Nieuws- en Advertentieblad. j\§. 1555. Zestiende Jaargang. 1876. Zaterdag 8 April. QUARANTAINE. Uitgever S. GILTJES. Bekendmaking. Bekendmaking. LICHT IN DUISTERNIS NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. f 0.50 h 0.65 Brieven franco. De prijs der Adveetkntmn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER, maken bij deze. tengevolge eener bekomene kennisgeving van den Heer Directeur en Kommandant der Marine alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekenddat alle binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan Quarantaine, van den 16 dezer tot en met den 15 October aan staande op de reede van Texel in de bogt van den Zuidwal zullen moeten verblijven ten einde aldaar het ontslag uit de Quarantaine af te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd herin neren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen dat het aan geene sloepen of andere vaartuigen, onder welk voorwendsel ook, geoorloofd is, zich naar boord van Quarantaine schepen tor adsistontie of om andere redenen te begeven, al vorens daartoe het noodige verlof van den Heer Kommandant van Zr. Ms. Wachtschip of wel, zoo noodigeen Quarantainewachter van genoemd Wacht schip tot opzigt te hebben bekomenen waarschu wen dientengevolge elk en een iegelijk om zich bij voorkomende gelegenheden dienovereenkomstig te gedragen, ten einde zich voor dc nadeelige en on aangename gevolgen, welke uit eene tegenstrijdige handelwijze noodzakelijk zouden voortvloeijen, te vrijwaren. Helder, den 6 April 1876. Burgemeeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY. Secretaris. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter voldoening aan het bepaalde bij de art. G en der wet van den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter openbare kennis, dat door TEUNIS CORNELIS GOVERS alhier, het verzoek is gedaan om ver gunning tot uitoefening eener IJZERSMEDERIJ in het perceel Sectie A, No. 1322, staande aan de Achtergracht Westzijdeen dat dit verzoek met de daarbij behoorende bijdragenter Secretarie der gemeente ter visie is nodergelegd. Bezwaren tegen die uitoefening kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 21 April aanstaande, des avonds ten 7 ure, aan het Raadhuis der gemeente. Helder, den 3 April 1876. Het Gemeentebestuur voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Ofïiciëel Gedeelte. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Wat u ooit ontmoete Bij 't wcreldsch beloop, Pluk immer blijmoedig De klaver der hoop -, Verhef u met grootheid Op rampen en smart. En zamel u bloemen Van troost voor het hart; Schoon 't onwesr ons dreige, De ramspocd ons drukk'; Eens wordt het weer helder, Eens daagt weer 't geluk. 30. Berouw en beterschap. Herman Steenhuis was weer teruggekeerd in zijne cel. maar hoe geheel anders gevoelde hij zich ge stemd dan een paar uren vroeger. Zijn* hart was gebroken, zijn geest verslagen en dubbel eenzaam gevoelde hij zich. Hij liet zijn werk, hetwelk hij uit Verveling verrichtte, onaangeroerd en zat me weemoed over het verledene na te denken. •Wie aan God en zijne moeder denkt," zegt spreekwoord, tkan niet zondigen," maar 't is even zeer waar dat hij, die nadenktook moet inzien, dat kwaad doen 't geluk vernietigt. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 April 1876. Gisteren vierde de nestor der onderwijzers in deze gemeente, de heer H. Daarnnouwer, den gedenkdag zijner 40-jarige loopbaan als hoofdonderwijzer aan een openbare school alhier. Menigvuldig waren de blijken van belang stelling, die de waardige onderwijzer mocht ondervinden; niet alleen van zijne leerlingen en oud-leerlingen, maar niet het minst van zijne unbtgenooten, van de schoolcommissie, van den jchoolopziener, van den gemeenter. en van ontel bare belangstellenden uit alle rangen en standen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef stoomboot Aruba, onder bevel van den luite nant ter zee 2e klasse J. A. Roëll, den 4n dezer te St. Vincent aangekomen. Aan boord van dien bodem is alles wel. Volgens de Ainerikaanschc bladen, is H. M. onze Koningin bezig een boek te schrij ven over de schoonheden der zuidelijke kusten van Frankrijk. Te Amsterdam heeft een persoon bij den slager, hoek Prinsengracht en Leidschestraat, door het afsnijden van den hals zich van het leven beroofd. Meu schrijft uit Amsterdam De «ijzeren hal," zoo als de heer Thijm het Paleis titelt, leent zich uitstekend voor het houden eener bloemententoonstelling. Er is ruimte en licht de twee groote voorwaarden voor deze expositiën. Smaakvol als steeds, was het uitgestrekte terrein in een modeltuin herschapen, waarin do schoonste gaven van vrouw Elora prijkten heerlijke voorbodeu van den zomer, 't Is een genot, te dwalen door de lanen, omzoomd door de prachtigste bloemen. De schikking is inderdaad aller- smaakvolst. Uit de Koninginnegracht te 's Hage is Dinsdag middag het lijkje van een pasgeboren kind opgevischt. Het bevond zich in een le deren zak, waarin een stuk lood was bevestigd. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Amersfoort zijn uitgebracht 1803 geldige stem men, volstrekte meerderheid 902. Hiervan zijn uitgebracht op mr. A. Baron Mackay 1168 en mr. W. H. de Beaufort 618 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot lid van de Tweede Kamer gekozen is. Als verdedigers zijn aan Jut en zijn vrouw toegevoegd mr. P. W. A. Cort van der Linden eu mr. W. Thorbecke. Toen nu 's anderen daags Bernard bijzondere ver gunning had bekomen om zijn vader in zijne eet tc bezoeken, voldeed hij daaraan terstond. Hoe aangenaam was 't voor hem, toen hij zijn vader in betere stemming aantrof en geregeld met hem kon spreken. Geene verwijten kwamen echter over zijne lippen, maar innig medelijden sprak uit ieder woord en juist die toegevendheid, die zachtheid verteederde nog meer 't gomoed van Steenhuis. Die enkele gesprekken met zijn' zoon overtuigden hem evenwel, hoezeer hij 't rechte pad was mis- geloopen en een levendige zucht openbaarde zich bij hem om zich te beteren. Hoogst voldaan over dc aanvankelijke zegepraal van 't goede verliet Bernard den kerker. Zoo menigmaal hij mocht en gelegenheid vond, bezocht Bernard zijn vader en bij ieder bezoek werd de hoop op de toekomst verlevendigd. Bernard had zich intusschen als advocaat geves tigd. Zijne pleegouders bleven voor 's hauds bij hein wonen. Hij zelf was zoo zeer aan hen gehecht, dat hij niet gaarne van hen wilde scheiden, en ook die brave lieden verlangden niets liever dan voort durend 't bijzijn van hun pleegzoon tc genieten. Vronw Steenhuis verhuisde door Bernards zorg naar eene betere woning. Hoe aangenaam waren hem de uren in 't bijzijn zijner goede moeder door gebracht, en kwamen er al menigmaal sombere wolken op zijn gelaat en treurige gedachten in zijne ziel als hij aan Dorothea dacht, dan schouwde hij rondom zich en vroeg zichzehen af, of hij niet ondankbaar was; of 't al niet geluk genoeg voor hem was, zijn' vader, zij 't ook ter elfder ure, den De heer C. A. von Hemcrt heeft bij commissarissen der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij ontslag gevraagd als directeur dier maatschappij. Naar men verneemt, is voor de aardrijks kundige expeditie naar Sumatra thans zooveel bijeen, dat zij stellig zal doorgaan. Men is thans druk bezig met het voorbereiden der expeditie: het aankoopen van instrumenten, het erzainelen van de noodige gegevens, kort om het bijeenbrengen van alles, wat de onder neming zoo vruchtbaar mogelijk