Nieuws- en %kÈaêj* Advertentieblad. Woensdag 17 November. M 1512. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. BEETEAM'S GEHEIM. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per pst Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. ƒ0.50 0.65 Brieven franco. De prijs der Advertentien van I4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 November 1S75. Door liet departement Helder der maat schappij tot Nut van't Algemeen werd Vrijdag avond in het lokaal Tivoli de eerste buitenge wone vergadering in dit seizoen gehouden. Bij die gelegenheid werd door den heerjhr. W. A. Alting von Geusau eene uitvoerige verhandeling gehouden over het militaire wezen en den militairen stand in ons Vaderland. Spreker wist op eigenaardige wijze de aan dacht van zijn auditorium voordurend te koeien herhaaldelijk vielen hem dan ook de sprekendste bewijzen van sympathie met zijne denkbeelden ten deel. Bij de Vrijdag avond gehouden aanbe steding van steenkolen ten dienste van de gemeente inrichtingen was de minste inschrijver de heer W. Breet f l 52 de 100 K. G. Na voldoend afgelegd examen is de acte voor de Fransche taal toegekend aan mej. M. J. Blok te Helder en voor de Engelsche taal aan de dames J. M. C. Waleson en C. A. de Roever te Helder, IJ. Veeninan te Wie- ringerwaard en J. W. A. en H. C. Vorder- man te Hooru. De detachementen suppletietroepen voor West-lndië zullen, in stede van den 16den, den 22sten dezer aan boord van de schepen Die- werken en Henriette embarkeeren. Van drie jongens, die hier heden morgen achter op een rijtuig klommen, is er een, toen het paard schichtig werd, afgesprongen en met het hoofd in aauraking gekomen met eeu der wielen en daarna ernstig gewond huiswaarts gebracht. Dank zij intusschen de vastberadenheid van den koetsier, die daardoor meerdere ongelukken wist te voorkomen. Uit Harderwijk meldt men aan het Ulr. Dagbl. dd. 11 Nov.: In den laatste» tijd zijn hier meest alle woningen van zelfs de eerste standen gehuurd en gekocht, om tot kroeg te worden ingericht. De nieuwe beambtenals commissaris van politie en officieren moeten zich vaak boven kroegen behelpen. Wel een bewijs, dat het heeren kasteleins goed gaat. Bij het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak der vergiftiging van koeken te Maas tricht is gebleken, dat de raapolie, waarmede de koek gebakken was, kopergroen bevatte. Een kind is na het gebruik overleden. De overige personen, die er van gegeten hebben, schijnen hersteld te zijn. De bakster, een oud moederje, is radeloos over het door haar onwillens aangerichte, ongelnk. FEUILLETON. (Novelle, door J. K. G. M.) De ware adel is grootheid van ziel. I. In de aanzienlijke koopstad M. bewoonde de heer Arnolds een even fraai als groot huis. Hij was. zooals de wereld 't noemt, zeer rijk, en als zoodanig behoefde noch wilde hij zich eenig genot ontzeggen. Zijne fortuin had hij door erfenis verkregen, terwijl ook zijne cchtgenootc een aanzienlijk kapitaal ten huwelijk had medegebracht. 