Nieuws- en Advertentieblad. Een knappe Dienstbode Woensdag 25 October. M 1610. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES. Vergadering van den Raad NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN 125-jarige Echtvereeniging ia aaaaa a a aaaaai Een Dienstbode HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden /0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. der gemeente TEXEL Vbijdao 27 October 1876, 's morgens 10 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING Ingekomen stukken. Vaststelling Suppletoir Kohier Hoofdolijkon Omslag. Benoeming Hoofdonderwijzer. Ons geheel en al vereenigende met het deukbpeld en het doel dat in onderstaand schrij ven beoogd wordt, kunnen wij niet nalaten het een plaatsje te verlcenen aan het hoofd van ons blad. Redactie. Kar. Floralia hier tot stand komen, dan zul len wij ook in dat opzicht eene eereplaats in nemen, naast andere groote geineenteu van ons Vaderland. de commissie. In de commissie voor volksvoordrachten al hier is een plan ter sprake gebracht, om in deze gemeente iu het volgende jaar eene ten toonstelling tot stand te brengen van bloemen en planten, gekweekt door den arbeidenden stand, eene zoogenaamde "Floralia". Door die commissie met onverdeelde sym pathie besproken, als een uitnemend middel op haren weg, tot ontwikkeling en veredeling van den schoonheidszin bij den arbeidenden stand, mag dit plan voorzeker aanspraak maken op een gunstig onthaal bij Helders ingezetenen, die nimmer achter blijven, wanneer het geldt, onze gemeente voordeelig te doen uitkomen. In korte trekken bestaat het plan daarin, om tegen geringen prijs aan den arbeidenden stand in het voorjaar een zeker aantal bloemen en planten in potten, ter verdere kweeking en be handeling uit te ieiken, en daarvan in Sep tember eene tentoonstelling te honden, waarbij aan de best gekweekte verzamelingen prijzen en getuigschriften worden uitgereikt, alles op geluisterd door muziekuitvoeringen, enz., in een woord, een waar volksfeest. Eene wandeling door onze gemeente, waar men genoegzaam overal ontwaart, dat de edele liefhebberij voor bloemen hier in groote mate aanwezig is, schenkt reeds de overtuiging, dat men in deze geheel voor het volk en geheel in den geest van het volk zal werkzaam zijn. Laat Helder dan niet achter blijven, terwijl in andere gemeenten de Floralia's met schitterenden uitslag zijn gehouden geldelijke steun is onvermijdelijk noodig, om het plan te doen slagen hoe ruimer de middelen, des te meer zal het doel bereikt worden, om dit volksfeest in het leven te roepen. Mogen Helder's ingezetenen toonen, dat het volkswelzijn hen ter harte gaat, wanneer spoedig tot dit doel een beroep op hunnen finantiëelen steun zal worden gedaan. Helder, 24 Oct. 1876. Zaterdag namiddag stak een vlet van den wal, ter adsistentie van een binnenkomend schip. Met den gezagvoerder werd een over eenkomst gesloten, om het schip in de haven te brengen; twee der opvarenden gingen aan boord van het schip over, terwijl twee anderen de vlet bleven, langs de zijde van het schip. Een onvoorziene wending deed de vlet omslaan, waardoor de twee zich daarin bevindende per sonen te water geraakten en ongetwijfeld hun raf in de golven zouden hebben gevonden, ware hpt niet dat men van boord het ongeval had opgemerkt en oogenblikkelijk eenige lijnen over boord wierp, die gelukkig werden gegrepen eu alzoo twee menschenlevens werden behouden. De vlet met inventaris is verloren geraakt, waardoor een der opvarenden, wiens eigendom het was, zijn middel van bestaan heeft ver loren. - Zaterdag morgen is in het Molengat ge strand de Deensche schooner Jörgeti Ring,, kapt. Fisches, van Libau naar Schiedam, geladen met gerst. Een gedeelte der lading is geborgen. De equipage is des avonds door vletterlieden van hier met levensgevaar gered. Heden morgen heeft men het schip vlot en in de haven gebracht. Gisteren morgen had er op de hoogte van den Helder een aanzeiling plaats tusschen de Net), kof MargaretJiakapt B H. Kappen, van Ilernosand naar Harlingen en de Ned. schooner Hooite Wic/ier, kapt. Klazen, van Pe tersburg naar Amsterdam, beide met hout ge laden. Eerstgenoemde was onmiddelijk vol water, terwijl de Hooite