Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 8 December. M 1518. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. BERTEAM'S GEHEIM. HELDERSCHE COURANT "Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAM 1DDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post i - Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Advurtkntien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adrertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Offieiëele Gedeelte. SCHOUWING VAN STOOKPLAATSEN. BURGEMEESTER en WET» IOUDERS der gemeen te HELDER, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in deze week door brandmeesters een aanvang wordt gemaakt met de schouwing over de ovens en andere stookplaatsen, en verzoeken mitsdien de in gezetenen, die ambtenaren daartoe wel in de gele genheid te willen stellen, krachtens de verordening houdende bepalingen, ter voorkoming van brand, vastgesteld door den Raad, in zijne vergadering van den 17 Juli 1861. Helder, den 6 December 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officieel Gedeelte. Helder, Nieuwedieg, Willemsoord, enz., 7 December 1875. Men schrijft ons van Oude Schild, 6 Dec. het volgende: 't Liefhebberij-tooneelgezelschap «Amicitia", gaf in de vorige week eene voorstelling ten voordeele der weduwe Kuiper en hare vijf hulpbehoevende kinderen. Een dubbel doel is door deze jongelieden- vereenigiug bereikt. Immers de zuivere opbrengst der voorstelliug- beloopt f 40 80. Zeker eene belangrijke som, als men bedenkt, dat alleen ingezetenen van Oude Schild de voorstelling bijwoonden. Maar ook. 't moet gezegd worden, dat de keuze der stukjes en de opvoering niets te wenschen overlieten. Allen hadden de rollen goed ingestudeerd en een woord van lof en dank komt den jongelieden toe, die al.wel doende tevens anderen genoegen weten te verschaffen. Het eerste stuk: «Bernard de advocaat der armen", in drie bedrijven, werd opgevoerd door de beereu G. Bloin, J. Roeper, C. de Wijn, M. Hillenius, W. Mets Tz„ T. de Wijn, D. "Vos en A. Bakker, terwijl 't slotstukje: //Levend verbrand", door een vijftal van ge noemde heeren eveneens tot aller genoegen werd afgespeeld. De heer W. Mets Tz. had voor deze gelegenheid een paar zangstukjes ver vaardigd, die door allen met veel gevoel ge zongen werden, De heeren Muideren T. Mets dankten de jongelieden voor hun edel pogen en wenschteu hun geluk met 't behaalde succes. Waar Jergelijke vereeniging van jongelieden bestaat, daar kan en wordt werkelijk iets ge daan aan veredeling en beschaving. De manschap der brandweer te Amster dam ontvangt sedert 1 dezer in de kazerne herhalingsonderwijs. De kosten worden gedragen door het Brandweerfonds. Ofschoon er dit jaar weinig varkens ge mest zijn en uit dien hoofde duurte van het varkensvleesch verwacht werd, kan men in de FEUILLETON. (Novelle, door J. IC. G. M.) De ware adel is grootheid van ziel- Op hetzelfde oogenblik traden drie personen on aangediend binnen en bogen oven bij het binnen komen voor de aanwezigen. Bleek van gramschap over die aanmatigende onbeleefdheid scheen van Tol in 't eerst geene woorden te kunnen vinden. Danner reikte zwijgend aan Henri een papier over. Haastig zag Henri 't in. 