Nieuws- en Advertentieblad. M 1516. 1875. Woensdag 1 December. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. BERTRAM'S GEHEIM. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 u 0.65 De prijs der Advxetentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. Waarschuwing. De'BURGEMEESTER der gemeente Helder, Gelet hebbende op het toenemend misbruik om met HANDWAGENS, KARREN, enz., op de VOETSTRATEN te rijden, tot on gerief voor de passage van voetgangers. Maant de overtreders aan om dat misbruik na te laten. Volgens de politie verordening van den 10 Februarij 1857, wordt elke overtreding gestraft met een geldboete van fl. Helderden 26 November 1875. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 30 November 1875. Zaterdag zijn van hier vertrokken: het Nederl. schip üiewerken, kapt. van Veen, met 79 man suppletietroepen, onder bevel van den 2n luitenant der infanterie F. W. C. Nieuw- land, bestemd naar Cura$ao; het schip Henriettc, kapt. Wijtsma, naar Suriname, met 50 man kolonialen* onder bevel van dea 2n luitenant der infanterie J. D. ten Bosch, en stoomschip Koning der Nederlanden, naar Batavia via Suez, met 150 man kolonialen, onder bevel van den kapitein der infanterie D. Schüfer. De heer Westerman Holstijn, predikant te Workum, heeft voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Burg c. op Texel bedankt. Men schrijft van 's Hage dd. 27 Nov.: Vrijdag qp klaarlichten dag kwam een man, niet geheel in nuchtere staat, een winkel, van den heer C. in de Spuistraat, binnen en vroeg naar den prijs van een winterjas. De opgegeven prijs was te hoog, en beleefd groetende vertrok de man, maar in vergissing nam hij een jas, aan een der winkel-kapstokken bevestigd, over den arm mee en zette 't op een loopen. De bediende van den heer C, volgde hem en op zijn geroep van «■houd den dief!" werd de man door een politie-agent aan gehouden en naar 't bureel aan de Nieuwe Haveu gebracht, waar hij verklaarde de jas gestolen te hebben, omdat de prijs te hoog was. Ook in twee andere winkels had hij reeds gepoogd gewichten en andere voorwerpen te stelen. Hij is naar 't huis van arrest over gebracht. Te Vlissingen werd jl. Vrijdag per spoor naar de cellulaire gevangenis te Goes getrans- FEU1LLETON. (Novelle, door J. K. G. M.) De ware adel is grootheid van ziel VII. 't Sint-Nikolaasfeest was achter den mg. 't Was vroeg winter en de ijsvreugdc werd reeds met volle teugen genoten. De arme bedelknaap liep bibberend langs de straten en dikke rookkolommen stegen uit de scboorsteenen der aanzienlijken en burgers. De woning van wijlen den heer Arnolds was in de wei nige weken sedert zijnen plotselingen dood vrij wat veranderd. Van Tol was inot een valsch testament voor den dag gekomen, dat hem tot beheerder van 't nagelaten vermogen zijns ooms aanstelde en hem verder tot erfgeuaam benoemde, bijaldien Henri mocht overleden zijn. Wel hadden de notaris, Ber- trnm en do getuigen beweerd, dat er een later tes tament bestond, doch niemand kon dat toonen. Bo vendien was de handteclcening in 't testament van Arnolds zoo nauwkeurig nagemaakt, dat niemand die voor valsch kon aanzien, al vertrouwde niemand van Tol ook. Hij had dus bezit genomen van al de goederen zijns ooms. porteerd een jongeling van nog slechts 18 jaren. Het trok zeer de aandacht, dat deze jeugdige misdadiger zoo zwaar geboeid en alle voorzorgen tegen ontvluchting genomen waren. Dat deze maatregelen gerechtvaardigd werden, kan blijken uit de omstandigheid, dat men hier met een misdadiger van geen geringe beteekenis te doen had, daar dit reeds ondanks zijn jeugd het zesde vonnis waarvan vijf wegens diefstal is, dat hij ondergaan moet. Luidens te Groningen ontvangen berichten zou door bankiers in Engeland het geheele bedrag van 6 millioen gulden zijn geplaatst, noodig voor de