Nienws- en Advertentieblad. 29 April. j\§. 15! 1876. Zaterdag Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. Bekendmaking. Vaststelling der 291ste Staatsloterij, NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post u Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Adveetentien van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. De Burgemeester der gemeente HELDER, brengt ter voldoening aan eene ontvangone aanschrijving, hieronder ter algeineenc konnis, de oproeping van den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 7 Maart 11., geplaatst in de «Staats-Courant" van den 9 Maart 11. betrekkelijk de gelegenheid tot het afleggen van het examen van gepatenteerde veeartsen. Helder, den 26 April 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het examen, bedoeld in artikel 46 der Wet van 8 Juli 4874 (Staatsblad No. 98,) gewijzigd bij de Wet van 4 April 1875 (Staatsblad No. 37). Zij, die, zonder een diploma als veearts to bezitten, vóór 4 Februari 4875 als veearts gepatenteerd zijn, of vóór dien dag aanvrage om patent als veearts hebben gedaan en een bewijs van toelating tot uit oefening der vceartscnijkunst na 1 Januari 1877 wenschen te verkrijgen, worden uitgenoodigd zich met duidelijke opgaaf van namen en woonplaats vóór 20 Juni e. k. schiftelijk te wenden lot den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde tot bovenvermeld examou te worden toegelaten. Bij deze aanvrage moeten zij een bewijs overleggen dat zij vóór Februari 1875 een patent als veearts hadden of daartoo vóór dat tijdstip aanvrage gedaan hebben. Voor den Minister 's Gravenhage, De Secretaris-Generaal, 7 Maart 1876. (get.) HUBREC11T. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter openbare kennis, dat door Z. Exc. den Minister van Financien, bij resolutie van den 31 Maart jl. No. 20, krachtens de daartoe door den Koning verleende machtiging, is vastgesteld de 291ste Staatsloterij, bestaande uit 21001» loten, 10500 prijzen en twee premién, overeenkomstig het plan aan dieresolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergclegd. Helder, den 25 April 4876. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. NietOfficiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 April 1876. Dezer dagen vertrok van hier naar Am sterdam, door het Noordhollandsche Kanaal, Zr. Ms. instructiebrik Ternate komm. luit. ter zee le kl. jhr C. C. van der Wijck, ten einde op 's Rijks werf tegenwoordig te zijn, indien Z. M. de Koning die maritieme inrichting bezoeken mocht. Voor het examen voor hoofdonderwijzer hebben zich 15 camlidaten aangemeld, waarvan 2 zich hebben teruggetrokken. Toegelaten J. M. Nieuwboer alhier en Th. Bakker van Amsterdam. Naar verzekerd wordt, bestaat bij den Minister van Oorlog het voornemen, om een vijftal officieren, van verschillende wapens en rangen, dezen zomer op Rijkskosten naar de wereldtentoonstelling te Philadelphia te zenden. Naar men verneemt, zijn de schroefstoom- schepen 1ste klasse Zilveren Kruis en Leeu warden met elkaar in aanvaring geraakt geweest. Beide schepen hebben belangrijke schade beko men en zullen geruimen tijd te Curacao ver toeven om hersteld te worden. In het belang der veehouding op Texel is door den Gemeenteraad bepaald, dat op den tweeden Dinsdag in Juni aan den Burg vee- en lammerenmarkten zullen worden gehouden, Gedurende het loopende jaar zijn reeds van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Oost-Tndie geëxpedieerd 7 detachementen ter gezamelijke strekte van 1212 mau, waaronder 62 onderofficieren. Als verblijdend bericht kan verder worden medegedeeld, dat het deserteeren bij de vreemdelingen nagenoeg