Nieows- en ieblad. Woensdag M 1500. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. van den Raad dei Gemeente Texel, NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij jer. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ0.50 Franco per post nu 0.G5 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. Ingezo Officiëele Gedeelte. Vrijdag 8 October 1875, des morgens 10 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Ingekomen stukken. Aanbieding begrooting gemeente, dienst 1876. Id. id. algemeen Armbestuur, dienst 1876. Niet-Offieiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 October 1875. Zondag avond werd door de vereeniging //Gaudiutn Inter Nos", in het lokaal Tivoli alhier, ten tooneele gevoerdDe Oom uit Oost- Indieof de drie gekroonde Artisjokkeu; daarna: Chrisline van Rusland en Milna Pelerhof. Beide stukken werden flink opgevoerd, zeer ten genoege van de talrijk aanwezige leden en geïntroduceerdeu. Gisteren avond zijn de lessen aan de iudustrieschool weder aangevangen met 122 leerlingen waaronder 83 die in vorige winters de lessen lie.bben bijgewoond en 39 nieuwe leerlingen, zes jongens zijn er afgewezen die niet aan liet examen konden voldoen. Uit de tabel der lessen voor deze cursus, blijkt, dat aan het te geven onderwijs weder eene belangrijke uitbreiding wordt gegeven. Zaterdag jl. einbarqueerde hier aan boord van het stoomschip Prinses Arnaiia, der maat schappij //Nederland", een detachement supple tietroepen, sterk p. m. 550 man, waarvan 400 sedert den 16 Sept. alhier garnizoen hielden. Mocht hun verblijf alhier eene meerdere leven digheid te weeg brengen, het is aangenaam te kunnen melden, dat op zeer kleine uitzonde ringen na, de rust der inwoners er niet door werd verstoord. Dank zij de goede, zorgen van hun kommandant, den kapt. Luymes. bijgestaan door 3 flinke luitenants en 8 onderofficieren, werd de dicipline en orde uitstekend gehandhaafd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat dit 400tal bestond uit vreemdelingen, meest Belgen, Franschen, Duitschers en een zeer gering aan tal Hollanders, moet men hulde brengen aan den tact en menschenkennis, waarmede genoemde kommandant met die troepen van verschillenden FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. 10 DE NIEUWE BUURMAN. 't Duurde niet lang of 't kransje was voltallig. Vrouw Lambrechts was recht in haar kracht, had drukwerk met theeschenken en 't prescntceren van 't trommeltje. Om de waarheid te zeggen, koudon de dames van de vorige eeuw 't evenmin als de onze, de goeden niet te na gesproken, buiten koek redden als er visite was. Ik waag 'tniet, u mee te deelen. wat er al in 't gezelschap bij vrouw Lambrechts aan huis ver handeld werd. Waarde lezer, zijt ge ooit in de go- legenheid geweest even in zulk gezelschap te ver toeven Welnu, dan weet ge er alles van. Dezen keer waren de gesprekken recht levendig en meer dan eenmaal wist tante de Groot 't daar heen te sturen, dat 't gesprek op den nieuwen buurman kwam. «Ik geloof stellig, dat je een goed oog op dien mijnheer hebt," zei een der dames. «Hoe kunt ge zoo iets denken. Ik ben waarlijk te oud om nog aan trouwen te denken." «Te oud? Kom, ge zijt in't beste van uw leven." »Men vergeet 'tzoo spoedig niet, als rnen een' geliefden man in 't graf heeft." landaard en gewoonten, wist om te gaan en hen door zijne humauiteit en degelijke militaire behandeling tot hunne plichten wist aan te sporen. Slechts een tweetal van de 400 zijn aan de waakzaamheid ontsnapt. Voorzeker een gering getal, wanneer men dit vergelijkt met de desertien die steeds te Harderwijk plaats hebben. Waar men dus met zoo een gering kader, zulk en goede orde weet te handhaven, moet men den kommandant daarvoor hulde brengen. Meermalen wezen wij op de uitstekend gunstige liggiDg van deu Helder als gar nizoensplaats voor het koloniaal-werfdépöt, en moge met der tijd het oog der regeering hierop vallen, voorzeker zou het den lande vele kosten besparen, aangezien alsdan een vervoer, zoowel van terugkeerende als vertrekkende militairen van het O.