tot standkoming der buurtspoor wegen (concessie-Heemstra)de concessionarissen oordeeleu, dat de gevraagde 3 millioen subsidie uit 's Rijks kas dan ook nu niet zal worden geweigerd. De //Landb. Ct." bevat een advertentie onder het motto Landbouw. Egypte, waarin gevraagd wordt een boer die in dienst zal ko men van den Onderkoning van Egypte. Inge nomen als deze is met onzen landbouw, wenscht hij vooral in de omgeving van zijn paleis te Gizet bij Caïro zich te verlustigen in op Ne- derlandsche wijze, met Nederlandschen vlijt en vooral met Nederlandsch overleg bearbeide ak kers. Na een proefjaar voor beide partijen ge- wencübt, is de Onderkoning bereid op zeer aannemelijke voorwaarden de voorloopige ver- bindtenis in een blijvende te doen overgaan. In het begin van het jaar zonk het schip de Jonge Cornelia in de Zeeuwsche wateren en werd door den schipper een beëedigde ver klaring voor den kantonrechter te Zierikzee opgemaakt, waarin o.a. gezegd wordt, dat de oorzaak van het lek worden van het schip door hem niet kon begrepen worden. Het schip was geassureerd bij de naamlooze ven nootschap: Verzekering-maatschappij de Yssel gevestigd te Rotterdam, en vau haar werd ver goeding geëischt. Zij weigerde, omdat niet bewezen was, dat het schip verloren was gegaan door een eve nement, waartegen verzekerd was. De verzekerde daarentegen was van oordeel, dat door hem schadevergoeding kon worden gevraagd, wanneer slechts bewezen was, dat er schade was geleden, zonder verplicht te zijn de oorzaak der schade te bewijzen. Vermits de zaak van groot belang is voor de maatschappij, die schepen op de binnenvaart verzekert, werd de beslissing der rechters in geroepen. Het gevolg was, dat de rechtbank van Rotterdam bij vonnis van 28 Mei 11. den verzekerde toeliet het bewijs te leveren, dat het schip, bij zijn vertrek, was in goeden staat en dat er tijdens het ongeval, een hevigen wind heerschte en het weder stormachtig was. De verzekeriugs-maatschappij nam met die uitspraak geen genoegen en Vrijdag jl. werd Kuraan had tegen betaling der bepaalde som, de schuldbekentenis terug gegeven en van Tol voelde zich heer en meester in het huis zijns ooms. Dagelijks werden nu in het zoo stille huis partijen gehouden, die meestal tot laat in den nacht duurden. Beneveld door 't onmatig gebruik van wijn, bracht van Tol dan het overige van den nacht in onrusti- gen sluimer door. Eerst laat in den morgen stond hij dan op. Voor eene zaak was van Tol steeds bevreesd. Men had beweerd, dat er een testament bestond, ja, Bertram had zich zelfs laten'ontvallen, dat het zich in de huiskamer moest bevinden. De heer Ar nolds had 't zelf moeten bergen hij had de kamer niet verlaten en niemand was, na Bertrarn's vertrek, bij hem in de kamer geweest; buitendien vond de dood zóo spoedig na zijn heengaan plaats, dat er niet veel tijd tot 't opbergen der stukken noodig kon geweest zijn. Van Tol dacht: 't Ingesteld onderzoek heeft wel tot geene uitkomsten geleid om het laatste en echte testament te vinden, en zoolang dat er niet is, zal niemand mijn recht betwisten, maar zoo Bertram hier blijft, loop ik gevaar, dat hij, die hier zoo goed met alles bekend is. te eeniger tijd dat stuk zal weten te vinden, 'tls zaak, dat ik hem verwijder. Buitendien kan dat gemakkelijk geschieden, want door de dwaasheid van mijn oom, heeft die oude grijskop voorgeen gebrek te vreezen. Aan den anderen door haren advocaat mr. S. van Houten, voor het Prov. Hof de stelling verdedigd, dut het toegelaten getuigenverhoor niet was ter zake dienende en afdoende. Daarentegen werd de uitspraak verdedigd, namens den verzekerde, door den advocaat mr. van Raalte, van Rotterdam. Het hof zal uitspraak doen den 27 Dec. a.s De voorgenomen droogmaking van een deel der Zuiderzee is het onderwerp van vele artikelen in de