Wicher half vol water liep. Beide schepen zijn zwaar beschadigd door de sleepbooteu Archimedes en Noordzee biu n en gesleept. Het schijnt dat het streven der directie van het muziekkorps der artillerie-schutterij al hier, is, de verschillende uitvoeringen meer en meer in degelijkheid en aesthetische waarde te doen toenemen. Het eerste winter-concert, dat, volgens programma, op Donderdag a. s. in het lokaal Musis Sacrum zal plaats hebben, belooft in alle opzichten een gcnotvollen muzikalen avond. Onze talentvolle plaatsgenooten, de hh. Jen M hebben voor dien avond de zatig-soli op zich genomen, terwijl de heer Egbers als viool-solist zal optreden. Het pro- FEUILLETON. MARIANNE OF Iiel meisje met twee ijeboorle-aclen. Novelle door J. K. G. MULLER. VIJFDE HOOFDSTUK. 42 de vermoedens. «Staan dc zaken aldus?" «Zij en mijn broeder hebben mijn testament ge licht, mijn vriend de notaris Haermanbij wien 't berustte, heeft mij dit medegedeeld." «God geve, dat mijn vermoeden ongegrond blijkt te zijn," zei Norman. «Maar gij hebt zoo even van eene omstandigheid gesproken, die ons op 't spoor kon brengen." «Juist. Uwe dienstbode. Manna, kwam zelve bij mij in de apotheek om de medicijnen gereed te laten maken. Gij. mevrouw, hadt haar een brielje mee gegeven, dat de medicijnen voor uwe rekening wa ren. Ik plaatste op het briefje voor de gebruiks aanwijzing kortheidshalve en ook omdat 't geene vergissing kon veroorzaken d. r. Mevrouw van Don gen. Die kleine d. als verkorting van dienstbode er die kleine v. als verkorting van van kan men ovei 't hoofd gezien hebben en zoo in de meening zijn geweest dat de medicijnen voor rainma is keurig samengesteld en belooft een genotrijken avond. Het stoomschip Comeet van de Konink lijke Nederlaadsche Stoomboot-Maatschappij, is Zaterdag middag ten halfeen uur van Amster dam met een diepgang van twee en vijftig decimeter, door het nieuwe kanaal naar Riga vertrokken en vras om vijf uur twintig minu ten in zee, bij een waterstand van zes en vijftig centimeter boven A P. - De voormalige botermarkt te Amsterdam i thans Rembrandsplein begint langzamerhand zijn voltooiing als square te naderen. Nadat voor geruimen tijd hier en daar grasperken zijn aangelegd, zijn daarin nu duizeuden bloem bollen in den grond gebracht en heeft men thans een aanvang gemaakt met het planten van booinen. Zooals men weet, wordt sints eenigen tijd de inademing van gas als een weldadig middel beschouwt ter bestrijding van de zoo gevreesde kinkhoest. Van wege de gemeente Brussel zal thans te Ilaeren een gas-etablis- sement tot dat doel worden opgericht. Voor pleizier uit Zondag morgen verliet een werkman, wonende in de Crispijnlaan te Amsterdam, zijne woning, om zich eens duch tig te arauseeren. Hij had zich daartoe prach tig in zwart laken gedoscht en was voorzien van gouden horloge, enz. In den woord, de man zag er uit, om door een ringetje te halen. Hij scheen zich dan ook bijzonder te amu seereu, daar hij Zondag niet te huis kwam. Maandag middag eindelijk ten 1 ure kwam hij op de schouders van een boezemvriend ge dragen naar huis, daar hij van pleizier niet loopen kon. Lakensche pak, horloge, alles was verdwenen, slechts een oud lor bedekte zijne naakte ledematen, daar zelfs zijn ondergoed verdwenen was. Beklagenswaardige vrouw, wie zulk een ex emplaar te huis wordt bezorgd. Uit Padang werd dezer dagen bericht, dat Inlandsche hoofden der westkust het verlies aan manschappen, door Atjeh, gedurende den oorlog geleden, op 40 000 schatten. Eene nieuwe wijze van verlichting maakt op dit oogenblik veel ophef; het is gas uit naphta vervaardigd. Merkwaardige proefnemin gen hebber, plaats gehad. Dc kosten zullen, naar het schijnt, viermaal minder bedragen dan die van het gewone gas. Zeer waarschijnlijk zal, daar het zuiden van Rusland zeer rijk is aan naphta, dit nie.awe product weldra al gemeen gebruikt en zeer belangrijk in den handel worden. Op de tentoonstelling te Philadelphia «Mijn vrouw bestemd waren «Nu zijn wij er." «Norman ik mag u niet langer aanhooren «Dat is uwe zaak." «En toch als 't eens zoo ware." «Ik beschuldig niemand." «Maar gij hebt toch vermoeden, dat »St. vriend Wees niet voorbarig." «Ozou die schande over onze familie moeten