Nieuws- en %k Advertentieblad. Zaterdag 1 April. Zestiende Jaargang. 1876, Uitgever S. GILTJE3. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. ,/ïi \o HELDERSCHE COUR/1 Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n nu Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren Brieven franco. f0.50 0.65 De prijs der Advertenties van 14 regels is V Geuten; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en .jiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentie» in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 31 Maart 1876. Aan de leerlingen der zoo nuttig werkende Industrieschool, alhier, werd gisteren avond in het lokaal Mmia Sacrum de laatste les der afgeloopen cursus gegeven, met vrijen toegang voor ouders en verdere belangstellenden. Door den president, de heer A. van Voornveld, werd de bijeenkomst geopend met een woord tot inleiding. Daarna werd door den onderwij/.er in de natuurwetenschap, enz., de heer A. J. Leijer, op bevattelijke wijze eenige zeer goed gelukte proe ven gegeven, die met de meeste belangstelling werden gevolgd. Na aSoop daarvan sprak de president een opwekkend woord tot de leerlingen en hunne ouders, om toch een geregeld gebruik te maken van deze voor ben niet genoeg te waardecren inrichting. Vervolgens werd door spreker een prijs uit gereikt aan den leerling J. Schol, bestaande in bet boekwerk, getiteld: ISernoullis Vade mecum, benevens ee.n getuigschrift, terwijl lof felijk werden vermeld de navolgende leerlingen: Wiskunde. 4e jaar. II. C. de Vroom, R. Jongkees. 3e jaar. B. Schuitemaker. J. Klein, W. A. Beijer, G. Rippens, J. H. de Kok. 2e jaar. A. Maandag, J. P. Meineke, J. Tiel rooij, J. C. Ran, A. Schraa, K. Hoogerduin, G. Schellinger, H. Cornielje. Ie jaar. R. Meiitz, Ij. Beijer, J Schol Jz., J. P. Bos, B. Gomes, P. Noot, M. Hoogerduin. Letterkundige vakken. 4e jaar. J. Schol, R. Jongkees. 3e jaar. J. Winter, W. Beijer, B. Schuitemaker. 2e jaar. .1. P. Meijneke. A. Maandag, J. Tielrooij, P. J. v. Koningsbrugge, J. C. ltan, N. II. Nannings, D. Pot. Ie jaar. J. Schol JbzR. Mcntz, II. Jj. Meskes, N. de Winter, J. J. Grimberg. Lijn teekenen. 4e jaar. J. Schol, R. Jongkees. 2c jaur. A. Maandag, J. C Meijer, A. Schraa, J. P. Meijneke, J. C. Ran, J. Kramer. Ie jaar. U. Mcakes, B. Gomes, R. J. de Vree, N. B. de Winter, P. Biersteker, J. Schol Jbz., W. D. Groen. Hahdleekcning. 4e ja3r. J. Schol, R. Jong kees. 3e jaar. J. Enk. 2e jaar. A. Meijneke, K. Hoogerduin, 1'. Hofland, M. J. v. Steen bergen, J. Tielrooij, A. Maandag, J. v. Dok. Ie jaar. I. Meskes, J. Schol Jz., VV. D. Groen, B. Gomes, P. W. Biersteker. 5e en 6e jaar. J. Slort, C. Reus, J. Dekkers, M. Schuite maker, M. Hoogerduin. liet kan niet anders, of dezen avond heeft een zeer gunstigen indruk achtergelaten bij allen, die deze les hebben bijgewoond. De kost- FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. De man van karakter stolt zijn plicht boven roem en eer en acht den lof van hot geweten hooger dan de goedkeuring der wereld. 28. Vader en Zoon. Nimmer voorzeker kan de liefde voor ouders duidelijker blijken dan in de dagen dat zij hulp behoevend zijn naar lichaam en geest: Heil! den zoon en de dochter, die zich van den duren en heiligen kinderplicht naar vermogen kwijt en nimmer vergeet dat de ouders 't zijn, aan wien ze naast God 't leven te danken hebben. Iloevele kinderen zijn er wel, die, zoodra ze tot eenig aanzien in de wereld zijn geklommen, zich over hunne minder bedeelde, minder met 't lot gezegende ouders schamenze bijna onverzorgd laten? Of is 't niet waar dat velen zich de vraag schijnen te stellenmet hoe wciuig kan ik er mij afmaken? Zouden dezulken den roem der wereld niet boven de goedkeuring van het geweten stellen? Gewis, er