Nieows- en Advertentieblad. Zaterdag 30 September. Jtë 1603. Zestiende Jaargang. 1876. Jitgever 8. GILTJES. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. hel meisje mei twee gekorte-aden. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per-post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. f 0.50 0 65 Brieven franco. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per res Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Ollicieel Gedeelte. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter voldoening aan bet bepaalde bij de ar tl. 6 en 7 der wet van den '2 Junij '1875 (Staatsblad No. 05), ter openbare kennis, dat door K. W. BUURMAN, alhier, bet verzoek is gedaan om vergunning tot uitoefening eener SMEDERIJ van IJzcr en Koper waren achter het buis Wijk I. No. 462 Sectie A. No. 3857 gelegen in de Koningstraat en dat dit verzoek met de daarbij bohoorende bijlagen, ter Secretarie dor gemeente ter visie is nedergolcgd. Bezwaren tegen die uitoefening kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 13 October aanstaande, des avonds ten zeven ure aan het Raadhuis der gemeente. Helder, den 28 September 1876. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAK MAN BOSSE. Burgemeester. L. ERHEY, Secretaris. Niet-Officieel Gedeelte. tentie wordt belangrijke korting toege staan. Zij, die met vrucht wenschen te ad. verteeren, worden op dit ZONDAGS. BLAD inzonderheid opmerkzaam ge. maakt, omdat 't en door inhoud en door prijs voorzeker in veler handen zal komen De Uitgever S. GILTJES. BERICHT. De ondergeteekende bericht dat hij met l October e. k. zal uitgeven Een ZONDAGSBLAD voor HelderTexel, Vlieland en Terschellingonder redactie van de heeren J. Iv. G. Muller en W. Mets Tz. Dit blad zal dienen tot plaatsvervan ger van de Texelsche Courant, die met 1 October a.s. ophoudt te bestaan, of liever van titel en uitgever verandert en met de lleldersche Courant gecom bineerd zal worden. Het zal bevatten Populaire hoofdartikelen, rubriek Hel- dersch, Texelsch, Vlielander en Ter- schellinger nieuws, wetenschappelijke mededeelingen op 't gebied van land bouw, zeevaart, nijverheid en kunst. Voorts: marktberichten, mengelwerk, raadsverslagen, burgerlijke - stand van Helder en dc drie eilanden voornoemd, gedichten, gemengde berichten, allerlei, buiten- en binnenlandsche berichten, advertentiën enz. De abonnementsprijs bedraagt franco per post per 3 maanden 40 Ct. Gecombineerd met dc Helder- sche Courantfl Prijs der advertentiën van 14 regels 40 Ct., elke regel meer 10 Ct. Bij herhaalde plaatsing eener adver- Helder, Nïeuwediep, Willemsoord, enz. 29 Sept. 1876. Door den Luit -k'ol. Komrnandant in het 4e genie kommandement alhier zal op Zater dag 14 October a.s. worden aanbesteed: Het verbeteren van het fort Kijkduin, ie gedeelte. Raming f 222 000. Wij vernemen dat de heer W. van Voorst, op Donderdag 5 October e. k, hier weder eene Soiree zal geveu, De blinde zal ditmaal wel willend en belangloos worden bijgestaan door een deel van de stafmuziek der Marine, dat alsdan, onder meer, ook compositiën van een jong lid van het korps zal voordragen. Of schoon er geen inteekenlijsten zullen worden aangeboden, gelooven we dat de bekende schoone voordracht en zang van den heer van Voorst heui een volle zaal zullen bezorgen. Men schrijft ons uit Wijk aan Zee nog omtrent den veelbesproken tocht van de '/Ko ning der Nederlanden De mal, bestennl om voor het ramtoren ichip De Koning der Nederlanden" de diepte te onderzoeken van de geul in de Noordzee haven, heeft ;net den besten uitslag een nieu wen proeftocht