Nienws- en Advertentieblad. M 1508, 1875. Woensdag 3 November. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHECOURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Adtirtxntikn Tan 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 November 1875. Zondag morgen ten half acht ure zag men van den dijk alhier, dat een schip op de Noorderhaaks verzeild geraakte. Later bleek het te zijn de Nederlandsclie bark Vijf Vrienden, kapt. J. Verwey, in ballast van Rotterdam naar Riga bestemd. F.en en twintig dagen had dit schip in de Noordzee gekruisd met tegenwind en stormweer. Wegeri9 gebrek aan drinkwater meende de kapt. hier binnen te loopen, doch vergistte zich in de ton nen, waardoor het ongeval plaats had. Met assistentie van hier en het uitwerpen van een gedeelte, der ballast, is het Zondag avond mogen gelukken, het schip weder af- en alhier in de haven te brengen. Kapt. Verwey rapporteert, in de Noordzee te hebben gezien, een verlaten brikschip, dat waarschijnlijk in aanzeiling is geweest en drij vende was op de lading, hout. De Zweedsche vlag woei van de gafi'el en op een deel van het schip las men dc woorden van Helsinborg dat gedeelte, waar de naam had gestaan was verbrijzeld. Een der oudste beambten aan 's Rijks hospitaal alhier, de spijsmeester H. Morssink, die sedert de oprichting van die instelling daaraan is werkzaam geweest, is gisteren mor gen overleden. Gisteren namiddag, ten een en half uur, vertrok van hier, met bestemming naar West- Indië, de scheepsdivisie, bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen Zilveren Kruiskomman- dant dc kapitein ter zee W. C. Klis, tevens divisie-kominandantLeeuwarden, kommandant de kapitein ter zee B. D. van Trojen en Cornelis Oirkskommandant L. E. baron van Heeckercn. Gisteren avond omstreeks 7 uur, viel een jongmensch van de looplank eener sleep boot in de Binnenhaven alhier, en is door al daar passeerende Noorsche en Engelsche sche pelingen van een anders gewissen dood gered. Binnen korten tijd zal alhier binnenloo- pen eene schroefstoomboot, bestemd voor den marme-torpedodienst. Deze boot is bij de firma Varrow en Co. te Londen vervaardigd en voorzien van al die inrichtingen, welke tot het gemakkelijk behan delen, uitleggen en binnenhalen van torpodo's noodig zijn. Bij haren laatsten proeftocht op de Theems in tegenwoordiheid van een paar Nederlandsche zeeofficieren, werd een dertien-mijlsvaart verkre gen. FEUILLETON. Volgens een particulier schrijven van Port-Saïd dd, 20 October van een der schepe lingen van het stoomschip Prinses Amalia zijn aldaar vier kolonialen, gevangen, aan boord van genoemd stoomschip gebracht, die aldaar met nog zes anderen waren gedeserteerd van het stoomschip Conrad. Zij verklaarden zich in de woestijn te hebben opgehouden alwaar hunne zes makkers van kommer en gebrek waren omgekomen. Men schrijft ons van Hoorn: Bij de beheiing der grond, waarop een ma chine zal worden gebouwd tot zuivering van de rioolen der stad, had Zaterdag jl. een onge val plaats, waarbij een der werklieden het le ven verloor. De spoorwegbrug te Zaandam over het Noordzeekanaal is dezer dagen in tegenwoor digheid van een aantal ingenieurs en belang hebbenden beproefd geworden en goedgekeurd. Naar de N. R Cl. verneemt, was het maxi mum van doorbuiging bijna bereikt en bedroeg het 16 millimeter, terwijl, behalve de locomo tieven, ook goederenwagens met spoorstaven tot de beproeving werden gebezigd. Door G. J. Wagenaar Wz. pijpenfabri- kant te Gouda, wordt in de dagbladen geadver teerd, dat bij hem verkrijgbaar zijn "Goudsche pijpen met de portretten van de vermoorde me vrouw Van der Kouwen en haar dienstbode