Nienws- en Advertentieblad. Haterdag 27 Mei. 1567. Zestiende Jaargang. 1876 Uitgever S. UILTJES, HERIJK NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS, HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Ilulp-Postkantoren Brieven franco. f 0.50 COURANT. Be prijs der Advirtk.vctex vin 1— 4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelGve men de Advertentiê'n in te zenden. Tngezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. lieng(e«lHateii öiihouds-iTIaloi» voor latii* Waren en Gewiglen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Helder brengen ter kennis van de inge zetenen, 1°. dat bij Kon. besluit van 9 December ■1875 (Staatsblad No. 239) onder anderen is bepaald, dat in bet jaar 1876 de INIIOUDS-M ATEN VOOR DROOGE WAREN NIET aan den Herijk onder worpen zijn, en 2». dat bij besluit van de Gedepu teerde Staten dezer provincie van 5 Januarij 1876, No. 10 (Prov. blad No. 3), de Herijk der Lengte maten. dei' Inhouds-maten voor natte waren, en der Gewigten. krachtens do wet van 7 Apiil 1869 (Staatsblad No, 57), voor deze gemeente is be paald van den 20 tot en met 28 Junij aanstaande, op alle werkdagen van des voonniddags 8 tot des namiddags 3 ure, en op 29 junij aanstaande alleen van des voonniddags 8 tot des middags 12 ure. Tot het verrigten dier wei kzuamhodcn is aange wezen het lokaal achter het Kantoor van den •Ge- ineente-Bouwmeester, naast liet Weeshuis, op de Kcrkgraclit Wijk I, No. 307. De Herijk zal plaats hebben naar de volgende vcrdccling der gemeente in Wijken, als: Op Dingsdag en Woensdag den 20 en 21 Junij e k., voor Wijk A. tot en met Wijk II aan het West- plein, met inbegrip van Huisduinen en het Koegras. Op Donderdag en Vrijdag den 22 en 23 Junij e. k voor Wijk I, van hot Westplein tot de Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van liet Helder- sche Kanaal en de Wijken P. en Q, Op Zaturdag en Maandag den 24 en 20 Junij e. k„ voor Wijk K, benoorden de berastei ing van 's Rijks WerJ', voor- en achterom Wijk L bewesten de be lastering van 's Rijks Werf, bewesten liet Kanaal en Wijk M bezuiden de bcrastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom. Op Dingsdag, Woensdag en Donderdag den 27, 28 en 29 Junij e. k., voor Wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven voor- en achterom Wijk O of de Nieuwsled. (Op Donderdag den 29 Juiuj alleen van des voor- middags acht tot des middags 12 ure.) De belanghebbenden worden aangemaand stiptelijk aan hunne verpligting te voldoen. Helder, 20 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Offiiciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, en"-. 26 Mei 1S76. De lieer B. G. Clement, pred. te Elle- com vroeger alhier, zal Zondag a.s., des mor gens, in de Wcsterkerk optrpden. Door liet kerkbestuur der Israëlitische gemeente alhier is benoemd lot godsdienst onderwijzer en voorlezer de lieer II Bonewit thans als zoodanig werkzaam te Delfzijl. II. M. dc Koningin heeft aan het dames comité voor dc te Terschelling te stichten bi'waar-handwerkschuol een prachtig canapc- kleed geschonken als prijs in de enlang te houden verloting. Z K. II. Prins Hendrik schonk reeds vroeger een canapé-kussen als prijs. Tn de week van 14 tot *20 Mei kwamen in Noordholland drie gevallen van longziekte ondtr het rundvee voor, en wel éeil te Sloten c-n twee te Nicnvver-Amstelbehalve de drie zieke werden te Schoten vijf vc-iddchte koeien onteigend en afgemaakt. In Friesland zijn 4 gevallen van longziekte geconstateerd en werd geen nieuwe koppel daardoor aangetast. In dezelfde week van 1873 kwamen in die provincie 27 ziektegevallen voor met aantas ting van 2 nieuwe koppels. Bij den burgemeester van Leiden is tvangen ten behoeve van de algemeene