Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 18 September. j\i 1195 Vijftiende Jaargang. 1875 UitgeverS. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij H ET CONCOURS HELDERSGHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adyektentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 September 1875. Donderdag II. had een werkman het ongeluk in het ruim van het stoomschip Prins Hendrik te vallenhij werd dadelijk naar 's Rijks mariue-hospitaal vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De schroefstoomschepen Leeuwarden, Cornelis Dirks en Prinses Mariaonder be vel van den kapitein ter zee J. van Gogli en de kapt.-luits. ter zee J. B. A. de Josselin en II. van Goens, zijn Woensdag jl. van hunne oefeningstocht, de beide eersten ter reede alhier, het laatste ter reede van Hellevoetsluis gere tourneerd. Het schroefstoouischip le kl. Zilveren Kruis, liggende op 's Rijks werf alhier, wordt in dienst gesteld en het bevel daarover opge dragen aan den kapitein ter zee W. C. Klis. Woensdag jl. werd door den kommand, in het 4e genie-kommandement, bij enkele in schrijving aanbesteed //Het doen van grond boringen en peilingen op de Harssens, aan de Oostzijde van den havenmond alhier." Er wa ren ingekomen 8 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren J. G. Bruns voor f1940, Vos en Duinker f7440, C. Hoogendoorn Kz. f7600, Michiel Kranenburg f 8600, J. Roskamp fOUOO, L. M. Zachariassen f 9000, P. Spruit f9100, Gebr. Moorman 10,100. No 1 en 2 terzijde gelegd wegens abuis. Gisteren zijn hier van Harderwijk aan gekomen 400 manschappen van het koloniaal werfdepot, die in het fort Kijkduin zijn ge kazerneerd, in afwachting van scheepsgelegen heid om naar Indië te vertrekken. Woensdag jl. is op de Amsterdamsche kermis de tent van den zoogenaamde» vuur vreter, die ook hier zijne vertooningen maakte, afgebrand; door snelle hulp bleef het gelukkig bij deze tent. De arbeider G. Pott, van Muntendam, is met de hand in een kamrad van de machine der aardappelmeelfabriek van den heer W. A. Scholten te Sappemeer geraakt en heeft al de leden zijner vingers verbrijzeld. Hij is gehuwd en vader van een vijftal kinderen. Onder Waspik is Zaterdagmorgen aan het oude Maasje door de Waalwijksche schroef stoomboot een schuitje met 4 personen aange varen met het ongelukkig gevolg, dat er een van is verdronken, en een andere twee ribben heeft gebroken. FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. I>E GESTOLEN ERFENIS. 6. Den volgenden morgen te 10 uur bevond Willem Valk zich ten kantore van Buckman. Ilij was in de opgeruimdste stemming, want hij zou thans zijne erfenis in bezit nemen. Do kwartiermeester kreeg uit zijn brieventasch een gezegeld stuk en deelde aan Valk mee. dat de erfenis, na aftrek der gemaakte onkosten 30 thalers bedroeg. Valk was hiermede uitstekend in zijn schik en teekende zonder aarze len 't bewijs, dat de heer Buckman hem voorlei, gaf de twee dollars, die hij den vorigen dag had ontvangen lerug en haastte zich om zijnen vriend Frederiks deelgenoot zijner vreugde te maken. Drie maanden waren verloopen. De regements- kwartiermeester had zich van den dienst vrijgekocht, was naar zijn Vaderland, Brunswijk, teruggekeerd en leefde nu stil. Buckman vond 't raadzamer te New-York te blijven wonen. Tn het //Vaderl." leest men: Men kan thans voor de vensters van bijna alle boekwinkels de portretteu van de wreede bedrijvers van den dubbelen moord, van Jut en zijn huisvrouw zien tentoongesteld. Iedereen blijft voor de winkels staan om de verachte lijke misdadigers te zien, en als men de ver halen hoort, die daarbij worden opgedischt. vooral door de vrouwen, dan eerst kan men zich een denkbeeld maken van de tallooze illustratie», die op de toch reeds