Nienws- en Advertentieblad. 26 Juli. 1876. Woensdag Jtë 1584. Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. KENNISGEVING. Oefening met de Brandspuiten. Gemeenteraad van Texel. Een Wondeplek onzei Maatschappij, NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 n 0.65 De prijs der Adyibtïntdjn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. De Burgemeester der gemeente Helder, brengt ter kennis van de daarbij betrokken personen, dat op Donderdag den 27 Julij a. s. des namiddagsten zes ure op het Molenplein de Brandspuiten No. 1, 2, 4, 5 en G zullen worden beproefd en op Maan dag den 31 Julij e. k. des namiddags ten halfzeven ure, do Brandspuit No. 3 te Huisduinen. De manschappen, die voor deze beproeving schrif telijk worden opgeroepen, worden verzocht daaraan zonder verzuim te voldoen. Nalatigheid wordt vol gens de wet gestraft. Helder, den 21 Julij 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Vergadering van Vrijdag 21 Juli 1876. Afwezig de hoeren P. Langeveld, J. Tijs Zijm en Jb Vlaming. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en niet eeno kleine wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provin ciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Door den Voorzitter wordt mededeeling ge daan van het proces-verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger over liet 2de kwartaal 1876. 3. Er wordt gelezen een missive van HH. Gcdep. Staten dezer provincie, waarbij de ontvangst wordt bericht van de verordening op de herziening der strafverordeningenwelke verordening is afgekon digd en waarvan een exemplaar aan de Ged. Staten is toegezonden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. De Voorzitter doet mededeeling eener missive van HH. Gedep. Staten, betreffende het door den ambtenaar van den Waterstaat gedaan onderzoek omtrent den staat der schoolgebouwen en onder wijzerswoningen, die voor rekening van het rijk de provincie zijn gebouwd, of waarvoor subsidie is verleend. Na geheele lezing daarvan bericht de Voorzitter, dat reeds eenige daarin opgenoemde werken zijn tot stand gebracht en de overigen zul len worden nagezien. Aangenomen voor kennis geving 5. Er is ingekomen eene missive van den hoofd onderwijzer J. P. Quant te Oost, inhoudende bet verzoek om tot herstel van gezondheid een verlof van 3 maanden te mogen erlangen, met behoud van tractcment en toelage. Mede wordt gelezen eene missive van de plaat selijke schoolcommissie en eene verklaring van den geneesheer J. Koning, het verzoek van den genoem den hoofdonderwijzer ondersteunende. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best. voor, om aan den heer Quant een verlof van 2 maanden toe te staan, dat door den Raad wordt goedgekeurd. 6. De Voorzitter doet voorlezing van een rekwest van mej. Neeltje Kooger, huisvrouw van R. Zoete lief, te Oudesohildinhoudende hot verzoek om, wegens vertrek met 1 Aug. a. s. uit deze gemeente, ontheffing van haren aanslag in den lioofdelijken imslag. Die ontheffing wordt verleend. 7. Er wordt gelezen een rekwest van P. Rz. Smit, eehouder te Oudeschild inhoudende het verzoek om vermindering van zijn aanslag in den hoofdc- lijken omslag. De Voorzitter deelt mede, dat bij de opmaking van het kohier een abuis is ingeslopen en stelt voor aan het Dag. Best. magtiging te verleenen em deze zaak met den heer Smit te regelen. Deze magti ging wordt verleend. 