't Was 't origineele testament, dat van Tol beweerde op last van den overleden heer Arnolds vervaardigd te zijn en dat roet de andere stukken van den notaris M. tijdelijk bij den heer Danner was gedeponeerd. Met groote Langstraat tegenwoordig goede kwaliteit tot 65 a 66 cents bekomen. Voor de vette varkens betaalt men Wijhe thans ruw 54 a 61 ceuts per kilo. De handel in deze artikelen is zeer levendig. Als bewijs dat sommigen voor hunne liefhebberijen nog al wat over hebben, deelt men ons mede, dat voor een paard dat reeds 18 jaar oud is, door een landbouwer te Ou denrijn f700 besteed werd, alleen omdat het haar van het dier een zeldzame kleur heeft. De Ilooge Raad (burg. kamer) gaf Vrij dag zijne beslissing in den eisch tot kassatie van een arrest van het hof in Zuid-Holland, waarbij in het proces tusschen den heer E. Oort, gezagvoerder van het stoomschip Willem III en de stoomvaartmaatschappij Nederland, tegen de firma H. Muller Co. te Rotterdam is be slist, dat de schipper verantwoordelijk is voor de schade aan de hem ten vervoer toevertrouw de goederen overkomen, ook al mocht de schip per zich op overmacht in casu, brand, beroe pen. De raad heeft wat het eerste middel be treft o. a. overwogen dat bij art. 343 2de zin snede van het Wetb. van Koopb., waarop het hier hoofdzakelijk aankomt, als wet is aange nomen dat de schipper moet instaan voor de schade aau de vervoerde goederen overkomen met uitzondering van drie gevallen, waaronder dat betreffende overmacht, hetgeen de schipper, wanneer hij zich daarop mocht beroepen, moet bewijzen aanwezig te zijn geweest. Brand zegt de Hooge Raad is niet altoos en per se als overmacht te beschouwen, omdat die kan ontstaan door of zonder de schuld van hem die er zich op beroept. De schipper, die zich op overmacht beroept, kan niet volstaan met brand als oorzaak der beschadiging aan te voe ren, maar hij moet bewijzen en is gehouden aan te toonen, dat de brand, de overmacht, is ontstaan door een onvoorzien toeval. De door het Hof gegeven uitlegging aan de als geschon den aangevoerde wetsartikelen, werd volkomen juist geoordeeld. Ook het tweede kassatiemid- del, betreffende de aansprakelijkheid van de reederij voor de handelingen van haren schipper, achtte de hoogste rechter ongegrond en verwierp derhalve de ingestelde vordering. In de Asser Ct. leest men Het Nederlandsch Tooneelverbond zou de exploitatie van het //nationaal tooneel" in han den willen nemen, door het in het leven roepen van een modeltooneel. Dat kan goed wezen, als de letterkundigen, die de zaak zullen leiden, ook luisteren naar bekwame tooneeelspelers. 't Gaat met het tooneel als met de straat liedjes. 't Volk wil zelf kiezen wat het wil zingen en onze dichters hebben nog geen lied jes kunnen leveren, die in den smaak vallen. Een goed tooneelstuk, goed gespeeld, geeft veelal eene zeer magere recette en de acteurs zeer vereerd met het bravo! van verstandige lieden, wenschen daarbij klinkende spetie. nauwlettendheid sloeg Henri de handteekening zijns vaders gade en borst toen in verontwaardiging los Ongelukkige! dit stuk is valsch. Gij hebt u dus aan een dubbel misdrijf schuldig gemaakt. Vergeet dat ik u neef ben, sprak van Tol op woedenden toon; verlaat dit huis want ik zal niet langer dulden op zulke grove wijze in mijn huis be- leedigd te worden. En zich toen tot de drie andere personen wen dende, vervolgde bijWaaraan mijne heeren heb ik uw bezoek te danken? De notaris nam bet woord. Vergeef mij mijnheer, dat ik u hinderlijk ben. Vernomen hebbende dat uw neef Arnolds hier was, meende ik u van dienst te zijn met 't testament van wijlen uwen oom hier ter inzage te geven. 