Nienws- es Advertentieblad. 20 Mei. Zaterdag li 1565. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden R-50 Franco per post «0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en IIulp-Postkantoren. Brieven franco. I)e prijs der Ajjvxhten-tien- van 1—4 regels is 40 Centen: elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen iag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Mei 1876. Alhier is in dienst gesteld het ramschip Schorpioenonder bevel van den kapt.-luit. t. zee W. Strli'eus Dit schip is bestemd om inet het ramschip Guinea en de drie te Hellevoetsluis iu dienst gestelde monitors met een gedeelte der zeemilitie oefeningstochten te doen op de vaarwaters, die in oorlogstijd door die toren schepen verdedigd moeten worden. Met gunstig gevolg zijn dtzer dagen te Haarlem geexamineerd: Als hulponderwijzeresde dames J. M. de Buiaonjé en J. H. H, Heugelaar, die aan de normaalschool alhier hunne opleiding hebben genoten. Voor nuttige handwerkende dames J. M. C. Waleson, J. M. de Buisonjé en J. H. 11. Hengelaar. Als hulponderwijzer, de kweekeling Aafjes, leerling der normaalschool alhier. Den 27eten dezer zal alhier aan boord van het stoomschip Holland overgaan een detachement suppletietroepen om via Suez daarmede te vertrekken naar Java, cn wel 120 man benevens 6 onderofficieren onder bevel van den kapitein der inf. van het O-I. leger de Wilde en tot medegeleide de 2e luit. van dat wapen Kühn, beiden van verlof terugkee- rende, en de 2e luits. B. R. W. G, van der Grijp, J. J. G. Schuit, benevens de 2e luit.- kwartierm. P. Brouwer. Met het den 10 Juni van hier vertrek kende stoomschip Prins van Oranjezal een detachement suppletietroepen, sterk 175 man schappen, de reis naar Java ondernemen, onder bevel van den van verlof naar Java terugkee renden kapit. der inf. van het O.-I. leger van Werkhoven, en het gelpide van de 2e luits. vau dat wapen J. E. Jorliug, II. C. Klerk de Reus, H. G Gerritsen en F. C. Hering. Te Texel is Woensdag het graven van 8looten en aanleggen van wegen in den uieuw- bedijkten polder »het Noorden" aanbesteed. De heer Johs. Fruytier is voor f 30,996 de laagste inschrjvcr, de heer Wouter de Jong van Sliedrëcht, met f 9S,00G de hoogste. Het werk is aan eerstgenoemde gegund. De monitors HeiligerleeTijger en Ad der, onder beve van de luitenants t. z. 1. kl. K. W. E. von Leschen, H. J. van Broek- hujzen en C. J. Marinkelle, zijn Maandag te Hellevoetsluis op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld. De stooinkanouneerbooten Dog, Gier en Brak zijn Maandag respectievelijk onder bevel de van luitenants t. z. 1. kl. G. van Herwaarden P. G. Bruc'n en O. C. A. J. Moteau te Am sterdam op de gebruikelijke wijze iu dienst ge steld, tot hei doen van oefeningstochten binnen slands. Behalve het machinepersonecl en eenige onderollicieren, zijn een veertigtal mi liciens van bet wachtschip op deze vaartuigen overgegaan. Blijkens een bij het Departement van Marine outvangen bericht, is Zr. Ms schroef- stoomschip 4de klasse Aruba, onder bevel van den luitenant ter zee der 1 ste klasse jhr. J. A. Roëll, den 18den April jl. op de reede van Monrovia (Republiek Liberie) geankerd. Drietal te Deventer: H. U. Meijbooin, te Veen dam J. A. Tours te Bergen op Zoom H. Vrendenberg, te Helder. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door den heer J. J. van Tooreubergen, pred. te Rotterdam. De toestand van den bisschop van Haarlem, mgr. Wilmer, is merkelijk verbeterd. De toestand van den heer Groen van Prinsterer is voortdurend achteruitgaande. Uit Amsterdam bericht men dat de kas siers Ie Normaut en van Ouwenaller hun be talingen gestaakt hebben. Het ontwerp tot het stellen van nieuwe termijnen voor de oplevering van de werken der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij is in de Tweede Kamer na discussie aangenomen met 44 tegen 17 stemmen. Op last van den officier van Justitie te 's Gravenliage werd aldaar door de politie aan gehouden jonkhr. uir. Jakob van Bercnstijn, ad vocaat wonende te Brussel. Genoemde heer had te 's Graveuhage het Sjarig dochtertje van een zijner vrienden, hetwelk bij vonnis der recht bank bij de echtscheiding van dien heer aan zijne echtgenoote was toegewezen, heimelijk en in overleg met dien vriend weggevoerd. In plaats dus van zijne reis naar Brussel te kunnen voortzetten, is hij overgebracht naar het huis van burgerl. en militaire verzekering. Iu het Ulr. Dagbl leest men Gedurende de afgeloopen maand zijn langs deze gemeente ruim 1000 poney's, van Buda- Pest (Hongarije) naar de Engelsche markten verzonden. De Engelschen schijnen in den laat- sten tijd zeer op deze kleine, maar vlugge die ren gesteld te zijn, daar de aanvoer nog dage lijks aanhoudt; de poney's gelden in Engeland tot f800 het stuk. De verzending van geperst hooi naar het buitenland langs deze gemeente is in geen jaren zoo druk geweest als thans, gemiddeld bedraagt FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Wanneer men iemand bestraft, zoo is het beter, éen slag op het inwendige van den mensch, dan honderd van buiten. 41. De straf. Een oogenblik stond de advocaat in diep naden ken verzonken, toen sprak hij: «Mijn vriend! gij hebt u zeer beijverd om deze slechte daad van den lieer von Walhaus in 't klaarste daglicht te stellen daarvoor dank ik u. Mijn goede naam is mij alles waard. Gerno smet inag daarop kleven 't Doet mij waarlijk plei/ier u van dienst to heb ben linnen zijn," zei de procureur. »Thans echter treed ik zelf actief op." »Zoo als go verkiest." «Zijt ge volkomen tevreden met de wijze waarop jk den lieer von Walhaus straf." «De zaak hetreft u persoonlijk." «Te meer." zei Steenhuis, «wijl de heer Valken burg reeds genoegzaam geborgen is." «O ja zei de hotelhouder. Fmierik was bleek van toorn, toch gevoelde hij dat hij zich bedaard moest houden. «Antwoord mij dan, mijnheer von Walhaus, op een paai" vragen het verzondene wekelijks 100,000 kilo's die als balen geperst, zeer weinig ruimte innemen, men betaalt dan tot zelfs f 35 voor de 1000 hal- kilo's. Een landbouwer van Willige-Langerak bracht verleden week 14 stukken boter te Schoonhoven ter markt, die voor het ineereu- deel 2J- a 3 D. G te licht waren; deze zijn in beslag genomen, door het hoofd van politie publiek verkocht eu tegen den boer is proces verbaal opgemaakt. N. R. Ct. - In een buitengewoou Politieblad is ge signaleerd de persoon van H. C. N., eeu 2ojarig handelsreiziger, die zich ten nadeeie van de firma de Wed. de Vries te Winsuiu, in manufacturen, heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouweu en vermoedelijk een groote som geld bij zich heeft. De officier van justitie te Appingedam verzoekt opsporing aan.- bouding en bericht. Een bejaarde vrouw te Barneveld is plot- seliug dood gebleven, kort nadat zij het bericht had ontvangen, dat haar zoon, die voornamelijk de kostwinner voor het gezin was, zes maanden celstraf moet ondergaan.wegens eene vechtpartij. Aan eeu paar bekenden las zij den brief voor, welken zij van dien zoon uit de gevangenis te Rotterdam had ontvangen, en daarop gaf zij haar voornemen te kennen om zelf naar het Loo te gaan en den Koning gratie voor haren zoon te vragen. Nog had zij niet uitgesproken, toen ze plotseling ineenzeegen den laatsten adem uitblies. Vrijdag avond 11. omstreeks elf uur vond men achter de kalkbranderij te Leens het lijk van een löjarig