Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 7 Juni. jY§. 1570. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. Gemeenteraad van Texel. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post h h Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hnlp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 *0.65 De prijs der Advkrtentisn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Het Feuilleton waarmede wij in het volgende noramer zullen aanvangen is weder eene oorspronkelijke novelle, van den zelfden schrijver, en getiteld: „Een Wondeplek onzer Maatschappij. Die zich met 1 JULIa.s. op dit blad wenschen te abonneren kunnenbij directe opgavede nog in deze maand verschijnende nommers, van heden af, kosteloos bekomen. Zitting van 2 Juni 1876. Afwezig de lieeren S. Keijser, J. R. G. Coninck Westenberg, P. Langeveld en Jb. Vlaming, de tweede en vierde met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen provinciale bladen en cir culaires. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebracht de slaat van af- en overschrijvingen en die der te doene betalingen uit do post van onvoorziene uitgaven, dienst 1875. Welke met eenparige stera men worden goedgekeurd. 3. Met het oog op mogelijke te houdene verkiezing, worden tot leden van het stembureau benoemd de heeren Mentz en Rey, die zich deze benoeming laten welgevallen, en alle overige leden tot plaats vervangers. 4. De Voorzitter geeft kennis dat de verpachting van het grasgewas op de nieuwe algeineene be graafplaats heeft opgebracht f 16.50. Daarna wordt de vergadering gesloten, om in cene beslotenc vergadering over te gaan, ter be handeling reclame hoofdei ijken omslag. Na heropening der vergadering wordt door den Voorzitter ter tafel gebracht, een concept-besluit voor eene tijdelijke geldlcening, hetwelk wordt goedgekeurd. Niets meer te behandelen zijnde wordt do ver gadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 6 Juni 1876. Gisteren morgen geraakte op de zaud- bank Onrust aan den grond de Noorsche schooner Skjold kapt. Larsen, in hallast hier uitgezeild kooiende van Purmerend en bestemd naar Drammen. Het schip weigerde bij het wendeninen liet het anker vallen doch de ketting brak. Bij harde wind en hoogloopende zee was de toestand van schip en equipage zeer hachelijk. De sleepboot trchimedesna te vergeefs getracht te hebben het schip in vlot water te brengen heeft de equipage overgenomen en hier aan wal gebracht. Bij het hevig stootcn en verlies der looze kielwerd men bevreest dat het schip verloren zou zijn en heeft men een accoord aangegaan FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. twee jaar later. Slot Niet altijd is aardsche voorspoed 't loon van den deugdzamemaar zoo die ook 't hoogste ware, waar naar men streven kon, dan bleef er voor velen geen levensprikkel voor steeds hooger meer over. 't Was nu al twee jaar geleden sedert Frederik von Walbaus naar Amerika vertrok. Sedert had men niets van hem vernomen. Veel was er in die twee jaren veranderd. Ber- nard Steenhuis was gehuwd met Dorothea. »Eéne voorwaarde verbind ik echter aan uw hu welijk mijne kinderenhad de baron gezegd. »Gij moet hier blijven wonen, dan is 't huwelijk van ons ccnig kind nog cene aanwinst voor ons want zoo mijnheer Stconliuis 't later in 't hoofd mocht krijgen tc vertrekken, dan zouden we geheel kinderloos zijn. Ons kastoel is groot en ruim ge met bergers, om zooveel mogelijk van den in ventaris te redden, tegen een vijfde deel vau de opbrengst bij de publieke verkoop. Bij het schijfschieten der mariniers in fort Dirks Admiraal is heden morgen een treurig ongeluk gebeurd. Een der manschappen van de