Nieuws- eu %èÊéj» Advertentieblad. Woensdag 23 Februari. JÏ9. 1540. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adtertenteen van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Helder, Nieu'wédiep, Willemsoord, enz. 22 Pebruari 1876. Vrijdag middag maakten twee aankomende jongelingen jacht op de geldlade van een spek slager in het Westeinde, te 's Hage terwijl deze een oogenblik afwezig was. Een der jongens deed een greep in de lade, terwijl de andere wacht hield. Juist wilden zij zich met den buit verwijderen, toen de eigenaar terugkeerde en een der jongens bij den arm greep door een handig toegebrachten klap wist dc andere jongen zijn kameraad te ontzetten. De slachter achterhaalde echter de vluchtelingen en kreeg het geroofde terug. Men schrijft uit Leiden over het geheim zinnige lijk aan het Pad.Sedert eenige dagen werden veler gemoederen ontsteld door het bericht, dat iemand, 's avonds van Warmond naar hier gaande, onderweg het lijk van een vermoorde vrouw gezien had en dat de politie, na 't ontvangen van dit bericht, op de aan gewezen plaats niets hadden gevonden. Politie en justitie hebben haar nasporingen voortgezet, maar deze hebben tot heden tot niets geleid. Intusscheu begint men meer en meer te ge- looven, dat de geheele moordgeschiedenis ge zichtsbedrog is geweest. De ziener moet bekend staan als tamelijk afgetrokken. Onlangs moet bij een winkelier gewaarschuwd hebben, dat de bovenverdieping in laaie vlam stond, en bij onderzoek bleek, dat er een nachtlichtje voor het raam stond te branden. Het publiek wordt na zulke berichten kalmer, en aan het geheele moordgeval wordt hoe langer hoe minder ge loof geslagen. Door een onbekende is aan den burge meester van Harlingen een gift van f200 ge zonden om eenige verkwikking aan hoogbe jaarde, zieke en zwakke armen dier stad uit te deelen. Een lOjarige werkster, A. v. E de stoomweverij der gebr. Visser te Amersfoort, verloor door het afbreken van een touw, waar mede een goederen mand naar beneden gevoerd werd, het evenwicht en viel levenloos ter aarde, Als een bijzonderheid wordt verhaald, dat te Rotterdam nog de laatste weduwe leeft van die, wier mannen met v. Speyck in 1830 omgekomen zijn. Deze weduwe, wier man hofmeester op de boot was, is thans 85 jaar oud, geniet een bloeiende gezondheid en bezit van haar geheele familie nog slechts een eenige dochter. In Geldermalsem is op Jast van den Burgemeester door den veldwachter procesver baal opgemaakt, tegen ambachtslieden die op een stukje grond aardappels teelen en dit land op Zondag bewerkten. De kantonrechter veroor FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. 't Valt licht een mensch te helpen, maar dit kiesch te doen valt uiterst zwaar, 18. De ONMÉÊpOÓÖENnË huisheer. De torenklokken kondigden 't negende uur den middag aan. De heldere gasvlammen verspreid den een vroolijk licht in de straten en op de grach ten van de woelige stad. 't Was vinnig koud, want 't vroor dat t kraakte. De meeste lieden liepen op een sukkeldrafje langs 's Ileeren wegende dienst boden, die 't «avondje" hadden om hare ouders te bezoeken, hadden den dikken omslagdoek zorgvuldig over de kornet geslagen, en stapten wat sneller dan gewoonlijk aan den arm harer vrijers voort. Nu weet ieder dat dienstboden, ik bedoel alleen Am sterdamsche, niet kunnen bogen op 't maken vat spoed als ze 's avonds eens om eene boodschap uit gezonden worden en op den «uitgaansavond allerlei verontschuldigingen, voor te laat te huis komen weten in te brengen. Ter rehabilitatie, ten minste eenigermate, der Amsterdainsche dienstboden merk ik op, dat 't in deu Haag mogelijk nog erger is dan in Amsterdam, althans men heeft daar eene vereeniging in 't leven geroepen tot verbeterin van t dienstboden personeel. deelde de beklaagden tot eene boete van 5 centB. Te De Wilp, gemeente Marum, heeft volgens de