Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 13 November. M 1511. Vijftiende jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- cn VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. ƒ0.50 0.65 Brieven franco. De prijs der Adviktihtien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 12 November 1S75. Bij de Woensdag jl. plaats gehad hebbende aanbesteding van versch ruudvleesch en soep groenten ten behoeve der marine, was de minste inschrijver voor het rundvleesch de heer A. L. van Gelder tegen f 67,98 per 100 K. G. en voor de soepgroenten de heer J. Huijzmg. Bij de gisteren plaats gehad hebbende aan besteding ten behoeve van het Hospitaal der marine, zijn de minste inschrijvers voor het vleesch mej. de wed. G. J. Feucht. Voor het brood dc heer C. Karsinan. Voor de aard appelen de heer J. B. van Dijk. Voor het bier de heer R. 11. Raadsveld. Voor de melk de heer P. Kroon. Voorde groenten de heer D. van Amesfoort en voor de wasch de heer J. Kes Jr., te Alkmaar. Woensdag morgen is van een Amerikaansch schip dat in de haven lag en waarop men bezig was met optuigen, de groote mast die niet nieuw was bij het dek afgebroken en met ra's en tuigage over boord'op den steiger Ben ander Amerikaansch schip aan desteenen- dam gemeerd is van zijn trossen of kettingen gebroken en op de hoogte van de kazerne der mariniers tegen den steiger gewaaid. Ook in de gemeente zijn twee in aanbouw zijnde pakhuizen ingestort. Men schrijft ons van Texel: Jl. Maandag avond heeft in het lokaal van den heer Broekkamp aan den Burg aldaar, de eerste muziekuitvoering plaats gehad, van het aldaar bestaande fanfare-gezelschap //Semper Cresendo". De nommers weiden met juistheid en zui verheid afgespeeld, zoodat het een welverdiend applaus van het talrijk en deftig publiek ten deel viel, te meer door dat die jeugdige ver- eeniging blijken heeft gegeven van ijverige studie en van onvermoede» ijver van hareu verdienste lijken kapelmeester; M. 'P. Polak, te Helder. Men schrijft ons van Texel, 11 Nov. Gisteren avond was door den heer P. S. Bakels, schoolopziener alhier, eene meeting belegd tot bespreking van den toestand van 't onder wijs. Iu eene degelijke en duidelijke improvisatie, die uur duurde toonde de geachte spreker aan wat 't onderwijs is, wat 't kon en moest zijn en wat er aan ontbreekt. Een en andi werd besproken vopral met 't oog op deze gemeente. Spreker wees de middelen aan, die den toestand van 't onderwijs moesten verbe teren cn wekte in bezielende taal de belang stellende hoorders op, om de handen aan 't werk te slaan. Aansluiting aan de vereeniging Volksouderwijs" kon in de eerste plaats een doeltreffend middel zijn. De heer Bakels smaakte 't genoegen reeds terstond eene afdee- ling te kunnen oprichten, aangezien dertig leden toetraden. De vergadering werd o. a. bijgewoond door den heer burgemeester D. C. Loman, door den heer S. Keijser, le wethouder en een paar raadsleden. De heer Loman dankte ten slotte den heer Bakels voor zijn genomene moeite, wenschte hem geluk met 't aanvankelijk behaalde succes en sprak als zijn innige overtuiging uit, dat 't onderwijs moest verbeterd worden, en dat hij voor zich lang niet beweeren zou, dat Texel de macht ontbrak om f 2000 a f 3000 jaarlijks meer voor onderwijs uit te geven. Gewis, de avond van gisteren kan nieuw leven schenken aan ons volksonderwijs alhier. Dank komt hem toe die daartoe *t initiatief nam. De heeren Bakels, J. Ensing, Vrendeuberg en P. Keijser werden tot leden van 't voor- loopig bestuur gekozen. Over 14 dagen zal op nieuw eene vergadering worden gehouden tot vaststelling van 1 huishoudelijk reglement en de verkiezing van 'l bestuur. De schelpenvisschers, die te Texel van Onrast ziju teruggekomen, rapporteeren dat er op die bank twee groote wrakken lagen, waar van zij eenig koper, touw en zeildoek hebben gesloopt en aldaar aangebracht. De geheele bank was met wrakjes en hout bedekt. Op eenige afstand stak een ra boven water, die aan iets scheen bevestigd te zijn. 