Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 15 Januari. Uitgever S, GILTJES. Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. j\ó 1529 Zestiende Jaargang. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 n 0.65 De prijs der Advektenthn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nnr gelieve men de Advertentiën in te zenden. j Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. Bekendmaking. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter voldoening aan bet bepaalde bij de wet van den 2 Junij 4875 (Staatsblad No. 95). ter openbare ken nis, dat aan GEBROEDERS MOORMAN, alhier, vcr- Sunning is verleend tot uitoefening eener Grofsme- erij, op den achtergrond van het perceel sectie H, No. 5688. gelegen in deze gemeente. Helder, den 8 Januarij 1876. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der ge meente HELDER; Gezien art. 26 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister en de daarbij behoorendo alphabetische naamlijst, betrekkelijk de jongelingen, die zich binnen deze gemeente in 1875 hebben doen inschrijven voor de ligting der Nationale Militie van 1876, op do Secretarie der gemeente voor elk ter lezing is nedergelegd, van heden tot den 20n Januarij aanstaande, van dos morgens negen tot des namiddags een ure, en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden inhebragt bij den Commissaris des IConings in deze provincie, door middel van een bij den Burgemeester in te leveren, door de noodige bewijsstukken ge staafd verzoekschrift, op ongozegeld papier en on derteekend door hem, die ze inbrengt. Heldor, den li Januarij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VER11EY, Secretaris. KIEZERSLIJSTEN. De Voorzitter van den Raad der gemeente HELDER Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 dor Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), betrek kelijk het opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de Ïcrsone», die tot het kiezen van Leden van de weode Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoogd zijn Noodigt alle inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 15 Februarij aanstaande te doen blijken. llelder, den 11 Januarij 1876. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14 Januari 1876. lu de Woensdag avond gehouden ver gadering van de Usclub //W e s t-F r i 9 i a," is het twaalftal gedelegeerden aangevuld met de heeren Kuiper, Nieuwenhuijse en Manikus, zoodit dit college thans bestaat uit de heeren Boom, Braaksfna, van Bruggen, Go vers, Maal- steed, van Spall, van Veen, Vos, de Waard, Kuiper, Nieuwenhuijse en Manikus. Ter voorziening in de bestaaude vacatures van twee commissarissen (bestuursleden) zal, ingevolge het reglement, worden voorzien in eene vergadering van bestuursleden en gedelegeerden. Vervolgens werd de gelegenheid gegeven tot bespreking van de geschiktste plaats tot het houden Van een wddstrij'd op schaatsen. De meerderheid was van gevoelen, dat het Heldersche kanaal, om verschillende redenen, te prefereeren was boven de fortgrachten of de Binnenhaven aan het bestuur overlatende, welk gedeelte van het Heldersch Kanaal het meest geschikt is, tot het houden van bedoeld volks feest. Nadat door verschillende leden tot een spoe dig handelen werd aangedrongen en dit door het bestuur beloofd werd, sloot de voorzitter de vergadering. Wij zijn thans in staat te-melden, dat de wedstrijd zal plaats hebben op Maandag a. s, en wel op dat gedeelte van het Heldersche Kanaal, gelegen tusschen de Post- en Mo- lenbrug. (Zie advertentie hierachter.) Er zal een lijst in de gemeente circuleeren, waarbij de gelegenheid wordt