Nieuws- en Advertentieblad. 1875. Zaterdag 9 October. M 1501. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidsparti HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Ajjvmtxntixn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., S October 1875. Heden morgen is alhier nabij het Nieuwe- kerkplein, uit de gracht van 's rijkswerf opgehaald het lijk van den hejaarden kleermaker J. Ver meulen. Hij is sedert 29 September jl. vermist. Heden is alhier van Harderwijk aange komen een detachement van 300 man koloniale troepen, om tijdelijk in het Port Kijkduin ver blijf te houden. Naar wij vernemen, zal het ramschip da Koning der Nederlanden niet langs het Noord- hollaudsch Kanaal van Amsterdam naar hier worden overgebracht, maar langs het nieuwe kanaal door Holland op zijn Smalst. Men rekent met 1 Mei a. s. eene geul gereed te hebben vau voldoende diepte voor genoemd ramschip. De afdamming van de sluis bij Purmerend en de daardoor te ontstane stremming van de vaart langs het Noordhollandseh kanaal, zal dus niet plaats hebben. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef stoomschip Curaqaoonder bevel van den ka pitein ter zee J. A. van de Velde, den 3n dezer te Batavia aangekomen. Alles wel. De onderhandelingen tusschen het Ne- derlandsch Gouvernement en den afgezant van Venezuela, dreigen, naar wij van zeer vertrouw bare zijde vernemen, niet tot een gewcnscht resultaat te zullen voeren. Door het Gouver nement van Venezuela namelijk moet wel zijn toegegeven aan het verlangen om schadeloos stelling te verleenen wegens het voorgevallene met de Midas, maar niet aan den eisch de zerzijds gesteld tot openstelling der havens vau Venezuela voor Nederlaudsche schepen. Woensdag morgen te 10 uren heeft de secre taris van het Vcnezuelaansch gezantschap langs officieelen weg aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken eene dépêche van zijn Gom vernement overhandigd. De inhoud daarvan moet van gewicht zijn en misschien van be slissende» invloed op de vriendschapsbetrek kingen tusschen de beide Rijken. Vaderl Naar men verneemt zullen het volgende jaar adelborsten voor het korps mariniers aan het instituut voor de marine geplaatst worden. Van 1S621871 ontvingen zij hun opleiding aan een instituut te Amsterdam, dat waar schijnlijk om finantiëele redenen opgehouden heeft te bestaan. Na dien datum werd in de behoefte der marinier-officieren voorzien dooi van den cursus komende onderofficieren van het leger, die na behoorlijk afgelegd examen tot officier werden benoemd. Deze maatregel wekte onder de andere marinier-officieren geen sympathie op; vandaar dat het plan,om weder adelborsten voor hun korps te plaatsen, zeer welkom zal zijn. Maandag avond is te Amsterdam een jongen van 13 jaar, van een duiventil 4 ver diepingen hoog op den grond gevallen; hij is bijna levenloos in de ouderlijke woning ge bracht. Men vreest dat hij niet herstellen zal. Een 20jarig oplichter, die te Amsterdam in een aantal winkels kostbare goederen be stelde en naar zijn hotel liet brengen om ze dadelijk weer beneden de waarde te verkoopen, en natuurlijk niet te betalen, is te Utrecht door de politie aangehouden. Het Hoog-Militair Gerechtshof heeft de straf van den sergeant Kleian, beschuldigd van doodslag, verminderd van 20 tot op 15 jaren, doch de qualificatie, door den krijgsraad aan het misdrijf gegeven, bevestigd. Voor het kantongerecht te Winschoten is aauhangig een procedure, waarbij het de vraag geldt of de uitgever van een dagblad verplicht is, in pro-deo-zaken de advertentiën gratis te plaatsen, als de rechtbank het blad voor de plaatsing heeft aangewezen. Woensdag middag kregen twee buur vrouwen, wonende in het TJpenhofje aan den Noordwal te 's Hage, twist over geldzaken, die