Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 1 November. M 1612. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJE8. Nationale Militie. werkelijke dienst, BEKENDMAKING. Gemeenteraad van Texel. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n h n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Iïulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Adveutbntiên van 14- regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad ver ten tién in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. De BURGEMEESTER .Ier gemeente HELDER herinnert bij deze JOHANNES GORTER, plaatsver vanger voor een loteling der Nationale Militie van de gemeente ANDIJK, aan de openbare kennisgeving, van den 23 October II. en gelast hem om zich op den derden November e.k. aantemelden hij het Korps Pontonniers te Dordrecht, ten einde in werkelijke dienst te worden gesteld. Hij moet zich voor zijn vertrek met zijn verlof pas ter Secretarie dor gemeente vertoonen. Helder, den 30 October 1876. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der moente HELDER, brengen ter kennis van de daaibij belanghebbenden dat het Tweede Suppletoir Kohier van den Iioofdelijken Omslag, voor hel. jaar 1876, den '27 dezer, door hen voorloopig vastgesteld en van heden al gedurende de eerstvolgende veertien werk dagen op de gesvonc kantooi uren, voor een ieder ter Secretaiie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Helder, den 28 October 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERllEY, Secretaris. AANBESTEDIXG. Op VRIJDAG, den 10 November 1S76 des avonds ten 7 ure, zal aan het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, alleen bij in schrijving worden aanbesteed: De levering van STEENKO LEN aan de gemeente-inrichtin gen gedurende het jaar 1877. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helderden 30 October 1876. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgem. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officieel Gedeelte. Zitting van 27 October 1S76. Afwezig de herren S. Keijser Sijbz D. Bruijn P. Langeveld, H. Bakker, A. Dros en Jb. Vlaming, de eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen irovincialo bladen en circulaires. Aangenomen voor lennisge.ving- 2. De Voorzitter bericht dat er geen reclames zijn ingekomen tegen hot Suppletoir Kohier van den Iioofdelijken Omslag, hetwelk gedurende 14 dagen voor een ieder ter visie op de secretarie heeft ge legen en verkrijgbaar is gesteld geweesthij stelt de vaststelling voor. Daartoe wordt besloten. Zullende het andermaal gedurende acht dagen voor een ieder ter visie worden nedergelegd. 3. De Voorzitter bericht, dat de verordening op het losloopon van honden door Gedeputeerde. Staten is goedgekeurd en de afkondiging heeft plaats gehad. Dat de verordening op het rijden met vrachtwa gens op de grindwegen, niet is goedgekeurd, aan gezien ingevolge art. 2 der wet van 6 April 1869, (Staatsblad No. 39. Daarin wordt voorzien bij Pro vinciale verordening. Hij stelt voor om deze zaak, zoo mogelijk, met Gedeputeerde Staten te regelen, hetgeen wordt goedgekeurd. 