aangeboden, om lid te worden. Daar de tijd echter zeer beperkt is, zal het wel niet mogelijk zijn, om in deze uitgestrekte gemeente de lijst aan een ieder te presenteeren echter kan, volgens artikel S van het regle ment, ieder, die den ouderdom van '16 jaren bereikt heeft, zich aanmelden bij het bestuur, om lid te worden dezer vereeniging. Burger lijke ambtenaren en officieren van zee-en land macht, schutterij en vrijkorpsen, zijn bij ken nisgeving lid. De geschiktste gelegenheid tot het zich aan melden en doen dier kennisgevingen, zal wel zijn op Zondag namiddag 2 uur, in het bierhuis A-de Valk," alwaar het bestuur en gedelegeerden alsdan zal vergaderen. De kosten, om dit feest met eenig succes te vieren, zijn vrij aanzienlijk. Wij hopen dus, dat het de algemeene sympathie mag wegdra gen en aanleiding zal geven tot een algemeene deelneming. De contributie bedraagt f 2.per jaar. Per stoomschip Voorwaarts der maat schappij Nederland hetwelk den 223teQ a. s. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. 9. Armand, de Kunstenmaker. Ongelukkig de meusch.'dic noch de vormende kracht van 't huiselijk leven, noch die van de school licaft onder gaan, die in bandeloosheid is opgegroeid! Wee ook de maatschappij, waarin hij komt to leven eu te vcrkecren! Veertien dagen later was 't kermis te Rotterdam. Groot e» klein, jong en oud krioelde er dooreen. Bij veel merkwaardigs was cr ook veel onzin te zien. En toch zag men vele menscben, die hun zuur verdiend geld, 't geld waarvoor ze zoo lang en zoo hard hadden moeten arbeiden, aan niets be duidende zaken uitgaven. Ook was er een spiegel des geheims opgesteld on als ge soms mocht wanen, dat niemand meer gelooft aan waarzeggerij, dan verzoek ik u. eens op tc letten, lioevele bezoeken er in dat onaanzienlijk tentje wel worden afgelegd. Ik heb ze persoonlijk gekend, ik verzeker 't. u. die in allen ernst aan kaartleggen, planeetlczen enz. geloofden. Men zou cr soms verwonderd van staan als men de gansche diepto kon peilen van onkunde van hier vertrekt, zal een detachement, sterk 125 militairen, naar Oost-lndië worden over gevoerd. Dinsdag avond jl. vierde de vereeniging Gaudium Inter Nos, in het lokaal Tivoli haar vijfjarig bestaan. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Ned. Indië, is de mail van het op 5 Nov. 11. verongelukte stoomschip //Willem Kroonprins der Nederlanden," gered. Uit een vroeger bericht van den Landvoogd is gebleken, dat, behalve de brievenmail van 1 October 11. over Brindisi, ook die van 28 September te voren uit Nederland via Triëst naar Iudië verzonden, aan boord van bedoeld stoomschip geladen was. Woensdag middag tegen 4 ure kwam een rijtuig in 'de Hoogstraat te 's Gravenhagc voor het magazijn van den heer Allan in bot sing met een zwaar met houten balken beladen veerwagen, waardoor deze werd medegesleept en in een kolossale spiegelruit van bedoeld magazijn terecht kwam. De ruit werd geheel verbrijzeld en wat het meest te bejammeren is een aankomend meisje, dat op de trottoir liep, door don wagen in de gebroken ruit ge drongen, waardoor het deerlijk aan het hoofd werd bezeerd. Een agent van politie, die tegen den koetsier proces-verhaal heeft opgemaakt, bracht het meisje naar haar woning in de Pa pestraat. Zekere juffrouw D., ruim 72 jaren oud, wonende in de Zuilenstraat te Utrecht, had zich sedert Maandag morgen in hare woning opgesloten, zonder zich den volgenden dag te vertoonen. De buren, die de leveranciers vruchteloos zagen aaubellcn, gaven hiervan terstond ken nis aan de politie, die daatop de woning liet opensteken en het lijk vond van genoemde juffrouw, welke