Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 20 November. M 1515. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever jS. UILTJES. Zitting Gemeenteraad, BERTBAM'S GEHEIM. NIEUWSTIJDINGEN. IV HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ0.50 Franco per post n u 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advirtentiin van 14- regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiè'n in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. Bekendmak injj. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat bet TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG, DIENST 1875, door den Gemeenteraad in zijne zitting van den 16 dezer is vastgesteld en gedurende do eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente, ter lezing is nedergelegd. Helderden 17 November 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. OP DINSDAG 16 NOVEMBER 1875. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester. Secretaris de heer L. Vcrbey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Boom met kennisgeving van on gesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. 1). Benoeming van leden voor de Commissie van gemeentewerken. De periodiek aftredende leden, de hceren Janzen, Braaksma, de Lange en Maalsteed worden allen herkozen. 2). Voordracht ter benoeming van een Hoofd-ondcr- wijzcr voor de school no. 2. De Voorzitter deelt mede, dat 14 sollicitanten zich hebben aangemeld, waarvan 12 aan hot ver gelijkend examen hebben deelgenomen, dat een drietal is geformeerd om overwegende reden in alphabetische orde, bestaande uit de heeren: J. Ditmars, hulponderwijzer te Anna Paulowna, K. Heeroma, hoofdonderwijzer te Callantsoog en A. Klerk, hulponderwijzer te Spanbroek. De Voorzitter beveelt den heer Heeroma bijzonder aan, ook op advies van den Schoolopziener. Met algemeene stemmen wordt do heer Heeroma daarna benoemd. 3). Voordracht ter benoeming van Hulponderwijzers. Do twee sollicitanten, de heeren A. Lievense en D. J. Ruiter worden met algemeene stommen be noemd. 41. Verzoek om ontslag van een Hulponderwijzer. Op voorstel van den Voorzitter wordt b°sloten eervol ontslag te vcrleenen aan den heer P. Hare maker, wegens zijne benoeming tot hulponderwijzer te Opperdoes. 5). Verlenging der concessie van de Bank van Leening. Daar de tijd der toegestane verlenging eerstdaags verstreken is, stelt de Voorzitter voor, aanGedep. Staten op nieuw verlenging to vragen, voor den tijd van een jaar of langer. Daartoe wordt besloten. 64. Suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. Wordt goedgekeurd ten bedrage van ƒ64765. 7). Adres van ingezetenen omtrent de laadplaats van meststoffen. Daarin wordt de hulp en bescherming van den Raad ingeroepen om hen te verlossen van de nieuw daargcstelde laadplaats van meststoffen, waarvan FEUILLETON. (Novelle, door J. K. G. M.) 2 De ware adel is grootheid van ziel. III. De herfst dorde reeds het loover en nog had men geene enkele tijding van Henri ontvangen. Alle na sporingen, door de familie Arnolds in het werk ge steld, om zijne verblijfplaats uit to vorschen, bleven steeds vruchteloos. Algemeen begon men te gelooven, dat Henri de hand aan zich zeiven geslagen had. Mevrouw Arnolds was stil en eenzelvig geworden. Lina, hare dochter, vroeger steeds vroolijk, werd peinzend en Arnolds zelf werd van tijd tot tijd som berder en gemelijker. Met 't verdwijnen van Henri, scheen dus tevens alle geluk uit dit huis te zijn verbannen. Henri's moeder verviel langzamerhand in eene kwijnende ziekte en toen de eerste lentezon opnieuw weder de aard begroette, bracht de rijke Arnolds zijne vrouw naar hare laatste rustplaats. Die slag was te groot voor de reeds zoo zeer ge schokte ziel der diepbedroefde Lina. Dagen achter een zonderde zij zich soms af, en als zij dan uit ging, kon men haar eene wandeling zien doen naar 't kerkhof, waar hare moeder hegraven lag. de ondragelijke reuk, hun noodzaakt den ganschen dag deuren en ramen gesloten te houden, terwijl niettegenstaande dat do stank hunne woningen binnendringt en een verpestende lucht veroorzaakt, waarin het niet mogelijk is het voortdurend te kunnen uithouden. De Voorzitter zegt, dat het