4. De Voorzitter doet voorlezing eener missive van den Commissaris des Konings. waarbij wordt to kennen gegeven, dat er geen bezwaar be- taat tegen de benoeming van den enigen sollici tant voor de hoofdonderwijzersbetrekking te Koog. Hij stelt alsnu voor, namens Burgemeester en Wet houders, in overleg met den schoolopziener, over te gaan tot de benoeming. Op de voordracht is ge plaatst de eenige sollicitant Jacob Bakker, hulpon derwijzer met hoofdonderwijzersacte. te Kolhorn, die met algemeene stemmen wordt benoemd tot hoofdonderwijzer te Koog, op een jaarlijksch trac- tement van f650, in te gaar. met 1 Januari 1877 5. Wordt gelezen eenc missive van den hoofdon. dei-wijzer C. P. Keijzer, te Waal. verzoekende dat Welmoed Pelersen van de Waal, op zijne school mogo worde aangesteld tot kweekelinge. De Voorzitter deelt mede, dat bij den school opziener daartegen geen bezwaar bestaat en stelt alzoo voor, namens liet Dagehjksch Bestuur ge noemde Welmoed Petersen aan te stellen tot kwee kelinge te Waal, met cene toelage van f125 Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. De concept-besluiten t.ot verhooging van het tractcment van den hoofdonderwijzer te Koog en hot aanstellen van eeno kweekelinge te Waal, wor den goedgekeurd. 7. Wordt gelezen cene missive van de plaatse lijke schoolcommissie, betreflende de verbetering van de school te Zuidzijde Eierland, die te klein is nm liet aantal kinderen te kunnen bevatten. De Voorzitter zegt, dat het Dagelijksch Bestuur de drie door de plaatselijke schoolcommissie aan geboden voorstellen onaannemelijk acht, dat dc be krompenheid zeker is weg te nemen door een dei middelen aan te wenden, door haar aan de hand gegeven, maar dat daarmede het onderwijs zoozeer zou worden benadeeld, dat B. en W. daartoe niet zullen adviseeren. Hij stelt mitsdien voor. om aan het Dagelijksch Bestuur een onderzoek op te dragen omtrent den bestnanden toestand, vooral wat betreft de kinderen, die thans de school te Eierland Zuidzijde bezoeken en misschien gevoegelijk te Koog of te de Cocksdorp ter school zouden kunnen gaan en niet dan in de uiterste noodzakelijkheid over te gaan tot het be palen van den leeftijd voor de toelating der leer lingen op 7 jaar. Overeenkomstig dit preadvies wordt besloten. 8. De Voorzitter doet voorlezing aan een adres op te zenden aan Z. M. den Koning, om toepassing van art. 36 der wet van -13 Augustus'1857 (Staats blad No. '103), hetwelk, na eenigo wijziging, wordt goedgekeurd. 9. De Voorzitter beiicht aan den Raad. dat hij met eenige medeingezetenen het voornemen heeft opgevat, om. zoo mogelijk, eene algemeene bewaar school aan den Burg op te richten. Hij zou daartoe gaarne willen beschikken over het schoollokaal, dat thans van wege deze gemeente kosteloos wordt afgestaan aan het Departement Texel, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ten behoeve van gymnastiek-ondcrwijs, aangezien dit onderwijs sedert Juni dezes jaars niet meer wordt gegeven en mitsdien het lokaal ongebruikt en ledig staat. Na eenige besprekingen wordt besloten, zoodra de gymnastiekschool difinitief zal zijn opgeheven, het schoollokaal op nader te stellen voorwaarden tor beschikking te stellen van eene op te richten bewaarschool-vereeniging aan den Burg. Niets meerdor aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. FEUILLETON. MARIANNE OF hel meisje mei twee gelioorle-aclen. Novelle door J. K. G. M U L L E R. ZESDE HOOFDSTUK. 44. DE VERGELDING. Emma's straf was gestreng, niettegenstaande haar advokaat op verzachtende omstandigheden had ge wezen, zooals de opvoeding in 't ouderlijke huis, het voortdurend prikkelen der hebzucht door de ouders, enz. Niets mocht echter baten. Emma werd tot twintigjarige tuchthuisstraf veroordeeld. De naam van vader en moeder zijn geheiligde namen, maar ze zijn 'tdan eerst in waarheid, als de liefde van vader en moeder voor de kinderen heilig, in waarheid heilig is. Durft ge uwe kinderen niet aan. durft ge ze niets te weigeren, vindt ge alles goed, weet dan ook dat gij hen niet in waar heid bemint en eenmaal de wrange vruchten uwer lauwheid en zwakheid