vermoedelijk door verstikking is omgekomen of dood gevroren is. Naar men verneemt was zij zeer gierig en onthield zich zelfs in dit barre jaargetijde de noodïgste levensbehoeften, alhoewel zij een wel gestelde vrouw is. Maandag jmorgen heeft men zekere Maai ke van de Putte, in den Paulusgang te Dordt dood op hare kamer gevonden. Naar het schijnt, heeft zij zich, Zondag avond, niet zeer nuch ter te huis komende, ontkleed, maar haar bed niet kunnen bereiken, zoodat de koude haar heeft bevangen en zij dood gevroren is. Zaterdag viel te Vlijmen een kind van v. d. V. iu een ketel met kokend water. In den nacht van Zondag op Maandag is de kleine na een vreeselijk lijden aan den gevolge overleden. In Zuid- en Westerwolde, Drenthe, heeft en bijgeloof, waarin sommige nog verkeeren. Maar gelukkig dat bijgeloof neemt af. Ga op de ver schillende plaatsen onzes lands de kermissen en jaarmarkten bezoeken, en gij zult zien dat 't aan tal tenten, waarin dit soort van bedriegerij wordt litgeoe.fend gaande weg afneemt, en zeker is 't niet te gewaagd te zeggen, dat eenmaal, als ieder goed is onderwezen en denken geleerd heeft, der gelijke speculatièn op de be.urzen der onkundigen en lichtgcloovigon geheel zullen verdwijnen. Ik had vroeger eene dienstbode, en zoo zijn er reien, die met kennis altijd eene kleine som be steedde aan dusgenaamde planeten en straatliedjes. Ook dat moet ophouden. Leer 't kind vroeg de waarde van 't geld kennen, als 't kind tot jongeling of maagd is opgegroeid, zal 't het geld boter en meer op prijs stellen. Wie mist ooit don kunstenmaker op eene ker mis? Eilieve, dan was 't geene kermis als die ont brak. Zoo had Armand er ook over gedacht. Op een der pleinen van 't drukke Rotterdam heeft hij zich eene plaats uitgekozen. Zijne slordig gekleede vrouw roert eene groote trom, terwijl Aamand zelf, ge kleed in een bont pak, duchtig op de trompet blaast Een aanvallig knaapje, de ons welbekende Bei nard, ook in een veelkleurig pakje gestoken, staat bedeesd naast hem. Meent ge, dat niemand zal luisteren, dat niemand zal acht geven op 't sein van den kunstenmaker? een militair een winkelier vreeselijk met een mes verwondde wang is geheel gehalveerd en een diepe snede in den nek aangebracht, terwijl een derde snee 't lelletje van 't oor heeft afgesneden. De justitie doet onderzoek. Sedert eenigen tijd bevindt zich in het huis van arrest te Roermond een echt c'nevalier d'industrie, die onder voorwendsel van te zijn een uitgeweken Poolsch edelman, op grooten voet leefde, zoowel te Maastricht als te Roer mond, Venlo, enz., in de eerste logementen zijn intrek nam en allerlei groote plannen voorhad. Zoodra echter de plannen moesten verwezen lijkt worden, was de man spoorloos verdwenen, zonder aan betalen te hebben gedacht. Onlangs nam een vreemdeling te Zwolle die opgaf tot een elders wonende aanzienlijke familie te behooren, zijn intrek bij een loge menthouder en verliet deze na een verblijf van eenige dagen zonder te betalen, zijne ba gage achterlatende, die bleek met steeuen ge vuld tc zijn. De logementhouder loofde een belooning uit voor het opsporen van den vreemdeling, en inderdaad Vrijdagavond werd de vluchteling in een bierhuis gezien en de logementhouder gewaarschuwd. De man zette het, toen hij zijn schuldeischer zag, op een loopen. Dezfl ging hem achterna, al roepende houdt hem! houdt hem! waardoor een menigte menscben op de been kwam. De vreemdeling was hun echter allen te vlug af; hij geraakte de stad uit en liep den Deventer straatweg zoover op, dat niemand ineer lust had hem te volgen. Te Breda rijn in ondertrouw opgenomen een jongeling van 