Nienws- en Advertentieblad. J\i 1611. Zaterdag 28 October. Zestiende Jaargang. 1876, Uitgever S, UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. hel meisje mei twee jehoorle-aclen. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VIUJDAG-NAM IÜDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advertentie* van 1-1- regels is 4-0 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Helder, 27 Oct. 1876. Wij kunnen niet nalaten met een enkel woord hulde te brengen aan de werkende leden van de rederijkerskamer Olympia, die in de vergadering van Woensdag jl. zeer verdienste lijk hebben opgevoerd, de Kennemer legende van Hofdijk, getiteld De Profecy der Starren en daarna: Een Uurtje in de Directie- Kamer De rollen waren allen blijkbaar goed bestu deerd en werden met de meest mogelijke accu ratesse uitgevoerd. Door de aanwezigen werden herhaaldelijk luide blijken van goedkeuringen ingenomenheid gegeven niet het minst was dit het geval bij de verschillende karakters, die in de rol van Frits, in laatstgenoemd stukje, met inderdaad bewonderenswaardige vivaciteit werden weerge geven. Het eerste Winterconcert van het mu ziekkorps der Artillerie-Schutterij alhier, dat gisteren avond in liet lokaal Musis Sacrum plaats vond, heeft in alle deelen beantwoord aan de verwachtingen. In aanmerking nemende den korten tijd van bestaan, werden de en semble stukken met aplomb uitgevoerd. De solisten de heeren E., J. en M. hebben zich uitstekend van hunne taak gekweten. De heer E. onze plaatselijke muziekdirecteur is een violist van groot talent. Zijn fijn en zui ver spel voldeed uitstekend. Ook de zang- solisten met hunne welluidende organen en hunne zekere en genuanceerde voordracht oog sten den meesten lof in. Dat het bij een der gelijk wel gekozen programma niet aan applaus ontbrak, behoeft geen betoog. Wij meenen de tolk te zijn van alle aanwezigen, wanneer wij aan allen die gisteren tot het succes van het concert hebben medegewerkt, onzen oprechten dank betuigen en den wenscli daarbij voegen, nog menigmaal op dergelijk flink concert te worden vergast. Acte-examens Lager Onderwijs, Noord- Holland. Handwerken (nuttige), geëxamineerd 12 caiul., allen toegelaten, de dames: B. P. J Hoogenkamp en O. M. W. Waleson, van den Helder; W. Schuit, van Hoorn E. II. Bruijn, van Edam C. II. Tichelaar, G. S. Matthieu, G. M. Zandvliet, J. Ch. A. lteket, A. W. van Doorn, S. M. E. Herman, S M. Ilildering,, Ch. A. J. Schaper, van Amsterdam. Hulponderwijzeressen toegelaten: Mejn Kromhout, Camstra, Berghuijs, de Verwer, Boonzajer, Waleson, Ossen, Molekamp, Albcrda, Bakker, Bruss, Brand, Zijl, Jansen, Doorn, van Vloten, Van der Horst en Te Boekhorst. Handwerken (fraaie). Mejn De Wilde, Forth- riede, Elfrinkhof, Van Deiden, Greeter Wee- niuk. De Meijere, Van Vliet, Van Asselt, Molijn, Terveen, Zuurdeeg Hancwald, Lefebre, Van Tiflelen, Lauruian en Hoogerkamp. Mllc Agar, te Leiden aangekomen tot het geven van eeu voorstelling, werd aan het station door de studenten-commissie voor den •chouwburg opgewacht, en in een rijtuig, met ier paarden bespannen, door een eerewacht van twintig studenten te paard, naar het hotel Leoedag geleid. Naar men ons verzekert heeft MI,e Agar het voornemen om ook in het lokaal Tivoli alhier een voorstelling te geven. Bij de op 23 Oct. te Haringhuizen ge houden verkiezing van een hoofdingeland voor het Westfriesche ambacht, genaamd de Schager en Niedorper koggenis de heer P. Timmer man met algemeene stemmen als zoodanig her kozen. De Staals-Courant bevat het tarief van het Kanaal- en havengeld op het Noordzee- kanaal en de zijkanalen. Het schroefstoomschip 3e kl. Prinses Mariakommandant jhr. E. P. E. de Steors, vertrekt in den loop dezer week van Hellevoet- sluis naar Velscn, om tegenwoordig te zijn bij de opening van het Noordzeekanaal op 1 Novem ber a. s en wordt daarna buiten dienst gesteld. - Het