't Huwelijk van don heer Arnolds was met de ge boorte van twee kinderen gezegend, die in karakter cn neigingen 'tevenbeeld der moeder waren Be minde de heer Arnolds groote cn luisterrijke foesten en partijen, zijne cchtgenootc hield meer van de stille genoegens, die do huiselijke kring aanbood. Voor haar hadden de schitterende feesten, die door haren echtgenoot van tijd tot tijd gegeven werden, weinig aantrekkelijks. In den grond zijns harten was liet den heer Arnolds ook nergens anders om te doen, dan om te schitteren. Schitteren wilde hij vooral met en door zijne vrouw en kinderen. Hij had dan ook reeds allerlei plannen in 't hoofd, waardoor zijn Uit Losser meldt men dd. 12 Nov. aan liet Vaderland: //Voor een maand werd de landbouwer S. in de Baardel (graafschap Bent- heiin) in zijn woning opgehangen gevonden men vermoedde toen, dat hij door oneenigheid met zijn vrouw een einde aan zijn leven had gemaakt, doch thans is het lijk door het gerecht opgegraven wegens het vermoeden dat hij ver giftigd zou ziju en daarna opgehangen." Door Brabbel, schipper van het vischlog- gerschip //Argo", toebehoorende aan de 's Gra ven lia3gsche Zeevisscherij-Maatscliappij //Recht door Zee", is te Vlaarilingen aangebracht de bemanning, bestaande uit zes man, van het Deei.sche schoonerschip //Ingeborg", kapitein Knuth Mörck, komende van Newcastle en gela den met steenkolen, welk schip men op den lün October ter hoogte van 55° 15' Noorder breedte en 0° 45" Westerlengte in het gezicht kreeg, hebbende de noodvlag geheschen en reeds zonder fokkemast. Door den storm, die er dien dag uit het Noordwesten woei, was het bijna niet mogelijk hulp aan te brengen, maar toch mocht het gelukken met de boot het zinkende schip tenaderen, en werd de equipage daarvan in twee reizen afgehaald. r Het ie Veendam te Ruis behoorend schip Gesina. kapt. B. J. de Boer, van Petersburg naar Elseneur, is volgens ontvangen telegrafisch bericht, in de Finlatidsche golf verongelukt; het volk i3 gered. Op het eiland Borkum is aangespoeld het lijk van kapitein F. C. Prins, van Sneck. Zijn schip de Heerenveen, met ecne lading hout van Noorwegen naar Amsterdam bestemd, moet in de jongste stormen vergaan zijn; van het lot der verdere opvarenden is niets bekend. Omtrent het gebeurde in de Ratelwacht- steeg te Amsterdam waar een begin van brand ontstond tengevolge van het omwerpen eener petroleumlamp, worden de volgende nadere bij zonderheden gemeld: De man en vrouw die in oneenigheid leefden, kregen wederom twist, die weldra zoo hoog liep, dat de man de branden de petroleumlamp opnam en daarmede zijn vrouw naar het hoofd wilde werpen. Natuur lijkerwijs werd de petroleum bij deze manoe- vre over zijn kleederen uitgegoten, waaraan zich de vlam onmiddelijk mededeelde en hij plotse- in een gloed van vuur stond. De vrouw schoot zegt men, toe om den brand te blusschen, doch ook haar kleed geraakte in brand cn niet dan met groote moeite werden de brandende kleederen uitgedoofd. Met zware brandwonden werden daarop man en vrouw naar het gasthuis over gebracht, waar de man den volgende ochtend onder de hevigste pijnen is overleden. onder de aristocratie kon vermeerderd wor den. Op liet tijdstip, waarop onze geschiedenis aan vangt, had Hcnri, do zoon van den lieer Arnolds, den leeftijd van drie-en-twintig jaar bereikt, en 't- was om gewichtige aangelegenheden te bespreken, dat de heer Arnolds Henri op zijne kamer had ont boden. xHenri," zoo ving de heer Arnolds aan,nadat zij plaats hadden genomen, «Henri, gij hebt thans den leeftijd bereikt, waarop 't een jongeling van uw' stand voegt, naar eene levensgezellin rond te zien. De rijkdom, het vermogen, dat ik u eenmaal hoop na te laten, geven u niet alleen't recht, maar vorderen ook van u, dat gij uwe keuze bepaalt tot de eene of andere jonge dame uit den