zoo hoog liep, dat een van haar een bijl opnam, met welk voorwerp zij haren tegen partij een hevigen slag op het hoofd heeft toe gebracht. Gelukkig was het wapen niet scherp, zoodat de slag slechts een bloedende wond ach terliet, welke later door den heer v. d. Hegge Zijnen is verbonden. De daderes is door de politie in arrest genomen. Naar de N. Rott, Ct. verneemt, is het bericht van de Amst. Ct., als zou Z. K. H. Prins Hendrik tot erfelijk Groothertog van Luxemburg worden geproclameerd, van alleG grond ontbloot. - Te Wanneperveen heeïscht e en ziekte onder de varkens. Die niet. tijdigworden ge slacht, bezwijken er meestal aan. In de week, eindigende met 2 October, werden in Friesland 6 gevallen van longziekte geconstateerd en is geen nieuwe koppel aan getast. Tn dezelfde week van 1874 kwamen 8 ge vallen voor en werden 2 nieuwe koppels aan- ;ctast. Een gezelschap uit de Pieter-Jacobstraat te Amsterdam keerde Woensdag avond 10 uur, in vrij opgewonden toestand, in een openrijtuig van Weesp huiswaarts, doch geraakte een half FEUILLETON. Oorspronkelijk Ilistorisch-Romantisch verhaal. 11. 't geheime onderzoek. «Hoe zijt ge toch aan den naam van Nouma.. gekomen?" vroeg Lambrechls aan zijne vrouw. «Onze commensaal zegt mij, dat hij Hoithoff heet. Mij dunkt, dat die beide namen nog al verschillen. Buitendien heeft mijnheer al terstond gezegd, dat zijn naam HolthofT was." «Om u de waarheid te zeggen, beste man, ik zijn naam vergeten. Ik zeg steeds «mijnheer;" maar toen juffrouw de Groot, die, naar 't schijnt, tot over de ooren verliefd is, den naam van onzen commensaal vroog, kwam mij in de gedachten,dat ik op zijne tafel een brief had zien liggen, met opschrift: Her» Neuman zu Bronswijk." nDiis was 'tal een oude brief?" «Naar 't uiterlijk te oordeelen, ja." «Hoor eens, vrouw,'t komt mij cenigszins vreemd voor, en ware mijnheer HolthofT niet zulk een fat soenlijk persoon, zeker zou ik meenen dat hier iets achter stak. Intusschen scheen juffrouw de Groot nog al boos, dat ge haar een verkeerden naam had opgegeven." «Die hoosheid verdween, toen zij vernam, hoe de vergissing was ontstaan. Mijnheer HolthofTdeelde haar bij die gelegenheid mede, dat hij een vriend had, welke dien naam droeg, doch dat deze sedert een paar jaar was overleden." «In ieder geval," zei Lambreclits, «als men iets niet juist weet, is 't beter te zwijgen. Mijne opinie is, dat men steeds moet zwijgen, of iets meeaeelen dat der moeite waardig is vernomen te worden. Geloof mij, beste schat, dat 't zelfs nog beter is te zwijgen, dan de waarheid te zeggen op een nijdigen en bitteren toon. Er zijn vele menschen, die 't ronduit verklaren: Ik durf 'twol te zeggen! Maar dezulken zijn onbescheiden en vergeten, dat alleen een woord op zijn pas gesproken, eene groote kracht heeft. Als iemand gelukkig wil leven, dan moet hij zichzelvcn zoowol in hot kleine als in het groote leeren beheerschen." «Beste man zei vrouw Lainbrechts, «gij neemt die kleine vergissing nog al hoog op. Ik had er immers geene kwade bedoelingen mee." Lainbrechts intusschen was een man uit éen stuk. Hij hield van rondheid en eerlijkheid. Halfheid ver achtte hij tot iii 't diepst zijnor ziel. Maar ook on- bescheidene praatzucht, die reeds zooveel onheil heelt gesticht, die reeds zoo dikwijls de eer, den goeden naam en 't geluk van anderen verwoest heeft, kon hij niet dulden. ®'t Is een vaste, doorgaande regel," placht Lam breclits te zeggen, «dat die personen, welke altijd den mond vol hebben van de gebreken van anderen uur daarna in de Nieuwe Weespervaart; daar bij hebben het leven verlorentwee zoons en een dochter van den stalhouder Hesselink, de vrouw eu een zoontje van den kastelein Lub- berts en Frans Zaar. Ook een der paarden is