Nienws- en ^éJé^ Advertentieblad. Woensdag 27 October. JUS 1506. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. UILTJES. van den Raad der gemeente Texel, "nieuwstijdingen. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ0.50 IVanco per post - 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Ad tiktent ixn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. op Yrijdag 29 October 1875, 1s morgens lu ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Ingekomen stukkeu. Vaststelling Uegrooting Gemeente, dienst 1875. Idem Idem Algem. Armbestuur. Idem Idem Algem. Weeshuis. Niet-Oiliciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 October 1875. Vergadering der Loge Willem Prederik Karei, op Donderdag 28 October des avonds ten 8 ure; receptie in den eersten Graad. Van liet Algemeen Meisjes- Vrouwen en weduwenfonds zie advertentie hier achter werd den 25 Sept. jl. in de 47ste jaarvergadering rekening en verantwoording gedaan, daaruit bleek dat in het afgeloopen fondsjaar aan nagelaten vrouwelijke betrek kingen is uitbetaald f 37,477 21, welke lijf renten gedekt zijn door een reserve van f 362,195.25. Daarenboven is nog voor loopende coutracten, buitengewone sterfte enz. gereserveerd f 139,623.60 met een saldo van voordeelig dekkingsfonds van f 12,390.49. Het geheele kapitaal, ad. f 875,000, nomi naal 2y pCt. N. W. S., is belegd in inschrijvingen op het Grootboek. De rekening van het fondsjaar 1874/75 sluit met een batig slot van 14,931.23^, hoven en hehalve een som van f 8778.28, die aau de leden al3 korting op hun contri butie is uitgekeerd. Het gewijzigd reglement en de tarieven zijn bij besluit van 10 Aug. 1875, No. 57, goed gekeurd door Z. M. den Koning. Tot de voornaamste wijzigingen behooren a. dat de verzekering dadelijk van kracht is; b. dat de contributie gedurende de verzekering dezelfde, blijft; c dat in de winst niet alleen de leden deelen, maar dat ook in dezelfde verhouding een aandeel wordt uitgekeerd aan de weduwen en andere vrouwelijke betrekkingen boven de kun verzekerde jaarwedded. dat de bezittingen der Maatschappij niet meer uit sluitend worden belegd in inschrijvingen op het Grootboek, maar ook in hypotheken op vaste goederen, in beleening op effeeten en in FEUILLETON. Oorspronkelijk Ilistorisch-Romantisch verhaal. 14. EEN ONVERWACHT OPONTHOUD. Ruim drie weken lag onze invalide in den meest zorgwekkenden toestand en geheel buiten kennis. Met de grootste liefde en zorgvuldigheid word hij echter verpleegd. Eindelijk scheen er een keerpunt in de ziekte te komen en gaf de geneesheer cenige hoop op herstel. 't Zal echter nog geruimen tijd duren, eer hij ge heel gezond is, zei de docter. «Ge zult dus uwen patiënt vooreerst niet slijten." »0, als dat het ergste is, wat ons treffen kan, dan is 't wol over te komen," gaf de goede man ten antwoord, «wij hebben er nog niets minder om gehad." De invalide bleef dus, aangezien hij niet vervoerd kon worden en de brave oude lieden hem gaarne verpleegden, te N. bij den dorpsschoolmeester. DE VERLOREN BRIEF «Waar bevind ik mij," dacht Frederiks op zeke ren nacht, toen hij wakker werd. Hoe hij peinsde m nadacht, hij wist zich maar niet te verklaren, effecten van den Staat. Aan de leden wordt, zoo lang zij iid blijven, de genoten korting per jaar gewaarborgd, onverminderd hun aandeel in de winst over elk fondsjaar. Een extra dividend van 19 12 pCt. der contributie wordt over het laatst verloopen jaar aan de