zult oogsten en in latere jaren een vloek op de lippen uwer kinderen zal zijn, in stede van een dankbedc. Aldus ging 't Emma ook. Om vader en moeder in den edelsten zin te kunnen zijn, is er meer noodig dan voor voedsel en kleeding te zorgen, daar moet ook godsvrucht, godsdienstzin en reine liefde in 't hart wonen. Onze kinderen zien steeds op ons en vragen met hunne Helder, 31 Oct. 1876. Naar wij vernemen zal het lokaal Tivoli ons in de maand November a.s. weder tal van uitspanningen opleveren. Behalve de uit voeringen van eenige plaatselijke gezelschap pen, waaronder ook Euphonia zal den 3den Professor Faber optreden, met zijn spreekma chine, den Ssten de tragédienne Mademoiselle Agar, den 17den het tooueelgezelscbap van de heeren Prot en Kisleinaker, den 21sten de heer Coenen met een uitstekend concertgezel schap en op nader te bepalen dag de heeren Judels en Bouwmeester; terwijl nog in de volgende week verwacht wordt de heer YV deain, met zijn wedrentafel, een spel dat hier nog geheel onbekend is, maar in de casino's der badplaatsen gedurende den gepasseerden zomerzeer veel fureur heeft gemaakt. Hij deukt eenige dagen in Tivoli te vertoeven. Benoemd tot ontvanger der Registratie en Domeinen te IJsselstein, de heer Haga, thans te Texel te Helder, de heer Fontein, thans te Hol werd te Texel, de heer van Wijngaarden, surnumerair. Het Noordzeekanaal wordt met 2 Novem ber e. k. voor de scheepvaart opengesteld; aan vankelijk worden in de afgebakende geul der haven schepen toegrlateu, bij gewoon laag water met ren diepgang, onverschillig waar gemeti van 42 decimeter en bij een waterstand gelijk met A. P. (half tij) van 50 decimeter; in de haven mag voorloopig alleen tusschen zous op en ondergang worden gevaren, behoudens liet binnenvallen en ankeren. De ministers, de gezanten van Frankrijk, Rusland, DuitschlanH, Italië, Spanje, Amerika, Zweden en Noorwegen en Oostenrijk, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, van den ge meenteraad en de Kamer van Koophandel, zul len morgen de plechtige opening van het Noord- zeekanaal en het diner in het Paleis voor Volksvlijt uiet hunne tegenwoordigheid vereeren. Bij gunstig weder zal Zr. Ms. ramschip Schorpioen" morgen ochtend ten 6 ure van hier vertrekken, buitenom, naar het Noordzee- kanaal, om bij de plechtige opening het ko ninklijk saluut te geven. Het stafmuziekkorps der marine zal zich aan boord van dien bodem bevinden. Het onderstaande is een uittreksel uit een brief van kapitein Schrijver, voerende het stoomschip omeet Kopenhagen, 25 Oct. '76. Wei-Edele Heeren! Naar aanleiding van het door UEd. te kennen gegeven verlangen, heb ik de eer een rapport uit te brengen, omtrent mijn reis door en bevinding van het Noordzeekanaal. Ik moet beginnen u te zeggendat de Comeel gehaakt op 51 palmen t.e 11 u. 30 m. voormiddag de Oosterdoksluis verliet en te 2 40 m. in de zeesluis lag, zoodat indien het schip terstond had kunnen naar zee gaan, hetzelve van Amsterdam in den tijd van 3 u. 10 M. in zee was geweest. Wat het Kanaal betreft kan ik u in ge- moede verklaren dat het mijne verwachting verre te boven ging. Met dezen diepgang toch en stijve briesben ik meer dan eens sleepbooten gepasseerd met diepgeladen mod derbakken, twee aan twee, ten getale van tien of twaalf en hc-bben wij zelfs niet eens uit den koers gestuurd. Ook moddermolen9 met bak ken langs zijdezijn ons gepasseerd zonder zelfs voor dc uitstaande ketting (die echter gevierd werden) te stoppeu, hetgeen men toch in het N. lloll. Kinaal en ook in de Haften de Oostzeehaven moet doen. Ook buiten de Zeesluis is ruimte in over