Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 29 Januari. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. Loting vooi de Nationale Militie, NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. ./I2 m HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0-50 0.65 De prijs der Advertentixn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per ret Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de AdYertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. EERSTE BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1875 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1876 is bepaald op WOENSDAG den DRIE-EN-TWINTIG STEN FEBRUARIJ eerstkomende, des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, achter het Bureau voor Gemeentewerkenop de Kerk gracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehadkunnen tegen de wijze waarop zij is geschiedbij do Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende lotelingcn, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onder teekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt, dat zij die vermeenen vrijstelling van dienst te kunnen erlangendaarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. De lotelingen die vrijstelling van dienst recla meren wegens broederdienst of als eenige zoon, moeten zich op Woensdag den tweeden Februarij te voren vervoegen aan het Raadhuis: eerstgenoom- den met de geboortebewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broedersop wier dienst zij hunne reclame gronden, en laatstgenoemden met de trouwakten hunner ouders, en wel zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met K des morgens tus- scben 9 en 12 ure, en zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters L tot Z des namiddags tusschen 4 en 7 ure. Helder, 26 Januarij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Bekendmaking. De BURGEMEESTER der gemeente Helder maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het Kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1876 den 25 dezer, door d«m Heer Provincialen Inspecteur is goedgekeurd en invorderbaar verklaard. Helder, den 27 Januari 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Niet-Officieel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 Januari 1S76. Door do rederijkers kamer Bilderdijk te Alkmaar zal, op Woensdag 2 Febr. a s. in eene buitengewone vergadering van de rederij kers kamer Olpnpia alhier, eene voordracht worden gehouden van het treurspel Montrose. Terwijl het werkend personeel van Olympia binnenkort iu te Alkmaar, eene buitengewone vergadering van Bilderdijk een voordracht zal houden V3U het historisch drama de Boodschap' per, op Loevenstein in 1570. Een partikulier telegram van Curat;ao, onder dagteekening van 12 dezer, meldt, dat het Nederlandsche smaldeel, op dien datum in de haven der Willemstad vereenigd was en zich in de Veneznelasche wateren nog niet had vertoond. De Minister van oorlog ad interim heeft na overleg met den Minister van Koloniën, bepaaald; dat, te rekenen van den lsten Februari a. s. aan een voorloopig voor de kolonialen militairen dienst aangenomen re kruut, geen voorschot op handgeld tot een hedrag van meer dan f20 zal mogen worden Verstrekt. - Naar men bericht zal ook Amsterdam zich niet onbetuigd laten bij het feest, c^at alhier den mariniers zal worden aangeboden, die in 1878 naar Atjeh vertrokken en eerst daags per stoomschip Prinses Amalia worden terugverwacht. Om te helpen bijdragen tot de kosten van dit feest hebben dezer dagen zich daar ter stede eenige belangstellenden vereenigd. Zij vonden bet echter minder eigen aardig dit algemeen bekend te maken en zijn onderhands volkomen geslaagd. Aan het spoorwegstation te Schiedam had Maandag avond een treffend ongeluk plaats. Bij het lossen van vee werd een boerenknecht door een der koeien van de brug gestooten, zoodat hij tusschen den wagon en losplaats viel en een der beenen brak. Hij werd naar het station en vervolgens naar zijn woning overgebracht Het kofschip Wijnandus Badeiocs kapi tein B. W. Smit, van Lens (Grou.) op reis van Huil naar Trelleburg, is met man en muis vergaan. Voor den krijgsraad te Vlissingen wordt de zaak onderzocht van een onderofficier, die beschuldigd wordt van diefstal, onder zeer ver zwarende omstandigheden, De beschuldigde heeft, naar men zegt, bekend. Een auder ou derofficier wordt vermist met het geld van de onderofficiers-menage. Misbruik van sterken drank schijnt bij beiden de