Nienws- en Advertentieblad. 1876 Woensdag 4 October. j\i l()Oi Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. AIEUWSTIJLHNGEA hel meisje mei twee f.boorle-acten. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkan toren. Brieven franco. f 0.50 0 65 De prijs der Advf.rtextikn van 1-1 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. RAAD DER GEMEENTE TEXEL, op Vrijdag 6 October IS76, 's morgens 10 ure. punten van behandeling Ingekomen stukken. Vaststelling Begrooting dienst 1876. Aanbieding Begrooting Weeshuis. Idem Algemeen armbestuur. Verordening Rijden op de wegen. Idem Honden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 Oei. 1876. Aan alien die ter «lezer plaatse wenschen mede te werken tot bevordering van een goed doel en wie zal dat niet zal eerstdaags van wege het Departement Helder der Maat- schapppi] tot Nut van 't Algemeen een lijst wo.deii aangeboden ter inteeken ing voor slechts eene kleine jaarlijksche bijdrage. Het geldt hier il verdere uitbreiding en in standhouding van de Volksleesbibliotheek, het kosteloos verstrekken aan den werkenden stand, gedurende de w in ter maanden, van goede en nuttige lectuur De jaarlijksche uitgaven daarvoor zullen be dragen plus minus f 125Door het De partement wordt, behalve lokaalhuur, een sub sidie verstrekt van f 50 De bijdragen die gevraagd worden behoeven dus niet groot te zijn, als het aantal bijdragers maar des te aanzienlijker is Het moge in deze weergel den veel kleintjes maken een groot - Het nut dat door dergelijke leesinrichtingen aan tal van huigezinnen wordt bewezen, is niet twijfelachtig meer, ten eerste is het zeer bevor derlijk aan het gezellig huiselijk leven en wordt menigeen gedurende de lange winter-avonden voor verveling des duivels oorkussen gevrijwaard terwijl nog bovendien het geregeld voorlezen, ip. den huisclijkcn kring, van boeiende en detrelijke lectuur, een overwegenden invloed niloefend op de beschaving en ontwikkeling van het gehcele gezin. Het vertrek van het ramforenschip «Ko ning der Nederlanden*' uit het Noordzeekanaal naar hier is bepaald op heden middag 12 uur. Van hier zijn daarheen vertrokken Zr. Ms. stoomschepen «Scorpioen" en «Guinea" en de sleepbooten «Stad Amsterdam" en «Archi- médes", de beid»; eersten om te convoieren cn de twee laatstgenoemden om «de Koning" op sleeptouw tc nemen. Indien de tocht g.-lukt, heigeen bij het gunstige weder, tot op het oogenblik, wel te veronderstellen is, kunnen de schepen nog heden avond hier verwacht worden. Z. M. stoomschip «Adder," komman- dailt luitn. ter zee C. J Marinkelle, is over de Zuiderzee naar Amsterdam vertrokken, om aldaar buiten dienst te worden gesteld. Bij de Hers t. Evang. Euth. gemeente te ikhuizen is hetuavol geude drietal geformeerd G. Eimperg, te Medemblik, D. Snijder Jr, te Helder en 1'. van Wijk Jr, te Yeendam en W ildervank. Naar het zich laat aanzien zal, volgens liet «llbl.'\ de opening van het Noordzee- kanaal met l November kunnen plaats hebben. Enkele ondiepten moeten hij goed weder in Octoher nog worden wpggenomen Het «Hbl." zou de opening van 't Kanaal thans feestelijk willen vieren; te wachten met feestvieren tot dat hpt Kanaal geheel aan alle eischcn voldoet, zoj misschien wat al te lang duren. Voor eenigon tijd werd van Sloterdijk bericht, dat eenigo arbeiders op den spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem op zekeren dag een, misschien vreeselijk, onheil hadden voorkomen, door den machinist tijdig attent te maken, dat de trein zich op verkeerde rails bewoog Werd aan het slot van dat bericht gezegd, dat de oplettendheid van de arbeiders waardeering verdiende, thans kunnen wij inede- deelen, dat het van de zijde der directie aan die waardeering niet gein el heeft ontbroken. Terwijl de wisselwachter en de machinist er met een betrekkelijk geringe straf zijn afge komen, hehben de werklieden, die het gevaar ontdekten en waarschuwden, een gratificatie bekomen; vier van hen ieder ten bedrage van f 3 cn een, die met een rooden zakdoek //Onraad" geseind had, een geschenk van f 6. Ten gevolge van den hevigen wind is Zondagochtend te ongeveer vijf uur in het Oosterdok te Amsterdam omgeslagen het drie mastschip Willemina en Glara, kapt. R. P. Tjebbes, Het schip ligt plat op zijde en is vol water geloopen. Geen personen zijn er bij gekwetst of omgekomen. Blijkens een bij liet Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.