Nienws- en Advertentieblad. 19 Juli. 1876 Woensdag j\§. m. Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij, HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Roekwinkels, Postkantoren en Iiulp-Postlcantoren Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advbrtentien van i—regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. AANBESTEDING. Op VRIJDAG den 28 JULIJ 1876, des avonds ten /oven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het maken van den onderbouw eener ijzeren DRAAIBRUG, over het Kanaal bij de Postbrug, te Helder. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente en is aldaar tegen betaling van 50 cents per gedrukt exemplaar verkrijgbaar. Aanwijzing in loco zal worden gedaan door den Gemeente-Bouwmeester, den Heer N. J. LEIJER op Woensdag den 26 Julij 1876, des voormiddags ten 10 ure. Helder, den 15 Julij 1876 Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van den Raad der gemeente Helder brengt ter openbare kennis, dat de Raad zal vergaderen op Dinsdag den 18 Julij, des avonds ten zeven ure. Helder, den 15 Julij 1876. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. punten ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen Lid. 2. Aanbieding Rekeningen 1875. 3. Voordragt van Hulponderwijzers. 4. Voordragt Directeur-Apotheker. 5. Aanbeveling Commissaris Ziekenb. en Apotheek. 6. Adres Schoolopziener en Schoolcommissie, be sluit jaarwedden Hulponderwijzers. 7. Voordragt van Zetters. 8. Mededeeling ven Stukken. van den RAAD DER GEMEENT E TEXEL. Vrijdag 21 Juli 1876, 's morgens lü ure. Punten van Behandeling Ingekomen Stukken. Gemeenterekening. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 18 Juli 1876. Door den Luit.-Kolonel, Kommandant is het 4de Geniekommandement te Helder, zal onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog in het openbaar, op den 27 Juli a. s. worden herbesteed: het verbeteren van het fort Kijkduin. (Raming f 618 000.) Maar wij vernemen heeft de heer R. Boomsina zijn ontslag aangevraagd als visiteur der quarantaine alhier, en is die betrekking thans tijdelijk opgedragen aan den officier van gezondheid 2e klasse der marine S. F. Kruijt. Zaterdagmorgen had de opperstuurman aan boord van het barkschip Angenieta, lig gende in de binnenhaven alhier, het ongeluk uit de bramzaling te vallenhij kwam op zijn hoofd neer en moest naar het marinehospitaal worden vervoerd. In het vorige jaar, trofhern aan boord van liet barkschip lleemse een ge lijke ramp, waardoor hij 9 weken in het hos pitaal moest doorbrengen, thans verkeert hij niet buiten gevaar. Aan de heeren S. P. Kuijper en C. P. Dekker, handelende ouder de firma Hooglant en van Herwerden alhier, is, met intrekking der beschikking van 11 Juni 1875, No. 67 tot wederopzegging verguuning verleend voor een stoomsleepdienst op de Zuiderzee en in de zeegaten en havens van Noordholland en Friesland. Van 1 tot 10 Juli zijn 40 schepen het kanaal van Suez gepassetrd. De opbrengst der doorvaartrechten beliep fr. 829 000. Men schrijft ons van Wieringen het vol gende: De schapen, die door de veehouders alhier als afgi boerde schapen worden afgezet, gelden thans f 12.Dit is een uog al aanmerkelijk verschil bij ongeveer een eeuw geleden. Iu het jaar 1777 was de gemiddelde prijs der schapen f3 10, in 1778 f 4.— in'1779 f 5.62J en in 1789 f5—. Men leest in het D. v. Z. H. //Van geachte zijde vernemen wij, dat reeds ten vorigen jare door twee Hagenaars aan het Ministerie van Koloniën zouden zijn ingediend plannen en beschrijving van stoomschepen, be stemd oin in Indië te worden gebezigd voor het transport van zieken en gewonden. In December werd het voorstel reeds aan den gouv.