Nienws- en Advertentieblad. v Zaterdag 18 December. .M 1521. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. Bericht. Aanbesteding, LICHT IN DUISTERNIS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post u Men abonneert zich in allo BoekwinkelsPostkantoren en] Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Advïrtentiin van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per rej Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. In het nommer van 1 Januari a. s zal even als vorige jaren, weder een alpliabc tische naamliist worden opgenomen van allen, die hunnen NIEUWJAARSGROET wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen in deze gemeente van de verschillende gezindten, na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goed making der onkosten waaronder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nom mer aan elk, mens naam op de lijst voorkomt. In het belang der behoeftigen, wordt men uitgenoodigd tot eene algemeene deelneming Die voornemens is zich met *1 JANUARI Jas. op dit blad te abonnecren, kan de nog in deze maand verschijnende nommers gratis be komen; terwijl aan ieder abonnent als premie, het recht wordt toegestaan, op de Icoslelooze plaatsing eener advertentie van 10 regels, mits in te zenden in de maanden Januari of Februari. Het debiet van de HELDERSCHE COU RANT is in den laatsten tijd zeer belangrijk toegenomen. Haren veelvuldigen inhoud is on getwijfeld de oorzaak, dat dit blad tegenwoor dig door vele duizenden uit alle standen wordt in handen genomen. Ongetwijfeld is het daar om de meest geschikste en ook meest billijke gelegenheid tot het plaatsen van ADVËliTEATIEN. besteding, aanwijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen aan het kantoor voor Gemeente werken, des morgens ten 10 ure. Helderden 17 December 1875. tlurgemeester en Wethouders der gemeente Helder STA KMA N BOSSE Burgemeester. L. VERHET Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. OfficiBele Gedeelte. Op VRIJDAG den 24 DECEMBER 1875, des avonds ten zeven ure, zal, aan het Raad huis der gemeente Helderiu het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: 1. Het onderhoud der gemeen te- gebouwen,bruggen, riolen, enz., gedurende het jaar 1876. 2. De levering van schoolboeken en schoolbehoeften aan de open bare lagere scholen. De bestekken en voorwaarden liggen op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Omtrent het onderhoud der gebouwen enz., zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Gemeente-bouwmeester, deu heer N. J. LEIJER, door wieu op Woensdag vóór de FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. 3. df. luie buurman. De werkzame mensck is een beelildrngcr v«u den werkzame» God. •Toch zou ik niet met Joosten willen ruilen, 't Is waar, 'tgaat hem naar den vleesche wel; maar hij is lichtzinnig. Men hoort hem zelden over de godsdienst spreken en in plaats 's Zondags een psalm te zingen, of in den catechismus te lezen, gaat hij dc wereld genieten en loopt met zijne kinderen langs den straat te slenteren »En 't is een lust de kinderen te zien, want ze zijn altijd zindelijk en net gekleed," zei vrouw Steenhuis, terwijl een heldere traan in haar goedig oog blonk. 