8. Do Voorzitter biedt, namens B. en W., der vergadering aan do rekening der gemeente, dienst 1875 en stelt voor, die gedurende 14 dagen ter Secretarie voor een ieder ter lezing neder te leg den, terwijl de Raad wordt uitgenoodigd de reke ning te onderzoeken, 9. Er wordt gelezen een rekwest van de hoofd onderwijzers alhier, inhoudende het verzoek, dat, naar aanleiding van het door een lid van den Raad gedaan voorstel tot eene andere regeling hunner trartementen, alsnu gemeld voorstel tot een ge- wenscht einde worde gebracht. De Voorzitter herinnert den Raad, dat door de Commissie van onderzoek betreffende het door den heer Mentz gedaan voorstel tot verhooging der jaarwedden van do hoofd- en hulponderwijzers en en het verkrijgen van meerder hulppersoneel, aan IIH. Gedep. Staten is geschreven en deze hebben te kennen gegeven, dat de overschrijding van het bij art. 19 der wet op liet lager onderwijs bepaalde minimum van de tractömenten der onderwijzers geen reden kan zijn oin ongunstig te adviseeren, ten aanzien van eene te doene aanvrage om subsidie, naar aanleiding van art. 36 der gemelde wet; dat echter door den Raad daarvoor besluiten dienen te worden genomen, en wanneer die zullen zijn ingekomen, kan worden beslist of werkelijk subsidie noodig is. Er wordt besloten aan de hoofdonderwijzers te berichten, dat deze aangelegenheid nader zal wor den behandeld. 10. Er wordt gelezen eene missive van de directie der Amstordam-Texelsche Stoombootrecderij, in antwoord op de dezerzijds gedane voorwaarden, betreffende het verleenen van eene subsidie ad f 1000 's jaars gedurende 5 jaren, waarbij wordt te kennen gegeven, dat de voorwaarden, als te be zwaarlijk en kostbaar, niet kunnen worden genomen. Mede wordt gelezen eene missive van den heer Commissaris des Konings, betreffende deze zaak, waarbij Zijne Excellentie hh. Burgemeester en Wet houders in overweging geeft aan den Raad voor te stellen, op de gestelde voorwaarden terug te komen en aan de Amstcrdaiu-Texelsche Stonrr.boot- reederij weder voor 5 jaren subsidie te verleenen even als vroeger. Tevens wordt mededeeling gedaan van een schrij ven van den heer inspecteur der Posterijen, omtrent deze zaak. Nadat hierover verschillende discussiën hebben plaats gehad, wordt besloten aan de directie der Amsterdam-Texelsche Stoonibootreederij, te kennen te geven, dat de Raad nader heeft besloten, do subsidie ad f1000 te verleenen, onder de navolgende voorwaarden 1. Vrije overtocht der lotelingen en hen die voor den Militieraad moeten verschijnen, met hunne geleiders. 2. Het tarief voor passagiers als maximum te itellen 1ste klasse 70, 2de klasse 50 cents. 3. Driemaal daags te varen van 1 April tot 1 Nov. 4. Om zoolang de lokaaltreinen van den Holl. Spoorweg des Vrijdags en Zaturdags loopen, de dag voor het schoonmaken der ketel en het nazien der machine op een anderen dag te stellen. 5. Om wanneer de boot eene afzonderlijke reis doet, hiervan in het belang der boot en het publiek openbare kennisgeving te doen. 11. De heer K. Dz. Bakker zou het wenschelijk achten, dat, wil men dat de boot geregeld zal varen, bij het rijk pogingen werden aangewend, de haven op eene behoorlijke diepte te doen houden, daar bij oostenwind dikwijls de boot wegens ondiepte niet uit de haven kan. De Voorzitter merkt hierop aan, dat de haven door het rijk de provincie en de gemeente wordt onderhouden, en men bij het besteden der onder houdswerken aan de haven, met den ambtenaar van den Waterstaat zal onderhandelen. 12. De heer Mentz zegt, dat hij heeft vernomen dat het bruggetje over de Schilsloot te Oudeschild een slechten toestand verkeert. De Voorzitter zegt, deze zaak te zullen onder zoeken. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering gesloten. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van v Licht in duisternis.'" 12. De tweestrijd. »Zie zoo, mijnheer van Leeuwendie zaak is ir orde, nu is 't net zoo goed alsof ik geld heb, want dezen wissel kan ik in betaling geven, 'tls een slechte tijd; niemand is ruim bij kas. Och wat zijn de tijden veranderd. Vroeger hadden demen- schen braaf wat in de kast aan klinkende specie, inaar kom nu eens." »Ik wenschtc alleen te zijn," sprak Adolfop knor- rigen toon. »Nu mijnheer van Leeuwen, ik hoop dat gij 't mij niet ten kwade zult duiden, dat ik u lastig viel maar ik moest wel, want mijne leveranciers hebben nimmer geduld." sik vind 'tzeer onhcusch van u, mij op deze wijze en zelfs met bedreigingen lastig te vallen. Ik ben stellig een uwer beste klanten, maar