Doetincliems W.eekblad. berichtAd vertentiën, betreffende muziekuitvoeringen op Zondag, worden in dit blad niet meer opge nomen. De onlangs te Doetinchetn gevallen hagel bui wordt van zekere zijde toegeschreven aan het houden van muziekuitvoeringen in den tuin der socieleit de Vriendschap - Men verneemt dat de oefeningsdivisie, die onlangs uit West-Indië is teruggekeerd, met spoed wordt gereed gemaakt om weder n9ar zee te gaan. Het bevel zal worden op gedragen aan den kapt. ter zee W. K. van Gennep, die langen tijd bij het gereedmaken en den overvoer van het ramtorenschip Koning der Nederlanden is gedetacheerd geweest aan wien thans met 1 November a. s het be vel over het schroefstoomschip Ie kl. Zilveren Kruis is opgedragen. De schepen, zegt men, zullen gaan kruisen in den Atlantischen Oceaan, aar de van Galen, die te Cura?ao is gebleven, zich bij hen zal voegen. Zij zullen ook de Kaap de Goede Hoop aandoen. FEUILLETON, MARIANNE OF Novelle door J. K. G. MULL ER. ZESDE HOOFDSTUK. 13. DE VERGELDING. Emma. die den officier van justitie kende, ont stelde zoo lievig, dat zij geen woord kon uitbren gen. Dit ontging den scherpzinnige» man niet en Norman evenmin. Van dat voor zijn doel zoo gun stige» oogonblik wenscli te hij gebruik te maken. Toen Emma, met hare positie verlegen zich uit de kamer wilde begevenzei hij snel «Mevrouw, ons bezoek heeft ten doel van u eeni; inlichtingen te verkrijgen." «Ik ik kan u geene inlichtingen geven mijnheer." «Dat kunt go soms niet weten." «Stellig niet." •Hebt ge Hanna. de wees, gekend?" Emma werd doodsbleek zij sidderde. «Wat is uw antwoord?" «Ja, ik kende 't arme kind," •Iiwam zij wel eens bij u aan huis?" Emma wist niet wat zij deed of zei. De grond scheen aan hare voeten to ontzinken. Zonder dus hare woorden te wegen, gaf ze ten antwoord - Te Amsterdam is eene vergadering ge houden van industriëelen, om de vraag te be spreken, of 'het niet tijd werd het inzenden op tentoonstellingen te staken, nu deze zich zoo snel opvolgen, terwijl de kosten voor het tentoonstellen zoo groot zijn. De meerderheid was van oordeel, dat men zich moest gaan ont trekken maar zij was het met de minderheid eens, dat men bij de aanstaande Parijsche ten toonstelling nog eenmaal zoo goed mogelijk moest optreden, om te doen zien, waartoe Ne derland in staat ia. Men meende dit wen- schelijk, ook omdat Z. M. de Koning groot belang in de Parijsche tentoonstelling toont, een prins van den bloede het eere-voorzitter- chap der Ned. commissie zal aanvaarden en Z. M. zelf de tentoonstelling zal bezoeken. De heer C., Ned. industrieel te Parijs, had Z. M. zijn hotel aangeboden en dit zou zijn aange nomen. Te Parijs zou men voor 't laatst echter deel nemen. liet is op vei zoek van den Procurcur-Gcucraal, fung. Directeur van Rijks Politic te Amsterdam, dat wij liet on- derstaaude stuk, hem toegezonden door den Procureur-Ge ncraal te Brussel, hieronder laten volgen Le 21 octobre courant lc oomraé Oblain ou Aublin, dont le signalement est donue cis-après, extrade' d'A ngleterrc, pour le doublé assassinat coramis a Sivry, le 25 juin der- sur les pcrsonncs de Francjois Mcuraut, rcccveur lunal, cl de sa servanto, Rosalie Brogniel, a débarqué a Ostende, en corapnguic du marcchal des logis de gen darmerie Mecus, préposé a sa garde. Ils sont partis d'Os- tcude a ia date susditc, par 1'express dc 4 henres 10 m alin, en correspondancc avcc la malle nnglaisc. Le maréchal des logis a été irouvé mort sur la voie l'errée de Grand, aux cuvirons de Tronchiennes L'cxtradé Oblain a disparu en sautaut du troiu SIGNALEMENT: im OBLAIN ou AUBLIN. Préooms: Léonard- Hubert-Julien-Théophilc, fils de Hubert-Julico ct de Ro- salie-Constancc Marchand, néa Wormhoudt, arrondissement dc Duukcrque, département du Nord (Fraucc), agé de Sti ans Taille.