observatiepost begaf zich te vroeg naar de schijf en kreeg het schot in de zijde, zoodanig dat de kogel er aan de andere zijde weder uitkwam. Hij is, na zooveel mogelijk te zijn verbonden naar 's Rijks-hospitaal vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De loodskotters, van Rijkswege aange bouwd, zijn voor een groot deel gereed. De bouw meester P. Haverkamp te Amsterdam heeft Woensdag een vijftal alhier afgeleverdte Hasselt, bij P. van Goor, is er een weldra vol tooid en thans zijn er bij de firma van der Hoog en Co. te Amsterdam weder drie op stapel gezet, Men schrijft ons van Wielingen, 2 Juni De prijzen der lammeren zijn alhier op heden gemiddeld f 10. Zulks maakt nog al een aanmerkelijk verschil sedert bijna een eeuw geleden. In den jare 1777 was de gemiddelde koers in deze gemeente f 1.40, in 1778 f 1.05, in 1779 f2.50, in 1780 f2.10 per stuk. Men schrijft vau Harderwijk dd. 1 Juni Tn de laatste dagen gaat het met dc werving zeer druk er worden dagelijks circa 30 per sonen aangenomen, hoofdzakelijk bestaande uit Belgen en Duitschers. Eergisteren echter waren er vier Italianen bij en gisteren een gewezen kapitein van het leger van Don Carlos, zoodat tot nu toe, voor zoover men weet, vier Car- listen zijn aangekomen. Het bericht van een 12jarigen knaap, die zich te Leeuwarden heeft verdronken, is bezijden de waarheid. Het verhaal heeft zijn ontstaan alleen te danken gehad aan losse ge zegden van een paar nog zeer jeugdige kinderen. In de N. Brielsche Courant leest men Naar wij vernemen, zal de volgende week van hier vertrekken, het grootste gedeelte der Torpedo-compagnie, met bestemming Daar den Helder, ten einde aldaar proefnemiugen met torpedo's te verrichten. Ongeveer een maand zal zij afwezig blijven De berichten uit Atjeh loopen tot den 4den dezer en bevestigen in hoofdzaak het vroeger vermelde. De vijand is schijnbaar rus tig, doch concentreert zich met geheel zijn macht in de 22 Moekims. Naar men verzekert, zullen de operatiën vóór December a.s. geen aanvang nemen. Het marcheeren, bivakkeeren en opereeren van weleer is dus voor zekeren tijd gesuppri meerd en vervangen door een stelsel van con- solideeren, reglementeeren, inspecteeren en cor- rigeeren, zeer nuttig afgewisseld door een ge noeg. Gij kunt overigens uw huishouden naar eigene keuze inrichtenuwe eigene bedionden paarden, uw eigen rijtnig er op na houden. Wat zegt ge van die voorwaarde?" «Gaarne stemmen wij er in toewas 't ant woord van Bernard en Dorothea. De baron kon in waarheid niet buiten den schoon zoon daarom stelde hij die voorwaarde. Welk eone vreugde heerschte er op 't kasteel toen ruim een jaar na 't huwelijk de echt der jon gelieden met de geboorte van een zoon gezegend werd. Hoe vriendelijk knikte de baron den kleinen schalk in de heldere oogen en hoe gelukkig was de adelijke grootpapa als hij don kleinen kleuter, welke naar hem genoemd was op de armen had en door 't kasteel en in den tuin met hem kon rondsollen. Do barones was de zorgvuldigheid zelveop iedere kleinigheid werd gelet. Maar Ber nard nam 't zijne goede schoonmama heusch niet kwalijk, want hij wist dat 't letten op die zooge naamde kleinigheden grooto gevolgen ten goede kunnen hebben. «.Wij komen weer tc Heidelberg wonen Ber nard," zei de lieer Franzen. »Wij hebben uw lijden, uw strijden gezienwij hebben er dus eenig recht op ook van nabij uw geluk te aanschouwen. En Bernard was er blijde om, want hij bezat niet- die onedele neigingwelke sommigen toonen in 't niet erkennen van genotenc weldaden als zij in regeld evacueereu en retoumeeren, alles ter eere van hen, die zich niet geneerden Atjeh den oorlog te declareeren om zich