-T. leger naar Harderwijk, werd bespaard en tevens de inkwartiering voor een of meerdere dagen verviel. Eindelijk nog een woord van lof aan onzen ijvcrigen commissaris van politie en zijne be ambten, die eveneens het hunne in ruime mate hebben bijgebracht om den kommandant, kapt. Luymes, behulpzaam te zijn ter voorkoming van wanorde en rustverstoorïng. Last not laest. Waar sprake is van lof, heeft'inderdaad de plaatselijke staf daarop ten volle aanspraak. Onvermoeid, maar niet minder doeltreffend, was de plaatselijke kommandant, de luit.-kol. Baron Melvill van Garnbée en zijn adjudant de luit. Jansen, steeds werkzaam oin de goede orde en verstandhouding tusschen burgers en militairen, op eene waardige wijze te handhaven, waarvoor vele ingezetenen hun zeer dankbaar zijn. Ten slotte mogen wij niet verzwijgen, dat de troepen onuitputtelijk waren in hunne uit- tingen van tevredenheid over de behandeling, hier ondervonden. Wij vernemen, dat binnen een paar dagen wederom een detachement van p. m. 250 man, uit Harderwijk hier zal aankomen, om onder hetzelfde kommando tot nader order alhier verblijf te houden. De storm van Zaterdag avond jl. heeft hier ter plaatse weinig schade aangericht, meer belangrijk zijn de berichten uit het binnenland. Te Amsterdam zijn Zaterdag op de Schans bij de Haarlemmerpoort drie in aanbouw zijnde huizen, welke bijna gereed waren, tengevolge van den hevigen wind ingestort. Voor zoover bekend is, hebben daarbij geen ongelukken plaats gehad. Ook te Haarlem en omstreken en in vele andere plaatsen heeft de storm aan huizen, en hoornen nog al schade veroorzaakt. Te Wjeringen is de equipage met eigen sloep aangekomen van een Nederl. kofschip, kapt. Onder dergelijk gesnap snelde de middag voorbij. Het weder was intusschen zeer veranderd. De he mel was allengs betrokkensombere, zwarte wolken hadden zich onheilspellend samengepakt. Yreeselijk klaterende donderslagen deden de deuren en ven sters. ja zelfs de huizen beven. Felle bliksemschichten doorkliefden 't luchtruim en de regen viel bij stroo men neder. Respectievelijk werden de vrouwen af gehaald, de oen door een zoon, de ander door haar man, want de regen bleef aanhouden, ofschoon 't onweör bedaard was. »Gij behool't ten minste geen haast te hebben," zei vrouw Lambrechts tegen tante de Groot. »Nio- mand wacht u te huis." En ze liet zich geen twee maal nooden. Eindelijk zaten de familie Lambrechts, de com mensaal Neuman en tante de Groot nog maar alleen en 't begon al laat te worden, toen Neuman de be leefdheid had, zijn overbuurtje even inet de paraplue tot aan de deur van haar huis te brengen. Sedert dien avond ging er geen dag voorhij, of tante de Groot bezocht even hare buurvrouw Lambrechts. Ze hield toch zooveel van haar. 