't Schijnt nu echter, dat de notaris, die de acte opstelde, op de eene of andere wijze werd misleid en Zwijg! donderde van Tol. Terwijl dit tooneel tusschen van Tol en den notaris voorviel, stond de eprste met den rug naar Een lauwerkrans //om de slapen" staat mooi, maar de maag heeft ook eischen en voor zulk een krans koopt men niet veel. Men schrijft uit Samaraug, 22 Oct. De docter van de Conrad is, naar men ons mededeelt, te Batavia in hechtenis genomen. Ter wille van de patiënte en hare familie, zullen wij het feit, waarvan hij beschuldigd is, voor alsnog verzwijgen. Later,-wanneer de justitie termen heeft gevonden de zaak in handen te nemen, zal zij toch ruchtbaar genoeg worden Alg. I)bl. van Ned. Indie. Buitenland. Aan den Vesuvius worden teekenen van een aanstaande uitbarsting waargenomen. Den 23. Nov. heeft men te Konstantino- pel een stoot van aardbeving gevoeld. In China wordt de beet van een dollen hond door de heeren medici van het Hemel- „sche Rijk op hoogst originele wijze behandeld. Er worden namelijk twee kleine rood steenen kruikjes half met wijn of eenig ander geestrijk vocht gevuld en zoolang op het vuur gezet, dat het vocht kookt, daarna weder geledigd en met de heete monding zoolang op de ge beten wond gehouden totdat de kruikjes vol bloed getrokken zijn. Vervolgens worden in een mengsel van lijmachtige rijst, gewoonlijk gebezigd tot het doen gisten van wijn en ge naamd kiau-ou-low, zeven spaansche vliegen gekookt, de vliegen er uitgehaald en de rijst den patiënt toegediend, die zich daarna gedu rende een geruimen tijd rustig moet houden. Men heeft ons bij die mededeeling in het on zekere gelaten, of bij zoodanige behandeling de gevreesde hydrophobie wordt voorkomen. Dezer dagen is weder een persoon, een onbe kende, van boven van de Julikolom te Parijs gesprongen. Het lijk was onherkenbaar. Een mijnwerker te Batley heeft in zijn woonkamer een flesch buskruit op den haard geworpen en zich daarna verwijderd. Spoedig daarop ontplofte de fiescheen vrouw ver brandde en het huis sloeg half uiteen. HOORNSCHE CORRESPONDENTIE. Dezer dagen werd alhier gehouden de uitgeschre- vene bijeenkomst, tot bespreking der oprichting cener »Vereeniging tot onderstening van weduwen en ouden van dagen." Een 40tal belangstellenden woonde deze bijeenkomst bij. die geopend en geleid werd door den voorsteller A. de Rooij. In korte woorden deelde de spreker mede, 't geen door hem reeds ter voorbereiding van dit plan was gedaan en hoe ongunstig de uitkomsten waren ge weest. Niettegenstaande die uitslag zoo ontmoedi gend was, meende spr. dat hij de zaak nog niet mocht opgeven, en van daar dat hij deze bijeen komst had uitgeschreven. Voor men echter tot het oprichten eener Veree niging overgaat, zeide spr., zal men in de eerste plaats vragen Is het wenschelijk dat zoodanige vereeniging wordt opgericht Bestaat aan zulk eene instelling behoefte Spr. beantwoordde beide vragen beknopt doch duidelijk en toonde voldingend aan, dat beide vragen niet dan toestemmend konden worden beantwoard, beide vragen verwekte dan ook geen oppositie. Henri gekeerd. Vlug maakte de laatste van dat gunstig oogenblik gebruik, nam den spiegel weg. drukte drie voet boven de lambriseering op een veer en krakend sprong een deurtje open. Daar lagen tal van papieren. Het eerste wat hij greep waren cenige zegels. Op 't krakend opengaan van 't deurtje der geheime kast omziende, heeft van Tol niet zoodra bemerkt, wat er gaande is. of hij vliegt op Henri toe en bad voorzeker deze liet papier uit de banden gescheurd, zoo niet de heer Danner met een' forschen stoot hem ter zijde ge duwd had. Zegevierend trad Henri op Danner toe. Ziehier mijnbeer 't echte bewijs van mijn overleden vader. Van Tol werd beurtelings bleek van schrik en toorn. Hij wilde, doch kon niets uitbrengen! Nu trad de officier van justitie nader en zei: Mijnbeer Arnolds, mag ik de verschillende stukken van n hebben? 