valt niet aan te twijfelen. Bernard Steenhuis kende die laagheid van ka- vakter niet. bare toestellen, waarmede aan de jongelui de toepassing der natuurkrachten worden voorge steld de werkzaamheden van den heer Leijer, die zoo zeer getuigden van zijneu ijver en be kwaamheid, alsmede de vele proeven van het onderwijs, die aan de beide zijden der zaal waren tentoongesteld, zoowel van schrift werk als van de verschillende vakken van teekenen, lijn-, liaud- en scheepsbouwkundig teekenen en daarbij de gemoedelijke toespraak van den voorzitter, het kan niet anders, of dit alles moet de ouders der leerlingen wel tot ernst en erkentelijkheid stemmen, dat zoo veel, en wel inzonderheid door het bestuur geheel be langeloos, voor de toekomst hunner kinderen wordt gedaan en ten koste gelegd. Naar men ons met zekerheid mededeelt zal, het op 4 April door eenige dilletanten en onder leiding van de heeren Weckesscr en Egbers te geven concert, ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, wegens te geringe inteekening, niet plaats hebben. Aan het departement van Marine is Woensdag jl aanbesteed: het uitvoeren van de hierna omschreven werken bij Kijkduin, als: het maken van een fundeering voor een ijzeren kustlichttoren, en het bouwen van twee woningen voor den dienst der verlichting; alles met den aankleve van dien, zoo als nader in het bestek en de vo<u waarden is ontschreven. Hiervoor waren zeven biljetten van inschrijving inge komen Het minst was ingeschreven door de heeren Gebr. Moorman alhier voor f31,767. De heer T. Mets, kapitein van de stoom boot Ada van Holland, viert morgen Int jubi leum van zijn vijftigjarigen loopbaan, waarvan bij 35 jaar als postscliipper tusschen Texel en hier is werkzaam geweest. Het hoofdbestuur van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden, is op Texel vertegenwoordigd door een dezer dagen opge richte sub-commissie, waarvan de heeren I). O. Loman ^burgemeester), J. P. L. Boonacker en Sd. Keijser Pz. het bestuur vormen. Knapen, die lust hebben naar zee te gaan en opge noemde kweekschool (voor de marine) opgeleid wenschen le worden, hebben zich slechts bij een dier heeren aan te melden en de zaak komt in orde. In de Sc/iager Courant van gisteren leest men het volgende "Zondag middag ten een ure, werd de, in ons vorig No. aangekondigde Fancy-fair plechtig met muziek geopend. Toen de deuren van de anders zoo eenvou dige kolfbaan werden ontsloten, gaf het inwen dige van dat lokaal een meer dan verrassenden aanblik, het was in een kermisplein herschapen men vond er kraampjes met allerlei waar en Den volgenden morgen na 't blijde wederzien was Bornard reeds vroeg op. De overspanning, waarin bij sinds de laatste dagen verkeerde, bad hem ook den afgeloopen nacht weinig rust doen genieten. Welke moeite hij ook aanwendde om kalm te blijven, vergeefs was zijn pogen. Voorhoofd en wangen gloeiden van koortshitte. Nog eenige uren dan zou hij pogen zijnen vader te spreken. Hoezeer bij naar dat oogenblik verlangde, toch kostte 't strijd den gang naar den somberen kerker te maken en den ongevoeligen vader toe te roepen: »Ik ver geef u," hem geen enkel verwijt te doen. De beste heeft oogenblikken van zwakheid en weifeling, van twijfelzucht en onstandvastigheid en Bernard had die heden ook. Gelukkig, wie als Bernard gelouterd on versterkt uit den strijd te voorschijn treedt De jonge advocaat had 't raam zijner slaapkamer opgeschoven, om dc frisschc Octoberlueht in te ademen. Dat raam gaf uitzicht op een kleinen tuin. Zijn oog dwaalde onwillekeurig af naar de opengaande herfstbloemen, die de eerste morgenkus van de gouden lichtstralen ontvingen. De bloemen hievon baren door dauw bevrachten stengel krachtig als tot een nieuw leven