meisje, met bijna geheel afge sneden hals; of hier aan moord, dan wel aan zelfmoord moet worden gedacht, durft men niet beslissen. Men zegt, dat zij tegen den wil harer ouders, verkeering had met een jongeling van 20 a 22 jaren. Des avonds ontmoette hij haar met een ander meisje en vroeg haar of zij meeging Op het toestemmend antwoord verwijderde het andere meisje zich. Ook de jongeling werd in de woning zijner ouders met afgesneden hals gevonden en kan volgens 't oordcel van geneeskundige niet lang meer leven. Volgens een ander ontvangen bericht is de jongeling boerenknecht en heet Jan Bot. Het meisje heete Jantje Bronkema. Nader licht is over deze zaak niet verspreid. Naar men evenwel verhaalt, moet men een briefje bij B. hebben gevonden, flat zou moeten bewijzen, dat het meisje zelve de verschrikkelijke daad zou hebben bedreven en B. daarna zich, misschien uit wanhoop, de zware wonde aan den hals heeft toegebracht. Het mes moet in de nabij heid van liet lijk hebben gelegen. Er heeft eene lijkschouwing plaats gehad. «Heb ik ooit omgang met u gehad of gelden van u geleend?" «Neen." «Weet gij iets aangaande een onbehoorlijk levens gedrag te mijnen opzichte?" «Niets." «Was alles wat gij gezegd hebt laster?" »Ja." «En deze wissel is valsch?" »Ja." «Zoo is 'tgoed," zpi de advocaat. «Aan laster cn valfichhrid in geschrifte liebt gij u dus schuldig gemaakt. Voor die heiden zijt ge voor den rechter strafschuldig. Zoover zal 't echter niet komen. Ik heb medelijden met u en ik wil den naam uwer familie sparen." «Gij zijt onrechtvaardig geweest. Gij waart, ik be vroed dit thans, de persoon, welke de misdaden mijns vaders te lleidelberg bekend maakte, is 'tniet zoo?" Fredcrik zweeg. «Die staat, zie toe dat hij niet valle! Denk hierover eens na cn heter uw leven. Betracht wat meer den plicht der menschenliefdelaat dien haat zelfs jegens tegenstanders varen." «Uwe straf is tweeërlei." «Mijne straf?" vroeg Fredcrik op bitsen toon. «Zoo als ge verkiest. Ik straf u of de rechter." «Maar wie geeft u 't recht «Gij dient spoedig te beslissen," zei de advocaat, maar dit staat vast, dat ge 'tu beklagen zult zoo ge mijne voorwaarden niet aanneemt." «En welke zijn die?" vroeg Fredcrik op barschcn toon. L.l. Dinsdag is te Woensel een paar ge trouwd; volgens gewoonte na de bruiloft zou de er eens gewandeld en een glaasje bier ge dronken worden. Eenigen tijd ging dat goed, doch omstreeks tegen den avond ontstond er een verschil tusschen den jong getrouwden man en zijn broeder, welke zoo hoog liep dat heide handgemeen werdentoen getuigen en andere personen heil wilde scheiden, ving er een gevecht aan tusschen bruidegom, bruid, vader en moeder, getuigen en al wat er tegen woordig was. Gelukkig hebben er geen zware verwondingen plaats gehad, maar het was aardig om te zien, de een sloeg met dc hand.de ander schopte, de moeder van dc bruid trok haar klom pen uit eu sloeg er almede dapper op, zoodat het een geheele oorlog onder elkander was. Gelukkig slaagden er eenige buren in eindelijk den boel tot bedaren tc brengen, waarna dc vechtende zachtjes cn ontevreden huiswaarts keerden. Naar aanleiding eeiier rnededeeling van Zijner Majesteits minister-resident te Rome, wordt de aandacht van acheepsgezagvoerders en verdere belanghebbenden in het bijzonder gevestigd op de in Italië bestaande verbods bepaling helreffende den invoer van zout en tabak. Ter voorkoming van moeielijkhedcn met de Italiaansc'ne tolbeambten is het aensche- lijk dat de daarvan aan boord der sciiepen voorhanden voorraad, hetzij deze tot de lading behoort, hetzij hij toekomt aan passagiers of scheepsvolk, zonder verzuim en nauwkeurig bij de aankomst der vaartuigen worde