't Goede memch, ze had gedaan wat ze kon. Lang had ze vol gehouden niet alles in orde te houden, maar toen ze bijna geheel alleen voor hare zeven kindertjes moest zorgen en haar man schier niets in bracht, toen was haar de moed ontzonken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 December 1875. Een begaafd en edel vijftal artisten gaf Woensdag avond 11. eene soiree musicale in het lokaal Musis Sacrum. Het programma blijk baar met zorg en tact gekozen, was aanlok kelijk genoeg om zich een genotvolien avond te voorspellen. En werkelijk de verwachting werd niet te leur gesteld. Wij weten niet wat meer te bewonderen of het prachtige timbre van mejuffrouw Colpaar of de lieflijke toonen van den fluitist, de heer de. Jong, of Heucke- roth's prachtige voordracht of Wedemeijers cello spel. Alles was in harmonie en alle notnmers verden keurig begeleid door Bassanger's piano- pel Elk uommer van het programma werd met smaak, gevoel en nuanceering voorgedragen en getuigde van de ernstige studiën die dit edel ijftal zich heeft willen getroosten, om te kotnen tot die hoogte welke ieder vour zich op mu- ikaal terrein inneemt. De aanwezigen wisten hunne verdiensten op hoogeu prijs te stellen door het luide applaus, dat op ieder nommer volgde en waardoor nog eenige keurige bis nommers tot algemeen genoegen ten gehoore werden gebracht. Een welgemeend tot wederziens, roepen wij dit vijftal toe. De laatst gehouden liefdadigheidsvoor stelling van de nBurgerkring Harmonie", heeft zuiver opgebracht de som van f 240 32. De heer Saaymans Yader is Maandag avond in de Tweede Kamer aan een groot ge vaar ontsnapt. Deze geachte afgevaardigde heeft de gewoonte om, als een der ministers het woord voert, zich steeds min of meer rugwaarts voor de groene tafel te plaatsen, ten einde geen woord van de redevoeringen te verliezen. Ook Maandag deed hij dat, toen de minister van Binneulandsche zaken over het lager on derwijs aan 't woord was, en terwijl een zijner medeleden hem iets in het oor fluisterde, boog de heer Yader wat te ver achterover en kwam met 't hoofd in aanraking met de brandende kaarsen op de ministriëele tafel. Zijn haren vatten vlam en deze steeg tamelijk hoog op. Gelukkig dat de minister van Oorlog dadelijk toesnelde en '/den brand bluschte". Zijn ambt genoot van Binnenlandsche zaken was zeer ont steld en moest een oogenblik zijn rede afbreken. Den 25 December aanstaande zal alhier overgaan aan boord van het stoomschip Prins van Oranje," een detachement suppletietroepen, sterk 210 man, waaronder 10 ouderofficieren, ten eiude met. dien bodem naar Oost-Tndië te worden overgebracht. Naar aanleiding van een besluit van Z. Exc. den minister van Koloniën, heeft de Nederl. Handelmaatschappij bekend gemaakt, dat in het vervolg de bevrachtingen van sche pen voor den overvoer van goederen voor re kening van den Staat in den regel geheel in Indie zullen geschieden. Te Scharwoude vertoonde zich Zondag avond een dolle hond, die in zijn woede een ander hondje, 't welk in een varkenshok was gevlucht, verscheurde, doch door een geweer schot onschadelijk werd gemaakt. Men leest in de »Amst. Ct." Te 's Gravenhage wordt in doorgaans wel onderrichte kringen verzekerd, dat er ernstig iprake is vaneen huwelijk tusschen prins Alex- ander der Nederlanden en de lSjarige prinses Beatrix, jongste dochter van II. M. de Koningin van Engeland. Er wordt bijgevoegd, dat ff verloving zeer spoedig na 's Prinsen terugkeer van de reis naar Algiers volgen zou. Onze correspondent deelt dit gerucht Datuurlijk onder alle reserve mede, maar had het, zijns inziens, van te vertrouwbare zijde vernomen, om er geen melding van te maken." Geen der kinderen ging ter schoei. Wat moest, wat zou er van hen worden? Die vraag zweefde haar gedurig voor den geest en beangstte haar voortdurend. •Wij gaan," vervolgde de arme vrouw, »ccn ge- wissen ondergang te gemoet. Stellig 't kan zoo niet langer gaan; stellig 't kan niet. Waarlijk, Steenhuis! ik zou tusschenbeiden wenschen, dat ge niet zoo vroom waart. Werkelijk uwe vroom heid is soms lastig, altijd vervelend. Niet in 't praten over, maar in 't doen van Gods wil be staat de deugd, dat was de stelregel van mijne moeder." 