Nieuws- en Advertentieblad. V Woensdag 9 Februari. Jï§. 1536. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgevers. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS HELOERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. Aanbesteding. Op VRIJDAG den 11 FEBRUARIJ 1876 des avonds ten zeven ure zal aan het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, alleen bij inschrijving, op nieuw worden besleed De levering van Schoolboeken, en Schooibehoeften aan de Open bare Lagere Scholen in de ge meente Helder. De voorwaarden van besteding liggen, op de gewone kantooruren ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 7 Feb. 1876. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Ofïiciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 Februari 1876. Ds. C. A. Kinderman», predikant bij de Evang. Luthersche gemeente alhier, komt voor op het geformeerde drietal te Amers foort. Dc netto opbrengst van de looneelvoor- stelling gegeven door het jongelings-college Nut en Genoegen, ten voordeele van de wed. J. C. Lub bedraagt f 147 18. Zaterdag avond jl. heeft een tamboer, van het gedeelte mariniers alhier in garnizoen, zich door ophanging van het leven beroofd, en wel ten huize van zijn dulcinea, die hem eenige oogenblikken te voren de verzekering had gegeven, niets meer van hem te willen weten en zich daarna tot het doen van eenige boodschappen een oogenblik uit hare woning had verwijderd. Zaterdag nacht heeft een schepeling van een in de haven liggend Italiaansch schip, den houder van een danshuis in de Nieuwstad alhier verscheidene diepe sneden in de hals en het aangezicht toegebracht. De dader is door de politie in arrest genomen. Men bericht ons van Terschelling bet volgende Ten bewijze dat de koude zeelucht geen nadeelige invloed heeft op de gezondheidstoe stand der bewoners van dit eiland kan dienen, dat bij eene bevolking van 3200 zielen, ge durende de maand Januari geen enkel sterfge val heeft plaats gehad. In het vorige jaar zijn van het koloniaal erf depot te Harderwijk ruim 80 militairen (ongeveer 2 pet. der totale werviug) gedeser teerd, zonder dat het mogelijk was hen te achterhalen Door het departement van Financiën zul len den 22 Februari a. s. te Delft worden ver kocht o. a. 5000 buiten dienst gestelde getrok ken geweren en 462 id. gladloopsgeweren. Men schrijft uit Groningen dd. 4 Febr. Een voornaam graanhandelaar hier ter stede heeft zijne betalingen bestnakt. Het pas sief raamt men op minstens f 4U0 U0U. De rechtbauk te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak van den zaakwaarnemer Van Wijk, die beschuldigd werd lichtgeloovige liedeu met uitzichten op eene erfenis geld afhandig te hebben gemaakt en dezen veroordeeld tot vier jaren gevangenis straf, drie boeten van f 25 en tien jaren ont zetting der rechten, genoemd in art. 8 der wet van J854. Naar men verneemt zal eerstdaags bij loting worden uitgemaakt, welke militiens van de lichting van 1875, die bij de regimenten nog in dienst staan, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen gaan. Vrijdag heeft er te Assen een brutale diefstal plaats gehad ten kantore van den ont vanger der registratie. De dieven hebbeu de ruiten uitgesneden en zich zoo de toegang ver schaft. Zij hebben zich echter met ongpveer f 37 moeten tevreden stellen, daar de door hen geopende lessenaar slechts die som bevatte. De justitie doet onderzoek. Men meldt uit Huizen dd. 3 Febr. Drie wildstroopers hadden heden nacht goede- zaken gemaakt en verzochten dien morgen aan den smid V. aldaar, of zij bij hem even een zak met goederen mochten laten staan, om die straks