aanzienlijksten stand. Ik heb echter, tot mijn leedwezen, sinds gcruimen tijd opgemerkt, dat gij u zooveel mogelijk aan onze gezellige samenkomsten onttrekt en niet uitsluitend cn bij voorkeur uwe vrienden zoekt in den stand, waartoe gij door geboorte en rijkdom behoort. Gij zult, hoop ik, bij eenig nadenken, inzien, hoezeer gij met die handelwijze ons en u zelve oneer aandoet. Ik mag 't u niet verheulen, dat ik daarom al sedert lang beducht was, dat ge uwe jeugdige dwaasheid wei te ver kondot uitstrekken en eens eene ver keerde huwelijkskeuze zoudt doen. En dit wil ik ten minste in tijds verhoeden. Nu rijp beraad ben ik er dan toe gekomen, u een huwelijk voor te slaan met de schoono freule H. Ik heb reeds meermalen opgemerkt, dat ze u zeer genegen schijnt, waarom ik alle hoop koester, dat zij bereid zal zijn, zoo gij haar uwe hand aanbiedt, Buitenland. In Engeland en Wales staan ongeveer 29 000 personen in diepst der politie, waaronder 457 tot de geheime politie beliooren. De kosten van dit leger zijn 2 698 412 p. s. Niet minder dan 10 000 personen doen in de hoofdstad dienst. In Engeland wordt er ernstig over klaagd dat liet klein gevogelte tegenwoordig met massa's wordt gedood, ten behoeve van dc modisten, die zich niet aan de boutjes ver gastel. maar er de dameshoeden mede sieren Woensdagavond zijn in eene kolenmijn te Seraing, ten zuiden van Luik, ten gevolge van eene ontploffing een aantal werklieden omge komen. Den volgenden morgen werden zeven lijken .gevonden en naar men duchte zouden nog zeventien of achtien anderen het leven ver loren hebben. Tusschen de stations Ludgate Hill en BlackFriars, op den spoorweg LondenChat- ham— Dover, ontspoorde op de Teemsbrug een trein, die daardoor tegen de ijzeren kolommen van de brug aanliep: vele wagens werden ver nield en tal van passagiers gewond, in zoo groo te» getale, dat 12 dokters, in het Bartholo- rneus gasthuis, waar zij in allerijl heen gebracht waren, druk werk hadden met verbinden en verzorgen der gekwetsten. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft te Parijs een orkaan gewoed. Het regende schoorsteenen cn dakpannenmuren stortten omver, boomen werden ontworteld. Vele menschen werden gekneust en gekwetst door de vallende voorwerpen. Twee personen ijn doodelijk getroffen. 53 805 individuen, die verleden jaar in Engeland en Wales als beschuldigden terecht stonden, konden lezen noch schrijven; 85 479 dezer lieden waren van 't mannelijke, 18 326 van 't vrouwelijke geslacht. Tn Leipzig is dezer dagen een proef genomen, om door zelf-hulp in den zin van Schulze-Dclitzch den socialen toestand van eene bepaalde klasse van menschen tc verbeteren. Door een aantal dames uit den meer gegoeden stand is een zoogenaamde leen kas opgericht, welke aan Israëlitische vrouwen en meisjes onder bepaalde voorwaarden eene zekere som, zonder interest leent, ter verkrijging van een zelfstandig bestaan of tot de voorbereiding daartoe. Men is tot de oprichting daarvan gekomen, door dat voor onbemiddelde meisjes uit den middelstand door de stijgende kosten van het levensonderhoud de gelegenheid tot trouwen steeds moeiclijker wordt, en dat vrouwen, wier mannen niet meer in staat zijn te arbei den of die haar door den dood ontvallen, zel den gelegenheid vinden, om zich zclven voor^ met u in het huwelijk te treden. Bovendien valt dit huwelijk ook zeer in den smaak van den baron H., den vader der freule. Ik