omhoog. «Moge deze dag mijn' ongelukkigen vader ook tot een nieuw leven wekken," zuchtte Bernard. Dc klok had even tien uur geslagen toen Bernard voor de groole poort van't verblijf der ellende stond. Hij trok met forschen greep aan de schel. Een portier, in 't costmim van een rijksveldwachter deed een dertigtal lieve schoonen, om die waar aai: den man te brengen, zij wisten zich loffelijk van haar plicht te kwijten. Drie achter cenvolgende dagen, bleef de Francy-fiiir geopend, en de opbrengst, (de bruto ontvangst) bedroeg cene soin van ruim f 1660. Later zullen wij onze lezers mede deelen wat er ten behoeve der noodlijdenden is overge maakt. Eene bijzonderheid mogen wij niet nalaten te vermelden l)e burgemeester onzer gemeente, waarschijn lijk gepikeerd, omdat de commissie hem niet onder haar ledental had opgenomen, men zpgt omreden zij begrepen had hem niet te kunnen gebruiken, zond Dinsdag avond ten half elf ure, op het oogenblik dat «ij bezig was, hare rekening op te maken en er nog een groot publiek in de zaal aanwezig was, den veld wachter, om naar aanleiding van art. 23 van het politie-reglement, den kastelein en al de aanwezigen te bekeuren op die tijding gingen de meesten, die reeds aanstolte tot vertrek ge maakt hadden, weder zitten en bleven tot laat in den nacht vroolijk bijeen, menige cbampagne- flescli werd ontkurkt en liet ontbrak niet aan toasten. Men dronk op des burgemeesters heldhaftig heid, men schreef die toe -aan zijn veeljarige militaire dienst in Oost-Indië, waar hij met het zwaard in de hand, voor Vaderland en Koning manmoedig pal had gestaan tegen den aanval van Baliueezen en ander dergelijk volkje. Men dronk op zijne bekwaamheid, op zijn doorzicht in vele gewichtige zaken, men maakte zelfs verzen op zijne liefde voor de gemeente men hoorde menige geestige speech, om den lof van onzen zoo zeer geachten burgervader te doen uitkomen; als er ooit in Schagcn een nacht vrolijk is doorgebracht dan zal het wel die van 28 op 29 Maart 1876 zijn; zij zal vele ingezetenen en ook enkele vreemdelingen jaren lang in het geheugen blijven; opper vlakkig beechouwd zou men zc-ggen hoe is mogelijk dat ern hurgeuieester door het een voudig afzenden van een veldwachter, zijne gemeentenaren zooveel genoegen kan aandoen, daarvoor moet men bepaald geestig zijn. Voor 5 hulpoiulerwijzersbelrekkingen in de gein. Renalnuinadeel (fSOO traktement) hebben zich 43 sollicitanten uit verschillende provinciën aangemeld. Op de Israëlitische begraafplaats te Assen zijn eenige grafsteenen omvergehaald en andere baldadigheden gepleegd. Te Vollenhovc is Dinsdag morgen een schuit op de reede gebracht, waarvan de be manning, een paar Kamper visschers, tenge volge van het slapen in een vooronder waarin Dc jonge advocaat gaf, na beleefd gegroet te hebben, zijn kaartje aan den vriendelijken portier over. •Zou ik den directeur even mogen spreken?" De portier nam liet kaartje aan, las 't, boog be leefd en zei: •Een oogenblik. als 't belieft." Weinige minuten later kwam de man terug en vroeg: •Mijnheer, wilt po zoo goed zijn mij te volgen?" Do advocaat volgde zwijgend. Alles aan hem trilde. Een kleine binnenplaats gingen zij over tot aan een trap. •Dezen trap op. mijnheer!" De portier keerde weer terug. Meer machinaal dan met zelfbewustheid, liep Bernard den trap op. Boven in 't portaal stond een ander beambte. Wees zoo goed even in de wachtkamer te gaan mijnbeer!" Bernard gevoelde dnt hij bier in een andere we reld was. Die stilte, die ijskoude beleefdheid deed hem onaangenaam aan. Dc wachtkamer was ruim. groot en vierkant. Een paar stoelen en een hoogst eenvoudige tafel maakten 't eenig ameublement uit Dc ramen waren aan de buitenzijden van ijzeren traliën voorzien. Een