Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 15 Maart. M 1516. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post .Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkan toren- Brieven franco. /0.50 0.05 De prijs der Auvertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz 14 Maart 1876. Een door ons geschreven resumé van het op Vrijdag avond jl. door den heer n>r. A. Kerdijk in Tivoli gesprokene, lag gereed om gezet te worden, toen wij een bezoek ontvingen van iemand, die wij zoo gaarne met zoovele anderen dien avond onder liet gehoor van den heer Kerdijk gewenscht hadden Wij brachten hem zijn verzuim onder liet oog en kregen ten antwoord Och het is niet dat ik geen belan g stel in het onderwijs maar zoo wel van deze als van alle dergelijke ver gaderingen, krijgen wij binnen een paar dagen toch een kort overzicht in de couranten, ik vind het veel prettiger, dat op mijn gemak te lezen, dan voor al die zaken er telkens een gehcelen avond aan te geven. Dit deed bij ons de bedenking rijzen, dat wij, door het telkens geven van die verslagen, de zaak zelve niet bevorderen, maar benadee ld). Wij antwoordden onzen vriend, dat wij daartoe in het vervolg niet langer zouden mede werken, wierpen ons geschrijf in de snipperbak, en namen het voornemen, om met die verslagen in het vervolg wat spaarzamer te zijn Men schrijft ons van Texel, (ld. 13 Mrt. Gisteren was 't voor de hervormde gemeente te de Cocksdorp een plechtige dag. De be roepen leeraar. de heer Habbema, werd. bij vrij willigen afstand van den consulent, door zijn' vroegeren academievriend, den Weleer' waarden heer I). Post, predikant te Oude Schild, bevestigd en bij de gemeente ingeleid. Naar aanleiding van 1 Tim 412 sprak de bevestiger een ernstig, maar hartelijk woord tot den nieuwen leeraar en de gemeente. Aan de plechtige handoplegging namen, behalve de bevestiger, nog deel de Weleerw. heeren Vren- denberg. Themme de I.ang en Boonackcr. 's Namiddags deed de bevestigde zijne in trede met eene rede naar Rom. 1: 12. Eene talrijke schare woonde de beide godsdienst oefeningen bij. Tot predikant bij de doopsgezinde gemeente te Waal c. a. is beroepen de lieer P. S. Bakels, te Hoorn op Texel. Met den hevigen storm van gisteren is in dc Eierlandsehe gronden een groot vaartuig gestrand. Men is bezig de schipbreukelingen te redden. Voor het kantongerecht te 's Iiage zijn als onbezoldigde gemeenteveldwachters beëedigd de hh. bestuurleden der LIaagsclie Vereeniging tot bescherming van dieren; inr. A. Serrurier, M. G. van Meel, A. Schadee, '1'. Rotnijn, W. Bertling, c-n inr. J. E. G.van Manen, secreta ris, alsmede A. J. Monnier lid van genoemde Vereeniging. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Kracht, zonder rechtschapenkoid en deugd is een beginsel van allerlei kwaad, 23. 't Mislukte 1'i.an. «Deze deur is gesloten," fluisterde Armand, »dat is minder prettig, want naar 't me toeschijnt is hier weinig te halen voor ons." «Kasten bevinden zich ten minste in dit vertrek niet.," antwoordde Stoenbuis. »Voor dieven en nachtelijke inbrekers hebben we betere plaatsen dan de kamer van een rustig en arbeidzaam burger," klonk 't plotseling aan den tegengestelden kant der kamer. Zonder dat zij 't gemerkt hadden was de geheime politieagent even na hen door eene andere deur, dio niet naar den gang, maar naar de voorkamer geleidde en door 't tweetal in de haast, welke zij maakten, niet was opgemerkt, binnengeslopen. •Wij zijn verraden!" riepen de booswichten slaat ons «Geen woord inccr!" bulderde de politieman. «Doet geene poging om te ontsnappen, want 't zou jc tocli niet gelukken." «Hadacht ge soms, dat we ons als lammeren door u laten inpalmen?" vroeg Armand. »Zie oven naar buiten en ge zult verzekerd zijn In het middelt der haven te 's llerto- gcnbosch is ren groot schip