't Lijk dat men aanbracht, was slechts met éen boven- kleedingstuk gekleed, zoodat men vermoedde dat dc verongelukte al zwemmende Onrust heeft bereikt. De drenkeling was oogenscbijnlijk nog geen 20 jaren oud. Den 10 dezer zullen alhier embarqueereu twee detachementen suppletietroepenhet eene aan boord van het schip Diewerken, sterk 79 man, om met dien bodem naar Cnragao te orden overgebracht, waarvan het bevel is op gedragen aan den 2n luitenant der infanterie F. W. C. Nieuwland, die voor 3 jaren bij het W. I. leger is gedetacheerdhet andere sterk 51 man aan boord van het schip Henrielte om met dien bodem naar Suriname te worden overgebracht, waarvan het bevel is opgedragen aan den 2n luitenant der infanterie J. D. ten Bosch, die mede voor 3 jaren bij het W. I. leger is gedetacheerd. De stoompakketboot /'de Kroonprins der Nederlanden", die in Straat Ban ka is gezon ken, is een der stoombooten van de Neder- landsch-Tndische Stoomvaartmaatschappij. Naar men verneemt, zal op do inter nationale tentoonstelling te Philadelphia een verslag van den toestand van het middelbaar en lager onderwijs in Nederland in de Engel sche taal geëxposeerd worden. FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. 19. TWEE MAANDEN LATER. »En thans zijt gij aan de beurt," richtte zich de invalide tot Ncuman. O, Frederiks! lever mij niet aan den rechter over. Maak mij niet ongelukkig. Ileb medelijden met mij!" »Hadt gij ook medelijden met mijn'armen vriend niet Willem Valk, toen gij u ten zijnen koste ver rijkte Neen, zeg ik u... maar ja, ik zal u de keuze laten tusschen de gevangenis en den krijgsdienst." »Ik smeek u..." nLuister Gij zorgt, dat binnen 2-4 uren Barend Valk in 't bezit is van do 16000 thalers, die ge hem ontstolen hebt. De rente betaalt ge bovendien. Dan verbindt ge u. talk voor den dienst te rcmplaceeren, Neemt ge deze voorwaarden aan »Ik zal er aan voldoen." ïZijt gij er mede tevreden?" vroeg do invalide aan Valk. sMijnheer! ik dank u voor uwe onverwachte hulp. Zoo als gij de zaak regelt, neem ik er genoegen De Engelsche stoomboot Forth van Londen naar Rotterdam bestemd, is Maandag jl. op de hoogte van de Hoek van Holland gestrand. De redding der equipage, bestaande uit 18 man, heeft trots branding en hooge zee, met veel krachtsinspanning door de bemanning van de reddingsboot van de Z. llollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen plaats gehad. Na een rustigen en goeden nacht is de toestand van de Koningin zeer bevredigend. H. M. neemt allengs in beterschap toe. Een treurig ongeluk trof in de vorige week de gemeente Urk. Een oppassend huisvader, visschersknecht, werd in de Noordzee op de hoogte van Ame land, door het overslaan van het zeil der vis- scliuit met de zeilschoot overboord geslingerd; daar het zeil echter door de holle zee weer terug sloeg, werk de ongelukkige zoodanig met het hoofd tegen het boord der schuit geworpen, dat hij bewusteloos in zee stortte. Hoewel hij kort daarna door andere visschers met groote moeite werd opgevischt, had hij echter het leven reeds verloren. Te Haarlem is een aan dolheid lijdende hond do or den eigenaar aan het bureau van politie gebracht en aldaar afgemaakt. Nadat ook den veearts was gebleken, dat de hond werkelijk aan dolheid lijdende was, heeft de burgemeester het bevelschiift tot het muil korven der honden gedurende 4 