Nieows- en Advertentieblad. 22 Juli. Zaterdag IS 1585. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES, j&tting Gemeenteraad, Een Wondeplek onzer Maatschappij. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post .Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advirtintikn van 1 4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede, aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. -ë Op Dinsdag 18 Juni 1876. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stokman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren llugenholtz en van Veen, met kennisgeving. Een vacature. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1.) Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen lid. Daartoe wordt door den Voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Werendlijn Smit, van der Meulen en Maalsteed, die zich daartoe buiten de raadzaal hegeven, terwijl de zitting ge- durenden dien tijd geschorst wordt. Bij het weder binnentreden der commissie opent de Voorzitter weder de vergadering en brengt de heer Smit namens de commissie, rapport uit; dat de stukken in orde zijn bevonden en dc conclusie der commissie is dat zij voorstelt de toelating van het nieuw benoemde lid, den heer II. Bitter. Op de vraag van den Voorzitter of de leden ook het woord verlangen, zegt de heer Braaksma zich niet te kunnen vereenigen met de conclusie van de commissie; dat de gekozene als geneesheer, belast met een deel der armenpractijk wel verkiesbaar is, maar dat hij nog een andere betrekking vervuld, die hem naar sprekers oordeel niet vergunt om zitting te nemen in den Raad. De Voorzitter brengt het voorstel van de com missie in omvraag, dat wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemde de heeren Braak sma, Janzen en Groen. •Jlu..bied>r.y rekening 1875. Door B. en W. wordt voorgesteld het totaal dier rekening in ontvang en uitgaaf vasttestellen als volgt: Gemeente B. Arinbest. Ontvangst: f 182,794 72s Uitgaaf: 158152.035 f 10 '227.77 8,822.10 Goed slot: 24,642.09 Alg. Weeshuis. Ontvangf 16,545.08 Uitgaaf: 14,368.95» Goed slotf f 1,405.67 dd. Schutterij. 1,417.32 1,187.95 2,176.125 f '229.37 Volgens het reglement van orde splitst zich de Raad bij loting in drie afdeclingen tot onderzoek der re kening, te vergaderen op onderling overeen te ko men dagen. 3.) Voordracht van Hulponderwijzers. De voorgedragen heeren J. Pels en G. Stevens, worden met 13 stemmen gekozen. 4.) Voordracht Directeur-Apotheker. Door I1H. Commissarissen wordt het volgende drie tal voorgedragen, om daaruiteenc keuze te doen, als De lieer Stompedisselgepensioneerd apotheker 1 lel. van het Oost-Indische leger, wonende te Am sterdam; de heer de Ridder, wonende to Leiden en de heer Boom, wonende te Zutphen. Eerstgenoemde wordt gekozen met 12 stemmen; een stern is uitgebracht op den heer de Ridder en een briefje is van onwaarde. 5.) Aanbeveling Commissaris Ziekenhuis en Apotheek. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer de Winter, wordt door B. en W. wel geen voordracht ingediend, maar in de aandacht van de leden aanbevolen de heeren Braak sma en Venster. Eerstgenoemde wordt gekozen met 9 stemmen terwijl 5 stemmen op den heer Yenster zijn uit gebracht. Op de vraag van den Voorzitter, verkb- ^e heer Braaksma zich de benoeming te late,. gevallen. 6.) Adres Schoolopziener en Schoolcommissie, besluit jaarwedden Hulponderwijzers. De hoofdinhoud dier uitvoerige adressen is: vol komen instemming met de vastgestelde verhooging der jaarwedden voor de Hulponderwijzersmaar behalve de bepaling der diensttijd, ook nog daaraan toetevoegen dat alleen aan die Hulponderwijzers de verhóoging zal worden toegestaan die blijken hebben gegeven niet alleen van bekwaamheid, maar ook van ijver en geschiktheid. Het voorstel alzoo is, het in werking treden van het besluit een maand uittestcllcn en artikel '2 te wijzigen in dien geest, dat de verhooging zal geschieden alleen op voorstel van den Schoolopziener, na den Hoofdonderwijzer te hebben gehoord. Dc Voorzitter zegt dat li. en W. geen reden heb ben om den Raad voortestellen tot terugkoming op het genomen besluit; en daarom aan de beslissing van den Raad onderwerpen; de handhaving van bedoeld besluit. Met algemeenc stemmen verklaart de Raad zicli daarmede te vereenigen. 