komen Emma «Gij zijt onvoorzichtig, van Dongen." «Laat ons eens nagaan of men er belang bij kon hebben, dat uwe gade vergiftigd werd." «Hemel, nu gaat mij een licht op. Ja, zoo kan 't zijn." «Mc-n had er dus belang bij 1" »Ja." «Wie?" «Mijne familie." «Uwe zuster dus niet alleen «Neen «Denk nu eens na." «Zou men hier aan een wel overlegd plan van een complot te denken hebben?" Norman had zijn'vriend gebracht, waar hij hem hebben wilde on dat verheugde hem. Al [sprekende was 't hem ook klaarder en duidelijker geworden dat er zware vermoedens konden bestaan op zijne familie, 't Was hem voornamelijk te doen geweest om die vermoedens, die voor de hand lagen, bij van Dongen tot helderheid te brengen. «Indicii er éen schuldig is, dan is 't Emma. Nie mand anders dan zij kan de hebzucht zoover drij ven. Akelig denkbeeldHet ga zoo 't wilde raarheid moet ik weten. Zoolang ik die niet. weet zoolangjmis ik rust. Gij, Norman, moet mij verder behulpzaam zijn." «GaarneBedenk echter wat ge doet." tls er een schuldige, welnu die ontvange dan 't loon voor de misdaad." Toen Norman weer te huis wasdacht hij nog eens over een en ander na. voornamelijk over de wijze, hoe hij 't aan zou leggen om descliuldi; als ze bestonden, tot bekentenis te brengen. De apotheker had dc gansche leiding op zich genomen. Van Dongen intusschen hield 't er vast en stellig voor dat er 't een en ander aan 't licht zou komen. Hij kende dc onbegrensde neiging zijner zuster; hij wist 't dat zij die nimmer bestre den had. «Ik kan 't niet gelooven, dat Emma schuldi; meende Jane. «Ochlievede goede meening die men jegens anderen koestert is meer een maatstaf van eigene deugd en zielenadeldan een proefsteen van echtheid, lloe dikwijls komen we bedrogen uit en wordt de zoetste hoop ons ontnomen. Emma is de slavin eencr onmeedoogende gebiedster, die niet aflaat en onbepaalde gehoorzaamheid van haar eischt. ZESDE HOOFDSTUK. de vergelding. Hoeveel afschuw de boosheid 0113 ook moge in boezemen, hoe verachtelijk zij is, nimmer rechtvaar- worden persouen, bekend wegens hun diefach tige!) aard, zonder vorin van proces gearres teerd en in bewaring gehouden tot dat de tentoonstelling is gesloten. De dieven, veroutwaardigd over die maat regelen, hebben een brief aan den burgemees ter gezonden, luidende aldus; "wij allen, zoo genaamde dieven van Philadelphia, zouden bij zonder gaarne de tentoonstelling bezoeken, maar durven dat niet doen, uit vrees van voor 3 maanden opgesloten te worden. Indien gij zoo goed zoudt willen zijn, voor dat bezoek een dag te bepalen, beloven wij u, dien dag geen kwaad te zullen doen." Men denkt er aan om een gunstig antwoord op die vraag te geven, maar zal in het ge bouw een exfra getal oppassers bij de voor werpen doen plaatsen en aan de buitenland- sche commissiën bericht geven van het inte ressante bezoek, dat de tentoonstelling heeft te verwachten. Het publiek zal bovendien gewaarschuwd en verzocht worden, om op den bewusten dag niet te komen. Als de dieven hun woord houden, om geen voorwerpen van de tentoonstelling te stelen zouden zij toch moeielijk de verleiding weer staan, om anti dieviaansche bezoekers iets uit den zak te lichten. Dezer dagen was men in de diergaarde te Berlijn getuigen van een zeldzaam en inte ressant schouwspel. De inrichting werd bezocht door eenige negers, die zich tegenwoordig in de Duitsche hoofdstad bevinden, en allerzonder lingst was de indruk, dien dit bezoek op de uit Afrika afkomstige dieren maakte. Degiraffos liepen als dol door haar hokken, en daar de wachters bevreesd waren, dat zij zich zouden wonden, verzochten zij de negers verder te gaan. Toen de leeuwen hen in het oog kregen, begonnen zij geweldiger te brullen dan men ooit van hen had gehoordmaar vooral scheen de olifant getroffen door het zeldzame schouwspel dat hij tc zien kreeg; hij maakte een zoo geweldig leven eu stelde zich zoo gek aan, dat men bang was dat hij zou ontsnappen. Allen waren verbaasd over het geheugen der dieren, die geen aangename herinneringen aan de meuschheid in hun geboorteland schenen te hebben bewaard. Eiken dag een moord, schrijft de Union de Charleroi, en waarlijk het blad overdrijft niet. Wij zijn zeer nieuwsgierig, op het einde van