Nienws- en Advertentieblad. 13 Mei. Zaterdag Jtë 1565. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever 8. GILTJES. Aanbesteding. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adtibtentiei van 1—4 regels is 40 Centen: elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel, Vdor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 unr gelieve men de Advertentidu in te renden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Op VRIJDAG den 26 MEI 1870, des avonds ten zeven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, bij inschrijving worden aanbesteed HET MAKEN VAN EENE VERDIEPING OP DE HELFT DER GEMEENTESCHOOL No. 3, te HELDER. Het bestek en vooi waarden ligt ter lezing aan de secretarie der gemeente, en is aldaar tegen be taling van 50 cents verkrijgbaar. Aanwijzing in 1 o c o zal worden gedaan door den gemeentobouwmeester, den lieer N. J. Leijer. op Woensdag den 24 Mei a, s., des middags ten 12 uur. Helder, den 41 Mei 4876. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEIJ, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis, dat. indien buitengewone om standighcden zulks niet verhinderen, de KERMIS of JAARMARKT, in deze gemeente dit jaar aan vangt op Maandag den 3 Julij aanstaande. De aanwijzing der plaatsen voor tenten van groote afmetingen geschiedt op den 22 Junij a. s., des namiddags ten 3 ure. De loting voor carousels heeft plaats op den 26 Juni a. sdes namiddags ten 3 ure. en die voor kramen, enz. op den 1 Julij a. s., des namiddaj ten 2 ure. Ieder, die een plaats verlangt moet zich in persoon of bij gemagtigde op den hiervoor bepaalden tijd vervoegen aan het politie-bureau No. 2. Molenplein. Het marktgeld moet vóór het opslaan der tenten en kramen worden betaald. Helder, den 9 Mei 4876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE Burgemeester L. VERHEY, Secretares. Niet-Officieel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 Mei 1876. Door den kommandant der genie alhier heeft gisteren de openbare aanbesteding plaats gehad van het verbeteren van het fort Kijk duin. Begrooting f 618,001).Drie in- schrijvingsbiljetten zijn ingekomenals van de heeren J. J. Bekker te Lent ad f 683,000. R J Schaafsina te Harlingen ad f 765,700. en J. C Schreuders te Winkel ad f 672,1)1)0. Het laatstgenoemde biljet kon echter niet in aanmerking worden genomen, wegens gebrek in den vorm. Naar wij vernemen is door het college van Diakenen der Herv. gemeente alhier, be sloten tot den verkoop van het uitmuntend tot bouwterrein geschikte stuk weiland gelegen tusschen de Molen-, Weezen- en Californie- stratpn. liet zal gekaveld worden in p ui. 80 perceelen. De vergunning tot den verkoop is dezer dagen aangevraagd aan het classicaal bestuur. Met goed gevolg hebben Woensdag te Haar lem examen afgelegd voor de wiskunde de heeren D. de Koe, van Petten en A. M. Ger- hard, van Hoorn. Voor de nuttige handwer ken de dames G. en E. Berghuijs. De hulponderwijzers W. Visser, H. W Disper en Schuitemaker, oud-leerlingen der Normaalschool alhier, hebben met goed gevolg het examen in het teekenen afgelegd ten over staan van de provinciale schoolcoininissiën de eerste te Zwolle, de tweede te Arnhem en de derde te Groningen. De heer B., die dezer dagen zich te Gouwesluis bevond, werd om de voldoening eener oude rekening gemaandhij gaf de ver zekering van spoedige voldoening en vertrok doch werd eenige oogenblikken later door zijn schuldeischer achtervolgd en nu op uiinder vriendelijke wijze aangemaand. Hierop