Nieuws- en Advertentieblad. 1875. Woensdag 15 December. JVo 1520. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. UILTJES. Bericht. at mmmsm Raad der gemeente Texel, NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS, ütnge.ionbcn. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren enj Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 .65 De prijs der Advirtenthn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. In het Dommer van 1 Januari a. s. zal, even als vorige jaren, weder een alpliabe- tische naamlijst worden opgenomen van allendie hunnen NIEUWJAARSGROET wenschen uit te brengen aan Pamilie, Vrienden Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen in deze gemeente van de verschillende gezindten, na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goed making der onkostenwaaronder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nom- mer aan elk, wiens naam op de lijst voorkomt. In het belang der behoeftigen, wordt men uitgenoodigd tot eene algemeene deelnemin; Die voornemens is zic.h met *1 JANUARI Jas. op dit blad te abonueeren, kan de nog in deze maand verschijnende nommers gratis be komen terwijl aan ieder abonnent als premie, het recht wordt toegestaan, op de kostelooze plaatsing eener advertentie van 10 regels, mits in te zenden in de maanden Januari of Februari. Het debiet van de HELDERSCHE COU RANT is in den laatsten tijd zeer belangrijk toegenomen. Haren veelvuldigen inhoud is on getwijfeld de oorzaak, dat dit blad tegenwoor dig door vele duizenden uit alle standen wordt in handen genomen. Ongetwijfeld is het daar om de meest geschikste en ook meest billijke gelegenheid tot het plaatsen van ADV ER TE IA TIEN. Officiëele Gedeelte. van den OP VRIJDAG 17 DECEMBER 1875. PUNTEN VAN BEHANDELING. Ingekomen stukken. Benoeming Regenten Weeshuis. Id. Id. Algemeen Armbestuur. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz., 14 December 1875. Het lokaal Tivoli was Zondag avond weder te klein, bij gelegenheid van de liefdadig heids-voorstelling van de Burgerkring Har monie. Voor diegenen die verzuimd hadden FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. 2. DE LUIE BUURMAN. Dc werkzame mensch is een Dat was eene uitkomst voor Herman. Hij kon 't geduldig aanzien dat zijne echtgenootc voor hem arbeidde. Vrouw Steenhuis begon te mangelen voor de menschen en mutsen op te maken. Doch 't gezin werd grooter en toen Steenhuis vijf kinderen had, was liij doodarm. Herman was niet gewend zich zeiven te helpen. Hij verstond veel minder do kunst zich uit zijn verval op te beuren en verviel dus aan dc alge meene liefdadigheid. Do buren zeiden, dat de vroomheid van Steenhuis weinig om het lijf had, ja, dat 't alleen maar schijnheiligheid was, om tot dekmantel zijner luiheid reeds lang voor den aanvang, zich van een plaats te voorzien, was het niet mogelijk iets van het tooneel te zien. Met zoo vele anderen viel ook ons dit lot ten deel. Betreffende de uitvoering kunnen wij das moeiehjk iets anders zeggen dan, dat de stilte die in de zaal heerschte bij ons den indruk maakte, dat het spel van het optredend personeel de meest mogelijke belangstelling wekte bij die talrijke schare. Indien het bestuur ons in staat stelt zullen we in een volgend nommer de opbrengst vermelden. Naar wij vernemen is aan den kapt. Süreo- sen, die onlangs de vier gedeserteerde kolonialen alhier heeft aangebracht, door de Nederlandsche regeering de som van f300 toegekend. Tot directrice der Neutrale Bewaarschool alhier, is benoemd mejuffr. M. C. Koning, van Gravenhage. De heer