- Generaal van Nederlandsch Indië, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den I8n dezer het navolgende uit Atjeli bericht: Van 13 tot 17 September waren de troepen bij Passar-Koeroeng-Tjoet bezig met het bou- en van bruggen, het maken van versterkingen en het openen van de gemeenschap met Lainprit. Een patrouille van 20 man onder bevel van den kapitein Nuysink is slaags geweest met den F E UI L L E T O N. IV1ARIANNE Novelle door J. K G. MULL E R. DERDE HOOFDSTUK. 6. de spijtige erfgenamen. Den volgenden (lag bevonden zich werkelijk Lo- mans cn Laurens van Dongen op het notariskantoor ter volvoering van hun besluit. Zij konden echter niet terstond geholpen worden, maar moesten ovor een paar «lagen terug komen. Toen kregen zij inzage, van het testament, waaruit hun bleek, dat, ingeval hun broeder kinderloos overleed, zij met diens gade de nalatenschap zouden «leelen. Liet hij éen of meer kinduren na dan ontving de familie niets. Zoo waren zo dan nu op de hoogte dor zaak, maar geen van allen was bevredigd, 't allerminst Emma, wier hebzucht niet kon gedoogen, dat Jane met haar gelijk werd gesteld. Zij meende in hare verblindheid dat haar goed recht en hare meerderheid boven hare zuster aan geen den minsten twijfel onderhevig was. »Gij zult ons genoegen doen onzen broeder den stap dien we deden niet over te brengen," zei Lcinans tot den heer Haermnu. «Goede vriend," antwoordde deze. «ieder moet durven uitkomen voor tietgeen hij doet. Dat ik vijand, die op de, vlucht gf-jaagil werd en 14 dooden achterliet. De genoemde kapitein werd, zwaar gewond, door den fiankeur Keukenbrink, hoewel deze zelf gewond was, buiten het ge vecht gedragen. Overigens werden nog 4 rnitid- re militairen gewond. Binnen Kotta Radja kwamen vepl koortsen en buikziekten en een enkel cholerageval voor. Bij de sgeerende troepen was de gezondheids toestand redelijk, de stemming uitmuntend. Voortdurend had men storm en hevigen regen. De Daily Telegraph meldt een zeer bijzon der geval van zelfmoord. Een pakjesdrager heeft namelijk in een vlaag ven dronkemans waanzin een geheele krant opgegeten en is daaraan gestorven. Welke krant zoo onver teerbaar was, wordt er niet bij gemeld. De heer Scott, die met zijn luchtschip over het kanaal zou vliegen, heeft zich be dacht; hij is met zijn machine dood bedaard naar Ouitschland scheep gegaan, omdat hij, zooals hij zegt, aan von Bisinarck beloofd heeft, zijn eerste vliegproef in diens tegen woordigheid te doen. «Eloyds Weekly Bondon News" meldt het volgende voorval. Dr Hardwicke hield in de vorige week een lijkschouwing over een jongeling van 20 jaren. De gestorvene was bezitter van een paard en cab. 's Morgens verliet de jonge Scott gezond en wel zijne woning en men vermoedde dat hij een rijtoer maakte, daar hij naar de stal was gegaan. Des middags kwam een vriend vau Scott toevallig in den stal en merkte op dat het paard zulke vreemde bewegingen maakte. Hij dacht, dat het beest dorst had en hield het een emmer water voor, maar het paard weigerde te drinken, het hinnikte en deed blijkbaar moeite de aandacht van dc-n jongen man te vestigen op een deur aan het einde van den stal. Deze begreep het aanvankelijk niet, bood het paard nogmaals water, haver en hooi aan, doch vergeefs; meermalen