Pr. Gr. Ct. een vader met zijn zoon zulk een hevigen twist gekregen, dat de zoon in een vlaag van woede een scheermes nam eu zich daarmede zoodanig aan den hals verwondde, dat hij aan de gevolgen is overleden. In de vorige week had te Leeuwarden een bijeenkomst plaats van bestuurders van onderscheidene IJsverenigingen in Friesland, met het doel om paal en perk te stellen aan de kwade praktijken, die bij de hardrijderijen op schaatsen somwijlen onder de deelnemers "aats vinden. De ijsclub //Frïso" te Sueek, van elke de oproeping tot deze bijeenkomst was itgegaan, meende dat het beste middel zou zijn, de prijzen niet in geld, maar in voor werpen te doen bestaan en gratificatiën aan prijswinnaars te verstrekken, als gebleken was, dat er geen overleg had plaats gehad. Na uit voerige diseussieo werd de volgende motie aan genomen //De vergadering spreekt de wensche- lijkheid uit om, zoo mogelijk, overeenstemming te brengen in de prijzen, die jaarlijks zullen worden verreden en daaraan die bepalingeu vast te knoopen, welke de ondervinding noodzake lijk heeft gemaakt". Een commissie van 9 leden werd benoemd, om meer bepaalde voorstellen te doen naar aanleiding der gehouden bespre kingen en daarvan kennis te geven aan de vereenigingen, die zich hadden laten vertegen woordigen. Aan elk van haar is het recht ge geven, binnen vier weken yoorstellen aan de commissie te doen. Alweder is procesverbaal opgemaakt tegen een winkelier te Amsterdam wegens het ver boden houden eener loterij. Deze winkelier geeft aan iederen kooper voor f 30 twee nommers cadeau, waardoor de kooper kans heeft om een huis van f12,000 of wel f 10,000 in con tanten te krijgen. Indien namelijk het noinmer van het lot dat cadeau gegeven is, overeenkomt met het nommer, waarop in de Staatsloterij de f 100,000 wordt getrokken, dan is de geluk kige kooper eigenaar van het huis, of is hij daartoe niet genegen, dan kan hij f 10,000 contant krijgen. Maar er is een maar! bij. Ruim 500 koopen van f30 moeten verkocht zijn, eer de Staatsloterij geldt1, waarbij men het huis kan trpkken. De heer B. H. de Boer, oud-scheeps- gezagvoerder te Amsterdam, beeft concessie aan gevraagd vooreen dagelijkschen stoombootdienst van Enkhuizen op Amsterdam en vice-versa. Te Benschop werden 4 runderen en te Lopik 1 rund ten gevolge van longziekte ont eigend en afgemaakt. Overigens hebben in de af- geloopen week zich iu de proviucie Utrecht geen gevallen van longziekte voorgedaan, Met alle respect voor die alles en immer verbe terende lieden, wacht ik weinig hulp en werkelijke verbetering van hunne maatregelen of ze moesten bij 't, begin beginnen. Laat de meisjes eerst in school en huis beter opleiden, laat ze langer school gaan; gewen ze van jongs af aan orde, spaarzaam heid, vlijt, zindelijkheid en beleefdheiden de goede resultaten zullen niet achterwege blijven. Vergeef mij lezers, daar zouden we op ons stok paardje aan ,t rijden gaan, en wij dienen 't verhaal te vervolgen. 't Was dan bij uitstek koud en dubbel koud voor vrouw Steenhuis, want vuur had ze weinig of niet aan den haard en 't kleine stuk zwart roggebrood was niet toereikend den honger harer lievelingen te stillen. Zijt ge vader en moeder, lezer en lezeres, dan kunt ge u eenigermate 't grievend leed voor stellen, 't welk vrouw Steenhuis gevoelde. Ja zeker, de arme heeft zijne kinderen even lief als de aanzieniijke. Ik althans ben cr vast van overtuigd, dat do mevrouw, die uit gemakzucht den ganschen dag de kindermeid piet haar aanvallig wicht laat omsoilen, vrij wat minder liefde voor baar kind toont, dan de moeder, wier krachten uitgeput, voor geen geld ter wereld haar kind aan een ander ter verzorging en oppassing zou afstaan. Er zijn ouders die. hunne kinderen bijna den ge.