buitenlandsche bladen, die allen er van gewagen met uitdrukking van lof op de Nederlanders over hunnen ondernemings geest en den Nederlandschen waterstaat. Zoo behelst de K'öln. Zeitvan Vrijdag jl. een op stel, getiteld: Een nieuwe Nederlandsche pro- vincie //Gewis een reusachtige taak voor een zoo kleinen Staat," zegt het blad, //maar de Hollanders zijn wel daartoe berekend. Sinds onheugelijke tijden zijn zij in bestendigen strijd met dc zee, en indien zij zich niet zoo dappei verdedigd hadden, zou het hun gegaan zijn als den Friezen, die zoowel bij Oost-Friesland als op de noord-friesche eilanden een groot deel van hun oud grondgebied, met vele dorpen en vele duizende inwoners, verloren hebben. Daar entegen hebben de Hollanders, door hunne dij ken, een groot gedeelte van hun bijna half onder den spiegel der zee liggend vruchtbaar land kunstmatig aan het water outworsteld." Een schetst van den aard van het werk, van de moeielijkheden er aan verbonden en van de uitkomsten welke er van te verwachten zijn, wordt gevolgd door deze opmerking: Wij ver heugen ons (een duitsch orgaan, in de Rijn provincie verschijnende, spreekt) te zien dat dit kleine, dappere, vrijheidlievendemet ons stamverwante volk, de Nederlanders, dat voor heen zich door grooten ondernemingsgeest on derscheidde, waarna het in den jongsten tijd iets trager scheen te zijn geworden, zich thans met een zoo grootscli werk bezig houdt, en wij wenscheu het daarmede geluk en heil. Wij benijden den Nederlauders hunnen welverdien den rijkdom niet, en zijn er verre af die dwaze en misdadige veroveringsplannen tegen de Ne derlanders in het schild te voeren, welke ons vaak worden toegedicht. Zij hebben in deze ongegronde vrees eenige kleine vrij nuttelooze verschansingen opgeworpen veel nuttiger en vruchtdragender zullen de uitgaven voor de droogmaking der Zuiderzee besteed zijn." - Omtrent het ongeluk aan den Belgischen loodskotter No. 2, van Vlissingen, overkomen bevat de Vlissingsche Courant de volgende bijzonderheden De Belgische loodsschoener No. 2 onder bevel van schipper P. P. Baels, bevond zich in den nacht van 19 op 20 Novembea jl. op de hoogte van Ostende, Zuid Oost ten Zuiden naar gissing 18 mijlen afstand. kant is 'took zaak, hem aan mij te verbinden, ik kan zijne diensten nog wel eens behoeven. Bertram daarentegen haakte wel naar rust en voelde zich wrinig opgewekt om den nieuwen meester te dienen, maar de gedachte, den neef van zijn vroegeren hper nog eens te kunnon ontmaskeren en daartoe iedere poging in 't werk te stellen, deed hem besluiten, te blijven. Te meer wenschte hij dat tc doen, sedert hij een gesprek tusschen van Tol en Kuman had afgeluisterd, dat hem tot zekere onbestemde vermoedens geleid had. Hoogst onwel kom was hem dus de tijding, dat van Tol zijne diensten niet langer behoefde. Met tranen in de oogen had de grijze Bertram het huis verlaten, waarin hij zoovele jaren had doorgebracht, waarin hij zooveel had beleefd en waarin hij hoopte, dat nog eenmaal zijne jonge meester zou wederkeeron, dien hij altijd zoo bemind had. Maar nu kon, nu mocht hij niet blijven. Eene zaak stond hem echter duidelijk voor den geest. In de woonkamer was eene. geheime kast. Hij had 't zicli later herinnerd, dit eens gehoord te hebben. Doch hoe die te vinden Voor niets ter wereld wilde hij er togen van Tol van reppen en zoo had Be-tram dan 't huis verlaten, zonder eenig resultaat, wat 't testament betrof. Hij had om zijne voorliefde tot de eenzaamheid zijn intrek genomen bij een goeden vriend, die als onderstrandvonder oem na burig dorp bewoond». De manschappen aan boord bestonden uit den schipper, vijf loodsen en vijf loodsleerlingen. De wind woei storm van het Noord-Westen tot het Noord-Noordoosten, met regenbuien, en de zee liep verschrikkelijk hoog. Bij het wenden kwam er