zulke han delingen strekken niet tot aanbeveling." »De wijnkooper wenscht u te spreken," sprak de meid, die even om 't hoekje der deur stond. «Maar wat wil die nu weer vroeg van Leeuwen BEHANDELING VAN DRENKELINGEN. Het seizoen van de koude baden brengt we der ontelbare ongelukken mede. De middelen lot redding van drenkelingen worden daaren tegen doorgaans ondoelmatig en onvolledig aan gewend. Feitelijk worden vele drenkelingen, terwijl zij nog leven begraven Iemand, die men dood waant, is dit niet altijd. Men verpleegt hem doorgaans een half uur, en daarmede denkt men zijn plicht gedaan te hebben, terwijl hel nogthans dikwijls 3 A 6 uren nauwkeurige en aanhoudende zorg kost om de levensgeesten op te wekken, die nogilau' leven in bet lichaam. Sterke wrijvingen, zakken met warm zand aan de voeten, op den buik, aan de zijden van de borst, dekens en warme doeken, lucht uit den dampkring door den neus in de longen ge bracht, met behulp van een blaasbalgje, terwijl het aodere neusgat moet worden samengeperst, wrijving op de slapen en op de borst met op wekkende vochten en inbrengen vau de vochten bij kleine hoeveelheden in den mond, deze zijn de middelen. Men neme voorts twee pij pen, rooke met de een en blaze door dc andere den rook in het achterdeel van den verdronkene. De ondervinding heeft bewezen, dat men in de ingewanden (die het langst bij den mensch leven) de opwekking van de laatste levensvon ken moet zoeken. Is dit alles nog niet vol doende, dan sla men ferm inet een zweep over het naakte lichaam of men brenge gloeiende ijzers met de borst in aanraking. Waar het kwaad groot is, moeten de hulpmiddelen ook krachtig zijn. Alles komt er op aan een ge voeligheid teweeg te brengen. Meermalen heeft men, door het juiste gebruik van deze midde len, de levensgeesten weder opgewekt bij dren kelingen die verscheiden uren onder water hadden gelegen. op wreveligen toon. «Ilij wilde u even spreken." »Ik houd mij vorder aanbevolen," sprak Schaar- man, terwijl bij beleefd boog en vertrok. »Laat den wijnkooper hier komen 1" Dit bevel was ochtcr niet noodig, want de man was zelf zoo vrij geweest den trap op te gaan een paar malen had hij al 't bescheid gekregen niet te huis. «Veel genoegen dat ik u zio, mijnheer van Leeu wen, werkelijk veel genoegen. Mijn bediende heeft mij de boodschap overgebracht, dat ge mij gaarne zelf wildet voldoen. Is 'tniet zoo?" «Zeer juist, maar «Hoe hoog is mijne rekening wilt ge vragen? Och, dat zal u meevallen." «Dat bedoel ik niet, ik wou zeggen, datdat j'Ik begrijp u niet." «Welnu 't komt mij op heden niet gelegen." «Kom, mijnheer van Leeuwen, dat kan u geen ernst zijn. Ik zou u niet lastig vallen, maar ik moet de volgende week groote betalingen doen en nu wend ik mij tot die klanten van welke ik over tuigd ben, dat ze mij wel terstond kunnen voldoen.' Adolf beet zich op dc lippen. Was 'tspot of ernst. In ieder geval vond hij zich bcleedigd. «Ik heb op heden geen geld; over zes weken..." «Dat is te laat om mij te kunnen helpen, want de volgende week moot ik geld hebben. Ik moet 't hebben." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Juli 1876. Op Woensdag 2 Aug. zal het stoomschip Burgemeester Zijlstra, weder een pleziertocht maken van Harlingen naar hier. Het vertrek van Harlingen is bepaald op des morgeus 8.30 om des avonds te 8.30 te retoumeeren. Men herinnert zich wellicht nog, dat eenigen tijd geleden aan boord van de Fransche brik //H. L." een moord gepleegd werd op den kapitein. Onder de daders behoorde ook een Nederlauder, Van der Noot genaamd. Deze is door het Hof van assises te Finistère tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. De Duitsche matroos Carl Joly is tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. - Een 18-jarig jougeling. die Zaterdag j 1. als koloniaal zijn bestemming moest volgen, heeft uit leedwezen zich te 's Hertogenbosch een kogel door het hoofd gejaagd. De lijder, hoewel niet terstond