afschuwelijke geschiedenis worden geleverd. Te verwonderen is dit niet; gewoonlijk worden de afzichtelijk ste gebeurtenissen door 't volk nog zwarter ge kleurd, om nog maar meer er van te kunnen spreken. Men deelt overigens nog een merkwaardi feit mede, nl. dat de vrouw van Jut na den moord als getuige voor den rechter van in structie is verschenen om getuigenis af te leggen in de zaak van Izaak de Jong. Deze en zijn vroegere medeverdachten Be hagel en Verlind worden thans ook weder veel besproken diep medelijden heerscht al gemeen met de drie personendie negen maanden lang onder de verschrikkelijke ver denking van den dubbelen moord in den kerker hebben gezucht en die materieel daardoor zijn eruïneerd, zelfs nu nog, terwijl hun onschuld aan den dag gekomen is. m De moordenaars zullen nu gestraft worden zegt o. a. de Haagsche correspondent van de "Zutf. Cf', maar de vraag komt bij mij op eisclit niet de billijkheid dat de drie verdachten, die 9 maanden preventief gevangen hebben gezeten, maar nu onschuldig bevonden zijn eenige schade vergoeding ontvangen De Jong is door het gebeurde totaal geruineerd. Voor dat hij gevangen werd genomen, had hij een aardig zaakje, waarvan hij goed kon leven toen hij weer in vrijheid werd gesteld, was alles verloopen. En nu zegge men uiet»Die De Jong staat veel te ongunstig bekend om er iets aan te doen." Vooreerst schijnt hij zich in de laatste jaren goed te hebben gedragen maar al ware het anders, dan uog zou dat niets veranderen aan het feit, dat hij thans voor de misdaden van anderen heeft geboet en ter wille van de maatschappij, die voldoe ning zoekt voor een moord, 9 maanden op een pijnbank heeft gezeten." Ook de //N. Amh. Ct." heeft zich in dien geest over de drie onschuldig verdachten uit gelaten. De Jong is gelukkig, nu gebleken is dat hij den moord niet heeft gepleegd. Hij was een der eerste koopers van ons bulletin van Zaterdag, waarin hij met een traan van dank baarheid in 't oog zijn rechtvaardiging kou lezen. Zeer vreemd blijft het, dat terstond naden moord het vermoeden niet op Christine Goed- Geen van beiden dacht er in de verste verte aan' dat hunne bedriegerij ooit aan 't licht zou komen- Ook Valk had niet 't minste vermoeden dat men hem voor zulk eene groote. som had bestolen. En hoe zou hij dit ook kunnen gehad hebben. Zijne behuwdouders hadden nimmer geld bezeten. Wat zij hem nalieten was door een onverwachte gebeur tenis in hunne handen gekomen en afkomstig van een broeder der vrouw. Van dien broeder had men in eene reeks van jaren niets vernomen, zoo dat men meende dat hij overleden was. Toen deze nu aan de Kaap de Goede Hoop stierf kwamen de oude lieden in 't bezit zijner nalatenschap. Intusschen stond de zaak der Amerikanen niet zeer gunstig. Het congres verplaatste zijn zetel van Philadel- >hin naar Bnltimore en eene algemeene mocdeloos- leid maakte zich van de vrijheidslievende Ameri kanen meester, 't Leger, dat nauwelijks driedui zend strijders telde, was zijne ontbinding nabij. Maar wie ook wanhoopte, de edele en moedige opperbevelhebber des legers, de dappere Washing ton gaf do hoop niet op. Reeds in December 1770 behaalde Washington op de Duitschers en Engelsche eene belangrijke overwinning. Erederiks en Willem Valk namen ook hier weder deel aan den slag, die zeer lievig was. Een groot aantal Duitschers en Engelschen viel in den strijd tegen vrijheid en onafhankelijkheid en Willem Valk, alsof 't noodlot hem vervolgde, werd door een kogel doodclijk getroffen. volk is gevallen. Van haar toch was het be kend dat zij vroeger bij mevr. v. d. Rouwen had gediend en dat zij in den nacht van den moord zeer laat was te huis gekomen. Zijn wij goed ingelicht, dan is de politie zelfs aangezocht ge worden om toch eens |bij