Nieows- en Advertentieblad. 10 Juni. 1876. Zaterdag W. 1571. Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij, HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advxrtentizn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per rej Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Die zich met l JULI a. s. op dit blad wenschen te abonneren kunnen, bij directe opgave, de nog in deze maand verschijnende nommers, van heden af kosteloos bekomen. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 9 Juni 1876. Dc luit-kolonel commandant der genie alhier, zal op Maandag 19 Juni a. s. doen herbe steden: het verbeteren van het fort '/Kijkduin, Raming ƒ61B 000. Het nieuwe kerkgebouw der R K ge meente alhier werd gistereu morgen door den zeer Eerwaarden Deken en Pastoor van Schagen ingezegend waarna eene plechtige hoogmis werd opgedragen. Als feestredenaar bij deze gele genheid trad op de eerwaarde lieer Geurts, Pastoor te Alkeroade die in eene sierlijke rede de groote waarde schetste van dezen nieuwen Godstempel, dank en hulde bracht aan allen die hadden bijgedragen tot den bouw van dit nieuwe bedehuis en uit naam der R. K ge meente den stichtpr, de eerw. Heer B. H. Brinkman, hartelijk toesprak voor dc moeite, ijver en zorgen aan de stichting en den opbouw besteed. Met het zingen van een Tc Deum eindigde deze plechtigheid. Het nieuwe kerkgebouw is nog niet voltooid. Het plan bestaat na verloop van tijd het be dehuis te vergrooten en er een kruiskerk met toren van te maken. Den aannemer, den Heer Vlaming, van Schagen, komt een woord van lof toe voor het opgeleverde werk, die in alle deelen de tevredenheid van kerkbestuur en parochianen heeft ingeoogst. Aan boord van het stoomschip //Voor waarts," der maatschappij Nederland, is gis teren morgen bij het aan boord komen een stoker in het ruim gevallen en aan de ge volgen overleden. Men schrijft oti9 van Tcrschelllitig Op Dinsdag 27 Juni zal alhier eene ver kiezing plaats hebben, ter voorziening in de vacature van het lidmaatschap van den Raad, ontstaan door het bedanken van den heer C. J. Oepkes, wegens zijne benoeming tot leeraar in de practische zeevaartkunde alhier. Op 20 Juni aanstaande zulUn te Alkmaar de feestelijkheden beginnen ter gelegenlu-id van de jaarlijksche bijeenkomst der leden van de vereeniging van officieren der Schutterij in Nederland. De schietwedstrijd zal op 21 dezer in het bekoorlijke en boschrijke dorp Bergen gehouden worden en o. a. met de tegenwoor digheid van Belgische hoofdofficieren worden vereerd. Reeds zijn keurige prijzen aange- FEUILLETON. boden, in de eerste plaats door het gemeente bestuur van Alkmaar en verder o. a. door den heer David, kolonel der garde civique te Ant werpen, door het hoofdbestuur der vereeniging en door den mnjoor-komuiandant der Schutterij te Alkmaar. Aan den heer Cornelis Coster van Alk maar, te Parijs gevestigd, is door Z. M. den ex-Koning van Hannover de gouden medaille van verdiensten toegekend, wegens eene com positie, opgedragen aan Priuses Frédérique, leer linge van den heer Coster. In de week van 21—27 Mei kwamen in Zuidholland beuoorden Maas en Lek 27 gevallen van longziekte onder het rundvee voor bij 16 veehouders, verdeeld over 18 gemeenten, waaronder zich 4 nieuwe beslagen bevinden. Gedurende de maand Mei zijn in die week onteigend en afgemaakt, wegens longziekte, drie melkkoeien eu twee meikkalveren, alle in het verdachte beslag te Nieuw-Lekkerland, en we gens kwaden droes een paard te Leerbroek en een te Qoudriaan. In de week eindigende met 3 Juni, werden in Friesland 7 gevallen van longziekte gecon stateerd, waarvan 5 op denzelfden stal, en werd geen nieuwe koppel daardoor aangetast. In