moet maken voor handel en wetenschap. Maandagavond is onder Yught een ka nonnier van het garnizoen te 's Bosch door den spoortrein overreden. Het lichaam was vreeselijk verminkt. Zondag avond jl. had te Deventer een vechtpartij plaats tusschen een burger en een trompetter der huzaren, waarbij laatstgemelde den burger door een sabelhouw eene ernstige wonde op het hoofd toebracht. De gekwetste erd onmiddelijk naar het gasthuis overge bracht en verkeert thans in een zeer gevaar lijken toestand. Op de jl. Woensdag te Zwolle gehouden Palm-paardenmarkt waren ruim 800 paarden aangevoerd. Deze markt wordt naar oude gewoonle zeer druk bezocht. Voor Fransche, Duitsche, Engelsche, Luxéinburgsche en Hol- landsche rekening werden belangrijke aankoopen gedaan. Weelde paarden golden f 525 f 1000 enkele geheime koopen gingen zelfs boven de f 1000; Voor 2de soort prachtpaarden werd met graagte f 500 betaald. Werkpaarden f 200 475; 2jarige graspaarden f 175 ii 290; Veulens of eenjarig weigoed f 90 ti 200poneys f 35 125voor de slachtbank bestemd f 45 a 135. Dit jaar muntte deze palmmarkt uit in grooten aanvoer puike paarden en was het reeds nu merkbaar, dat het croiseeren belang rijken invloed op het paardenras van Neder land uitoefent. Uit het noorden des lands deelt men mede dat daar met het beste succes het volgend beproefd en goedkoop middel wordt aangewend, om op groote schaal aardappelen, druiven, appelen enz. in den kelder voor verrotting te bewaren. Te dien einde vuile men de kelder ruimte eenige dagen vóór den oogst met zwa veldamp. Daartoe sluite men de openingen zoo goed mogelijk, plaatse een pot met gloeiende kolen op den grond van den kelder en werpe voor elke 10Ü kub. M. ruimte 30 40 grein bloem van zwavel in den kolenpot, waarop de deur een paar dagen gesloten moet blijven. Men mort dit 2 h 3 malen, ook als de vruch ten ingebracht zijn, herhalen en zij zullen voor ontijdige verrotting bewaard en in elk geval veel langer goed blijven. De vruchten trek ken de zwavellucht niet aan en het voorbe hoedmiddel kost weinig of niets. Te Alfen, gemeente Appeltern, zijn bij een brand, uitgebarsten in de bouwhoeve van den heer Mollenberg, paardenkooper, 7 vette ossen en 7 prachtige paarden van hooge waarde in de vlammen omgekomen, terwijl twee paar den zware brandwonden bekomen hebben. De vlammen sloegen over op de boerderij van den heer Van Leut, welke mede in de asch werd gelegd. Uit deze boerderij zijn een 40-tal run deren en 8 paarden gered. De schade wordt begroot op f 30 h 35 mille, waarvan slechts een bedrag van f12 500 is verzekerd. Het vee van den heer M. was o. a. niet geassureerd. Dinsdag middag tusschen twaalf en éen ure heeft epn der manlijke gevangenen zeer behendig gebruik gemaakt van de gelegenheid om te ontsnappen uit de cellulaire gevangenis te Tiel. Hij scheen 't vertrouwen gewonnen te hebben van zijn bewakers en, belast met het verrichten van eenig huiswerk, is hij op de binnenplaats over den vrij hoogen muur ge klommen. Naar men zegt, heeft hij. vóór hij er van doorging, op den muur geschrevenIk moet voor den avond nog in Arnhem zijn." Er zijn er die beweren, dat hij gezieu is op den weg naar Drumpt. Natuurlijk zijn in allerijl de noodige maatregelen genomen om den gevlogen vogel op het spoor te komen. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd ook iemand uit de gevangenis ontvlucht is. die nooit is ontdekt. De Indische bladen hebben dezer dagen bericht, dat door den overste der militaire administratie te Atjeh bij vergissing een man daat was afgegeven van ruim f 100 0U0 grooter bedrag dan behoorde. De vergissing scheen bij gebreke van telegrafische gemeenschap met Singapore onherstelbaar, daar de betaling van het mandaat niet meer kon worden voorkomen. De leverancier W. echter maakte de zaak zelf in orde. Volgens de Indiër had evenwel dit geval den In luit. der militaire administratie B. te Kotta-Radja, die schuld er aan had, zóo aangegrepen, dat hij overleden is. Volgens particuliere berichten aan hel Alg. Dagbl. van Ned. Indie heerscbrn te Tjilatjap sedert eenigen tijd weer kwaadaardige moeraskoortsen. Dagelijks worden 30 i 35 dooden begraven. De Europeanen sterven niet zoo spoedig, doch hebben, eenmaal aangetast, veel moeite om weder op verhaal te komen. De Berlijnsche gemeenteraad heeft be sloten dat er gemeenteslachthuizen zullen worden opgericht, met verplichte wijze van slachting en vleeschhouwing. Nader verneemt men omtrent de veron bcteren weg te hebben mogen wijzen, de steun te mogen en kunnen zijn zijner dierbare moeder. 't Meeste geluk valt in de wereld bem ten deel, die 't niet najaagt, maar in al zijn pogen en streven 't geluk van anderen bevordert. Die anderen gelukkig maakt kan zelf onmogelijk ongelukkig blijven. Uit vol gemoed kon bij danken, dat ook door zijn toedoen 't licht aan de kimmen voor zijn vader wa» komen opdagen. De beer Franzen was voor eene maand op reis gegaan ore zijne zaken te Heidelberg te regelen. De voornaamste goederen nam bij mede, maakte de overigen te gelde en verhuurde zijn huis, 't welk bem in eigendom toebehoorde. De heer Franzen had zich welgewacht informatién op 't kasteel in te winnen, daar hij meende overtuigd te zijn dat de baron toch nimmer in een huwelijk zou toe stemmen, vooral nu Bernard's vader een misdadiger bleek tc zijn. Nog binnen den bepaalden tijd was hij weder te huis, en Bernard dorst niet te informeeren of zijn pleegvader iets bijzonders vernomen had. De jonge advocaat had middelerwijl zaken ter behandeling gekregen en toen hij den eersten keer als verdediger optrad, was zijn pleidooi zoo waar en zoo overtuigend, dat hij voor zijnen cliënt een schitterende zege behaalde. Daarmee was zijn naam als advocaat gevestigd, en ieder kon gerust zijne zaak. als ze eerlijk was, aan den jongen rechts geleerde toevertrouwen. Wel werd 't bekend dat dc advocaat Steenhuis een vader had, welke voor korten tijd wegens mis daden, onder verzwarende omstandigheden gepleegd. tot den kerker verwezen was. doch Bernard ging toch voort de ongelukkigen, welke recht zochten, te helpen en te steunen, niettegenstaande velen hem met minachting aanzagen en zelfs behandelden. Zijne drukke bezigheden en bemoeiingen ver schaften hem evenwel eene gewenschtc afleiding, maar toch was 't duidelijk zichtbaar dat er iets aan zijn geluk ontbrak. Voor 't oogenblik echter had hij nog een ander doel te bereiken eer hij aan zich zeiven kon denken. Daar Herman Steenhuis sedert 't eerste bezoek zijns zoons zich voorbeeldig gedropg, had de direc teur den advocaat aangeraden zich tot den koning te wenden, met 't verzoek, om vermindering van straftijd. De directeur beloofde tevens dat verzoek te zullen steunen. Bernard draalde niet er terstond werk van te maken en mocht de voldoening smaken door zijne bewerking en met behulp van den directeur der gevangenis werkelijk den straftijd zijns vaders met drie maanden verminderd te zien. Die tijding was voor allen ten hoogste aangenaam. Zelfs Joosten verheugde er zich in. Bernard had zich al spoedig na zijne komst in vaderland en na alles te hebben vernomen, naar Joosten begeven. Joosten had den zoon met alle vriendelijkheid ontvangen, doch van vergiffenis aan den vader wilde hij in den beginne niets weten. En waarlijk daar behoorde heel wat toe om zoo goed gezind te zijn, want Joosten's geluk was ga- knakt. Eindelijk was hij door zijn goad hart er toch toe gebracht om den schuldigen man vergiffenis gelukking van twee stoombooten op de Rijn, dat