bracht hij zijn kop tegen 't gelaat v.in den vriend en krabde met zijn voorpoot in de richting van d* deur Eindelijk ging Summond naar de deur, opende die, en vlak daarvoor lag de jonge Scott dood Hij was waarschijnlijk door een toeval getroffen, daar hij er aan onderhevig was Het paard had waarschijnlijk den val gehoord en begrepen dat zijn meester een onge luk was overkomen. De «Echo du Nord" vermeld een mfrk waardig geval van een slaapwandelaarster. Een jonge boerenmeid, uit den omtrek van Mar- chiennes, dienstbode van den heer D. staat uwen maatregel aan mijn vriend en principaal meedeel, is mijne zaak. Ik zal daarover nadenken. Ik heb geen tijd op 't oogonblik en houd mij verder bij u aanbevolen." De beide boeren begrepen de beleefde aanwijzing, dat ze konden vertrekken en maakten rechtsomkeert. Evcrt van Dongen was door zijnen vriend Heer man vooraf reeds op de hoogte gebracht. «Nu dan," zei van Dongen. «wij zullen wachten tot ze hunne nieuwsgierigheid bevredigd hebben en dan verander ik 't. testament geheel ten voordeele mijner gade." «Och. van Dongen! doe dat niet. Vooreerst zijt gc thans zoo gezond als de beste. Wie weet of ik niet veol vroeger sterf dan gij. Bovendien, wat zal ik met u gansche vermogen doen, zoo 't al eens gebeurde dat ik u overleefde Gij zoudt er mij een genoegen mee doen, uwe familie niet te onterven." «Ik heb respect voor uwe onbaatzuchtigheid, beste en wat uw eerste argument belangt, ik moet op alle.' rekenen, ook op hetgeen kan gebeuren- Geschiedt dit niet, dan is er niets verloren. Bovendien wil ik mijn broeder en mijn zuster straffen. Spreek dus over die zaak vorder niet. Eene gebeurtenis zou mij echter buitengemeen verheugen." «Wat bedoelt gij «Hoe dankbaar zou ik zijn, indien we ons in de geboorte van een kind mochten verblijden." »Ik zou 't nog al aanlig gevonden hebben, indien Verheul ons zijn dochtertje had willen afstaan." o't Spijt me, dat zijne vrouw er niet toe beslui ten kon. «Wat zoudt ge cr van zeggen, indien ik dc gou den hangertjes eens naar Rotterdam zond, als een cadeautje voor dio kleine krullekop?" «Waarlijk goed bedacht. Doe 't dan maar ter iedereu nacht op hetzelfde uur op, maakt het vuur aan, maakt de koffie gereed, dekt de tafel evenals voor een maaltijd, met lepels, vorken, enz., en gaat dan weer naar bed. Een uur later staat zij andermaal op, zorgt voor de boerderj, neemt de tafel af en zet alles weer op zijn plaats. Dan neemt zij een bezem, veegt de. geheele benedenverdieping aan en stoft de meubelen af. Te 5 uren zoekt zij haar leger stee weer op en slaapt tot zes, op welk uur het geheele gezin verrijst. Dit heeft zij nu reeds 14 dagen achtereen gedaan. De landbouwers in Amerika hebben een helper gevonden in het dooden van de aardap pelkevers en wel in de pauw. Deze verte«-rt, indien hij in een aardappelveld aan zich zeiven wordt overgelaten, ontzettende hoeveelheden van den kever. Mr David Metz, in Whitemarsh township, die verleden jaar de voorkeur van de pauwen voor het eten van aardappelkevers waarnam, heeft zich nu drie zulke vogels aan geschaft. een haan en twee hennen en dezen houden thans zijn aardappelen geheel vrij van deze insecten De pauwen loopen des daags ijf of zesmaal door het veld en vreten tel kens groote hoeveelheden van deze insecten. Mr. Metz zegt, dat op zijn veld geen kevers meer te zien zijn, terwijl zijne, buren die geen pauwen bezitten, bijna geen raad weten, zoo ol als hunne aardappelplanten met kever9 bedekt zijn De weduwe van den heer Morris, gewezen kassier van de North-Western Bank te Eiver- pool, wier geestvermogens sedert den dood van haar man, een jaar geleden, gekrenkt schenen, heeft door revolverschoten twee liarer dochters, II en 13 jaar oud. vermoord; zij heeft daarop getracht, op dezelfde wijze twee harer andere jonge kindt-ien te dooden en eindelijk zich zelve