met ongebluschtc kalk geladen lek geworden, waardoor dc gi-heele •lading in brand geraakte en het vaartuig ein delijk is gezonken, zoodat de scheepvaart ten decle is gpstreind. In de fabriek der gebr. L. te. Arnhem is een jongen met zijn liand onder een zaag ge raakt, waardoor die hand is afgesneden. Nadat hij dadelijk geneeskundige hulp ontvangen had is hij per rijtuig naar het ziekenhuis overge bracht. In Exloërveen is een rondzwervende vrouw, die uilgeput op den weg lag, in huis opgenomen, ontijdig bevallen en kort daarna gestorven. Vrijdag avond te 7.) uur is naar het Binnen-Gasthuis tc Amsterdam vervoerd een persoon, genaamd C. J., opperstuurman aan boord van een Ainerikaansch schip, liggende in het Doode gat", gemeente Buiksloot. Hij was door twee revolverschoten getrollen, hem door den kapitein "van genoemd schip toege bracht,, terwijl bovendien zijn linkerarm zwaar gekneusd is. Te Zuilen is bij afwezigheid der moeder, een meisje van 4 jaar, spelend met zwavel stokken, inbrand geraakt en na 2 uur hevige pijnen geleden te hebben, aan de bekomen wonden overleden. In Juni a. s. zal te 's Hagc een ver gelijkend onderzoek plaats hebhen van perso nen, die wenschen te dingen naar de betrek king van klerk bij (Ten rijkstelegraaf. lil het Uir. Dagbl. leest men: Vrijdag kwamen uit het Noorden des rijks, hoofdzakelijk van de Zwolsche markt alhier aan, 380 stuks vee 290 stuks werden in di stallen van de maatschappij tot exploitatie van veetransport en veestallen ter overnachting gebracht, en in het geheel werden 330 stuks vee gestald, van welke Zaterdag de meeste naar België werden verzonden, de extra-trein van Utrecht naar Dic-st, bestond uit 20 wagens Men meldt van Harderwijk 11 Maart: Gisterenavond uur stond de 79-jarige P. K. bij zijn huis, toen een koloniaal op hem aan kwam en den grijsaard met een dolkmes een snede in 9c onderbuik toebracht, zoodanig dat de ingewanden er uit kwamen. Men vreest voor zijn leven. Daar er geen getuigen bij tegen oordig zijn geweest kan de ijverige politie in deze zaak weinig aan het licht brengen. Te Groningen wil de loge der vrijmet selaren, zooals wij vroeger reeds meldden, een fonds bijeenbrengen, uit de renten waarvan in het onderhoud kan worden voorzien van on bemiddelde kweekelingen aan de kweekschool voor onderwijzeressen aldaar. Zij richt ter ver wezenlijk ing van dit. plan zich tot dc vrouwen in Nederlandeene groote loterij wil de com dat tegenstand niets baat." Vier agenten van politie stonden gereed, maar 't tweetal was niet van plan zich zoo zonder tegen weer over te geven. «Schelm!" riep Steenliuis, »gij zult mijne handen niet ontkomen Op 't, zeilde oogenhlik wilde hij zich woedend op den man der gerechtigheid werpen, maar deze haalde snél zijne pistool te voorschijn en riep mot donderende stem «Blijf! zeg ik je, of ik schiet je voor den kop Zonder dat de man 't echter wilde, ging do pi stool werkelijk al' en trof "t scliot Steenhuis in den schouder. Deze gaf een luiden gil en stortte op don vloer neder. De agenten, die buiten de wacht hadden gehouden waren nu ook in de kamer gekomen en hadden in een ommezien de beide deugnieten sterk gekneveld. Dc wonde, in den schouder van Steenliuis was niet van ernstigen aard, zoodat een oogenhlik later A mand en Steenliuis naar 't politiebureau koude vervoerd worden. Intussclien had er in de huiskamer van .Toosten een ander tooneel paats gehad. Zooals we reeds opmerkten, was dc echtgonoote van Joosten alles behalve op haar gemak. Toen zij dus in dc ach terkamer een schot hoorde afgaan, beving de schrik j haar zoodanig, dat zij in onmacht viel. Wel kwain zij, na dat bijna een half uur vc streken was, weer hij, doch zij verviel in eene li missie houden, waiytoe zij prijzen en loten •aagt. Eenige kinderen te Oldcnzaal keerden dezer dagen uit school komende