de schroef-sleepboot, Heinrich met zooveel kracht tegen de raderkast van de aan de 'Preussische-Rlieinische Damfschifffahrts-gesel- schaft" behoorende Köuig is geloopen en zich daar zoo duchtig inwerkte, dat het schip hori zontaal door midden gesneden werd. Het met koopwaren geladen voordek werd opgeheven en op zij geworpen. Drie personen: een vrouw, een matroos en een jong man, werden in het water geslingerd en verdronken. De kapitein die insgelijks over boord viel, zwom een heel eind Rijn afwaarts, tot hij door een visschers- boot opgenomen werd. De hofmeester sprong op 't oogenblik van de botsing, naar zijne hut om zijn daar bewaard geld te redden, maar hij werd met groote kracht van het achterdek geworpen, waar hij zich met den stuurman zoolang vastgeklemd hield tot beiden gered werden. De overige op de *König" aanwezige personeu werden in de op het schip aanwezige boot gered. Van de sleeper ver dronk een joug man, de zoon van den stuurman. - Te Philadelphia is 1 April een mon sterhotel geopend Groot Tentoonstellings hotel genaamd met 1325 kamers. Het heeft een frontbreedte van 100 en een diepte van 300 meter het is geheel van baksteen gebouwd. Te Vohwinkel in Rijn-Pruisen zijn den 25 der vorige maand in een vijver drie vrouwen gedoopt. Zij gingen een voor een tot de knieën in het water; de predikant legde haar de rech terhand op de borst, dc linker op den rug en dompelde ze vervolgens onder water, met de woorden van het doopformulier. In een schuur kleedden de vrouwen, die bij de plechtigheid in een hemd gehuld waren, zich weder aan. Van de omstanders, die om de vertooning lachten, zeide de predikant: '/Ach, de arme liedeo, zij zoeken Jezus nog en kuunen hem niet vinden". De eigenaar van den vijver heeft hem voor een jaar aau de wederdoopers verhuurd. In het instituut van dr. Fr. Petermann te Georgenthal heeft zich eenige dagen geleden de kostscholier Erust S. nog geen 15 jaar oud, in bijzijn van een huisknecht doodgeschoten, vermoedelijk omdat men hem herhaardelijk sloeg en opsloot. Denzelfden morgen nog was hij in tegenwoordigheid zijner makkers geslagen met een stok, en de huisknecht moest hem des namiddags opnieuw 'straffen. Men dringt op een streng onderzoek aan DE VERONDIEPING VAN DEN NIEU WEN WATERWEG. In de 2e Kamer heeft de minister van ma rine erkend, dat de diepte van het vaarwater op 19 Maart langs de zwarte ton S3 en in de lijn der geleidelichten 34 decimeter bedroeg te schenken en hem zelfs in de gevangenis op te zoeken. Van dien tijd af werden Bernard Steenhuis en Joosten do hartelijkste vrienden, al liepen hunne standeu ook hemelsbreed uit elkander. Samen overlegden ze hoe ze 't best in de toekomst voor den ongelukkigen vader konden zorgen en hem 't best 't leed zouden kunnen doen vergeten dat hij had ondervonden. •Och," zei Joosten. #zoo menigmaal als ik bedenk hoeveel er van eene goede opvoeding en eene ge zonde opvatting van godsdienst en leven afhangt, dan grieft 't mij zoo innig dat ik mijne lieve brave vrouw en mijne kinderen hunne zorgende moeder moesten missen'.' •Laat ons daarom trachten dat gemis zooveel als in ons is te vergoeden." zei de advocaat dan. •Ja," zie, Joosten, »hoo dwaas handelen wc toch menigmaal door ons zoo onafgebroken voor 't tij delijke in te spannen. Er zijn nog andere eischen en plichten. Onze kinderen op tc voeden, die taak laten we zoo licht aan andoren over. en toch 't is zulk een edel werk. aan de ontwikkeling onzer kinderen te arbeiden." Joosten vergat dit echter niet, al meende hij dat 't beter kon zijn. Eens op een avond, toen Bernard van een bezoek bij Joosten terugkwam, zei de heer Franzen: »Ik heb een brief uit Heidelberg, wij zullen op reis moeten." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1