oorzaak. Onder de gemeente Muntendam is aan een landbouwer ontvreemd een som van f 25 000 aan effecten. Van buiten- noch binnenbraak is eenig spoor te ontdekken. De brandkast, waaruit ze genomen zijn, is ongedeerd gebleven. De justitie doet onderzoek. Er heeft zich te Arasterdam weder een FEUILLETON. geval van hondsdolheid voorgedaan, Het muil- korvengebod is dus weder voor vier maanden afgekondigd. Een onzer lezers verzoekt ons, met het oog op de nog altijd voorkomende gevallen van hondsdolheid, bier 'liet volgende stukje af te drukken uit een oude Courant, waarin een middel tegen deze vreeselijke kwaal wordt aan gegeven Een Saksisch boschwachter genaamd Gastel die 82 jaren oud was geworden en zijn geheim niet met zich in het graf wilde nemen, heeft in de //Leipziger Zeitung" het volgenden mid del bekend gemaakt tegen den beet van een dol len hond, welk middel hij sedert 50 jaren met het beste gevolg op menschen en dieren heeft aangewend: A-Men neme dadelijk warme azijn of lauw water, wassche de wonden uit en droge ze goed af. Dan giet men eenige droppelen mineraal-zoutzuur in de wonde". Daar minerale zuren het speeksel-vergift oplost, zal men de rampzalige gevolgen voorkomen. "Statui. Te Loosduinen is dezer dagen een zee paling gevangen, die 25 pond woog. Te St. Oedenrode is, evenals te Veghel in de afgeloopen week 's avonds ten acht ure een schok van aardbeving gevoeld, vergezeld van een rommelend geluid. Het herinnerde den oude van dagen eene dergelijke schudding, die voor ongeveer 80 jaren waargenomen werd. Door den ingevallen dooi zou volgens den te Urk geplaatsten leeraar, het eiland voor de eerste zonde bewaard zijn gebleven. Men was daar namelijk voornemens, om in het be gin der afgeloopen week een harddraverij op schaatsen te houden, bij welke gelegenheid de leeraar daags te voreu heeft verkondigd, dat ieder, die aan dat heidensche werk zou deel nemen, de eerste zonde op het eiland zou brengen en dan ook als lid der kerk moest worden geschrapt. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Dordrecht is in de vorige week behandeld de zaak tegen den stationschef en twee beambten der Staatsspoorweg aldaar, die een reiziger, welke zijn kaartje liet vallen, voor beschonken aangezien, hem gewcldadig naar het bureau medegegenomen en hem dus verhinderd hadden zijne reis voort te zetten. De reiziger deed eisch tot schadevergoeding, de officier van justitie concludeerde tot veroordeeling van den stati onschef tot 15 dagen celstraf en 2 geldboeten, elk van f 8, en van de beide beambten tot eene gevangenisstraf van 8 dagen, maar tot ontzeg ging van den eisch tot schadevergoeding. De heer mr. van der Noorda, verdediger der be klaagden, concludeerde tot vrijspraak, bij gemis van een overtuigder.d bewijs, en tot ontzegging der civiele actie. Naar men te Lollum verhaalt heeft de Oorspronkelijke novelle. Geen vreugd vormt de grondtoon mijner zangen, Maar diepe droefenis. 13. De baron von Walhaus. Gelukkig bevond zich in de nabijheid de woning van den houtvester, waarheen Bernard den liefelijken last zoo snel mogelijk voerde. sGoede vrouw!" sprak Bernard tot de gade des houtvesters, «vergun mij, dat ik deze dame even in uw huis breng, en »Wat zie ik, Dorothea? Heeft zij een ongeluk gehad? Wat is haar overkomen? Och, lieve tijd, die beste juffrouw Dorothea, ze is toch niet ziek?" »Ze is gelukkig rnet den schrik vrijgekomen. Het paard, waarop ze reed, is aan 't hollen geraakt e gelukkig kon ik haar nog in tijds ter hulp snellen. Terwijl Bernard deze korte raededeeling aan de belangstellende en nieuwsgierige vrouw deed, had hij Dorothea in eene gemakkelijke houding geplaatst, en haar de polsen en slapen met azijn gewreven en haar azijn laten opsnuiven. Toen zij bijkwam viel haar oog op haren redder, die in afwachtende houding tegen over haar stond. sik 'ben u zeer verplicht, mijnheer." stamelde de jonkvrouw. Mag ik weten wie mij zoo e moedig redde''" »Het verheugt mij, schoone dame, dat ik de ge lukkige was. die u hulp kon verleenen. Mijn naam isik wil zeggen, ik ben student." sMaar uw naam?" Bernard Steenhuis." Bernard zweeg. Voor 't eerst zijns levens gevoelde hij wat een naam beteekent. Nog maar weinige oogenblikkcn had hij Dorothea ontmoet, maar die waren ook voldoende om eene innige en teedere liefde voor haar in zijn boezem te wekken. Voor niets ter wereld zoo hij dit hebben willen openbaren, want hij wist immers niet eens, wie hij gered had, veel minder of zij al verloofd was. Bernard