'tWas wonder, dat ze nooit bemerkt had, welke goede eigenschap pen die vrouw Lambrechts bezat. Wonder, want zo was in 'toogloopend goed. De buren wisten echter al spoedig onder elkafir te vertellen, dat tante de Groot op den vreemde ling, die hier pas was komen wonen, verliefd was. Neuman, die eerst niet veel op had met zijne buurvrouw, maar langzamerhand gunstiger voor Meeter, welk vaartuig, geladen met steenkolen, bij de Java-ton is gezonken. Ook bij Urk zat een brikschip aan den grond, waarvan de masten zijn overboord ge slagen. Tot hulpapotheker zijn bevorderd de hee- ren II. Drijfhout, van Balk, M. C. Giltjes van den Helder, en K. Van Giffen, van Wijckel. Met liet stoomschip //Celebes", gezag voerder C. Jaski, waarvan het vertrek op 16 dezer bepaald, zal naar Java worden uitge zonden, een detachement sterk 240 militairen, waaronder tien onderofficieren, onder hevel van den luitenant-kolonel der infanterie van het O.-I. leger F. P. Cavaljé, en het medegeleide van den kapt. der infanterie van het O.-T. leger II. J Ludwig, de 2e luitenants J. Franken en J de Blom, en de 2e luitenant-kwartier meesters H. F. Hendriksz en J C. Rijk. Vrijdagji. is aan de Hollandsche gasfabriek te Amsterdam een bejaard man, terwijl hij eeu zak met cokes wilde optillen, plotseling doodgebleven. Nabij de Willemspoort te Amsterdam heeft zich een infanterist door een pistoolschot het leven beuomen. N«bï tnerrvërïïëècst zal de nationale ten toonstelling te Amsterdam den 17 Oct. gesloten worden; in die week zal waarschijnlijk de ver loting geschieden. De tentoonstelling kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden en da gelijks wordt zij nog zeer druk bezocht. De verzending van geperst hooi naar En geland had in de laatste dagen op zeer groote schaal plaats, terwijl nu ook door den heer Koning op Texel gedrukt en geperst stroo bij- duizende kilo's naar het buitenland vervoerd wordt; de hooioogst is zoowel in Engeland, Duitchland et» Frankrijk dit jaar niet gunstig ge weest. Naar men verneemt, is de auditeur-mi litair van de uitspra'ak van den krijgsraad te Haarlem waarbij, de huzaar H., wegens het overrijden eener vrouw onder O ver veen, tot zes maanden eenzame opsluiting is veroordeeld, in hooger beroep gekomen en zal deze zaak eer lang bij het hoog militair gerechtshof in be handeling komen. Heden den 5 dezer wordt, naar men verneemt bij het IIoog-Militair Gerechtshof de sententie uitgesproken in de zaak van den sergeant Kleian. Uit Meppel wordt gemeld, dat de justi tie er in geslaagd is, de daders van den moord te Havelte te ontdekken. Het zijn twee boe renknecht uit Havelte, II. Huiskes en II. Rink, die hunne misdaad reeds bekend hebben. De verslagene heette J. Willems. haar gestemd werd, vooral toen hij vernam, dat zij zeer bemiddeld was, werd van dag tot dag op lettender voor haar en beijverde zich om haar al lerlei kleine diensten te bewijzen. Op zekeren avond kwam Meerman te huis en zei «Nu heb ik belangrijk nieuws! Raad eens!" i>Wat zal ik raden," gaf zijne vrouw tenantwoord, «zeg 't mij maar." «Luister danTante de Groot gaat denkelijk binnen kort woer huwen en dat nog wel met een vreemdeling, een Duitscher naar men zegt." »Gij schertst toch zeker." «Volstrekt niet." »Kom, 't is al te dwaas." «Gij kent Lambrechts? Die vreemdeling woont bij hem binnenshuis. Hij heeft 'tme zelf verteld." «Dan moet ik er 't zwijgen toedoen. Dat doet ze gewis om zich op ons te wreken, dat we haar niet om raad gevraagd hebben. Om 'teven, zij dient zelve te weten wat haar past. Dit weet ik echter wel, dat al haar praten over wereldzin en hare zalvende taal niets te beteekenen h*»bben. We zullen nu eens zien wat ze te zeggen heeft. Als ge 't goedvindt, ga ik haar morgen eens een bezoek brengen. Mogelijk dat ze mij wel 't een en ander van hare plannon meedeelt." Toen julfrouw Meerman