leden uitgedeeld. Het schroefstoomschip 2e klasse Marnix is gisteren morgen van 's Rijks marinewerf Ie Amsterdam naar hier vertrokken. Deze bodem heeft op genoemde inrichting eene vrij belang rijke herstelling aan den romp en de machines ondergaan. Naar men verneemt zal bij het wapen der genie een belangrijke mutatie plaats hebben. Naar wij vernemen heeft kapitein Möl- lerup, gezagvoerder van het Deensche schip Phönix. aan de ministers van Buitenlandsehe Zaken en van Marine protest doen beteekenen wegens het in beslag nemen van genoemd vaar tuig door de Nederlandsche autoriteiten. (D.) De Ainsterdamsche correspondent van de Kölnische Zeitung zegt, dat de vaart op Schelde volkomen vrij is dat wil zeggen er bestaat geen scheldetol meer, maar daarom is die rivier nog geen neutraal vaarwater, waarop geen politietoezicht kan geoefend worden. Van fort Bath naar zee is de Schelde Hollandsch grondgebied. Heeft dc Phönix op dat terrein een Hollandsch schip in den grond gevaren, dan heeft de politie het recht, neen, 't is haar plicht, het stoomschip daarvoor ter verant woording te roepen. De aanhouding is dus alleszins rechtmatig. Uit het Noorden des Lands meldt men dat het slachtvee tegen hoogen prijs voor binnen- en buitenlandsche rekening wordt op gekocht en verzonden. De prijzen der vette koeien bedragen f250 h, f300; de aftrek is belangrijk en bijna dagelijks leveren Friesland en Groningen een honderdtal af, allen per spoor naar alom geëxpedieerd. Ook vette schapen zijn zeer in trek en brengen door elkander van f 30 h f 40 op; puike soort. De heer S. A. de Wit, een sigaren handelaar te 's Hage, die dezer dagen overleed heeft aan zijn winkelbedienden en werklieden legaten vermaakt van f 100 tot f 2000 pklimmende. Volgens de nieuwste statistieke opgaven is het aantal talen op de aarde 3642, de dialecten niet daaronder begrepen Het getal verschillende godsdiensten is 980. Jaarlijks sterven gpmid- deld 33^- millioen menschen, of iedere seconde een. De gemiddelde ouderdom is 33 jaar. Een vierde deel der geborenen sterft voor het zeventiende jaar. Van de 100,000 menschen wordt er een 100 jaar; van de 500 éen 90, van de 100 éen 69 jaar. Geestelijken bereiken den hoogsten ouderdom, geneesheeren hebben den kortste» levensduur. Van de 28 mannen in Europa is er éen soldaat. Buitenland. Te Brussel vond een werkman bij 't afbreken van een huis in den gevelmuur een pakje, waarin een bankbillet van 1000 frs. eD andere waarden, welke te zamen een zeer aan zienlijke som uitmaakten. Hij sprak er geen woord van tot zijn kamera den, maar begaf zich naar een wisselkantoor. De kassier weigerde echter het billet te wisselen, toen hij zag, dat het van zoo ouden datum, van 1835 was. Hij gaf hem een bewijs van ontvangst en verzocht hem den volgenden dag terug te komen. De werkman werd ongerust en vond het althans beter zijn makkers bekend te maken met zijn vondst. Een hunner begaf zich naar 't bureel van politie. Weldra zag de gelukkige vinder zich genoodzaakt alles te bekennen en keerde, tot zijn armoede van Vrijdag jl. terug. Te Brest is brand uitgebroken in het arsenaal. De schade wordt begroot op een millioen frs. In de vorige week werd in het Crystal Palace te Londen cpii oogstfeest gevierd .In het versierde gebouw werd een koorzang uitge voerd. waaraan ongeveer 4000 welgeoefende zan gers uit de stad deelnamen. Volgens het algemeene landsrecht in Pruisen kan een trouwgelofte tegen den wil van den ander