dezelfde week van 1875 kwamen 27 ziek tegevallen voor en werden 5 nieuwe koppels aangetast bevonden. Sinds 7 maanden was dit dc eerste week dat in Wijmbritseradeel geen longziekte werd ge constateerd. In de week van 4 tot 10 Juni kwam in Noordholland een geval van longziekte onder het rundvee voor en wel te Zuid- en Noord- Schermer, bij een onlangs aau de markt te Pnrmerend aangekochte koe. Dezer dagen geraakte te 's Hage des avonds laat een man in een der stadsgrachten. Na tien minuten krachtsinspanning werd de drenkeling eindelijk aan den wal gehaald maar... een nachtwaker was inmiddels toegesteld en die wist hoe het behoordeop zijn last mocht de drenkeling niet worden vervoerd, maar moest hij half in en half buiten het water blijven liggenEn opdat niet tegen dat bevel zou worden gehandeld door een protesteerend burger, liet hij, terwijl hij om assistentie naar het politiebureel liep, twee andere nachtwakers even verlichtop post achter. Intusschen snelden echter twee verstandige» naar het gast huis en haalden den geneesheer, die dadelijk hulp bracht, maar nu, helaas! te laat; de drenkeling had ongeveer een kwartier op den kant gelegen. Zondagochtend is een jongmensch van om streeks 20 jaar op de Gouwe verdronken. Met een paar makkers aan het zeilen, trachtte hij bij de stoomboot Aurora, die naar Rotterdam voer, op sleeptouw te komen, doch terwijl hij Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Dhicht in duisternis." i. Menig huis, hoog opgetrokken, Stortte door zijn eigen vracht; Niet in 't hooge en hoog verhevene, In de voegen zit de kracht anolf van leeuwen. «Dus is 't engagement er door?" «Ja jongen." «Ik wensch je van harte geluk, Adolf," sprak Wisker de vriend van Adolt van Leeuwen. «Dank je wel," hernam Adolf. «Ik moet zeggen dat je toch een rechte geluks vogel bent." zei Wisker, aalles loopt je mee." »Nu," antwoordde Adolf, adat 't me tegenloopt wil ik volstrekt niet beweeren maar meeloopen, zie je, dat is nog iets anders «Niet, loopt 't jou niet mee? Nu dan moet ik eerlijk bekennen dat ik er niets van begrijp." «Juist, dar is 't rechte woord, je begrijpt er niets van. Weet je hoe ik 't aanleg?'' «Volstrekt niet." «Wel ik leef als een heer." «Ja dat weet ik." «Welnu doe ook zoo." «Gij schertst" hernam Wisker. «VoNtrokt niet." «Maar hoe kan ik als een heer leven Ik ben boekhouder bij den heer Schoonzooals u bekend is en verdien negen honderd gulden. Bereken nu de noodzakelijke uitgaven voor een huisgezin man, vrouw en vier kinderen, daarbij huishuur, belasting, schoolgeld voor do kinderen huur voor de dienst bode, enz., en zeg mij dan hoe ik nog als een heer kan leven." «Kom Wisker ik dacht niet dat gij nog zoo nuch- teren waart en meer en beter wist hoe men in onze hedendaagsche wereld moet leven." «Dat weet ik zeer goed, hernam Wisker, «het is tegenwoordig zaak dubbel op te letten en op de kleintjes te passen." «Loop." zei Adolf «gij zijt zoo verbazend zwaar tillend dat er niets aan u te veranderen is." «Hoor eens," viel Wisker in, «ik kan er mij zeker niet mee vereenigen dat de een den ander 't geld uit den zak klopt en dat geschiedt thans op groote schaal. Dat ieder naar vooruitgang streeft vind ik zeer uitmuntenddat ieder zijn stoffelijke wel vaart poogt te vermeerderen is zelfs plichtmatig maar maar oNu «Daar blijft het niet bij. Kleedt uw vriend of uw huurman of bekende zich in een fijn pak, dan zijt ge bijna tegen wil en dank genoodzaakt u ook zich aan de boot vasthield, schoot het scheepje weg en stortte hij in het water. Men poogde te vergeefs hein te reddenwaarschijnlijk heeft hij een slag van de vin gekregen, en zonk daardoor spoedig weg. Het gerucht, dat vier voorname