-generaal verzonden tot advies. De schepen zouden voorzien zijn van alle hulpmiddelen op hygiënisch gebied, waarop in den laatsten tijd zoo belangrijke schrede voor waarts gedaan zijn, terwijl de middelen tot in- en ontscheping der gewonden niets te wenschen zouden overlaten." Dergelijke plannen zijn ook van andere zijde geopperd, o. a. terstond bij het uitbreken van den Atjeh-oorlog door den voormaligen offic. v. gez. der Ned. zeemacht F. X. J. van Opdorp, practiseerend geneesheer te Brielle, die tevens zich disponibel stelde, om de leiding van het FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van nLicht in duisternis." Beter ten halve gekeerd dan geheel gedwaald. 10. Daar doe je wel aan Wisker, dat je me nog eons komt opzoeken. Waarlijk, men zou op't laatst benieuwd naar jc zijn," sprak Adoll' van Leeuwen, toen zijn vriend bij hem binnentrad. «Maar hoe maak je 't? Nog gezond Dank je Adolf, jij ook? •Springlevend man, als de vischjcs •En hoe gaat 't met -Marie •Met welke Marie bedoel je?" •Nu fop je me?" •Wel neen man. Ik zal je uit den droom hel pen je bedoelt Rika." •Ik meende dat ze Marie heette, en dat heb je ook gezegd. Marie Breeders." Broeders was de naam der firma. Haar stief vader heet Berman en haar eigen vader droeg den naam van Oberman «Nu, hoe maakt Rika 't dan •Kapitaal man, kapitaal. Ik heb 't bijzonder ge- hospitaalschip op zich te nemen. Hij ontwik kelde de zaak in eene brochure; (1) dat hij goed gezien heeft, heeft de uitkomst bewezen. (1) Atchin en het Roode Kruis door F. X. J. van Opdorp oud-officier van gezondheid 2e klasse Zr. Ms. ZeemachtArts en Stads-Geneesheer te Brielle."' Prijs 10 30. Van deze brochure zijn nog eenigc exemplaren voorhanden en op franco toezending van liet bedrag te ontbieden bij den Uitgever S. GILTJES, te Helder. --De Haagsche correspondent van het Utr. Dagblad deelt, omtrent de plannen tot droog making der Zuiderzee, mede Eene Fransche Maatschappij heeft zich in de laatste maanden met deze aangelegenheid bezig gehouden en heeft onderzoekingen ge daan een zeer geacht ingenieur, die een eerste rol gespeeld heeft bij de Suez-doorgraving, heeft zich hier te lande zelfs in betrekking gesteld met verschillende personen; ten slotte is men met de vroegere combinatie BosCra- mer— Randwijk in verbinding gekomen. "Middelerwijl was een nieuw ontwerp ter droogmaking door de Nederlandsche ingenieurs gemaakt. Daarop is door 't departement van Binnenlandsche Zaken een ontwerp van wet tot droogmaking der Zuiderzee door den Staat in gereedheid gebracht." iii de maand Oclober aanstaande zal te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den Rijks telegraaf. Zij, die zich aan het bedoelde onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe voor of op den löden September aanstaande aanmelden bij het Departement van Finanliën, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Daarbij moeten worden overge legd de bewijsstukken, vermeld in de Staats courant uo 165. Men schrijft van Kampen het volgende Van de zeven aspiranten die Vrijdag en Za terdag examen aflegden voor het Tneol. gedeelte zijn er zes geslaagd, zijnde de heerenV der Boom, Breitsma, A. Brummelkamp Jr, Dam, Kouwen en Kuiper; deze heeren zijn dus nu beroepbaar iu een der Christ. Geref. gemeente. Voor het apothekers-lecrlingen-examen zijn te Meppel jl. Vrijdag weder geslaagd 7 van de S sollicitanten, en wel de hh van der Steeg van Utrecht; Blok