H. Beelo." Onder het aantal schepen, vermoedelijk in den laatsten tijd op de kusten van Engeland vergaan, behoort het koftjalkschip «Anna Magri- ta", kapitein A Veldkamp, van Groningen en hebben de stuurman Jans Bakker, oud 27 jaar, de kapitein met diens broeder, oud 14 jaar en een matroos den dood in de golven gevonden. Een onderofficier der koloniale troepen, min of meer beschonken, trad in de vorige week uit de wachtkamer aan het station te Amersfoort op de rails, terwijl juist de trein uit Utrecht aankwam. De stationchef, de heer van Asperen, dit ziende, ijlde op den man toe. greep hem aan en slingerde hem een eind voort, uit de richting van den trein, zoodal de roekelooze man van een anders wissen dood werd gered. Dit is de vierde keer dat deze chef, sedert hij te Amersfoort in betrekking is, een dergelijk spoorwegongeluk heeft voorkomen. Twee "heerpn". die bij gelegenheid der Tielsche kermis te Geldermalzen drie dagen in 't logement van den heer v. A. hadden gelo geerd en er nogal grove verteringen hadden gemaakt, zijn 's nachts heimelijk vertrokken door zich langs een touwladder, gefabriceerd uit hun beddelakens, op straat te laten neder- zakken. Men stelle zich de verbazing van den bedrogen hotelhouder voor. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. 46. EEN AVOND AAN DEN SUKKEL. De onbekende persoon stond op van zijne plaats, geeuwde een paar malen, rekte zich eens uit en vroeg toen op den meest onverschilligen toon ter wereld «Kastelein, hoe laat is 't?" «Negen uur «Drommels, dan heb ik mijn tijd verslapon. Ik moest dezen avond te acht ure to Zutfen geweest zijn. Om 'teven, 'tis nu eenmaal niet anders. Breng mij wat bier." Dc vreemdeling trad op Valk en Sommer toe. groette met de grootste beleefdheid en plaatste zich bij hen aan 't tafeltje. Al spoedig waren de drie mannen in oen recht levendig discours gewikkeld. Tusschenbeide knikte Sommer den vreemdeling toe, als om hem aan te moedigen. «Hoe staat 't tegenwoordig inet den Amerikaan- schen oorlog?" vroeg Valk. «Nu," zei Sommer, «dat kon wel betor. Sedert de Franschcn de Noord-Amerikaanschen republiek hebben erkend en, als gevolg daarvan, de oorlog tusschen Engeland en Frankrijk is losgebroken, gaat 'ter vrij h«et toe. Nederland kon niet onzijdig blijven. Vele Nederlanders nemen dan ook vrijwillig diensten geen wonderEr zijn vele,n, die hun fortuin op die wijze maken, 't Handgeld is belang rijk, de dienst gemakkelijk en 't levensonderhoud, dat den militairen verstrekt wordt, is uitmuntend." «Ik heb nog eene gewichtige tijding vernomen," sprak de vreemdeling." «Zoo 7" »Ja," was 't antwoord. «De generaal Arnold ii verraderlijk tot de Engelschen overgeloopen." «Wat zegt ge daar?" riep Sommer, die inderdaad van dit gewichtig feit onkundig was. «Ja, hij had zich op slinksche wijze landsgelden toegceigend. 't Congres riep hem ter verantwoor ding. In stede van hieraan te voldoen, liep hij tot de vijanden zijns lands over." «Die verradersprak Valk, welke met hart er ziel de zaak der jeugdige republiek was toegedaan «Algemeen is men dan ook in Amerika over die schandelijke daad verontwaardigd." «De bondgenooten der republiek zullen er te meer door aangespoord worden, om haar met alle macht te ondersteunen," zei Sommer. «Was ik ongehuwd." bemerkte Valk, «dan trok ik mee ten strijde, om de zaak van recht en vrijheid zege te helpen bezorgen."' «Dat zou zeer verstandig van u zijn en u tot voordeel verstrekken." «Nu gaat 't echter niet." «Gij vergist u," sprak Sommer onverschillig; «maar kom, onze keel zou waarachtig verdroogen en dat gaat toch nietbreng ons de glazen nog eens gevuld terug, kastelein'" .