geen betaling bekomende, wierp de schuldeischer B. op den groud, ontnam hem zijn portefeuille en eigende zich daaruit eenige bankbiljetten toe, in mindering van rekening. B. heeft on verwijld hiervan aangifte bij de justitie ge daan. om nu op zijne beurt voldoening te krijgen. Men schrijft van Urk Het bericht uit Urk, waarin wordt gemeld, dat T. v. d. B. een jongen, die opzettelijk of toevallig een vogel weg joeg, moedwillig in het oog zou hebben geschoten, acht men verplicht om drr waarheid wille nader toe te lichten. De toedracht der zaak is deze: Ruim een maand geleden kwamen bij een onzer visschers in de Noordzee twee raven aan boord vliegen. Vermoeid van de lange reis, die de vogels waar- bijulijk hadden gemaakt, werd er een mei moeite gevangen, dien men met een touwtje aan den poot voor aardigheid op het dek der visschuit liet loopen. Nu trachtte men ook den tweede te vangendeze kwam echter wel op het dek bij de andere loopen, beet zelfs in het aan den poot van zijn makker bevestigde touw om hem te bevrijden, doch liet zich niet van- Gedurende de reis stierf de gevangen vogel, de andere bleef de schuit volgen en kwam zoodoende inede naar Urk vliegen, waar hij nu sedert een week of drie van het eene huis op het andere vliegt en in de weinige tuintjes die hier zijn '«morgens de pas gezaaide bloemzaden enz. uit den grond krabbelt. Hoeveel mede lijden men nu ook had met den trouwen vogel, toch begon zijn krabbelen en pikken op de bezaaide bedden den lieden te vervelen en on aangenaam voor de eigenaars te worden en eiischten deze gaarne van den lastigen bezoe ker bevrijd te worden. Het eenige middpl was, om hem te schieten en daartoe werd dan ook door zekeren A. v. d. B (niet T. v. d. B) een geweer geladen met 36 ganzenhagels op het schotomwanneer de vogel zich ver toonde, hem daarmede voor goed te treffen. Het dier liet zich echter niet zien en A. v. d. B,, die ter voorkoming van ongelukken zijn geweer niet langer geladen willen laten, liep er in schemeravond mede naar buiten en schoot het in de nabijheid van een geheim gemak af, waar achter zich de vermelde jongen bevond. Deze door den onverwachten knal hevig ver schrikt, liep al schreeuwende eerst bij zijn oom in en van daar naar de woning van A. v. d. B., wien hij allerlei scheldwoorden toe wierp, waarop v. d. B. boos werd, hem naliep en een paar klappen op het gezicht toediende, wat natuurlijk niet zonder drukte en geschreeuw gebeurde. Daar de jongen echter bleef vol houden dat er in zijn oog was geschoten, werd dit door den burgemeester, die intusschcn van het gebeurde onderricht was, onderzocht en bleek dit louter een verzinsel te zijn, daar zijn oogen geheel ongedeerd waren. Vermoe delijk heeft hij een klap op het oog ontvangen of door den schrik bij het opspringen zich aan het een of ander voorwerp gestooten, althans het geval heeft niet de minste nadeelige ge volgen achtergelaten. Misschien echter had A. v. d. B. wel wat omzichtiger met zijn wapen te werk kunnen gaan, waardoor allerlei on juiste en onaangename geruchten zouden zijn voorkomen. Omtrent het verdrinken van den 17jarigen Johannes v. Stralen meldt men: Ongeveer 7^- ure moest hij met een vletpraain twee kinderen van de overplaats naar den Jutfaaschen weg brengen; nauwelijks was hij 10 meter van den wal, of hij stortte doordat zijn vaarstok uit schoot, in de diepte; slechts enkele kreten deed hij hooren, doch niemand van de mannen die dadelijk toegeschoten waren, durfden zich in de duisternis