- I m. 72 c Chevcux c( sourcils chii- tnins; Moustachesbloudes roussatres, très-fonrnics; :ux gris Nez long nquiiin Bouchc moyenne-, Visage ovale; Menton roeil; Teint pule. AUTUES INDICATIONS: Ea débarquant ii Ostende, Oblain portait uno cusquettc plate, noiro ou bleu foncé, avcc visière cuir ou toile ciréc, jaqücttc ou paletot fci'inaut assez bant, d'une éloffe asscz Ipaisse couleur foncée, col blanc rabattu. II élait porteur d'une sacoclie en cuir jaane brnii. II u le regard fixc, ipaulcs élevéos daus lc cou, les yenx euloiieés dans leur i orbitc, parle le lïnnqais souvent mélange de mots patois a l'accect du Touriiaisis ou dc In I-'landre franfaise. 11 prenait divers noms a 1'époque de 1'assassinat de Sivrv, tcls quo: Jules ou Jcnu-Baplistc de Marlière, Dubus, Biuuillnrd, Lefoit, II prenait lil profession de matcbaod dc bois. résulte de 1'cxtrait de 1'actc de naissauoe d'Aublin, délivré par le Greflicr du Tribuual civil de Dunkerqne, qua lo dit Aubliu est né ii Wormhoudt, d'un père beige Oblain a pour complice de 1'assassinat dc Sivrv ua noin- mé Cracbon, également rcclicrché Dernier rcnscignement, OBLAIN it sou départ de Londres portait toulc sa bnrbe. Aspect hngard. Ha- «Zc is eene enkele maal hier geweest" «Griffier," zei de officier, «wilt ge zoo goed zijn de antwoorden op te teekenen. «Wat heeft dit alles te beduiden?" vroeg Lc- mans, die thans eerst begon te begrijpen wat gaande was. «Mijnheer Lomans, ofschoon ik u als een ach tenswaardig man ken en 't mij leed doet u eenige moeite te zullen veroorzaken, zoo mogen we toch niet nalaten een voorgenomen onderzoek betreffende sommige zaken, die met 't ongeval aan Hanna, de weezeoverkomenin verband staanbij u of uwe gade, te bewerkstelligen. Alles zal zich op helderen en dat is voor uwe reputatie en die uwoi gade goed. Gij zult er ons later denkelijk dank baar voor zijn." «Maar begrijpt ge dan niet, datnocli mijne vrouw nocli ik u eenige inlichting knnnen geven «Toch wel, mijnheer Lemans, laat mij slechts be gaan. Ik raad u dit trouwens aan, opdat we niet genoodzaakt zijn andere maatregelen te nemen." «Nu. ga uwen gang, ge zult niet veel verder komen." «Om dan te vervolgenmevrouwis Hanna op Dinsdagavond, den lOdcn October, hier bij u geweest?" «Neenzei Emma op vasten toon, want ze had zich middelerwijl eenigszins hersteld van den schrik. «Zij is toch op dien avond hier in de nabijheid uwer woning gezien." Lemans herinnerde zich nu dien avond zeer goed. Zijn dochtertje schreide immers en riep telkens: Bang voor moe! Vrceselijkc gedachten gingen hem door 't hoofd. «Bij 't heil uwer kindoren, vrouw," riep Lemans op den toon der vertwijfeling, «zeg gilet foncé. bit court brun foncép.iul iloii noir, i pardessus neuf eris foncé; avait en Sa posscssiou cinq sbellings, tnonnnie ntiglaise. Cliaussurcs .- bolles ou bottines a boutons (imitation butlou boots). Het is gebleken, dat dc. door Engeland uit geleverde Belg, Oblain, die te Sivrjr in Hene gouwen een dubbelen moord heeft gepleegd, niet den hem vergezellenden gendarme heeft ver moord De gendarme is, na hevig zeeziek te zijn geweest, waarschijnlijk in een vasten slaap gevallen, waardoor Oblain gelegenheid heeft ge had te ontsnappen. De iudrukketi toch van den sprong en verder de voetstappen van Oblain zijn gevonden een kilometer voor de plaats waar 't lijk van den gendarme gevonden is. Blijkens de laatste berichten is de moorde- denaar Oblain, nog niet gevat de politie gaat ijverig voort den vluchteling op te sporen. Een belooning van 3l)0 frs is voor zijn aanhouding (uitgeloofd. Woensdag namiddag stal een jongen in de Spuistraat te Amsterdam een zakje met geld van de kar eens melkboers. De jeug dige dief werd achterhaald door een paar hee ren tot staan gebracht, maar twee kerels ruk ten den jongen los, die het op een loopen zette eu ontkwam. In de Bezemmakerssteeg te Rotterdam had deze week een ongeluk plaats, dat won derbaar gelukkig atliep. De zoon van den smid S bezig