lieows- en Advertentieblad. Zaterdag 14 October. M 1607. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. (UITJES. Zitting Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advertentiën van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. op Dinsdag 10 Oetober 1S70. Voorzitter de beer Mr. K. J. ,C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de beer L. Verhey. Tegenwoordig 15 ledon. Afwezig met kennisgeving de heeren Werendlijn Smit, de Lange en Maalsteed. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. 1.) Eindverslag ondersoek begrooting der gemeente van het Burgerl. Armbestuur, van het Algem. Weeshuis en de Dienstdoende Schutterij. Door den Voorzitter wordt aan den heer Braaksma bet woord gegeven, die a's algemeen rapporteur mededeelt, dat do hoeren Hugenholtz en van der Meulen verhinderd zijn geworden om aan het on derzoek deel te nemen; dat tot rapporteurs der af- deelingen zijn benoemd de heeren Maalsteed, Giltjcs en Braaksma. die zich in commissie hebben ge steld- met Burgemeester en Wethouders en van gedachten gewisselddat in al do afdeelingen de begrooting met zorg is behandeld, hetwelk tot geene aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, dat na kennisneming van liet verzoek van den heer Dekker de commissie voorstelt de verhooging der post: subsidién aan bijzondere scholen too te staan. Ten slotte stelt de commissie voor de gemeentobegroo- ting goed te keuren. Door hetzelfde lid wordt rapport uitgebracht aangaande de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, het Algem. Weeshuis en de dd. Schutterij, waaruit blijkt, dat alleen, bedenkingen zijn gemaak' tegen een enkele post der begrooting Sr'.(\erij cr wel betreffende de toelage aan de vier hcornbla-j zers, waarvoor is uitgetrokken de som van f 208| stelt voor de post op f 160 te brengen en behou-1 dens dezo wijziging ook die begrooting vast te stellen. Do Voorzitter bedankt den heer Braaksma voor het uitgebrachte rapport en verzoekt den Secre taris de begrooting aan de vergadering hoofdstuks- gewijze voor te lezen. Bij hoofdstuk III der ontvangsten, afdecling III (Eigen plaatselijke belastingen) deelt de Voorzitter inede, dat dc posten: belasting op het gedistilleerd, de likeuren en gemaal op de begrooting zijn ge bracht in afwachting dat in den loop van dit jaar een speciale wet tot goedkeuring daarvan door de hooge regeering zal worden aangenomen. Bij hoofdstuk IV der uitgaven, Kosten van het onderwijs.) wordt hij dc post: subsiuien aan bijzon dere scholen, die post door den Voorzitter nader toegelicht, als strekkende de verhooging van dien post met f300 tot vermeerdering met dat bedrag van de jaarlijksche subsidie aan de school van den heer Dekker en wel op later te bepalen voorwaarden. De heer van Veen vraagt of onder dia voorwaar den ook begrepen is dat de te verleenen verhoogde subsidie tijdelijk (voor een zeker aantal jaren) is. Op de mededccling van den Voorzitter dat daar voor 5 jaren zou worden bepaald, zegt do heer van Veen dat die termijn hem wat lang voor komt, omdat men niet zeker is van een goed succes, wanneer er door slechts weinige kinderen meer van bedoeld onderwijs gebruik wordt gemaakt, zouden dc resultaten niet goëvenredigd zijn aan de meer dere kosten. Hij wenschte daarom tot proefneming de termijn op 3 jaren te stellen. Op voorstel van den Voorzitter vereenigt de vergadering zich daar mede. Na de verdere lezing wordt de begrooting in stemming gebracht en met algemeene stemmen besloten tot de vaststelling als volgt: Voor do Gemeente lot een bedrag van f -182088.44 het Burg. Armb. 9650. Alg. Weesh.15772.62 de dd. Schutterij1650. 