vervolgens, alsof er niets gebeurd ware, stilletjes uit het gedrang te retireeren, ons latende zitten voor een berg beren, die wij ten slotte met betaling zul len moeten honoreeren. (M.) In den nacht van 19 op 20 Mei jl. werden ten nadeele van den logementhouder A. Ephraim te Harderwijk ontvreemd 79 stuks verschil lende gotfden en zilveren werken, waaronder een aantal horloges. De gedane nasporingen ble ven vruchteloos tot j 1. Donderdag toen te Zand- voort een Franschman. uit Harderwijk gede serteerd, werd aangehouden, in het bezit niet alleen van bedoelde voorwerpen, maar ook van nog een aantal zilveren lepels. Hij is gevan kelijk naar Haarlem overgebracht. Bij den Boekhandelaar H. J. Gerretsen te 's Hage, verschijnt eerstdaags een //zeer belangrijke brief", geschreven door H. J. Jut na zijn teroordeeling en uitgegeven door J. Esser. Men schrijft uit het Westland: Zaterdag werden uit Naaldwijk reeds enkele kinnetjes nieuwe aardappelen verscheept. Ze zagen er goed uit en waren tamelijk groot van stuktoch zou wat regen en malscher weder, nog veel goed kunnen doen. Over het algemeen ziet het er in de tuinen en op velden redelijk uit. Bessen, pruimen, appelen en peren beloven een goed beschot. De veldvruchten als tarwe, gerst, haver en vlas staan niet onvoor- deelig; alleen de weilanden hebben een zeer schraal aanzien. Nog altijd blijft men dus naar water en zomerwarmte verlangen. De Belg, die in den Haag werd in hech tenis genomen, had eerst Arnhem bezocht. Hij had voor eene dame uit Charleroi, die 140,000 fr. te Brussel ontvangen had en bij hem en zijne vrouw den dag doorbracht, den zak met het geld gedragen en was uit een estaminet komende met den zak verdwenen. Van de 140,000 fr. zijn er slechts 80.000 over. Volgens hier te lande ontvangen bericht, is de vischvangst in Noorwegen dit jaar niet overvloedig geweest, zoodat men geene lage prijzen mag verwachtende nieuwe Noorweeg- sche vette haring kost thans f 30 per ton. Tusschen den 21 en 30 Mei zijn veertig schepen het kanaal van Suez gepasseerd. De op brengst der doorvaartrechten bedroeg fr. 901,000. In den loop der maand Mei zijn dus 116 schepen het kanaal doorgevaren, een opbrengst gevende van fr. 2,344,000. De algemeene ontvangsten over het afgeloopen gedeelte van 1876 toont tegenover 1S75 een vermeerde ring aan van ongeveer fr. 600,000. beteren toestand komen. Dubbel verheugde hem dit besluit. Zijne moeder echter kon er niet toe komen rueê te gaan maar stellig en zeker beloofde ze zoo dikwijls als ze slechts kon op 't slot te komen logeeren. Trouw hield ze woord. De barones was de voorkomendheid voor moeder Steenhuis in eigen persoon. Bernard Steenbuis bad zorg gedragen dat zijne broers en zusters voortaanofschoon in hunnen stand goed verzorgd waron. Zij leerden den hoogen zegen van den arbeid hoe langs zoo meer waar- deeren en begrepen nual hadden ze 't ook in hunne jeugd niet geleerd dat geen enkele arbeid verachtelijk is mits men dien met ijver en nauw gezetheid verricht. En inderdaadde daglooner, zij hij al sober gekleedworde hij schraal gevoed, die zijne taak met ingenomenheid verricht, ver dient oneindig meer achting dan zijn beschaafdere buurman, die luiert en Gods water over Gods-akker laat loopen. Den hoed af, mannen! voor eerlijken, vlijtigen arbeid. Bernard sleet ook sedert zijn huwelijk geen nut loos plantenleven, neen! allerlei verbeteringen wer den door hein in den omtrek tot stand gebracht, velerlei nuttige zaken ontworpen en uitgevoerd, Spoedig werd hij dus door allen in den omtrek be mind. En do aanzienlijken? Bernard Steenhuis was zich zelf, en zoo iemand bedelt niet om een genadig knikje, maar lacht om Buitenland. In