van hier; Schouten van Amsterdam: Strubben van Monnikendam Bloemink van 's Hage; Schrandt en Zielstra van Groningen. Volgens het Jaarverslag voor 1874 1875, telt de Maatschappij tot Nut. van 't Alg 16,645 leden, 38 inrichtingen van voorbe trolleneenige dochter, daarbij rijk-, schatrijk." •Zoo zoo!" •Ga toch zitten Wisker, 't doet me waarlijk ple zier dat je hier eens bent. Ik heb veel met je te spreken." Wisker nam een stoel en schoof wat naderbij. •Ik heb behoefte om eens vertrouwelijk met u te spreken. Gij waart vroeger steeds zulk een trouw kameraad, maar sedert den laatsten tijd hebt gij mij bijzonder veronachtzaamd. Wat kan daarvan de reden zijn?" «Onze wegen loopen uit elkander, Adolf." Volstrekt niet." «Stellig wel." «Hoe kunt gij 't zeggen!" •Vroeger," ging Wisker voort, «waren we trouwe kameraden. Zoolang ik ongehuwd was had ik 't vrij ruim. Mijn salaris was niet onbelangrijkmaar toen ik gehuwd was, moest ik bijna elke conver satie verbreken, want wil men met f 900 in een gezin als 't mijne rondkomen dan dient men op de uitgaven te letten. •Altijd nog dezelfde. Je bent veel te zuinig of je moogt geene vrienden bij je aan buis ontvangen." «Dat moogt ge niet zeggen Adolf, want daarmee zegt ge kwaad van mijne vrouw, die een voorbeeld is van goedheid. Ik-zelf ben do oorzaak dat we weinig uitgaan en dat we weinig visites ontvangen. En waarom Dat wil ik u gaarne zeggen. Op die visites overdrijft men. De een wil al meer uithalen dan een ander, on zoo jaagt men elkaar op kosten die niet alleen ennoodig. maar bepaald onverant woordelijk zijn. Waarom kan men tegenwoordig niet in allen eenvoud bij elkander komen om eens gezellig een uurtje te pratenwaarom moet men elkander juist onthalen Is dat een bewijs van ware vriendschap?" •Dat juist nietantwoordde van Leeuwen. 't Heeft er veel van dat die vriendschap gekocht is. Een burger kan 't niet volhouden partijen te geven die 't toch doet en er zelfs schulden voor maakt, is een zot, ol nog erger een oneerlijke." «Mag men dan niets hebbennimmer genot smaken?" «Zoo, noemt gij dat genot Adolf, dat men zich gewent aan weelde, die niet voortdurend kan ge noten worden, omdat de middelen ontbreken. Zie, dat de rijke, de welgestelde zoo iets doet, dat kan men niet veroordeelen, maar dat iemand die be zuinigen moet, toch niet bezuinigt, dat is afkeurens waardig. Mijne vrouw en ik, we zijn overeenge komen om zoo min mogelijk te klagen over den slechten tijd Dat klagen helpt toch niet. Maar wat we wel doen isdat we geen cent onnoodi; uitgeven Vindt deze of gene vriend 't nu wat schriel van mij, dat ik hem zelfs geene sigaar pre senteer, als hij mij bezoekt, ik kan 't niet helpen ik rook ze zelf ook niet, als alleen bij extra gele genheden. Bereken eens hoeveel dat sigarenrooken in een jaar kost." •Maar Wisker gij wordt een waar oeconoom, ik dacht waarlijk niet dat go zoo ver heen waart." reidend-, 23 herhalings-, 28 zang-, 14 gym nastiek-, 20 teekeuonderwijs, 55 onderricht iu vrouwelijke handwerken, *246 volksleesbi bliotheken, 65 volksvoorlezingen, 153 spaar banken, 6 spaarkassen, 20 hulp- ol' beleen- bankeu76 personen ontvingen als merkwaar dige voorbeelden van buitengewone plichtsbe trachting een zilveren medaille. Men schrijft uit Westbroek dd. 13 Juli: Heeft men alhier aan de ijverige nasporin gen van de redactie der Telegraaf te danken, dat de eerst alhier gevondene gouden penning zeer goed aan een heer in Friesland is ver kocht, wij hopen d3t dezelfde redactie ons den weg andermaal zal wijzen, nu de mollen alhier wederom 2 