Amsler- damsche handelshuizen in petroleum de betalin gen hebben gestaakt, heeft zich helaas beves tigd. Het zijn de firma's Post Uiterweer, de Bie, Voftte, en Tiigenohl. De chefs der twee laatste firma's hebben, naar men zegt, het land verlaten. D. v. Z. H. Een jongetje te 's Hage, achter op een rijtuig geklommen, viel er af, en bleef met zijn kieltje aan het rijtuig haken, hij werd zoo een eind weegs meegesleept en dusdoende erg aan het hoofd gewond. Te Driel (Over-Betuwe) heeft zich Zon dag een man aan een boom opgehangnn. Hij was man en vader van 3 kinderen. Men zegt, dat moeielijkheden met zijue familie hem tot deze daad geleid hebben. Men meldt uit Zalt-Boinmel van 2 Juni Heden namiddag kwam de echtgenoote van K. T. op noodlottige wijze om het leven. Bezig zijnde met het wasschen van eenig goed, viel zij een zenuwtoeval krijgende met het hoofd in de waschtobbe en werd alzco levensloos gevouden. Een schipper, bij Heereveen, had een 12jarigen knaap aan boord, die een zijner kinderen in het vaarwater liet vallen. De vrouw zeide, terwijl de man het kind redde, tot den jongenmaak maar gauw dat je weg komt, want als je oom je ziet. zal het mogelijk niet gemakkelijk voor je afioopen. De jongen ging en is nu reeds 11 dagen weg. Men gelooft, dat hij zich uit vrees heeft verdronken Zijn oom en tante waren altijd goed voor hem geweest. Maandagavond had te Utrecht tusschen twee jong gehnwde lieden een hevige twist plaats, die nog meer toenam, toen de familie van beide er zich mede inmengde. De jonge man ging eindelijk in huis en sloot de deur, wei gerende zijn vrouw binnen te laten De politie die ten slotte tusschenbeide kwam bewoog den echtgenoot de woning weder te ontsluiten. Een groot publiek was bij dit alles belangstellend tegenwoordig. Twee kinderen van den arbeider R. Bel, te Hoogersmilde, waren alleen door de moeder te huis gelaten, liet jongste, een meisje p-m 11 jaar oud, geraakte in brand, en in weerwil van spoedig toegesnelde hulp van twee personen, op het veld werkzaam, alsmede van de moeder, welke was teruggekomen, is het kind na eenige oogenblikken onder smartelijke pijnen bezweken het oudste kind, waaraan de zorg over de klein- zulk een fijn pak aan te schaffen. Of is 't u onbe kend dat men meer naar iemands hoed en laarzen, meer naar iemands kleed dan naar zijne bekwaam heden ziet?" «Gij overdrijft vriend." «Volstrekt niet. Sla eens een blik om u heen vooral op den Zondag, als ge wandelt, hoe ieder er over uit is om zich op te tooien. Er is weinig on derscheid in de kleeding der kinderen van eenvou dige burgerleiden en van aanzienlijken en dat mis prijs ikdaarvan heeft iedereen schade." «Zijt ge.dwaas Wisker?" «Stellig niet." «Hoe kan 't bijv. aan een ander schade berokke nenindien gij uwe kinderen netjes aankleedt?" «Zoo, begrijpt ge dat niet. Nuik hoop voor u dat ge 't nimmer door dc ervaring zult leeren; maar waar is 't en blijft 't dat als de kinderen uwer buren en vrienden netter en sierlijker gekleed gaan dan de uwe, uwe echtgenoote 't er niet bij laat zit ten. Zij hlijft aanhouden tot dat ook gij zoo doet als anderen; de een drijft al meer op dan de ander, de uitgaven overschrijden do inkomsten en «Neem mij niet kwalijk Wisker, maar ik zie er geen kwaad in dat men zich netjes kleedt, dat ge tuigt van smaak, van beschaving, van zin voor 't schoone." «Hadde ik meer lijd, ik zou u dit wel anders aan 't verstand brengen," antwoordde Wisker, «maar te zes uren moet ik op 't kantoor zijn, dus gegroet, later komen we op die zaak terug," met deze woor- ste was toevertrouwd, is pas 3 jaren. Dit kind lag gerust iu de schuur te slapen. Donderdag namiddag is aan de Dongen- sche Vaart, gemeente Dongen, brand