weêr af te halen. Dit liet hij toe, niet vermoedende, dat zij stroopers waren. Nadat zij vertrokken waren, trok het de aandacht van den smid, dat in de zak beweging kwam. Hij zag er in en vond 8 ganzen (waarvan éen nog leefde) en een partij eendvogels, waarop bij naar den veldwachter Koopmans ging, die met zijnen ambtgenoot Dijkstra zich naar het huis van den smid begaf om de eigenaars van den zak op te wachten. Het duurde niet lang of alle drie kwamen om de zak af te halen maar dit was onuoodig. Zij werden gearresteerd en naar Leeuwarden opgebracht, met de ganzen, de eendvogels en twee geweren. Aangaande de ontvangst der uit Atjeh terugkeerende mariniers te Amsterdam, bericht men o. a. het volgende: FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Geen vreugd vormt de grondtoon mijner zangen, Maar diepe droefenis. 45. De bahon von Walhaus. De baron knikte toestemmend. «Uwe welwillendheid jegens mij, geeft mij moed vrij en rondborstig tot u te spreken. Weet dan mijnheer Walhaus, dat er tusschen uwe dochter en mij eeno wederzijdsche genegenheid is ontstaan. Wij beminnen elkander. Mag ik hopen, dat gij Als had een electrieke schok hem getrollen stond Walhaus plotseling op en sprak op hoogen toon: «Als ge mijn niets anders hebt mede te deelen dan kunt gij alle verdere moeite wel sparen. Zet zulke dwaasheden gerust uit uw hoofd. Stellig, 't is al te zot om er veel woorden aan to verspillen. Ik -wil u niet bcleedigen, maar ik kan mijne dochter niet aan iemand van uwen stand uithuwelijken, dat nooit! De adel kan en mag zich niet onteeren." «Is dat uw laatste woord, mijnheer?" vroeg Bei nad. «Neen, mijnheer Steenhuis, ik wilde er u alleen nog maar opmerkzaam op maken, dat uwe verdere bezoeken mij niet zeer aangenaam zouden zijn." Bernard stond op. boog even en verliet't vertrek. De baron trok haastig aan de schel en beval den bediende dan heer Steenhuis uit te laten. In éen woord, de plechtige ontvangst der moedige strijders heeft niet aan de verwachting beantwoord, ondanks dc vele moeite die men zich gaf. Te betreuren zijn de vele onge lukken, die bij dezen wanordelijken optocht plaats hadden. De kroegen hebben goede zaken gemaakt, eu in vele huisgezinnen waren heden koude aardappelen met ruzie de hoofdschotels. Uit Rotterdam wordt o. a. gemeld: Het gedrang der massa, ondanks het slechte weer op de been gekomen, maakte echler, dat die optocht nog al erg in de war liep en allerlei ongelegenheden ontstonden, die van een op dringende en wanordelijk door elkander loopende menschenmenigte onafscheidelijk zijn, zonder dat evenwel groote ongeregeldheden ontstondeu. Slechts met veel moeite en bij kleiue troepjes gelukte het den met uitbundig gejuich begroete krijgers in de. kazerne te komen, waar hun in een net versierde zaai een feestmaal werd aan geboden, waarmede de plechtige ontvangst ten einde liep. In de tweede helft van Maart a. s. zal te 's Hage een vergelijkend examen worden ge houden voor Nederlanders, minstens 20 jaar oud zijnde en den leeftijd van 30 jaar nog niet bereikt hebbende, die genegen zijn op de in de St.-Ct. (no. 10) aangekondigde voorwaarden te worden aangesteld tot militair opzichter der genie 3e kl. bij het Ned. Indisch leger, Blijkens een bij het dep. van Koloniën ont vangen telpgram van den gouv.