zijnde kachels af te laten, stortte met eeu kachel van de vierde verdieping naar be neden. De kachel was verbrijzeld en de jon geling ongedeerd gebleven. Te Jou re hebben zich een weduwnaar van 78 en een weduwe van 75 jaar in den echt verbonden. Iets dergelijs is zeker bijna ongehoord in de huwelijks-historie. Te Deventer heeft een schipper een dren kelinge opgevischl, doch deze weder eens, aan een touw bevestigd, in het water laten liggen, terwijl hij naar het politie-bureau liep om hulp in te roepen Toen men hem vroeg, waarom hij niet da delijk het lijk er had uitgehaald, zeide hij, dat hij van zijn grootvader gehoord had, dat men geen lijk uit het water mag halen, zonder dat de politie pr kennis van draagt en hij niet met de strafwet in aanraking wenschte te ko men. Het oude wanbegrip heeft dus wellicht weder een menscheiileven gekost. De rechtbank te Deventer heeft een meisje van 16 en een jongen vau 13 jaren, die een handje hooi uit een hooiland hadden ontvreemd, veroordeeld de eerste tot 3 dagen en den tweede tot éen dag gevangenisstraf. mij, weet ge iets van dc noodlottige gebeurtenis?" «Neen, Lomans," stamelde Emma. «Dan ben ik gerust. Gij spreekt immers de waarheid 1" «Ja, Lemans." «Mijnheer Lemans, mogen wij uwen tuin even zien «Als de heeren mij dan maar willen volgen." «Blijt gij bier bij mevrouw," gebood de oflicier aan den ambtenaar, die tegenwoordig was. Hij zelf, benevens de griflier en de apotheker volgden Lemans. De tuin werd door hen goed opgenomen. Nadat men alles nauwkeurig had onderzocht keek men nog even in oen hoek, waar eenige oude n mei lag. «Zie eens hier mijnheer," zei de apotheker, «dat is oen belladonnastruik." «Zoo, zoo!" antwoordde de officier. «Zondige zoo goed willen zijn haar uit den grond to trekken?" «Tot uwen dienst!" «Dat is een belangrijke vond." Toen ze weer in de kamer gekomen waren sprak de oflicier: «Kent ge deze struikweet ge hoe ze heet?" «Neen mijnheer!" «Gij kont die niet?" «Neen «Aan deze struik groeit een besdolle bes ge- lieeten. die omstreeks half September bloeit en in dezen tijd of een veertien dagen vroeger, rijpe bes sen geeft. Er zit, niettegenstaande >le struik vol wassen is geen enkele bes aan. Weet u ook, hoe ze er af gekomen zijn «Volstrekt niet." «Dat is vreemd." «De kinderen zullen ze geplukt hebben." «Ze zijn vergiftig." Emma werd op nieuw doodsbleek. «Spaar mij," stamelde ze, «mijnheer, want ik gevoel mij onwel." «Ik heb niet veel meer te vragenmevrouw. Liever gaan we tot eene huiszoeking over." Lemans, die tusschen hoop en vrees geslingerd wordbegreep zeer goed dat er meer dan een bloot vermoeden bestond op zijne gade. De slag trof hem zoo verpletterend dat hij thans gevoelloos scheen voor iederen anderen indruk en in zijn leuningstoel gezeten niet meer de minste notitie nam van 't geen er om hem voorviel. Ook Emma was allesbehalve in een normalen toestand. Haar beschuldigend geweten ontwaakte thans met verdubbelde kracht. Nog poogde ze echter zich daartegen te verzetten, maar mot on- weerstnanbaren aandrang deed 't zijne kracht gel den zoodat ze in een luid snikken uitbrak. Intnsschen gingen dc mannen der gerechtigheid voort met alles te doorzoeken. De apotheker liet over alles zijn oog gaanwant men koesterde de geheime hoop nog in cenig lleschje 't overschot van "t vergiftig sap der dolle bessen te vinden. Ner gens echter, waar men ook zochtwas een spoor daarvan te vinden. Reeds maakten zij zich gereed om weer te ver trekken. toen Emma te kwader uur voor haar, een bekertje van de secretaire greep, dat voor sigaren bestemd was, doch hetwelk, aangezien de heer Le mans niet. rookte, zelden als zoodanig dienst deed. Dc heeren wilden, voor ze vertrokken, eerst hunne sigaren aansteken. Enuna meende dat in het be kertje een doosje lucifers lag. Zonder naar den De postiljon der naar Friesland vertrek kende postkar vond gister nacht