ontstaan in de hofstede, bewoond door den landbouwer van Dongen. De brand was zóo hevig, dat in een tijdsverloop van nauwelijks éen uur. huis, schuur, gereedschappen en inboedel door de vlammen verteerd werden. Vier koeien, die men te vergeefs trachtte te redden, een schaap en een geit kwamen in het vuur om. De eigenaar was afwezig om fe turven inden 's Grovenmoerschen polder. Huis en inboedel waren geassureerd. Hoe de brand ontstond, is niet bekend. Dezer dagen heeft zich te Drachten een vader van 4 kinderen van het leven beroofd. Waarom? Oindat hij verslaafd was aan den sterken drank en geen kans zag die boei te verbreken. Op de Drachtensche kermis is een bak van een mallemolen los geraakt; van een kind is de hersenpan verbrijzeldzoodat het oogen- blikkelijk stierf. Een ander kind heeft den arm gebroken en nog anderen zijn licht ge kwetst. De brief van H. J. Jut, gericht aan een mevrouw te 's Hage, die hem uit christe lijke belangstelling had geschreven na zijn ver oordeeling, is Woendag verschenen. Jut be klaagt zich daarin over zijn treurig lot en troost zich met tal van rechtzinnige uitdruk kingen. Door de Regeering zal zwaar vesting geschut met ammunitie naar ïndië worden ge zonden eenige vaste punten in Atjeh zulïen met vestinggeschut van het zwaarste kaliber bezet worden. De rechtbank te Deventer veroordeelde gis teren zekere H. B., kuiper, wonende aldaar, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der genees- en artsenijbereidkunst lot een geld boete van f 74 en een van f 10. Deze per soon had sedert, jaren aan verscheidene lieden, die hulp tegen rhumatisme kwamen inroepen, potjes met medicijnen verkocht voor den prijs van 30 A 41) ct. waarbij hij gebruiksaanwij zingen had gevoegd, en welke mengsels, na gedaan onderzoek, bleken te bestaan uit ge kookte keukenstroop, honing en terpentijnolie. Te Hook (Limburg) is, op last van de justitie te Roermond, het lijk opgegraven van den op 11 Mei j.l., aldaar begraven student G. J. M, H., oud 20 jaar, zoon van den ge pensioneerden majoor van het O.-I. leger J. M. H. Het schijnt, dat dit is geschied, tengevolge der in omloop zijnde geruchten als zoude die stu dent zijn vergiftigd. Te Maastricht heeft Dinsdag jl. een brui den nam Wisker afscheid van zijn vriend en spoedde zich zoo snel mogelijk naar zijn kantoor, want hij was een vriend tan orde en stiptheid. Wisker was met Adolf van Leeuwen vroeger-op 't zelfde kantoor geweest, maar Adolf had een'voor- decligcr betrekking weten te bekomen. Er was echter een groot onderscheid in de lovenswijze van die beide jongelingen geweest. Adolf. luchthartig van natuur, had er weinig naar gevraagd of hij wel kon rondkomen met hetgeon hij verdiende en er steeds een goed leventje van genomen, Wiskor daar entegen was steeds zuinig van aard en had al spoedig een sommetje bij elkander gegaard, hetwelk hem uitnemend te stade kwam toen hij met een eenvoudig burgermeisje huwde. Van den eersten dag af aan dat hij gehuwd was, had hij met zijne echtgenoote alles overlegd alle uitgaven zoodanig geregeld dat er niets onnoodig vrerd besteed en dat er niet geborgd behoefde te worden. «Nimmer," dat hield Wisker vol," heeft men slechter bediening en betaald men duurder dan wanneer men niet terstond betaalt. Op 't laatst is men dan geheel afhankelijk van den winkelier en koopman, die evenmin als eenig ander menseh van den wind kunnen leven. Zij beiekenen dus voor den langen tijd, wolken zij op betaling moeten wachtenhooge rente en daardoor heeft de ver bruiker dubbele schade, 't Is waar, Wisker moest zich menig genot ontzeggen dat anderen zich kon den of dorsten veroorloven, maar daardoor behield hij ook meer lust in zijn werk