verricht. Toch ligt het ramtorenschip nog steeds binnen de sluizen in het kanaal, terwijl het te vreezen is, dat de storm van den jongsten nacht en heden weer ongunstige zandverplaat- siugen tengevolge hebben zal. Zonder uieuwe peilingen en proefvaart met de mal, zal het schip dus zeker ook nu de reis nog niet durven wagen, daar de komrnan dant deu kostbaren bodem niet in beweging zal zetten zonder van een goeden uitslag zeker te zijn. De strooming verbiedt om voor hoog water den tocht te beproeven, en indien het schip dus vastraakte, zou alle hoop op losra ken vervlogen zijn voordat de volgende, vloed opnieuw was ingevallen, en kon het weer in dien tijd wel eens gevaarlijk veranderd zijn. Tenzij wij dus spoedig meer standvastig stil weder krijgen, is de vrees nietongegrond.dat het schip in het kanaal zal moeten overwinte ren, al zal het kanaal tegen lo November FEUILLETON. MARIANNE of Novelle door J. K. G.MULLER. DERDE HOOFDSTUK. 5. DE SPIJTIGE ERFGENAMEN. »En ik hond vol, dat ze eene slordigo huishoud ster is, die geen acht geeft op de zaken. Je zult nog van rare dingen booren," zei Emma van Dongen tegen haren man. «Hoe, ge wilt toch niet zeggen, dat ze eene doorbrengster is?" «Ja, dat is ze. Begrijpt ge dun nimmer iets? llebt ge dan niet opgemerkt, boe zo de vorige week, toen wij er waren, aan dc schoonmaakster erwten en meel meegaf? Wel ja, 't is goed riemen snijden van een andermans loer." «Maar daar floct Evcrts vrouw wel aan, dunkt mij. Die schoonmaakster is arm, de winter nijpt en haar man is reeds langer dan eon maand onge steld daarbij heol't ze vijf kinderen te verzorgen en dat beteekent in den tegonwoordigen tijd iets." «Wel zeker, spreek jij Jano maar voor. Een ander hooft altijd gelijk, ik immer ongelijk." «Men inoet de armen weldoen, dat is een goed werk. Yoorai zulke armen als die schoonmaakster van onze zuster. Het goede mensch slooft wat ze kan. 't Is al mooi, dat ze niet aan de armenkas vervalt." rik hoor wel Loraans, dat je dat volk niet zoo goed kent als ik. Werkelijk,'t klaagt voortdurend en waarom? Alleen om medelijden op te wekken, En wat Jano betreft, ze geelt van ons geld, ja, van ons geld." «Wat mij belangt, laat ze geven zooveel ze wil, wij zullen er niet te minder om hebben." »Jij bent altijd zoo'n Joris goedblocd, maar met dat al is 't per slot van rekening tot groote schade onzer kinderen." «Hebt jelui twist met elkaar?" vroeg Laurcns van Dongen de kamer binnenkomende. »Help jij me eens Laurens," zei Emma. «mijn man geeft Jane gelijk, dat ze verkwistend is." «Dat is niet waar, maar ik......" Weer ging de kamerdeur open en Jane de ver achte schoonzuster trad binnen. Emma kleurde vluchtig. Dit ontging Jane niet. Gedurende de korten tijd, dat ze omgang met hare schoonzuster bad gehad, was 't haar maar al te zeer gebleken, dat die schoonzuster niet gelukkig was. Jane wit 't, dat 't geluk des menschen niet bestaat in sterkte macht of rijkdom, maar dat, dc bron van gel uit in dun mensch zeiven moot zijn. Daarom was Jano, die veel in de wereld had ondervonden toch ver zoend met het leven, en (lat was ze steeds geweest, ook toen moeite en verdriet haar deel waren. Zc kunnen opengesteld worden voorde kieine 1. V. - Terwijl de sensatie over den gruwelijken moord, geplepgd door den boerenarbeider Pau- lisma, op den persoon van H Berghuis te Bergum, nog algemeen is, werden de bewoners er jl. Woensdagavond opnieuw treurig aan herinnerd, daar een knaap van 13 14 jaren zonder redenen een anderen jongen met een mes in de heup slak. De wonde is gelukkig niet gevaarlijk. Van de brochure van Gladstone //Over