penningen boven den grond heb ben gebracht, waarvan de eerste een zilveren stuk is van 1733 Hollandia en gemerkt met de 7 pijlen tusschen dc letters S.S. Men noemt dit hier een oud Hollaiulscfie stuiver. De andere, het zinnebeeld vau het guldenvlies, heeft aan de eene zijde een zeer sprekend gelijkend, ja prachtig borstbeeld van een door- luchtigen held uit het stamhuis van Oranje. W. 1. I,. c. A R. D. G. P. R. V. O. R. A. Aan de andere zijde staat niet minder duide lijk een flinke herder, met rok, waarvan 3 knopen zichtbaar ziju. leunende tegen een oranjeboom, wiens welige takken hem over schaduwen en 2 schapen, die tegen het ge bergte opstijgen en grazen. Hel randschrift is A.M.R.A D.G R.E.G.F.A.C M E D U.C. en onderaan J. J. U. R. E. P. F. Dc gekar telde rand is omgeven met 2 cirkels. Mejuf frouw P. van Ockeren alhier geeft gaarne alle inlichtingen. Deze penningen, ter bezichtiging gesteld aan H. M. de koningin, zijn deze week terugge komen met een zeer vereerend schrijven en onder bjvoeging van een postwissel, want daar H. M. geen penniiigverzauieling bezat, was II. D. gevoelig voor de eer en blijk van achting en hoopte II. M. ter wille van den vinder, dat deze door oudheidliefhsbbers of museums gekocht worden, daar zij aan de vergetelheid niet bloot mogen staan. Ook is ouder Achtienhoven oen fraai en fijn gesneden Chineesch vrouwenbeeld van speksteen gevondeu, dat jammer aan 't oor beschadigd is, doch voor liefhebbers een waar kunststuk is. Men schrijft uit 's Gravcnzaiide dd. 10 Juli jl. In de afgeloopene week werd een kind van 7 maanden, aan den Hoek van Holland, het slachtoffer van de babbelzucht dr-r moeder. Terwijl deze hij hare buurvrouw een praatje hield, kroop het kind dat alleen achtergelaten was, in een aschknil waarin vuur lag, Bijna verkoold, maar tocli nog eènig teeken van leven gevende, werd het door de moeder bij hare terugkomst uit den kuil gehaald. Nadat van hier ter hulp geroepen genees heer nog eenige uren zijne zorgen aan het on gelukkige kind gewijd had, bezweek het onder de verschrikkelijkste smart. Men schrijft uit 's Bosch aan de N. R. Ct. De zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak tegen Sjakko Abelius, kantoorbediende te Gro ningen, zal voor het gerechtshof te 's Bosch op 21 dezer bi-handtld worden. Men zal zich herinneren, dat Abelius in 't begin van April 11. uit Groningen herwaarts is overgekomen, om van eene vroegere beminde, die intusschen met den heer d J. gehuwd was, eene som geld te vorderenhij deed dien eisch onder bedrei- ging en gewapend met een geladen revolver met 6 loopen. Op hare weigering om hem te woord te staan, lostto hij a bout portanl 5 schoten op haar, en verwondde haar door 2 dier schotèn aan dc linkerhand en aan het hoofd, gelukkig echter niet ernstig, waarna hij eene poging deed om zich zelfdood te schieten of dit laatste ernstig gemeend was of niet, laten wij daar, doch zeker is het, dat zijne wonde slechts uit eene nietsbeduidende ont velling bestond Later heeft hij in de gevan genis nog eene poging tot zelfmoord gepleegd door zich op te hangen, doch hij werd hierin nog bijtijds verhinderd. De schaakspeler Zukertort, uit Londen, heeft Vrijdag in Yafhtclubhuis te Rotterdam een proeve gegeven' van zijne in de schaak wereld beroemde kunst in het blindelings spe len van partijen. Hij speelde twaalf partijen op die wijze en won er elf op éclatante wijze. Hij wordt gelijk gesteld met Steinitz en Black- burne, zelfs boven den laatste. Men schrijft ons «Zeer vaak wordt beweerd, dat onze beminde vorst, voor de veie mirumumlijders onder de onderwijzers doof is Dat dit tegengesproken kan worden blijkt uit het volgende feit dat op waarheid gegrond is. 