en kon hij zich meer loft een treurigen afloop genomen. Terwijl de feestgenooten 's avonds nog vrolijk bijeen waren had zich de oom van de bruid ter ruste bege ven. Het schijnt dat een brandende sigaar die hij had medegenomen, het bed heeft doen vuur vatten; althans een brandlucht, die men opmerkte, leidde tot de ontdekking, dat de ongelukkige hevige brandwonden had bekomen. Twee da gen later is hij overleden. Te Maassluis is met het aldaar te huis behoorende visschip Industrie, gevoerd door schipper C. Versteeg Jr., aangebracht de equi page bestaande uil gezagvoerder, stuurman en 4 matrozen, van het op 29 Mei jl. hij Juts rif gezonken schip Anna, kapt. Thomas, in ballast van Leuven naar Noorwegen bestemd. In Kalfsdonk, bij Rozendaal is zekere Dympha Hellemons, overleden in den hoogen ouderdom van ruim 101 jaar. Maandag is uit de weide te Ilerpte in Noord-Brabant ten nadeele van den landbouwer van der Held een melkkoe ontvreemd, die Dinsdag morgen op de weekmarkt te Gorkum voor f 21)0 is verkocht aan den landbouwer Kooij te Arkel, die even daarna die koe met f 30 winst aau den slager V3n Schalen weder heeft verkocht. Den vermocdelijkeu dader heeft men nog niet kunnen opsporen. Onder Rouveen en Staphorst worden in den laatsten tijd veel vossen gevangen. De boeren begrepen maar niet, waar hunne kippen en eenden bleven. Men vond bij opgraving een vossennest met 6 jongen. Een tal van eenden, kippen en ganzen zelfs vond men onthoofd. Volgens opgaaf van het bureau Veritas zijn in de maand April 1S76 verongelukt 87 zeilschepen, als van Engeland 28, Duitschland 10, Frankrijk 8, Noorwegen 7, Amerika 5, Zweden 4, Denemarken 8, Italië 2, Ooslenrijk 1, Porlugal 1, en 10 waarvan de natie onbe kend is. Hieronder zijn 5 schepen als vermist opgegeven. In dezelfde maand verongelukten 9 stoom schepen, als: van Engeland 4. Amerika 1, Ita lië 1 en 3 van onbekende natiën. Hieronder is er een als vermist opgegeven. De Samarangsche Courant schrijft Een goed nieuws hebben wij te melden, dat menig Nederlander hartelijk zal verheugen en weer moed geven bij de groote uitgaven die j Atjeh blijft eischen. De koffie-oogst belooft prachtig te zijn, vooral in de residenticn Sama- rang en Kadoe. Nog nooit is de oogst in deze twee residentiën zoo groot geweest. Hij wordt geraamd op 150 000 picols. De voortdurend heerschende droogte heeft de rijpheid van de koffie bevorderd, zoodat reeds eenige duizende picols in de pakhuizen zijn opgenomen. inlaten met de opvoeding zijner kinderen. «Een bijzondere man, die Wisker," bromde Adolf van Leeuwentoen zijn vriend vertrokken was «altijd dezelfde. Ik geloof dat hij zich verbeeldt dat ik veel meer inkomen heb dan hij, en toch heeft hij 't mis Maar daar slaat 't nu reeds zes uur en die drommelsche kleermaker is er nog nietver volgde hij. terwijl hij met gekruiste armen voor 't raamd stond." Even daarna werd er gescheld. «Daar zal hij dan eindelijk zijn," sprak Adolf op half luiden toon. De dienstbode meldde inderdaad den kleermaker aan «Laat boven komen!" gebood hij. De kleermaker tikte bescheiden aan «Binnen riep Adolt zonder om te zien. «Mijn patroon, de heer Schaarman, zond mij «Wat blief je man 1" vroeg van Leeuwen. «Ik kwam om u «Loop vent en zeg aan je patroon dat bij zelf hier kan komen. Ik wil door hem zeiven bediend zijn heeft hij geen tijd dan zal ik mij van een an der voorzien." De bediende poogde nog wel 't een en ander in 't midden te brengen, maar vruchteloos, Adolf wilde volstrekt niet luisteren naar 't geen bij zei en keerde hem kort en bondig den rug toe. «Maar waarom wil hij niet van geholpen zijn?" vroeg Schaarman zijn bediende. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1