huiswaarts en peelden onderweg, toen een der kleinen het ongeluk had zijn boek in een gat van een •al te laten vallen. Toen liet nu daarin klauterde om liet terug te krijgen vond het daarin eenige beenderen. De kinderen haastten zich hiervan bericht te brengen aan hun ouders en bij onderzoek bleek, dat het de overblijf selen waren van een menschelijk lichaam. Deze ontdekking herinnert aan het spoorloos ver wijnen van een persoon, in 't bezit van een aanzienlijke som gelds, thans ongeveer 25 jaren geleden. Veertig aandeelhouders in de Amster- damsche kanaalmaatschappij waren Zaterdag in de //Keizerskroon" Ie Amsterdam bijeen in een buitengewone algcmeene vergadering. Zij ver tegenwoordigden een kapitaal van f 1249,000, uitbrengende 198 stemmen, waarin liet volgende conceptbesluit: //de directie te machtigen tot t opnemen van gelden ten laste der maat- ichappij, door uitgifte van schuldbrieven, ver zekerd door hypotheek op de gronden der maat schappij, tot een bedrag berekend naar f1500 per hectare, of tot een bedrag van hoogstens 1 2,000,000 door verpanding dier schuldbrieven," met algeineene stemmen werd aangenomen. In antwoord op gedane vragen, deelde de oorzittcr, de heer S. W. Josephus Jitta, mede: lo dat de rente der schuldbrieven niet zal worden gevonden uit het dividend der aandeel houders 2. dat de directie tot haar leedwezen moet mede deelen, dat ondanks alle mogelijke in spanning, de geul niet op I April e. k. ge- eed zal zijn. Verschillende omstandigheden, o. a. het stranden van een baggermolen en de vroege en langdurige vorst hebben daartoe medegewerkt. Volgens de bepalingen dc-r con cessie, betrekkelijk overmacht, is van alles, ter zijner tijd behoorlijk mcdedeeling gedaan aan den minister van binnen!, zaken, en het ver zoek is tot hem gericht de overmacht wette lijk te constateeren, hetgeen binnenkort kan worden te gemoet gezien. De ondervonden tegenspoeden, die zoowel voor de directie als voor den handel groote teh urslc-llingen ople veren, zullen echter geen invloed hebben op den eindterm'jn van oplevering. Verschilleude hoofdonderwijzers te Am sterdam hebben het plan opgevat een gedenk- teeken voor wijlen dr. Ileije op zijn giaf op tc richten. Door den raad van llpendam is vastge steld een verordening, waarhij het is verboden zich in beschonken toestand te vertoonen op den publiekcn weg of op de openbare straat, terwijl voorts is bepaald, dat in herbergen geen sterke drank mag getapt aan kennelijk beschon ken personen en aan jongelieden beneden den ouderdom van 1G jaren. In geval van brand moeten dc heibergen voor het publiek gesloten blijven tot de spuiten niet meer werkzaam zijn. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsclie Zakenbetreffende den aanleg van een pier {zeehoofd voor wandelaars) aan liet Scheveningsche strand, aan den con cessie-vrager te kennen gegeven, dat, ter wille van de veiligheid der visschersvloot, (1e pier niet dichter bij het dorp dan op een afstand van minstens 25OU meter ten noorden van het badhuis mag gemaakt wordc-n, onder nader te bepalen voorwaarden. (//Std.") Blijkens een bij het dep. van kol. ont vangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie is den 7 dezer door den overste Engel uit Atjeh het navolgende aan de Indische re- geeriug bericht Na hevigen tegenstand werd Lambaroc ge nomen en aldus de tijdelijk door den vijand verbroken gemeenschap tusschen de moskee van Pager Ajer r-n Kajoelo, waar de kolomie Mekem eene versterking opricht, hersteld. De kapt. Beekman en de luits. Godin, Walpot en Kobus werden gewond. De vijand liet 38 lijken achter. De gezondheidstoestand was beterende, het cholera - hospitaal ledig. Buitenland. Dinsdag jl. tijdens een zwaar onweder dat over Limburg woedde, is de bliksem geslagen in den kerktoren van het seminarium te Bol- duc (Limburg); de