in het sterke stroomende water te begeven, zoodat de ongelukkige jongeling weldra verdween, om eeu half uur later als lijk opgehaald te worden. Uit een bij ons ontvangen programma van bet XXXe Nederlandse!) Landhuishoud kunde Congres blijkt, dat op Vrijdag 30 Juni a.s. eene tentoonstelling zal worden ge houden te Amsterdam van paardenfok vee en pluimgedierte, en wel op de terreineu van de veemarkt aldaar Voor 21) Juni moeten de inzenders zich aanmelden. Voor belangstellenden ligt genoemd pro gramma ter inzage aan het burean van dit blad. Uit Monnikendam wordt gemeld: Een koopman in antiquiteiten en kramerijen alhier koent eemgeti tijd geleden op het eiland Marken, voor een betrekkelijk gering bedrag, een antieke, geheel met vernis bedekte kerk- stoof inet koperen hengsel, in de hoop onder de dikke laag vei nis antiek snijwerk te ont dekken. Bij zorgvuldig schoonmakrn bleek zijn vermoeden gegrondde stoof is aan de zijden en bovenop bedekt met snijwerk, dat uitmuntend geconserveerd is. Op de bovenzijde staat o. a.//Anno 1724 tot Élburg out 78 yar den 8 October gemakt dor T. Heerding;" verder, in 4 tafereeltjes, eenige voorstellingen uit het Oude Testament, o. a. de Paradijsge schiedenis, Abraham's Offerande, enz. en om de middelste ronde opening, de namen "Yau Pcitrsen en Yannien de Has,"vermoedelijk een bruidegom en bruid, aan wie de vervaar diger dc stoof ten geschenke heeft gegeven, althans aan een der zijden vindt men een paar afgebeeld elkander den trouwring gevende, met het onderschift."de trou-ring." Vertier zijn op de 4 zijden verschillende voorstellingen betreffende Jezus, waaronder zijn kruisiging, hemelvaart, de stal Bethlehein euz., alles met toepasselijke bijschriften of aanwijzing van bijbelteksten, kunstig uitgesneden Een dier cui-ieuse bijschriften luidt: Seit (Ziet) aan hoe wey vlugten gan om Herodus gewelt dat nu neit mer geit"; en een ander; "O Mins (Mensch) UUUUUUUU (acht U's is gelijk aan acht Uw) God." De tegenwoordige eigenaar heeft reeds een vrij hoog bod gekregen, doch vermeent, dat het voorwerp voor verzamelaars van antiqui teiten groote waarde heeft. Maandag middag, ongeveer vijf uur, is te Amsterdam een schilde rsknecht, werkzaam aan een perceel op den Singel bij de Brouwers gracht, van het dak op straat gevallen en voor dood naar het gasthuis gebracht. In het Vondelspark te Amsterdam heeft zich Maandag morgen een man, door middel van een pistoolschot, van het leven beroofd. Door het breken van een katrol van een hijschblok, viel Maandag morgen op het Leid- scheplein te Amsterdam, dat blok op het hoofd van een man, die voor dood werd weggedragen. Maandagnacht of ochtend heeft zich in de Ridderstraat te Amsterdam een gehuwd man, vader van npgen kinderen, door ophanging van het leven beroofd. Men gelooftdat een vlaag van ijlhoofdigheid hem tot die daad heeft geleid. Men meldt uit Utrecht, d.d. 9 Mei, aan de Haarl. Cour. "Gisteren namiddag is de conducteur van den Centraal-spoorweg linmiiik, alhier woon achtig, tusschen Harderwijk en Utrecht van den in gang zijnden trein gevallenwaardoor van zijnen rechter voet een toon is afgereden en hij van den val eene hersenschudding heeft bekomeu. Met den volgenden trein is hij in hewusteloozen toestand alhier aangebracht; vol gens uitspraak van den chirurgijn zal hij in dien hij in leven blijft, krankzinnig zijn. He den wordt hij naar het Stadsziekenhuis vervoerd. We vinden in dit bericht niet vermeld in hoever er voor den conducteur aanleiding is geweest om