Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 5 Augustus. •M 1587. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJE8, NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij, HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adtirtintiin van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 Aug. 1876. Van de regelingscommissie ontvingen wij dezer dagen een reglement der tentoonstelling van Kunst, toegepast op Nijverheid en een daar aan verbonden Internationalen Wedstrijd, te houden te Amsterdam, in het Paleis voor Volksvlijt, in de maanden Juni, Juli en Augus tus van 1877. Na inzage daarvan vermenen wij onze lezers en vooral diegenen, die belang stellen in kunst en nijverheid daarmede in kennis te brengen terwijl voor een ieder bedoeld reglement aan het Bureau van dit Biad ter inzage ligt. Deze tentoonstelling moet een eerste schrede zijn om verbetering in onze ach terlijke kunst-nijverheid te brengen en wel door het opwekken van kunstzin bij onze indus- triëelen, teneinde ons met het buitenland op eene hoogte te stellen. Dat dit een groot volksbelang is, daarvan zal wel een ieder de overtuiging deelen met de hooggeplaatste heeren die zich vereenigd hebben tot het samenstellen der regelings commissie. Inzonderheid maken wij attent op de be langrijke prijzen die bij het concours worden uitgeloofd, waaronder er verscheidene zijn van duizend gulden, voorts prijzen en premien van vijfhonderd, driehonderd en tweehonderd; terwijl de minste premie honderd gulden bedraagt. -In vereeniging met de schietclub Willem Teil" zal er Dinsdag 8 Augustus a. s. in het park Tivoli door het muziekkorps der artil lerie-schutterij een vauxhall gegeven worden voor de leden, met hunne dames, van beide vereenigingen. Op dien avond zullen tevens de prachtige prijzen worden uitgereikt aan de overwinnaars van het concours dat Zondag 6 Augustus a. 8. door de vereeniging «Willem Teil" zal gehouden worden. Het muziekkorps zal ook bij die gelegenheid de leden van h Willem Teil" vergezellen tot het station en daarna (om half twee) een uitvoering geven op het stationsterrein. Gistereu had alhier de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den Hoogbootsman op 's Rijks werf E. II. Niehoff, ridder der Militaire Willemsorde 4e kl. Onder de aanwezigen, die de laatste eer aan dien ridder bewezen, merkte men o. a. op den schout-bij-nacht P. A. van Rees benevens eenige andere hoofd- en subalterne officie ren en mindere schepelingen, begiftigd met dit eereteeken. Men schrijft ons van 't Zand in de Zijpe, 1 Aug., het volgende Heden had alhier de aangekondigde kolf- wedstrijd plaats. Het aantal loten beliep 56 Na een vrij hevigen strijd, waarin met afwisse lend geluk gestreden werd, bleef de heer J. de Bruin van 't Zand overwinnaar. Aan dezen gelukte het den prijs een fraaie pendule voor den heer D. Kruit en de premie een dito lamp te winnen voor den heer I. Bruin. Men kan licht begrijpen, dat deze gelukkige afloop een zeer gunstigen indruk bij ons heeft achtergelaten, vooral als men be denkt, dat onderscheidene mededingers uit de Zuid-Zijpe waar sinds geruimen tijd een kolfbaan gevestigd is waren komen opda gen. De kolfbaan aan 't Zand is pas in ge bruik gesteld. Dinsdagavond betrok een talrijke wacht hu zaren de hoofdwacht op den dam te Amsterdam. De vechtpartijen en ongeregeldheden, waarinden laatsten tijd huzaren de hoofdrol speelden, gaven daartoe aanleiding. Van de hoofdwacht werden van tijd tot tijd patrouilles uitgezonden, die de voornaamste straten doorkruisten. Uit vrees voor ongeregeldheden, wegens het afschaffen der kermis, zal voortaan een twintigtal huzaren des nachts patrouilleeren, om bij eventueele oploopen de nachtpolitie te adsisteereD. Woensdagavond volgde een vrouw met een kind op den arm, in de Wagenstraat