^e comm,9S,e van organisatie van den Anti-dienstvervangingsbond beslaat uit de hh. Amsterdam. Mr. Jac. Wertheim, advocaat, majoor der schutterij; M. A. Perk, predikant der Waalsche gemeente; A. L. Krook van Harpen, luitenant-kolonel der schutterij; jhr. mr. C. Hartsen Jacobzn., assuradeur; Eugen Buiige, koopman; M. J. A. A. Boon Hart- sinck, firma Boon Hartsinck en van Tijen F. C. Tromp, oud-zeeofficier, lid van den gemeen teraad, en B. H. Heldt, voorzitter van het centraal bestuur van het algemeen Nederlandsch werklieden-verbond. Leiden. Mr. J. T. Buijs, hoogleeraar, Staats raad in buitengewone dienst. s Gravenhage. L. G. Brocx, oud-minister P. T. VV. Mouton, architect; J. Stam, direc teur van de Staatsloterij, lid van den gemeen teraadL. E. Uijttenhooven, controleur der directe belastingen, enz jhr. J. K. F. H. von Schmidt auf Altenstadt; L. J. W. van Rouveroy, oud-majoor O.-I. leger; J. W. D. Röellmr! J. D. Veegens. procureur; mr. A. Kerdijk, schoolopziener; 'W. J. Knoop, oud-luitenant- generaal mr. H. Vreede, advocaat, en M. D. Traaf van Limburg Stirum, oud-minister. Delft. Mr. B. II. Pekelharing, hoogleeraar. Rotterdam. John. E. Knicht, kolonel-com mandant van het regiment schutterijA. van Stolk Cz., commandant van de Koninklijke scherpschutters; Ger. Theod. van Maanen, firma Bos, van Maanen Co., en H. T. Wiikens, luitenant-kolonel der schutten'! Utrecht. Dr. Schubart, president vau de vereeniging tot bevordering van kennis aan gaande de landsverdediging, en jhr. mr. A. G. de Geer, advocaat. Dordrecht. Herman Hoijer, firma van der Linden en Hooijer, en J. A. Smits van Nie- werkerk, lid der prov. staten van Zuidholland, luitenant-kolonel commandant der schutterij. Gorinchem. Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, lid der prov. staten van Zuidholland. Middelburg. Mr. A. G. Fokker, lid van gedeputeerde staten van Zeeland. Door deze commissie werden op 30 September 1875 de statuten van den Bond vastgesteld: Die statuten zijn, op 29 daaraan, den Koning aangeboden, bij adres, houdende verzoek voor den Bond om erkenning als rechtspersoon. Dit adres is onderteekend door negen Haag- sche bondsleden, als M. I). graaf van Limburg Stirum; jhr. G. W. Hovy; oud-vrijwilliger van J83031; J. van Swieten, luitenant- generaal; M. H. Jansenjid van den raad van state, oud-kapitein ter zeeDr. J. J. Mouton, lid van den gemeenteraad mr. O. baron Groe- ninx van Zooienmr. C. J. E. graaf van Bylandt, lid van den gemeenteraadA. C. J. Valk had al meer gedronken dan hem dienstig was. Zijn oog werd beneveld en zijn hoofd duizelde hij werd al meer en meer opgewonden. «Ik zou haast genegen zijn, dienst te nemen 1" vervolgde Valk. «Luister L" sprak de werver. «Als gij uittrekt, ontvangt uwe vrouw geregeld de suluij. Voor u blijft er voldoende over. om zakgeld te hebben en 't staat vast, zoo vast als een paal boven water, dat gij in dienst spoedig bevorderd wordt. Zoo iets ge beurt in oorlogstijd geregeld. Is eens de oorlog voorbij en dat zal wiet zoo lang meer duren, dan krijgt ge uw ontslag, mogelijk nog pensioen en in- tusschen hebt ge een aardigen duit verdiend." «Wij spreken er morgen nader over." gaf Valk ten antwoord, «en nu. ik ga naar huis, want'tis meer dan tijd. Mijne vrouw zal weêr mooi knorrig zijn." «Gij hebt golijk," zei Sommer op ironischen toon, «dat ge uwe cchtgenoote gehoorzaam en onderdanig zijt." Valk stond op en wilde de herberg verlaten, doch Sommer hield hem tegen. Zoo nabij 't doel te zijn en toch niet slagen, dat zou hein spijten. Nu of nooit, dacht hij hij zich zeiven. «Ik ga met u mede naar de stad." «Als ge er niet op tegen hebt, dan ga ik ook mede." zei de vreemdeling. «Volstrekt niet," sprak Valk. «Iloe meer ziel, hoe meer vreugd 't Drietal was spoedig op weg. 