niet meer voor komt, en deze gunstige wending mag worden toegeschreven aan de geregelde uitzending, zoo als thans geschiedt. In de week van 16 tot 22 April kwa men in Noord-Holland 8 gevallen van long ziekte onder het ruudvee voor, als 2 te Amsterdam, 1 te Sloten, 1 te Nieuweramstel en 4 te Diemen; behalve de zieke zijn 34 ver dachte rundereu afgemaakt. Van 9 tot 15 April werden in Zuid- Holland benoorden Maas en Lek, wegens long ziekte afgemaakt na onteigening 15 runderen, in 8 gemeenten bij 10 veehouders. Hieronder bevindt zich een nieuwe koppel en werden te Voorburg 20 verdachte runderen afgemaakt, Rovendien werd een paard, lijdende aan kwaden droes, te 's Ilage onteigend en afgemaakt. In hetzelfde tijdsverloop kwam in Utrecht slechts éen geval van longziekte voor bij een veehouder in de gemeente Benschop op een besmetten stal. In de geheele maand Maart zijn in de provincie Friesland 76 gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. Er is 1 rund aan de ziekte gestorven, terwijl 75 deswege zijn afgemaakt. Te Haarlem heeft zich zekere juffr. B. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Hebt gij eenmaal een besluit genomen, handel dan met kracht van geest en naar de inspraak van uwe overtuiging. 36. Een bezoek in de stad. De donkere kerstdagen, die voor gansch Duitsch- land zulke dubbel blijde feestdagen zijn, waren voorbij. Ieder had op zijne wijze vreugde gesmaakt, door die te wekken of te genieten, al naar mate van stand, ouderdom, gulheid of hebzucht. »'t Is brutaal koud," had de houtvester gezegd, toen hij even van achter den kachel naar buiten was gegaan, 't Januari-zonnetje keek dan ook eens eventjes schuchter om een hoekje, maar ver borg weer snel 't gelaat, bevreesd als 't was voor don krachtigen verstijvenden adem uit 't Oosten. Tal van houtraportjes liepen op een sukkeldrafje met de vracht, in een touw gebonden, op den rug want de baron von Walhaus was mild genoeg om in dezen harren wintertijd de armen van de noodige brandstof te voorzien, 't Was een verrukkelijk too- neel, dat groote woud met die forsche en krachtige stammen; die ranke hoornen, wier takken geheel ver8uikerd waren, en dan dio schitterende ijstappen aan den witten eerwaard igen baard, dat reine witte kleed, waarmede do paden der lanen bedekt was. Het jonge volkje heeft dan ook iets gevoeid van dit schoone geheel, al geeft 't er zich gecne rekenschap van. De sneeuwballen vlogen er nu en dan om dc ooren. Plotseling echter stonden allen stil. De koets, 't prachtige rijtuig van den baron kwam er aan. Met luehtigen tred trok 't fraaie tweespan, Hon- gaarsch ras, do prachtige koets. De belletjes klonken lustig tot een waarschuwend teeken voor den voet ganger om voorzichtig te zijn nu 't getrappel der paarden nauw hoorbaar was. De kinderen bleven in bedaarde houding staan, namen eerbiedig den pet af toen 't rijtuig passeerde, staarde het nog eene wijle na, terwijl enkelen zelfs dachten: «Wat zou ik gelukkig zijn. indien ik ook eens in zulk een prachtige koets zat als de baron von Walhaus." De kinderen hadden juist gezien, de baron alleen zat er in en reed naar de stad. Van niemand had hij te weten kunnen komen waarheen de jonge advocaat was vertrokken of waar hij zich ophield. De baron hield er echter niet van iets wat hij zich eenmaal had voorgenomen op de lange baan te schuiven. Hij huldigde 't spreekwoord: «Wat gij heden hebt verricht, Maakt uw arbeid morgen licht." Eene lichte ongesteldheid had hem echter ver hinderd tot nu toe zelf pogingen in 't werk te stellen ziekenverpleegster in de hoofdstad, verdron ken.' Te Amsterdam is een knaapje in de diamantslijperij aan den O.-Z.