Nieuws- en Advertentieblad. 15 April. Zaterdag M 1555. Zestiende Jaargang. 1876 Uitgever S. GILTJES. Bekendmaking. GEMEENTE TEXEL, "NIEUWSTIJDINGEN.' LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden - n Franco per pst hu» 0-65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adyertkntien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens ëen dag vroeger. Officieel Gedeelte. De Voorzitter van den Raad der gemeenteHelder maakt hij deze bekend, dat de LIJSTEN DER KIEZERS voor de Tweede Kamer der Staten-Gc- neraal en den Gemeenteraad door hem op heden gesloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der gemeente voor een ioder ter inzage zijn neder- gelegd. Helder, den 12 April 1876. De Voorzitter voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. VAN DEN RAAD DER op WOENSDAG 19 APRIL a. s., 's morgens 10 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Ingekomen stukken. Aanbieding Kohier Hoofdelijken Omslag. Hondenbelasting. Niet-Oiïiciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 April 1876. Naar men ons mededeelt zal van af morgen 15 April tot en met 17 dezer, van des middags 12 lot 5 uur, in het gebouw van gemeentewerken alhier eene tentoonstelling worden gehouden van de zeer keurig geran geerde voorwerpt-n, die bestemd zijn om op Woensdag 19 dezer aldaar tc worden verloot ten behoeve van de zoo gunstig bekende naaischool Tabitha. De twee eerste dagen is de entrée bepaald op 10 cents de persoon den derden dag op 5 cents. De afhaling der prijzen kan geschieden op Zaterdag 22 dezer van des middags 12 tot 5 uur. Als bestuursleden van deafdeeling Helder der vcreeniging Vo Ikso n der wijs zijn Woens dag avond jl., in eene daartoe in het lokaal Tivoli gehouden vergadering, gekozen de lieeren Job. Dyserinck, jhr. W. A. Alting von Gem en B. L. Vries. In dezelfde vergadering is b'-sloten adhaesie te schenken aan het, bij de Tweede Kamer, ingediende bekende adres van den heer Moens Door den Majoor-kommandant der Genie alhier heeft Woensdag jl. de openbare aanbi steding p'aats gehad van 1. Het éénjarig onderhoud van de werken te Helder en op Texel. Begrooting f4600. ngekomen 7 inschrijvingsbiljetten, als van de ren P. Verheij f 5200.—II. J. Janzen Sz. )1S2 1). de Vries f 5000.— W. Rip- pens f 4980 P. lluinker f 4899.A. Vos Rz f 4690.en Gebr. Moorman f4560.—. 2. Het éénjarig onderhoud van de kazerne- gebouwen, enz. te Helder. Begrooting f 4200 Ingekomen 7 inschrijvingsbiljctten, als van de heeren 1'. Duinker f 5140P. Verhey 4700W. Rippens f 4-660 Gebr Korft" f 4630—, 1). de Vries f 4612—, Gebr. Moorman f 4580.en A. Vos Rz. 4540. Op Donderdag 11 Mei zal door den Majoor- Kommandant der Genie alhier, de openbare aanbesteding plaats lubben van: Het erbeteren van het fort Kijkduin, alhier Be grooting f 618,000. Zaterdag morgen zal van Harderwijk naar hier vertrekken een detachement suppletie-troe pen, sterk 165 manschappen, waaronder 8 onderofficieren, onder bevel van den kapt. der art. A. J. M. Willemse, om inet de Prins Hendrik naar Indië te worden overgebracht Het den 9 dezer op den Zuidwal ge raakte fregatschip IVeb/ooi is na een groot gedeelte der lading in lichters te hebben ge lost, gisteren avond vlot geraakt en heden morgen door de sleepboot Stad Amsterdam lek -in de haven gebracht en voorbij de commercie- sluis aan den grond gezet. Bij liet ter perse gaan dezer, vernemen wij, dat er in genoemd schip brand is ontstaan llicht door onvoorzichtigheid. Met eenige spuiten der marine is men ter hulp gesneld, en hoopt men den brand te blusschen. - Dinsdag morgen te 8 ure werd te Am sterdam op Zr. Ms. opleidingsvaartuig Admiraal van IVassenaer vlag en wimpel geheschen en dit schip op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld. Behalve een 24Dtal jongens zijn aan boord van dien bodem nog 48 onderoffic. en mi deren en 36 mariniers. - Blijkens een Dinsdag avond hij het Dep. Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned-Indië dd. 6 dezer is den 3ti dezer door den generaal-majoor Wiggers van Kerchem uit Atjeh aan de Indische re geering het volgende bericht: De vijand blijft rustig. In onze zuidoostelijke linie is de kolonel van der Heyden ijverig bezig met den aanleg van wegen. De gezond heidstoestand is over "t algemeen niet veran derd, maar de cholera is afgenomen. Aan die ziekte overleed de luitenant Verschoor. De luitenant baron van Heeckeren van Molecaten licht gewond. Omtrent de aanvaring van twee stoom- bootcn tusschen Hastings en Dungeness wordt nader medegedeeld, dat de Vesuvius bij dikken FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Wees u zelf. De Genestet. 32. De eerste verwijdering. «Wel zeker, dat mankeert er nog maar ai.... bromdo Frederik tusschen de tanden, «eerst mij de les lezen over mijne verkwistende en niet passende levenswijzo en dan de kroon op 't werk zetten en mij wegsturen als een kwa-jongen. Wat meent ooin toch Daar moet ik nu, omdat ik eenige af leiding in de vervelende eentoonigheid zoek, oen gansclie zedepreek aanhooren, zonder dat ik zelfs aan 't woord kom om mij cenigermate te verde digen. Ik heb het land aan dienScliimsheim; die drom- melsehe kale slokker heeft alles in 't honderd ge stuurd. Toch moet ik mij nog goed houden, want de rijke erfenis van oom mag mij niet ontgaan. Oom moge dwaas genoog zijn \an temeenendat ik fiorothea bemin maar hij dwaalt. Ik zal trachten een tijd lang als een brave, beste jongen te le' ofschoon ik er geen aanleg voor heb." Frederik trad om zich te verzetten den tuin in. waar hij Dorothea en hare ouders in een vroolijk gesprek vond. »Een heerlijke herfstavond," sprak hij tot Doro thea. Vindt gij?" was 't koele antwoord. ïZijt ge niet opgeruimd?" vroeg Frederik op nieuw schoon hij eenigszins uit het veld geslagen was. •Mijnheer!" hernam Dorothea ietwat bits, «ik meen dat 't u weinig belang kan inboezemen of ik meer of minder opgernimd hen." »'t Spijt mij. waarde Dorothea, dat uwe opinie jegens mij niet gunstiger is." Dorothea loosde een diepe zucht. •Spijt u dat inderdaad, neef?" •Ja. waarlijk." Dorothea schudde twijfelend 't hoofd. «Geloof mij, Dorothea, dat ik u bemin en dat niets mij aangenamer is dan u golukkig tc maken." •Is u dat ernst?" «Ja I lieve nicht." «Welnu Frederik, dat hebt gij in uwe macht.' »7.ou ik mogen hopen «Dat gij mij gelukkig kunt maken? Ja, dat hebt gij in uwe macht, ik herhaal dit." Do baron zag met eenig genoegen dat Frederik zijne dochter moer oplettendheid bewees dan ge woonlijk. Had hij echter in "t diepst der ziel van Frederik kunnen lezen, dan zou dat genoegen niet onverdeeld geweest zijn. Goede gedachten zijn zoo menigmaal gelijk aan een herfstzonnetje, dat schuch ter van achter de wolken ten voorschijn treedt en voor een oogenblik slechts 't aardrijk verheldert en verwarmt. mist door de Savernake in den grond geloopen werd. Ongeveer een uur na dit ongeval wer den door de bemanning van den vischlogger Jeune Albertkapt. Bibet, 2 sloepen der Vesuvius opgevischt; in een daarvan was éen de andere waren vier mannen; zij werden door de equipage van de Jeune Albert goed behandeld, gevr.ed en gekleed en heelen Adde Bieze, W. Steendam, F. de Gunst, H. Knol en F. van Dongen. Ook de overige beman ning der Vesuvius zou gered ziju. Zr. Ms. ramschip (Juinea ligt gereed naar zee te stevenen, ten einde voor de veiligheid der Ilollandsche visschers te waken, die het dikwijls met de Engelsche visschers te kwaad hebben. Te Zandvoort zijn Dinsdag ochtend op het strand aangedreven eenige vaten oogen- schijnlijk ledig; ook is gevonden en aan den strandvonder overhandigd eene rol bevattende 21 brieven, 3 copiën van brieven, 1 rekening- courant en 1 factuur. Zij schijnen niet lang in het water gelegen te hebben, want zij zijn got'd leesbaar en slechts weinig aan de randen geschonden De brieven, reken.