armen cene som van duizend gulden van den heer A. C. Quant, deken van Leiden, naar inleiding van de aanstaande viering van zijn 5l)jarig priesterschap. Dinsdag is te 's Hage in G5jarigen ouder dom overleden jhr. J E van Thije llaniias van Euipel en Meprwijk, in leven generaal- majoor, inspecteur-generaal der genie. Terwijl Dinsdag middag eenige jongens zich op de laan van Nieuw-Ostende te 's Hage bezig hielden met vogelnesten uithalen, brak de boomtak waarop een hunner zat. Dc knaap, die hierdoor naar beneden stortte, had het ongeluk zijn heen te breken. Op een wagen, relke daar juist voorbij gereden werd, is de oor zijn ondeugendheid zwaar gestrafte naar de ouderlijke woning gebracht. Maandag is door den bouwman N. van Wijk te Schipluiden, een tweeslachtig kalf met vijf pooten verkocht voor den prijs van tachtig gulden. De koope.r, een kermisgast, zal waar schijnlijk trachten dit kapitaaltje zoo rentegevend te maken dat hij er den kost mede verdient. Van Utrecht schrijft menWoensdag morgen was de aanvoer van visch, op den vischafslag zeer groot, vooral vau sclielvisch. Dc visch vond gereede koopers, ook voor de buitengemeenten. Dinsdag is eene aanzienlijke bezending rog naar België verzonden, grooten- dei-ls afkomstig vau den Helder; in de laatste 8 dagen is voor ineer dan f 6000 naar Duitsch- FEU1LLETON. Oorspronkelijke novelle. 43. 't Was ccn prachtige lentemorgen. De gouden gloed der liefelijke lentezon straalde lachend op plantenboomendieren en menschen. Het zachte zuidenwindje kuste cle toere blaadjes. De nederige viooltjes en dc schoone madeliefjes open den schuchter bare knopjes en alles juichte, ver innigd over 't nieuwe leven. Drio personen begaven zich op dien scboonen morgen naar de gevangenis't waren Bernard met zijne moeder en Joosten. Een dankbare traan welde op in 't oog van Her man Steenlmis toen bij 't drietal om zijn sterfbed geschaard zag. Zij waren 't vooralwelke ontzettend door hein beleedigd werden, hun g harl hij verwoest, en daar stonden ze nu ais de goede geniussenwelke hem den uittocht uit dit leven kwamen verlichten. Een onbeschrijfelijk gevoel maakte zich van hem meester, T Goede zegepraalde in dien oogenblik over liet booze. Toen Steenhuis zijne aandoeningen cenigszins meester was sprak hij met flauwe stem: «Stellig is dit de laatste maal dat we clkande zien. 't Is nu nog helder in mijn hoofddaarom land en België verzonden. Een partij visch (bot), welke voor de consumptie schadelijk bleek te zijn, afgekeurd, is onschadelijk gemaakt en in dc vilkuil bpgraven. Voor het Gerechtshof te 's Hertogen- bosch is de zaak behandeld tegen Jan Henri- cus Vaassen, landbouwer te Elsloo bij Maas tricht, beschuldigd den onbezokligen rijksveld wachter F. J. Op dc Beke, die op surveillance tegen jachtstrooperijen waakte en in de uit oefening zijner functiën was, le hebben dood geschoten. Iu de zitting van Vrijdag en Za terdag jl. zyu van 10 ure des ochtends tot 4 uren des namiddags de 34 getuigen h charge gehoord en 14 getuigen décharge. Het O. M. heeft requisitoir genomen. Het strekt tot veroordeeling van den beschuldigde tot een tuchthuisstraf van 5 jaren; de verdedigers van den beschuldigde, mr. Van Wintershoven en Micheels, uit Maastricht, kregen daarna het woord en trachtten cle onschuld van hun cliënt te betoogeu, weshalve zij tot vrijspraak con cludeerden. Den 27n dezer zal liet Hof uit spraak doen. Om het ontdekken der misdaad te voorko men, heeft de inourdenaar het lijk gesleept van de plaats van den moord naar een op 30 passen van daar gelegen greppel en iiet daarin uedcrgelegd. Zekere J. v. V, geboren en wonende te Aagtckerke en 73 jaren oud, is voornemens in In t begin der volgende maand voor de derde maal als