dood, verkeert in hopeloozen toestand. De kraam van de vereeniging tol heil des volks, heeft gedurende de kermiste Utrecht ongeveer 25 000 tractaatjes uitgereikt, om het kc-rmisvieren tegen te gaan. Ook werden er vele bijbels en andere godsdienstige werken verkocht. Te Amsterdam is een 14-jarig meisje, werkzaam aan de Kon. waskaarsenfabriek, in een ketel met kokend water en vitriool geval len. Met hevige brandwonden is zij naar het gasthuis vervoerd. Naar men verneemtzal aanstaanden Woensdag in een buitengewone bijeenkomst van de Vrijmetselaarsloge te 's Hage Z. K. H Prins Alexander der Nederlanden in de orde worden opgenomen en te dezer gelegenheid ge recipieerd worden door den Grootmeester nati onaal Z. K. H. Prins Frederik. Op de veemarkt te Utrecht waren Za terdag ruim 370 stuks vee aangebracht. De handel voor het buitenland was levendig. Op de varkenmarkt was veel aanvoer van magere var kens en biggen, alles ging vlug van de hand Boter redelijk aanvoer met veel koop zij werd verkocht voor 75 tot 80 cents de 5 hecto grammen. Kaas met veel aanvoer en redelijke prijzen, tusscben 30 it 45 cents de 5 hectogr. Eieren de 100 stuks van f 3 00 tot 4 50 Haver van f 5 50 tot f 6. Van de markten te Zwolle en te Leeu warden kwamen te Utrecht ongeveer 450 stuks vee aan, waarvan er ongeveer 280 in de weiden der maats, tot exploit. van veestallen en vee transporten overnachtten. Ongeveer 200 stuks van dit vee zijn voor Belgie bestemd en werden na afloop van de markt aldaar, alwaar er nog «Vergeefs mijnheer!" «Toch niet." «Wat wilt ge dan?" «Wel, laat uw aanstaande rijke schoonpapa u helpen." »Wat gaat u mijn schoonvader aan, gij hebt met mij, niet met hem te maken." «Niet boos worden mijnheer. Luister, ik weet raad, dan zijn we beiden geholpen Ik wend mij tot den heer Berman en noodig hem uit deze kleine pretentie uit den weg te ruimen cn ik twijfel niet of alles komt in orde. Wat zegt ge van dat plan netje «Dat gij 't niet moet wagen zulks te ondernemen." «Maar wat wilt ge dan?" »Nog eens, over zes weken betaal ik u. Ik ben dan gehuwden tot zoolang dient ge geduld te heb ben. Wilt ge?" De wijnkooper stond een oogenblik in gedachten en zei toen: pGoed! Geef mij een bewijs, dat ik 't bedrag der rekening kan ontvangen." «Als ge er op staat, zie daar dan," hernam Adolf en zette zich tot schrijven neder. Spoedig was nu de zaak in orde en de wijnkooper weer vertrokken. Deze wreef zich vergenoegd in de handen en zei in zich zei ven: dat is-eenmaal, maar ik zal zorgen dat hij mij voor den tweedenmaal niet weer fopt. Ik meende dat hij rijk was, maar och hemel', de vent is doodarm. »Zeg aan ieder, die hier komt dat ik niet te huis ben, Dientje," sprak Adolf tot de meid, »'t is van daag al wel." Ik heb den schoenmaker, den goudsmid en den sigarenfabrikant maar afgescheept-, de laatste kon ik echter maar noode weg krijgen." zei de dienstbode. »Best Dientje, best kind, je hebt je goed gehou den. Ga nu heen en laat mij alleen." Dientje was in een wip den trap af en onder 't zingen van een lustig lied woer aan haar werk. In diep gepeins liep Adolf over de kanier heen cn weer, tusschenbeiden eens stand houdende. pik zit er dan nu drommels in. Wisker heeft een W3ar woord gesproken. Ik zie 't zelf in dat ik met Rika niet gelukkig kan zijn. Zij mist dat vrouwelijk zachte, dat zoo zeer aantrekt, alleen bitsheid en kwaadaardige luim heerschen bij haar zoo spoedig ze in aanraking komt met iemand die niet in haar geest valt. Zal ik altijd hare luimen kunnen inwilligen, hare ongerijmde wenschen immer kunnen bevredigen Ik geloof 't niet Is t dan alleen 'tgeld, dat mij aandrijft om met Rika te huwen? Ja en neen! Ik geloof waarlijk dat zij buiten 'tgeld dat zij ten huwelijk meebrengt no macht genoeg op mij uitoefent, maar die macht vrees ze en toch geloof ik er mij niet aan te kun nen onttrekkenmaar tmoet." Onwillekeuri zette Adolt zich weer neer, nam zijn schrijfgereet schap en had weldra een brief aan