dus, volgens haar besluit, den volgenden dag hare behuwdzuster bezocht, ver nam ze 't nieuws in geur en kleur. «Ik heb zóo niets aan mijn leven en te zamen kunnen we nog een genoegelijken ouden dag heb- gelieimzinnig verdwijnen' te zijn. Op het land vau den heer Barendrecht gelegen in den Wijkerpolder, is bij het ver- ploegen een vaartuig ontdekt, dat verder ont graven, bleek eene lengte te hebben van 14 meter en tot opschrift draagt: vAune Hobbes Japikue 1483." In het vaartuig vond men eeni- ge menschenbeendereneen looden pijp en eeni- ge scherven. Kostbare voorwerpen heeft men niet gevonden. Naar men verneemt, is ten behoeve van de wed. Umans, de moeder van den onlangs zoo ongelukkig om het leven gekomen milicien infanterist, eene som van 1728.28 bijeenver zameld, welke op solide wijze belegd is en waarvan zij een vast wekelijksch inkomen ge nieten zal. Vrijdag jl. werden te Deventer twee de serteurs van het koloniaal werfdepot zwaar ge boeid binnengebracht. Te Workum is uit zee aangespoeld en op- geviicht een blaas, waarin zich vermoedelijk niets bevindt, doch waaraan met een touwtje is vast gehecht een lap blauw duffel en een lap ge ruit flanel, waarop geschreven staat: //Immediate to Breinerhaven ship R. Rylands Thomas W. Challis Esqre." Volgens een bericht uit Havelte bevond de boerenknecht, wiens lijk Maandag in 't veld is gevonden, zich Zondagavond met eenige jon gelieden in een herberg en ontstond bij het huis waarts keeren twist onder hen. Vau woorden kwam men, door drank verhit, spoedig tot feitelijkheden en daarbij zou de verslagene zoo danig gewond zijn, dat hij aan de gevolgen over leed. Verleden week had te Middelburg de eerste steen legging plaats van het aldaar te bouwen droogdok van de firma van Zeijlen Decker. Een aantal genoodigden, alsmede honderden belanghebbenden woonden deze plechtigheid bij, terwijl de plaats zelf sierlijk met vlaggeu en bogen was versierd. De werkliedeu werden ruim onthaald. Een en ander werd door de muziek van //Accelerando." Van de Veer's "Trouringh" is een En- gelsche vertaling in bewerking. Buitenland. De vrijheidsboom, die in 1830 op het pleiu van het paleis te Brussel geplant werd, is onverwacht gestorven. Een telegram uit Sicilië aan //Faufulla" meld,dat bij Sciaccia een hevig gevecht tus- ben. Ge zult wel inzien en begrijpen, dat ik dezen stap niet dan na ernstig beraad heb gedaan. Niet waar. vindt je niet, dat ik verstandig handel?" •Mijn man had gedacht, dat gij hem wel zoudt hebben geraadpleegd in zulk eene belangrijke zaak en dat nog wel op uwen leeftijd," was 't spijtig antwoord. Maar hoe is de naam van uwen aan staanden echtgenoot?" «Zijn naam is Holtlioff." »Nu, ik hoop er 't beste van voor u, maar ik stel er mij niet veel van voor." «Hoor eens, zuster, ik ben ouder dan gij zijt: ik heb wat meer ondervinding opgedaan in de wereld. Wanneer gij Holtlioff zaagt en óen uur slechts met hem spraakt, dan zoudt ge tot de overtuiging ko men, dat er geen beter man in de wereld is dan bij. Gij zult me een groot genoegen doen, de zaken te nemen zooals ze zijn. Neemt ge er genoegen in dat ik ga huwen, goedneemt ge or geen ge noegen in, ook goed: maar uwe op-en aanmer kingen over mijne handelwijze moogt ge me gerust sparen.' Niet zeer goed gemutst kwam juffrouw Meerman te huis. Had ze geweten dat diezelfde Holtlioff een eervergeten bedrieger en oplichter was, dat hij zelfs onder een anderen dan zijn waren naam liefdes betrekkingen aanknoopte, zeker had ze dan haar overkropt gemoed luchtgegeven, dat niet voor haar karakter gepleit zou