-Achterburgwal met de machine in aanraking gekomen, waar door hein een been is verbrijzeld. Op den Kloveniersburgwal te Amsterdam is het lijk eener vrouw opgehaald, die'in een enkelen rok en hemd en barrevoets 's nachts te 1 ure uit haar woning was..., geloopen, gevlucht, gejaagd -- men weet 't niet. Helaas! "Niet steeds is de liefde besten dig van duur." Twee echtelieden kregen Woens dag avond omstreeks SJ ure op den -N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam twist over een nie tige zaak. De man maakte zich echter zoo boos, dat hij zijn vrouw opnam en in het water wierp. Gelukkig dat er buren bij de hand waren om 'e vrouw weer op het droge te helpen. Een schildersknecht te Koog a/d. Zaan is aan het station met de borst op de rails ge vallen, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. A. Nan Beek te Hillegom zegt, na een onderzoek van 28 jaar het Perpetuum mobile te hebben uitgevonden. Hij vraagt 2 millioen gulden voor zijn uitvinding. Dinsdag morgen viel te Dordrecht aan het G roothoofd een der bediende van den hof meester, die op de borstwering van de stoom boot '/Johan de Witt" was gaan zitten, over boord en zonk onmiddelijk. De omstanders, door schrik bevangen, verzuimden hulp te bie den, weinige oogenblikken later werd de onge lukkige als lijk opgevischt. Te Westdongeradeel, alwaar voor drie jaren de jaarwedden der hulponderwijzers f30D. h f 325.waren, zijn ze thans op f700. gesteld. Een leerling aan het gymnasinm te Eis- leben heeft zich doodgeschoten, omdat hij niet naar eene hoogere klasse was bevorderd. Men schrijft aan het Ulr. Dagbl. uit Hage: "Wat op het oogenblik actualiteit oplevert, is het aanst. rechtsgeding in zake Jut en vrouw, waarvan men, door het maken van veel om haal een cause cêlebre schijnt te willen maken. Niet alleen dat die «heer" moordenaar met de meeste zorg wat zijne verpleging betreft, in de ge- vannis behandeld is geworden, maar ook voor zijne terechtstelling worden voor a. s. Donderdag groo te militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Deta chementen kavallerie zullen hem escorteeren le Prinsengracht naar het gerechtshof, alwaar een lokaal voor zijne huisvesting in orde is gebracht, om hem den vermoeienden tocht over en weer te besparenIn de gerechtszaal wordt eene aparte zitplaats voor hem getimmerd en een daartoe aangewezen officier van gezond heid van het garnizoen zal gedurende het proces voor zijne dierbare gezondheid waken. Daar hij dikwerf aanvallen van woede, een soort van komediespel, heeft, draagt hij een dwangbuis, maar om dit voorbehoedmiddel, op hem toe gepast, aan de oogen van het publiek fe ont trekken, is voor hem een soort van schouder mantel besteld. "Mij dunkt dat de Engelsche methode, de kat met negen staarten, bij gelegenheid op hem toegepast, wel een einde aan die grappen zou gemaakt hebbenmaar het is tegenwoordig de gulden tijd voor "heeren" moordenaars en ander soort van deugnieten." Men schrijft van Urk dd. 24 April.: Bij een dikken mist is de Lemster nacht boot, komende van De Lemmer, bestemd uaar Amsterdam, gisterennacht op den zoogenaam- den Vorm dicht bij dit eiland op het droge geloopen. De kapitein en de passagiers zijn door een Urker visschuit opgenomen en naar Kampen getransporteerd, van waar de kapitein naar de Lemmer om een boot ter aasi- tentie heeft getelegrafeerd. Twee booten zijn daarop onmiddelijk aangekomen en met behulp van een hier te huis behoorende tjalk is men begonnen de lading, die onder meer uit 85 koeien bestond, in een andere boot over te brengen. De boot zit echter onbegrijpelijk ver binnenwaarts en de wind is oost, waardoor het water valt. Al neemt men ook de