- heelen dag op de kinderkamer laten doorbrengen: die ze zoo spoedig doenlijk ter kostschool zenden! Ik begrijp 't niet. Een van beiden, 'i Is zelfopofle- I rende liefde: liofde, die zich zeiven verloochent, Donderdag avond is bij Arnhem uit den poortrein, die ten 5 ure >40 min. naar Holland i vertrekt, toen deze reeds op gang was, een matroos uit een raampje gesprongen, omdat zijn kameraad niet bij hem wilde, komen zitten. Ondanks het gevaarlijke van den sprong, is de waaghals er zonder ongeluk afgekomen. Behalve de premie en medaille, die de vorige week door den burgemeester van Schier- monikoog, namens de directie der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij aan de bemanning der reddingboot werd uitgereikt, ontvingen zij nog van een onbekende uit Be verwijk de som van f 65, als blijk van waar deering van hare edele pogingen, om de be manning van de iu November 11. gestrande Frit/iof te redden. Door de ijverige bemoeiingen van den commissaris van politie teVenlo, den heer Van der Grinten, zijn op beeterdaad, met het uit geven van valschebankbiljetten, tweepersonen 1 Duitscher en 1 Nederlander, aangehouden geworden. Met een van f60 was dit geschied. Een bedrag van p. m. f 300 aan valsche. waarde werd nog bij hen gevonden. Men meldt, dat onlangs uit het Rijks magazijn van geneesmiddeleu naar Atjeh zijn verzonden acht honderd kilogram chinine, dat nu weder per telegraaf duizend kilogram van datzelfde geneesmiddel zijn aangevraagd. Te Avereest werd het lijk opgevischt van C. B., oud 26 jaar, bakkersknecht aldaar. "Vermoedelijk is onmatig gebruik van sterken drank de oorzaak van zijn dood. Bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk heeft zich een Franschman geëngageerd, die de lengte van 2.055 M. (twee meter en 55 mili- meter) bereikt. Dinsdag morgen stond voor de arron- dissements-rechtbank te 's Hertogenbosch terecht M. v. d. Linden, oud 16 jaren, beschuldigd van moord in de gemeente Beek, gepleegd op twee jeugdige kinderen. De beschuldigde, die in zijn geboorteplaats altijd bekend had gestaan als een meisje en ook Maria gedoopt en ge noemd werd, verscheen ter terechtzitting als knaap gekleed. Eerst voor een paar dagen schijnt hij in de gevangenis in het nieuwe pak gestoken te zijn. Het Openb. Min. achtte de schuld des beklaagden, wiens geestvermogens volgens verklaring van twee deskundigen in normalen toestand waren, wettig bewezen en eischte daarom als straf 20 jaren opsluiting in een verbeterhuis. In deu vroegen morgen van Zaterdag verlieten Jan Geense, smid en zijn broeder Gornelis Geense, boerenknecht, in ee-n vlet de gemeente St. Philipsland, gekleed in witte jassen uiet witte mutsen, om op de stroomen zeevogels te schieten, en. zijn tot dusverre niet weder gekeerd. Dien dag is door een schipper van Bruinisse de vlet drijvende gevonden, zoomede een witte muts. Men vermoedt alzoo, dat beide- personen verdronken zijn. Eerstgenoemde was gehuwd en laat een weduwe met 5 kindereu na. Dit voorval brengt een groote ontsteltenis in genoemde gemeente te weeg. Te Delft is een chevalier d'industrie. in verzekerde bewaring genomen, die ook reeds elders, o. a. te Haarlem en te 's Hage, eenige proeven van zijn bekwaamheid had gegeveu. Een door zijn meester weggezonden kleermakers knecht, J. H. L., van Amsterdam, had aan 't Oude Delft eenige kamers gehuurd, een voor zich zelf en twee voor zijn meester, die hij c-erstdaags verwachtte. Deze laatste was, naar hij vertelde, een vermogend mandie be geerde dat hij, zijn bediende, het zich aan niets liet ontbreken. Hij had dan ook reeds eenige dagen goede sier gemaakt en, om het vertrouwen van de verhuurster der kamers te meer te winnnen, gaf hij haar den raad de huur die zij op f37 had gesteld, tot f65 te verhoogen, zijn meester was rijk genoeg om die som te betalen. Men heeft J. H. L. voorloopig een kamer ter bewoning gegeveu. waarvoor hij ïd 't geheel geen huur meer schul- digd is en waar hij in stille afzondering, de onbestendigheid