schade is vrij belangrijk Te Antwerpen heeft in den nacht van den I dezer een moord plaats gehad. Terwijl drie Ilaliaansche matrozen naar hun slaapsteden terugkeerden, kregen twee hunner over een kleinigheid verschildit liep zoo hoog dat de matroos Romeo Salvator den dolk trok en zijn makker daarmede in het hart trof. Ofschoon de beide overigen het lijk van den verslageue in stilte naar diens woning brachten, werd de misdaad on middel ijk ontdekt en de schuldige gevangen genomen. Door de heeren A. Leslie Co. wordt aan de Tyne een nieuw twcelingschip gebouwd ten behoeve van de kanaalmaatschappij. Deze boot zal van zulke krachtige machines wordi voorzien, dat zij veertien knoopen per uur zal loopen. Te I'arijs is overleden Mevr Louisa Colet. Zij bereikte den leeftijd van 66 jaren. Viermalen behaalde zij het eercmetaal, dat voor het beste dichtwerk was uitgeschreven Een daarvan draagt den titel van «la Colonie dc Mettrai". Mevrouw Colct was een specimen eerier emancipeerde vrouw, en ze was moedig in hooge mate. Op zekeren dag bracht zij een journalist igc, ijlende koorts en de kunst vermocht niet die te overwinnen. Tien dagen later stierf vrouw Joosten, diep betreurd door haren man en hare lieve kinderen. Sedert dien dag was Joosten stil en in zich zeiven gekeerd, zijn geluk was verwoest en wel door den- zelfden man, die hij zoo gaarne gelukkig zou ge maakt hebben. Treurig denkbeeld Gelukkig voor Joosten dat zijne hoop en zijne rwachtingen zich niet tot dit aardsche bepaalden, 't Geloof aan 'L bestuur eener wijze Voorzienigheid stortte kalmte in zijn verslagen gemoed. Een paar dagen na den mislukten diefstal las men deze treu rige gebeurtenis in de dagbladen. Ondertusschcn hadden Armand en Steenliuis ge legenheid om in do gevangenis na te donken over hunne euveldaden. Vrouw Steenhuis vernam met ontzetting "t schrik kelijk bedrijf van baren onwaardige» man. Nu weet gij mijnen naam, kent mijn land, mijnen vader en mijne aikomst, DRÜEVIGE HAGEN. Dagen lang hield freule Dorothea hare kamer, want zij gevoelde zii li niet wel. Wat haar eigent lijk scheelde kon ze niet zeggen, maar nergens had ze lust in, geene lectuur, geene muziek konden Tiaar voldoen. Zelfs hare bloemen bleven onverzorgd en begonnen te kwijnen. De clenslust begaf liaar. Treurig vloden de uren voorbij en eene bestendige droefgeestigheid maakte zich van haar meester. die haar met zijn pen niet had ontzien, een messteek toe. In Dec. 1S51 trasseerde zij op de Boulevards het geweer- en kanonvuur en marcheerde aan het hoofd van mannen, uil- roepende: //Leve de Republiek". - De Seine is buitengewoon hoog. Alle kelders der huizen aan dc kaden tc Parijs staan een meter onder water en men vreest, d3t sommige huizen, waarin sedert tien dagen water staat, zullen instorten. Ook is er ge vaar dat de wijn in liet entrepot van Berey bedorvpn zal worden. - Een rechterlijk bevel lot aanhouding is uitgevaardigd tegen den secretaiis van de Bel gische, Bank, die onder verdenking staat van 7,000,000 fr. aan de bank te hebben ontstolen. Men gelooft, dat hij zich aan boord bevindt van de //City of Paris", die te Queenstown verwacht wordt. - Te Londen is een groot bankiershuis ge failleerd. met een passief van 28 millioen gulden. - De heer G. Sc'uipplenberg tc Berlijn heeft in dc //Deutsche Tabak-Zlg." alle sigaren- on tabaks-fabrikanten van Duitseliland opgeroepen tot eene bijeenkomst, om maatregelen te be ramen tot het breken van het monopolie. ö-;r Hollandsche handelaren in Sumatra- en Java- tabak, die volgens hem de prijzen kunstmatig opdrijven. Hij wil bij welslagen zijner poging, om samenwerking tot stand te brengen, ook de autoriteiten van Oostenrijk, Frankrijk en Italië in dc zaak betrpkken. Uit Genève wordt gemeld, dat de heer Loyson, de voormalige pater llyacinthe, zich gereed maakt om