2.) Concessie voor het houden der Bank van Leening. Op voorstel van den Voorzitter, die bij deze ge legenheid hulde brengt aan de ordelijke admistratie cn het beheer van den tegenwoordige concessiona ris, wordt de machtiging verleend om verlenging der concessie aan te vragen. 3.) Medededeeling van ingekomen stukken. u. Missive van den Commissaris des Koning waarhij wordt medegedeeld dat de heeren Aberson, de Lange en Jelgersma zijn herbenoemd als zetters der rijks belastingen voor deze gemconte. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Missive van het korps officieren der dd. schut terij, mot dankbetuiging voor de toegestane subsidie voor liet muziekkorps, zal aan het verlangen om meerdere publieke uitvoeringen te geven worden voldaan, te beginnen met het- aanstaande voorjaar. Wordt tevens het wenschelijke aangetoond, om op een der pleinen een muziektent op to richten. De Voorzitter ziet bezwaar om een vaste muziek tent op tc richten, doch is niet ongenegen om eenigszins aan het verlangen te gemoetjte komen. Op voorstel van den Voorzitter wordt B. en W. daartoe gemachtigd. c. Dat bij het bezoek van den Commissaris des Konings in deze gemeente dc Voorzitter de belan gen van deze gemeente vooral ten opzichte van liet belastingstelsel aan Z.Exc. heeft aanbevolen. d. Dat ten opzichte van de gevraagde verlichting in do Keizerstraat, dc Gemeente-Bouwmeester last is gegeven om met de directie der gasfabriek te zorgen dat de pijpen direct gelogd en de lantaarns geplaatst worden, om met de verlichting te kunnen aanvangen zoodra de geconditionneerde voetpaden gereed zijn. Niemand verder het woord verlangende wordt dc vergadering gesloten. De totalen der verschillende hoofdstukken van de gomeente-hegrooting zijn thans vastgesteld als volgt inkomsten: L Ontvangsten wegens vroegere dienstenf 18 642 09 II. Inkomsten v. gemeente-eigen dommen en bezittingen 562 50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen161 928 85 IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. 935 V. Buitengewone ontvangsten 20 in verhand staande instellingen VIII. Renten en aflossingen. n IX. Pensioenen en wachtgelden. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdst. behoorende Buitengewone uitgaven, van al lerlei aard Onvoorziene uitgaven i Totaal f 182 088 44 FEUILLETON. MARIANNE of het meisje met twee geboorte-aden. Novelle door J. K. G. MULLER. VIERDE HOOFDSTUK. 9. een onschuldig slachtoffer. Veertien dagen waren er verloopen sedert de avond, waarop Emma een vast plan had beraamd. Jane moest vergiftigd worden met belladonna. Han- na, de weeze. moest hare handlangster zijn. Weten mocht ze echter niets van do zaak, want dat kon gevaarlijk worden. 't Was Dinsdagavond en Emma zat weer alleen, «Waar kan Hanna blijven?" dacht ze. De voor gaande week is ze er ook niet geweest. Zouden ze er achter gekomen zijn, dat ze hier komt?" Op 't zelfde oogenhlik werd er echter gescheld, 't Was Hanna. «Zoo mijn kind, waar zijt ge zoo lang gebleven?' »Ik ben dc vorige week niet uit geweest." «En is mijn broeder wel «O ja mevrouwMijnheer is op reis doch komt morgen weer terug." uitgaven I. Kosten van het huishoudelijk bostuuri3 415 II. Kosten van invordering der Plaatselijke Belastingen en te ruggave des wegens-11 065 III. Kosten van onderhoud van ge meente-eigendommen cn des wegens verschuldigde lasten 22 037 Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer. 27 984 Kosten der plaatselijke gezond- hcidspolitie-120 Kosten voor liet onderwijs 45 663 Kosten van het Armwezen mits gaders subsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede IV. »Dan is 't nu 't geschikste tijdstip," dacht Emma. «Weet ge ook waarheen?" «Neen, mevrouw." Emma peinsde op een middel om haar doel thans te bereiken. De gelegenheid zou haar echter gun stig "zijn. Hanna zette, een flesebje met medicijnen op de tafel bevreesd als zij wasdat "t in haren zak zou