maanden weder uitgevaardigd. Bij het Woensdag te Haarlem gehouden examen voor onderwijzeressen in de Fransche taal zijn toegelaten de dames Wussink, Berk hout, Kwast, Hofker, Roest, Bronne, Meijer, Suur, en Dieperink, Voor de handwerken van nut werden toegelaten de dames Roos. Blok, Sevenhuijsen, Van Neck, De Vries, Van Grasstek, Igesz, Polman en Vriens. Nader kan omtrent het tusschen de regee ring en de maatschappij Nederland gesloten contract worden gemeld, dat bepaald is, dat dc stoomschepen ook uit Batavia naar hier zullen vertrekken zooveel mogelijk met geregelde tusschenpoozen, minstens eenmaal 's maands, op den dag, die door de agenten der maat schappij, na overleg met den directeur der burgerlijke openbare werken in Indië, zal worden vastgesteld. De heer Jos. Hertoge van Antwerpen heeft namens eene Belgische maatschappij aan de gemeentebesturen van Middelburg, Vlissingen Oost- en West-Souburg en Koudekerke con cessie en ondersteuning gevraagd voor een tramway over het gebied dier gemeenten, met een zijtak naar het door eene andere Belgi sche maatschappij op te richten badhuis. Bij de stukken is ook overlegd een plan voor een wandeldreef van Vlissingen naar Middelburg. moe. Zeg mij, wat ik voor u doen kan, om mijne dankbaarheid te toonen." »Ik heb mijn doel bereikt, beste man: Mijn stre ven, om 't kwaad te straffen, is met goeden uitslag bekroond geworden, meer wensch ik niet." »En gij, lieve zus?" vroeg Meerman, sik hoop verder ongehuwd te blijven. Deze les zal ik nimmer vergeten. Ik heb geleerd, mij voor taan niet zoo spoedig met eens anders zaken in te laten, maar beter uit mijne oogen te zien, waar 't mijne eigene aangelegenheden betreft. Ik onder vind, ofschoon ik 'ttot mijne spijt moet erkennen, de waarheid van 't spreekwoord»Die een' kuil graaft voor anderen, valt er zelre inGelukkig is 't nog niet te laat, om er uit gerod te worden. Gij, Neuman, zult, hoop ik, begrijpen, dat voortaan iedere betrekking tusschen ons is verbroken." nEerlijk duurt 't langstbesloot de invalide. Nog dienzelfden avond droeg Neuman zorg, dat er, door tusschenkomst van een bevoegd persoon, een behoorlijk gezegeld stuk werd opgesteld, waarbij bij verklaarde, aan Valk 16000 thaler schuldig te zijn en hein daarvoor zijne bezittingen afstond. Bo vendien werd er eene acte opgemaakt, waarbij Neu man zich verbond, in plaats van Valk te dienen. Nog diezelfde maand moest Neuman zich te Hel- Op dc groote najaars koemarkt, den 7 en 8 dezer te Hoorn gehouden, werden aange voerd ruim 9000 stuks vee, over het algemeen van beste kwaliteit. De handel in de beste soort was vlug en werd met hooge prijzen be taald, in de mindere kwaliteit was de handel jedrukt en waren de prijzen aanmerkelijk lager. Groote driften werden van daar naar elders ge voerd, 5 stoombooten en 25 vaartuigen wer den geladen. Als een bijzonderheid vestigen wij de aandacht op een advertentie, voorkomende in het Nieuws van den J)ag, waarin wordt bekend gé- maakt de Sójarige eehtvereeniging van B. J.En- sink en C. H. van Nahuijs, te Yorden. Het bestuur van het bureel Véritas maakt de volgende statistiek bekend van de zeerampen, welke gedurende de maand September ter zijner kennis zijn gebracht, namelijkzeilschepen53 Engelsche, 9 Duitsche, 6 Fransche, 6 Noor- weegsche, 5 Amerikaansche, 4 ItaliaaDsche, 3 Deensche, 3 Russische, 3 Zweedsche, 2 Hollandsche, 1 Spaansch en 2 van onbekende vlag; in het geheel 96 schepen. Vier dezer vaartuigen geloofd men dat totaal zijn vergaan, aangezien men er geene tijding van heeft ver nomen. 