hem spijt dat adres santen eenigszins hebben overdreven en dat het hem nog meer spijt, dat zij niet genoeg hebben gedacht, dat het niet anders kan of het vervoer van bedoelde stoffen moet eenige last veroorzaken. Het D. B. hoeft echter getracht die last zoo veel mogelijk te ver mijden, door die laadplaats daar te stellen tegen over een schutting en een paar koffiehuizen. Dat ook de last minder zal worden zoodra de pachter gereed is niet zijn meer gesloten wagens en over dekte schuiten, dat de pachter reeds een steiger heeft gemaakt, terwijl voor rekening der gemeente eene schutting zal worden geplaatst, waar de wagens achter kunnen rijden. Stelt daarom voor aan adres santen te antwoorden, dat alle mogelijke maatre gelen zullen worden genomen, om de last zoo dra gelijk mogelijk te maken; en mocht echter blijken dat niettegenstaande dat, er geene verbetering is gekomen, hun het recht to vergunnen, om op de zaak terug te komen en oen hetero plaats aan to wijzen. De heer de Lange geeft adressanten volkomen gelijk, hij vindt dat de plaats ongeschikt is en de weg veel te smal, daar het slechts 10 meter is: nog liever zou spreker liet aan het Molenplein zien, daar de schuiten dan minstens 50 meter van de woon huizen verwijderd zouden zijn. De Voorzitter is tegen de verplaatsing naar het Molenplein, omreden de stank minder gunstig zou zijn voor de groente, die aldaar wordt aangevoerd en ook omdat de bewoners aan de overkant er het onaangename gezicht er op zouden hebben. Liever wil spreker een afwachtende houding aannemen. Do heer Braaksma verklaart er zich voor, om het verzoek van adressanten te ondersteunen. De heer Jelgersma zegt, zoolang de aannemer niotaan zijne verplichting van gesloten bakken, enz. voldoet, het gemeentebestuur hem moest verplich ten om dc meststoffen tot dien tijd buiten de ge meente in te laden, want dat de stank die door de tegenwoordige wijze van handelen veroorzaakt wordt ondragelijk is. De heer Braaksma is van hetzelfde gevoelen. De Voorzitter zegt, dat de bakken reeds aange komen zijn of ieder oogenblik verwacht worden. De heer Groen wil een laadplaats in het Noord- hollandsch kanaal buiten do gemeente. De Voorzitter zegt, dat het verzoek daartoe in dertijd geweigord is en daartegen ook technische bezwaren zouden rijzen. Hij zou liever de proef neming met gesloten bakken, enz. willen afwachten en verklaart zich over de tegenwoordigen toestand ook te hebben geërgerd, maar er voor het oogen blik niets aan te kunnen veranderen: hij verzoekt dus dat zijn voorstel in overweging wordt genomen. Daartoe overgaande, wordt het voorstel met al gemeene stemmen aangenomen. 8). Ingekomen voorstel en verzoek tot bestrating. Wordt gelezen een schriftelijk voorstel van den heer van der Meulen, ondersteund door den heer Hugenholtz, om in den loop van het jaar 1876 de Vijzelstraat, Nieuwstraat, Brouwersstraat en Gasstraat to bestraten, de kosten des noods te vinden door het sluiten van een nieuwe geldleening. Vervolgens wordt gelezen een adres van een aantal ingezetenen in de Niouwstad met verzoek om be strating. De Voorzitter vraagt of de hr. van der Meulen zijn voorstel ook nog nader weuscht toe te lichten. De heer van der Meulen zegt, dat zijn voorstel en het adres om bestraling niet in gemeenschap met elkander staan, hoewel ze toch met elkander Hare reeds gedeeltelijk vernietigde gezondheid werd daardoor nog meer geknakt, en toen do herfst wind door 't woud gierde en de hoornen ontbladerde, dekte éen grafzerk moeder en dochter. Zware rampen, onherstelbare verliezen, troffen alzoo den vennogenden Arnolds. Toch scheen daar door zijn hoogmoed niet gefnuikt, noch zijn trotsch- heid vernederd te zijn. Hij vloekte Henri, die, naar zijne meening, de oorzaak van alles was. Hij zelf achtte zijn geweten niet 't minst bezwaard. Moeten, zoo redeneerde hij meermalen, de rijken en aanzienlijken der wereld zich dan zoo vernederen en zich gelijkstellen met de mindere standen. Waartoe dient dan rijkdom, waartoe dient dan de adelstand I Neen, al ware Henri nog in leven, dat ik echter niet geloof, al bevond hij zich hier en smeekte, op zijne knieën gebogen, rlat ik in zijn voorgenomen huwelijk zou bewilligen, dan nog zou ik, als man van eer, niet mogen toestemmen. Neen, zoo besloot hij dan, liever geen zoon, dan hciu aldus zich zeiven te zien ver nederen. Dat de lieer Arnolds met zijne begrippen minstens eene eeuw te laat leefde, was volkomen waar, maar hem zeiven onbekend. Niettegenstaande dat alles, had er met den ouden Arnolds, al was hij 't zich zeiven niet bewust, eene geduchte verandering plaats gegrepen. 