verdronken. Bij Brouwershaven is gestrand het stoom schip Thomas Sorby, van Batavia naar Rotter dam, geladen met 10,000 balen koffie, suiker en 250 kisten indigo. Van schip en lading zal weinig gered kunnen worden. Passagiers en equipage zijn te Brouwershaven aangebracht, alleen de kapitein wilde het wrak nog niet verlaten. Zaterdagnamiddag, ruim 2 ure, zijn de toombooten '/Admiraal de Ruiter" en //Bescha ving" op de Maas tegen elkander gevaren, waar door eerstgemelde den voorsteven brak terwijl de andere in mindere mate werd beschadtgd. De «-Beschaving" zette de reis naar Rotterdam voort, terwijl de Admiraal de Ruiter onder de jemeente Kralingen is blijven liggen en de pas sagiers op andere booten heeft afgezet. B. v. K., korporaal bij de schutterij te Kaïnpen, is, ter zake van mishandeling van eenige leden van het kader, door den schut tersraad vooroordeeld tot eene geldboete van f 20 en bovendien uit den dienst ontslagen. Woensdag zijn drie Belgen gearresteerd, die pogingen in het werk stelden om te ont vluchten uit hun garnizoen te Harderwijk; zij hadden om dit doel te bereiken, naar Elburg geloopen en aldaar plaatskaarten tot Utrecht genomen op den centraalspoorweg een tele gram waarschuwde de autoriteiten in Elburg en in plaats van naar Utrecht te kannen ver trekken, werden zij nu gevangen te Harderwijk binnengebracht. Op de veemarkt te Groningen zijn drie kalfkocien verkocht voor den ongehoorden prijs van duizend gulden. Te Dordrecht is eene löjarige dienst bode gearresteerd, die op naam van verschil lende ingezetenen sieraden en kleedingstukken in de winkels kocht en ze ten eigen bate aan wendde. Onlangs is gemeld, dat op het land van den heer Barendrecht in den Wijkerpolder een vaartuig met een opschrift was ontdekt. Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat wel is waar aldaar de overblijfselen van een vaartuig, namelijk eenige planken, zijn gevon den, maar dat hetgeen verder omtrent een op schrift enz. is vermeld, een verzinsel is. Te Amersfoort was dezer dagen iemand bezig een granaat, op een der schietoefening terreinen gevonden, op straat in stukken te hakken nabij zijn woning, in een weinig be zochte buurt. De granaat, zoo als bleek nog vuige lasteraars zijn, of zij spreken slechts zooveel over anderen, om hunne eigene gebreken te be dekken." Intusschen, terwijl Neuman onder den valschen naam Hoithoff eene nauwe liefdesbetrekking met tante de Groot had aangeknoopt, hadden er te Bronswijk en in New-York gansch andere tooneelen plaats. 'tWas in 't begin van de maand October 1779, dat de invalide de deur uitstapte, 't Was anders geen zeer uitlokkend weder. De regen viel bij stroomen neder en de Noordwestenwind gierde dooi de boomen die hen beroofde van' de reeds verdorde bladeren, die her-en derwaarts opgezweept werden. Zoo haastig mogelijk liep hij met zijn houten been de straten door en hield ten laatste halt voor "t huis van den heer Offerhaus. Hij werd terstond binnengelaten. Offerhaus schudde hem hartelijk de hand en vroeg «Brengt gij goede tijding?" «Ja en neen «Hebt gij 't tegenwoordige verblijf van Neuman al uitgevorscht «Neen «Kan niemand ons dan op den weg helpen?" »'tSchijnt wel zoo. Alles wat ik te weten ge komen bon, is. dat Neuman zijne huishoudster plot seling ontslagen, zijne meubelen verkocht en in alle stilte den aftocht geblazen lieeft. Zijne buron meenden dat hij naar Frankrijk ver trokken was, doch sommigen van hen hebben hem gevuld, sprong, waardoor voormelde persoon licht werd gekwetst, een paar gaten in een muur werden geslagen en een menigte glazen van de aldaar achter uitkomende school voor christelijk nationaal onderwijs en van eenige andere woningen werden verbrijzeld. Gelukkig zijn geen andere personen gekwetst. *La Vie