verbroken wordeu wegens onze delijk gedrag van een der verloofden en in 't oog loopende leelijkheid des lichaams of van een ander gebrek, dat walging en afkeer ver wekt en hetwelk men voor de verloving ver borgen gehouden heeft Het oppergerechtshof heeft naar aanleiding .dezer voorschriften de vol gende besluiten genomen; lo. Kaalhoofdigheid, welke voor de verloving verborgen werd ge houden, is geen gebrek en ook niet een in 't oog vallende leelijkheid van 't lichaam, welke een van beide partijen het recht gpeft om de gelofte te breken; 2o. een minder geurige adem is een reden tot het afbreken van het engage ment, als hij bet gevolg is van een walgelijke, aanstekelijke of ongeneeslijke ziekte, die eerst na de verloving ontdekt werd; 3o. een niet ou- gegronde verdenking tegen de kuischheid van de bruid, vooral wanneer zij nalaat de omhelzing en kus van een andereu man af te weren, is een voldoende reden om van elkander te scheiden. De maire van Rijssel heeft piano's en orgels in publieke lokalen verboden, omdat die muziek-instrumenten aanleiding geven tot onfat soenlijk dansen en zingen, de werklieden van hun werk afhouden, de jonge meisjes aan trekken en tot onzedelijkheid verleiden en de buren hinderen. waar hij zich bevond en hoe hij er gekomen was. «Hoe bevindt ge u nu?" was de eerste vraag van den ouden onderwijzer, toen hij Frederiks den vol genden morgen bezocht *0, oneindig beter dan ik geweest ben." sBlijf vooral kalm. De dokter heeft de grootste omzichtigheid voorgeschreven." De invalide drukte den ouden man dankbaar do hand en sprak »God vcrgelde het uIk herinner mij nu alles. Wees echter verzekerd, dat ik u, zooveel in mijn vermogen is, voor uwe zorgen en moeite zal be- loonen." «Dit is volstrekt niet noodig." «Zoudt ge mij nu aan schrijfgereedschap willen helpen?" «Volstrekt niet!" «Maar ik heb belangrijke zaken te..." «St., St.zei de onderwijzer, «gij hebt voor 't oogenblik niets te zeggen, want ge zijt niet op eigen erf." «Maar ik verzeker u, dat er..." «Beste vriend, geloof mij, dat uwe krachten 't niet toelaten. Ge zoudt, met dien vermoeiende taak to verrichten, wéér instorten." Frederiks gevoelde de waarheid der opmerking en berustte er. dus stilzwijgend in. Van dien dag- af nam de invalide, ofschoon zeer langzaam, steeds in beterschap toe. Hij genoot de tesdersU meest oplettende be handeling. Geen wonder, dat er tusschen den waar- digen grijsaard en de invalide al spoedig eene har telijke vriendschap ontstond. Frederiks had dan ook aan zijn edelen weldoener op zekeren morgen 't doel zijner reize meegedeeld hem deelgenoot gemaakt van 't geheim, dat hem altijd nog drukte, zoolang hij den hoofdschuldige niet had opgespoord en toen gevraagd «Wilt ge ine nu toestaan dat ik schrijf?" «Wel zeker, gij moogt thans niet langer daarmeè wachten." «Gij bewijst er mij ten minste een grooten dienst De invalide schreef een uitvoerigen brief aan Ba rend Valk en berichtte hem, dat hij hem binnen kort zelf zou korncn opzoeken maakte hem bekend, welk een onverwacht geluk liem te beurt viel en noodigde hem uit, als 't hem te lang mocht duren, om dan maar naar Bronswijk te reizen en 't bedrag der erfenis bij den heer Offerhaus to ontvangen. «Zie 7.00, nu ben ik gerust," zei Frederiks, terwijl hij den brief sloot. «Zijt ge klaar met uwe taak?" vroeg de onder wijzer. «Ja, alles is in orde." Geef mij dan den brief, 't Begint reeds donker te worden. Heinrich, de boodsclmplooper, zal