't Gaat meer zoo in de wereld. Bestrijd uit al overeenstemmen. Spreker meent, dat hij de nood zakelijkheid van zijn voorstel niet nader behoeft te betoogen, want dat het van algemeene bekendheid is. Ook wijst Spreker er op. dat sommige der straten die hij op het oog heeft reeds vroeger bebouwd en be woond zijn dan de Oostslootstraat, en andere straten in het land, die in der tijd bestraat zijn, hij meent dat de ingezetenen dezelfde rechten hebben en daarom niet langer mag gewacht worden met aan hun verzoek te voldoen. De Voorzitter antwoordt, dat prioriteit in deze niet opgaat, dat bij het D. B. altijd op den voor grond heeft gestaan, om, zooveel mogelijk de finan- tieele krachten het toelaten, te zorgen voor be strating van die nieuwe wegen, die gemeenschap hebben met andere straten, 'dat dit het geval was met de Oostslootstraat en anderen: doch dat in de Nieuwstraat dit tot nog toe het geval niet was, dat echter het voorstel door het D. B behartigd en in overweging genomen zal wordenstelt voor om het voorstel van den heer van der Meulen te stellen in handen van B, en W., die na gehoord te hebben de Commissie voor gemeentewerken, het voorstel in een der volgende vergaderingen in behandeling zullen brengen. Daartoe wordt besloten. 9). Ingekomen stukken a. Goedkeuring door Z,M. den Koning van de heffing der Hoofdelijken Omslag voor 1875 te stellen op 18 000— b. Goedkeuring door Ged. Staten van do wijziging in de vorige vergadering vastgesteld, op de politie-verordening ten opzichte van straten en wegen. Brief van den Commissaris des Konings, dat het aandeel in de oninbare posten der grond- en pers.- belasting voor de gemeente bedraagt ƒ2898 95. d. Brief van den Kommandant der Genie, inhou dende kennisgeving van de aanvaarding van het koetshuis achter het oude weeshuis. e. Dat den 18 Oct. bij de opname der kas van den Gemeente-Ontvanger is gebleken, dat de stukken en bescheiden in orde waren en over eenkomstig daarmede in kas is bevonden de som van ƒ38027 90. a, b, c. d en e worden voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter vraagt toestemming van den Raad tot het vcrleenen van de jaai lijksche gratificatiën aan: den inspecteur van politie, de veldwachters, de hoofd- en andere gemeente-commiezen en de brugwachters, te ramen tot een bedrag van ƒ515. jWordt niet algemeene stemmen aangenomen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 November 1875. Zij die Dingsdag 11. geprofiteerd hebben van het eerste winter-concert van het muziek korps der Artillerie-Schutterij alhier zullen met ons verbaasd zijn over de talrijke muziekale elementen die in onze gemeente gevonden worden en waarmede op dien avond als 't ware is gewoekerd geworden. Vooreerst het jeugdige flinke muziekkorps zelf, dan het krachtige mannenkoor en voorts onze plaatsgenooten de heeren J. en M. zaDg-solisten. Op een enkele uit zondering (de jongeheer Bieknese van Rotter dam) n3, dus allen inwoners van den Helder. En met deze vereenigde krachten slaagde het uwe macht eene goede zaak. Hoe heftiger bestrijder' hoe grooter voorstander dikwijls later. Dc historie is daar, om de waarheid dier stelling te staven. Ook 'l omgekeerde heeft menigmaal plaats. Dan, hoe dit zij, Arnolds woonde sedert de ziekte en den dood zijner gade en dochter, geen enkele partij meer bij, en stil en eentonig vloden de dagen voor hem voorbij. Bertram, de oude. getrouwe huisknecht, had bijna niets te verrichtenmaar zijn heer was te zeer op hem gesteld, om hem uit zijn huis te verwijderen. Bertram toch was als 't ware een erfstuk, aangezien hij reeds den vader van den lieer Arnolds gediend had. De brave huisknecht was met hart en ziel aan zijnen meester gehecht en deelde sedert eene reeks van jaren in al 't lief en leed, dat do familie