de ex-dienstbode een onderzoek in te stellen maar, onbegrijpelijk genoeg, is daaraan niet voldaan. Had thans in dit voorjaar een onbekende briefschrijver de aan dacht uiet op J ut en diens finauciëele operaties gevestigd, waarschijnlijk zou men nu nog even ver zijn als 't vorige jaar. Wie ontvangt nu de f 1000, die indertijd is uitgeloofd? Ons dunkt, dat de anonyme briefschrijver daarop het meeste recht heeft. De moeder van Jut, schijnt het voor nemen te hebben omhaar zoon en diens vrouw aan te sporen de geheele waarheid aan 't licht te brengen. Trouwens zij heeft op zekeren nacht vóór zes of zeven weken reeds aan de politie de bekenteuis gedaan, die Jut en Chris- tina Goedvolk eerst kort geleden allegden. De verklaring van de moeder maakt de zaak niet duidelijker. Ziehier hoe deze zich heeft toege dragen. De moeder van Jut, vrouw Hafi'ncr woonde, eenigen tijd ze verhuist zeer dikwijlsbij den herbergier Van Leeuwen op 't Hoofdcingel in. Deze bood der justitie, die toen reeds met de geschiedenis der f 28UU0 inschrijving op het Grootboek bekend was en de sehuldigen ook reeds in hechtenis genouieu had,de behulpzame hand* De kastelein liet vrouw HafFner nu en dan een glaasje drinken en begon dan steeds over Jut en //Christien" te praten. Het baatte echter niet. Op den bewusten avond, in de eerste dagen van Augustus, kwam van Leeuwen op het denkbeeld om vrouw Jut eens weekhartig te maken. Hij haalde een exemplaar van 't geïl lustreerd Politie-nieuws, waarin de geschiedenis van de valsche munters, die voor bet Hof in Noord-Holland terechtstouden, uitvoerig beschreven werd, met levendige kleuren. Dit verhaal werd aan de moeder voorgelezen door een kostganger van Van Leeuwen, in zijn tegenwoordigheid en die zijner vronw. Toen kwam 't hooge woord er nog niet uit, maar ze begon te weenen; men begon weer over haar kinderen te praten en bracht haar zoover, dat zij in vervoering uitriep: //Nu ja, mijn zoon en Christien hebben het gedaanmaar met nog twee anderen! En ze noemde ook de namen, die wij liefst niet herhalen. Van Leeuwen stoof ijlings de deur uit en ging den inspecteur van politie Mertz opsporen. Eerst te halftwee was deze in de herberg, op 't Hofcingel aangekomen, waar Van Leeuwen en zijn gezelschap al pratende en lezende onder een glaasje vrouw Haffner hadden weten op te houden. Zoodra de heer Mertz binnenkwam, Frederiks was gedurende den strijd niet geweken van de zijde van Valk. Hij toonde zich tot inden dood een trouw vriend. De Docembernacht was koud, toen Valk storvende op 't slagveld neerlag, en de volle maan zag weemoedig neer op 't bloedig tooneel. Frederiks trok zijn jas uit en bedekte daarmee 't lichaam zijns vriends. Een handdruk was 't antwoord en de belooning ior die edele daad. »Ik sterf mijn vriend «Mogelijk is er nog hoop.'' »Neen, voor mij niet." «Wanhoop niet. Als de nacht voorbij is zal ik zien wat er voor n te doen is. «Vergeefs! De dood woelt reeds in mijn lichaam. Eer de morgenstond aanbreekt zal ik er niet meer zijn," zei Valk. „Kom, men kan niet weten." «Voor ik sterf heb ik nog éen verzoek aan u." «Gij kunt over mij beschikken.'' «Zooals u bekend is heb ik nog een broeder te Zutfen wonen, meld hein mijn uiteinde." «Gij kunt er staat op maken." Valk had zich niet misrekend, want voor de dag aanbrak lag hij roerloos neder. De ruwe krijgsman. Frederiks. pinkte een grooten traan uit de oogen en zei halfluid «Hij was een trouw kameraad!" Twee maanden later toen 't gezin van Valk te Zutfen rustig bijeen zat om 't avondeten te gebrui- begon de vrouw te schreien, nKom, moedertje, sprak hij, je moet er niet zoo verdrietig om zijn 't zal wel losloopen; als je de waarheid maar niet verzwijgt. Uitkomen moet 't toch. En toen Van Leeuwen het gesprek nu op den