de Bulgaarschc giuweien en de Oostersche quaestie" zijn ondanks den betrekkelijken hoogen prijs (90 cent), in de eerste drie dagen na de verschijning niet minder dan 4(1 000 en lot heden 65 (JOU exemplaren verkocht. Bij Bi.om Or.rvTEusE te Culemborg, ver scheen hiervan een hollandsche vertaling Men meldt uit Vlissingen, dd, 25 Sept Heden werd door de loodsstoomboot, //Frans Naerebout", waarop zich twee rijksambtenaren bevonden, naar zee geleid en tot buiten de uiterton vergezeld het stoomschip "Holmrook" komende van Antwerpen, tot bovendek gela den met het beruchte uit Duitschland aange voerde afval van aniline, met bestemming dit artikel in zee over boord te werpen. Voor ieder blijft hel een raadsel, dat geen maatregelen genomen konden worden om dit te beletteu. daar de aanwezigheid van deze giftstof groot nadeel aan de zeevischvangst kan berokkenen, wanneer men slechts weet, dat volgens onderzoek van deskundigen, deze stof 21 pCt. arsenicum bevat. De geheele massa bestond uit 750 vaten. Een milicien te Grave, vroeger gestraft wegens het slapen op post en thans weder in dien toestand gevonden, heeft uit angst voor straf vermoedelijk een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn geweer en patroo ilasch achter latende, is hij gedeserteerdaan den kaut van een der vestinggrachten is zijn koppel gevon den. Zijn lijk is echter nog niet ontdekt, Eeu huisvader te Stadskanaal werd ver blijd met de geboorte van drielingen. Toen de laatste geboren was, had de eerste den ouder dom bereikt van 4 dagen. Eerst na de geboorte der laatste had hij de kinderen aangegeven aan 't bestuur: maar men had hem reeds aange klaagd bij den officier, dat hij de geboorte van zijn kind (het eerste) niet binnen 2-maal 24 uren had aangpgeven. De officier was echter zoo verstandig van dit zeer' exceptioneele gevi geen notitie te nemen en moet, zegt men, teruggeschreven hehben «-dat met het den driewerf gezegende» vader ditmaal moge ver geven onder belofte van beterschap." Sedert eenige,n tijd miste de pachter van een sociëteit te Assen telkens flesschen met drankensigaren, speelkaarten enz., uit het buffet. Het is gebleken, dat een milicien i:i de nabijheid op post, zich Zaterdagnacht aan zoo- danignn diefstal schuldig maakte. De voordeur van de sociëteit klemde en kon dus niet ge- Jotcn worden, zoodat hij dadelijk in de ves tibule kon komen. Vervolgens stak hij de bajonet van zijn geweer in het slot van eeu binnendeur, die altijd gesloten is en waaruit de kruk was genomen. Hierdoor verschafte hij zich toegang tot het lokaal en het buffet, uit elk laatste hij drie flesschen drank en eenige spellen kaarten heeft genomen. Toen de pa- troelje om 6 uur kwam om hem af te lossen, vond zij hem dronken op zijn post en wel in die male, dat de gevolgen eenige oogenblikken later in het wachthuis niet uitbleven. Hij is dadelijk met 14 dagen provoost gestraft en zal nu ook nog voor den burgerlijken rechter terecht staan. Uit Zutphen meldt men d.d. 26 Sept. Heden morgen vond de wegwachter bij den Kaatsten Stuiver, even buiten deze gemeente, een man zetr verminkt op den spoorweg lig- 11 et hoofd was totaal verbrijzeld en een arm was hem van het lichaam geredendie men ongeveer zes meter verder vond 1'ggen. Naar alle waarschijnlijkheid moet hier aan zelf moord gedacht worden. Tot heden is de per soon nog niet bekend; trouwens hij is enkel aan zijn kleederen te kennen. Hij was ge kleed in grijze paletot, met dito broek en fijne korte laarsjps. Op onderscheiden plaatsen van ons land is Zondagavond tegen 7 een luchtverschijn- el waargenomen. De donkere