10 stoombooten vergingen gedurende hetzelfde tijdsverloop, namelijk: 6 Engelsche, 2 Zweedsche, 1 Amerikaansche en 1 Spaansche. Hierbij bevindt zich 1 stoomboot, die men bij gemis aan tijdingen, vermoedt met man en muis te zijn vergaan. Buitenland. Isaiik Singer, de eigenaar der bekende fabriek van naaimachines, heeft een vermogen nagelaten van 14000 000 dollars, drie levende ronwen (drie anderen zijn gestorven) en twee en twintig kinderen. Als een arme man is hij te New-York bpgonnen en trouwde in 1830 te Brooklyn met zijn vrouw No. 1. Tien jaren leefde hij gelukkig met haar. Twee kinderen werden uit dit huwelijk geboren, een zoon, die thans 100. en een dochter, die 2000 p. st. van de nalatenschap verkrijgt. Na tien jaren van echtelijk geluk kwam mevrouw Singer tot de ontdekking dat haar man haar ontrouw was en liet zich scheiden, wat bij de Ameri kaansche wet deze schaduwzijde heeft, dat een der partijen niet zonder toestemming der andere op nieuw mag trouwen. Na den dood van deze huwde hij No. 2, die hem 0 kiuderen schonk waarvan thans 8 in leven zijn en aan welke de vader 350 000 p. st. vermaakt heeft. Ook deze tweede vrouw werd hij ontrouw en, op nieuw kwam het tot een echtscheiding. Ditmaal stoorde zich Singer niet aan de wet. en huwde spoedig No. 3 die hem vijf kinderen naliet. Ook deze kinderen erfden 350 000 p. st. Een maal gewoon aan 't trouwen, wachte Singer de scheiding of dood van zijn laatste vrouw niet meer af, doch koos No. 4 tot levensge zellin uit. Deze schonk hem een dochter, die levoetsluis aan boord bevinden. Gemakkelijk had hij de vergunning bekomen, Barend Valk's plaats te mogen vervullen. Hij was veel jonger en dus geschikter voor den dienst. Op 't laatst van Sep tember 17S0 stak bij onder kapitein van Oijen in zee. Yalk ontving, wat hem rechtmatig toekwam 't meerdere zond hij Neuman. Deze laatste sneuvelde in den bardnekkigen kamp tegen de Amerikanen. Bitter berouwde 't hem, zich door hebzucht te heb ben laten beheerscben. Wat tante dc Groot betreft, sedert den avond, dat hare bruidspartij op zulk eene treurige wijze verstoord werd, is zij veranderd als een blad aan een boom. HolthofTs naam heeft ze "nimmer weer genoemd. Eene maand na 't gebeurde, kwam ze bij baren broeder inwonen, die haar een vrije ka mer gaf. Voortaan waren de gordijntjes opgescho ven en gluurde ze niet meer alles af. De jongo Valk had een gelukkig huwelijksleven. Zijn vader en Meerman zorgden beiden, dat hij zijn affaire op goeden voet kon inrichten. Valk zelf legde van't oogenblik. waarop de drank liem in Tt ongeluk zou gestort hebben, zijne verder felijke gewoonte af. Nimmer zag men hem weer sterken drank gebruiken. sik ben den dans ontsprongen, maar niet altijd is men zoo gelukkig. In ieder geval, 't misbruik van sterken drank stort den mensch in een wis verderf," zei hij. Moeder Valk bad alle reden, om zich over de stoornis der bruidspartij te verheugen. En de brave Frederiks? uDraag de vriendschap, welke ge voor mijn broe der gekoesterd hebt, op mij over." bad Valk gezegd. «Kom bij ons inwonen. Gij zult in ons huis be mind, geëerd en gediend worden." De invalide was eerst volstandig blijven weigeren, maar eindelijk bezweek hij voor den vriendelijken aandrang van Valk en diens gade. En in waarheid, hij werd als lid van 't gezin op genomen. Zijne hulp was van veel dienst, In iedere zaak werd hij geraadpleegd. Johan Meerman, die deelgenoot werd in do affaire zijns vaders, was steeds dankbaar en tevreden 't geluk, 't welk liem ten deel viel, vooral toen een jaar later zijne Mina hem met de geboorte eens zoons verblijdde. Nog jaren bad de invalide 't genoegen,'t geluk te beleven van zijne nieuwe vrienden. Nimmer was bij treurig: want de bewustheid, zijnen plicht be tracht te hebben, stemde hem tot blijmoedigheid en verschafte hem eencn