landverhuizer naar Noord- Amerika te vertrekken. In eenige blader, vindt men de volgende bijzonderheden omtrent den nieuwen torpedo, die reeds in 1S73 voor de Duitsche marine was aangenomen. Deze torpedo, ingericht naar het stelsel van Whitehead heeft c-en visch- vormigc gedaante en is vervaardigd uit dun plaatijzer. Zij heeft een lengte van ongeveer 5 me ter, voor zoover betreft liet middelste, bijna cilin dervormige gedeelte, een middellijn van 3/3 meter. Alleen aan het achtereinde komt de veelbladige schroef te voorschijn. De voort bewegende kracht beslaat uit dampkringslucht, tot op 40 atmosferen aangeperst. Een stalen reservoir neemt deze lucht, die door een met stoomkracht bewogen luchtpomp wordt aange voerd, op, en geeft haar door een ventiel, dat zich bij het afschieten van den torpedo opent, in zoodanige mate af, als voor de snelheid vereischt wordt. Het voorste gedeelte van het projectiel, de kop, bevat een springlading van 20 tot 25 kilo schietkatoen of diamiet, en heeft aan zijn punt een mechanische» ontbran- dingstoestcl in den vorm vau eentge spitsahe wil ik mij den tijddie mij rest besteden om u mijne beste vrouw, vergiffenis te smeeken voor de ellende, die ik over u bracht. Ware er vromer zin, wanner liefde, reiner godsdienstzin, vuriger geloot en edeler hoop in mijne ziel geweestdan zeker zou mijn laatste peluw hier niet in dit verblijf der ellende gespreid zijn. Maar ik bezat geen geloof des harten, ik hield slechts dit en dat voor waar, ik bezat slechtsjeenigegodsdienstige kennis, ik kende formulieren en geloofsbelijdenissen, zonder 't geloof te kennen. Wijt niet alles uitsluitend aan mij, bid ik u. Mijne opvoeding liet zooveel tc wenschcn over." Steenhuis zweeg een oogenblikvermoeid als hij was. «Hoe gelukkig hadden wij kunnen zijn, Horman, zei vrouw Steenhuis snikkende. vJa," zuchtc de zieke. «Reik mij uwe hand geef mij voor 't laatst een kuswilt ge ging hij voort. »0, gij vreet niet hoe lief ik u nog heb en hoe troostend 't voor mij is dat ik u in dezen geluk kigen zielstoestand aantref," antwoordde vrouw Steenhuis, terwijl ze haren echtgenoot in hare armen klemde. «God! ik dank u voor dit heerlijke licht in (leze duisternis," stamelde Bernard in zijne ziel. «Joostenbegon de zieke met nog flauwer stem, «ik ben de oorzaak van uw diepste zieleleed. Och, kon ik ongedaan maken wat ik deedMaar 't is te laat." «Alles weten, is alles vergeven. Uw berouw ver licht mijn leed nimmer kan ik haar vergeten, de liefdevolle zorgvuldige moeder en vrouw, maar," ging hij voort terwijl een paar mannelijke tranen en scherpe lief hoornen, die de ontbranding zelfs nog verzekeren, wanneer de torpedo den scheepswand onder den kleinen hoek van 5 graden treft. De lading is voldoende om in den sterksten dubbelen bodem van de groote pantserschepen een gat van 4 vierkante meters te slaan, behalve de overige licht verklaarbare uitwerkingen van een zoo geweldige ontploffing. Het merkwaardigste in dit vernielingswerktuig, dat door een buis in den scheepsromp wordt afgevuurd, is de groote snelheid, die er aan gegeven kan worden en die gelijk staat met minstens 50 maal de uitwerking van een scheeps- stooinworktuig; terwijl de uitvinder bovendien er in geslaagd is, het gedurende zijn geheelm loop onder water een rechte lijn te doen vol gen zoodat de constructie van dezen torpedo een der krachtigste strijdmiddelen oplevert. Als een bewijs, dat de lijkverbranding geen //moderne uitvinding is", deelt men mede, dat te Odoorn in Drenthe dezer dagen een steenen pot, in den grond is ontdekt, waarin zich nog asch en beenderen bcvonJpii, die waar schijnlijk eeuwen geleden daarin geborgen zijn. Buitenland. Een visschnrssmak. te Lerwick te huis behoorend, bemand met 