breken. Emma richtte haar oog op het briefje voor de gebruiksaanwijzing. Haar oog vonkeldetoen ze las: «Mevrouw van Dongen." Ze had in de haast echter misgelezen en niet gezien, dat cr nog een kleine d en v voor de andere woorden stond. De apotheker, die het briefje schreef had de woordendienstbode van hij verkorting er opgezet. Hanna toch, die dc laatste dagen aan binnen- koortsen leedhad tot herstelling daarvan van den dokter een recept ontvangen, hetwelk zij op kosten liarer mevrouw bij den apotheker mocht laten ge reedmaken. Terstond had Emma nu haar besluit genomen en om geen erg te krijgen sprak zij: «Plaats dat fleschje zoolang voor den schoorsteen 't mocht anders eens breken." «Ogeen nood. mevrouw," «Men kan nooit weten." «Nu, 't hindert ook niet," hornam Hannater wijl ze t fleschje op den schoorsteenrand plaatste. Eenige oogenblikken later zei Emmaals viel liaar plotseling een zaak in: 30400 4 500 2 231 22 010 2003 44 182 088 44 Helder, 13 Oct. 1876. De divisie bestemd geweest tot oefening in de wateren van Cura^aoonder bevel van den kapitein ter zee W. C. Klis en bestaande Zr. Ms. schroefstoomschepen "Zilveren Kruis," «Leeuwarden" en "Prinses Maria," is in den namiddag van den 11 n dezer in Ne derland teruggekeerd. De beide eerstgenoemde schepen zijn alhier en laatstgenoemd schip is te Brouwershaven binnengevallen. Wanneer koopvaardij schepen in parti culiere dokken gpen plaats konden vinden of door zware averij niet verder konden gaan werden zij tot dusver in 's Rijks marine- dokken alhier en te Hellevoetsluis geduld Onlangs echter is de oprichting van een par ticulier droogdok alhier afgestuit op de vrees, dat de koopvaardij schepen dan toch in de marine-dokken zouden worden toegelaten. Op grond hiervan heeft nu de minister van rine o.a. aan de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, medegedeeld dat het onherroepe lijk voornemen bestaat om de marine-dokken nog slechts in geval van nood ter beschikking van de koopvaardijvloot te stellen, in afwach ting dat het tot de oprichting van een parti culier dok kome, alhier of te Amsterdam, ter wijl met 31 Dec. 1878 de marine-dokken in elk geval voor koopvaardijschepen gesloten zullen zijn. De Kamer bovengenoemd heeft besloten den minister te antwoorden dat zij tegen het voornemen geen bezwaar heeftin het vertrouwen dat de termijn zoo noodig wel zal worden verlengd, wanneer intussefcen door particulieren de hand aan het werk is geslagen. Men schrijft ons van Texel het volgende: Alhier heeft zich een Commissie gevormd tot oprichting eener algemeene Bewaarschool bestaande uit IIH. J. R. G. Coninc-k Westenberg, T. M. Zijm, G. J. van Kerkwijk, II. Kruseen C. Keijser Pz. Wij hopen hartelijk dat genoemde heeren hunne pogingen met gunstigen uitslag bekroond en daartoe van de zijde der Burgerij krachtige medewerking mogen ondervinden, opdat hierdoor in eene sints jaren bestaande dringende behoef te worde voorzien. Uit Velsen wordt van 9 Oct. aan de iV. R. CL gemeld: Een treurig ongeluk had heden avond alhier aan dc zeehoofden van 't Noordzeekanaal plaats. Drie stoomzandpom- peu waren nog buiten de hoofden in zee. Om den hevigeu storm wilde men ze naar binnen slepen, waartoe sleepbooten naar buiten waren gegaan; door de hooge zeeën mislukten echter die pogingeD, daar de trossen als glas afknapten en de ankers der vaartuigen, waarop de pom pen zich bevondenniet hielden. Een dier vaartuigen werd op 't strand geworpen en door de hevige branding spoedig uit elkaar gesla gen. Met veel moeite gelukte het de opva renden te redden. De tweede zandpomp dreef tegen 't Noorderhoofd aan bekwam daardoor veel averij, maar de manschappen konden zich op 't hoofd bergen. De reddingboot met 12 man ging op de derde af, om een lijn aan te brengen, waarmede