't Was schrikkelijk donker. De sneeuw viel iw groot» vlokken wéér. De baron Schimmelpenninck van der Oye, oud gezant; jhr. J. O. B. Boreel, oud-vrijwiiiiger van 183031 en J. J. VVichers, vice-admiraal. Naar elke betrokken plaats zal eene lijst worden gezonden van de bondsleden die er wonen, met uitnoodiging eene vergadering te beleggen, een afdeelingsbestuur te benoemen en uit dertig door die commissie aanbe volen en andere bondsleden de vijftien leden van het hoofdbestuur te kiezen. Buitenland. Dezer dagen is een heer op een spoor trein weder het slachtoffer geworden van een dief, die een gesprek met hem aanknoopte, hem eene sigaar aanbood en hem bewoog een teug uit eene reisfltsch te nemen. Ommiddelijk daar na moet de reiziger bewusteloos geworden zijn, want hij wist zich niets meer te herinneren. De dief had hem natuurlijk van alles beroofd en was bij aankomst vau den trein verdwenen. Door deu Board of trade te Londen is aan kapitein Jackson, ex-gezagvoerder van het stoomschip «Thomas Sorby", 6 Oct. 11. op dc Nederlandsche kust verongelukt, de bevoegd heid voor zes maanden ontnomen om als gezag voerder te varen. Het gerechtshof te Dantzig heeft ver leden week een jonge dame van 19 jaar, van een der achtenswaardigste familiën dier stad, tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens door onvoorzichtigheid, den dood van een der huisgenooten te hebben veroorzaakt. Zij had des avonds de klep der kachelpijp toe gedraaid. Er had zich diardoor zooveel stik lucht ontwikkeld in de slaapkamer van eene vriendin, die ten haren huizen logeerde dat deze daardoor het leven had verloren. Te Petersburg zijn den 28u dezer de losse bruggen over de Newa weggenomen om het drijfijs. Te Londen zal dezen winter een zwem inrichting van warm water geopend worden. De 50 00U gallons water, welke het bevat, worden op een temperatuur van omstreeks 80 graden gehouden. De correctioneele reclitbankte Brussel heeft den 2!jarigen Jules Auguste Heenen of Hae- nen schuldig verklaard aan vervalsching van Brus- ■elsche loten 1874. Op 563 stukken, deels recepis- sen, deels aandeden van de in genoemd jaar door de stad Brussel gesloten leening, had hij nl. deels de verklaring dat zij volgefourneerd zijn, deels valsche handteekeningen geplaatst. Hij is veroor deeld tot vierhonderdvijf-en-tachig gevangenis straffen, elke van drie jaren en even zoovele geldboeten elke van zes-en-twintig francs en we gens valschheid tot negen-en-veertig gevanis- felle wind had haar bier en daar op groote lioopen gestuwd. «Dat is een weèr, waarin men geen hond zou uitzenden," zei Sommer. Onmerkbaar was men een zijweg, die van't rechte pad atleidde, ingeslagen. Valk was te zeer van den sterken drank bovangen. dan dat hij er iets van zou gemerkt hebben. Hij begon, eenmaal in de bui tenlucht zijnde, al meer en meer te waggelen en bedwelmd te worden. «Wij zijn op een verkeerd pad, begon Sommer ten laatste. «Dat is een malle geschiedenis met zulk bar weer. Laat ons ten minste pogen onder dak te komen. 