16 met eene jougedochter van 17 jaren. Men schrijft uit het Westland: Zondag op den middag kostte het jonge ijs reeds een treurig offer. Een drietal jonge mannen nabij de Vlaardingsche schouw -den Middeivliet op rijdende, tegen de zon in, bemerkte daardoor niet het wak, dat op de baan lag, waardoor de twee voorsten, broeders en oppassende men- schen, onder het ijs geraakten en verdionken. De derde kon geene hulp bieden, zag hen verdrinken en moest met liet treurige bericht huiswaarts keeren. Te Warffum is een landbouwer, die naar 't land ging om zijn schapen te voederen door een of ander toeval in een sloot geraakt waar hij in 't ijs en water een jammerlijken dood heeft gevonden men vond zijn lijk ge deeltelijk nog boveu 't ijs uitsteken. Een inwoner van Egmond aan Zee ging Vrijdag ochtend de duinen in, om een konijntje te zoeken. Des avoud3 was hij nog niet terug. Zijne vrouw moeder vau nog twee jeugdige kinderen, werd ongerust; ook de nacht ging voorbij, zonder dat haar man terug kwam. Gij vergist u. Zie, daar stroomen de knapen en meisjes reeds toe. Ja, maar ook de mannen en vrouwen, maar ook de vaders en moeders! O, als daar aanstonds dat lieve kind, wel vijftigmaal wordt blootgesteld aan 't gevaar om armen en beenen, of zelfs den nek to breken, krimpt u dan niet 't hart ineen? Wat zijn we soms nog weinig beochaafd in onze genietingen Maar de voorstelling vangt aan. De achtersten der toeschouwers rekken de halzen uit, want Ar mand is beroemd, of wilt gij liever hij heelt - naam. En werkelijk, hij balanceerd en manoevreert met ijzeren vijftigponders alsof 't vecren waren. Daar licht hij, zoo lang als hij is, op den grond uitge strekt, een 50 ponder op den keel en een paar op 't lichaam. Mooi niet waar? Daar werpt hij een 50 ponds gewicht tusschen de beenen door over't hoofd! Prachtig niet waar? Ga dat museum voorbij, stellig ga 't voorbij! Daar worden uwe zinnen niet overprikkeld, n plaats u bij dien wijden kring van menschen. «Nou zal ik jelui een kunst vertoonen, die men anders voor grof geld slechts zien kan. Maar eerst zal de jongen met 't bakje bij je rondkomen. Toe maar menschen, weest niet zuinig! Niet wegloopen! Loop aan jongon Eu do arme Bei nard moet bedelen, 't Schaam tegevoel" moest van kindsbeen worden afgelegd, waai de les moest worden ingeprent«Arbeid adelt Wij, toeschouwers, hebben ook voor een goed deel schuld aan do ellende van die kleine lijders en lij- deressen, die zedelijk en lichamelijk vermoord wor den. De bepaalde som is bijeen. «I-Iier heb ik een dik en stevig touw," zegt Ar mand, «bind een van allen mij daarmede armer handen vast; sla 't touw om hals en rug, waar maar wilt en binnen drie minuten ben ik weer los en vrij Een van de omstanders treedt nader, 'tls een groote, stevige man. Hij bindt ken kunstenaar han den en armen vast, zoo stevig, dat er geen bewegen of verwrikken aan is. Heerlijk, niet waar? Nu begint 't. Armand wringt, hij trekt en rukte maar vergeefsDezen keer heeft hij zijn man ge vonden. Hij wordt boos en rukt en trekt onstui miger. 't Bloed komt hier en daar uitdegewondo handen tc voorschijn O, negentiende-eeuwschc beschaatdheidEn daar hebben we geld, al zijn 't maar centen, voor over. En wat hebt ge over voor de bevordering van wat schoon en goed is? Nog eenige toeren met den kleinen krnllebol, waarmee Armand als een bal omsmijt, en 'tspci is geëindigd. Nog een paar malen herhaalt zicg diezelfde ver tooning in een ander gedeelte dnr stad, totdat do donkerte valt en Armand met zijue vrouw't logies in een der achterbuurten opzoekt. Vroeg in den morgen gingen een aantal man nen den verlorene