geheele lading uit de boot dan krijgt men haar toch bij dezen waterstand niet vlotzij zal dan ook moeten wachten tot dat er meer water komt. Men schrijft aan "de-Tijd" uit Winschoten Te Lorub (Oldenburg) is in den nacht van 19 op 20 April jl. een brutale kerkroof ge pleegd. De daders hebben zich door een van de ramen toegang weten te verschairen, om ver volgens door middel van braak zich van een ciborium, een kelk, een fraai misgewaad en an dere voorwerpen meester te maken zelfs wer den van de koperen kerkkronen de armen afge broken. Den volgenden morgen vond men den inhoud van het ciborium op de tafel van het altaar; een biechtstoel, in de kerk onder een der ramen geplaast, diende den daders bij de inbraak. Tot vooreenige dagen had het inge steld onderzoek nog geengcwenschte resultaten. Het ontvreemde wordt geschat op een waarde van ongeveer 3000 mark. Zaterdagmiddag vloog een geweerkogel in de woonkamer van Jen heer H., predikant te Deventer, wonende onder de Linden aan den IJsel, en sloeg tegen den schoorsteen, na een glasruit, eeu chassinet en een stolp te heb ben doorboord. Gelukkig dat een paar werk om 't doel, dat hij zich had voorgesteld, te bereiken. Dat Dorothea reikhalzend naar dien dag uitzag laat zich iicht verklaren. Thans gaf hij er gevolg aan. Op 't zelfde uur, in 't welk de baron uitreed, stond te Heidelbcrg dc heer Holzmann door zijn raam naar buiten te turen. De heer Holzmann was een aanzienlijk handelaar en bewoonde roet zijn gezin een prachtig huis van wit marmer opgetrokken. Gedurende 't verblijf van den heer Frauzen te Hei- delberg, had deze intieme vriendschapsbetrekkingen met hem aangeknoopt en nu, na 't vertrek van den eerste, werd de vriendschap door eene drukke cor respondentie aangehouden. «Wat kan de baron mij te zeggen hebben?" vroeg de heer Holzmann aan zijne gade. «Ik kan er mij geen denkbeeld van maken, beste." «Weet ge wel. dat Bcrnard Steenhuis in eenige betrekking tot de freule gestaan heeft. De baron echter wilde van oen verloving niets weten, 't Ver wondert mij zeer, dat hij mij met een bezoek ver eert. Men zegt toch dat hij ontzettend trotschis." tMen zegt, maar gij weet 't, lieve man, dat mijn heer men een breeden rug heeft. Zij die altijd zoo den mond vol hebben van «men zegtverdienen weinig geloof. Wel opgevoede, ontwikkelde mcnschen kunnen niet trotsch zijn." »Om 't even. ik ben zeer nieuwsgierig wat de baron te vertellen heeft." «Ik denk dat zijn bezoek wel in verband zal staan tot Bornard," zei mevrouw Holzmann. lieden, die in 't vertrek arbeidden juist wegens etenstijd vertrokken waren en zich ook op straat niemand in de richting van het schot heeft bevonden. Na onderzoek bleek al spoedig, dat iemand aan de overzijde van de rivier een hond had wilden doodschieten met een schuttersge- weer doch zijn doel heeft gemist. Men schrijft van Meppcl 25 April.: Onze stad leverde heden een prachtigen aan blik op voor den beminnaar van den handel en 't veehoudersbedrijf. In geen jaren toch was er een zoo groote massa vee op de voorjaarskermis en runderniarkt aangevoerd als heden 't geval was. Van wijd en zijd waren landlieden en vee houders opgekomen, en ook een menigte buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. Men berekent, dat er wel 1390 koeien op de markt en in de straten stonden geschaard. De handel was in de puike soorten recht levendig. De markt duurde tot laat op den middag voort, 't Heerlijkst weder begunstigde dezen jaar markt. Uit Zwolle meldt men dd. 26 April De prijs van het varkeusvleesch i9 hier in eens 5 a 6 ets per kilo gedaald. De vette varkens hebben eene daling van p. m. 14 ets. per kilo ondergaan. De aanvoer