't Werd Steenhuis wel wat raar, want wonder lijk om 't hart, toen zijne vrouw hem op die wijze onder handen nam en eene inwendige stem zeide hem, dat zij gelijk had, maar schuld bekennen zou meteen zijn van levenswijze te veranderen. Hij toonde zich lièïer ontevreden en boos, trok den valen duffel aan én ging 't huis uit, de deur achter zich toe smijtende. Ah dn vlijt de voordeur in kópU, sluipt de armoede de achterdeur uit. 't Huisgezin van Joosten. Joosten had op zijn veertiende jaar de school verlaten en was toen in dienst getreden bij een Buitenland. - De ramp te Breinen bij de afvaart van de Motel is nog altijd niet geheel opgehelderd. Een der passagiers, die gekwetst is, heeft in het hospitaal verklaard, dat er aan boord een tweede kist dynamiet bestond, maar 't schijnt, dat wij deze verklaring moeten houden voor een abnormale werking der hersenen de politie althans heeft geen tweede kist kunnen vinden zoodat 't nog altijd 't waarschijnlijkst is, dat er éen kist met dynamiet geweest is, die name lijk, welke op den wal of kade gesprongen is deze kist behoorde tot de laatste goederen, die aan boord zouden worden gebracht; 't was tegen het uur van verirek en honderde menaoken waren op het oogenblik van de ontploffing aanwezig. Het (ooneel, dat hierop volgde, was onbeschrij felijk. Yooral op de kade was de verwoesting vreeselijk. Een gat van zeven voet diep was in den grond geslagen, en de bodem was over dekt met afgescheurde armen, beenen, hoofden, rompen, ihgewandeu, enz. De meeste gedoodeu en verminkten waren inwoners van Bremerhaven, die vrienden begeleidden of voor zaken, of uit belangstelling het vertrek van de boot waren komen bijwonen. Yijftig voet werden de li chamen der ongelukkigen omhoog geslingerd. Een veertigtal mannen werden dus onmiddelijk gedood. Verschrikkelijker was het lot van zestig zwaar gewonden, die zonder armen of beenen metselaar. Dc baas van Joosten was een kundig man, die zijn vak grondig verslond, goed betaalde als 't verdiend werd en zijne knechts steeds vriende lijk behandelde. Maar er viel met baas Wouters niet te mallen. Luie en onhandelbare knechts zond hij op staanden voet weg. Ieder moest precies op den tijd present zijn. Overal moet orde zijn anders gaat 't werk ver keerd. Drank mocht door niemand onder 't werk ge bruikt worden. Dat was eene regel, een vaste wet. Wie zich daartoe niet verbond, kon bij baas Wouters niet in dienst treden. Van fooien met kermis of nieuwjaar wilde hij niets wetenmaar als de winter aanbrak dan had hij voor de gehuwde knechts altijd wat te doen. 't Werkvolk mocht den baas dan ook gaarne lijden en behartigde de belangen van hun patroon zooveel als 't kon. En dat was verstandig. Immers de belangen van werkgever en werknemers zijn ten nauwste met elkander verbonden. Baas Wouters gaf als 't jaar om was, en hij de balans had opgemaakt aan de knechts een even redig aandeel aan de winst. Bekwaamheid en vlijt was de maatstaf, waarnaar die winst verdeeld werd. Joosten was van nature vlijtig en voortvarend. Hij bezat daarbij een] goed# juist* mat* van en met de gruwelijkste wonden overdekt, op den grond nederstortten. Het lijk van den hr. Poppe, inspecteur van Lloyd, werd eerst vele urcu later gevonden; doch zonder het hoofd. Het werd slechts herkend door middel van den trouwring aan de hand. Kapitein Wencks, die het opzicht hield over het laden der kisten, werd ver weggeslingerd en zijn ltjk is nog niet gevonden. De familie van den heer Eimer, die een naar Californie vertrekkenden zoon en broe der uitgeleide deed, werd schier geheel gedood