te 's Hage een heer en dame. «Een centje as-je- blieft, meneertje!" riep de arme moeder het oogenschijnlijk rijke paar na. De heer gaf haar eeuig kleingeld. Zij volgde al tellende den ede len gever, tot zij, onder een lantaarn gekomen, bleef staan en toen, haastig weder, volgende, haar weldoener aansprekende, gaf ze hem op haar beurt iets over. De heer bleef verwonderd staan. Drie centen? Ja meneertje, Brabantsche centen nemen wij niet aan. Nergens in ons land is misschien de be weging tegen de Brabantsche centen zoo groot geweest als te Sneek, Men kan gerust zeggen dat zij daar geheel uit den omloop verdwenen zijn. Een 30tal winkeliers hebben aangekon digd, dat ze die centen op een bepaalden dag niet meer zouden ontvangen en voor dien ter mijn heeft ieder zich er van ontdaan, zoo spoe dig hij kon. Men zegt, dat éen winkelier op éen dag 250UO stuks heeft ontvangen. Thans ziet men ze er niet meer. Dinsdagmorgen ten ongeveer half zeven ure, toen er nog slechts weinig liefhebbers in zee waren, heeft er bij de badinrichting voor mannen te Scheveningen een treffend ongeluk plaats gehad. Twee jonge heeren, die zich te ver in zee gewaagd haddenverkeerden in le vensgevaar. De heer v. Franckeen ingeze ten van den Haag stelde alle gevaar voor eigen leven trotseerende, alle pogingen in het werk om de jongelingen te redden. Hij FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Licht in duisternis." 14. IIet huwelijk. «Wisker ik moet iets doen om te leven. Mijne verdiensten op 't kantoor zijn niet in staat om in de behoeften van mij alleen te voorzien, hoe zullen zij dan toereikend zijn voor de uitgaven van een huisgezin Wij «preken er thans niet verder over, dat 't geen u eene onmogelijkheid schijnt, werkelijk ge schieden kan, maar laat dat besluit varen, of gij snelt uwen ondergang tc gemoet. In den omgang met slechte menschen lijdt 't karakter. Breeders wil alles beproeven; hij bezit niets. Hij waagt dus eigenlijk 't geld van een ander en dat is kwaad, dat is slecht. «Ik dacht dat gij er anders over zoudt denken." «Die eenmaal, op welke wijze dan ook, failliet raakte en zonder middelen weer op nieuw zaken doet, speelt een gevaarlijk spel en dat doet Breeders. Hij bekreunt er zich weinig om of de leveranciers of dc burgers, die, omdat ze eerlijk willen handelen en door de wereld wensclien te komen, geen schade moest zijne menschlievende pogingen met den dood bekoopen. De beide jongelieden werden door het personeel van de badin richting geredeen hunner was geheel bui ten kennis en meer dood dan levend. In het lokaal der binnenbaden gebracht, werd door den baddokter Mess alles aangewend om de levensgeesten bij den drenkeling op te wekkeu, hetgeen na herhaalde onvermoeide pogingen mocht gelukken. Onder de circa 400 kolonialen, die zich op dit oogenblik te Harderwijk bevinden en eerlang naar Indië vertrekken zullen, bevinden zich niet meer dan 6 Hollanders. De overigen zijn allen vreemdelingen. In het Utr. D. leest men: De hooioogst in deze provincie is thans ge heel afgeloopende uitkomst heeft over het algemeen de verwachting overtroffen, daar vol gens een algemeen overzicht de geheele hooi bouw slechts 1 c gedeelte minder zal zijn dan voorleden jaar. Gister middag werd in de stads binnen gracht alhier met den hengel een snoek ge vangen die ongeveer 7 kilogr. woog. Ofschoon de hengel brak, werd de hengelaar den snoek toch meester, In geen jaren zijn de aardappelen zoo ge zond geweest als dit jaar, daar nagenoeg geene sporen ontdekt worden van de bekende ziekte men schrijft dit vooral toe aan den weinigen regen die gevallen iswaardoor de vrucht echter klein vau stuk zal blijven. De ver bouwers maken, in weerwil daarvan, door de zeer hooge prijzen goede zaken. In een binnenwater in deze gemeente vend men gistermiddag veel