Rika gericht, waarin hij haar meldde, dat hij van een huwelijk m. 80 stuks voor Belgie aangekocht zijn, per extra-trein van 15 wagens geheel voor rekening van bovengenoemde maatschappij naar de plaats van bestemming Diest vervoerd. De algemeene Noordbrabantsche waters noodcommissie heeft een moeielijken arbeid ten einde gebracht, de raming namelijk der schade, die geleden is en nu nog vergoed moet wor den. Volgens de ingekomen opgaven bedroeg die f 630 0UU. Na ernstig ondrrzoek is dc comm. tot de uitkomst geraakt, dat het wer kelijk bedrag op f 270 000 moet worden gesteld. De Aruh. Cl. vraagt of voor het geleide van transporten naar Indië er bezwaar zou be staan ouj gebruik te maken van de diensten der onderofficieren in het Kol. Militair Invali denhuis op Bronbeek, waaronder zeer geschikte personen ziju, voor dergelijke diensten nog zeer berekend. Zij ziju aan de zeereis gewend, kennen de warme luchtstreken en de maleische taal, zoodat zij gedurende de reis de jonge soldaten in vele zaken kunnen oefenen. De onderoflïcieren, welke thans raedegaan zijn som tijds gedurende de geheele reis ziek en kunnen voor weinig gebruikt worden. Voorts zijn eerstbedoelde onderofficieren bij de aankomst in Indië met alles bekend; zij weten den weg en kunnen den trar.sport-kommandanten in veel behulpzaam zijn. Onderschieden dagbladen hebben bun lezers dezer dagen kaarten aangeboden van het oorlogstooneel; nog dagelijks volgen andere dit gracieuse voorbeeld; de lezers zullen dan ook zeker zooveel voorkomendheid op prijs stellen, maaraan het geschenk hebben zij in den regel niet veel. De voor de onderscheiden bladen van denzelfdeu steen getrokken kaar ten bieden, afgescheiden nog van de onduide lijke scheiding van grenzen, bij gemis van ver schil van kleuren, geen gelegenheid aan om a! de barbaarsche nameD, die in de telegrammen worden genoemd, uit te vinden. Of de kaartjes zijn klein en de plaatsnamen te veel achter de bergen verscholen bf ze zijn onvolledig en missen juist die kleine plaatseu waar 't op aankomt. De eenige goede kaart, die we van 't oor- logstoooneel zagen en die als gelegenheids- kaart het zelfs van de beste atlassen wint is die van den uitgever W. C. de Graafl'te Haar lem in kleurendruk, (prijs 70 cents), door den heer F. Allan leeraar aan 's Rijks kweekschool aldaar, op uitnemende, wijze bewerkt. Sedert eenigen tijd worden op den spoor weg Luik Maastricht proeven genomen met een toestel (systeem Nijst), waardoor de waggou aan- en afgehaakt worden, zonder dat de werk lieden noodig hebben zich tusschen de waggons te plaatsen en zich aan 't gevaar bloot te dellen van verpletterd te worden. Deze toestel met baar afzag. Hij vouwde den brief dicht, schroef 't adres er op en stond gereed de dienstbode te roepen om dezelve op de post te brengen, toen hij plotseling zich scheen te bezinnen. «Maar kan ik nog terug? Welk middel rest mij dan om inijne schuldeisrhers te bevredigen? Geen enkel. En toch worden zij van dag tot dag dringender. Welk besluit te nemen? Waarlijk ik weet'tniet 'tGing Adolf als zoo velen, dat hij nimmer besluiten kon. Hierdoor kwam 't. dat hij zich het leven onaange naam maakte, de goede inspraak van zijn geest zelden opvolgde en ten slotte de speelhal werd van eens anders luimen en grillen. Men kon hem lei den waar men wenschtc, mits er inaar geen ernst of krachtsinspanning van hem gcëischt werd. »Neen! 'tgaat niet, Wisker zou zeker anders spreken, indien hij wist dat ik begraven wordt onder een stapel rekeningen. En wel beschouwd is de zaak nog zoo kwaad niet. Ik moet er mij ten minste maar over heenzetten. Eenmaal ge huwd zal alles zich wel schikken: dan zal Rika begrijpen dat eene huisvrouw geen meisje meer :s. die al haar invallen en luimen kan bevredigd zien." Adolf nam den brief, scheurde dien weer stuk en wierp de stukjes in de snippermand. terwijl lnj mompeldeKom, kom, geen ellende voor den tijd. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1