Parisienue" bevat den volgenden raad aan een vriend, die Holland wil bezoeken. Vertrek bij wassende maan. Dit hemellichaam, zooals men weet, gemaakt van uluminium en gepolijst door een Hollandsche huishoudster, geeft het licht, dat aan een waterland past. De zon is in de noordelijke landen eigenlijk nooit op haar plaats en ziet er altijd uit als een ver dwaald reiziger, die te laat is gekomen voor den trein naar het Zuiden. Geloof me, waarde vriend, en ge zult zien, dat ik gelijk heb, de maan zal u het best dienen. Vermijd met zorg en opzettelijk alles wat een onhandige nabootsing is van Parijs in zake hotels, koffiehuizen, schouwburgen en bals. Houd u alleen op met hetgeen een zuiver Hollandsch karakter draagt. Bv. reis met de boot; neem van af Antwerpen afscheid van den trein en ga daar op de stoom boot, die u te Rotterdam aan de kade zal brengen na met u gekruist te hebben door de zonderlinge slijklanden van Zeeland, waar men niets ziet dan moerassen, mondingen van ri vieren, voortwoekerende zeearmen en kanalen, door zandbanken gegraven of door dijken be paald. Gebruik zooveel mogelijk de trekschuit (wees zoo goed om treks-cheut uit te 3preken). Het zijn eigenlijk dezelfde booten als die ten tijde van Bodewijk XIV of, om beleefder te spreken, van mevr. de Montespan. Deze schuiten dan, van binnen zeer gemakkelijk ingericht, worden getrokken door een paard, waarop een jongen zit, die op de trompet blaast. Ik recommandeer u in 't bijzonder den weg van Delft naar den Haag en dien van den Haag naar de badplaats Scheveningen. Men ziet in 't voorbijgaan de bevalligste villa's, die men zich denken kan. Een uitstapje naar de eilanden Texel, Marken en Urk zal mij genoegen doen, omdat ik u veel plezier toewensch. Daar zult ge zeden leeren kennen, afkomstig uit den fabelachtigen voor tijd, en kleederdrachten, bewonderenswaardig door smaak, grillige vormen en kleuren. Ge zult meenen een carnaval bij te wonen, waar het lachen verboden is. Geniet volop van het gezicht van windmolens; het zijn wonderen, zoo sierlijk eu schilderachtig zijn ze. Te "Saardam", drie kwartier van Amsterdam, vindt men de meest \olledige i zameling, 412 in een stad van 7000 inwoners. Bemtiei n niet met hetgeen men een kermis noemt. Het is niets anders dan een feest te Saint-Cloud, maar verergerd door het misbruik hooren zeggen, Hat hij weer dienst zou nemen en naar Amerika vertrekken ging. De schurk zal echter zijne maatregelen wel zoonanig hebben ge nomen, dat hij zich voor mij veilig waant." »Do berichten loopen dus uiteen." «Hij mag zijn waar hij-wil, Neuman kan ervan verzekerd wezen, dat ik hem zal weten te vinden, al was hij, om zoo te spreken, aan den Noordpool. Ik ben 'taan de nagedachtenis van Willem Valk, mijn ouden, voonnaligen vriend, verschuldigd." «Wat denkt gij clan nu verder te doen «Gij vergeet, dat ik ook goede tijding heb." s'tls waar ook." De invalide haalde een pakket gezegelde papieren uit zijn jaszak te voorschijn en zei «Nu hebben we zekerheid." «Hoe meent ge dat?" „Hier heb ik een volledig verslag van den diefstal. Buekman was de medeplichtige van Neuman. Zij hebben de erfenis samen gedeeld. 't Onderzoek, door den bevelhebber van't Bruns- wijksche leger ingesteld, had eerst geen gunstig resultaat. Wel ontkende Buekman niet den regi- ments-kwartiermeester te hebben gekend, maar ver zekerde op den meest stelligen toon. nooit van ecno erfenis iets te hebben gehoord. Doch wat is er gebeurd. Buekman* wordt onge steld, zijne ziekte neemt toe en wel dermate. dat de geneesheoron verklaren, dat hij aan de gevolgen dier ongesteldheid moet sterven. In 't aangezicht van den dood verliest hij den moed, die hem zoo van sterke dranken. Het merkwaardigst wat gij er vinden zult is, dat de houten