zoeken. Weldra vond men bij een neergestort duin een draagmand en een jekker, en sposdig bleek, dat de ongeluk kige, door in het duin te graven, onder het zand was bedolven. Na eenige voeten zand te hebben weggeruimd, vond men zijn lijk. - Te Zwolle heeft het garnizoen excercitiën? op schaatsen gehouden en een tocht over het£' Zwarte Water gemaakt. Bij Odessa is een trein met 4-25 rekruten verongelukt. Men telt 62 dooden en 54 ges wonden. Te Marseille is in een tabakswinkel he gas met zoo groote hevigheid ontploftdat d onderpui geheel verbrijzeld en. eene 25jarig vrouw die zich achter de toonbank bevond/ op straat geworpen werd. Zij is deerlijk go havend, met brandwonden overdekt, wel is waar nog levend, maar in hoogst zorgwekkender/, j deerniswaardigen toestand opgenomen. Dat de wildc-varkensjacht ook haar scha duwzijde heeft, blijkt hieruit dat lord Cating- ton, die met den Prins van Wales zich op dat edele vermaak toelegde, zijn sleutelir' brak. Bovendien werden verscheiden person't die deel van de partij uitmaakten, gekwetst. - Een hoofdambtenaar der Frausche biok, miste onlangs- de lias met -bankbiljetten van ^1 00 en 1000 fr., waarop //vernietigd" gedrukt; stond. Eeu jong beambte, die een leven leidde buiten alle verhouding tot zijn gering inkomenf werd verdacht en terechthij sneed de lang-- werpig ronde strookjes, waarop //vernietigd' l stond, uit en vulde behendig de opening metv strookjes uit andere bankbiljetten- Iemand 1 kwam zoo'n gelapt bankbillet bij de bank voor] |j gereed geld verwisselen. Op de vraag, wien hij het had ontvangen, antwoordde ni dat hij het had van eene jonge vrouw, wiei naam hij opgaf. Deze bleek de maïtresse L zijn van den jeugdigen beambte. Beiden zijn thans in verzekerde bewaring. Bij een boekhandelaar te K. komt een kleer maker binnen, en vraagt papier om hrieven te schrijven aan klanten, die langzaam bttalen. Moet ik er een wapen of letters op drukkpn,'1 raagt de verkooper. //Een wapen? Neen Let ters? Neen; maar een vergeetinijnietje moet er op, enwat ik je verzoeken mag, een heele groote." DANKBAARHEID EENER GANS De Kanadasche ganzen hebben eeu gevoelig hart. Men verhaalt van eene gans, nadat zij door een hond gered was, juist op het oogen- blik dat een vos haar wilde verscheuren, vau dien tijd aan onafscheidelijk aan den hond ver- Een beste dagWe hebben ferme zaken want er was veel volk op de been. Laat ee\l dat is dertig, een en dertig, twee drie en gulden veertig cent. Dat is meer dan ik HarliV^sI J Wilt ge weten wat er met uw geld gedaan wordt." heeren, burgers, boeren en verdere buitenlui Ei, tl neem even een kijkje in 't eldorado van Armand. Luister Daar kan een goed glas op staan, vrouwKom, loop nu maar spoedig heen En madam Armand weet wat haar echtvriend bedoelt. Binnen eenige minuten is ze terug en zet een volle flesch genever op de tafel. Hoor eens hier. jij, kleine hondsvot! Morgen beter oppassen, als je centen ojvhaalt. Zoo niet. dan ga je zonder eten naar bed, versta je Geef den luien deugniet nu maar een stuk brood en dan naar bed met hein. want anders is hij morgen weer zoo slaperig als vandaag. En met een stuk brood in de hand, werd de arme kleine naar bed gezonden. Werktuigelijk begon 't kind te eten. Graag had 'tnog een stukje gelust, maar de knaap, hij mocht niet zooveel eten, want hij verdiende nog jniets," zei Armand. Neen. moeder is niet lief. Waarom komt ze me niet halen, waarom laat ze me hier bij dien loflijken man? Ik wou, dat ik den weg naar moeder wist. Zou moe me zelf bij dezen booze man gebracht hebben Ik boud niet meer van moeder (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1