeuw was nog niet aangebroken. Nu echter gebeurt zoo iets immers niet meer? Dat ware te wenschenIntegendeel, in onzen hooggeroemde» tijd wordt jaarlijks voor meer dan dertig millioen gulden aan sterken drank besteed! De heer Vlaming zegt dat hij heeft gehoord dat een 20tal jaren geleden Boersen eene overeenkomst heeft aangegaan, waarbij do gemeente zich verbond tot voortdurend onderhoud. De Voorzitter zegt dat bij deze zaak zal onder zoeken en het resultaat in eene volgende vergadering zal mededeelen. Niemand iets verder hebbende voor te stellen, wordt de vergadering gesloten. Helder NieuwediepWillemsoord enz., 31 Augustus 1875. Ten overstaan van den majoor-komman- dant in het 4e commandemeni der genie te Melder, heeft gisteren in het lokaal Tivoli de aanhesteding plaats gehad van het verbeteren van de Oostbatterij te Helder Elf inschrijvings biljetten zijn ingekomen, als van de heeren 1). Bolier, te Seherpenissein Zeeland, f604,000.- J. van de Velde te Papeutrecht f603,000. J. Boshouwers, te Utrecht, f 577,000.B. Swets. te Helder, f560,000.K. van Wijn gaarden TJz., te Sliedrecht, f556,000.J. Kooij, te Amsterdam, f545,500, M. van der Wegt, te Dordrecht, f543,500.L. J van den Steenhoven te Dordrecht, f 511,90C. A. S. Schaafsma, te Harlingen f 504,000.— D. van der Linden, te Amsterdam, f 490,OOG. Jac. van der Kamp, te Leiden, f476,900. In afwachting van de goedkeuring van den minister van Oorlog, is het werk aan laatst genoemde toegezegd. In eene Vrijdag avond in het lokaal Tivoli gehouden vergadering van belangstellen den in de oprichting van de bewuste bewaar scholen in deze. gemeente, is o. a. medegedeeld, dat is ingeteekend voor de som V3n f 2400. in eens, en alsjaarlijkschebijdrage voor f800. Dat uit deze bijdragen en de te betalen school gelden, gesteld op 10 cents per week, voor loopig voorzien zou kunnen worden in de uit gaven tot daarstelliug van éene bewaarschool en de daaraan verbonden jaarlijksche kosten. Het plan bestaat om de eerste bewaarschool daar te stellen in de Nieuwstad en wel in het op de visehuiarkt aldaar gelegen /'•gebouw ter bevordering van godsdienstige en zedelijke ont wikkeling", in 1860 gesticht uit reutelooze voorschotten. Bij vaststelling van het reglement is bepaald, dat in die school geen godsdienstig onderwijs zal worden gegeven, dat kinderen van alle gezindten er in zullen worden opgenomen, voor zooverre de ruimte het toelaat, doch dat de kinderen van diegenen, die tot de stichting hebben bijgedragen, de voorkeur zullen hebben. Ten slotte werd eene définitive-commissie van beheer benoemd, bestaande uit de heeren G. E. Bron, II. Vrendcnberg Cz., G. E. Klooster huis, H. L. Oudenhoven, S. Braaksma, J. J. Tinkelenberg en A. G. F. van Nieuwenhuize. De alhier opgerichte Nationale Werk lieden Vereeniging, onder de Zingspreuk Door Doch keeron we tot Valk terug. .Had hij al 't geld, dat onder zijn bereik viel, verteerd, dan keerde hij weer huiswaarts, en zijne echtgenooto, die eene verstandige vrouw was, poogde hem later 't onge paste en onredelijke van zijn gedrag onder het oog te brengen. 't Was echter boter aan den galg gesmeerd, "t Hielp niet veel. Wel beloofde hij, dat 't hem niet weer zou gebeuren, maar 't bleef bij beloften. Intussclien werd 't gezin van Valk door eene zware ramp getroffen. De. zware lasten en onwettige handelingen van 't Engelsche Gouvernement bereidden in Noord-Ame- rika een' opstand voor, die in 1773 werkelijk uitbrak. Eenige jaren later werd ook Nederland in den oorlog betrokken. Tul van wervers liep bij die gelegenheid't platte land cn de steden af. Menigeen werd in de netten van gewetenlooze wervers verstrikt. Eens op een avond, dat er een tal matrozen, die voor den zeedienst waren aangeworven, zou ver trekken, stond vrouw Valk aan de deur. Dooreen gedrang. Hat er ontstond, kreeg ze. bij ongeluk, een stoot met een bajonet, in 't oog. Na 'tuitstaan van onlijdelijke pijnen, werd