visch dood op het water drijvenmen denkt, dat door kwaadwilligheid de visch vergiftigd is. Dinsdag morgen wilde zekere H. Zwiers te Arnhem, die met zijn turfschip aan den steenoven lag, zijne boot van het schip afduwen, maar verloor daarbij het evenwicht en verdween iu de diepte. Zijne vrouw wilde hem redden, en daartoe van boord in de boot springen maar viel evenzoo in 't water. Drie mannen sprongen toe en redden de vrouw, maar de man verdronk. De Courr. de la Meuse houdt het er voor, dat het niet veel scheelt of het is hier gelijk in Pruisen, wat de vervolging der ca- tholieken betreft. Ten blijke daarvan wijst het blad op het gebeurde met een bedevaart van Beek-Houtum. Deze processie, zoo 't een processie genoemd mag worden, bestaat langer dan 30 jaren en is dus wettig. Des ondanks hebben gendarmen haar gevolgd en de bede- rtgangers verboden te bidden en te zingen. De bedevaartgangers waren in hun recht, maar des ondanks hebben zij moeten zwijgen, want kunnen lijden, door hem worden afgezet." «Maar," hernam Adolf, »'t loopt toch ook wel eens mee in de wereld. Daar heb je, om een voor beeld tc noemen, de kruidenier, die hier over woonde. Hij maakte een fameus bankroet, want 't passiet bedroeg honderduizend gulden. Hij accor deerde voor 20 procent en 't accoord werd getrof fen. Een jaar later was do winkel drie maal zoo groot als voorheen, de affaire stond op naam zijner oudste dochter en nu nu leeft hij stil te Arnhem." «Juist dat voorbeeld moet u afschrikken, 't Is jammer genoeg, dat men in de maatschappij onder bescherming der wet zoo handelen kan. Maar ik moet naar huis. Wat ik u echter ook nog zeggen moet is, dat ik morgen onmogelijk bij de voltrek king van uw huwelijk tegenwoordig kan zijn." »Dat meent ge toch niet?" «Stellig." «Dat spijt me, ik rekende er vast op." «Ik kan onmogelijk. Waarschijnlijk zult ge me ech ter nog even zien." met deze woorden nam Wisker afscheid van zijn vriend en begaf zich snel naar huis, waar zijne gade hem met ongeduld verbeidde. »lk ben werkelijk verheugd, lieve, dat ik weer hier ben. 't Gaat met Adolf verkeerd, dubbel ver keerd, omdat hij zelf met inziet, hoe dwaas lnj han delt. Dat huwelijkik verwacht er niet veel goeds van." «Ik ook niet, Wisker." «Wij gaan morgen niet heon; de patroon kan mij de gendarmen zouden in geval van ongehoor zaamheid zich vau hunne karabijnen bediend hebben, wat geheel en al Pruisisch zou zijn geweest. De bedevaartgangers hebben gezwe gen en zij hebben wel gedaan zij zouden zich tot de rechtbanken hebben kunnen wen den maar zij hebben zich het spreekwoord herinnerd: «in den winter zijn alle winden koud." Wij leven alzoo onder de heerschappij van den gendarme en de gendarmedie de dieven belet ons goed te stelen berooft ons tegelijkertijd van onze rechten." Uit Grave wordt van 31 Juli gemeld; Voor de tweede maal heeft zich 't feit voor gedaan, dat aan hoornvee, nabij de stad in de weiden loopende, verwondingen zijn toegebracht. Een koe, die heden ochtend ten half zes naar de weide was gebracht, toebehoorende aan een melkboer alhier woonachtig, werd omstreeks 9 ure voormiddag bevonden zwaar gewond te zijn aan den linker-voorpoot en aan een der ooren. Een onverlaat had het arme dier een diepe gapende wond toegebracht, alsof hij het den poot had willen afsnijden. Deze feiten zijn te opmerkelijker dewijl de koeien den nacht op stal door brengen, zoodat de verwondingen op lichten dag moeten zijn toegebracht. De politie doet ijverig onderzoek. Een correspondent te Perrvat» de"w±ttg~ Zeitung weerspreekt, onder dagteekening van 28 Juli, van goed ingelichte zijde ten stellig ste alles, wat over den toestand der sultans is medegedeeld. Men leest in dien brief o. a. het volgende: «Dank zij eener zeer doelmatige ge neeskundige behandeling, heeft de lijdende toe