hem op den post bezorgen. Zult ge er vooral voor zorgen Heinrich Heinrich knikte toestemmend en bedankte beleefd GEVATHEID OM UIT EEN MOEIEL1JK GEVAL TE GERAKEN. George IV, op zekeren dag aan tafel zit tende, zag een ledige flesch staan en beval den bediende dien marinier weg te nemen, (Ma rinier of soldaat is nog heden de benaming van een ledige flesch.) Een der gasten fluisterde den koning in het oor, dat een officier van dat wapen, zich aan tafel bevond. De Koning vroeg naar zijn naam en sprak hem daarmede en zoo luide toe, dat allen het hooren konden: Weet gij wel waarom een ledige flesch gewoonlijk een //marinier" wordt genoemd? Ik weet het niet, Uwe Majesteitantwoorddi de officier. Dewijl hij zei de koning zijn plicht heeft gedaan en steeds bereid is dat op nieuw te doen. De gemakkelijkste broodwinning is ontegen zeggelijk die van acteurs zij verdienen spelende hun geld. Op een bankierskantoor waren drie broeders, waarvan de jongste de kassier was. Hun naam was: //Dag." Een lieer kwam om beta ling van een wissel. De boekhouder zeide hem: //Dan moet u wachten, tot de jongste Dag komt." yncic;cinütn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redakteur Vergun mij in uw blad ccn plaatsje voor onder staande regelen. Een voorstellot oprichting van een Fonds tot onderstenning van weduwen van werk lieden en door ouderdom of anderzinls tot werken ongeschikt gewordene werklieden. In de Hoornsche Courant van 10 Oct.jl., betoogde ik in een uitvoerig schrijven, geteekend «Een werk man," de wensclielijkheid omtrent de oprichting van zulk een fonds. Werd dat artikel zeker door de plaatsruimte welke hetzelve besloeg niet in alle bladen, verschijnende in de arr. Hoorn en Alkm., overgenomen, ik vlei mij evenwel, dat het onder werp, daarin omschreven, toch wel dé goedkeuring van de redactiën dier bladen zal hebben weggedra gen. en zij bereid zullen zijn, door opname van dit stukje, mede te werken aan het doel, 'twelk ik beoogde, terwijl ik belangstellenden verwijs naar 't nummer der Hoornsche Courant van 10 Oct. 1875. Gaf ik in genoemd artikel te kennen, dat ik mij voorbehield, hij eenigen bijval, mijne gedachten tot mogelijke oprichting van zulk een fonds uiteen te zetten, de goedkeuring, welke ik van ter zijde aan dat plan hoorde toekennen, dringt mij thans tot het doen van een voorstel. Dat voorstel is 1. Dat in elke gemeente, in de arr. Hoorn en Alkm., voor de extra fooi. die de invalide hem voor zijne te verrichten boodschap schonk. i'Brr! 'tis drommels koud," zei Heinrich, toen hij op straat was, slecht weer; 't sneeuwt ol we reeds in 't hartje van den winter waren. Men kan waarachtig uit de oogen niet zien. Zou er haast zijn bij dien brief? Ik weet 'tniet, maar in ieder geval ga ik even hij vrouw Diggel, om te wachten, dat 'tweer bedaart. Hé, drommel, hoe loop jij zoo hard, is er wat gaande, vervolgde Heinrich tot een pcrooon. die hem haastig voorbij wilde stappen. «Ik heb geen tijd, om te kunnen zien wie me tegen komt. Bar weer, dunkt je niet?" was het antwoord. «Kom. drink een glas warm hier met mij, ik heb een buitenkansje." De beide mannen gingen in 'tbierhuis van vrou' Diggel binnen, schoven dicht bij den warmen haard en waren spoedig met de andere bezoekers in een druk gesprek gewikkeld. Heinrich scheen volstrekt geeu haast te hebben. Hij had immers écu goéde fooi gekregen en die moest eerst aan den man gebracht worden. De klok had reeds negen uur ge slagen, toen 't