ijskoude rilling viol den advocaat over de leden. Ken schel ging over. Een paar minuten later kwam dezelfde benmbte die Bernard in de wachtkamer liet, weer binnen en sprak: De directeur wacht u, wilt ge zoo goed zijn een vuur brandde en waarvan alle openingen gesloten wareu, bijna gestikt was Bij aankomst was gelukkig een der visschers echter rteds nagenoeg hersteld, doch de ander verkiert neg iu bcdenkelijkcn toestand, hoewel de geneesheer hoop geeft. Bij het lossen van hout aan de meu belfabriek van de heeren Mutters Zn. in de Piet-lleinstraat le 's Hagc geraakte Woensdag morgen een werkman onder een vijftal balken, waardoor hij inwendig vrij ernstig werd bezeerd. Zondag had te Tilburg een treilend on geluk plaats. Een braaf, oppassend fabrieks arbeider zou op uitnoodiging van zijn buurman een rat gaan schieten, toen hein juist bij het verla ten van zijn huis zijn vrouw tegemoet kwam. Door een of ander ongelukkig toeval gaat het schot af en wordt de vrouw in de zijde gr-trollen, zoodat zij Maandag ochtend is overleden. De man. die aldus zelf onschuldig een einde maakte aan een zeer gelukkig huwelijk en zijn drie kinderen van een liinke moeder beroofde, is aan de wanhoop ten prooi. Een niet al te nuchter persoon, die Dinsdag avond zingende het Westeinde te 's Dage passeerde, werd in zijn vreugd op droevige wijze gestoord, doordien hij met een voorbijkomend rijtuig in aanraking kuain De wielen reden hem over liet lichaam, waardoor hij ernstige verwondingen aan schouder en hoofd bekwam, zoodat hij bloedend naar zijn wouiug in een naburig hofje moest worden gedragen. Voordracht voor de arrond.-rechtbank te Leiden de hh.J. de Clercq van Weel. kan tonrechter te Haarlem: mr. W. A. L. Domis, rechter te Alkmaar (met het lot tegfii den derde), inr. A. E. Croockewit, kantonrechter te Noordwijk. Van dc 350 miliciens, die in een onzer garnizoenen dit jaar onder de napenen moeten komen, boden zich slechts 6 voor het zeer lichte examen van adspirant-onderollicieren aan. Van hen kon slechts een worden toegelaten. De vijf overigen bleven ver beneden peil. Om te beoordeeleti of de aspiranten voldoen aan de vereischten'/eenige kennis van de va- derlandsche geschiedenis" en «voldoende spel ling der Nederl. taal", werd hun opgedragrn •en kort opstel te schrijven over een onder werp, naar verkiezing, uit de vaderlandsche geschiedenis. Een der aspiranten, die beweer de 9 jaren onderricht te hebben genoten op een' bijzondere school, leverde hierop het vol gende stuk in: De vaderlandsche geschiedenis. In ons land regeert koning Willem 111, die voor alles goed zorgt Vroeger had men hier Alva, maar deze was niet al te best, want hij brogt hier mij te volgen?" Bernard werd doodsbleek. De beambte tikte op de directeurskamer. •Binnen!" klonk 't op zacli ten vriendelijken toon. De directeur was een goedhartig, bescheiden man, met een innemend gelaat, •Neem plaats mijnheer." Bernard ging werktuigelijk zitten. De directeur zag liem oplettend aan. «Deert u iets?" vroeg hij deelnemend. Dank u!" Nu is 't weer over. •U vvildet mij even spreken?" •Gaarne •Zeker over den eenen of anderen cliënt, die in voorarrest zit?" Helaas, neen •Spreek vrij uit mijnheer, waarmee kan ik u van dienst zijn?" Bernard wilde spreken, maar de woorden bleven hem iu de keel steken. •Mijn armen vader is is hier •Gevangen?" Helaas! ja mijnheer." Wat zegt ge?" De waarheid mijnheer." De tranen rolden den advocaat langs de wangen. •Zou ik mijn vader kunnen spreken?" •Heden reeds?" •Als 't kon dan zoudt ge een bedroefden zoon een' grooten dienst bewijzen.'" De directeur schoen in gepeins te zijn verzonken, althans de laatste woorden van den advocaat had bij niet verstaan. in het land niets anders als hongersnood en