C. Altena, hulponderwijzer alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer van de openbare school te Buiksloot. Het stoomschip Prins Hendrik, met de eerste Nederlandsche mail via Napels aan boord, arriveerde den 10 dezer te Batavia. Genoemd stoomschip vertrok 30 Oct. jl. van hier, kwam den 31n daarop te Southamp- ton aan, vertrok van daar, na lading te hebben ingenomen, den 3 November, arriveerde den 10 Nov. te Napels, nam den dag daaropvol gende de mail aan boord en vertrok naar Port- Saïd, welke haven den 15 Nov. bereikt werd, ging den 16 Nov. het Suez-Kanaal in en kwam den 18 daarop ter reede van Suez, stoomde direct de Roode Zee in, met verdere bestemming naar Padang en Batavia. De mail werd alzoo in ruim 28 dagen van Napels (over Padang) naar Batavia overgebracht, zoodat, als men voor het traject van Nederland naar Napels er 3 dagen bij rekent, de brieven, enz. in plus minus 31 dagen honne bestemming van hier naar Java hebben bereikt. Zeker wel de vlugste berichten, die ooit per mail van Holland in de O.-T. Koloniën ontvangen werden. Mogen wij ons in die vooruitgang verheugen, wij wenschen de Maatschappij Nederland met dit succes geluk en hebben nu nog meer de overtuiging, dat zij, ook in veleandere opzichten, met de Pransche en Engelsche mails kan concurreeren. Wij hopen ten slotte, dat de maatschappij, door loenemenden bloei, in staat moge worden gesteld, om binnenkort hare maandelijksche maildienst in eene veertiendaagsche te veran deren. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapt.-luit ter zee jhr. E. P. E. de Stuers, den 12n dezer te St. Thomas aangekomen. Aan boord van dien bodem is alles wel. Bij den storm van 19 op 20 November hebben'twee arme schippers aan den Oever te te dienen. Maar zeker was het, dat hij nu en dan m dc achterbuurten, van de zuur verdiende penningen zijner gade nog ecnige stuivers afnam om aan ster ken drank te verkwisten. Dat Steenhuis geen genoegclijk huwelijksleven had is gemakkelijk te gissen. Waar orde en werk zaamheid de deur uitgeloopen zijn, daar komen >rde en onzindelijkheid binnen. En zoo ging 't hier Waarom zendt ge uwe kinderen toch zoo onge regeld school?" vroeg de onderwijzer op zekeren dag, toen hij Stcenhuis een bezoek bracht. "Och, meester!" was 't antwoord sik weet 't zelf niet. 't Is een slechte tijd. De kleeren zijn niet te best en de pot is sober." sWeet ge wel." vervolgde de onderwijzer, sdat als de lente des levens verwaarloosd wordt, de zomer treurig en dor zal zijn, de oogst niets zal opleveren en de wintertijd des levens ellendig en ongeëerd zal wezen?" »Ja, gij zoudt gelijk hebben zei Steenhuis, «maar jij vergeet dat ik de kinderen zelf leer. Ik kan iostolijk lezen Zeker zou Steenhuis verder zijn voortgegaan, maar de onderwijzer viel hem in de rede en zei: »'t Is een zware verantwoording indien door Wieringen belangrijke schade bekomen aan hunne vaartuigen. Dat van Cornelis Gortei geheel verbrijzeld van het andere is behalve andere schade het roer en de twee zwaarden verloren geraakt. De vinder daarvan wordt beleefdelijk uitge noodigd daarvan aangifte te willen doen aan den burgemeester, strandvonder, te Wieringen. Vrijdagavond ontstond door het omvallen van een petroleumlamp te 's Gravenhage brand op de Nieuwe Haven. Een bovenhuis, bewoond door den zadelmaker Semmerling is geheel uit gebrand, waarbij twee kiuderen zijn omgeko men. Hunne lijken werden bij de zoldertrap ge vonden. Een kraamvrouw, wier man, een tim merman, op het werk was, lag te bed, en had een ander dochtertje van 5 jaar op de bovenverdie- ping