eene zee aan boord die het schip op zijde wierp, en verschansingen, kajuits- kap, scheepsluiken en kompas overboord sloeg de zeilen vlogen weg en de stukken sloegen rond de masten. Toen het schip zich richtte, kwam een tweede zee, welke drie manschappen met zich medesleepte, namelijk de loodsleerlïngen Louis Aspeslagh, Gustave Bastien en Leopold Neuts, die hun graf in do golven vonden. Het schip op 2/3 vol water, en het groot zeil met boom hing over boord en sloeg gedurig tegen het schip. In dezen zinkenden staat kon men niet auders doen dan vóór den wind houden. Eindelijk zonk den schoener bij het strand op de hoogte van Ghyvelde(Frankrijk) omstreeks 5 ure in den morgen. De manschappen waren verplicht zich in het want te bergen; ten 10 ure werden zij, niet zonder levensgevaar, gered en bij hunne aankomst aan land ontvingen zij vanwege den heer Dewulf, konsul van Belgie te Duinkerken, en van de inwoners met de meeste menschlievend heid alles, wat hun toe stand vereischte. Dit ongelukkig geval dompelt twee weduwen en twaalf minderjarige kinderen in het ongeluk van welke acht bij de familie van Leopoldus Neuts en vier bij die van Gustave Bastieu. De loodsleerling Louis Aspeslagh was onge huwd. Buitenland. In de Zweedsche lucifersdoosjes is een verbetering gebracht. Men heeft ze voorzien vau een klein, scherp werktuig, waardoor men het puntje van de aan te stekeu sigaar kan af knippen. Het afgeknipte gedeelte valt dan in een ruimte, ingenoemd doosje daarvoor expres- selijk aanwezig. Men zal vragen: waartoe dient het bewaren van die af knipsels? Het antwoord daarop luidt: //ter ondersteuning van weduwen en weezen." Te Berlijn nl. zijn aan verschil lende woningen kieine bakjes aangebracht, waar in men zijn doosje, wanneer het met sigaren- puntjes gevuld is, kan leeg storten. Deze bak jes worden op bepaalde tijden geledigd van wege een commissie, welke dien afval doet verwer ken tot snuif, en de opbrengst daarvan aan wendt tot ondersteuning van behoeftige wedu - wen en weezen. Op het plat van de bedoelde lucifersdoosjes staat: "Voor weduwen en weezen". De Avenir Militaire meldt dat de heer Dreyse, te Sommerda, een nieuw geweer van klein kaliber vervaardigd heeft, waarvan de loop aan het achter einde slechts voor een klein gedeelte getrokken en overigens glad isdie bekorte trekkers geven aan den kogel een ge noegzaam draaiende beweging, terwijl het gladde gedeelte van de loop minder wrijving veroor zaakt en daardoor van de aanvankelijke snel heid minder verloren gaat, de inrichting waar door het schot afgaat, bestaat uit twee stukken, die zonder werktuigen ineengezet en uit elkan der genomen kunnen worden. De lading gaat zeer gemakkelijkhet wapen is in alle op zichten zeer solide. Verslag der Vergadering Anti- Dienstvervanging Bond. Geopend door den heer jhr. W. Alting von Geusau werd kenbaar gemaakt dat deze vergadering bijeen geroepen was op verzoek van den oprichter gencrua t van Limburg Stirum ten einde te trachten een al- deeling Helder van het bond opterichten. Daar terstond meer dan 20 aanwezigen zich daar toe bereid verklaarden werd de afdeeling geconsti tueerd verklaard en tot het bestuur gekozen de hh. Jhr. W. Alting von Geusau, PresidentA. R. de Wendt, secretaris en T. Mooij', penningmeester. Tevens werden 15 leden voor het algemeene hoofd bestuur van het bond gekozen. Het bestuur zal zich terstond bezighouden met het samenstellen-van een reglement voor de afdee ling en hoopt spoedig op eene algemeene meeting in de gelegenheid te zijn, het doel en de strekking van het bond voor alle belangstellenden duidelijk uiteen te zetten. Het lidmaatschap wordt verkregen tegen betaling van 25 cents 'sjaars. Begunstigers betalen f10 n eens of minstens fl'sjaars. Verscheidene personen, ook onder de burgerij, lieten zich reeds als lid of als begunstiger inschrij ven. Het getal bedraagt thans reeds 56. Zich verder aan te melden bij een der bestuursleden. Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen van de 4e kl., de lieeren W. F. L. Oudenhoven, J. J. G. Stutterheim, P. W. Papegaaij, F. A. de Klerck Jr.. J. G. van Nes van Meerkerk. C. Koens, R. L. Houwink. C. E. van der Kaïner, P. J.Th. Voet, D. II. van de Werk. P. H. L. Verweij en S. Wij- benga, thans surnumerairs. De minister van Financiën brengt in de St.-Ct. ter kennis-se der belanghebbenden, dat in Maart a s., in het lokaal van het Departement, een vergelijkend, onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der pos terijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-Courant. VIII. Arbeidzaamheid en kundigheden laten haren mees ter nooit in den steek. De vlijtige en bekwame vindt in ieder oord der wereld zijn onderhoud. De tijdelijke nood van Henri had allengs plaats gemaakt voor welvaart, zooals Hilter het noemde. Wij hebben alle reden tot dankbaarheid, zeide hij menigmaal tot zijne vrouw. Onze vier kinderen zijn gezond, kunnen we geven wat ze behoeven en daarenboven hebben we nog een niet onaardig som metje voor den kwaden dag bespaard. Toch kon Hilter bij al zijn voorspoed den lust niet uitdooven, om nog eens zijne geboorteplaats op te zoeken. Hij wilde na zoovele jaren van afzijn, pogen, zijn vader tot andere gedachten te brengen. En zoo stond dan eindelijk het plan vast, dat hij naar Europa ging. Zijn oudste zoontje zou hem ver gezellen. De patroon had 't goed gevonden, dat Hilter drie maanden verlof nam. Kort daarop reeds, ir. de maand October, vertrok Hilter met de stoomboot »de Fernambuco." Teeder was 'tafscheid geweest; maar Henri had had zich vermand en gezegd als vader nog loeft, dan hoop ik, dat we allen spoedig te K. onze vrij willige ballingschap zullen vergeten en zoo was hij vertrokken Twaalf dagen was sde Fernambuco" op zee ge weest. Geduchte stormen had zij moeten doorstaan en daardoor veel geleden, maar 't einde der reis was nabij. Men keept» nog voor des nacht d» kavea Het publiek wordt bijzonder opmerk zaam gemaakt op de in het COURANT van heden geplaatste Adveitentie der firma S. SACKS Co- in Hamburg, welke door hare prompte en reële be diening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alle op zichten verdipnt. te hereiken. Maar daar wakkert de bries aan tot een orkaan. De machine, die reeds veel geleden had, raakt onklaar. Men werpt de ankers Dit, doch de elementen schenen met elke poging derschepe lingen. tot behoud aangewend, te spotten. De boot wordt voor de ankers weggeslagen, en het vaartuig, ter prooi der golven, slaat tegen middernacht op een bank en bekomt hierdoor een lek. In allerijl wordt de boot of sloep uitgezet en deze drijft in de duisternis voor den wind af naar strand doch toen de sloep het strand bijna had bereikt, sloeg zij, helaas 1 om en elf van de veertien personen vinden een akeligen dood in de golven. Dc drie overigen, die zich in desloep bevonden, Henri. diens zoon en de stuurman, werden met een zwaren golf geheel bewusteloos aau land geworpen. De bewoners van zeedorpen verzuimen nimmer, 'tmoge nacht of dag zijn. licht of duister, bij storm weer de rondo te doen langs 't strand. Vooral doet de onderstrandvonder dat. Men had dan ook van 't strand 't in nood zijnde vaartuig gezien, maar alles was zoo snel in z;jn werk gegaan, dut er aan geene redding te denken viel. 't Flauwe schijnsel der maan, dat ter sluiks door 't donkere zwerk brak, maakte de sloep e^en zicht baar. Toen verborg dc maan haar licht weder achter een donkerder wolkgordijn en toen 't zwakke schijnsel andermaal de onstuimige watervlakte toon de, was de bootomgeslagen en lagen drie dren kelingen Of 't strand. Werilt vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1