wolken, welke zich reeds den geheelen namiddag hadden ver toond, werden in het Westen plotseling ver- hroken door een zeer helder licht, dat met snel heid het luchtruim doorkliefde en daarna uit eenspatte. De wijze, waarop dit geschiedde, kan inen niet beter vergelijken dan bij het nederdalen van een vuurpijl; het verschijnsel werd voorafgegaan door het verspreiden van een sterk electrisch licht, dat volgens de N. Rolt. Ct." hoogstens twee seconden, naar inlich tingen uit 's Hage voor zooveel het verschijn sel aldaar werd waargenomenbijni kwartier heeft aangehouden. In den dampkring vertoonde zich nog zes minuten later een licht- roode streep, die in hreeder heldcr-wit uilliep slechts op twee plaatsen gebroken en bij het roode gedeelte nagenoeg spiraalvormig. Blijkens een bij het depart. van kolo niën ontvangen telegram van den gouv-gen. van Ned.-Indie, heeft de generaal-majoor Wig- gers van Kerchem den 17 dezer het navol gende uit Aljeh btricht: Den 11 Sept. werden de versterkingen van Tonga en Lamnjong voltooid. Bij de opneming en verkenning van hel terrein sneuvelde 1 min dere en werden dc 2e luit. de Neve en 8 min dere militairen gewond, Den 12 werd opgerukt naar Kamara. De vijand werd uit zijne linie van versterkingen ten oosten der Koeroeng-Tjoet verdreven; ge voelige verliezen werden hem toegebracht; 13 stukken geschut (waaronder den van 30 en twee van 12 pond) werden door onze troepen vernageld. Door de lagune ten oosten van Ka mara werd Passar Koeroeng-Tjoet aan het uileinde van den weg vau Njablang, bereikt, alwaar het bivak opgeslagen en de gemeenschap over de Koeroeng Tjoet tot stand gebracht werd. Aan onze zijde sneuvelden dien dag 2 mindere militairen en werden er 17 gewond. De gezondheidstoestand der ageerende troe pen was goed, hun geest uitmuntend. Er viel zeer veel regen. - Aan het strand te Humstanton is dezer u een flesch aangespoeld, welke den vol genden brief bevatte: 28 Juni 1876. De Mary Jane, Hamburg. Alles is verloren Een vaarwel aan alle vrienden, inzonderheid aan Alice. mijne geliefde. Zegt haar, dat ik haar tot het laatst toe getrouw ben gebleven. Vergeet mij niet. Hoewel zinkend, denk ik aan u. Vaarwel, dierbaarste. W. F. J De groeten aan allen. Wij zinken; ik heb geen tijd meer. Sedert zeven jaar was men bezig een bevaarbaren weg voor groote stoomschepen te maken van Kong Island Sound naar de haven van New-York. Daartoe moest men verschil lende rotsen laten springen. Maandag jl. werd de laatste //Hellgate" genaamd, door mid del van 50 000 kilogram dynamiet vernietigd, die ineti door electriesche batterijen deed ont ploffen. Een groote kolom water werd 50 voet hoog opgedreven. De ontploffing werd op 10 m;jlen afstands gehoord en tc New-York werd als het. ware een kleine aardbeving gevoeld. Meer dan 25 000 personen waren op verschil lende ponten getuigen van het experimenter hadden geen ongelukken plaats. Te Brussel zal de proef genomen worden met de aanstelling van een controleur der ge meentescholen. Deze nieuwe ambtenaar moet gelijks de namen der afwezige leerlingen op nemen en naar hun woningen gaan oui naar de oorzaak der afwezigheid onderzoek te doen. Ook is hij belast met de opsporing van kinde ren, die volstrekt geen onderwijs ontvangen. Ook daarbij wil men, uit gebrek aan een wet op den leerplicht, door zedelijke middelen het schoolverzuim trachten te bestrijden. luid dus met kalmte en bedaardheid iedere bitse ongemanierde behandeling van de familie ver dragen, wel wetende wat er dc oorzaken van waren Maar niet alleen luid ze met de volkomenste zelf behèerscliing alles verdragen, ze