7.) Voordracht van Zetters. Op do bij Ged. Staten vooi tedragen dubbeltallen worden geplaatstbehalve de hoeren D. de Lange, L. Jelgerstna en Mr. D. P. H. Aberson (aftredende leden) de heeren 11. J. Janzen, W. C. M. van Bruggen en C. Giltjes. 8.) Jlededeeling van stukken. a. Dat op het verzoek om uitstel voor de oprich ting van eene burgerschool goedgunstig door Z. M. is beschikt. Het uitstel is verleend tot 1 Juli 1881. b. Lilt door den Minister van Binnenlaudsche zaken i» bepaald, dal hel spoorwegstation in -deze gemeente gerangschikt zal worden onder de hoofd stations. c. Dat de strafverordeningen door Ged. Stolen van kracht zijn verklaard met uitzondering van eene kleine wijziging in twee daarvan. In de vol gende vergadering zal een concept daartoe ter tafel worden gebracht. a. b en c worden voor kennisgeving aangenomen. d. De Voorzitter zegt een nader onderzoek te hebben ingesteld naar de last die de danszaal van KalfT aan de buren zou veroorzaken en heeft bevon den dat die last van zeer weinig beteekenis is. e. Adres van bewoners der Vlamingstraatdie verzoeken om den kastelein Dijker de verplichting op te leggen, om zijn kegelbaan des avonds ten 10 uur te sluiten, daar het meestal 12 uur wordt en het oorverdoovend geluid hunne nachtrust verstoord. O]» voorstel van den Voorzitter wordt besloten den heer Dijker te verzoeken bedoelde kegelbaan ten '101 2 uur des avonds te sluiten. Dat het voornemen van B. en W. is om op den 28 dezer de onderbouw aantebesteden van de nieuw te maken Postbrug. g. Dat de school te Huisduinen, door het tijdelijk verblijf van vple werklieden en hunne gezinnen aldaar, thans te klein is, stelt de Voorzitter voor, aan het verzoek van den hoofdonderwijzer aldaar te voldoen, door het wegbreken van een binnen muur het brandspuithuisje aan de school te trekken. De kosten zullen bedragen 340. Wordt met algemeenc stemmen goedgekeurd. h. Dat bij de plaats gehad hebbende verificatie der kas daarin aanwezig is bevonden de som van f 36,773.99 s, overeenkomstig de hoeken en be scheiden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. i. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedge- FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Licht in duisternis." 41. »Wij zijn vierhonderd gulden ten achteren geko men, zeker eene niet onbelangrijke som." bïs 't zooveel, Wisker?" vroeg mijne gade. vJa vrouw," was mijn antwoord. ïHoe zullen wij er ooit uit komen!" zuchtte mijne gade. «Dat zal ik u zeggen," hernam ik. «We zijn door eigen onvoorzichtigheid in schulden geraakt, 't is plichtmatig en eerlijk dat we door oigen krachts inspanning er weer boven op komen." Lang zaten we nog te praten en te overleggen en den volgenden dag begonnen wij onze voorge- nomene bezuinigings-maatregelen. Om maar iets te noemen schaften we terstond de suiker af, ik 'tsi- garenrooken Aan sterken drank wordt in geen ge val iets besteed, de uitgaven daarvoor zijn ten eenenmale onnut. Ik verzeker u dat we ons best deden om vooruit te komen en onze kinderen ble ven er des te gezonder bijwant nu kregen zij hoogst eenvoudigen, doch gezonden kost. Eeneop •onden de kosten van bestrating in de Nicuwstad te brengen op eene suppletoire begrooting 1876. 