tweetal vertrok, 't Sneeuwde hard en de felle wind vvirrelde en warrelde de vlakken dooreen. «Ik geloof zoo waar, dat ze daarboven de bedden opschudden." zei Heinrich, «men kan niet eens voor zich uitzien. Maar 'tis waar ook, ik heb nog e»n brief Baar den post te bezorgen Wat is dat door meer ontwikkelden en werklieden eene bij eenkomst wordt gehouden, ten einde de vven- schelijkheid van zulk een fonds te bespreken 2. dat door hen, die tot oprichting daarvan willen medewerken, op die bijeenkomsten eenige per sonen worden gekozen, om deel te nemen aan eene algemeene bijeenkomst, waar dat plan dan verder kan worden besproken en nadere stappen kunnen worden gedaan. Vlei ik mij, dat aan deze roepstem door velen gehoor zal worden gegeven, aangenaam zal het mij tevens zijn, indien ik met den uitslag der bemoei ingen, alsmede met de adressen van belangstellen den, welke de algemeenebijeenkomst vvcnschen bij te wonen, in kennis gesteld worde vóór 10 Nov. a. s. Na dien datum zal ik hij eenigen bijval de vrijheid nemen, belangstellenden tot eene bijeen komst uit te noodigen. U dank zeggende M. d. Rvoor de mij toegestane ruimte, eindig ik met den wensch, dat ik mij niet moge bedriegen in de belangstelling van werklieden en meer ontwikkelden, en dit pogen goede vruchten moge dragen. Hoorn. Oct. 1875. A. DE ROOIJ. Donderdag 28 Oct. vertrekt van hier de Oost-Ind. mail, via Brindisi, per laatsten trein. Zaterdag 30 Oct. vertrekt van hier de West-Ind. mail, per eersten trein. De sluiting der mail naar Padang en Batavia te verzenden per Stoom schip Prins Hendrik geschiedt voor drukwerken den 29 Oct. na aan komst van trein III (Noord-Holland- sche Spoorweg) ten 10,58 uur des avonds, voor brieven den 30 Oct. na aankomst van trein I ten 9,47 uur des morgens. Ontvangsten en Uitgaven der Tooneel- voorstelling, gegeven door het jonge- gelings-college f/Nuten Genoegen", ten voord eele van de Weduwe P. D IJ K E R. Ontvangsten f 193 70 Uitgaven reken. Burkunk f 2 Muziek -11 Giltjes - 8 30 Berkhout - 3 95 lloolwerfr - 8 05 Patr. en gem. bel. - 6 87 Costumes, -25 Vracht .v.id - 2 18 Opmak .d.lijst - 1 10 Onvermijd. uitg. - 2 18 Saldo. f 123.07 Ik heb hem waarlijk niet meer in den zak!" Heinrich tastte nog eens en nog eens ni3ar do brief was weg. Zonder 'tte roerken. had hij dien bezijden den zak gestoken en 'taan zijne zorg toe vertrouwde bericht lag reeds onder een dikke sneeuw laag op den weg bedolven Heinrich liep nog even naar vrouw Diggel, om te zien, of hij daar den brief ook verloren had, maar 'twas vergcelschc moeite. «Dat is eene gekke historie," hoe zal ik dat aan leggen «Wel, ge zegt eenvoudig, dat ge den brief hebt bezorgd, 't Gebeurt wel meer, dat er brieven ver loren raken. Pus..." «Juist, ik heb den brief bezorgd Heinrich was blij, dat hij zich met ccn leugen kon dekken. De invalide meende, dat hij binnen kort wel antwoord van Barend Valk zou ontvangen en de notaris Offerhaus vond 't vreemd, dat hij niets vernam van Frederiks. Intusschcn meende Neuman nu geheel veilig te zijn. Wie zou hem hier te Zutfen op 't spoor ko men. De invalide zou 'twel laten hem hier lastig te vallen 't Was Neuman genoeg, als hij slechts buiten 't. bereik van de rechtbank der publieke opi nie en buitpn 't bereik der wet kon blijven. Oio de stem van zijn geweten bekreunde lui zich minder. Wij zullen echter weldra zien, dat hij geheel bui ten den waard had gerekend. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1