had door goedheid en vriendelijkheid getoond edeler gozindheden jegens ben te koesteren dan zij voor haar aan den dag legden, 't Is waar, de opvoeding die Jane genoten had, velschildo hemelsbreed van die, welke men Emma gaf De eerste was ontwikkeld en had bij een diep gevoel een grooten oerbiod voor't geweten, maar Emma beminde slechts zich zelve; ook uit de liefde voor hare kinderen sprak slechts hebzucht en ingenomenheid. »Dat doet me plezier, dat ge ons weer eens be zoekt Jane." Jane zag Emma vorscliend aan. Zou er dan weer eigenbelang in 't spel zijn? Nimmer was ze bij Ennua geweest of in ruime mate had ze bare weldaden aan de neefjes en nichtjes bewezen. nik lieb eenige presentjes voor de kinderen mee gebracht, zie eens Emma, boe vindt ge deze han gertjes? vroeg Jane. toen ze gezeten was en uit haar zak een doosje gekregen had. «Ze zijn wat klein, wat prullig, dunkt me." Jane beet zich op de lippen. «Dunkt u dat?" hernam ze. Ja, 't zijn nesten." »'L Spijt me, ik meende dat ze juist voor uw tweejarig dochtertje geschikt waren, maar nu zal ik ze maar meenemen." «Waartoe zou dat dienen Jane? Kinderen heb je niet en zeer waarschijnlijk zult ge r.immer 't voor recht smaken u moeder to hooren noemen." «Dat ben ik met je eens, zuster," zei Laurens van Dongen. Jane had wel willen schreien van verdriet, over die krenking, maar zij verkropte hare smart. «Nu ge die dingen toch meegenomen hebt kunt ge ze wel hier laten; ik zal ze trachten to ruilen voor beteren." «Neen Ehima, nu ze n niet aanstaan neem ik ze mede Als ge meent dat ik er geen weg mee weet dan vergist ge u. Ik wil u niet met nesten opschepen." De goede vrouw, die nog andere presentjes bij zich luid stond nu dadelijk op om te vertrekken. Dit had Emma niet verwachtinaar t geduld en de goedheid waren op te harden proef gesteld. Geheel ontdaan kwam ze te huis en borst in luid schreien uit. «Dat is al te erg" zei van Dongen, «voortaan gaat ge niet weer naar een van beiden toe. Ik zal nog dezen dag bij hen aanloopen en lnm zeggen, dat ze ons huis moeten vermijden." 11 i| voegde de daad bij 't woord en stapte een half uur later de deur uit naar zijne zuster, waar ook zijn broer nog tegenwoordig was. De ontmoeting tnsscben hen was niet bijzonder heusch, want Evert van Dongen werd met allerlei verwijtingön overladen. Zij hoopten hem daardoor tot. hunne belangen over te halen. Zijne zuster wilde hom zelfs de verplichting opleggen om zoo spoedig mogelijk een testament te maken, waarbij met uitzondering van eene lijfrente voor zijne gade, zijn gansche vermogen aan hen vermaakt werd. «Mijn testament is reeds gemaakt." sprak van Dongen, «en 't ware beter dat gij die zaak liet rusten." Nadat van Dongen vertrokken was, zei Emma: «Daar valt mij een goed idéc in." «Deel 't ons moe." «Wij zullen 't testament lichten." «Is dat mogelijk?" «De wet laat dit toe." »Ik raad dien stap af," sprak broeder Laurens. «Gij raadt dien at'?" «Dat doe ik." «Waarom?" «Ik ken Evert. Ik weet. dat hij 't ons zeer kwalijk zal nemen, indien hij 't te weten komt. «Gekheid." hernam Emma. «Ik ben er vóór." zei Lcrnans. «Nogmaals raad ik u aan. het niet te doen." «Hij b-'hoeft het immers niet te welen." «De notaris deelt hein die zaak stellig mee." «Gij zijt voor alles bevreesd, en dat heet ik kinderachtig" «Laffe vrees is 't niet, welke mij terughoud. In iodor geval, als gij er op staan blijft dan doe ik mee." «Top! morgen, zal de zaak geschieden," «Kont gij den notaris?" «Ja, want Evert heeft-nog met niemand zaken gedaan, dan met notaris Haerman." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1