'Op de gewone rondvraag niemand het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, euz. 21 Juli 1876. De schietclub Willem Teil alhier zal op Zondag 6 Augustus een schietwedstrijd houden in het fort Admiraal Dirks Als bewijs, dat er behoefte aan onder officieren bij het Indische leger begint te komen, kan dienen, dat van de 10 onderofficieren, welke Zaterdag as. met het detachement suppletietroepen naar Java zullen vertrekken, van het vaste kader van het koloniaal werfdepot als aanvulling en tot medegeleiders zullen dienen, om daarna naar het vaderland terug te keeren. Dinsdag voormiddag is Zr. Ms. stoom- kannonneerboot //Das" gebouwd aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, door het Noord-zeekanaal tot huiten de hoofden in zee gestoomd. Deze proeftocht werd van uit Amsterdam tot in volzee in 3 uur tijds volbracht, en de terugtocht van af de Noordzeesluis tot aan het Oosterhoofd in den tijd van tsvee uur, waarbij mort nog in aSvmierking moet nemen dat de boot meermalen moest stoppen en lang zaam varen wegens de in den weg liggende baggermolens en pramen. Ten gevolge op de berichten in de Sl.-('t. van 5 en 9/10 dezer kan thans worden mede gedeeld. dat bij het dep. van koloniën is ont vangen een telegram van den gouv-gen. van Ned. Indië van den 3e dezer, meldende, dat van dc opvarenden van het verongelukte stoom schip /'Luitenant-generaal Kroesen" de helft is gereed, waaronder ook de maj. Boom. In de Woensdag gehouden openbare verga dering van den Raad van State afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen 'sKo- nings afwijzende beslissing in de sedert gerui- men tijd aanhangig gebleven zaak van den voormaligen Minister van Marine L. G. Brocx, verzoekende dat aan hem zal blijven toegekend de som van f 250 's jaars, als toelage wegens werkelijk verblijf in militairen dienst in Ned- Indië en tusschen de keerkringen, boven zijn pensioen als afgetreden Minister en dat zal blijven gehandhaafd zijn op pensioenstelling als kapitein-luitenant ter zee. De Vereeniging voor Lijkenverbranding hier te lande zal haar eerste algeineene verga dering houden te Rotterdam, op Zaterdag 16 September aanst-. iu het lokaal der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen." merking konden wij echter maken, die ons in den beginne onaangenaam aandeed. Zij was deze: onze vroegere vrienden en bekenden bleven langzamer hand weg, toen zij bemerkten, dat wij hen nimmer meer onthaalden. Nu van achteren verheug ik er mij over. Als vriendschap alleen gegrond is op 't wederkeerig aanrichten van feestmaaltijden dan bedank ik voor die vriendschap. Zij is te heilig om haar te verlagen tot een handelsartikel, tot voldoe ning en bevrediging van de zinnelijke behoeften Stellig Adolf, ik heb een kleinen dunk van hen, die altijd van lekker eten, van smullen praten. Wij leven niet om to eten, maar wij eten om te leven. Die 'tnic-t ruim hebben kan, hij zij met wat eenvoudiger en minder spijs tevreden. Een tevreden rnensch is gelukkig, hij is een wijsgeer. Hebben we nu al schijnvrienden verloren, voel hebben we gewonnen, want dagelijks namen door bezuiniging en besparing onze schulden af." 'tZou mij onmogelijk zijn zoo to leven als gij Wisker!" »En waarom niet?" nik ben te veel aan weelde gewend." «Zeg liever dat gij den moed mist om van levens wijze te veranderen. Er zijn er velen met u. Lie ver gaan zij voort de maatschappij en zich zeiven te benadeelen dan to handelen als flinke mannen. Maar ik moet u nog meer vertellen. In den beginne viel ons de nieuwe levenswijze lastig. Ieder, die geld van ons moest hebben, een enkel uitgezonderd, be De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij heeft Zaterdag jl aan hare vaste be ambten eene verhooging van dagloon van 10 cent toegekend en voorts bppaald, dat elk jaar, cn wel gedurende vier achtereenvolgende jaren, dit dagloon met een stuiver zal worden ver meerderd, tot dat het maximum van f 1.60 zal worden verkregen. Wij vernemen dat Woensdagmorgen aan boord van het oefeningschip de Wassenaarbij het uitvoeren der exercitiën een jongeling van 16 jaar, uit Zutfen, uit den mast is