trachtte dus zijn gevoel te beheerschen en sprak »Mag ik ook uwen naam weten?" sik ben freule Walhaus. Mijn vader woont op 't kasteel, dat zich op een kleinen afstand van dit bosch bevindt." Bernard kleurde tot over de ooren. Het speet hem innerlijk, dat zij zulk eene voor name dame was. »Kom," sprak de freule, die bespeurde, wat er in de ziel van Bernard omging, skom, ik ben nu weer wel en zou gaarne naar huis .willen gaan." »Ge zult toch niet alleen willen vertrekken?" »De houtvester zal mij vergezellen. sis uw man niet to huis, goede Martha." sDat spijt mijl" sZoudt gij mij vergunnen u naar huis te geleiden?' vroeg Bernard. »Gij zijt inderdaad te goed. Evenwel zou mij thans niets aangenamer zijn, dan dat gij mij ver gezeld et. Mijn paard, dat anders zoo mak is, schrok var een wapperenden vlag, welke een knaap, die in 't bosch speeldein de hand hield. Indien uwe onverschrokkenheid mij niet gered had, wie weet, hoe 't met mij ware afgeloopen Daarom, mijnheer, zeg ik u nogmaals hartelijk dank. Maar gaarne zou ik ook mijn vader in de gelegenheid stellen persoonlijk 't zelfde te kunnen doen." sNiets is mij aangenamer, freule, dan uwen wil in dezen te volvoeren." Spoedig had Bernard de paarden voorgebracht en reden de jongelieden onder gczelligen kout, stap voets naast elkander voort. De baron stond juist buiten, een luchtje te scheppen, toen zijne dochter met Bernard't slotplein opreed. In een ommezien had Bernard de freule van 't paard geholpeu en boog toen zeer beleefd voor Walhaus. Deze beantwoordde van zijnen kant dien groet even beleefd. Hij begreep er echter niets van, maar noodigde Bernard niettemin uit binnen te komen. Zorg gij voor de paarden, Adolf," gebood de baron. Spoedig had Dorothea nu alles verhaald, 't Gelaat van Walhaus was weer opgehelderd. Hij stond op, reikte Bernard do hand en zeide: duivel persoonlijk aan die plaats een bezoek gebracht. Hij moet door een vroom man in 't holle van den nacht tusschen 13 en 14 Jan jl. op een hiemstede zijn gezien Dinsdag morgen had op de spoorlijn BoxtelWezel een treurig ongeval plaats. De trein die, die van het station Óeffelt was ver trokken overreed tusschen gemeld station en Haps een manspersoon, die geheel vermorseld werd. Hoe het ongeluk plaats had is nog onbekend. Buitenland. Toen "de Reis om de Wereld" in Parijs werd gemonteerd, wendde de directeur van de Porte St. Martin, de heer Larochellc, zich tot Jamrach, den handelaar in wilde diereu, te Londen, om een olilant Jamrach bood hem kleine olifant te koop aan voor f 2880, of te huur voor f 24 per avond Larochelle kocht den olifant niet, en daar //de Reis om de Wereld" 400 maal werd opgevoerd, betaalde hij f9600 huur. Te Weenen is men ongerust, dat plot seling een brug, een stoomboot, eeuige huizen, of alles te samen in de lucht zal springen. Na de ramp te Bremerhaven hebben eenige ambtenaren van het ministerie van Koophan del, drie d'oozën met dynamiet, die daar voor handen waren willen doen verdwijnen. Die doozen zijn twee jaren lang ongeopend bewaard gebleven De ambtenaren verzochten dat, zoo ongemerkt mogelijk de doozen door de politie in het water zouden worden geworpen. Een geheim agent werd met die taak belast, maar een ander geheim agent zag die geheimzinnige daad, en vischte twee van dc doozen op, die hij aan den kommissaris gaf. De derde is niet gevonden, en nu vreest men in Weenen, dat die doos plotseling door eenige aanraking ontploffen Zal en groote verwoesting te weeg zal brengen. Met zulke verhalen zou men de heele wereld in angst kunnen brengen. In een te Buenos-Ayres verschijnend blad, La voz de Rio Cuarto komt een uitvoe rig artikel voor over den //Max Havelaar." Van genoemd werk wordt binnenkort een Spaansche vertaling te gemoet gezien. Volgens den Hamburger Reform is Tho mas Thompson het Bremerhaven-monster reed9 in 1866 in handen der politie ge weest wegens het doen zinken van schepen, waarin hij goederen had geladen, die ter waarde van 24 000 p. st. waren verzekerd. In Cincinnati heeft Zaterdag jl. een ern stig spoorwegongluk plaats gehad. Een trein pas seerde een brug, die over de Saping Grove Avenue ligt. De brug beweek, zoodat de lo comotief en vijf wagens naar beneden stortten, waardoor drie personen den dood vonden. De bureaux van de Coopc-rative Bank te Londen werd oiimiddelijk gesloteu na de arres tatie van Richard Banner Oakkley. Deze Bank had zestig bijkantoren in de provinciën eu ver scheidene op het Vasteland Het passief bedraagt ongeveer f 