vloed, terwijl men nog bezig is het Kanaal .ldaar eenige ellen breeder te maken. De kom binnen de hoofden is ook zeer ruim en ik twijfel niet of eenige schepen zullen er met een bezeilden wind kunnen binnenloopen en opdraaiende ten anker beschutting vinden De stroom echter die van de hoofden langs liep, hoewel nagenoeg af zijnde, was nog zoo sterk, dat het schip buiten komendetegen het roer in met geweld rond werd geslagen hetgeen echter voor een stoomschip van geene onschuldige blikken: Vertel mij, gij volwassenen, hoe ik leven moet. Laat ons, ouderen, hun dat zeggen met daden. Op, gij ouders! waakt voor 't welzijn uwer kinderen, hunne driften en neigingen, die schadelijk zijn, beteugeld liefde zij 't uitgangs punt van al hun doen, liefde jegens ieder, ook je gens don ongelukkige» mederneiisch. Dan zal geen koud egoisme hen in latere jaren tot daden voeren, die den stempel missen eener algemeene mcnsclien- liefde. Sedert de treurige bekentenis van Emma, dat zij Jane door vergif had willen doen sterven, gevoelde Evcrt van Dongen dubbel "t gemis eens erfgenaams. In dit opzicht werd zijn wensch evenwel niet be vredigd en toch had hij vast besloten, dat zijne fa milie niet van hem zou erven. 't Was weer October. Een jaar was er sedert de ontzettende gebeurtenis verstreken, toen op zekeren morgen de postbeambte een brief bracht uit Rot terdam. »Dat zal een brief van Verheul zijn, Jane." «Ze hebben lang gezwegen." nik denk nog altijd met genoegen aan die men- schcn." «Ik ook." Van Dongen brak den brief open en las dien. »Ilct gaat hun niet voordeelig, Jane. Lees zei maar eens," Jane las den brief. n'tSjiijt me voor die brave lieden. Kunnen v niets doen voor hen, van Dongen ■Wel zeker." »lk zou 't gaarne willen." IïWij moesten hen onverwacht opzoeken.' ■Dat zou eene verrassing voor hen zijn «Hebt ge er lust in «O ja, van Dongen." Onder de leiding van Jane kwam de deugd der menschcnliefde werkelijk bij haren man tot eene ge- cnschte ontwikkeling. Waar vroeger, uit sleur en gewoonte, misschien uit onverschilligheid, in 't ge heel om den naaste niet gedacht werd door van Dongen, gevoelde hij nu zelfs behoefte om wel te doen. «Dan gaan we overmorgen, Jane." «Dat is best." Jane beijverde zich om den dag. die er nog over bleef. goed te besteden en 'teen en ander voor dc kinderen in te pakken. Dit reeds verschafte beidt genot, want 't gevoel, iets goeds te verrichten, gei eene onbeschrijfelijke vreugde. ZEVENDE HOOFDSTUK. DE OVEREENKOMST. Het geloof, dat ons leven en onze lotgevallen niet aan een blind noodlot, aan het toeval zijn overge laten, geeft levenskracht en strijdensmoed, doet om de rampen en wederwaardigheden «les levens me kalmte dragen, beveiligt tegen wanhoop en heiligt onze daden. De leer, als zoude de mcnscli een machteloos wezen zijn, niet in staat tot eenig goed, moj_ belijders en verdedigers vinden, de ondervinding, welke wij in liet dagelijksch leven opdoen getuigt van andere dingen. Jammer is het, dat vele men schen daarvoor do oogen moedwillig sluiten, 't Valt daarentegen niet te ontkennen, dat er ook nog veel is dat ontmoedigt, maar de vaste hoop op de zege praal over het lage, is een krachtig wapen om voort betrekenis is dewijl men met eigen kracht steeds vooruit gaat en men onmiddelijk vrij van de lijpier is. In de kapokfabriek van den heer Krat- zenstein, te Amsterdam is een werkman Vrijdagjl. met den arin tusschen de as eener machine geraakt, zoodat dit lichaamsdeel ver brijzeld werd. Kapt. K. M. Ei, van Onstwedde voe rende het Galjootschip Amalia Sinnige heeft met vrouw en 4 kinderen, benevens de overige bemanning, zijn