gevallen, met het treurig gevolg, dat hij kort daarop is overleden. De Frausche bladen deelen mede, dat bij den schietwedstrijd, die te Lausanne wordt gehouden, door Z. M. den Koning der Ne derlanden een prijs is uitgeloofd, bestaande in een beker van zeer fraaie bewerking, ter waarde van 20 000 fr. Uit het dezer dagen verschenen verslag betreffende liet gesticht Meerenberg over het jaar 1875 blijkt, dat in Mei 1876 daar ver pleegd werden 358 mannen en 416 vrouwen. Zaterdag morgen jl. geraakte de jeugdige echtgenoote van den hepr \V. te Leeuwarden door het omvallen of springen van een petro leum kooktoestel in brand. Eer de vlammen, die haar geheele lichaam bedekten, waren ge- bluscht, had zij zulke erge brandwonden be komen, dat er dadelijk vrees voor haar leven ontstond. Die vrees is gebleken gegrond te zijn geweest. Dinsdag nacht is de ongelukkige overleden. De deelneming in dit zoo treurig geval is te grooter, daar de heer W. pas tien maanden geleden gehuwd was. Tegen eenige werklieden te Vlissingen is proces verbaal opgemaakt wegens beleedigende uitJrukkingen, welke zij zicii bij gelegenheid eener afstrafliug van een jongen aan boord van de Adder, tegen den kommandant van dat vaartuig veroorloofden. 't Ts bekend, dat dc landverhuizing naar dc Vereen.-Staten van N.-Amerika zoowel voor veldarbeiders als ambachtslieden in de laatste jaren niet die resultaten heeft opgeleverd, welke men daarvan verwacht had. Onderscheiden emigranten uit het noorden des lands hebben dan ook onlangs aan hun familiebetrekkingen geschreven dat zij eerlang weer terugkeeren meerendeels uit gebrek aan voldoende midde len van beslaan. Men schrijft uit St. Thomas aan het D. v. Z. IJ.: «De schoener de Midas, veel besproken ter gelegenheid van het afbreken door Venezuela van de diplomatieke betrek kingen met Nederland, was sedert geruimen tijd in de wateren van dit eiland, om voor rekening van Venezuela te worden hersteld. Ik verneem nu dat, na afloop der herstel lingen, die schoener door den consnl van handelde ons op de meest schaamtelooze en grie vende wijze. Naarmate we echter steeds meer en beter aan onze verplichtingen voldeden keerde ook 't vertrouwen terug. O, wat hebben we nu veel geleerd. We hebben leeren huishouden. Nu reeds hebben we een klein sommetje in de spaarbank, we kunnen koopen waar we willen, betalen steeds contant en worden aldus op onze wenken bediend. Vroeger moesten we, toen de winkeliers geene ge- reede betaling ontvingen, tevreden zijn met hetgeen ze ons gaven en daar haperde nog al veel aan, zoo dat wijtoen we ons geld 't minst konden missen juist het meest moesten betalen. Door die zuinig heid hebben we ook huiselijkheid geleerd, eene deugd aan wier beoefening zich de hedendaagscho wereld niet zoo bijzonder wijdt. Gebeurt 'tniet nog maar al te vaak dat men voor waren echten eenvoud, voor huiselijkheid en goede zorg voor 'thuishouden den neus optrekt, die bespottelijk tracht te maken?" «Waarachtig Wisker, je zoudt mij haast afgunstig maken." «Dat behoeft niet. je. kunt ook zoo doen," «Dat is te laat." «Waarom s'tls niet te laat, Adolf." «Toch wel." «Om iets goeds te beginnen niet." «Ik heb te veel schulden." «En gij huwt een schatrijk meisje." Venezuela, van wege de regeering van de Republiek, aan den consul der Nederlanden teruggegeven en door deze laatste voor de Nederlandsche regeering overgenomen zal worden." Volgens een door Zr. Ms. consul te San Paul de Loando aan de Afrikaansche Haodels- vereeniging te Rotterdam den 16den dezer uit St. Vincent gezonden telegram, had Zr. Ms. schrocfstoomschip «Aruba," onder bevel van den luitenant ter zee der late klasse jhr. J. A. Roëll, op zijne reis naar Paramaribo, den '26steu Juni jl. die Portugeesche kolonie ver laten en was aan boord alles wel. Eenige der voornaamste hoofdonderwij zers in België willen eene vereeuiging op richten van niet minder dan 31) en niet meer dan 50 leden, met het doel jaarlijks gezamen lijk een reisje te maken. 