bij eene zuster gelaten die een jongen van 2'. jaar had. Deze vrouw had de woniDg veriaten de kleinen met een petroleumlamp achterlatende. Toen men den brand bemerkte kwam ineu boven, zag den lamp op den grond liggen, doch kon de kinderen niet vinden, of had ze vergeten. Ze waren wellicht weggekro pen. De kraamvrouw kon men met haar kleine met moeite redden; den brand werd men eerst meester, nadat 't boven huis meerendeels was itgebrand. Later vond men de halfverkoolde lijkjes der twee vermiste kinderen. Er beeft zich eene commissie gevormd, ter tegemoetko ming der ongelukkige ouders. Naar wij vernemen, is te Harderwijk in de woning vsn zekeren V. door meer dan een persoon een diefstal met in braak gepleegd. Bij het gevecht, bij die gelegenheid geleverd, een der inbrekers gedood, De justitie zou derwaarts vertrekken. Van het te Veendam te huis behoorend Galjootschip Voorwaarsts kapt. H. F. de Jonge, den 10 October jl. van Delftzijl vertrokken naar Osterrisoër in tot dusver geenerlei bericht ontvangen. Aan het mail-overzicht van de //Indër" ontleenen wij het volgende: De oorlog met Atjeh is een nieuwe phasc ingetreden. Generaal Pel heeft den 30n October Batavia verlaten en zal het militair en civiel kommando weder aanvaarden, Bij zijn vertrek was een talrijke menigte aan den Boom en ge noot de generaal vele blijken van sympathie. De bataljons te Atjeh zijn inmiddels voltallig ge maakt of door anderen vervangen. Kolonel Wig- gers van Kerchem heeft niet over den macht beschikt, die thans in Atjeh aanwezig is, en kon zich tot niets anders bepalen dan het uitzenden van patrouilles, een op zichzelf verkeerd denk beeld. Althans zal het vierde bedrijf van het groote drama in Atjeh vertoond worden, want kolonel Pel zal wel niet de afwachtende houding aannemen, waarvan zijn tijdelijke vervanger gehouden was. Aan mevrouw Kallenberg te Samarang is het vonnis beteekend, waarbij zij tot twintig jaren gevangenisstaf veroordeeld is incommu- tatie van de doodstiaf, destijds door den Raad van Justitie aldaar over haar uitgesproken. uwe lauwheid en onverschilligheid 't toekomstig geluk uwer kinderen niet behartigd, ja zelfs ver waarloosd wordt. Bedenk 't wel: de tijden zijn glad voorbij, dat Hans door zijne domheid voortkomt. Als een bnas een knecht noodig heeft, dan ziet hij niet naar den domsten, onkundigsten cn traagsten, neon, de bekwaamste on vlijtigste] geeft hij de voorkeur. Buitendienwerkzaamheid is godsdienst. Want zien we niet overal in de schepping Gods werkzame hand. En welke heerlijke dingen worden door de menschelijke vlijt tot stand gebracht. Ja, in waarheid Steenhuis, de werkzame mensch is een beelddrager van den wenkramen God. Door werkzaamheid heeft men den zee palen gesteld en hare macht binnen vastgestelde grenzen besloten. Door diezelfde vlijt verbinden de stoom- booten de landen, die de oceaan scheidt. Hoe ver brengen ons, in korten tijd, niet do spoorwegen. Hier gebruiken en genieten we dc vruchten, die de bewoners der tropische gewesten met noeste vlijt vergadert. Wilt ge 't belang uwer kinderen behartigen, laat ze arbeiden. Beschouw de arbeid toch niet als een straf, rnaar let er op wat heer lijke dingen daardoor tot stand gebracht worden. Arbeid is een zagen, een heilzaam tuchtmiddel voor Een lompenhaudelaar te Cannes, aldaar onlangs overleden, heeft een vermogen van 4U00UU fr. nagelaten, voor een groot deel aan louis d' or in een aarden pan, en aan effecten in beddelakens, eDZ. verstopt. De erfgenamen zijn doodarme lieden uit Apt (dep. Vaucluse) en omstreken. Het is in Engeland