zie u voor verstandig genoeg aan, om in dezen mijn' -wil op to volgen. Aan dc eer van ons huis zijt gij verplicht, een wijs besluit te nemen. Vertrek nu, Henri! Over acht dagen deelt gij mij uw besluit mede." Bleek en innerlijk ontroerd, zat Henri met het hoofd op den arin geleund. Het laatste woord zijns vaders, 't bevel van tc vertrekken, had hij niet een maal gehoord. Zoo bleet hij ecne poos, in nadenken verzonken, zitten, tot hij zich eindelijk vermande, opstond en zeide Vader! inderdaad is teone belangrijke aange legenheid, waarover gij mij hebt onderhouden. Do toon cn de wijze, waarop ge dit deed. overtuigen mij maar al te zeer, dat t n ernst was. 't Doet mij inderdaad leed, dat ik u bedroefde, door 't weg blijven van zoo menige vroolijke partij, maar gij weet, dat ik meer de stilte bemin. Ik wil evenwel trachten, ten uwen genoegen, mijn tegenzin in die partijen te overwinnen. Maar Henri fronste het oorhnofd maar, daar, waar 't de teederste aan gelegenheden des harten geldt, kan en mag ik u niet gehoorzamen. Weet. vader! «lat ik nimmer, wat er ook gebcure, om de band van freule 11. zal 'ragen, nooit zeg ik want ik bemin Louise, de zuster ■an mijnen vriend Juliaan. Begaafd niet een edel hart en een' rijkdom van goede hoedanigheden, heb ik-niet geaarzeld, haar mijne liefde te doen blijken. Zij zal mijnen stand eer aandoen en wat zij aan wereldschen rijkdom mist, wordt in ruime mate te helpen. Dat het edele doel 7au de stichteressen goed begrepen word blijkt uit het feit, dat van alle kanten geld voor uitbreiding van die //leenkas" toestroomt, o. a. van drie Israëlieten 45 000 Mark; hierdoor wordt het mogelijk, om aan het plan op groote schaal uitvoering te geven. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar hier, is 12 dezer 's morgens te Suez aange komen en heeft 's middags ten 1 ure de reis vervolgd. Het stoomschip Prins Hendrik, van hier naar Ba- javia, is 11 dezer van Napels vertrokken. Een heer liet dooi zijn knecht een vigelant bestellen. De knecht ging, en niet lang daarna ontving mijnheer van een poelier een fazant. De knecht had het vreemde woord een beetje vreemd verstaan. Op zekeren dag kwam Frederik de Groote in gezelschap van een overste in de hofkerk, juist toen een hoofdstuk werd voorgelezen, waar in sprake is van Beëlzebub, den overste der duivelen. De overste zeide: Ik ben in geen twintig jaren in de kerk geweest, maar na3r ik hoor, gaat het in de hel al niet beter dan hier op aarde, Beëlzebub is nog altijd overste. Den volgenden dag werd de overste gene raal. 3!n0E3nnüen. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Geachte Redacteur Veroorloof mij een paar opmerkingen, naar aan leiding van het verslag over de hier gelioudene or.- derwijs-meeting, in uw vorig nummer opgenomen. In de eerste plaats was het de heer Sd. keijser Jz. en niet de lieer P. Keijser, die uitgenoodigd werd, om met de andere heeren 'tvoorloopig bestuur uit te maken. Ten andere, meen ik, dat hetgeen, als door mij gesproken, wordt meegedeeld, niet juist is en mis schien tot misverstand aanleiding zou kunnen geven. Na den heer Bakels te hebben geluk gewenscht en bedankt heb ik o. a. gezegd, dat de verbetering van het L. onderwijs in de gemeente welligt f2 a f3000 'sj'aars kosten zou. Die uitgaaf echter, behoefde ons niet af te schrik ken, want, zeide ik, al ware het, dat voor deze ge meente de kosten tc bezwarend mogten wezen, zoolang Art. 36 nog niet uit onze onderwijswet was genomen, behoefden gcc-ne financiële bezwaren ons terug houden en konden wij rekenen op de onder steuning van het Rijk en van de provincie, In dien geest heb ik een woord van bemoediging en opwekking gesproken. Met de plaatsing dezer regelen zult gij mij zeer erpligten. Texel, 13 Nov. '75. Met achting. Uw Dw. Dienaar, D. C. LOMAN. HOORN, Nov. '75. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed mij in uwe kolommen een plaatsje jood door hare dcgelijkhoid. Ik smeek u daarom, geel' uwe toestemming tot ons huwelijk, cn Zwijg, rampzaligeviel Arnolds zijn zoon in de e, zwijg van uwe dwaze plannen, nooit, nooit zal ik die inwilligen. Blijft gij mijnen wil weer streven, dan hebt ge verder op mij niette rekenen. Ik herhaal 't nog eens: vraag om de hand van freule- H., of vergeel dat ik uw vader ben." Na dit "gezegd te hebben, ging Arnolds toornig heen, terwijl hij Ilenri, aan zijne overpeinzingen overgegeven, alleen achterliet. H. Liefelijk rees de Julizon aan den Oostertrans cn zond hare stralen over de bedauwde velden. Het vogelenheir hief als uit duizend keelen éen loflied ter eere des Scheppers aan, en nieuw leven stroomde met de rijzende zon in de borst van elk levend wezen. In dat heerlijk oogenblik, zoo bijzonder geschikt rn edele gewaarwordingen to doen ontkiemen, ver- et een welgevormd jongeling de stad. 't Scheen, dat hij niets van 't heerlijke natuurtafereel, dat zich aan hem-voordeed, ontwaarde. Zwijgend en somber, maar haastig, schreed hij voort. Die jongeling was Henri Arnolds. 't Was heden de derde dag na 'tgesprek met zijn' vader. Henri had den zvvaren strijd tusschen liefde cn onderwer ping aan den wil zijns vaders ten einde toe gestre den. Zijne liefde voor Louise had gezegevierd. Hij was er echter van overtuigd, dat zijn vader nimmer zijne toestemming tot een huwelijk met Louise zou geven. Hij had daarom 't vaste besluit genomen. in te ruinen, tot publiciteit van het onderstaande In de vorige maand deed ik in verschillende couranten, verschijnende in de arondissenicnten Iloorn en Alkmaar, het voorstel tot oprichting van een Fonds lot ondersteuning van weduwen, enz. Tot inijne verwondering ontving ik. (met uitzon dering van de plaats mijnei inwoning), uit geen der gemeenten eenig blijk van adhaesie. Die weinige bijval deed bij mij de vraag onstaan of er werkelijk aan zulk ecne Vcreeniging dan geene behoefte be hoefte bestond, en ik zou geneigd zijn die vraag ontkennend te beantwoorden, indien ik dooi «Ie ondervinding niet meermalen van het tegendeel overtuigd ware geworden Zou dan vroeg ik mij zeiven af zon d.m bij zooyelen de toekomst van vrouw en kinderen zoo weinig gewicht in dc schaal leggen, dat men van zulke voorstellen geen de minste notitie neemt Neen, M. d. R.. dat mocht ik niet denken. Mogelijk echter dacht ik i'en die gedachte kwam mij her meest waarschijnlijk voor) m.jg.