stand reeds sedert eenige weken opgehouden Murad bezoekt de inoskee, hij bemoeit zich weder met staatszaken, leest de hem ter onder- teekening voorgelegde stukken, leest dagbladen, ja hij hespeelt zelfs weer de piano, gebruikt zeebaden, maakt wandelingen en uitstapjes naar den Bosphorus, enz.; kortom van zijne geheele ziekte is thans niets meer overgebleven dan zekere lichamelijke en zielzwakte welke bij eene doelmatige behandeling, over eene maand geheel zal verdwenen zijn. Van een regent schap of een nieuwe troonswisseling door af danking ten gunste van Prins Hamed, is geen sprake." Te Oran werden den 20 Juli een drie tal Arabische roovers geguillotineerd. Na de executie kwamen, als gewoonlijk, de bloedver wanten de lijken halenom die bij de anderen dooden van hun stam te begraven. De begrafenis had echter niet plaats voor de hoofden weder op den romp waren genaaid. Dit geschiedde met ruwe houten naalden en nadat de koppen weer aan den hals vastzaten, werden dassen met heete pek hieromheen ge slagen; zoodat men zeker kon zijn, dat de niet missen. Ik hoop, dat 't voor u geene teleur stelling is." «Voor mij?" «Ja beste «Volstrekt niet." «Als ik morgenmiddag van 't kantoor kom, loop ik even bij Adoll aan. 't Spijt me waarlijk voor hem, dat de zaken zulk een keer genomen hebben, maar van Leeuwen vraagt wel honderdmaal om raad en geeft men dien, dan gaat hij toch zijnen gang en volgt zijne eigene meening. Zijn hoofdgebrek is, dat hij niet nadenkt, nimmer vooruitziet en alles aan 't toeval overlaat. Wisker en zijne vrouw lagen reeds in diepe rust toen Adolf nog op zijne kamer zat. «Niet met Breeders handelen, zegt Wisker, maar ik heb de stukken reeds geteekend. Aanvankelijk zullen we ieder drie duizend gulden bijeen brengen; dat is een groot bezwaar voor mij. Om 't even, ik moet maar wachten op de dingen die komen zullen. Eindelijk de klok van twaalven was reeds koud zocht Adolf ook eenige rust, maar 't duurde lang eer hij den slaap kon vatten. Reeds vroeg in den morgen was hij weer wakker. Hij zag naar buiten; de zon scheen vroolijk en vriendelijk tegen zijne ramen, die naar 'toosten gekeerd waren. Dit stemde hem ook wat vroolijker en vlug wipte hij uit zijn ledikant, terwijl hij mompelde: »'t Zou kinderachtig van me zijn mij to kwellen met de toekomst. Loopt alles me tegen dan dooden op hun reis naar het paradijs het hoofd niet meer zouden verliezen. De Messager de la Manche bevat het treurig verhaal van een grap, die een gendar me wilde hebben met zijn brigadier. De gen darmes Durand en Verlandé moesten te Quibon hun chef afhalen. De eerste, die de inrichting van de woning kende, ging naar boven en riep met veranderende stem den brigadier, die op zijne kamer zat te dommelen, door de geslo ten deur toe: je geld of je leven. De ander zeide dat hij geen geld had, waarop Durand nogmaals zijn eisch deed. De brigadier greep zijn geweer en schoot door de deur: de kogel trof het hart van Durand, die nog de macht had om naar buiten te snellen, waar zijn mak ker, die op het geweerschot was toegesneld, hem stervend opving. De brigadier is wanho pend want Durand is zijn beste vriend. In de Zweedsche prov. Dalekarnie is dezer dagen op verschillende plaatsen een mie renregen gevallen. Een zwarte wolk kwam o a. uit het bosch boven het dorp Bodarne aandrij ven en ontlastte zich spoedig daarna. Er viel eene massa dieren; de straten werden er mede bedekt. In een huis vielen zij door den schoor steen en vulden verscheidene pannen op het vuur. Na den mierenregen viel een gewone regen* waardoor de mieren weggevaagd werden Te Rathenow heeft onder treurige om standigheden een zelfmoord plaats gegrepen. Een oppassend militair werd door zijn supe rieur beleedigd en toen hij zich daarover bij zijn kameraden beklaagdezij een van hen