-gen. van Ne der!. lndie heeft de generaal-majoor Pel den 26 Januari uit Atjeh bericht, dat Boekit Seban gelegen in IV Moekim, den 24sten bezet is dat de ageerende troepen den 25sten naar Pakau Bader teruggekeerd zijn, en dat de gezond heidstoestand gunstig was. 28 Januari rukten drie kolonnes een uit de IV en twee uit de VI Moekim door de kloof van Daroe tegen de IX Moekim op Door moeielijk terrein, met veel moerassen, bereikten zij dien dag de vlakte van Daroe, waar gebivouakeerd werd. De vijand had grooteu tegenstand geboden aan onze zijde sneuvelden 2 minderen en werden de luitenant van Vooren en 10 minderen gewond Den 29n Januari rustten de troepen. Den 30iv werden de operatiën voortgezetweder was het terrein moeielijk en de tegenstand hevig de kampong Daroe werd genomen en verbrand aan onze zijde werden 19 minderen gewond. 31 Januari werd de kampong Oleh Soesoe met de daarbij behoorende moskee genomen en voortgerukt tot Lampermei, waar gebivouakeerd werd. Een dwangarbeider sneuvelde, twee min dere militairen en een koelie werden gewond. Panglima Matsa, hoofd in Moekim Daroe, bood zijne onderwerping aan. 1 Febr. werden verkenningen gemaakt naar Lamotong en Lamkoenjit; vier man werden gewond. De geest der ageerende troepen wordt uit muntend de gezondheidstoestand ongunstig genoemd. De chef van den geneeskundigen dienst te Atjeh rapporteert, dat er bij deop2LNov. 11. onder behandeling gebleven lijders ten ge tale van605 tot en met SOn Nov. zijn bijgekomen 456 Hij, die eenig gevoel van eigenwaarde heeft, moet zich eervol in den strijd gedragen. Bernard Steonhuis bezat, een levendig en goedge plaatst gevoel van eigenwaarde. Veel liever zóu hij zijne liefste wenschen onvervuld ziendan eene vervulling te erlangen door bedelarij om der grooten gunst. Door vleierij zijn doel te bereiken, lag niet in zijn karakter. Dan nog liever getroostte hij zich de grievendste teleurstellingenven zag hij zijne zoetste hoop verijdeld, dan zich in allerlei hochtcn te willen wringen. Was dan zijne liefde voor Dorothea niet welge meend, niet innig, dat hij er zich geene opofferingen voor getroostte? Ja, Bernard beminde dc freule met al de kracht cencr eerste en reine liefde, maar hij was er van overtuigd, dat plicht den mensch voorschrijft zelfs 't dierbaarste daaraan te offeren. Toen hij 't slotplein achter zich had, stond hij nog een oogenblik stil, wierp nog eenmaal een blik naar 't kasteel en vervolgde toen weemoedig zijnen weg. Langzaam slenterde hij voort in de fraaie laan van hooge, forsche pijnboomen, toen de hout vester hem onverwacht ter zijde stond. «Dag mijnheer Steenhuisl" zei de laatste. «Dag goede man!" «Is mijnheer niet wel?" «Waarom vraagt gij dit?" was de knorrige we dervraag, want Bernard voelde zich niet gestemd om een gesprek over weinig beduidende zaken met den praatgragen houtvester aan te vangen. Intus- schcn was de houtvester goed op de hoogte van zaken, die voor Bernard van gewicht waren om to weten, en daar hij 't jonge mensch gaarne mocht lijden, wilde bij ook gaarne zijn hart lucht geven. Hij liet zich dus door 't vrij norsche woord van Bernard niet afschrikken, maar zei: «De baron schijnt u weinig genegen. Ik kom zoo even van 't kasteel. Hij vroeg mij of gij mij wel eens kwaamt bezoeken." »Welk belang kan mijnheer Walhaus er bij hebben dit to weten »Hm, hm, de baron heeft een paar goede oogen,' «Wat meent gij?" «Ziet u. mijne vrovw heeft ook al gezegd: die mijnheer Steenhuis houdt veel van de freule, en de freule, al zegt ze niots, zij mag hem, geloof ik, niet minder lijden dan hij haar. Ziet u, mijne vrouw heeft een scherp oog, maar de baron is ook geen kind meer." «Maar wat heeft dit alles te beteekenen?" «Weet u. mijnheer, wij, mijne vrouw en ik. houden veel van u en ook van de freule. Daarom spijt 't me, dat de baron mij beval u niet in mijn huis te ontvangen." «Heeft hij dit dan gedaan?" >.ta, zoo even." «Welke bedoeling heeft de baron daarmede?' »U weet