't Blijkt ten volle, dunkt me, dat uw neef zich op eer- en gewetenloozc wijze van uw vermogen heeft meester wilen maken, 't Is hem nu mislukt. Het valsche testament zal tegen hem getuigen en hij zal de welverdiende Als derde punt meende spr. de vraag te moeten stellen: Zoude het mogelijk zijn. dat zoodanige vereeniging levensvatbaarheid heeft? Die vraag was niet zoo gemakkelijk te beant woorden; de voorsteller erkende dat. doch meende dat, kon die vraag moeielijk nu reeds worden be antwoord, er echter ook geen reden nog waren aangevoerd, om te bewijzen dat znlk een zaak on mogelijk was. Algemeen was men dan ook van gevoelen, dat met een goeden wil de zaak wellicht wel te ver wezenlijken zou zijn; dat althans de zaak kon wor den onderzocht, en het wanklinkende woord kan niet vooralsnog niet zoo dadelijk moet worden gebezigd. Op eene lijst die werd aangeboden, werd door 35 personen geteekend, die zich daarbij verbonden, de kosten, voor onder/oek benoodigd, bij niet tot stand- koming, gezamenlijk te dragen. Tot leden voor eene commissie van onderzoek, werden gekozen de hh. Dr. J. G. de Vos, A. de Rooij, K. Veen," P. J. Perzijn en J. Buijs. Aan die commissie werd overgelaten, zich, zoo noodig, nog meerdere personen toe te voegen. Dat een gunstigen uitslag hun niet gemakke lijke taak bekroone, is zeker veler wensch. "Jngcjtinöni. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. BUK ESP RAATJES. 't Wordt er niet beter op buurman. Nu zal de tabak ook nog duurder worden. Zoozoo! Jade Minister wil er 22 gulden op de 100 kilo belasting opdoen. Dat is '22 Ct. op "t kilo 11 Ct. op de 5 ons meer? Juist! Wat moeten we nu beginnen Gunnen ze o ns geen pijp tabak meer? Jaman't is kwaad maar 't vleesch zal dan goedkooper worden want daar gaat de accijns af. Wel! dat zal ons puur wat baten of 't vleesch 50 Ct kost of 5 Ct goedkooper is op de 5 ons, is me glad onverschillig.. dat is goed voorde groote lui. Mijn vlecsclitanden heb 'k nog nieten 'k zal ze wel niet krijgen ook al word 'k zoo oud als Methusalem. Maar dat wij 't nu moeten ontgeldendat is hard I Ja, buur! 'tis moeielijk op aardeWil je je pijpje blijven rooken dan zal 't op een andere manier gevonden moeten worden Weet je er 'n middeltje op Ja maarniet boos worden hoor? Neem me niet kwalijkje drinkt ook wel eens een borrelslacht mij watdat moeten we afschaffen. Hmhmgeen tabak, geen borrel'k was liever dood Dat meen je niet!.... Tabak rooken is 'n heel onschuldig ding en de belasting daarop tred ons dat is uit maar jenever drinken is nutteloos, zelfs verderfelijkde pest voor je lichaam en voor het welvaren van je huisgezin. Ik gebruik zelden meer dan twee borrels per dag. Dat is veel te veel. tweemaal zeven is veer tien cents per dag. want zevenklappers daar hou je van, zoo goed als ik. Je ziet me toch nooit dronken Daar praten we nu niet over. Maar hoor eens: op de belasting op dc tabak ben je tegen en ik niet minder Maar weet je wel hoeveel belasting of je vrijwillig opbrengt door jenever te drinken? Daarover heb 'k nooit gedacht. Ik ook niet; maar 'k kwam 'tdezer dagen toe vallig te weten: Als we éen zévenklapper koopen en betalen dan hebben we eigenlijk twee centen voor jenever en vijf centen voor belasting besteed. Wat zeg je? niet ontgaan. Gij, van Tol, zijt mijn arrestant. Om minder opzien te baren zat ik een rijtuig laten komen om u te brengen, waar gij behoort. Blijf bedaard want elke poging tot verzet zou uwe straf verzwaren. Diepe stilte volgde op hetgeen de officier gezegd had. Een heete strijd werd in dat oogenblik in Henri's ziel gestreden. Nog had Henri de valsche acte in de hand. Wat u hij er mede doen? Van Tol sprak hij, gij zijt de zoon van den broe der mijner moeder. Ik bezweer u mij to zeggen, of gij dat valsche stuk zelf geteekend hebt! Helaas! ja, stamelde van Tol met gebogen hoofd. Welnu, dan zijt gij vrij. Met deze woorden scheurde Henri