zich op de loopplank te begeven Blijkt die aanleiding niet gegrond dan zouden hier termen zijn om een vervolging in te stel len wegens schending der wetwaarbij het gaan over de loopplank van een spoortrein, die in volle vaart is, verboden wordt. Volgens later bericht is hij reeds overleden Voor Rotterdam is op de Willpmsbrog over de Maas een werkman overreden. Het wiel ging hem over het hoofd en verpletterde dit geheel. De man was onmiddelijk dood. De leerling der Hoogere Burgerschool te Goes. beschuldigd van mishandeling, om dat hij een straatjongen een paar slagen over zeker lichaamsdeel had toegediend en tegen wien 25 boete geëischt was, is Maandag veroordeeld in eene geldboete van f 3. Jut heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van htt Gerechtshof te 's Gravenliage, Zattrdag tegen hem uitgesproken Zijn vrouw berust in de uitspraak van het Hof. Een paar weken geleden viel te. Gronin gen eene werkvrouw van eene ladder en had, hoewel ze slechts enkele sporten naar beneden viel, 't ongeluk haar been te breken. Dit moest worden afgezet; Zaterdag is zij aan de volgen overleden. Tn den avond van 1 Mei 11. is in de Merwede onder Gorinchem gevischt het lijk van een jongeling, oud naar gissing 15 jaren voor dien leeftijd gezet; gekleed met bruii pilow buis, broek en boezeroen, zwarte wollen kousen, lage lederenschoenen met versleten zolen, gekleurde wollen houff.mt en zilveren oorringen Op het lijk is gevonden een ovalen blikken tabaksdoos en een beenen splithoorn. Het lijk verkeerde in staat van ontbinding. De commis saris van politie te Gorinchem verzoekt inlich ting. Jl. Zaterdag speelden te Deventer eenige kinderen met een trek wagen; een jongetje van 7 jaar viel er af, kreeg een der wielen over het lichaam en was eenige oogenblikken later een lijk. Een vrouw uit Edam, die verleden Woen: dag uit het krankzinnigen gesticht Meerenberg terugkeerde, heeft zich Dinsdag door ophan ging van het leven beroofd. De oudste inwouer van Delft, de heer N. van Leeuwen, heeft in goede gezondheid den lOlljarige» leeftijd bereikt. Eene door den lieer J. K. te Dronrijp, gemeste monsterkoe, die naar mpn zegt p m, 2000 kilo weegt, is voor den nooit gehoorden prijs van f 1150 vprkocht aan den heer N., en zal heden te Leeuwarden teu toongesteld worden. Volgens bericht uit Cura?ao, zou er aan boord van het stoomschip Zilveren Kruis, be- hoorende tot het escader aldaar, eene treurige gebeurtenis hebben plaats gehadeen onder officier zou nami-lijk aan eeu mindere schepe ling met een handspaak een geweldigen slag hebben toegebracht, ten gevolge waarvan deze zeer spoedig is overleden. De onderofficier zal voor den krijgsraad worden gebracht. Buitenland. Bij de opening van liet testament van biron Sina, den Griekschen diplomaat, is ge bleken, dat hij een fortuin van ongeveer 30 millioen gulden nalaat. Aan hertogin deCastries, zijn dochter, de schoonzuster van mevr. Mac- Mahon, heeft de erflater eeu som van 5 mil lioen gulden vermaakt. Ook tegen den president der Vereenigde Staten, in eigen persoon, wordt thans een for- meele beschuldiging van omkooperij ingebracht Een hooggeplaatst persoon en bekende rechts geleerde, de heer Williams, als getuige door een parlementaire commissie van onderzoek gehoord, heeft til. verklaard, dat hij aan den gewezen ontvanger te New-Yi rfc uit de fondsen die voor de geheime politie bestpmd waren 30,000 dollars heeft uitbetaald, met het doel om daarmede op de verkiezingen te werken Het bevel daartoe kwam