natuurlijk, dat freule Dorothea veel van wandelen houdt; dat zij gaarne mijne vrouw be zoekt, die van hare jeugd af reeds zooveel met haat- op had. De baron wil zijne dochter, die hij ten zeerste bemint, die wandelingen niet verbieden en hij wil niet gaarne dat zij u ontmoet. Ik geloof echter dat er werkelijk eene andere reden aanwe zig is." «Eeno andere reden?" Totaal Hiervan herstelden 274 werden geëvacueerd 158 en overleden 16 1061 448 613 zoodat er op 1 December lijders onder behandeling bleven. Onder de overledenen behoorde 1 niét-militair. Twee cholora-gevallen deden zich voor. In den gezondheidstoestand kwam geen merk bare verandering. Voortdurend kwamen vele gevallen van koorts voor en hieronder van pernicieusen aard. Het Algetn. Dagblad van Ned.-Indië meldt het volgende: Onze correspondent te Kotta Radja schrijft dat er veel koortslijders in het hospitaal liggen. De veeziekte die uitgebroken is, oefent op den algemeenen gezondheidstoestand een nadeeligen 'nvloed uit, daar er zooveel beesten worden afgemaakt dat geen versch rundvleesch kan worden verstrekt. Het eenige versche vleesch dat gegeven wordt,is varkensvleesch, waarmede inen zich moet benelpen, daar kippen en een den verkocht worden voor f 3 het stuk. De opiumpachter te Solo is thans aan het Gouvernement schuldig: f 6000 als boete over September, f 89,120 als pachtschat en boete over Oct., f 114,340 als pachtschat en boete over Novf 30,000 voor de tien pïcols opi um, welke hij voor het debiet in Januari a. s. ontvangen heeft. Te zamen dus f 239,460. Van Batavia dd. 31 Dec. 75 schrijft men De veiligheid laat, ook hier ter hoofdplaats, nog veel te wenschen over. In de vorige week kwamen twee diefstallen met inbraak voor, en verscheidene kleinere diefstallen, terwijl een paar militairen werden beroofdeen der laatsten werd in de rivier geworpen waaruit bij geluk kig nog kon worden gered, een vreemdeling rd een valies met een bedrag van f 3300 ontstolen. Het zakkpnrollers-bedrijf wordt op vrij groote schaal uitgeoefend. Over de onveiligheid langs den spoorweg tusschen Djocjo en Solo werd zeer geklaagd. AauhoudeTid worden goederen vermist uit den per spoor verzonden fakturen, voornamelijk dranken en sigaren, dis bijzonder in dfen smaak der dieven schijnen te vallen. Den aanval op het residentiehuis te Menado zal men zich nog wel herinneren. Zeventien der oproermakers zijn gestraft, een met den strop, en de overigen met twaalf en zes jaren dwangarbeid. Het is nu gebleken, dat hun plan was de geheele christenbevolking te vermoor den. Het hooggerechtshof heeft Abels schul dig verklaard aan het maken van valsche bank biljetten veroordeeld tot 15 jaren tuchthuis straf, en den medeplichtige Goei Sing Tjong tot 12 jaren dwangarbeid in den ketting bui ten Java. Het recht voor den verkoop van opium in het klein te Batavia en Bantam is, na twee openbare uitbestedingen, voor de jaren 1S76 en 1877 onderhands gegund aan den Chinees Tau Kang Soei, zoon van den majoor der Chineezen alhier, voor de som van f 65.000 'smaands. Van Plymouth wordt getelegrafeert De Saxonian heeft berichten uit Venezuela tot 14 Januari aangebracht. De oorlog tusschen Nederland en Venezuela werd geacht op het punt van te beginnen te zijn. Er werden groote toebereidselen gemaakt. Mej. wed. Wr. Barendregt-van Gent te Charlois vierde 2 Februari haren 87en verjaar dag, in het bezit van 18 eigen of aangehuwde kinderen, 122 kleinkindeaen eu 118 achter kleinkinderen. In de «Kölnische Zeitung" komt eetie waarschuwing voor van professor Nobbe, (een zeer bevoegd persoon in deze) tegen het vervalsch- te klaverzaad. Men vermengt