bet gevaarlijk stuk in duizend snippers en srneet die in den brandenden kagchel, O. Henri! ik dank u, gij redt mij! Onze t3ak is hier ten einde, hernam de officier. Het eenige bewijs, dat wij tegen van Tol in handen hadden, bestaat niet meer. Henri Arnolds heeft hem Yan eene schandelijke straf gered. Laat me uitpratenop 14 centen (voor 2 borrels) is niet minder dan 10 ct* belasting en nu per week 6 X 10 is 60 en dikwijls Zondags 4 X 10 is 40 dat is net Een gulden Precies... alle weken éen gulden, dat wordt zoo doende f52. ieder jaar. Als we die nu uitwinnen, kan de verhoogde belasting op de tabak ons niet deren, en we blijven bij ons verstand en zijn plezieriger voor vrouw en kinderen en verwoesten onze gezondheid niet en Ik vervloek alle jeneverstokerijenik drink geen jenever meer, nu 'k dat weet Wacht even.... 'k Ben nog niet aan 'tend; als de Minister 't klaar krijgt, wordt dc jenever nog 4 gulden verhoogd op de 100 kan. Je merkt dus dat 'k je 't niet te hoog heb voor gerekend. Neen je hebt gelijk 'k vervloek de jenever! Hou je woord! en rook je pijpje! "WAARDE VAN ADVERTEEREN De heer A. T. Stewart, de wereld-beroemde handelaar in manufacturen, en de bekende New-Yorker milionair zegt: «Indien ik een zoon had, wien ik niets kon nalaten dan een goede handelsopvoeding, zou mijn rijkste nalatenschap van gopden raad opgesomd kunnen worden in éen volzih: Ad verteer en handel alleen met personen die „Ad- verteeren." En evenwel vindt men hier en daar nog achteruitgangs-mannen, die voorgeven dat Ad- verteeren niet rendeert. Maar David, van morgen was uw vrouw wfêr bij mij en klaagde dat gij zoo lui zijt. Jongen denk, toch aau uw kinderen en werk, werken is zoo zoet. Ja, mijnheer, ik weet het wel, maar ik houd niet van zoetigheid. «Mijn goede vrienden," «zoo preekte eens een kwaker" er zijn drie dingen, waarover ik mij altijd bijzonder verbaashet eerste is, dat kinderen zoo dwaas zijn van steenen enz. te werpen in vruchtboomen, ten einde de vruchten te doen vallen als zij deze wilden laten begaan, zouden zij van zelve wel vallen. Het tweede is, dat de menschen zoo dwaas en tevens zoo slecht zijn, dat zij elkafir bestrijden eu dooden als zij elkaar maar lieten begaan, zouden zij van zelve wel sterven. En het derde en laatste, waarover ik mij verwonder, is dat jonge mannen zoo mal zijn, van de meisjes na te loopenals zij stil te hnis bleven zouden de jonge meisjes hen wel komen opzoeken. Besluiten, Benoemingen, enz. Benoepjd tot commies bij de directie der marine te Hellevoetshiis en te Amsterdam D- van der Blom en C. Admiraal, thans adj.-comm.: tot adj.-comm. bij de direetio der marine te Hellevoet- sluis en alhier K. W. Asmus en J. C. J. Graat, thans klerken. X. Veertien dagen later scheepte van Tol zich in naar Afrika. Henri'» goedheid had hem van alles voorzien, wat tot eene goede uitrusting behoort en hem in staat gesteld in den vreemde te kunnen leven. Nog drie maanden later betrok Arnolds met de zijnen, die ten spoedigste uit Amerika tot hem waren overgekomen, een klein, maar net land goed, in eene fraaie landstreek, onder arbeidzame menschen. Daar sleten allen recht genoegelijkedagen ver van stadsgewoel en feestgedruisch. De oude Bertram was als een bemind oud meubel stuk mee gegaan, en werd als vriend in den huise- lijken kring opgenomen en behandeld. Geen grooter genot was er voor Henri. dan te raidden der zijnen, die bij zoo innig liefhad, het vrije landleven te smaken, en als deze of gene de aanmerking maakte, dat hij zich wel eens wat te veel inspande, dan wees hij naar 't opschrift zijner buitènplaits ARBEID ADELT. O. S.. 1874.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1