-cour. en de factuur zijn alle geadresseerd aan den lieer F. Vrancken, te Majumba, en herkomstig van de factorie Ponla Negra. De datums loope» over de jaren 1874 en 1875. Nog is aangespoeld een deksel van een kistje, waarop nog leesbaar de naam "Vrancken"; vermoedelijk zijn bovengenoemde papieren in dit kistje geborgen geweest. De heer M. F.secretaris van de ge meente. Beverwijk, heeft zich door een pistool schot van het leven beroofd. Naar men zegt, zou hij dit gedaan hebben, omdat de hulpon derwijzeres in die gemeente ontslagen is, de- zij niet hem een reisje naar Amsterdam had gemaakt. Te Bannen speelden eenige kinderen op het land en vermaakten zich met het in brand steken van rijs en sprokkels. De klcederen van een zesjarig knaapje vatten vnur. De ouderen liepen van schrik weg, en het gevolg was, dat 't kind het leven er bij inschoot. Een Leidsch academieburger heeft de zer dagen zijn 12^jarig studentenleven herdacht bij welke gelegenheid hem door belangstellende rieiiden eenige fraaie stukken koperen huis raad zijn vereerd. Aan een in zeer behoeftige omstandig heden verkeerend huisvader in de gemeente Gorsel is geheel onverwacht een erfenis van ruim f 20 000 ten deel gevallen. Ti) een stoomhoutzagerij te Zaandam ge raakte een der werklieden in het drijfwerk. De drijfriem sleurde hein eenige malen rond, zoodat hij onmiddelijk een deerlijk verminkt lijk werd. Dc ongelukkige, een oppassend rbeider, laat eene weduwe en zes kinderen na. Niet op eenmaal legt men vooroordeelcn en dwaas heden af. Zoo ging 't den baron ook. En hoe zou hij ook door eene enkele goede gedachte de inge wortelde verkeerdheden hebben kunnen onderdruk ken. Om goed, deugdzaam, om zelfstandig te zijn is niet zoo gemakkelijk als men meent. Daar be hoort moed en innerlijke kracht toe. Gelijk de klimop zich vasthecht en steun zoekt aan den fleren eik, zoo gaat 't met zoo menigeen, die niet moedig genoeg is zichzelf te zijn. In en bij alles vraagt hij aan anderen, hoe en wat hij zal doen. Dat wankelen en dat gaan op krukken, dat slaaf zijn van anderen, dat weifelen is zoo betreu renswaardig. Hoeden af! voor den zelfstandige, want hij is man; van hem is wat te wachten. «Ik geloof dat 't goed zal zijn de jongelieden hier alleen te laten:" sprak de baron tot zijne gade, terwijl hij haar den arm gaf en haar in huis ge leidde." «En wat verlangt gij dan van mijvroeg Fredi «Hebt gij mij inderdaad lief, laat nnj dan met rust. Ik bemin Bernard Steenhuis, hem alleen, nimmer zal ik gevolg kunnen geven aan 't verlangen mijner ouders om een ander to huwen. Gij kunt mij de rust terugbezorgen, indien mij niet meer lastig valt met uwe liefde." «Maar lieve Dorothea, hegrijpt ge dan niet dat eene verbintenis tusschen u en dien advocaat een onmogelijkheid is! 