peslilensieu." [HOI.) In een der mecalt gelezen E/gelsche bla den hebben wij een oproeping aangetroffen van een commissie die zich te Manchester heeft ge vormd tot het inzamelen van giften ten behoeve van de noodlijdenden in Gelderland en Noord- Brabant. In de oproeping wordt verwezen naar een brief, welke ook in hetzelfde r.oinmer van het blad wordt meegedeeld en waarin een uit voerige en nauwkeurige beschrijving van den jongste» watersnood in ons land wordt gegeven Gemelde brief werd ingezonden door de firma de Wed. Roas en Jacobson te Rotterdam. Dat het beroep op de weldadigheid in den vreemde tot ondersteuning onzer landgenooten niet te vergeels werd gedaan, bewijzen dc beide lijsten van milde giften, welke zijn ingekomen bij de heeren S. D. Bles and Sou (die zelf met een gift van 52 pd st. 10 sli. zijn voorgegaan) en Willing and Co. te Manchester. Onder de vele namen der edele gevers komen onder anderen voor de bekende firma's John Bright and Bro thers en Ledeboer, Brothers and Co. Een reiziger, die Le Brussel van het Noordstation kwam, is op hel kruispunt van den Spoorweg in de rue Allard door een lo comotief overreden. Zijn lijk was geheel ver pletterd. Op den hoek der Avenue d' Eylau te Parijs werd Maandagavond het paard eener vi- gelante door een man aangehouden, die den koetsier van den bok sleurde en hem een mes steek toebrachttoen de personen, die in het rijtuig zaten, den koetsier bevrijd en den mis dadiger naar het bureel van politie hadden ge bracht, verklaarde hij voor zijn daad geen reden te hebben gehad. Hij was echter reeds sedert eenige dagen overvallen door een onbedwing bare moordlust. Het schip Stralhmore, dat iu April 1875 van Liverpool naar Nieuw-Zeelnnd vertrok strandde in den nacht van dtn In Juli 1S75 op een der Crozct-eiianden en was binnen weinige minuten geheel verbrijzeld. Zij, die gered werden, hebben het leven gerekt door gedurende zes maanden en 22 dagen zich met albatrossen, penguins en andere vogels tc voeden. De gezagvoerder van den Ainerikaanschen wal- vischvanger, die hen van het onbewoonde eiland afgehaald heeft, betoonde zich zeer menschlievcnd en voorzag hen van klcederen en ul liet noodige. Te Bordeaux is eeu nieuw gebouwde kazerne, die men op het punt stond aan de militaire administratie af te leveren, ingestort. Een der daarin aanwezige werklieden is onder de puinhoopen begraven. Zijn lijk heeft men iu de kolossale steenmassa nog niet kunnen vinden. •Steenhuis is dus uw vader?" vroeg hij. •Mijn ongelukkige vader, mijnheer. •Edel jongeling, dan is de hoop op een betere toekomst voor uwen vader niet vervlogen." •En zoudt ge mij kunnen toestaan mijn vader le zien, te spreken, ie omhelzen?" •Gij zult uwen vader zien, met hem sproken maar hem omhelzen't doet mij werkelijk leed ik kan u daartoe niet in de gelegenheid stellen. Mogelijk later, maar nu niet, hoe gaarne ik zou willen." Ik bid, ik smeek er u om." •Beste mijnheer, ik heb medelijden met u, maar mag niet." •O," vervolgde de directeur getroffen door den moed on de liefde van den advocaat, •waarom komt plicht zoo menigmaal in strijd met beter gevoel •Gij weet niet, mijnheer," sprak Bernard. »dat ik sedert cene reeks van jaien mijnen vader niet Laat mij, bid ik u nogmaals, mijn vader even omhelzen." 'Onmogelijk!" sprak de directeur, maarsproken zult ge hem, en later, morgen misschien reeds, zal ,n uw verlangen voldaan worden." Met deze woorden wenkte de directeur Bernard hem te volgen. Beiden stonden op, verlieten «le kamer en deden eenige passen in 't breode corridor terug. en groot groen gordijn verberg ecne breedc, huoge balustra. De directeur schooft gordijn terug vroeg: •Wilt ge hier een oogenblik wachten? Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1