paarden der draaimolens vervangen zijn door houten leeuwen. Houdt ge van scheepstimmerwerven, ge kunt zeer merkwaardige gaan bezichtigen te Saardam tegenover Rotterdam men steke de Maas maar over. Vergeet vooral niet om eenige glazen te gebruiken van die uitmuntende aan 't glas hangende nationale dranken. Het is een goed voorbehoedmiddel in een vochtig klimaat. Vraag groene curaijao (groen chinoises), of persico, anisette, schiedam (wat heel sterk) of bitter, he tgeen men zuiver drinkt, en niet met water vermengd, zooals het afschuwelijke /'bruine vocht", dat te Parijs onder denzelfden naam wordt verkocht. Ga naar kleine theaters liever dan naar de groote; ge zult er meer bijzondere eigenaardig heden kunnen opmerken. Nog heb ik vergeten u te zeggen, dat ge den Helder kennis moet maken met de adelborsten. Het zijn flinke jongelieden, goed ontwikkeld en zeer beleefd. En dan zal na zoovele vreemde gewaarwor dingen Parijs u weer dubbel bevallen (Vaderl.) Buitenland. Er hebben te Stokholm vrij ernstige on geregeldheden plaats gehad. Onder de zooge naamde stadssoldaten, een korps van 110 inan, dat dienst doet als brandweer, heerschte reeds eenigen tijd een slechte geest, die 29 Sept. in rebellie tegen de officieren oversloeg. Een dier officieren arresteerde niet behulp der po litie een belhamel, maar nu rukten zijn kame raden gewapend uit en vielen het politieburau aan. Daar waren slechts zes agenten, die zich wakker verdedigden, maar tegen de overmacht waren zij niet bestand en de gevangenen wer den in vrijheid gezet. De muiters keerden naar hun kazerne terug, maar werden op hun beurt door de van alle kanten toegesnelde politie aan gevallen Er ontstond een bloedig gevecht, dat met de vlucht der stadssoldaten eindigde, toen afdeelingen der koningklijke garde, kavalierie en infanterie aanrukte. De muiters waren veelal dronken en dreigden hun officieren te vermoor den, die voorzichtig genoeg waren zich gedu rende bet oproer schuil te hoaden De kazerne der stadssoldaten werd door troepen omringd en den volgenden ochtend bezet. De voor naamste oproermakers zijn thans in de gevan genis^ Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft aan den heer dr. G. A. Oskamp leeraar in de hoogere wis-, natuur en werktuig kunde bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, de personeel© titel verleend van hoogleoraar. De luit ter zee 2e kl. J. J. de Brayne, laatst vele misdaden had doen bedrijven. Nogmaals ontvangt hij een bezoek van den be velhebber. Nu doet hij een omstandig verhaal van 't wanbedrijf en van nog vele andere bedriegerijen en oplichterijen. «Ontsluit die schrijn," sprak hij tegen den bevel hebber, «gij zult er eene doos in vinden, steek die bij u 'tis 't eigendom van Willem Valk.' «Willem Valk is dood," antwoordde de bevel hebber. «Helaas! 'tis dus te laat om te herstellen-wat ik in dezen misdeed:" De bevelhebber liet middelerwijl twee vertrouw bare, aanzienlijke personen ontbieden. In tegen woordigheid van dezen, herhaalde Buekman t geen hij den bevelhebber had medegedeeld. De edele bevelhebber nam vervolgens bezit van 16000 thalers ten voordeele van Barend Valk. broeder van mijn gesneuvelden vriend. Hij heeft vervolgens alles in "t werk gesteld, om te vernemen, of Neuman weer in Amerika was. maar te vergeefs. Zie, hier is een omstandig verhaal van 't geen ik in in korte bewoor dingen meedeelde. Ik zal nu. zoo spoedig mogelijk, ingevolge het verzoek van den bevelhebber." naar Zutfen reizen, om Barend Valk mee te deelen, welk onverwacht geluk hem is ten deel gevallen. Ik zal de stukken hier laten. Gij zult zien dat de be velhebber u machtigt, 't bedrag van 16000 thalers aan Barend Valk uit te betalen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1