moord bracht en aan den inspectenr de pas afgelegde verklaring van de vrouw meedeelde, herhaalde zij plechtig, //dat haar zoon en schoon dochter met nog twee mannen den dubbelen moord bedreven hadden Dadelijk begaf de in specteur met vrouw Haffner en de getuigen zich, trots het nachtelijk uur, naar de woning van den heer Beukman," en ook voor den com missaris van politie legde zij de belangrijke verklaring af. Is er echter aan die verklaring wat be treft de medeplichtigheid van anderen wel groote waarde te hechten Hebben wij hier te doen met een innerlijke overtuiging, die de moeder uitsprak, dan wel met de bepaalde wetenschap dat haar zoon de moordenaar was met zijn vrouw en twee anderen? Wij gelooven het eerste. Immers vrouw Haffner kon geen enkele bijzonderheid opgeven omtrent de onzekere punten in 't proces; haar zoon had haar niets verteld althans ook na haar openbaring van het groote geheim heeft zij nog geenerlei bewijs tot staving er van bijgebracht. Velen onzer lezers zullen zich nog wel herinneren, den grnwelijken moord eenige ja ren geleden gepleegd in een eerste klasse rijtuig spoortrein Lyon-Parijs op den president van het hof van cassatie te Parijs. Als den moor denaar, die men nimmer gevonden heeft werd toen ook algemeen genoemd zekere Jut. Door den heer J. van der Endt te Maassluis is een nieuwe uitgaaf ondernomen van "Kennemerland Balladen door W. J. Hofdijk," welke door den dichter wordt her zien en vermeerderd. Het gunstig onthaal, aan den eersten druk van dezen keurigen dicht bundel van onzen zangrijken Kennermeland- schen meistreel te beurt gevallen, zou iedere aanbeveling overbodig maken, indien 't geen feit ware, dat aan menige collectie van onze dichters deze versbundel tot dusverre ten on rechte ontbreekt. Ook zijn deze schoone le genden van vaderlandschen bodem zeer aan te bevelpn voor voordrachten in rederijkerskamers eu andere letterkundige gezelschappen. Deze nieuwe uitgaaf wordt op zwaar velin papier zeer net en tegen een zeer matigen prijs ver krijgbaar gesteld. Het omslag der eerste alie- vering 2iet er zeer aanlokkelijk uit. Het is der politie te Rotterdam gelukt in den afgeloopen week 5 mannen en eene vrouw in handen te krijgen, die sedert zeer langen tijd een nog al winstgevende, indusrtie dreven. Voorzien van nagemaakte gezegelde stukken, gingen zij op de kantoren en ook bij particulieren collecteeren nu eens ten be ken bracht de post een' brief, 't Was 't doodbe richt van Willem Valk. DE INVALIDE. De voordeelen door Washington behaald waren van korten duur. In 1777 werd hij door de groote overmacht van Hovve aan de Brandevvine terugge slagen. Toch vorloor Washington geen oogenblik den moed en het vertrouwon in den uitslag der goede zaak. Ook niet toen de Britsche generaal Bourgogne met eene macht van 10,000 strijders uit Canada optrok om zich met Howete vereenigen. Dit uitgelezen heir van Engelschen en Duitschers werd vermeerderd door groote troepen van Indianen, die met e«ne teugellooze wraakzucht jegens de volk planter bezield waren. Met de grootste bitterheid en barbaarschheid werd de krijg thans gevoerd. Weerlooze vrouwen noch kinderen werden ontzien, maar dikwijls met Kanibaalsche woede vermoord. Frederiks was intusschen door zijne vermetele dapperheid tot officier in 't Duitsche leger bevor derd en stond bij den opperbevelhebber hoog aan geschreven. Wat hij ook waagde, hij scheen on- kwotstbaar. In den voor de Engelschen ongelukkigen strijd van 1ü October 1777 toen zich. na vele bloedige schermutselingen, 't lpger aan de Amerikanen moest overgeven, bekwam Frederiks eene wondo aan 't been. hoeve van eenen brand die in een dorp er gens in Bohemen of Frankrijk (niet) had ge woed en waardoor 60 gezinnen ongelukkig waren geworden, dan