een kogel door het hoofd gejaagd, ten gevolge waarvan zij in hopeloozen toestand verkeert. Niet onbelangrijk is het na te gaan wat in Frankrijk reeds sedert de vroegste tijden beproefd is tot beteugeling der dronkenschap De eerste verordeningen tegen dronkenschap dagteekenen van de 13de eeuw. De wijnver- koopers of tappers mochten toen in hun woning gelag zetten of verkoopen, maar het verlangde geestrijke vocht mopst door een gat in de deur worden toegereikt. In 1370 verbood de prtwot van Parijs aan de ambachtslieden, op de werk dagen de tapperijen te bezoeken, en zij die hen tapten werden zwaar gestraft. Hierbij verdient echter opmerking, dat destijds de wijn publiek op straat verkocht werd, zooils thans te Parijs de limonade, de coco, enz. In 1560 en 1570 verschenen ordonnantiën waarbij het aan alle personen, die gehuwd wa ren en een huishouding hadden, verboden werd in tapperijen te gaan drinken en eten. Onder Frans I en Karei IX ging het daaren tegen heel anders toe en werd hetgeen vroeger verboden was, gebruik. De Koning zelf ging dikwijls met zijne hpvelingen in du herbergen bij den Pré-a ux-Cleres gelegen, zich ver- verschen en te goed doen Zoo ook onder Bodewijk XIV en XV was het gebruik het middag- e i avondmaal in her bergen te gaan gebruiken. Het behoorde zelf tot den b o n-1 o n Onder Bodewijk XVI kwam hierin verbe tering en de oude wijnhuizen, tooneel van zoo veel ongebondenheid en onzedelijkheid maakten van lieverlede plaats voor de koffiehuizen en restauratiën, meer op den tegenwoordigen voet. In 1724, 1727, 1776 en 1791 verschenen er evenwel weder ordonnantiën, die bewijzen, dat het oude kwaad toch ook nog, en wel niet in geringe mate, moet bestaan hebben waut er werd verboden de wijnhuizen des nachts en gpdurende de uren der godsdienstoefeningen te bezoeken; voorts werd gelast dat zij des avonds te S uren gesloten moesten worden in den winter en bij den zomer niet later dan tot 10 uren mochten geopend blijven Deze verordeningen werden echter even slecht opgevolgd als gehandhaafd. Dit was ook het geval met de wet van 1819, bij het uitbreken van den jongsten oorlog weder van kracht ver klaard, en waarbij bevolen werd, dat alle kroegen, koffiehuizen, estaminets, biljartlokalen, herber gen buiten de stad, en alle soortgelijke plaatsen, des avonds te 11 uren gesloten moesten worden. Nog tegenwoordig mag hiervan niet dan hij speciale vergunning worden afgeweken de minste inbreuk daarop kan onmiddelijke in trekking tengevolge hebben. Zij wordt ge geven, om geopend te blijven tot 12}- of 1 uur na middernacht; soms ook voor den ge- heelen nacht. In groote steden schijnt finale en absolute sluiting van publieke plaatsen voor of uiterlijk tegen middernacht niet wel uit voerbaar te zijn. Onder de vermakelijkheden te Bayreoth, bekleedden de diefstallen een groote plaats. Den dag van aankomst des Duitschen Keizers, werd voor eene waarde van IS 0U0 mark ge rold en gestolen. Het schijnt dus dat het Beiersche landstadje nog door anderen dan door muziekvrienden werd bezocht, of dat onder de muziekvrienden zich een aantal personen be vonden, die gaarne een souvenir meenamen. stond, maar voeg er nog het een en ander bij en vergeet bovenal niet eenige versnaperingen in tc pakken." «Schrijft gij dan een brief er hij, van Dongen?" «Gaarne." Ieder had nu zijne tank en bij deze verstandige verdeeling van den arbeid was men spoedig klaar en om geen tijd te verliezen inoest de kruier het terstond naar 't goederen-kantoor van den spoorweg bezorgen. Den ganschon dag, en zelfs nog den volgenden, hadden ze er plezier van dat ze zulk een heerlijken inval gekregen hadden. En toen 't pakje bij Ver heul op tafel geopend was en de kinderen met nieuwsgierige hoopvolle blikken de halzen uitrekten om toch maar alles goed te zien, toen zegende de blijde moeder de vriendelijke