Nieuws- eo Advertentieblad. Woensdag 21 Juni. A9. 1574, Zestiende Jaargang. 1876, Uitgever S. UILTJES. NIEU WSTIJDIN UEN. Een Wondeplek onzer Maatschappf HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adveetsntusn van I4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiè'n in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Die zich met l JULI a. s. op dit blad wenschen te abonneren kunnenbij directe opgave, de nog in deze maand verschijnende nommers, van heden af, kosteloos bekomen. Officieel Gedeelte. VElKiAÜËltlXG VAX DEN RAAD GEMEENTE TEXEL, op Vrijdag 23 Juni 1S76 's morgens 10 ure. Punten van Behandeling: Ingekomen stukken. Rekest Stoomvaartdirectie. Definitieve vaststelling kohier Hoofdei ijken Omslag. Rapport commissie herziening Strafveror deningen. Niet-Officieel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 Juni 1876. Onder nadere goedkeuring van ZExc. den Mi nister van Oorlog heeft gisteren door den Luite- nantKolonel, Koininandant der Genie alhier, de herbesteding plaats gehad vanhet verbeteren van het Fort Kijkduin. Slechts een inschrij- vingbiljct is ingekomen van den heer Atze Sjoi rds Schaafsina te ITarlingen, ad f759,000. (f 141,000.boven de begrooting); die als aannemer aan ZExc. den Minister van Oorloj is voorgedragen. Bij de op 11 Meijl., plaats gehad hebbende aanbesteding van dit werk is door den heer Schaafsma ingeschreven ad f 765,700 en door den heer J. J. Bekker te Lentad f 683,000.(f 65,000. boven de begroeting). Laatstgenoemde is toen als aannemer voor gedragen, doch hein het werk niet gegund, tengevolge waarvan de herbesteding heeft plaats gehad, met eene wijziging in het bestek alleen ten opzichte van de opleveringstermijnen. Uit den Haag wordt bevestigd dat al de Ministers hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. den Koning hebben gesteld. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Hoorn op Texel ds. C. van Roggen te Ursem. Ter gelegenheid van het 30jarig Pausschap van Pius IX werd onder leiding van den heer Verhulst, een groot vocaal en instrumentaal concert in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam gegeven, waarop o. a. eene hymne, n'L'u cs pastoreen nieuw werk van Verhuist, is uitgevoerd, dat zeer wordt geroemd. Zelden waren er zooveel ïnenschen in het ruime paleis voor Volksvlijt. Het aantal wordt begroot op acht- a negenduizend, waaronder zeer velen van buiten. De entree, zegt men, heeft bijna f 4000 opgebracht. Het koor, dat uit ongeveer 300 geroutineerde zangers bestond, heeft zich uit nemend van zijn taak gekweten. - Tc Callantsoog zijn op het strand twee lijken vau Scheveningsche visscliers aangespoeld. Men vermoedt, dat het eene is dat van den schipper W. van der Zwan en het andere dat van een der matrozen Klaar Pronk, behoord hebbeude tot de bemanning der eenige weken geleden in het Schulpengat omgeslagen bom schuit. De opzichter Dillewijn, dienstdoende al» brugopzichter bij de geniew erken te Vorden, is door den minister van oorlog benoemd tot opzichter der genie in Ncderl. Indiü. - De officier van justitie te Zutfen vestigt de aandacht op de handelwijze van Johannes Koch, commissionair, woneude te Amsterdam, zich noemende directeur van de vereeniging de Eendracht", vroeger te Rotterdam, thans te Amsterdam gevestigd, daariu bestaande, dat hij, door tusschenkomst vau agenten in de verschillende provinciën, bij het min naden kend publiek de hoop opwekt, om tegen eene kelijksche bijdrage aan hein van vijf centen gedurende éen jaar, in het bezit te geraken van de prachtigste meubelen, huissieraden en luxe-artikelen, ter waarde van f 1.25 tot f90; terwijl