aangegeven. Ook het koopen vau zout en tabak in Italië, elders dan in de Regeerings-bureaux, stelt de overheden aan de toepassing van gevoelige boete en kosten bloot. Het is niet overbodig voorgekomen, belanghebbenden op dit een en ander indachtig te maken, sinds gebleken is, dat de daartoe betrekkelijke voorschriften in Italië door Nederlandsche schepelingen niet altijd even stipt worden iu acht genomen. Buitenland. Sedert eenige dagen woont een zeer talrijk publiek te Luik proeven bij van het hoogste belang, genomen door den heer E. Lambotte, met een nieuwe lichtmachine. Deze machine van éen paardekracht neemt slechts de helft der plaats in van een gewone naai machine en geeft een licht, gelijk nan dat van 800 waskaarsen. Er beslaan reeds modellen van machines van tienduizend kaarsen. Het licht, dat slechts vijf centimes per uur kost, liet in de werkplaats van den instrumentmaker Legrand het personeel toe des avonds te werken als bij klaarlichten dag, zonder de oogen «enigszins «Die zal ik u meêdcelen." sprak de advocaat. «Vooreerst schrijft ge aan i wen oom, den baron, dat ge voor altijd van een huwelijk mot zijne doch ter afziet. «Deze voorwaarden moet ik u stellenomdat ik niet zou kunnen gedoogen, dat dc edele Dorothcd hare hond schonk aan een man, die nog zoo weinig gevoel van eer en plicht heeft als gij. Verder belooft gtj mij binnen den tijd van 24 uur naar Amerika to vertrekken. Dit is alles wat ik eisch." «Maar mijnheer Steenhuis?" zei de procureur. «Ik weet, dat u deze straf te licht toeschijnt.' «Inderdaad!" hernam de procureur. «Ik hoop," zei de advocaat, «dat mijnheer von Walhaus daardoor tot do erkentenis komt, dat wraak don mensch niet past en zoo aangespoord wordt, om den edelen plicht der menschenliefde beter te huldigen." «Wat is uw antwoord?" «Ik neem uwe voorwaarden aan, doch moet u zeggen, dat ik gecne middelen bezit om naar de nieuwe wereld te" komen." «Daar zal voor gezorgd worden," hernam de advocaat. «Den wissel steek ik bij mij, en zijt gij morgen op dit uur nog hier dan hebt ge 'tu zeiven te wijten, dat ik de zaak bij den rechter aanhangig maak. Zet u nu terstond tot schrijven neder aan uwen oom." lloo ongaarne, moest Frederik nu toch gevolg geven aan den hem gestelden eisch. Toen de briet gereed was cn hij denzclven had onderteekendreikte hij dien aan den advocaat over en vroeg: «Zijt gij hiermede voldaan?" «In orde," hernam Steenhuis, na den brief ge lezen te hebben. Voor dat de advocaat met zijn vriend vertrok werd er nog 'teen en ander vastgesteld. De heer Valkenburg zou er voor zorgen dat Frederik von Walhaus een plaats als passagier op eene Engelsche boot. die den volgenden dag naar Londen vertrok, kreeg. Van daar kon hij zich naar Amerika be geven. «Houd u aan uw woord,' sprak Steenhuis. «Gij kunt er op rekenen," zei Frederik. Den volgenden middag te vier uur bevond de advocaat zich aan den steiger \an waar de boot afvoer. Frederik bevond zich reeds aan boord Bernard wenkte hem en zei «Zie daar, 40 pond sterling voor u. Gebruik ze goed, 't Is mijn zuinig bespaard geld. 't Is eerlijk verdiend en was bestemd voor inijn ongelukkigen vader indien hij.... maar dat zal niet gebeuren viel hij zich zelven in de rede. want inijn vader was gisteren avond} doodelijk ziek. Zooveel goedheid had Frederik niet verwacht «Gij zijt beter dan ikdie getuigenis moest hij den advocaat geven, rik mag dii geld niet aannemen," vervolgde Fredcrik, «het behoort uwen vader." «Tracht j er een beter mensch meé te worden dat is: beproef of gij met dit weinigje geld 't een of ander beginnen kunt. waarmèe ge op eerlijk wijze uw brood kunt winnen," zei Bernard. «Dat wil ik beproeven," sprak Frederik op