-Iijk meent men. dat ik door de oprichting van zulk een Veroeniging, miju eigen zaken zoek te behartigen, ten kosten van den kleinen burger enden werkman. Ik wil gclooven M. d. R. dat door sommigen zoo werd gedacht, en nam men daarbij dan tot voor beeld de ongunstige uitkomsten van sommige andere zoodanige Fondsen, men bedankte om met mijn verdere kennis te maken. Ik kan op zulke bezwa ren echter antwoorden, dat dit nimmer mijne be doeling is geweest, doch hij mij op den voorgrond staat: dat de administratie en alle daaraan verder verbondene werkzaamheden gratis moeten en ken nen worden waargenomen moetenomdat daardoor veel gehl wordt bespaard, kunnen: indien zulk eene Veroeniging, even als zoo velen, onder toezicht van een Hoofdbestuur, uit afdeelingcn bestaat. waardooi- de werkzaamheden door verschillende personen kun nen worden waargenomen. Ofde zaak levensvatbaarheid zal hebben, is een andere vraag doch men ha«I kunnen onderzoeken en adhaesie schenken, dat toch koste niets: men heeft dit althans hier voor, dat: 1. geen salarissen behoeven te wor den uitgekeerd, terwijl 2. men pogingen mag aan wenden tot het verkrijgen van buitengewone leden. Betreur ik het. dat, welke de bezwaren dan ook zijn geweest, uit geen der overige gemeenten een stem tot medewerking werd gehoord. t«>« li meen ik dat daardoor de zaak nog niet mag wordt n opge geven moge ook de weinige bijval, van elders aan mijn plan ten deel gevallen, hetzelve niet bevor deren. ik vermeen toch, overtuigd van het nut van zulk een instelling, nogmaals ecne poging te moeten aanwenden, om dat plan tot rijpheid te brengen, tot welk einde ik binnen kort ecne bijeenkomst zal •chrijveii. Vele zijn zeker de hinderpalen welke moeten worden weggeruimd, doch ik roep u allen, die geen genoegzaam kapitaal kunt achterlaten tot levensonderhoud voor vrouw en kinderen, wanneer jij hen ontvalt u allen, «li- dc toekomst van uwe gezinnen ter harte gaat allen die h-t zedelijk belang der maatschappij willen bevorderen ti allen roep ik, op tot medewerking. Laat ons beproeven die taak ten uitvoer te bron- jen. eene taak zeker moeilijk doch niet minder a-hoon. gelukt het ons, dan is het loon zeker heer lijk: blijkt die zaak voor onze krachten to zwaar, laat ons haar dan ncderleggen met de overtuiging dat wij hebben gedaan wat wij konden doen, moge dan ook ons «loei niet zijn bereikt, wij zullen ons zeiven niets hebben te verwijten, U bij voorbaat dankzeggende M. d. R„ voor do mij toegestane ruimte, blijt" ik met achting. Uw Dr. A. DE ROOIJ. 't ouderlijk huis vaarwel te zeggen. Den avond te voren had hij met Louise alles besproken. »Ik vertrek morgen," zoo sprak hij. naar Ame rika. Daar zal ik, m«<t 'i geen ik geleerd heb. trach ten. mij een positie te verwerven. Heb ik die, dan komt gij over en in de nieuwe wereld zal niemand ons geluk in den weg staan. Blijf lot zoolang bij uwen broeder. Hij, «lie u na den dood uwer ouders teeds tot steun was. zal voor u zorgen. Vaarwel, en denk. dat ik met al de kracht, die in mij is. zal trachten, dat onze scheiding zoo kort mogelijk dure." Treurig was "t heengaan voor Henri, cn des te bedroevender, wijl hij t noodig had gevonden, te ertrekken, zonder afscheid te nemen van moeder n zuster, die hij beiden zooli'-fhad. Maar't moest reschiedeu. want de oude Arnolds boog nooit zijnen wil voor betere overtuiging. Volgens den ouden Ar nolds. was 't eene bepaalde schande, zoo iemand uit den aanzienlijken stand in 't huwelijk trad met meisje uit den, was t ook deftigen burgerstand. Henri deelde die gevoelens niet. 't Kwam hem voor, lat elk mensch slechts geadeld wordt door deugd en kennis. De atmospheer. waarin die tweebaren cidadig-n adem niet verspreidden, achtte hij voor dc ziel zeer verderfelijk. Een uur nadat Henri de stad verlaten had, bevond hij zich aan boord van de Columbia, wier bestemming New-York was. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1