de oudervinding geleerd heeft, dat, na het verstrijken van het jaar, aan de contri buanten, ïu plaats van de voorgespiegelde prachtige meubelen enz., slechts worden uit gereikt bloemhangers, vazen, handdoekrekjes en dergelijke voorwerpen van zeer geringe waarde, beneden die van f 1.25 De minister van Marine brengt ter keunis van belanghebbenden, dat bij looding op den drooge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee is bevonden langs het Noor- derhoofd 31.5, op de lijn der geleidelichten 33 decimeter bij gewoon laag water. Peilingen in de vorige week langs het Noorder- boofd 31, op de lijn der geleidelichten 30 eu aan de witte tonnezijde 25 decim. Naar men verneemt, bestaat bij de de partementen van marine en oorlog het voor nemen, aan de mindere geëmployeerden en werklieden, werkzaam bij 's rijksinrichtingen, die den lande 36, 24 en 12 jaren trouw en ijverig gediend hebben, gouden en zilveren FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van d Licht in duisternis." 4. De Familie Breeders. 'tLicp Lodewijk Breeders in de wereld me6,'want nadat hij eenige jaren als handelsreiziger in mode artikelen was werkzaam geweest werd hij directeur eener wattenfabriek, aan welke tevens eene winkel- affaire verbonden was. Sedert 't tijdstip, waarop Lodewijk Rrceders als chef der fabriek optrad nam zijne welvaart toe. en 't scheen dat met die toene mende welvaart ook de zucht aanwakkerde om op grooter voet te leven. Trouwens, die zucht scheen hij van zijne moeder te hebben geërfd. Toen Bree ders in den eclit trad was alles zoo geordend, deft zijne jeugdige gade den indruk ontving, dat haar echtgenoot ruim door 'tlot bedeeld was en van meet af aan werd alles op de kostbaarste wijze ingericht. Zeker, onder de dwaasheden, die jonggehuwden begaan, 't zij dan uit nuchterheid, onbedrevenheid, onnadenkendheid of modezucht, is er geene van ernstiger aard en die minder ongestraft blijït dan medailles met de daaraan verbonden gratifi catiën toe te kennen. Uit Almelo schrijft men dd. 17 Juni: Met den spoortrein van Salzbergen werd beden alhier het bericht aangebracht dat aldaar onder ten troepje van p. m. 80 grasmaaiers welke met den trein naar Holland wilden ver trekken een hevig gevecht was ontstaan, waarbij vau de zeis gebruik werd gemaakt, met dat gevolg, dat eenigen zwaar gewond ziju en een paar gedood, waarvan er een met de zeis bijna doormidden was geslagen. Bij het vertrek van den trein, waarmede men nu weigerde om een van allen medetenemen, was de politie bezig een streng onderzoek intestellen. Men schrijft aan de N. Middelb. Ct. uit Antwerpen Op den verjaardag van Z. IC. H. Prins Hen drik der Nederlanden wapperde de Nederlandsche vlag van het Nederlandsche loodskantoor alhier een troep volk, aangestoken door Antwerpsche kiezerswaanzin, eu denkende dat de vlag was uilgestoken om de overwiuniug der clericalen te vieren, heeft ze naar beneden gehaald, in stukken gescheurd en verscheidene glazen in het gebouw iugeworpen. Men meldt uit Zwartewaal, dd. 15'Juni Gisteren had in de nabijheid dezer gemeente een verschrikkelijk ongeluk plaats, waarvan misbruik van sterken drank de aanleidende oorzaak was. Een wagen met omstreeks 10 meer of iniuder beschonken personen uit Zuid- land, die in eene strafzaak voor den kanton rechter te Brielle getuigenis hadden 'afgelegd, geraakte tusschen deze gemeente en Nieuwe- sluis, doordien een der passagiers den voerman de leidsels betwistte, van den dijk, waardoor velen van hen waaronder ook de veldwachter van Zuidland, werden gekwetste en wel de voerman zoo ernstig, dat hij even na zijue aankomst te Zuidland den