de stoompomp naar binnen gesleept kon worden, maar bad het ongeluk onder de boeg van het stampende vaartuig te komen en daardoor omgeworpen te worden. Drie der opvarenden verdwenen in de diepte en vonden hun graf in de golven; aan de negen anderen gelukte het de boot weder overeind te krijgen en zich te redden evenals aan de opvarenden van de zandpomp, die op het strand werd geworpen en ook wel verloren zal zijn. Groote bewijzen van moed en opoffering wer den ook hier weder gegeven vooral door Ze- gers, van Beverwijk, en Schippers, uit Velsen, die een lijn om 't lijf gebonden al zwem mende verscheidenen der in het water geraakten redden. Dinsdag voormiddag is de stoomboot "Amsterdam," van de Kon. Nederl. Stoom bootmaatschappij, met een diepgang van 3 me ter, met goed gevolg van Amsterdam door het Noordzeekananl vertrokken. Er schijnt dezer dagen in den Haag een bende chevaliers d'industrie, bestaande in eenige Franschen, Duitschers en Zwitsers, uiteenge stoven te zijn. Een paar leden zijn in handen der politie gevalien; zekere Friedrich Duritsch is in den Haag gepakt en naar Zwitserland vervoerd op verzoek van de politie aldaar. Een ander is door de Engelschc politie te Lon den opgespoord. De overige leden zijn met de Noorderzon vertrokkenonder hen moet zich bevinden de hoofdredacteur van een tot voor kort te Amsterdam verschenen Fransch blad, dat dan ook al met de handelspraktijken der bende in verband stond. Voor den han del met het buitenland is het een zegen dat de bende uiteengejaagd is. Eergisterennacht is te 's Hage overleden de heer jhr. A. Klerck, oud-secretaris bij het De partement van Marine. Te Eigenbergcn werd in de afgeloopen week uit den stal van een landbouwer een koe gestolen. De dader of daders, tot heden on bekend, hebben het dier naar een boschje on der Winterswijk vervoerden het daar geslacht. Toen zij het vleesch daarop voor zonsopgang iu laatstgenoemde plaats wilden binnensmok kelen schijnen zij onraad bespeurd te hebben en lieten hun buit achter. -- Een Fransche koopvaarder heeft op 300 mijlen afstand van het Peruaansche stadje Me- jillones schipbreuk geleden; de kapitein en de bemanning redden zich in de booten dreven tien dagen lang onder bittere ontberingen op den oceaan rond en waren eindelijk zoo ge lukkig het strand te bereiken. In de laatste dagen had men het dagelijksch rantsoen tot anderhalve beschuit per man moeten ver minderen. Naar men verneemtis het werk het maken van een haven voor Batavia, gegund aan de heeren II. Lee and Son te Tjonden, en J. C. van Hattum, te Sliedrecht. «Och Hanna, zooals ge weet is mijne dienstbode Dinsdagavond niet te huis, dan blijft ze weg tot den volgenden morgenzoudt ge even eene bood schap voor mij doen willen «Met veel genoegen." «Welnu, loop dan even de straat op en zicofdi kruier hier op den hoek nog in zijn pothuis zit. Is hij er niet meer kom dan maar terugdoch mocht hij er nog zijn verzoek hem dan hier te komen." «Goed mevrouw," zei Hanna die haastig ging om te toonen dat ze welwillend was. Emma van Dongen wist echter wel beter dat de kruier op dit uur niet meer present was. «Spoedig nu!" zei ze, terwijl ze 't doodend vocht uit de kast kreeg en den inhoud in de medicijnen overstortte. Ze had nog even tijd om 't kleine fleschje in een kopje, dat op de secretaire stond te brengen en 't mcdicijufleschje weer goed dicht te doen voor dat Hanna terug kwam. Het was zeker een geluk voor haar, dat er, be halve de chcnine, nog andere medicamenten in fleschje waren, die aan 't drankje een donkere kleur gavendewijl Hanna nu zeker niets zou merken evenmin als hare mevrouw. «llij was reeds vertrokkenmevrouw," sprak dc weeze, toen zij weer in de kamer kwam. «Dat spijt me," sprak Emma. «Kan ik u genoegen doen met even naar zijn huis te gaan?" «Dankje beste, ik zal maar wachten tot morgen RABBDNSCHE SPREUKEN. Werk .alsof gij altijd moest leven en leef alsof gij eiken dag zoudt kunnen sterven. Moet gij veel lijden, o mensch, zie dan de smart onder de oogen; zij zelve zal u troosten en u veel leeren bovendien. In ieder menschenhart licht de kiem waar uit heerlijk en schoon de godsdienst kan op wassen. liet geloof aan de werkelijkheid der zede lijke idealen maakt het diepste wezen van den godsdienst uit. '292ste Staats-Loterij. Ie klasse. 