het niet quartz- zandsteen en dit bedriegt het oog zoozeer, dat de geoefendste kenner er het slachtoffer van wordt. Dit surrogaat wordt thans reeds in Vijf soorten vervaardigd, nl. tot vermenging onder roode, witte, Zweedsche en groene klaver. De prijzen varieeren van 4} tot 81 M. per 50 jilo. De plaats van afzending is Praag. Aan deze vervalscliing wordt het topgeschreven, dat de klaveroogst verleden jaar bijna overal mis lukt is. - Voor honderd jaar kocht een schatrijk Amerikaan voor geringen prij3 een groot stuk land. Een jaar later verkocht hij het weer, op conditie, dat, na 99 jaar, het stuk land hem of zijn erfgenamen weder zou toe- behooren. Op genoemd terrein is nu Chicago gebouwd. Zondag jl. waren de 99 jareu van het koopcontract verstrekeu. De eenig over- «Ja, mijnheer Bernard." «Weet gij ook welke?" «De baron wil zijne dochter uithuwelijken. Er schijnt op 't kasteel 't een en ander uitgelekt te zijn. Nu is 't in den laatsten tijd in 't oog ge- loopen, dat Dorothea veel afwezig was. De baron vermoedde wat er de oorzaak van was, en sedert hij u de vorige week in gezelschap zijner dochter aantrof, hooft hij besloten 't huwelijk zijner dochter te bespoedigen." «Gij zijt goed ingelicht," zei Bernard. «Dat gaat nog al." «En weet ge ook aan wien de baron zijne dochter wil uithuwelijken?" «Men zegt aan een neef. Ofschoon deze arm gewor den is tengevolge zijner verkwistende en buitensporige levenswijze, zou Walhaus dien neef gaarne tot schoonzoon verheffen, al ware 't maar alleen om dat die neef op een adelijke afkomst kan bogen. Maar 't is waar ook, ik zou 't voornaamste nog vergeten. Mag ik u dit briefje overhandigen, dat Dorothea mij voor u ter hand gesteld heeft?" Bernard nam 't briefje met bevende hand aan, verbrak 't zegel en las: Geliefde Bernard! Morgen willen mijne ouders mij verloven aan mijnen neef. Mama maakte mij zoo even met dat plan bekend. Nimmer zal ik den wensch mijner ouders kunnen vervullen, want. zoo men al niemand mag haten, toch zou ik mijn neef Karei Walhaus nimmer kunnen liefhebben. O. hoe grieft 't mij, mijne ouders te moeten weerstreven. Kom van tijd tot tijd den houtvester be zoeken en geloof mij voor eeuwig Uwe Dorothea. «Ik dank u voor uwe moeite, maar ik heb haast. Binnenkort bezoek ik u, of gij moestsprak Bernard. Kom zoo dikwijls 't u belieft," antwoordde de houtvester. De weinige woorden van Dorothea hadden Ber nard weer vrij wat moed gegeven, ofschoon hij aan den anderen kant vreesde dat zij in den feilen strijd tusschen liefde en plicht zou bezwijken. Bernard Steenhuis wist dat er meer strijders bezweken waren, hoewel ze met moed den strijd aanvaardden. Hij wist echter ook. dat 't edel en groot is alles te leeren dulden en dragen en lijden en dat 't lafheid is een deel van onzen strijd op de schouderen van anderen te laden Met moed gestreden en geleden, des noods als 't zijn moet met inspanning van al onze ziels- en lichaamskrach ten. maar nimmer morrende en klagende, want strijd sterkt, scherpt, staalt. Die klagend lijdt en steunend strijd heeft geen moed. Die moedig strijdt en valt, valt als een man. Gelukkig de mensch, die «n en door den strijd edeler en beter wordt, die niet door den eersten den besten storm wordt ter neder gerukt, maar met waardigheid den te genspoed draagt en in zijne ziel God nog kan dankon voor 't goede dat hij geniet. Gelukkig de mensch. wien de strijd wel tot ernst stemt, maar niet verbittert: die zich kan verheugen in den zegen, dien anderen ondervinden en de af gunst uit zijn hart verbant. Zulk een man was Bernard Steenhuis. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1