De lieer en mevrouw Eitner, hun zoon en schoonzoon de heer Clausen, werden over het schip heen geslingerd en vielen dood en deer lijk verminkt op het ijs. Mevrouw Ommen werd in het leven gehouden door de amputatie harer armen, en haar kleine dochtertje verloor de handen. Een dame werd over de stoomboot heen tegen de raderkaslen van de Mosel te. pletter geworpen. Een andere dame, die een klein kind op den arm droeg, werd met verlies van beide beenen op het ijs van de voorhaven geworpen, waar men de ongelukkige met de stompen der beenen half door het ijs gezakt vond. Het kind zal waarschijnlijk behouden worden. De ontploffing bij het vertrek der Mosel te Bremerliaven schijnt bij nader onderzoek ge weten te moeteu worden aan een booswicht, zooals er zelden gevonden worden. Een Ame rikaan, genaamd Thomas, die in de laatste maanden te Strehlen bij Dresden verblijf hield en reeds een dertig keeren den Oceaan is overgestoken, wilde zich verrijken en bedacht het volgende middel: Hij liet eenige kisten, waaronder een met dynamiet, tegen een zeer hoogen prijs verzekeren in de kist met dynamiet wilde hij voor het schip Southampton verliet, een uurwerk plaatsen, dat binnen acht dagen onvermijdelijk de ontploffing moest teweeg brengen. Toen de ontploffing voor den be stemden tijd plaats had, wilde Thomas door een pistoolschot een einde maken aan zijn leven hij werd echter, zooals men weet, gewond naar het gasthuis overgebracht, waar hij zijn daad heeft bekend. Het aantal personen, die bij deze ramp het leven hebben verloren is nog altijd niet bekend. Stokes, de man die den moord aan het licht bracht, die Wainwright op Harriet Lane te Londen pleegde, beweerde onder anderen dat hij door deze daad zooveel materieele schade leed. Zoo zou hij, na veel weekloon te hebben verbeurd, uit zijne betrekking ontslagen wezeu. Zijn patroon echter schrijft thans in de Times, dat hem steeds zijn vol weekloon werd uitbe taald, totdat hij zelf zijn ontslag nam. Sommigen achten het nog niet zeker, dat genoemde moordenaar de halsstraf zal onder gaan. Men wil dat zijn broeder, die tot zeven jaar dwangarbeid werd veroordeeld, zal verklaren dat hij den moord pleegde en Harriet Lane doodschoot. De ongelukkige moeder van de beide broeders is, bij een bezoek dat zij hun bracht, krankzinnig geworden en in dien toe stand overleden. VERSLAG der Vergadering Anli-Dinnslvervanging Bond eerzucht, om in zijn vak uit te munten en niet bij anderen achter te staan in bekwaamheid. Zoo klom hij dan ook spoedig op en toen hij achttien jaar oud was, verdiende hij 't volle dagloon. Op 21jarigtn leeftijd huwde Joosten met een eenvoudig burgermeisje. Joosten had eene goede keuze gedaan; want zijne vrouw bezat de groote en moeielijke kunst om met weinig veel te doen. Orde. spaarzaamheid en zindelijkheid, dit klaver blad zijn de sieraden van de vrouw en moeder. Vrouw Jooston mocht zich in 't bezit daarvan erheugen. •Och," zei vrouw Joosten gewoonlijk, tals ik de mode zou volgen, dan mocht gij wel tweemaal zooveel verdienen als thans. De mode wisselt toch even snel, ja soms sneller af, dan de wind. Ik vind 't leelijk, als de vrouw van deu werkman de aanzienlijke dames naaapt. Begrijp eens, hoe be spottelijk men zich maakt! Vrouw Cornelissen, wier mar, metselaarsknecht is, loopt mot laarsjes met hooge hakken een mantel naar den laatsten smaak en een hoed, dio veel op een tarbot gelijkt. Onderkleeren heeft ze niet in de kast en men kan 't aan de gelaatskleur zien dat er weinig degelijk voedsel in den maag komt. Wel heeft ze geld voor uitcrlijken tooi en opschik over; ook wordt er door de echtgenooten nog al wat vart**rd in *an jaar. Bij *lk« totm#elvo*rtt*lling De tweede vergadering van de afdeeling Hel der van het Anti-Dienslvervangingsbond, thaus reeds plus minus 100 leden tellende, had Dins dag jl. in Musis Sacrum plaats, onder voor zitterschap van den heerjhr. .W Alting von Geusau. Het hoofddoel der bijeenkomst was het vaststellen van een reglement. Nadat het concept artikelsgewijze werd voorgelezen, be sproken en enkele wijzigingen daarin gebracht, werd het met algemeene stemmen goedgekeurd, om het nader aan het oordeel van het Hoofd bestuur te onderwerpen. Behalve dat uog dezen winter eene algemeene meeting zal plaats hebben, zal dat ook geschie den, wanneer van het Hoofdbestuur eenige be langrijke inededeelingen bij het bestuur der af deeling mochten inkomen. Het doel van deze algemeene beweging in den lande werd door den Voorzitter op iuJkx>- rige en duidelijke wijze kenbaar gemaakt, hoofd zakelijk daarop neder komeude, dat bij eene eventuele aanbieding, door de regeering^ van eene nieuwe militiewet, het aan de Tweede Kamer duidelijk blijke, wat in dit opzicht de wil en het verlangen is van het volk. Uit de concepten van de beide afgetreden ministers van Oorlog, Engelvaart en van Limburg Stirum, las de voorzitter die artikels voor, die betrekking hebben op de afschaffing van de dieustver'van- ging. Onwillekeurig gaf dit aanleiding tot na dere discussieu, waaraan verscheidene leden der vergadering deelnamen, en, hoewel hier niet aan de orde, bleek toch hieruit, als het gevoelen van velen in deze vergadering, dat de beide minis ters in hunne concepten niet ver genoeg waren gegaan en aan den meer gegoeden militién te groote voorrechten werden toegestaan boven den minder gegoeden, waardoor als het ware geene verbroedering, ma3r altijd eene groote afschei ding zou blijven bestaan. Door. een der leden, die op den voorgrond stelde, dat eene wisseling van gedachte in deze aangelegenheid alleszins wenschelijk en nood zakelijk is, werd terecht de bemerking gemaakt, dat de tijd nog niet gekomen was oin in derge lijke details te treden. De Voorzitter, mede van dit gevoelen, gaf als zijne meening te kennen, dat men voorals nog niet verder kon gaan dan in te steramen met het principe van den Bond, dat isAf schaffing van de plaatsvervanging bij de Nati onale Militie, de wijze hoe en waarop, wordt later een punt var. overweging. Niemand verder hqt woord verlangende, werd de vergadering gesloten. bij elke bijeenkomst zijn ze present, 't Schijnt: hoe kaler, hoe -roialer." Zoo sprak de jonge tromv toen Joosten, kort nu zijn huwelijk, haar aanspoorde ook eens met hem uitteg&an. Maar zo bleef wei geren. Ze hield dus van huiselijkheid. Joosten drong er later nimmer weer op aan om aan vermaken en uitspanningen deel te nemen, die zooveel geld verslinden en zoo menigeen den lust ontneemt tot en ongeschikt maakt roor 't werk. Joosten bleef altijd te huis bij zijne vrouw. Nimmer bezocht hij de herberg, sliet geld aan sterken drank besteed is weggesmeten, fk bedank ervoor om lichaam en ziel te verwoesten, gelijk zoo menig een doet." Op de zeeplaats, waar Joosten woonde, 't was eene aanzienlijke koopstad, werd veel, ontzettend veel aan jenever uitgegeven en veelal door hén. die 't minst te missen hadden, 't Is waar niet altijd hadden die lieden schuld. De schippers scheven althans 't drinken te bevorderen, want hij 't lossen en laden was sterke drank altijd schering inslag. •Wonderlijk," dacht Joosten altijd, als hij 'tzag •waarom in 't rustuur niet liever een kop sterke kotlie? Als ik schipper was. ik schonk geen enkelen bon-el. Niemand kon me daartoe toch dwingen!"' (Wordt tervolfd.) II

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1