2o Trekking. Nos. 3917, 19008 en 20020 elk f 1000; No. 11588 f 400; Nos. 2990 en 14659 elk f 200; Nos. 7356, 11611 en 17759 elk f 100. 3e Trekking. No. 3282 f 2000: No. 13197 f 1500; No. 13631 f 1000; No. 19710 f 400No. 11686 f200; Nos. 2212, 8116, 8622, 12553 en 17586 elk f 100. 4c Trekking. No. 149 f 1500. Laatste Berichten. Bij de onweersbui hier jongstleden nacht waargenomen was de sterkste windstoot te 12 u. 50 m. 61 kilogram. De wind liep van middernacht tot 2 u. 30 ui., daarna van het O. door het Z. en W. naar het NW. t. W. en weer door het W., Z. en O. naar het NO. terug. De vloed 'a nachts te 12 u. en 32 m. was 0.52 M. boven volzee. De barometer gisteren avond 8 u. 757.3 in., heden voormiddag S u, 753 9 m. De temperatuur heden op den middag 66 gr. Fahrenheit. Ga nu, want 't wordt je tijd, anders mocht je eens knorren krijgen." Hanna spoedde zich naar huis endaar ze zich zeer vermoeid gevoelde begaf ze zich zoo gauw ze kon ter ruste. Eerst nam zo echter een eetle pel van haar medicament in. Toen legde ze haar hoofd achterover cn poogde te slapen, maar ze bleet wakker, wat ze ook deed. Ze ge\oe!de zich wat duizelig. Een uur had ze zoo reeds te bed gelegen toen ze weer opstondlicht ontstaknog eens nam en op een stoel bleef zitten aangezien de duizeligheid scheen toe tc nemen. sllé! wat ben ik koud," dacht Hanna»hoe licht in 't hoofd, cn wat schijnt 't bier donker. Ik loof dat dc medicijnen werken." 't Scheen ook dat ze dorst kreeg, want ze dronk een vol glas water ledig, ofschoon 't slikken haar moeilijk viel. Nog nam de duizeligheid toe. Eindelijk stond ze op en begon op vrolijken toon allerlei onzamenhangende taal te spreken, zoo luid als ze kon. Mevrouw van Dongen die met Hanna 'allee huis was, werd er zelfs wakker van cn hoorde met bevreemding hare dienstbode druk spreken. 7.ij richtte zich in haar ledikant overeind cn riep «Wat is er Hanna?" Hanna bleef doorpraten. Mevrouw stond op, nam het licht cn ging boven, naar Hanna's kamertje. «Wat deert u Hanna?" «Spoedig mevrouw, licht, want't is hier zoo donker!" «Maar Hanna, droomt ge Licht, mevrouw! Ik ben nu rijk genoeg, want die goede mevrouw beeft me geld gegeven. Hanna de wees, is rijk. Foei! wat is 't hier donker. Nu kunt ge immers de kostbaarhedendie hier op mijne kamer zijn, niet zien!" «Zc heeft een felle koorts en ijlt," dacht me vrouw van Dongen, «ik zal haar te bed brengen." «Ga te bed Hanna, gij zoudt nog zieker worden." «Zieker Neen ik wordt een rijke dame zoo rijk als uwe zuster, als mevrouw Lemans. Ziet gij dan niet dat ze me wenkt?" Mevrouw van Dongen begreep er niets van nu alleen te zijn met Hannadat beangstte haar wel iets. Maar hoe zon ze iemand krijgen in den nacht? Terwijl ze zoo eene wijle stond te peinseiischeen Hanna woedend te worden. In hoogst opgewonden taal, op ccn toon uitgegalmddie aan razernij deed denken, deed ze allerlei denkbeelden hooren over welke men zich verwonderen moest Plotseling" echter zonk zenaar "t scheen in diep gepeins. «Hannazei mevrouw op zachtcn toon. Hanna scheen niet tc hooren. «Hannariep ze nog eens. Vergeefsche moeite. Hanna hoorde niet. Zij hield het licht voor hare oogen. Hanna blikte niet cn scheen zelfs 't licht niet te zien. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1