gevers in haar hart en een dankbare traan ontwelde hare oogon. «AI te veel goedheid van die brave lieden. Zij kunnen maar niet vergeten dat we hen hielpen en bijstonden in hun ongeluk. Waarlijk! zij maken het te erg." «Laat die goede menschen den aandrang huns harten volgen, dat wekt iets goeds bij ons en geeft hun blijdschap, want wel te doen is zaligheid." «Zie eens lansje," riep vrouw Verheul, «zie eens lieve, dat is voor jou van die rijke dame.. O, hoe fraai Ieder der kinderen moest "t keurige, smaakvolle presentje eens eventjes in de handen hebben, maar ook ieder was evenzeer opgetogen. Zulk een blijde dag had men in lang bij den schrijnwerker niet ge had. Dc kinderen droomden zelfs "s nachts van t moois en 't lekkers, dat de rijke tante gezonden had. «Kijk, vrouw zei Verheul ik zou waarlijk jaloerscli op die goede menschen kunnen worden. Wat is wèl te kunnen en tc willen doen toch een zegen. In dit opzicht genieten dc rijken toch een onbe schrijfelijk voorrecht boven de armen." Terwijl er nu zulk een ware vreugde in 't gezin van den armen schrijnwerker heerschte en de ouders met welgevallen de slapende kinderen gade sloegen op wier onschuldige gezichtjes een glans van vergenoegen lag uitgedrukt cn nu en dan een blijde glimlach zichtbaar werd, zat Emma van Don gen ook in hare kamer aan hare eigene gedachten overgegeven. Ook zij sloeg tusschcnbeiden een blik op hare slapende kinderen. De scherpe lijnen op 't "gelaat der kleinen gaven-eene treffende over eenkomst met 't gelaat der moeder te kennen. De groote omgebogen neus ontsierde bepaald Emma's scherpe tronie. Zij was alleen in de kamer, want zelden bleef haar man 's avonds bij haar te huis. Nimmer kon 't haar van 't hart haren man een' genoegelijken avond tc bezorgen. Geen vriend van Lemnns mocht mee genieter, als er eens iets extra's was. »'t Is hier geen logementwaar men gasten op na houdt. Als we daar mee beginnen, dan kunnen we vrienden genoeg vinden." Een reden waarom de man zijn heil buitenshuis zocht, terwijl Emma gewoonlijk tot elf ure alleen zat. Dan kwam haar echtgenoot uit de sociëteit. Hoe onprettig 't haar meestal ook viel zoo te moeten wachten, thans was ze blijde niet gehinderd te worden in haren ge- dachtenloop. «Sluimer maar voort, kinderen!" sprak ze half luid, «ik zal voor u waken. Wil uw oom n bcna- deelen. ik zal tt beschermen en voor uwe belangen strijdenIk Ja, dat zal ikzoo waarachtig ik leef!" Eene koude rilling voer haar door leden, ze keek de kamer angstvallig rondalsof ze vreesde door iemand gehoord te wordenofschoon zo er van overtuigd was dat niemand buiten haar zich in 't vertrek bevond. De koude rilling van straks maakte evenwel spoedig plaats voor eene koortsachtige hitte en gejaagdheid, 't Was of hare oogen uitgebrand werden, zulk eene gloeiing gevoelde zij. «Bij GodJane, gij hebt 't gewaagd u tusschen mijn broeder cn mij te stellen daarvoor zult gij zwaar moeter. boetenMaar als 't huwelijk eens niet met kinderen word gezegend?" Zij bedacht zich een oogenblik. «Als dat 't geval waredan was er nog tijd maar hoe 't ook moet gaandie erfenis zal Jane niet ten deel vallen. Ik ben zuster en zij ja, zijne vrouw, doch wie weet welke listen zij heeft aan gewend om zijne vrouw te worden. En dan die schijn heilige notarishij zal alles overbrengen. Laat hij echter zijnen gang gaan. Ze zullen allen onder vinden dat ik niet met me laat spotten en mijne wraak grenzeloos is. Dwazen die ze zijnGij moogt 't ergste vreczen ligstig schepsel Emma was zich zelve niet meer meester. De démon der hebzucht had hflar geketenden stamp voetend van toorn stond ze daar, terwijl hare hel- sche schaterlach de kinderen deed ontwaken. «Moeder!" riep er een. •Slaap kind.antwoordde Emma. «moeder waakt. Jaik waak besloot ze met een veelbeduidende blik. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1