treurig met de vrou welijke dienstboden gesteld, zucht de //Graphic.' Veel vraag en weinig aanbod. Begaf men zich vroeger naar een verhuurkantoor dan vond men er een massa keukenmeiden, werkboden en kin dermeiden thans vind rr.en er slechts dames, naar dienstboden zoekende. De concurrentie is zoo groot, dat indien men een meisje de straat ziet paseeren, dat slechts den schijn heeft "vrij" te wezen, een half dozijn dames op haar toe schieten, alsof het photografen waren die naar klanten zochten. Wie per advertentie eene meid vraagt, krijgt in den regel geen antwoord, tenzij men aankondigt: //geen messen slijpen, geen gla zen zeeraen, geen kinderen te verzorgen." Ad verteert daarentegen een keukenmeid, dat zij eene plaats zoekt, dan regent het brieven, Wat nu is daaraan te doen? Het middel is heel eenvoudig, zegt de «Graphic", zooals blijken zal uit de feiten, welke wij zullen opsommen en wel primo op gezag van //Punch." Dit blad zij dus het woord gegeven. Een keukenmeid eu een fatsoenlijk gekleed «jongmeisje" spreken met elkaar in de keuken. De keukenmeid: '/Dusje gaat dienen als kamermeid," en het antwoord van het jonge meisje is: «Neen zoo waar niet als ik ga dienen, dau ga ik als jufTrouw." Eu nu onze eigen anecdote, zegt de Graphic, Een dame onzer kennis ze had vier kinderen had groote moeite om een kindermeid te krijgen. Ze adverteerde, maar ze ontving geen antwoord. Ten lange laatste kwam zij op het denkbeeld dat bet mischien in de qualificatie kon schui len. Ze adverteerde dus «Gevraagt een jufTrouw om zich te belasten met de zorg over vier kin deren en licht huiswerk tc doen," Er kwamen 50 brieven en ze nam een juffrouw aan tegen 12 p. st. per jaar, die de kinderen wascht en kleedt en huiswerk verricht. We moeten er bijvoegen dat ze mee aan tafel eet. De «Graphic meent hiermede veel tot oplosssing der groote quaestie te hebben bijgedragen. Bij de laatste verkiezing van een presi dent in Peru was de partij van generaal Prado vroeg opgestaan had de stembussen in bezit genomen en hield haar tegenstanders er van ver wijderd. Deze bleef niet lijdzaam. In Anna-pa- rochie werd gedurende geruimen tijd geschoten en om de partij van Monterista in bedwang te houden, moesten de vrienden van Prado nieu we versterkingen laten komen 24 personen werden gedood en men berekent, dat 20,000 patronen afgevuurd zijn. Om de vrijheid der verkiezing te verzekeren, mag, volgens de kon- stitutie, de militaire macht nog de politie tus- schenbeide komen. Prado behaalde de overwin ning eu maakte bekend, dat hij dé begrafenis kosten der dooden op zich nam en beide partijen uitnoodigde een plechtige lijkmis bij te wonen. En zoo geschiedde het. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. den geest, een deugdelijkmiddel tot karaktersorming en de vijand van gebrek en armoede." Steenhuis had met aandacht naar de woorden van den onderwijzer geluisterd, maar toch misten ze 't doel. »Och," zuchte vrouw Steenhuis, «wij waren nog wel te helpen en konden or wel bovenop komen maar Nu, denkt eens over mijne woorden na; binnen kort zal ik u nog eens bezoeken." Wel ja," zei Steenhuis, toen de onderwijzer vertrokken was, wel ja. dat ontbreekt er nog aan dat men mij hier in mijn eigen huis de les komt lezen. Ik zeg, en ik houd 't vol: werken is een straf voor de zonde der menschen. In onzen tijd is de brave niet meer in eerc. Mijn vader zei 't al, en nu is de boosheid der menschen nog toe genomen," nik zou denken, dat 't toch wel goed was arbeid zaam te zijn." «Dwaasheid vrouw »lk kan u geen gelijk geven. Daar lieb