'Dit jaar wilde men reeds een proefje nemen en wel met een reisje in Nederland. In drie dagen meent men Breda, Rotterdam, 's Hagc en Amsterdam te bezoeken en daarvoor noodig te hebben ieder f 25. Vrouwen kunnen ook meegaan. Vijftien jonge adelijke dames te Parijs hebben zich, op hoop van navolging, verbon den voor goed afstand te doen van alle over tollige weelde in haar toilet. Het op die wijze uitgespaarde geld is bestemd tot voltooiing van de opvoeding van arme weczen. Te Londen is men zoo bedroefd aan het tobben met de dienstboden, dat door velen het wanhopig besluit is genomen om familiehuizen op te richten, waarin verschillende gezinnen als in een hotel leven. 't Kapitaal daarvoor bijeengebracht bedraagt G ton gouds. Hoe de,familiën bediend zullen worden wordt nog niet gemeld. Dienstboden bij voorname familien vragen thans ook nog een rijtuig voor hun particulier gebruik op uitgaansdagen. Iu Liverpool werden dezer dagen twee jeugdige paartjes, uit Frankrijk gekomen, door den vader van een der meisjes, vergezeld van de noodige politie, aangehouden, op het punt dat zij op de stoomboot naar New-York zou den gaan. Het zonderlinge van T geval was, dat de twee meisjes tot den welgestelde» en aanzienlijken stand te Parijs behoorende, hare keus gevestigd hadden op twee boerenknapen, met wien zij aan gene zijde van den Oceaan wenschten te leven. Ten spijt hunner protes ten, werd het viertal onder geleide naar Parijs geëxpedieerd. De aardbeving te Weenen schijnt vrij hevig geweest te zijn. Verscheidene schoor- steenen zijn ingestort en verschillende gebouwen gescheurd. «Wilt gij weten wat mij zoo beangst?" «Wat dan Adolf?" «Ik bemin Rika niet." «Wat zegt ge daar!" «Ik herhaal u, dat ik haar niet bemin." «Dan raoogt ge geen huwelijk met haar sluiten." »Ik moet." «Gij moet?" «Om mij uit mijne netelige positie te redden moet ik Rika Oberman huwen, niettegenstaande ik haar om hare ijdelheid en spilzucht verfoei." «Hoe?" t Ja Wisker, gij zult er u over verwonderen, maar laat ik u zeggen dat gelijke polen elkander afstootcn." »'t Gebeurt meer Adolf, dat de menschen zich ergeren aan de verkeerdheden van anderen en toch in hooge mate met diezelfde gebreken belicht zijn." «Zoo is 't," hernam van Leeuwen, «maar help mij met uwen raad." »lk kan u in dit geval niet raden, want gij zoudt mijnen raad toch niet opvolgenanders «Anders?" «Zou ik zeggen: Verbreek de band, die er tus schen u en Rika bestaat, want gij maakt haar en n zeiven ongelukkiger, en..." «De kleermaker Schaannan mijnheer van Leeu wen," riep de dienstbode, hij moet u noodzakelijk spreken." «Zeg, dat hij morgen terugkomt" «Hij zegt, dat hij u moet spreken." Op 't zelfde oogenblik tra I de man zelf de kamer aangezien hij de dienstbode op den voet gevolgd as. Wisker maakte van deze gelegenheid gebruik n te vertrekkenhij beloofde echter spoedig terug te zullen komen. Nu zijn we alleen," sprak van Leeuwen, «wat wilt ge?" «Kunt ge dat nog vragen, mijnheer »WeI ja." «Gij hebt mij beloofd reeds voor veertien dagen mijne rekening, die nu reeds ongeveer gulden groot is, to zullen voldoen, maar tot heden hebt gij geen woord gehouden." «Ik kan u niet betalen, gij moet geduld hebben." 't Is reeds lang genoeg en mijn geduld is ten einde." «Wacht iiog eene maand." «Waartoe juist eene maand?" «Dan ben ik gehuwd." «Zie hier, mijnheer van Leeuwen, eenen wissel, teeken dien, dan kunt go over zes weken betalen." Van Leeuwen stond een oogenblik in twijfel, wat hij doen zou. Om dc waarheid te zeggen vond hij er niet veel lust in om den wissel te teekenen, want als hij eens nfet met Rika huwde, wat dan'? «Indien gij ongenegen zijt, wend ik mij tot uwen aanstaanden schoonpapa, wellicht BGeef op den wissel, ik zal toekenen." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1