gekscherend ik schoot mij liever dood dan dat ik zoo iets verdroeg. Sappo zoo was den naam van den soldaat ging daarop de kamer uit en kwam een oogenblik later met een re volver terug. Onder het gelach der aanwe zigen zette hij den mond vau het wapen onder den kin, het schot ging af en Soppa was een lijk. Cura^ao 1 Juli. Verleden Zondag heb ben de drie alhier gevestigde loges de Verge noegingIgaaldad en Acacia het feest van St. Jan, Johannes den Dooper, patroon van de Orde der Vrijmetselaren, plechtig gevierd. De loge de Vergenoeging heeft dien dag ook het zestigjarig Nationaal Grootmeesterschap van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden fees telijk herdacht en tevens den heer P. I. Bean- jongedeputeerde van den Grootmeester Na tionaal voor deze kolonie met een feest verrast ter herdenking van zijn vijftigjarig lidmaatschap der Orde. De Loge bood hem bij die gelegen heid epn smaakvol in Nederland vervaardigd maQonniek ornament aanbestaande in een gouden kruis met kostbare stcenen versierd en voorzien van toepasselijke inscriptiën. naar 'tland van belofte, naar de nieuwe wereld, waarheen zoo velen mij zijn voorgegaan." Tegen acht uur begon hij zich met zorgteklee- den, want te negen ure zou 't rijtuig voorkomen, waarmede hij zijne bruid wenschte af te halen. De koetsier paste goed op zijn tijd en van Leeu- en liet zich niet lang wachten. Vlug wipte hij naar beneden, sloeg een vrijmoedigen blik op de nieuwsgierige menigte en stipte in de keets. De paltrenier sloot 't portier en de paarden snelden op 't klappen der zweep in galop voort. «Een knap jonkman," zeiden sommigen. «Hij doot een rijk huwelijk," spraken anderen. «Hoe gelukkig moet hij zijn," meenden velen. Niemand scheen door 't klatergoud der wereld heen te kunnen zien of de gave te bezitten't wezen van den schijn tc kunnen onderscheiden. Kon men dat, hoe dikwijls zou 't blijken dat dat schijnschoon zeer onbehagelijk, die geleende vroolijkheid slechts bedrog is om de wereld tc verblinden. Gelijk een kalme effene waterspiegel menigmaal bedriegt zoo verbergt een kalm gelaat ook dikwijls de onrust* die er in de ziel woedt. Zoo was 'took bij Adolf van Leeuwen. De getuigen en genoodigden zaten reeds ten huize van Berman. Rika ontving haren bruidegom met een vroolijken lach om de lippen. Weinig begrip of gevoel scheen ze te hebben van 't gewicht van 't oogenblik. Naar 't uiterlijk te oordeelen werd alle ernst bij haar gemist, eu toch, een paar uur later zou ze haar eigen «te huis" hebben, een gansch nieuwe wereld zou zich voor haar ontslui ten, waarin ze priesteres kon zijn, maar ook maar Rika dacht aan niets, ja toch aan iets, aan hare fraaie kleeren, aan 't feest; zij hoopte hu eens tc schitteren. 't Mag gezegd worden dat Berman geene kosten gespaard had, om alles een prachtig voorkomen te geven. Zes rijtuigen van de fraaiste soort rolden naar 't stadhuis en daarna naar 't kerkgebouw, waar een der leeraren de huwelijksplechtigheid kerkelijk zou inzegeneu. Rika was er bijzonder op gesteld dat dit laatste niet verzuimd werd. Dat zou immers jammer zijn, want dan ware er eene gelegenheid minder om aan haar praalvertoon voldoening te geven. Adolf had er niets op tegen, evenmin als Berman en diens gade. 't Was immers de gewoonte en die moet men volgen. Een beste zaak is 't, dat 't huwelijk kerkelijk in gezegend wordt, maar 't zij geen vorm. In de ste den geschiedt dat inzegenen steeds, nimmer wordt 't verzuimd, maar helaas! 'tware zoo dikwijls veel beter dat die plechtigheid achterwege bleef, opdat eene heilige zaak niet ontheiligd worde, 't Is meer gezien dat er in de kerk waren inbeschonken toestand. Te platten lande wordt zelden eene huwelijks- I plechtigheid kerkelijk ingezegend. Waarom laat men dit? Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1