van visch was heden zoo groot, dat alles dezen morgen niet kon worden afge slagen en verscheidene manden tot dezen avond en morgen bleven staan. Schelvisch ging van 10 tot 25 ct.schol van 35 tot 75 ets: kabeljauw van f 0 60 tot f 1.10; tong van 5 tot 40 ets.; elft van f 0.50 tot f I.per stuk gretig weg. Bot en bakschol werden tot spotprijzen verkocht. De visch was spring levend. Buitenland. Zaterdag 11. had een vreeselijke ontploffing plaats bij een nieuwe spoorwegtunnel bij de Cymmer niet ver van Neath in Wales, ver oorzaakt door het neerwerpen van een lucifer bij het kruid- en dynamiet-magazijn. Er werden vijftien lijken gevonden waarvan velen onher kenbaar waren door de wouden. De papiermolens van Sommerville te Bilton bij Bristol zijn geheel afgebrand. De schade wordt op 70 000 il 100J)00 pd. st. begroot. Vijfhonderd werklieden zijn zonder werk. Het gebeurt wel eens te dikwijls zelfs dat een Chinees op Java fout. gaat. In China zelfs echter geschiedt dat nooit. Tien jiren geleden sprong er een bank en binnen vier-en-twintig uren rolden de hoofden vau de directeuren, de commissarissen, den kassier, den boekhouder en alle beambten onder de zwaarden der scherprechters. Sedert die terecht stelling is er niets meer solieder dan een Chi- neesche bankier. «Dit zal het rijtuig zijn van den baron," sprak Holzmann. Een oogenblik later hield de koets stil, deed de palfrenier 't portier open en schelde aan. De huisknecht deed open en diende den baron aan. «Na de gewone beleefdheden, waaraan men den welopgevoede herkent, gewisseld te hebben, begon de baron: »'t Doet mij zeer veel genoegen, dat gij mij, die u denkelijk slechts bij name bekend is, wel een bezoek ten uwent hebt willen toestaan." «Integendeel strekt 't mij tot eene eer u in mijne eenvoudige woning te mogen ontvangen en niets zal mij aangenamer zijn dan dat ik mag vernemen u van eenigen dienst te kunnen zijn." sik wilde dio juist van u vragen. Gij waart im mers een vertrouwd vriend van den heer Franzen «Hij was en is nog mijn beste vriend," antwoordde Holzmann. «Gij kent dus Bcrnard Steenhuis ook wel?" «Zeer goed." «Hebt gij dezen jongeling van eene gunstige zijde leeren kennen?" Waarde baron," zei Holzmann, «nimmer nog leerde ik iemand van beteren inborst kennen. Zijn edel karakter, zijne vroolijke geaardheid zijn helder versland en grondige kennis, zijne dankbaarheid aan zijne pleegouders, de liefde voor zijnen..." Holzmann kuchtte eens, want 't laatste woord wilde hem niet uit de keel. «Gevallen, misdadigen vader?" wilt ge zeggen. «Juist. Nu, dit alles te zamen is de reden dat wij Steenhuis liefhebben en hem met den heer Franzen met weemoed hebben zien vertrekken." «Maar waar is hij heengetogen?" «Vergeef mij heer baron, dat ik dit verzwijge." «Verzwijge?" »Ja." «Maar ik heb er belang bij zijne woonplaats te weten." ilk heb mijn woord gegeven aan niemand to zeggen waar bij zich ophield. Bcrnard Steenhuis had er zijne gegronde redenen voor. Hij heeft veel opgeofferd, mijnheer, veel strijd heeft 't hem gekost dit oord te verlaten. Maar mannen als Bcrnard Steenhuis zijn niet wankelmoedig. Zijn geest was krachtig genoeg om uit te voeren wat overtuiging hom voorschreef. Zijne liefde voor anderen deed hem eigen leed vergeten." Maar als ik u nu zeg dat ik de reden weet, waarom hij van hier 'ging en die redenen zijn opgeheven, wat dan «Dan nog vind ik geenc reden mijn woord te verbreken en zonder voorkennis en toestemming van Stcenhuis te doen, wat hij zoo gaarne wil dat ik nalaat. Gij weet, er staat u nog een ander middel ten dienste om het land te kennen werwaarts hij ging." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1