rechtstreeks van gene raal GraDt. Volgens bericht uit Laghuat zijn de drie Fransche zendelingen, die drie maanden geleden naar Tombuctu zijn vertrokken, vermoord ge worden. Omtrent het verbranden van den schouw burg te Rouaan deelt men de volgende bijzon derheden mede De brand moet ontstaan zijn door eene gas vlam achter de gordijn. Zij maakte, zich in een oogenblik metster van schermen eu friezen en hu'de geheel het tooneel in dikken rook. Ver bolgens sloeg zij over Daar de zaal. De uit gangen \an tooneel en zaal waren gebrekkig. De angst was algemeen en een schrikkelijke verwarring volgde onder de massa mtnschen, omringd van de vlammen en gehuld in ver- stikkenden rook. Het tooneel builen was ijzing- ekkend. Daar zag men de ongelukkige, half- gekostumeerde artisten, koristen en millitaireii- figurauten hangende aan de vensters of sprin gende uit de 2de of 3dp verdieping. Eene kleedster hield zich meer dan 10 minuten ge klemd aan een venster en hielp anderen tot dt-n sprong of om een ladder te pakken, dis van de balkons wrrd toegestoken. Eerst toen zij meende dat allen gtred waren dacht zij aan eigen redding. Toen greep zij een toegeworpen touw, liet zich daar langs glijden, maar het brak, zij kwain neder op een balustrade en van daar op de straat, met gebroken dij en gespleten hersenpan. De solozangers hebben gelukkig al len een uitweg kunnen bereiken. De heer Guil- leinot was in zijn kleedkamer; vele der vrouwen vluchtten tot hem. Door moedig beleid heeft hij ze kunnen redden. Alleen mevrouw Preys 3e dugazon, hoorende dat haar man boven was, wilde dien ter hulpe snellen; Guilleinot houdt haar vast, maar zij rukte zich los. De ongelukkige stortte in den vuurgloed, slagtoffer harer hu welijkstrouw. Dertig gekwetsten zijn naar het gasthuis overgebracht; twee er van bezweken. Uit het raam van een overstaand huis in de straat der Charrettes zag men de lijken der vijf jeugdige pages. Er waren aanwezig 35 man van het 74ste linie-regeraeut en 40 koristen, mannen en vrouwen, waarvan zeker vele zijn omgekomen. Als de puinhopen z:jn opgeruimd zal men eerst weten wie en wat er verloren is. Het gebouw is geheel verbrand en twaalf huizen in den omtrek zijn totaal of ten deele vernield. De schouwburg was in 1774 gebouwd en was onlangs gemeente eigendom geworden. De schade wordt op 2,000,000 francs begroot. Basch heeft voor het nieuwe kermiss^izoen een nieuw woordje uitgevonden, dat luidt of liever, daar men 't niet gaarne zal uitspreken geschreven wordt: oncAu/aanlriumrosaritimroselumelmiraclu ma- quaefisli-semicanles. Basch veroutschuldige onze onkunde als schrijver, zetter of corrector er een fout in maakten. Te B. zaten bij gelegenheid van een St. Huberts-fepst eenige jagers met hunne knechten in de herberg te bluffen op hunne heldendaden. Een er van vertelde, dat hij onlangs een vos had geschoten in éen schot door den kop en den achterpoot. De andere heeren begonnen te lachen. "Vraag iniin knecht maarof'tniet waar is," zeide de held, "vertel maar Rense, want je waart er bij". "Ja," zeide Rense" "meneer schoot den vos, toen die zich juist met den poot achter 't oor krabde." "Maar," zeide hij later tot zijn meester, «lieg naderhand met wfêr zoo ver uit mekaar. Ik kon 't haast niet weer bij elkander krijgen Spreuken en Spreekwoorden, korte Versjes en puntige Gezegden, verzameld door M. Zij die alles willen regelen, worden onbruik baar voor het leven vol van energie en vrijheid.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1