het afgeloopen jaar zijn in Engeland niet minder dan 5131 persouen van het vrou- welijk geslacht wegens dronkenschap met ge vangenis gestraft. Daaronder bevonden zich 850 schoonmaaksters, 797 naaisters, 1333 waschvrouwen en strijksters, 166 dienstboden, 35 vrouwen die met de machine werken, 28 bloemenmaaksters, 1796 hadden geen beroep, en 100 waren vrouwen van //goeden huize." Vrijdag werd de groote jaarlijksche ten toonstelling van honden in het Crystal Palace te Londen geopend. Er zijn meer dan 1300 inzendingen en aan prijzen is meer dan 1000 pd. st. uitgeloofd. Door het sluiten der fabrieken van de Mersey staal- en ijzermaatscbappij te Liverpool zijn ongeveer 1500 werklieden zonder werk. Het gebruik te Londen wil, dat wanneer op het Stadhuis geen enkele aanklacht of beschul diging voor den burgemeester gebracht wordt, deze een paar wit glacé handschoenen krijgt. Dit had dezer dagen werkelijk plaats. Voor het eerst sedert 25 jaar was na den Derbydag geen enkele aanklacht wegens dronkenschap bij het politiebureau te Westminster ingekomen. Aangaande de onderzoekingen in Palestina volbracht, deelde luitenant Conder in een we tenschappelijke vergadering te South-Kensing- ton mede, dat in de laatste vijf jaar 4600 vierkante mijlen van de 6000 waren opgeme ten. Yan drievierden van de steden in den bijbel vermeld, was de plaats vastgesteld. Te Sangatte zijn, naar de Fransche bladen en ook het Journal Ojficiel mededeelen, bij wijze van proefneming, de eerste, werkzaamheden voor den onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland begonnen. Met het graven van de put aldaar is men reeds tot eene diepte van omstreeks veertig meters gevorderd en er wordt nacht en dag ijverig voortgegaan- Gezegde put moet honderd meter beneden laagwaterpeil diep worden. Vervolgens zal men een gang boren ter lengte van een kilometer, welke een'eind onder de zee doorloopt, en dan zal, indien er geene moeilijkheden tusschen beiden komen, waaruit de onuitvoerlijkheid van dit werk blijkt, met den aanleg van den tunnel metterdaad een begin gemaakt zijn. Bij Coblenz is een matroos in den Rijn /esprongen met den uitroep: Adieu, wereld! Ilij had een steen aan zijn been gebonden om niet meer boven te komen. Te Blois heeft een houtzager, onder den invloed vau sterken drank, een zijner ka meraden met een bijl het hoofd afgeslagen. De Daily Review meldt dat elf jongens behoorende tot het oefeningsschip Mars, liggen de zotte aanmatigingen yan dwazen, die alleen door liun stand of geld iets willen beteekenen. 't Hin derde hem volstrekt niet, dat sommige aanzienlijken hem slechts met een lang en ernstig gezicht aan zagen en op afgemeten toon met hem spraken als ze met hem in gezelschap waren. Toen ze echter allengs merkten, dat 't Steenhuis niet aan gaven des geestes ontbrak, werd zijn gezelschap gaande weg meer gezocht en werd Bernard zei Is de ge vierde man. Niemand was er echter, buiten de huisgenooten, die meer in den lof van Bernard uitweidde dan de oude Martha. Haar oud oog schitterde weer van mgdig vuur toen ze Dorathea's zoon kort na de ebonrte een oogenblikje op haren schoot mocht lebben. »Zoo heb ik de freule ook wel op den schoot gehad," zei ze met zekere voornaamheid. En hoe ging 't vorder met Joosten? Bijna gelijk tijdig met Bernard hertrouwde hij weer met eene zindelijke, goede vrouw, die met hem van gelijken leeftijd was. De vriendschap tusschen Steenhuis en Joosten werd door geen tijd of afstand gesloopt, trouwens, vriendschap welke op wederzijdsche achting gegrond slijt of veroudert niet. 