'tGaan valt mij uiterst rnoeielijk." «Daar ginds zie ik lichtHaasten wij ons, om dit huis te bereiken, dan kuBnen we zien," gafSommer ten antwoord. «Goed," zei Valk. De beide mannen hadden intusschen druk werk om Valk te ondersteunen maar eindelijk bereikten zij toch .'thuis, welks licht hen in de verte reeds had toegeschenen, t Was de herberg de Roodt Leeuw, aan de zuidzijde van Zutfen 't Drietal stapte binnen na zich eerst ontdaan te hebben vun de sneeuwvracht. De herberg was op dit oogenblik bijna ledig. In een hoek der gelag kamer zaten twee jongelingen, onder't drinken van een kannetje bier, met elkander te praten. De drie personen waren niet zoodra de kamer binnenge treden, of een der jongelingen, Johan Meerman, riep «Mijn hemel, Barend, uw rader in gezelschap van htm straffen elk van drie maanden, benevens nc- gcn-en-zestïg geldboeten elke van zes-en-twin- tig francs, wegens poging tot valschheid; te ra men dus: 475 jaren opsluiting en 14,664 francs boete, welke straftijd en boete krachtens de wet gereduceerd worden tot tien jaren gevan genisstraf, zijnde het dubbel van het maximum van correctioneele straf, en tot 4000 fr. boete. Men spreekt niet zelden van de Roth- schilds als van de rijkste liedenter wereld, doch men vergeet dat in Engeland een man woont genaamd Ward, in vergelijking van wie» elke Rothschild arm mag hecten. De heer Waid heeft vaste eigendommp.n waarvan de inkom sten jaarlijks toenemen. Hij heeft een prachtig huis te Londen, de schoonste kunstverzame ling en een half dozijn heerlijke villa's, die wijd en zijd over het koninkrijk verspreid liggen. Zijn vrouw heeft op het jongste feest: dat door den keizer vsn Oosterijk te^Weenen ie gege ven, door gare diamanten alle andere dames, onder welke keizerinnen, koninginnen en prin- cessen, geëclipseerd. Hoe groot het inkomen van dien Britschen Croesus is, heeft nooit ie mand met zekerheid kunnen opgeven, maar een dagblad van Manchester verzekert, dat ztjn jaar- lijksche winst uit de kolenmijnen niet minder dan 5 millioen pond st. bedraagt. En dat uit slechts een bron! "V zm. ara. BT zm. - SPREUKEN EN SPREEKWOORDEN VAN VROEGER EN LATER. Oiigeluk doet ons vrienden beproeven. Zoek uw geluk in huis, niet in kroeg of bierknijp. Die weldoet om anderen aan zich te ver plichten, schenkt geene weldaden maar ver koopt ze. Besluiten, Benoemingen, enz. Op pensioen gesteld den dirigeerenden offic. van gezondheid J. A. C. von Königslow. wegens lang durige dienst, f1500 en hem eene verhooging van dat pensioen toegekend van f900, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en bevorderd tot dirigoerend officier van gezondheid, den officier van gezondheid Ie kl. A. Peters; en tot officier van gezondheid 1e kl., den offcier van gezondheid 2e kl. P. C. Buyzc. arts. 289ste S taats-Loterij. 2e klasse. Ie TREKKING. No. 4883 en 19783. ieder f 1500 no. 15576, f1000; no. 63G en 16222, ieder f400; no, 1128, f200; no 5546, 10318, 14846 en 18429, ieder f100. Barend Valk zag op en verschrikte hevig. «Gij hier, vader? En dat in zulk gezelschap?" «Wie geeft u de vrijheid, ons te beleedigen vroeg Sommer. «Jonkman, neem u in acht., want. vroeg of laat zult ge u beklagen," vervolgde hij, terwijl hij zijne vlammende oogen op den jongen Valk richtte. Deze haalde minachtend de schouders op en zei tot Johan: «Onze oude kennis.' «Kom, vader, wij gaan naar huis." vervolgde hij. »'t Zou u later kunnen borouwen. hier langer te hebben vertoefdof..." De jonge Valk dorst niet te voleinden. «Zult ge naar uwen zoon luisteren vroeg dc vreemdeling. Dc oude Valk richtte zich op van zijn stoel, baldo den vuist, sloeg met kracht op de tafel en bulderde: «'t Wordt hoe langer hoe erger. Heeft uwe moeder n uitgezonden als spion? Zeg haar clan, dat ik niet met u wilde gaan." »'tls toevallig, dat wij hier waren." i F r i: I «De sneeuwstorm deed ons een po. -j r i- Sommer. die terecht begreep dat d>- kans voor "t oogenblik verkeken en daarom lr-wi van Valk ontslagen was. z.-ik raad u aan. om niet uwen zoon mee to gaan." Zonder spreken stond de oude Valk op en liet zich door Barend en Johan huis waarts geleiden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1