ze. eerst aan 't eene oog, later geheel blind. Valk was radeloos en wilde aan elk 'tongeval, dat zijn gezin trof, wreken. orde en Spaarzavmheit tot Welvaartvierde Zaterdag avond feest in het lokaal Musis Saerum, daartoe exprcssclijk gedecoreerd, nieuw gebouwde winkel der vereeniging tegei over Musis Sacrum was voltooid en dien avond voor het eerst verlicht. Dit voor de leden heugelijk evenement meende het bestuur eenig- zins feestelijk te moeten gedenken, en is daarin zeer gelukkig geslaagd. Zeer talrijk was de opkomst van de leden met hunne vrouwen, zoo dat de groote zaal te klein was om allen te kunnen plaatsen en zelfs van de nevenzaal gebruik moest worden gemaakt. Daarenboven werd het feest bijgewoond door eere-leden der vereeniging, waaronder de EdelAchtbare heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester dezer gemeente, door de leden der commissie van toezicht, door een deputatie uit het be stuur van het Dep. Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, door den ontwerpei en architekt van het gebouw, door den aan nemer en door meer andere genoodigden. De. president opende de vergadering met een zeer gepaste welkomsgroet aan de leden in het algemeen en aan de vertegenwoordig! der verschillende corporatiën ieder in het bij zonder. Vervolgens gaf bij een kort overzicht van de geschiedenis en wederwaardigheden der vereeniging van af hare oprichting, nu vier jaren geleden, van de vele moeielijkheden waar mede men in den beginne te worstelen heeft gehad, maar die door epn krachtige wil en' vol harding van het bestuur gelukkig zijn te boven gekomen, zoodat men thans met vertrouwen een bl'jde toekomst te gemoet kan gaan. In zonderheid bracht hij dank aan den heer B. van Marwijk Kooij, te Amsterdam wiens naam men op een keurig transparant deed prij ken voor de hulp aan de vereeniging ver leend. Daarna werd het eerste feestlied door de vergadering gezongen. Na korte pauze trad de president weder op, tot het uitreiken van zilveren medailles van verdiensten aan de navolgende leden van het bestuur, die zich door een voorbeeldeloozen ijver van de op zich genomen taak hadden kweten als H. Rieuwerts, C. Wondergem, A. van der Laag, Bebelaar en P. H. Bos, terwijl ook aan den heer van Marwijk Kooij dit blijk van er kentelijkheid is of zou worden aangeboden. Vervolgens wisselde muziekuitvoering, feest liederen en nuttige voordrachten elkander af, tot de president weder optrad en in zeer be schaafde, uitstekend goed gekozen bewoordingen een woord richtte tot den Burgemeester, in wiens zedelijke» steun hij ten slotte de vereeniging beleefdelijk aanbeval. Daarna richtte hij het woord tot de dppu- tatie uit het Departementsbestuur en bracht een woord van hulde aan den architect, voor zijne betoonde uitstekende bekwaamheid en aan den aannemer, voor de soliede en tevens nette En wel was 't een ware ramp, want moeder Valk rstond de kunst om van weinig veel te maken en zich met een beetje te behelpen. Nooit, zelfs dan niet, wanneer 'teens tegenliep, stond baar gelaat treurig. Nu echter kostte 'tliaar strijd eninspan- "ng om bedaard te blijven. Gelukkig voor 't gezin van Valk, dat er eene dochter was, die reeds vijftien jaar telde, toen hare moeder blind werd. Zij had van hare moeder ge leerd zindelijk en zuinig te zijn en was nu in de huishouding van grooten dienst. Maar bovenal was moeder Valk verheugd, dat haar zoon zulk een flink jonkman was en daar hij reeds don leeftijd van twee en twintig jaar bereikt had, vrij wat bijdroeg om de inkomsten van 't gezin vermeerderen. Geen vroolijker jongen in gansch Zutfen dan Barend Valk. Als er geen werk was, dan wist hij !taltijd wol te vinden en zoo was de huishouding van Valk in de laatste jaren niet in welvaart verminderd. Maar Barend, hoe vroolijk van aard hij ook was, ging zich nimmer te buiten. Alschaffings- of matigheids-genootschappen waren oor hem overbodig. Hij was van oordeel en toonde