't Was en bleef Bernard steeds tot innige vreugde een brief van dien goeden Joosten te ontvangen, en als Bernard met zijn lief vrouwtje zijn geboorte plaats bezocht, dat minstens eenmaal per jaar plaats de op de Theems, in den ochtend van Dins dag zijn gevlucht. Zij werden spoedig gevat en nu bekenden zij, dat, was hun plan niet gelukt, het schip door hen ia brand zou zijn gestoken. De groote hrand te Qnebec werd (naar aan de Times gemeld wordt) veroorzaakt door 't spelen van kinderen met lucifers. De geheele voorstad St. Louis (700 huizen) is eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt be groot op een millioen dollars; 7000 menschen zijn zonder dak, en eenige kinderen worden vermist. Yoor de Londensche Central criminal Courl. werd dezer dagen eene allerzonderlingste zaak behandeld. In Februari jl. verscheen eene advertentie in de Daily Telegraph van den volgenden inhoud: //Doctoren, die geldgebrek hebben, of studenten die ervaren zijn in de kennis van geneesmiddelen en der anatomie, worden uitgenoodigd zich aan te melden, om tegen geldelijke belooning eene belangrijke proeve te nemen." Een medisch student, Vance genaamd, antwoordde hierop en nu bleek het, dat de steller der advertentie iemand was, die zich door vergif net leven wilde benemen, zonder dat de sporen van het misdadig plan zouden blijken. Yance, tuk op de uitgeloofde 100, schreef chloral voor. Ongelukkig voor de be trokkenen viel de correspondentie in handen der politie. De medische student werd gear resteerd en evenzeer Ellen Snee, de vrouw V3n een handelsreiziger, die haar leven moe was. Zij stonden terecht wegens moordaanslag. Vance werd veroordeeld tot achttien maanden gevan genisstraf en de «romantische" daine tot zes maanden. Eene dame der groote wereld, die vrij diep in Turksche papieren zat, vroeg den gezant der porte bij zich te dineren. Na het nuttigen van het eerste gerecht stond zij op en bood zeer bevallig den pacha haar arm aan. Deze zag haar verwonderd aan «Excellentie," zeide zij, «de andere helft over vijf jaar." MevrouwElize, waarom wordt er op zoo'n vreeselijken manier beneden gescheld? Dienstbode: Mevrouw ik heb u een oogen blikje in de keuken noodig. Zeker heer las in eene Duitsche courant, dat een zekere firma te Leipzig tegen inzen ding van f1,80 een recept zou toezenden ora onaangename droomen te voorkomen. Onze vriend stortte dadelijk per post genoemd be drag en ontving kort daarna uit Leipzig een smal strookje papier, waarop gedrukt was 1 «Ga niet slapen." had, dan was 't een feestdag voor Joosten, want éen dag bracht Steenhuis altijd hij den wakkeren werk man door. Dat ware vriendschap naar staat noch af komst, naar rang noch geboorte vraagt, bleek duidelijk uit de handelwijze van Bernards echtgenootc. Ook zij vond behagen in den oprechten eenvoud van den rechtschapen Joosten. 't Was nu twee jaar geleden, dat Frederik naar Amerika was vertrokken, zooals we zeiden, toen op zekeren namiddag aan 't adres van den baron een brief werd bezorgd. Die was van Frederik. Hij meldde zijn oom dat 't hem in Amerika naar wensch was gegaan. De los, welke Bernard hem gegeven had, was hem ten goede geworden. Daardoor was hij tot bezinning gekomen. Hij was eerst een' kleinen handel begonnen. Met stipte eerlijkheid was hij door vlijt tot zekere welvaart gekomen. Ik bid u. Dorothea en Bernard nogmaals om vergiffenis voor 't leed allen aangedaan, en ben er nu vast van over tuigd, dat de slotsom van al ons doen en overleggen moet zijn, de opvolging van deze les Wees mensch! Dat was en bleef ook 't streven van Bernard en daarom bleef hij zijn gansche loven, bij 't smaken ware tevredenheid, een zegen en steun voor velen. J. K. G. MULLER. Oude Schild, Juni 1876.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1