je bij voorbeeld buurvrouw Joosten zelden af ooit ziet men haar aan de deur; altijd is zij bezig.. Vraagt men haar. hoe dat komt, dan zal ze u antwoorden, dat ze zoo'n druk huishouden heeft. En wat is BUKEIPRAATJES, II. Wel buurman wat wordt er gemopperd over de tabaksbelasting. Kom. dat doet me 'n plezier, dat we de eenige ontevredenen niet zijn. Zoodoende kon de Minister weieens bot vangen, 'k Gun 't hem van harte daar kon n borrel op staan. Neen, dat zou weêr mis wezen jenever drinken doen we niet meer O, neen! vleesch eten en tabak rooken. Ja, spot er maar meêje zult er nog van hooren de Amsterdamsche slachters zijn er zelis tegen, dat 't vleesch goedkooper zou worden. Nu wordt het nog fraaier Zij meenen dat 't alleen een voordeeltje voor de boeren zou zijn. Dut vat 'k niet. Ik ook niet daarvoor dien je Amsterdamsche slachter te wezen. Stop je pijp erreis: je rookt niet. Ja, dat is goed maar hoe laat is 't? O! 't is nog vroeg en morgen komt er weer 'n dag. 't Is waar, de tijd staat niet stilnog ettelijks, dagen en dit jaar is ook weêr bij de jaren van den zondvloed. Dan kunnen ze je weêr veel zegen wenschen En dan kan je klaar staan, om al die zegen te betalen. 't Is 'n last, zoo'n nieuwjaarsdag, 't Begint als de dag nauw'lijks aan den hemel is en 't eindigt Meestal den derden Januari. 't Is waar, maar 't is toch wat erg ook zoo'n bedelpartij op groote schaal. 't Is niet anders dan bedelen. Gelukkig dat er hier en daar over gepraktiseerd wordt om er 'n end aan te maken. 't Was te wenschen dat 't verboden werd. Dat is 'top enkele plaatsen en in sommige ge meenten worden giften ingezameld en aan dc armen uitgereikt, of ook, wordt gelegenheid gegeven, per courant, nieuwjaar te wenschen tegen betaling van vijftig cents, 'tgcen dan ten voordeele der algemeene armen komt. Dat 's *n goede zaak Dan is er kans op dat 't aan de arme:: komt en niet gegeven wordt aan ieder die brutaal genoeg is aan je deur te komen wenschen! Er worden nog al wat wenschen gedaan om "n cent. En wat renvenschingen gehoord als ze ontevreden zijn omdat ze niets of niet genoeg betaald kregen voor hun zegen. En wat jenever gedronken op zoo'n dag. En wat dronken lui gezien langs 's Heeronwegen. Alles zeer geschikt om den nieuwjaarsdag zeer wenschelijk te maken, Maar de wereld gaat vooruit Als wij dan ook maar vooruitgaan en gaandeweg van zulke onaangename dingen bevrijd worden. Daar kan de Koning niet aan doen Het bedelen is toch verboden Jawelmaar zegenwenschend bedelen niet. Ik geef geen cent meer aan den deur En als we dat nu allemaal deden Dun behoefde 't niet verboden te worden Dan was 'tvan zelf uit Per slot van rekening onze eiszen schuld. 't Is zoo. 't gevolg van hare vlijt. Geen harer kinderen ziet men ooit loopen met lellen of bellen, of met gaten in de kousen." «Nu, gij behoeft juist niet naar onze buren te zien, om....." «O. Herman!" zuchtte vrouw Steenhuis op nieuw, «o, zoo wij zoo gelukkig waren als buurman Joosten." «Hm, hm! altijd die Joosten er bij." «Ja, Joosten is een oppassend man en vader. Nimmer is hij onbekwaam. Buurvrouw zegt. dat haar man nimmer een cent uitgeeft voor sterken drank. Hij rookt alleen een pijp tabak 't Sigaren rooken laat hij over aan de heeren, die "t betalen kunnen." «Joosten heeft goed praten." «Maar Joosten is toch ook maar knecht, lhj verdient f 12 gulden per weck, dat is waar: rnaar daar moeten ook acht personen van gereed cn gekleed worden." «Gij schijnt 't er ook op toe te leggen om mij te doen gevoelen dat ik arm ben. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1