wedervoer. Zoo snelden de weken en maanden voorbij en de afzondering maakte Arnolds vertrouwelijker jegens Bertramte meer had hij daaraan bchoofte, wijl hij in de stad zijner inwoning geene andere familie had, dan de zoon van den broeder zijner overledene echtgenooto. Deze neef, Frederik van Tol, was steeds een los bandig persoon geweest, had in een paar jaar het aanzienlijk vermogen, 't welk zijn vader hem naliet, er doorgebracht in allerlei buitensporigheden en was nu bedacht, om, langs welke wegen dan ook, zich in de gunst zijns ooms te dringen. Van Tol begreep echter, dat zijn oom hem wej bestuur een concert te geven zoo als wij in langen lijd niet gehad hebben. Wie en wat verdient hulde Voorzeker allen die aan dit goed georganiseerde concert hunne medewerking hebben gegevende solisten die met hunne fraaie organen onze ooreu streelden, de jeugdige piano virtuoos die veel aanleg verraadt en het met ijver en studie ver zal brengende leden van het muziekkorps die getoond hebben, dat het hun, ouder leiding van hunne bekwame kapelmeester, ernst is, vooruit te komen en last not least de leden vau het manuenkoor die onder leiding van den heer L. een paar nommers ten beste gaven en deze ten uitvoer brachten op eene alleszins loffelijke wijze. Hulde voorts aan het bestuur van het muziekkorps zoowel voor de goede orde als voor de afwisseling welke zoo zeer in ieders smaak viel. Het geheele concert getuigde dat er met tact en overleg gehandeld wordtom kort te zijn, er heerschte een uitmuntende geest in allen en in alles. Zoo ga het jonge muziekkorps op den inge slagen weg voort. Wij durven het de verze kering geven dat Helders burgerij het steunen en waardeeren zal. Zoo als het ook inder daad verdient. De zangschool Euphonia vierde gisteren avond haar jaarfeest in het lokaal Tivoli. Niet alleen voor leerlingen en ouders maar voor al de aanwezigen was het een avond van waar genot. Alleen de aanblik op die talrijke jeugd in feestdosch getooid stemde reeds een ieder tot deelneming in de gulle vreugde. De uitvoering van ile talrijke nommers van het programma was inderdaad liefelijk en schoon. Inzonderheid verdienen de jeugdige zange ressen die solo's en duo's hebben voorgedragen onzen dank, voor de moeite die zij zich hebben gegeven om ons genot te verhoogen. De vruchten die deze zangschool oplevert strekken haar tot groote aanbeveling. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit blad, betreffende dc strijkquartct- uitvoering op Dinsdag a. s., welke, bij genoeg zame deelneming, door vier dergelijke uitvoe ringen (bij inteekening) gedurende dezen winter, opgevolgd zal worden en waarin bij mogelijk heid vreemde solisten zullen optreden. - Door den minister van oorlog is tot militaire wachter op het fort Dirk Admiraal alhier benoemd, de gepens. condukteur der art. B. Schats, en tot fortwachter aan het fort de Liede bij Haarlem, de opperwachtmeester b;j het te Utrecht in garnizoen liggende det. veld- art. Janssen. Den 27n dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar hier vertrekken, een detachement suppletietroepen sterk 150 mau (waaronder 8 onderofficieren) om dienzelfden nimmer tot erfgenaam zou benoemen, zoolang bij geene zekere bewijzen bad van Henri's dood. Er moest dus gehandeld worden, wilde hij tot zijn doel geraken. Op zekeren dag meldde hij zich bij zijn oom Arnolds, wiens woning hij in verschei dene jaren niet had betreden, aan. In 't gesprek dat lnj met zijn oom had, liet hij 't telkens blijken, alsof hij over zijne vroegere ongebondene levens wijze berouw had. Het verheugde Arnolds buiten gemeen, dit te ontdekken en hij noodigde Frederik bij diens afscheidnemen uit, zijn bezoek spoedig te hervatten. Aanvankelijk had van Tol zijne bedoeling bereikt. Dagelijks zag men hem nu ten huize van zijn'oom, en deze, de geheime drijfveeren zijns neefs niet gissende, vond hoe langs zoo meer genoegen in Frederik's omgang, te meer, daar deze zeer gezellig en opgeruimd van aard was. Van Tol was echter slim genoeg, steeds van Henri te zwijgen. Wel rezen duizendmaal de. vragen in hem op: is Henri dood Of zoo hij nog leeft, hoe zal jk dan meester worden van de nalatenschap van oom, als die eens komt te sterven De tijd zal mij de middelen wel aan dc hand doenmet die gedachte troostte hij zich ge woonlijk. In eene der netste straten van het volkrijk New- York, stond een fraai koopmanshuis. De eigenaar, de lieer Northon, deed belangrijke handelszaken. Hij had handelsbetrekkingen in ieder werelddeel. dag te embarqaeeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Kon'uig der NederlandenHet bevel over dat deta chement isopgedragen aan den kapitein der infanterie van het O.