14 koppen, is met man en muis vergaan. Onder de Tersclifi trappers heerscht, ge lijk te verwachten was, eenc groote beweging naar aanleiding van de in het Lagerhuis aan genomen motie, waarbij eene wet verlangd wprd, houdende verbod om des Zondags in de herbergen sterken drank te verkoopen. Op eenc meeting van deze htcren te Dublin werd beweerd, dat de liberale leden alleen uit par tijzucht voor die motie hadden gestemd en dat de lagere klasse der Tersche bevolking vol strekt zulk een wet niet begeert. Met inge nomenheid werd vermeld, dat althans, de leden, die voor Dublin zitting hebben, tegen de motie hadden gestemd. Men besloot tot het oprichten van een verdedigingsfonds van 1000 p. st., ten einde maatregelen te kunnen nemen om het gevreesde gevaar af te wenden. Te Parijs is dezer dagen een kwakzalver veroordeeld, die met den verkoop van een ge neesmiddel, dat niet de minste waarde bezat, zeer goede zaken maakte. Hij vprkocht een door hem uitgevonden middel tegen zenuw pijnen, dat hij eau antinévralgique noemde en dat volgens 'l onderzoek vau een scheikundige niets was dan brandewijn, vermengd met eeu afkooksel van tabaksbladeren en met een weinig gebrande suiker en indigo gekleurd. Dit kost- veniedden wat cr in zijne ziel omging«ik vergeef u: dat is licht als er nog geloof in onze ziel woont." «Dank, dank!" stamelde Steenhuis. «Neem nu een weinig rust vader," zei Bernard. De zieke knikte dat 't hem goed zou doen. Na een poos richtte hij zich op, nam den slaap muts van 't hoofd en zei: «Bernard wilt ge met mij bidden Een oogenblik was 't stil, toen stamelde Her man Steenhuis, mogelijk voor 't eerst zijns levens, maar ook voor 't laatst hier op aarde, op diep ge- roerden toon een kort maar innig gebed, maar 't was een tollenaarsbede en met die bede op de lippen ontvlood ook dc laatste ademtocht zijne borst. «O Hermansnikte vrouw Steenhuis. «Moeder laat ons God dank!» iar zijn voor den heerlijken lichtstraal in den donkeren lijdensnacht. Kom. onze plaats is niet meer hier." Daarna geleidde hij zijne moeder uit den ker ker naar huis. Drie dagen later had er uit de woning van de weduwe Steenhuis eene eenvoudige begrafenis plaats. 't Was aan Bernard Steenhuis ver gund geworden het lijk zijns vaders op eigene kosten en uit de woning zijner moeder te mogen begraven. Honderden nieuwsgierigen stonden om de deur der weduwe, want in de buurt had 'tge- rucht zich verbreid wiens lijk er ter aarde besteld zon worden Onder hen die 't lijk volgden zag men ook Joosten. «Ten einde toe," had hij gezegd. Veertien dagen later liet Bernard een eenvoudige steen op 'tgraf zijns vaders' plaatsenwaarop de stille wandelaar, die den doodenakker bezocht, dit. bare mengsel zou een onfeilbaar middel zijn tegen zenuwaandoeningen, aanvallen van beroerte en vallende ziekte en viel zoo in den smaak van het lichtgeloovig publiek, dal de uitvinder in een jaar voor 1,800,000 francs er van ver kocht. De rechtbank strafte hem evenwel wegens bedrog met een maand tuchthuis. Te Wooiwïch is men reeds sedert trerni- men tijd bezig een kanon te construcercn dat al de tot nog toe bestaande of ontworpene verre zal overtreffen. Het zal een gewicht hebben van 160 Ion of 3200 centenaars, terwijl het projec tiel niet minder dan 30 centenaars zal moeten wegen. Het Engelsche Oorlogs-departement heeft nu den Gatling-mitrailleur bepaald aangenomen voor 't Engelsche leger. Dit wapen schiet 4 tot 500 kogels in de minuut, meest van 't kaliber Martini-Il enrv geweer Enkele Gatling- mitrailleurs hebben echter T dubbele kaliber. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze mitrail leur niet aan de artillerie maar aan de infanterie worden toegewezen. De bladen te Philadelphia waarschuwen de Europeesche bezoekers tegen het toegeven aan eene gewoonte, die ook in Nederlandsche steden op ruime schaal wordt toegepast. Als onze jongelieden en niet allem jonge lieden eene dame op straat ontmoeten, die in hun oog er goed uitziet, staren zij ze aan, als of ze een voorwerp is, dat uitsluitend voor hun genoegen bestaat. Treedt dc dame een winkel binnen, dan vatten zij post voor dc glazen deur om haar op hun gemak nog eens op te nemen. Dat die hreren zich bespottelijk maken in de oogen der merste dames, schijnt niet bij hen op te komen en evenmin tl.it zij onbeschoft zijn. Daarbij bepaalt zich echter de jongeling schap in Europa ni-t. Zij meent in de dainrs nog iets anders te zien dan voorwerpen ter be schouwing; zij acht ze ook geschikt tot kon- versatie en uitspanning. Men kan nooit zoo precies weten welke positie eenc dame iu de. maatschappij inneemt, en gemakshalve onder stelt men nu maar, dat zij de laagste positie bekleedtDit blijkt uit de aanmatiging om liet woord tot haar te richten. De phiiadelphi- sche dagbladen nu waarschuwen de Europeesche jongelui en hen, die liet nog gaarne zouden willen wezen, dat op het aanspreken, naloopen enz. van onhrke ide vrouwen, de Amcrikaarische wet tuchthuisstraf stelt. Dank zij deze wet. kan cle vrouw zich in Amerika even vrij bewegen als dc man. Namens Prins Bismarck, Rijks-kanselier van Duitschland, heeft Graaf Lamezan pro opschrift kon lezen: Hier rust Herman Steenhuis. God schonk licht in duisternis. Veel strijds gestreden. DE REIS NAAR IIEIDEI.BF.RG. In de eerste weken na den dood van Steenhuis was Bernard bijzomlor stil. Door zijne bemoeiing was alles bij zijne moeder in beteren toestand ge komen en de aangenaamste uren bracht Bernard in 't gezelschap van baar. die hij innig lief had door. Een nieuwe wereld ontsloot zich voor dc familie Steenhuis. «Nu, Bernard," zei Franzen op zekeren morgen, «nu gaan we naar Heidelberg." «Stellig niet was 't antwoord. «En uwe belofte dan?" «Gij begrijpt «Wij eerbiedigen uwe smart, maar belofte maakt schuld. Wij hebben echter zeiven wel gevoeld, dat ge nu ongaarne alleen om een feest le vieren naar Heidelberg zoudt willen gaan." «Zeer juist."' «Dit is echter 'tgeval niet meer. Ik heb den heer ilölzinann kennis gegeven van hetgeen hier in den laatsten tijd heelt, plaats gehad en hem gemeld dat wij stellig van dc reis afzagen." «Dat is goed, maar nu begrijp ik tc minder waarom we toch gaan zullen."' «Dat is 'tjnist vriend. Gij begrijpt thans nog niet nlics, maar weldra zal tl alles duidelijk v den. Er bcieiden zich belangrijke gebeurtenissen rour: ziehier een brief van den baron." «Van den baron von Wnlbaus?"' «Zeker." «En wat heett die te beteekenen?" «Hij wil het onrecht herstellen hetwelk hij u aandeed." «Onmogelijk." «Wat zegt gij, Bernard?" «Ik mag Dorothea niet wctVzien." «Wie verbiedt, u zulks?" «Eer en plicht." «Gij overdrijft." Volstrekt niet." «Gij hebt als een edel kind gehandeld cn kunt gerust iedereen onder de oogen treden." «Maar moet en zal dc baron cr niet steeds voor teriigdcinsen Bernard kon den zin niet vol eindigen. Na eenige oogenblikken K-gun hij weder: «Von Walhans is van adel en ik ben de zoon van een [veroordeelde. Het vooroordeel der wereld, dat ik veracht, negeer, trotseer, is hein tc machtig." «De. deugd, mijn vriend, wier harnas moed is, is 't waarachtige kenteeken v ai adclijk bloed. Ik sla cr op dat wij" gaan. Maar lees eerst don korten brief van de.n baron." Toen dc advocaat dien gelezen had vroeg de heer Franzen «Nu, wat zegt ge?" «Ik ga met u." «Zoo is 't goed. Ik voorzie dat ge nu spoedig aan den eindpaal van uw lijden en strijden zult zijn." Dat geve God," zei Bernard." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1