gelukkigen ouderdom. O. S., Nov. 1875. J.K.G.M. in 't testament met 1U0 000 p. st, bedacht is No 4 stierf, No. 2 en 3 had hij den mg toegekeerd, en hij ging naar Engeland, waar hij ten vijfden male zich in den echt begaf. Zes kiuderen had hij aan dit laatste huwelijk te danken. Singer beschouwt in zijn testament alleen de laatste als zijn wettige wederhelft, en schonk haar levenslang liet vruchtgebruik van 2 000 000 p. st. Dc andere nog levende vrouwen achten zich verongelijkt en doen haar aanspraak gelden. Die arme Engelsche rechters, die zonderde wijsheid van Salomo te bezitten nu drie vrouwen en 22 kinderen ieder het zijne moeten toewijzen 't Is te hopen dat van de 14 000 000 dollars een goede belooning voor al het hoofdbreken, dat deze zaak kosten zal, hun zal worden nitgekeerd. In de Hervormde Kerk te Brooklyn werd een zakkenroller gesnapt, terwijl hij zijn hand in den zak had van een oude vrouw. De. vrome kerkgangpr maakte van den revival, die door heeren Moody en Sankey gewekt wordt, gebruik om zaken te doen, die juist niet van een geestelijke wedergeboorte getuigen. Onder- tusschen bleek het, dat hij althans een deugd bezat: hij was zeer ijverig in zijn handwerk. Men vond bij hem 276 dolI. in geld; doekspelden lorgnetten, gouden potlooden een gouden bril, een schaar eu een dameszakdoek. In den nacht van 4 op 5 November is op het buitengoed van den heer de 1'Escale, in de Fransche colonie St. Pierre et Miquelon een zevenvoudige moord gepleegd. Diefstal schijnt dc eenige drijfveer tot deze verschrik kelijke misdaad geweest te zijn. De heer Atchison, een Amerikaansch luchtreiziger, is uit de lucht komen vallen om dat zijn ballon op een hoogte van verscheiden honderden voeten in brand geraakte. Ofschoon hij niet aanstonds dood was, twijfelt men aan zijn herstel. Op een Siameeschschip, de "Queen of En geland", reizende van Hongkong naar Bankok, heeft een inlandsch matroos in een vlaag van woede den stuurman vermoord en vervolgens den kapitein aangevallen. Daarna wierp hij de kompassen, chronometers, kaarten enz. over boord en brak de meubelen van de kajuit open. De bemanning deed een poging om hem te vatten, doch hij sprong in zee en werd niet meer gezien. De kapitein heeft verklaard, dat de mar. niet gezond was. ZWEDEN ZIJN GEENE MENSCH EN. In een Dcensch dagblad vond men onlangs het bericht, dat er in de Sont eene boot om geslagen en gezonken was, en daarbij twee menschen en drie Zweden verongelukt waren. GEHECHTHEID AAN EEN' HOND. Eene schooue jonge dame vertoonde zich on langs aan de poort van het kerkhof Pére la Chaise te Parijsgevolgd door een1 knecht, die eene doos, in den vorm van een kistje, on der den arm droeg. De conciërge, haar vragen de wat zij in die doos had. kreeg van de wee- nende dame ten antwoord: "Zij bevat het over schot van een wezen, dat mij gedurende zijn geheele leven liefde en dankbaarheid bewezen heeft." Het was haar lieveling Piramiseen Engelsch hondje, dat den vorigen dag gestor ven was, en welks stoffelijk overschot zij gvar- ue in het graf, voor hare familie bestemd, wil de doen bijzetten. De dame, die al de deug den van den overledene voor den conciërge op somde, kon hein echter door al hare. beden daartoe niet overhalen; hij wilde in dit geval geene rede verstaan; en daar de daoie ontroos- baar was, en er op staan bleef, om Piramis naar haar verlangen bijgezet tc hebben moest de conciergo den conservafeur en een stads- agent roepen, om haar te doen begrijpen, dat I het hem onmogelijk was, haar verz.oek toe te- j staan, zoodat de dame met het stoffelijke over schot van haren lieveling onverhoord moest terugkeeren.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1