naar Boston, in Noord-Amerika, te vertrekken. Mejuffrouw Francïsca Tiburtius, uit Rambin, eiland Riigen) die in don herfst van 'S71 aan de universiteit te Zürich werd in geschreven en zich sedert ijverig op de genees kunde toelegde-, heefi na goed afgelegde proeve den doctoraten graad behaald in tic gences- heel- en verloskunde. De jonge docterin hield een lezing over de aanwending der stikstof- oxyde bij heelkundige operatiën en verdedigde de gestelde thesis uitstekend. De deken der facul teit bracht haar hulde voor haar vlijt en daar door verkregen bekwaamheid. Een menschlievend Amerikaan heeft thans een vernuftig iniddel uitgedacht om misdadi gers, zonder liet minste gevaar voor marteling, ter dood te brengen. Van guillotine, galg, zwaard en dergelijke verouderde dingen wil hij niets meer weten. Hij heeft een toestel ver vaardigd, waarbij men iemand, door aanwen ding van scheikundige middelen, binnen vier minuten tijds laat «doodvriezen." Men plaatst den patiënt eenvoudig op een stoel, bindt hem het apparaat op den rug, en oomiddelijk maakt de koude hein bewusteloos. De baron von Walhaus drong er gedurig bij zijne dochter op aan, dat zij zich niet zoo afzonderde; maar noch goede woorden, noch strenge berispingen vermochten iets bij Dorothea uit te werken. «Dorothea zal nog ziek worden," sprak mevrouw Walhaus tot haren echtgenoot. «Dwaasheid! Ze stelt zich maar zoo aan. Ik zal haar heden nog noodzaken mijnen wil toeerbiedigen.' «Laat ons met verstand en omzichtigheid ie wei 1 gaan. Wij hebben maar oen kind. Ilaar geluk te verzekeren is en moet ons streven zijn." «Dat stem ik u toe, en daarom wil ik- ook dat Dorothea met Frcderik von Walhaus huwt. De dwaze meid begrijpt niet dat /ij nimmer met dien Bernard Steenhuis gelukkig kan zijn. Hij kan noch op rang, noch op geboorte, noch op afkomst of rijkdom wijzen. Neenwij moeten wijzer zijn en haar door onzen vasten wil noodzaken. Wat zou de wereld wc-1 zeggen, indien wij onze dochter, eene adelijke jonkfrouw. aan een meester inde rechten ten huwelijk gaven Geloof me, dat burger- volk heeft tegenwoordig al genoeg in te brengen. Men emancipeert het te veel. Als 't zoo voortgaat, zal er een tijd komen, in welken de onbetwistbare rechten van den adel zullen geschonden worden. Als ik eraan denk, hoe die arme drommel de oogen naar onze dochter durft opslaan, hoe hij haar t hoofd heelt op hol gebracht en zoodoende onze plannen regelrecht tegenwerkt, dan gloeit mijn hart van verontwaardiging."' «Maar beste Walhaus, onze Doroth a bemint den jongeling evenzeer ais hij haar." «Hij is hare liefde niet waardig." «Bedenk beste, dat diezelfde jongeling haar een maal liet leven redde en hij er dn- eene zekere aanspraak op heeft." »'t ls al eer genoeg voor den dwaashoofd, dat hij in de gelegenheid xv.is Dorothea te redden Mevrouw Walhaus, die niet kon aanzien dat hare dochter leed. wilde pene poging wagen haren echt genoot tot andere godnehtpu t-- bréngen en hem. zoo mogelijk, eene betere gezindheid jegens Beman! Steenliuis in l - boezemen. Zij antwoordde dus; »'t Is mij niet recht duidelijk. Walhaus, waarom Bernard geene goede partij voor Dorothea is. Hij bezit gewis geene schatten, maar onze neef is be paald arm. Bernard bezit verstand en deugd, onze neef heeft tot heden als een losbol geleefd. Wij rijken genieten door onzen rijkdom zooveel hoven anderen dat we wanen daardoor meer te zijn dan dc mindere bevoorrechten." «Wel zeker, gij zijt ook ai besmet met die mo derne heglippen van onzen tijd. 't Volk wil de sou- vereiniteil van den adel niet langer ei kennen, allen moeten maar gelijk zijn." Waarschijnlijk zou 't g-'-prok nog langer geduurd hebben, maar Frcderik Walhaus trad met een dag blad de kamer in on zei: «Oom! ik heb belangrijk nieuws voor u." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1