van 't mcnschelijk lot kan be peinzen. Naar men verneemt, is van Zaterdag op Zondag nacht jl een brutale diefstal gepleegd in het kantoor van het Stroohoedenveem op de Prinsengracht bij de Prinsenstraat te Amsterdam, het pakhuis de Arend. Op liet kantoor waren vijf lessenaars opengebroken, waarin even wel geen geldswaarde aanwezig was; maar de deur der brandkast was opengebroken, en daar uit een niet onbelangrijke som aan bankpapier en contanten ontvreemd. Men verneemt dat de Engelschman, die eenige weken geleden van Leerdam naai- Go- rinohem getransporteerd is, als verdacht vau verkeerde handelingen in de hardglasfabriek aldaar onmiddeliik weder door den officier van Justitie te Gorinchem op vrije voeten ge steld, daar het geval zich geheel anders blijkt toegedragen te hebben, dan men aanvankelijk meende. Op den 28n Januari werd te Rotterdam bericht ontvangen, dat de voortvluchtige Wins- low zich van New-York per stoomschip naar die stad had begeven, onder den aangenomen naam van J. Clifi'ton. Bij bet paeseeren vau Dungeness begaf de passagier Clifi'ton zich per loodsboot aan den Engelschen wal en van daar naar Brussel, uit welke plaats twee tele grammen door hem naar Rotterdam werden verzonden, die de politie op 't spoor van zijn verblijfplaats brachten. Toen de inspecteur te gemis aan liefde. Ik-moet 't eerste veronderstellen, want een vriend met een edel hart en warm gevoel heeft mij geleerd altijd 't beste in anderen te willen opmerken. En waarlijk! er zou meer liefde en menscheninin op de wereld gevonden worden zou minder liefdeloos geoordeeld en veroordeeld worden, indien ieder mensch dat. deed. Vrouw Steenhuis zat stil en peinzend met 't hoofd voorover gebogen naar den blinkenden ster renhemel te. staren. Die lonkclendo en tintelende sterren schenen haar zoo vriendelijk toe te lonken en balsem te gieten in bare gewonde ziel. Hare smart over de beleediging, haar door den onniee- doogenden huisheer aangedaan, kon ze voor een oogenblik vergeten maar morgen, morgen zou ze met hare kinderen op straat worden gezet haar Herman, haar echtgenoot, de vader harer kin deren. liet haar alleen, alleen met hare zorgen smart! En toch had diezelfde Herman haar e maal van liefde en trouw tot in den dood gefluis terd. De goede vrouw liet den tranenvloed den vrijen loop. Eene edele vrouw, strijdende en lij dende met geduld en zachtheid, is eene hemelsche verschijning. Onverwacht werd er aan de deur geklopt. «Binnen!" riep vrouw Steeübuisonwillekeurig en op 't zelfde oogenblik trad een man de kamer in en vi-oeg: r,Woont bier vrouw Steenhuis?" «Ja mijnheer!" gaf de bedrukte vrouw ten ant woord, zonder in duisteren te kunnen zien, wie de persoon was, welke voor haar stond. Zoo ongewoon was ze aan bezoeken, dat er eene rilling van schrik door hare Ic-den voer. Vrouw Steenhuis na dat 't, de deurwaarder of een zijner klerken was die haar nog de eene of andere noodlottige tijding kwam brengen. «Goed zoo," antwoordde de binnen gekomene, «bier is een pak aan uw adres." Eer vrouw Steenhuis van haren schrik was komen had de man ;t pak op tafel gelegd, haar vriendelijk gegroet en zich snel weer verwijderd. Door hare nieuwsgierigheid geprikkeld, wat dat pak inhield en van wie 't kwam ontstak ze met de meeste haast het lamplicht. «Wat een groot pak moe!" «Wat is er in moe?" vroeg 't jongste kind. «Vrouw Steenhuis sneed 't touw stuk, waarmee 't pak saamgebonden was. Een brief lag boven op van den volgenden inhoud Goede Vrouw! I-Iierbtj ontvangt ge 't geld om de ver schuldigde huur met do onkosten van ver volging te betalen. Ik ken uwen nood maar ook uwe eerlijkheid. Bovendien leen ik u nog vijf gulden tot dat ge in betere omstandigheden zijt ge komen. Ik raad u eene woning te huren waarvan dehuurmïnderbezwarend voor u is. Ik voeg hierbij nog 't een en ander, dat u wel tc pas zal komen. Gocl zegene u, beste