't Is inderdaad onzinnig daaraan te denken." Men schrijft uit Maastricht 10 April. Zaterdag-avond trad een onbekende eeu win kel binnen, op de Markt; terwijl de winkel juffrouw zich gereed maakte om het gevraag de afteleveren, hoorde zij eensklaps een knal als van een pistoolschot en viel in zwijm. Of hieraan een moordaanslag of aan een leelijke grap te denken is, heeft men nog niet kunnen ontdekkende dader is nog niet opgespoord. Ter plaatse vond men een ongebruikten kogel. Men schrijft van Urk 10 April. Onze visschers, die in de Noordzee ter visch- vangst uitvaren, hebben een goede week gehad; de vangst van groote schol was van 10, 12 tot 16 wichtjes (het wichtje 50 kg.) per schuit, die verkocht werden van f 15 tot f 20 p. wichtje. Begunstigd door het prachtigste weder, konden zij ongestoord visschen, omdat c-r deze week een Engelsche visschers op de Hollandsche cust waren. Wij vernemen nader, dat de onzen het meest van de te Yarmouth te huis behoorende visschers te lijden hebben. Noch van Belgische, noch van Fransche vis schers bebhen zij overlastzij leven daarmede zelfs op vriendschappelijke» voet. Herhaaldelijk hebben de Urkers dezen zomer Belgische vis schers naar hier medegenomen om haring voor hun sloepen op te koopen, en zij werden hier even gastvrij ontvangen alsof het Nederlanders waren. Buitenland. - Zondag 11. des morgens bij zessen, werd te Neuenburg, Bern, en op andere plaatsen in Zwitserland, een sterke aardbeving van het oosten naar het westen waargenomen. Het hevigst was de schok te Neuenburg. Voorwer pen die tegen den muur hingen, vielen er af, Je klokken schudden en sloegen aan. Te Twann liet zelfs de stadsklok een zwak geluid hooren. liet natuurverschijnsel duurde niet langer dan twee seconden. Lausseur, de Parijzenaar die voor eeni- gen tijd een vork heeft ingeslikt, is verleden Zon dag na een zeer moeielijke operatie van twee en een half uur, die de patiënt moedig heeft ondergaan, van dit lastig en dikwijls zeer pijn lijk gezelschap verlost, üe vork was geheel zwart geworden. Lausseur zeer wel. Dezer dagen is te Genève een gansche bende dieven en inbrekers van de ergste soort gevangen genomen; het centraal-bureau der bende was een soort van herberg in een af gelegen straat. De politie had zich in stilte meester gemaakt van een vrij groot getal der voornaamsten van de bende en zette bedaard de zaak voort, tengevolge waarvan in de eerst volgende dagen, na de groote, nog veel mindere leden der bende in de fuik liepen. Zij hadden de kantons Genève, Waadland, Freiburg, en Bern, geruiinen tijd onveilig gemaakt. De Portsmoulh Times brengt een verslag over de handelingen van de korvet Breton gestationeerd op de oostkust van Afrika om den slavenhandel te keer te gaan. Eenige booten van de korvet zijn herhaalde malen van boord gevaren en kruisten soms 80 dagen zonder naar het schip terug te keeren. Twaalf negerschepen werden door die booten genomen en 22c negerslaven in vrijheid gesteld. Een enkel schip bevatte 122 van die ongelukkige», mannen, vrouwen en kinderen, de laatste» maakten 't grootste getal uit. Zij waren geheel vermagerd, wegens gebrek aan voedsel, 't waren niet veel meer dan geraamten. Bij de afreis bevonden er zich 200 aan boord, 7-S waren van ellende en gebrek bezweken en over boord geworpen. De bemanning der boot strafte den kapitein met 48 gecselslagen, omdat hij een slaaf een slag gaf, nadat het slavenschip reeds genomen was. Men keerde met de onge lukkige lading naar de korvet terug. Toen de kapitein vaii het slavenschip de Breton in 't gezicht kreeg, sprong hij, waarschijnlijk be vreesd voor eeu nieuwe afstraffing, over boord en verdronk. De Liverpoolsche beurs is zoo ingericht, dat vreemdelingen en het publiek het beurs gebouw kunnen overzien, tijdens de kooplieden er zijn. Onverwachts verscheen daar, begeleid van een katoen-makelaar, een jonge dame, die daags te voren bij de Assisses een klacht te gen een jongmensen had ingesteld, wegens het verbreken eener huwelijksbelofte. Nauwelijks was zij herkend, of men riep haar toe, zich op de'galerij openlijk te vertoonen. Van