hebben. Toch wasMeermans echtgenoote volstrekt niet boos of afgunstig van karakter. Senten; elke regel meer 10 Centen, ingen van dienstpersoneel 5 Cents per rei ve men de Adrertentiën in te zenden. [cheii karabiniers en een roover'oende heeft jlaats gevonden. De laatste werd uiteen ge- I'iagd en liet haar hoofdman Vincenzo Capraro ood achter. Dc dood van dezen rooverhoofd- ïan wordt in de provincie met vreugde begroet, ant sedert tien jaar had men voor hem gebeefd. De //vicaris graaf "Von Czapski" of, juis ter gezegd, de vroegere, schoenmakersknecht Meliu, die de Katholieke bevolking van Berlijn op allerlei wijzeu geld had weten af te zetten lot hij eindelijk in hechtenis genomen werd, blijft het handwerk van een bedelmonnik nog altijd kiezen boven dat van schoenmaker. Thans heeft men hem gevondeu in de buurt vau Schwetz, waar hij de bevolking der dorpen plundert en zich uitgeeft voor eeu uit zijn ambt gezet pastoor. Als dienende broeder in het klooster Lenk had hij gelegenheid zich inet de gebruiken en kerkelijke ceremoniën bekend te maken, en ook wat kerklatiju geleerd. Mij heeft zich nu in het pak van een geestelijke gestoken en bedelt er dapper op los. Een recept voor goeden zwarten inkt be staat in het volgende9 lood gestooten gal noot, 3 lood Arabische gom, 4 lood ijzervi triool, gekookt in 2 kau water en een halve kan azijn. Verliefden zijn doorgaans blind, en als de eene verliefde deu auder den weg wijst, vallen ze beiden in het huwelijk. De //Tierapo" meldt, dat op het eiland Cuba een man in den ouderdom van 105 jaren overleden is. Hij laat 279 rechtstreeksche erf genamen na, waaronder 10 kinderen, 99 klein kinderen, 166 achterkleinkinderen en 4 kin deren dezer laatsten. In Belgie begint men meer smaak te krijgen in rattenvleesch. Zelfs heeft men in een Bel gisch plaatsje een sociëteit opgericht van ratten- eters. Elke week dineeren zij eens met elkander en telkens getuigen zij rattenvleesch is lekker. Men heeft ook suikerratten en die zijn, ge braden, zeer gedislingneerd. De Chineezen, die zeer fijne tongen hebben, houden veel van ratfensoep, aangemaakt met vleermuizen, oude gedroogde visch, slakken en vuile eieren van rattenvleesch maakt men een nationaal schoteltje. Men zegt dat het gebruik van ratten-her- sens, goed toebereid, den mensch slim maakt. «Mijn voorgevoel zegt mij, dat dit huwelijk van tante de Groot zeer ongelukkig zal zijn," sprak moeder Meerman tot haar man, toen ze weer in haar stoel zat." «Wees niet zoo pessimistisch, vrouwtje." «Gij zult 't zien en beleven, mandat mijn voor gevoel mij ditmaal niet bedriegt." «Maar vrouw, hoe kunt ge zoo spreken, gij hebt uwen toekomstigen zwager nog niet eenmnul ont moet of gesproken." «Dit moge waar zijn, maar ik kan een zekeren afkeer, hoe onverklaarbaar die zij, niet van mij ver- wijdoren «Wij zullen ons oordeel zoolang opschorten, tot dat we nader kennis met Holtholl'gemaakt hebben. Als ge er niets tegen hebt. dan zou ik de jon gelui wel willen uitnoodigen. omaanstaanden Zondag den dag bij ons door te brengen." Meermans echtgenoote vond 't plan goed. Hij liep den volgenden avond even bij zijne zuster aan, die gaarne van de invitatie gebruik wilde maken, ja, ze kon niet nalaten nog even. als een verwijt, in 't midden te brengen, dat er zoo zelden iemand naar haar kwam omzien. Den volgenden Zondag, na t eindigen der mor gengodsdienstoefening, want voor geen geld ter we reld zou tante de Groot die verzuimd hebben, stapte Holtlioff met zijn geliefde naar Meerman. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1