geest gaf. Men schrijft uit Numansdorp: Op de Woensdag alhier gehouden paarden markt was een buitengewoon groot aantal paar den, ruim 1000 aangevoerd. Voor de beste soorten werden hooge prijzen besteedo. a. is er een verkocht voor f900. Over het geheel was de handel slap en is er een zeer groot gedeelte onverkocht gebleven. De heeren van Zeijleu Dekker te Mid delburg hebben wegens onvoldoende onderstelling besloten geene uitvoering te geven aan hun voornemen tot oprichting ecner stoomvaart reederij van Middelburg op Java. De rechtbank te Deventer heeft een jon geling tot f 3 boete uioeten veroordeelen, omdat hij zich niet op den bepaalden tijd had laten inschrijven voor de nationale militie. Het merk waardige van de zaak was, dat de jougeling, op grooten voet alles in te richten, 't Aanschairen van meubelen, tapijten en allerei luxe voorwerpen bepaalt zoo dikwijls de levenswijze. Reeds bij den aanvang van 't huwelijksleven steekt zoo menigeen zich in schulden en vleit zich met de hoop op goede tijden, die zoo velen teleurstelt. Is 'tniet ratio- nceler op eenvoudige wijze aan te vangen en later, als de middelen 't veroorloven, den kring van 't le vensgenot te verbreeden, dan te gaan leven alsof men kapitalist ware en zich dan later te moeten verminderen. En bezitten allen tot 't laatste den moed? Zoude er zooveel misbruik van crcdietge maakt worden, wanneer de menschcn die 'tzeil te hoog geheschen hadden dat nog in tijds weer min derden "Voorwaar neen! De waardevermindering van het geld en de toenemende weelde- en pronk zucht sporen tot ernst en nadonken aan. Iloevele artikelen, die onzen ouders bijna of in 't geheel niet, zelfs bij name, bekend waren, vermeerderen de uilgaven der huisgezinnen, terwijl de burgers vooral er juist op bedacht moeten zijn de uitgaven in te krimpen. Wie 't eersto jaar, waarin hij huwt, f 50 te kort komt, die loopt gevaar dat die som !t volgend jaar tot 't dubbele bedrag stijgt cn welk een borg van zorgen geeft dit! Een jaar nadat Lodewijk Breeders gehnwd was verblijdde zijne eebtgenoote hem niet de geboorte eener dochter. Dat was een drukte en vreugde, maar ook dat gaf eerst uitgaven en rekeningen naar nij verklaarde, de insschrijviug verzuimd had, omdat hij zelf niet wist hoe oud hij was. Te Amsterdam is in de raadszitting van Woensdag besloten dat onderwijzeressen aan de openbare scholen zullen kunnen trouwen zonder verlies harer betrekking. Er is namelijk een regeling gemaakt voor de vergoeding van huishuur bij getrouwde en ougtrouwde on derwijzers cn onderwijzeressen in het eerste geval meer bedragende dan in het laatste. In de Stadsherberg te Meppel, is thans te zien een monsterkoe, wegende p. m. 2001) klg., in eigendom toebehoorende aan den vee houder S. Nijdam, te Dronrijp, oud p. m. 5 jaar, die te Leenwardeu, Groningen, Zwolle en Heerenveen reeds talrijke bewonderaars heeft gelokt en van Meppel naar Utrecht (studen tenfeest) en later naar Amsterdam. (Tentoon stelling vau fokvee tijdeus het Landbouw- Congres) trekt. Zulk een schoon, geproportio neerd groot en zwaar dier verklaart elkeen nog nooit gezien te hebben. Een jonge moeder te Meppel, die reeds voor haar bevalling aan vlagen van zwaar moedigheid leed maakte Donderdag van een oogenblik dat haar echtgenoot den dokterde deur uitliet, gebruik om uit het raam eener achterkamer te klimmen en zich in de naast bijgelegeu vaart te verdrinkeu. Reeds kort drarna. werd zij lerenloos opgehaald. Donderdagavond werd te laat bij een tapper aan den Zuidoost-Buitensingel de hulp ingeoepeu van den genees- eu heelkund. Hoven. Rt, die plotseling hevig onge steld was geworden en nog