vrouw! Een menschenvriend. Brussel kwam, was Clifi'ton reeds naar Rot terdam vertrokken. Den volgenden morgen meldde Clifi'ton zich dan ook te Rotterdam aan, ten kantore van de Ned. Amerik. Stoom vaartmaatschappij om een der depêches, aan mevrouw Clifl'tou" geadresseerd, te reclameereu en tevens een wissel op denzelfden verdichten naam in ontvangst te nemen. Van ditoogen blik af werd de heer Clifi'ton door de politie in al zijn gangen nagegaan, want tusschen ons land en de Ver. Staten bestaat er nog geen tractaat tot uitlevering. Op den avond vau dien dag kwam de stoomboot aan, waarop zijn vronw, schoonzuster en zoon waren achterge bleven, die echter niet door hem zelf van de boot werden afgehaald, 's Avonds was hij echter spoorloos uit Rotterdam verdwenen, en eerst later ontdekte men dat hij over Oostende naar Londen was gegaan, waar hij Maandag den 14 dezer in hechteuis werd genomen. Winslow had eenigen tijd voor zijn vertrek bij een jurist te Boston informaties ingewonnen aangaande de tractaten, door de Vereen. Staten van Amerika gesloten betreffende de uitlevering van misdadigers, waarover hij, zooals hij voorgaf, een hoofdartikel wilde schrijven in de «-Evcning News", welk blad hem toebehoort. Vroeger bekleedde hij een betrekking aan de //Boston Post", en voor dien tijd is hij methodistisch predikant geweest. Ezra Dyer Winslow, wiens aanhouding te Londen, op verzoek van het Amenkaansche gouvernement is geschied, heeft zich iu zijn vaderland schuldig gemaakt aau cplichterij, naar men zegt voor een bedrag van anderhalf millioen gulden. Op bet platteland van Luxemburg heerscht een zoo groote ellende, dat de bevolking gemach tigd is geworden boombladeren bijeen te zame len en in de gemeeutebosschen gras uit den grond te balen om zooveel mogelijk in het gebrek aan veevoeder te voorzien. Zeer veel werklieden zijn zonder arbeid, en het is te wenschen, dat met de voltooiing van den Prins-Hendrik-spoor weg onafgebroken voortgegaan worde, ten ein de hun werk te verschaffen. Volgens den New-Yorkschen correspon dent van de Indépendance wordt de machinery- hall van het tentoonstellinggebouw te Philadel- pliia voorzien van een Carliss-machine van 4UUO0 paardenkracht, welke de tentoongestelde ma chines in beweging zal moeten brengen. De kaïionnsnkoning Ivrupp rust een eigen stoomboot uit om de geduchte voortbrengselen zijner reusachtige fabriek naar Phlladelphia te brengen. Volgens de Lombardia heeft de generaal- majoor Bocca, kommandant vau de 3 brigade infanterie, te Milaan, een nieuw-mpdel veloci- pède uitgevonden ten dienste van het leger. Was :t ■werkelijkheid of droom? Was ze gered, geholpen? Door wien? »God! ilc dank u voor uwe hulp," dat was !t vurig dankgebed, 't welk haar liarl stamelde. Vrouw Steenhuis gevoelde in dit oogenblik wat danken was. Omocht ieder veel van die oogenblikken hebben. De geredde moeder ervaarde nu, dat danken nog iets anders was dan dat op gezette tijden, vormelijk vouwen van handen, sluiten van oogon en en Maar we willen niet ooi-deden. Ieder zij vooral in 't godsdienstige waar, of liever in alles waar. «O, moeder! zie eens. welke Heerlijke brooden!" en 't knaapje begon vast tc watertanden. 't Was feest in de woning van Steenhuis. De kinderen konden en mochten zich nu eens recht te goed doen. Voor ieder, als ware de edele gever met hen bekend, was een warm kleedingstuk in 't pak en toen alles bekeken en allen verzadigd waven, toen, en niet eerder, vond vrouw Steenhuis 't raadzaam, hare lievelingen tot dankbaarheid aan God op te wekken. Eene biddende moeder, omringd door hare lie velingen en dan samen dankende, innig dankende: heil zulke kinderen! Daar wordt 't huisgezin mi tempel van geluk en zegen: daar is men rijk te midden van armoede. Moeders, moeders! van u hangt zoo veel af. Wordt vervolgd,

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1