ten 12 ure, even buiten Zwollle, een mar. op den weg, wiens kleedereti geheel in brand stonden. Het was een venter in schrijfbehoeften die den vorige morgen wegens dronkenschap in be waring was geweest: hij was tegen den berm van den weg gaan liggen of gevallan, en een stuk sigaar, dat hij in den zak had gestoken, heeft zijne kleederen en de papieren, die hij bij zich had, doen ontvlammen. Zijn rug is overdekt met brandwonden en wanneer de postiljon hem niet was le hulp gekomen, zou hij levend verbrand zijn. Een achtienjarige marskramer in Pres burg trouwde te Bajok een meisje, dat een paar honderd gulden als bruidgift mee ten huwelijk bracht. Nauwelijks was echter dit geld verteerd, toen hij naar zijn vrijheid terug begon te verlangenen op een goeden morgen was hij verdwenen. In Belenk een plaatsje in opper-Hongarije, ging hij zich ves tigen; veroverde daar weldra hart en hand van eeu schoone, die mede over een sommetje geld als huwelijksgift beschikken kon. Na korten lijd lekte echter het geheim van zijn eerste huwelijk uit, en het gerecht veroordeelde hem tot twee jaar tuchthuisstraf wegens bigamie. Te Londen stierf dezer dagen een 75ja- rige vrouw van honger. De 85jarige echtge noot, een koopman in leder, wiens zaken ach teruit waren gegaan, moest zijn vrouw oppassen, die wegens verlamming niets meer kon doen. Van het kerspel kregen zij elke week 3J shil ling, die voor hun huishuur noodig waren en van hun familie kragen zij 10 shilling in de maand, waarvan zij dus eigenlijk leven moesten. Het ongelukkige paar leefde maanden lang op brood en melk en de oude man verklaarde, dat hem de tijd niet- heugde dat zij vleesch hadden geproefd. Tn de drie laatste dagen voor haar dood had de oude vrouw geen ander voedsel gehad dan twee beschuiten. De man had het kerspel ineer onderstand gevraagd, doch de ambtenaren hadden verklaard niet meer te kunnen doen en in het werkhuis gaan wilden de oudjes niet. Uit de lijkschouwing bleek, dat devrouw letterlijk van honger gestorven was. In een hotel te Antwerpen zijn drie vrouwelijke dienstboden door gas gestikt. Een vierde, die op dezelfde kamer sliep, ligt nog zeer bedenkelijk in het hospitaal. Waarschijn lijk heeft een der dienstmeisjes, die uit een dorp in de buurt kwam, de gasvlam bij het naar bed gaan uitgeblazen, in plaats van de kraan dicht te draaien. inhoud te zien zette zij 't op de tafel, toen echter merkte zij dc vergissing, doch te laat. In het beke; - tje lag een klein fleschje, dat nog eenige drup pelen vocht bevatte. De oflicier nam 't fleschje er uit en bekeek 't met opmerkzaamheid. «Dat is van mij, mijnheer," stamelde Emma. die zich herinnerde dat't het fleschje was. waarin zo 't doilebcssen-vergift gedaan had. Snel wil le ze dus 't bewuste voorwerp uit zijne band nemen. «Pardon, mevrouw!" «Wat dunkt umijnheer Normanvan deze ontdekking?" ging dc oflicier voort. «Zij schijnt mij zeer gewichtig toe." Welke overreedingskinclit de oflicier na 't vinden van 't fleschje aanwendde, Emma bleef volharden bij de ontkentenis. Reeds dcnzelfden dag echter werd door de recht bank een hevel van voorloopige arrestatie uitge vaardigd tegen Emma van Dongen, op wie zware ver moedens rustten, Hanna. de wecze. door belladon- na-vergift om 't leven te hebben gebracht. Welk een sensatie deze gebeurtenis in de stad waar Emma als een aanzienlijke vrouw bekend stond, maakte, laat zich niet beschrijven. Evert van Dongen en zijne gade gevoelden de diepste smart over dit treurig feit, vooral toen na onder zoek ten duidelijkste bleek dat 't vocht inderdaad 't sap van dolle be.-.-en was. Toen volgde de bekentenis van Emma en belee zij haren schuld, lu-leed ze, dat ze meende dat de medicijnen voor bare behuwdzuster bestemd waren en zij die had willen om t leven brengen orn de erfenis, of een deel daarvan, niet te missen. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1