slechts weinige oogenblikken moet geleefd hebbenhad twist met zijn huisvrouw gehad. Bij ouderzoek bleek het deu arts al spoedig, dat er alle ver schijnselen aanwezig waren van vergiftiging door arsenicum, waarvan de politie onverwijld werd keunis gegeven, die ook van baar zijde het noodige onderzoek instelde. De overledene was eerst kort geleden in den echt getreden. Vrijdag avond is te Utrecht door de politie aangehouden de persorn van S„ die in den nacht van 11 op 12 dezer te Leiderdorp poging tot uioord heeft begaan op zijn //uitver korene". Even voorbij het statiou Woerden zijn drie. over den spoorweg loopende koeien door trein 13, die te 11 uur 45 min. uit Rotter dam naar Amsterdam vertrekt, overreden cu verpletterd, zonder dat de trein uit het spoor is geraakt. Uit Duren wordt gemeld, dat dezer dagen in het naburige Nideggen de sporen zijn ondc-kt van een voor vele jaren gepleegde vreeselijke misdaad. Bij het afbreken van een huis ont dekte uien in een zeer breede muur een vrij groote holte. Bij nader onderzoek vond men De kraamvisites bleven niet uit. De vrienden en kennissen van Breeders verwon derden zich er wel eens over, hoe hij op zulk eene vorstelijke wijze kon leven. Zij toch wisten zeer goed dat zijn vader arm gestorven was en dat zijne vrouw ook niets ten huwelijk had meegebracht! maar Breeders ging op dezelfde wijze voort, alsof niemand iets nierkto. 't Liep hem dan ook bijzon der mee, want toen bij tien jaren chef der fabriek geweest was nam hij, op zeer voordeelige voor waarden, de gansche zaak over. Lodewijk Breeders was van den begiune afgaan speculeeren. Schier met niets begonnen, had de fortuin hem begunstigd en was zijn kapitaal van jaar tot jaar grooter geworden. Maar juist die voorspoed maakte hem zorgeloos. Er kwamen an dere tijden, 't begon hem tegen te loopen en in plaats van te hukken voor 't geluk en zich terug te trekken van 't wisselvallige eft'ectenspel waagde hij alles en verspeelde alles. Nog eenigen tijd wist hij op kunstmatige wijze zijne zaken gaande te houden, maar deed, toen hij alle crediel, ten gevolge van wanbetalingen, verloren bad, de fabriek aan een ander, in die zaak onbedreven man, over. Het gezin van Lodewijk Breeders was intusschen grooter geworden en toen hij nu weer als reiziger voor een kantoor optrad en de inkomsten in ver gelijking van vroeger zeer gering waren en men zich op allerlei wijze moest bekrimpen zonder er aan gewend to zijn, toen verdween't huiselijk geluk er twee vrouwelijke geraamten in, waarschijnlijk moeder en dochter. Hoegstwaarschijnlijk zijn de twee vrouwen indertijd levend ingemetseld men vond in het hol een pan en lepel. Dat den daad niet in den vroegen voortijd is ge schied maakt ineu op uit de nog tamelijk goed geconserveerde, klcederen die oin de scelletten hingen. Een zeldzaam sterfgeval heeft zich onlangs te Sheffield voorgedaan. Een 17jarig jongeling uit Yorkshire was met het pinksterfeest in de stad gekomen. Hij meende het feest niet beter te kunnen vieren dan door eens lekker te smullen, en gebruikte achter elkander een aardappel pastij, een plumpudding, verscheidene honigkoeken, een rijstpudding en vijf stuks Yorkshire pudding (een soort zware eierkoek). Dit was echter meer dan zijn maag kon ver teren, nog den zelfden dag werd hij ziek en ua een kort lijden is hij overleden. Dezer dagen had bij gelegenheid der kermis van Chapelie a Oise eeu wedstrijd van koffiedriuksters plaats, waaraau naar het schijnt, geen oudjes mochten deeluemen anders zouden de drie overwinnaressen zeker geen jonge meisjes geweest zijn, zoo als nn. De eerste prijs werd behaald met 27, de tweede