ge- te vermoeien. Het verlicht thans de kolenmijn van Gosson-Lugasse rn bezit hij alle andere lerkwaardige eigenschappen ook deze, dat er niet het minste gevaar voor brand bestaat. Te Oberheneborn op een uur afstand van Fredeburg (district Mncliede, Westphalen), mju dezer dagen zesentwintig gebouwen waar onder een nieuwe school met onderwijzers wo ning en kapel, geheel afgebrand. Bij den ster ken oostenwind verbreidden zich de vlammen met zoo grooie snelheid, dat de bewoners niets konden redden. Een menigte vee is omgekomen en de ellende was groot. In het drukste gedeelte van Londen, in Oxfordstreet, werd dezer dagen het vreemde schouwspel vertoond vau twee rijeu en 25 ipookaclitige individus, gelijk later bleek wan- deleude affiches. De inenschen waren geheel gehuld in een soort van tuniek of opperkleed van zwarte stof, waarin met witte letters ge schreven was, wat onder dc oogen van het publiek moest gebracht worden. Bovendien hieven zij allerlei klagende kreten aan, sloegen de armen in de lucht en schenen der wanhoop nabij. Deze fameuse reclame was op touw gezet door eeu Londensch magazijn iu rouwartikeleu. Van New-York wordt getelegrafeerd: lil de dagbladen worden berichten meegedeeld uit Rio Grande, volgens welke generaal Esco- bena, aan het hoofd zijner strijdkrachten, den 14 jl. Mier had verlaten en dat in de nabij heid van Camargo hevig was gevochten. Aan welken kant de overwinning is gebleven, wordt niet gemeld; alleen weet men dat 300 man zijn gesneuveld en 1000 gewond. De Wrexliem Guardian meldt, dat de heer Gladstone dezer dagen met het grootste succes een beukenboom heeft geveld van colos- salen omvang. Hij was iu diameter dertien voe ten, bevatte 200 kubiek voeten hout en woog ongeveer negen ton. De ex-minister velde hem in den tijd van 6 uren tu op eene wijze, dat de beste houl hakker "t hem niet kon verbeteren. Het scheelde niet veel of het Bois de Roulogue ware dezer dagen een prooi der vlam men geworden. Omstreeks vier our in den namiddag ontstond, door een onbekende oor zaak, brand in de droge bladeren. Ondanks de spoedige aankomst van de brandweer, had het vuur zich reeds over een lengte van 80 meters verspreid en de boomen aangetast. Voor eenigen tijd overleed te Parijs ten man, die voor schatrijk gehouden werd. Diep ontroerd waren zijne erven, omdat ze zijne schatten nergens vinden konden. De brandkast roerden toon. «God geve 't." De stoomfluit liet haar] gillend en sissend geluid hooi en. Nog eens werd dat geluid vernomen - toen sneed de kiel den waterplas en statig bewoog de boot zich voorwaarts, dikke rookwolken uit den schoorsteen blazende. Wat er in 't hart van Frederik omging? Wie zal 't zeggen. Maar zeker was 'tdat er in dit oogenblik velerlei denkbeelden doorzijn hoofd kruis ten en dat hij diep getroffen was door Bernards edelmoedigheid. De advocaat was verheugd, dat hij Frederik had kunnon helpen en wenschte niets liever dan nog eens te mogen vernemendat Frederik door vlij- tigen arbeid tot welvaart en deugd mocht komen. Overigens was hij zeer t» moede, want de ziekte zijns vaders beangstto hem zeer. Hij besloot der halve nog eens even b;j den directeur der gevan genis aan te loopen, in de hoop dat hij zijn vader iets beter vond. De directeur deelde Bernard echter mede, dat de dokter het ergste vreesde. Een© langzaam kwij nende ziekte was in den laatsten tijd heviger ge worden, De zielstoestand van den lijder bevorderde de ziekte. Herman Steenhuis w is in den eenzamen kerker tot berouw gekomen, 't Zellverwijt kwelde hem ontzettend en nu 't vroeger verwaarloosde lichaam tot rust en orde kwam, kon 'tdien schok niet doorstaan. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1