weder voor eene over strooming die nog in het verschiet is, of wel ging de vrouw der bende, die zeer schoon van uiterlijk is, in het zwart gekleed als weduwe rond, om aalmoezen in te zamelen, ten einde naar hare familie in Amerika te gaan, dewijl haar man in Duitschland was overleden; ook was van den "Wiener krach" ruim gebruik gemaakt om nu eens een weduwe van een voormalig gezeten burger aan te bevelen, dan weder om den voormalig gezeten burger zelf te doen ondersteuner.. Op die wijze schijnen zij Belgie, Frankrijk, Duitschland en Enge land, benevens verschillende plaatsen van ons land met een bezoek te hebben vereerd, doch thans zijn zij onschadelijk gemaakt en de gelegen heid om op hun gemak over het door hen ge pleegde bedrog na te denken, terwijl de aan dacht van het publiek voor het vervolg op dergelijke handelingen wordt gevestigd. Te Berlijn wandelde een heer, die. tot zijne verbazing, veler aandacht trok. Men groe- te hem eerbiedig, men volgde hem zelfs, men bewees hem eerbewijzen als aan een vorst, tot dat hij eindelijk op een oud gebrekkig heertje dat zijn kreupele beenen dwong om halt en front te maken, en met zijn bevende hand een poging aanwendde om aan te slaan, toestapte en zeide: waarom doet gij dat, wie denkt gij dat ik ben? Wie zou nu //den Bismarck" niet kennen? Uwe Hoogheid drijft den spot met mij. Gij vergist u toch, sprak onze vriend, en zette zijn hoed af daardoor voor de verbaas de toeschouwers in plaats van de bekende drie haartjes een ontzagwekkenden haarbos ont- blootende. De schare droop af, en de heer wandelde verder, zekerheidshalve den hoed in de hand houdende. der Weerbaarheids-Yereenigingen Zondag aan gevangen is Dingsdag avond lot aller genoe gen in de beste harmonie afgeloopen, van verschillende zijden ontving de heer inr. Aberson de welsprekendste bewijzen van dank en te vredenheid van die heeran die reeds menig concours elders hebben bijgewoond. Inzonderheid roemden zij de goede orde en niet minder de strikte eerlijkheid die bij het toewijzen der prijzen had plaats gehad. Reeds in ons vorig nommer hebben wij melding gemaakt voor zoover de wedstrijd toen was gevorderd van de namen der overwinnaars, thans laten wij hier een meer volledige opgaaf volgens, als Voor geweer op 300 passen. Prijs 1. Twee wijnkannen met zilver ge monteerd, J. Mens, lid der weerbaarheid te Ofschoon hij van de hevige ziekte, welke hem aantastte genas, moest zijn eene been hoog boven de knie worden afgezet. Na zijne herstelling verzocht en kreeg li j zijn ontslag uit den dienst en bekwam hij een pensioen van vijf llialer per week. Niet lang daarna scheepte hij zich naar zijn vaderland in. Hoe scheen hem hier alles weer nieuw en frtsch. Hoe statig verhief zich daar in t zuiden van zijn geliefd Brunswijk de Hartz en 't Wesergebergt--. en hoe rustig vervolgde de Weser zijn loop. «O, zoo mijn krijgsmakker nu nog leefde, hoe genoegelijk zouden we samen hier kunnen b ven. Maar 't lot heeft 't andera gewild." Met innige droefheid dacht Frederiks nog menig maal aan zijn vriend Willem Valk. 't is waar, Frederiks was niet zeer beschaafd. Maar onder uiterlijke ruwheid was een fijn gevoel verbor gen en een edel hart. Eerlijk als goud en trouw tot in 't uiterste kon men staat op hem maken. Zijn woord was heilig. Wie 't zou gewaagd hebben de nagedachtenis zijns vriends tc bekladden kon er zeker van zijn geweest hem tot een geduchten en te vreezen tegenstander te krijgen. Hoewel hij op een kruk moest gaan had hij toch zijn lust tot wandelen en zijn aangeboren vroolijkheid niet verloren. Eens op een avond, 't was op den dag zeer heet geweest, stapte hij eene bierhalle binnen, oin zich "at té verfnsscben. (Hrordt Vervolgd

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1