het jaar de kroniek der moordtooneelen, waar van België dit jaar getuige was, in te zien, en het zou ons ten zeerste verwonderen, zoo dat getal niet verre de 366 dagen overtrof. Dezer dagen toch waren er weder een vijf tal te vermelden. Te Montigny sur Sambre Tond een koopman in vodden zijne vrouw in haar bed vermoord en badende in haar bloed, en had ook zelve wonden aan het hoofd, ter ijl zijn huis was leeggeroofd. Tn de gevangenis te Si. Nicolaas is een spoorwegwachter en een boerenmeisje, waarmede deze in betrekking stond, opgesloten, als be schuldigd van moord op de vrouw van den spoorweg wachter. Te Cul-des-Sarts heeft een hoerenknechl, die op het punt stond weggejaagd te worden, zijn meester met messteken overladen, zoodat hij voor dood bleef liggen. Te Carnières kwam een kolenmijn werker aan- loopen met gapende wonden overdekt, viel voor de deur van een huis ter aarde en overleed kort daarna. Hij had twist gehad met een zijner makkers. Te Gent heeft eveneens een werkman zijn makker met een mes wonden toegebracht, zoo dat het slachtoffer in levensgevaar verkeert. 10 Cents per regel Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. VAN lp WILLEM TOUW JOHANNA NETLER. Nieuwediep25 October 1876. '■tZ Uit naam hunner dankbare Kinderen Behuwd-Zoon en Kleindochter. digt dit eene onedelmoedige handelwijze tegenover iemand die slecht handelt. De grootste boosdoe ner is ook tevens de ongelukkigste en beklagens waardigste mensch en verdient daarom 't diepste innigste medelijden. Voorzeker is 't vrij wat ge makkelijker en eenvoudiger iemand te verachten dan hem uit den diepen staat van verval op te heffen en aan de maatschappij en aan zich zei ven weer te geven. Vandaar dat zoo velen lief deloos den gevallene smaden met opzet bespotten en verguizen. En dat geschiedt soms onder de ver momming van Christelijke vroomheid! Voort, met zulke onchristelijke christelijkheid. Zij is de dek mantel van eigene feilen, want hoe grooter dc ge breken van anderen schijnen, des te minder vallen eigene fouten in 't oog. Schijnt 't niet dat sommige menschen de missla gen van anderen als een vrij brief gebruiken voor door hen bedreven kwaad Gewis! de misdaad moet gestraft, maar ook dc misdadiger verbeterd worden. Er behoort soms moed toe om den zedelijk gevallene te beschermen tegen den moedwil en de liefdelooze veroordeelin gen van menschen. Norman behoorde volstrekt niet lot die liefde- loozen. Niemand werd meedoogenloos van hem gestooten. al bestreed hij ook met alle macht het kwade. Toen zich nu eenmaal een bepaalde mee ning bij hem gevestigd had, dat Emma in de mis daad betrokken was. toen gevoelde hij innig mede lijden met de ongelukkige vrouw en moeder, die zich zelve dus vergeten kon. Die algemeene mensche- ijkheid verbreiden wilgevoelt smart als er eon kan direct geplaatst worden in een burger huisgezin met kinderen. Adres bureau van dit blad. kan geplaatst worden. Adres; bureau van dit blad. omnenschelijkheid geschiedt. Nadat Norman alles goed gewikt en gewogen had, schreef hij een briefje aan den officier van justi- stie, wanneer deze hem 't best kon ontvangen. Dit kon een tweetal dagen daarna geschieden. Onbe wimpeld deelde Norman toen aan deze zijne vermoe dens mede. «Uwe vermoedens hebben, dit moet ik bekennen, een goeden grondslag en schijn van waarheid. «Intusschen is 't geval moeielijk, dat zult ge moe ten toestemmen." «Ik erken dit gaarne." «Lemans behoort tot die ingezetenendie men, als 't niet noodig is. niet gaaine last aandoet.' rik kan natuurlijk niet beweren dat Emma van Dongen de misdaad bedreef, maar 't vermoeden ligt voor de hand." Lang overlegden de beide mannen wat hun tc doen stond en 't besluit wasdat ze mevrouw Le mans nauwkeurig in 't oog zouden houden. Eene week later wisten ze reeds dat zij op den bewusten avond alleen was geweest; dat hare dienst bode Dinsdagsavonds uit was, ook was Manna, de wees, in de nabijheid van Ennna's woning gezien. Nu achtte de officier van justitie een nader on derzoek en verhoor gewettigd. Te dien einde be gaf hij zich op zekeren morgen in gezelschap van den griffier, van den heer Norman en van nog een ambtenaar, naar Lemans woning. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1