took. dat men wel vroolijk kon zijn, buiten 't ge bruik van jenever of andere prikkelende middelen. Menige Zuttensche schoone had sedert lang 't oog afwerking van het nu voltooide gebouw. Kort hierop werd een tombola gehouden, waarin de- prijzen, benoodigdheden in de huis houding, alleen aan de vrouwen ten deel konden vallen. De vroolijke stemming, die reeds van den beginne heerschte, werd hierdoor niet weinig verhoogd. Eindelijk werd nog een slotwoord door den president gesproken, waarin hij het bijzonder de vrouwen op het gemoed drukte, dat de nieuwe winkel niet de winkel is van het bestuur, maar dat het hunne eigene winkel is, dat zij, door de benoodigde waren in den winkel te koopen, hun eigen zaak en hun eigen belang bevorderden, hij hoopte dat het meer en meer door allen zou worden begrepen, en ook door diegenen, die op eenigen afstand wonen; dat zij zich eenige moeite zouden getroosten ter bevordering van hun eigen voordeel. En hiermede werd de vergadering gesloten. Na het zingen van nog een feestlied werd de zaal ten circa 12 uur wel in een vroolijke stemming, maar in de beste orde ontruimd en zag men de talrijke schare, na nog eens een blik van voldoening op den nieuwen winkel te hebben geslagen, zonder het minste luidruchtig rumoer, huiswaarts keereD. Heden morgen ruim 8 uur, arriveerde het Nederl. stoomschip //Prinses AmahY' ter reede alhier, met eenc volle lading, 69 passa giers le klasse, 29""passagiers 2de klasse, 106 militairen en 6 behoeftigen. Genoemd stoomschip verliet den In Mei 's namiddags len 4 ure het Nieuwediep, met. bestemming Java, via Southampton en Padang, op welke eerste plaats nog 610 ton lading werd gescheept en op de tweede plaats lading werd gelost en ook weder ingenomen. Op Java nam het schip weder een volle lading in. Gedurende de geheele reis zijn de navolgende plaatsen aangedaan Southampton, Port-Saïd, Suez, Padang, Batavia, Samarang, Soerabaije, Probolingo, Panaroekan, Samarang, Batavia, Aden Suez en Port-Said, Niettegenstaande het stoomschip /'Celebes" der Java-Maatscliappij reeds den 25 April uit Nieuwediep vertrok, lagen beide schepen gelijk ter reede van Padang, en alhoewel de *Celebes" ruim 1000 ton kleiner is dan de //Prinses Ama- lia", vertrok de laatste den 17 Juli van Ba tavia, terwijl de //Celebes" eerst den 29 Juli ertrok. De geheele reis uit en thuis der Amalia werd dus binnen de 4 maanden rol- bracht en in dien tusschentijd 5338 ton lading verwerkt en verscheept, behalve troepen en issagiers die overgevoerd werden. Aangezien dc //Priüses Amalia" het grootste stoomschip van Nederl. is, met het zelfde paarden- krachts vermogeu als de andpre kleinere stoom schepen der Maatschappij, zoo mag deze reis ook wel onder de snelste gerekend worden, die tusschen Noordelijk Europa en Indie gemaakt zijn. op Barend geslagen, maar Cupido scheen den jonk man nog maar niet getroffen te hebben. Verbeeldt n niet lezers, dat Barend, op 'tzien ..•ner bekoorlijke maagd, zoo koud en ongevoelig bleef als een stokvisch. neen! maar de rechte had is niet aangetroffen om zijn hart in gloed ie zetten. Moeder Valk, die haren zoon echter maar al te goed kende, begreep zeer goed. dat een jongeling als Barend, op wien zoovele meisjes'toog gevestigd hielden, niet zoo heel lang ongehuwd zou blijven. «Wat zullen we toch beginnen Valk. als Barend eens trouwt 1 Uwe inkomsten zijn gewis alleen niet voldoende om in de behoeften >an ons gezin te voorzien. De andere kinderen zijn nog zoo jong en buitendien de oudsten, die op Barend volgen, zijn meisjes. Waarlijk, de toekomst schijnt me niet zeer helder." «Komt tijd, komt raad." zei Valk. Ik houd niet van 'topperen van allerlei zwarigheden, 'thelpt "ets en beneemt ons den moed voor de toekomst." Vrouw Valk wist echter wel waarom ze bezwa ren voor de toekomst had ze dacht aan de slechte gewoonte haars mans, als 't tegenliep. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1