met 22 en de derde met 17 koppen koffie. Dat belooft iets tegen deu ouden dag. Aan het spoorweg-station te Rathenow in Pruisen had een jougmensch bij aankomst van den avondtrein zijn plaats veijateu om in de wachtkamer een kop koffie te gebruiken. Toen hij terugkwam was de trein reeds in beweging. Hij sprong op een der treden, doch werd door den conducteur genoodzaakt terug te gaan. stapte mis en viel op den weg. De trein ging hem over de beencn. Hij zou naar Berlijn gaan om zijn moeder te bezoeken slechts zijn lijk kwam aan. Een groote firma in katoen wier kautoreu te Waterfort (Ierland) waren gevestigd, heeft zich failliet verklaard met een passief van 600,000 pd. st. Eeu lantaarnopsteker werd dezer dagen door een Loudeiischen rechter tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een 85 tal gaslantaarns niet had aaugestoken, en daarom niet voldaan had zijn contract met de Brenfordsche gasmaatschappij. Hij veront schuldigde zich met dronkenschap; dit hielp evenwel niets, daar zijn misdrijf viel in de termen van de Employer's and Workmen's Act en deze bestraft contractverbreking met dwaug- arbeid. De arme man moet nu veertien dagen lang met geschoren hoofd, in gezelschap van roovers, dieven cn vagebonden den lichaam- en geestdoodendeu arbeid in den tredmolen verrichten. en de vrede was ver te zoeken. 't Was ccne schijnbare uitkomst toen aan Breeders eene voordeoliger betrekking in 't vorstelijke 's Gra- venhage werd aangeboden. »Nu gaan we weer eene betere toekomst tege moet," sprak Breeders bij zekere gelegenheid toen hij van ccne reis door de provinciën te huis was wedergekeerd. Hoe bedoelt gij dit?" »Wij gaan naar de residentie." «Naar den Haag?" »Ja." •Wat wilt gij daar aanvangen?" »Ik heb daar eene betrekking aangenomen, waar aan een hoog salaris is verbonden." nNu ik verheug er mij van harte over," zeide de eebtgenoote van Broeders, want waarlijk! ik kan op zulk eene ellendige wijze niet langer leven." uDaarom verheugt 't mij des te meer dat de voor uitzichten verbeteren." pEii bij wien hebt ge u geëngageerd?" •Bij de firma Duker. Die is soliede, dat ver zeker ik u. Eene maand later was Breeders in alle stilte naar den Haag verhuisd. Hij en zijne eebtgenoote wisten wel waarom ze 'tzoo geheim mogelijk gehouden hadden, dat ze vertrokken. De crediteuren stonden dan later ook zeer gek op hun neus te kijken toen ze cp zekeren dag een gelijktijdig schrijven van een procureur ontvingen, waarbij zij werden uitgenoodigd hunne pretentie» ten laste van Bree ders bij hem in te zenden. Allen voldeden hieraan en de meesten vleiden zich op volledige betaling, doch zij hadden buiten den waard gerekend. Al de crediteuren van Breeders waren winkeliers en daar Breeders vroeger niet failliet verklaard was, waren zij onkundig van do maatschappelijke positie, waarin hij verkeerde. Breeders van zijn kant, even als zijne echtgenoote, deed allerlei be stellingen als vroeger en toen nu de leveranciers om betaling aanhielden en begonnen te dreigen toen verhuisde Breeders onverwacht. •Twintig procent, mijne heeren!" sprak de pro cureur, «gij hebt slechts te kiezen. De lieer Bree ders kan niet meer betalen, 't is hem tegengeloopen." •Maar dat is misbruik maken van crediet," sprak een der crediteuren. •Ik zou u raden "t aanbod aan te nemen," ant woordde de procureur, iwant ik vrees, dat er anders niets van uwe pretentie terecht zal komen." Waarlijk! dat is eene laagheid om zoo behan deld te worden hoe kan men op die wijze zijne zaken recht houden 'tls treurig," hernam de procureur, i-maar wat er aan te doen?" Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1