't Is eenige jaren geleden, dat Z. M. Willem 111, op een afgelegen plaats in Gelderland incognito reisde en bij een arm onderwijzer binnen trad. Na deze een en ander gevraagd te hebben, vroeg de vorst hem ook eenig eten, daar de herberg in dat gehucht Z. M. niets aanlokkelijks aanbood. De onder wijzer. die. den Koning niet kende, maakte vele verontschuldigingen, wijzende op zijne armoede. Wat kunt ge me dan geven, vroeg de vorst. Wat eieren, salade en aardap pelen met azijn. Zeer goed. zeide de Koning, en spoedig was dit door de meestersvrouw op de met meesters Zondagschen witten zakdoek gedekte tafel gebracht. Z. M. at met smaak liet zich door den schoolman den weg wijzen «Door ondervinding wordtraen wijs, be-te vriend, de een leert door schade, een ander omdat hij bij tijds opmerkt. Ik heb leergeld betaald maar dat is niets. Nu ben ik blij dat ik ~t betaald heb. Zoo is er ten slotte uit alles voordeel te trekken." «Gij handelt dwaas. Let op mij, ik vet dien min der dan gij, heb steeds geleefd als de beste heer en geniet wat ik wil." •En toch zijt ge niet gelukkiger dan ik." «Gelukkiger? Nu, wat ontbreekt er aan mijn geluk •Van Leeuwen gij zijt niet gelukkig, gij kunt dat niet zijn, want gij handelt niet recht. Gij besteedt uw geld onnut, leeft overdadig en kunt zulks nim mer volhouden." «Rika Oberman heelt geld genoeg om op grooten voet te leven." «En als dit nu eens niet zoo warewat dan «Ja maar er valt nu niet aan te twijfelen." .•Ik hoop 't voor u, maar «Gij hebt altijd bezwaren, ziet steeds iets waar een ander niets bemerkt en plaagt zoo u zeiven." «Toch niet van Leeuwen. Kom ik wil n eene bladzijde uit mijn huwelijksleven meodi-elen. Ik hen. zooals ge weetnu zeven jaar gehuwd. De drie eerste jaren werden wc telkens gezegend met de gebooite van een lieveling Om de waarheid te. zeggen waren we die drie eerste jaren van ons hu welijk vrij zorgeloos. We gingen meestal in onze uitgaven te rade met de gewoontendie we zoo hadden aangenomen, of die we mee ten huwelijk brachten en niet met onze middelen. Dat was eene fout. Sommige rekeningen bleven al eens een ge- ruimen tijd onbetaald en ik merkte op. dat wcon- verschilliger en minder soliede bediend werden. Daarbij kwam dat ik niet aan schulden gewoon was, zoodat ik rust noch duur had en er zelfs 's nachts niet van slapen kon. Dat moet anders worden sprak ik op zekeren morgen toen ik naar 't kantoor gingdat moet anders worden. Den ganschcn dag woelden mij allerlei denkbeelden door het hoofd en toen ik 's avonds te huis was geko men, de kinderen te bed lagen en do dienstbode nog een uurtje naar hare moeder was, nam ik mijne kans waar om met mijne echtgenoot® eens ernstig te spreken. Zooals ge weet is mijne gade eene verstandige vrouw, die gaarne naar rede luistertnimmer on- bill.jk wil z.jn en hare plichten als huisvrouw cn moeder kent. •Onze zaken gaan verkeerd sprak ik «wij zijn achteruit beste vrouw." Mijne vrouw begon te zuchten, zag mij eens aan en pinkte snel een traan uit haar oog. Dat gaatgoed, dacht ik.«Wij zullen elkander niets verwijten, beste." vervolgde ik. -wij hebben beiden schuld daaraan maar we zullen 't ook beiden weer goed maken." «Dai zullen we. als 't kan," sprak mijne vrouw. Hoeveel denkt ge, dat wij achteruit z<jn, lieve?" «Ik weet 't waarlijk niet want m li de waarheid te zeggen miste ik den moed er naar te vragen." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1