50,000, het actief nihil. De //Farmer" zegt, dat de invoer van versch vleesch uit Amerika op de Londensche markt steeds toeneemt, Zaterdag jl. werd het vleesch aangebracht van 150 stuks hoornvee en van 200 varkens. Het bevond zich in een uitmuntenden toestand en vond gretig koopers. In de jongste zes weken beliep de invoer 800 ton en men gaat 't thans op groote schaal ex- ploiteeren. In den laatsten tijd is in de bladen weder sprake geweest van een monsternalatenschap van zekeren Jacques Dubois, die in 1638 er gens in België zou geboren en in 1704 te Batavia zou overleden zijn. Men spreekt van niet minder dan 60 millioen, en het schijnt eene waarheid, dat sedert meer dan een eeuw alle elkander opgevolgd hebbende koloniale bestu ren zijn lastig gevallen met allerlei aanvragen en verzoeken van allerlei liefhebbers voor deze nalatenschap. Het Weekblad van het Regt ver neemt thans van goederliand, dat de Staat de zer dagen ten verzoeke van zekeren timmerman T. Dubois in Limburg voor den Hooge Raad is gedagvaard, niet tot uitkeering dezer rijke erfenis, maar op grond van art. 1922 B W. tot afgifte van alle stukken, titels en beschei den, daartoe behoorende, als zullen zijn stuk ken aan beid epartijen gemeen. Pruisen heeft volgens de tabellen der inkomstenbelasting 2U2. Berlijn 71 thaler- millionairs, dat wil zeggen, lieden die minstens 15U.00U mark of 50,000 thaler inkomen hebben. De rijkste dezer Cresussen woont te Dusseldorp met een inkomen van 1,190,000 thde daarop volgende tien kunnen jaarlijks aangeslagen worden op een inkomen van 7O0000 tot 270001) th. Voorts daalt het inkomen der 202 millionairs van 270,000 tot 52,000 th. Onder de 71 dezer vermogenden die Berlijn telt, worden 13 op 52.000 th., 17 op 62,000 9 op 74,000 ea 10 op 90,000 th. inkomen geschat. 22 brengen het tot over de 100,000 th. BesluitenBenoemingen, enz. De luitenant ter zee der 2e kl. J. H. M. Jansen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den l9n dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Dc tot luit. ter zee der 1ste klasse bevorderde luit. ter zee der 2de kl. A. P. Tadema wordt met den 16n Febr. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. «Mijnheer, zoo gij mij ooit noodig mocht hebben, ben ik tot uwen dienst. lieden blijft gij toch zeker onze gast?" oGaarne zou ik aan uwe vriendelijke uitnoodiging gevolg geven, maar ik vrees, dat mijne huisgenooten ongerust over mijn lang uitblijven zullen zijn, en en daarom sZuIlen we u tor hulp komen." De baron trok aan de schel. Een bediende verscheen. »Zeg aan Adolf dat hij hier komt!" De bediende gehoorzaamde. Wees zoo goed, mijnheer, den rijknecht een be richt van uwe hand mede te' geven." Gaarne en gewillig voldeed Bernard hieraan. 't Was werkelijk een goed man, die baron von Walhaus, maar een aristocraat van 't eerste water. Walhaus was geen aristocraat door wetenschap, of wilt ge liever, geen wetenschappelijke aristocraat, neen 1 aristocraat door geboorte en rijkdom. Fier en trotsch was hij van nature; maar 't verstand zat hem, even als zoo menigen rijkaard, volsterkt niet in den weg. Hij was mild en goed voor de armen en werd door allen die hem kenden geroemd. Wie hem echter dorst tegenstreven of in den weg treden moest oudervinden dat von Walhaus er de man niet naar was om den vlag te strijken. Ieder, die niet van adelijke geboorte was, achtte hij verre beneden zich. Mevrouw von Walhaus was een zachte, goedaardige Duitsche vrouw. De eenige dochter, Dorothea, die zij had, beminde zij als haar oogappel en 't deed haar goed 'tjonge raensch te kunnen danken voor zijne edelmoedigheid aan hare lievelinge bewezen. De baron was bijzonder spraakzaam en toen de student vertrok moest hij beloven zijn bezoek spoe- te zullen herbalen. Bernard beloofde dit gaarne Toen Adolf hem des avonds, 't slot van den baron lag circa f uur van don stad, vergezelde was Ber nard zeer stil. Yoor 't eerst zijns levens voelde hij een nieuwe drift, edel en rein als zijne ziel zelve, maar ook 2oo krachtig dat hij die niet bedwingen kon. Hij gevoelde zicli meer treurig dan opgewekt. „Zul deze dag mij geluk of ongeluk baren," vroeg hij zich zeiven af. Adolf ontving eene goede fooi, toen zij de stad bereikt hadden, boog als een knipmes en reed weer spoorslags heen. Franzen en zijne echtgcnoote meenden dat Ber nard niet te wel was en raadden hem rust te ne men. Zij vermoedden echter niet wat de oorzaak van zijn leed was. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1