alle zij den werd gesist en gefloten. Toen het geweld haar toppunt bereikte verscheen de jonge dame werkelijk op het aangeduide balkon. Dit gaf stilte en de dame eene theatrale houding aan nemende, riep den kooplieden rnet verheffing van stem toe, "Cowards!" (lafaards). Zulk een be- leediging had de beurs nog nimmer aangehoord en men scheen tot gewelddadigheden te zullen overgaan. De portier liet de jonge schoonc door een zijdeur in de portierswoning te rech ter tijd de vlucht nemen. BesluitenBenoemingen enz. Zr. Ms. heeft benoemd bij het wapen der artillerie tot generaal-majoor. bevelhebber in de eerste mi litaire afdeeling den kolonel W. M. Camp. hevel hebber in de 5e militaire afdeeling: tot majoors, de kapiteins Ie klasse \Y. C. Hojel. directeur der studiën bij de Kon. Mil. Academie, D. G. T. G. Van der Voort Maarschalk, van hot Ie regement istingartillcrie.^A. M. Mazel, van het le regement vestingartillerie. Bij den plaatselijken staf is benoemd tot plaats, komm. 2e kl. te Utrecht, luit.-kol. Baron Melvill van CarnbiV'. plaats, kotnm. 3e kl. te Helder: tot majoor plaats, komm. te Helder, kapt. Beltrami van het 2e reg. inf. «Steenhnis is een edelman." «Waailijk, de liefde voor dien onwaardige doet li blind zijn. Voor altijd zou uw naam, evenals do zijne, bezoedeld zijn, zoo uw papa in eene echt verbintenis met hem toestemde." •Gij weet nu in ieder geval wat mijne denkwijze is, wat 't verdere betreft, ik moet u zeggen dat ik weinig roeping gevoel om u rekenschap mijner daden te geven, nog veel minder denk ik mij te storen aan de opinie der wereld Ik stel zeer zeker 't oordeel van den weldenkende op prijs, maar ovo- rigens tracht ik uit eigen oogen te zien, zelfs op gevaar af van voor een stijfhoofdig meisje te worden aangezien." «Is dat uw laatste woord?" «Mijn laatste woord, Frederik. Stellig, val mij niet langer, val mij nimmermeer met uwe lielde lastig. Ik kan u niot beminnen, 't Spijt mij om uwentwil, maar ik kan niet anders spreken ot handelen." Frederik gloeide van toorn en inwendige spijt. zGij versmaadt mij dus en gee'"t dien nietswaar dige de voorkeur boven mij Weet, Dorothea. dat er eenmaal een tijd zal aanbreken, waarop ge u over 't gesprokene van dit oogenblik zult beklagen. Ik verklaar Bernard Steenhuis van dit uur af aan den oorlog. Weet, dat ik 't was die er voor zorgde dat dc misdaad zijns vaders hier bekend werdoveral zal ik hem met mijn haat vervolgen, omdat hij zich tusschen u en mij plaatst. Niet eer zal ik rusten voor ik zijn «O* spreek niet uit. Ik vrees u niet," sprak Dorothea, terwijl ze hare slanke gestalte verhief en fier en trotsch zich tegenover Frederik plaatste, en Steenhuis behoeft u ook niet te vreezen, want ik zal hem beschermen, ik zal zijn genius zijn." 't Zal u weinig baten," sprak Frederik opspot- tenden toon. Dorothea voelde zich 't hart ineenkrimpen bij de gedachte, hoe Frederik zich waarschijnlijk zou wre ken, maar toch achtte zij "t beneden zich van baren neef eene gunst af te smeeken. Zij keerde zich om en trad langzaam een zijpad in. dat naar 't tuinhek leidde.. Geheel ontstemd door de beide onaangename ontmoetingen van dezen dag, ging Frederik weer naar binnen en begaf zich vroegtijdig naar zijne kamer, om in de stille eenzaamheid te overleggen en te bepeinzen wat hein voor 't vervolg te doen stond Dorothea was intusschen tot aan 't tuinhek ge naderd. •Blij dat ik u zie." sprak eene welbekende stem tot haar. •Dag goede Martha," zei Dorothea. «ik heb u sedert lang niet gesproken, hebt ge iets te zeggen, weet ge ook iets van mijnheer Steenhuis?" Heeft de freule den brief dan niet ontvangen. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1