-I. leger D. Schafer, die van verlof naar Java retourneert, en voorts tot medegeleide de 2e luits. der inf. van gemeld leger T. Stam, G. E. R. A. Kempers, W. II. P. Mirandolle, P. A. Le Maire, F. W. Everts, A. J. A. Groeneveld en de 2e luit.-kwartierm. van dat leger J. F. de Rooij. Aan de kust van Texel is een naambord aangespoeld, waarop met witteletters: Johan- nes üuivens. Men vreest dat 't een scheepi- naambord van een verongelukt Hollandsch schip zal zijn. Beroepen tot predikant bij de llerv. ge meente te Hoorn op Texel, de candidaat S. Dijkstra, te Groningen, die daarvoor echter heeft bedankt. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Texel ds. J. Westerman llolstijn, ped. te Workum Gisteren zijn langs deze gemeente (Utrecht) 5000 schelvisschen naar Duitschland verzonden, waarvoor te Nieuwediep per stuk tot zelfs f 1 50 werd betaald. {Utr. Dagbl.) Naar wij vernemeu, zal op Zondag dea 28 November a. s., in het locaal van den heer Zeijlemaker te Hoorn, des avonds te 7 ure eene bijeenkomst worden gehouden, ten einde te spreken over de oprichting eener Verecniging tot ondersteuning van weduwen en ouden vau dagen. Bij aanplakbilletten worden alle belang stellenden tot die bijeenkomst uitgenoodigd. Men schrijft uit Rotterdam: Woensdag morgen had alhier in de kerk van de H.1I. Laurentius en Magdalena, in den Oppert, de wijding plaats van den heer C. Diependaal tot bisschop van Deventer bij de kerk der oud-bisschoppelijke Clerezy in Nederland. Dat men niet altijd te nauwgezet is in het aangaan van een huwelijk, bleek weder dezer dagen, toen een man van 63 jaren zich te II. in den echt hegaf met zijn derde vrouw een meisje van 32 jaren, terwijl zijn twee eerste vrouwen, van wie hij wettelijk gescheiden is, nog in leven zijn. Bij het thans gesloten hu welijk werden door den ouden bruidegom 4 (zegge vier) kinderen van de 32-jarige bruid erkend. Tengevolge van het verdrinken van de vrouw van H. N. onder de gemeente Lonne- ker, zijn zware vermoedens ontstaan tegen he- doelden H. N., zoodat hij Zondagavond voor- loopig is gearresteerd; men brengt 't verdrin ken der vrouw in verband met de aangegane verzekeringen op haar leven bij vijf verschillende maatscbappijeu tot een gezamenlijk bedrag vau f 1350. Op 't kantoor van dezen Northon vinden we Henri, een jaar na zijn vertrek uit K„ terug. Aanvankelijk had hij bij zijne komst in de groote wereldstad niet vele moeielijkheden te kampen gedad, doch zijn be schaafd voorkomen en zijne kennis van de moderne talen, hadden hem ten laatste eene plaats bezorgd op het aanzienlijk handelskantoor van den rijken Amerikaan. Henri had 't noodig geoordeeld, om to heter zijne verblijfplaats geheim te kunnen houden, den naam Arnolds met dien van Hilter te verwis selen. Hij was bij zijn patroon zeer gezien, vooral om zijn' ijver en zijne nauwgezette plichtsbetrach ting. Dat was ook de reden, waarom de heer Northon hem, spoediger dan andere bedienden, zaken van gewicht toevertrouwde. Henri zag zich nu in staat gesteld, om in ruime mate in zijn onderhoud tc voorzien. Lotiise was naar hem overgekomen en voor hun leven werden zij door den echt vercenigd. Hoogst gelukkige uren sleet het jonge echtpaar, als, na de drukke bezigheden op 't kantoor, Henri tehuis was en zij allerlei plannen voor de toekomst be raamden. Hij gevoelde zich dan dubbel gelukkig, én door zijn huwelijk èn door de gedachte, een nut tigen arbeid te verrichten. Zoo waar is het, dat arbeid den nicnsch gelukkig maakt, dat Henri zelfs den arbeid, hoe moeiehjk die ook in den aanvang voor hem was. niet gaarne zou willen ruilen voor de weelde en lediggang van het ouderlijk huis. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1