graf in de golven gevonden, t Schip was dd. 15 Mei jl. van Bremerhavjn naar Runcorn vertrokken. De persoon, die zich te Gouda heeft uit gegeven voor notaris de Sitter van Winst'/ ten en op diens naam oplichtingen heeft ge pleegd is op aanwijzing van de Gouwsche po- litie, te Rotterdam gearresteerdalwaar hij zich vroeger ook al aan oplichting heeft schuldig gemaakt, onder den valschen naam van kapitein Dexter. Zijn eigehjke naam is Gerson Soes- man, koopman, wonende te Leeuwarden. De familie H., te Leiden, bezat voor korten tijd den prachtigen gouden beker, die aan admiraal Tromp na den zeeslag voorCha- tain werd aangeboden een bokaal van gedreven goud, aan goud slechts eene waarde van f800 vertegenwoordigende, doch als kunstproduct j de geheele zeeslag stond er op afgebeeld honderdvoudig die waarde bezittende en a's na tionale reliquie bovenal zeer zeker onschatbaar. Daar de eigenaren besloten hadden dien beker van de hand te doen, boden zij der Regeering het prachtig stuk van onzen grooten zeeheld, voor eene som van f50 000 aan. Maar de,, minister Heemskerk verklaarde, dat 't Rijk geen geld had om dit geschiedkundig voorwtrp voor de natie te bewaren en weigerde den koop. VY eldra geraakte de beker in de handen van eenige antiquaren te 's Ilage en tc Amsterdam, deze boden hem den handelaar Goldschmidt, te Frankfort a/Maan en in de vorige week kocht deze het prachtig stuk voor een halve ton gouds, om 't daags daarna aan een parti culier te verkoopen voor f 80 000. W jf «s den historische» beker van Tromp wje«vuj- deren, hij ga naar Frankfort en vratèeleefd toegang tot het kabinet van antiquitcn van den baron Rotschild. (\Ct. Te Marseille heeft een jonge ipman 80 (zegge tachtig) millioen fr. geërfd. 2ier op ••"elke wijze: Vele jaren geleden, stierf in Holt fen generaal van vreemden oorsprong zon kin- 1 durend te strijden tegen slechtheid, opdat de vruch ten der beschaving algemeener worden. Verheul was 't in de laatste jaren niet meegeloopen. De geldcrisïs veroorzaakte, dat hijjminder bestellingen kreeg. Ongeveer gelijktijdig dat te Antwerpen in de maand October het vrceselijk drama bij Lemans en van Dongen wed afgespeeld, ontving de schrijn werker eenc bestelling van meubelen, ter waarde van ruim twee duizend gulden. Een aanzienlijk beer, ten minste zoo was Verheul geïnformeerd uit de West, had deze bestelling, zooals 'theette, op recommandatie aan den bekwamen werkman gedaan. Gaame hadden de houtkoopers hem tot aan de af levering crediet verleend. Die aflevering had vóór vier maanden plaats gehad. De betaling was echter uitgebleven en toen Verheul een wissel trok, ontving hij tot antwoord, dat de heer, aan wien hij zijne meubelen geleverd had, failliet en doodarm was. Er zou van zijn geld niets terecht komen. Dat was eeno ramp voor den man. Alles wat nog maar eenige waarde had, word te gelde gemaakt, om de schuid- eischers te bevredigen. Sedert dien tijd was de man doodarm Hij had 't niet gewaagd, aan van Dongen zijn bonarden toestand bloot te leggen. Eindelijk had hij. jop aanraden zijner gade, er toe besloten. Dat 'tdc gewensehte uitwerking zou hebben, bleek ons bereids. Onder 't prachtigste najaarsweder werd de reis aanvaard en nu beter dan den eersten keer, zonder onheilen volbracht. Tegen den middag ari iveerden ze in de woelige Rotte-stad en spoedde zich on verwijld naar de woning van den schrijnwerker Wat zagen die gnede lieden verwonderd op, toen hunne vermogende vrienden daar zoo onverwacht Ivoor hen stonden! Wat was dat eene blijde v< rassing! Tot schreiens toe waren ze be\,n. Al hun leed konden ze voor zulk een bewijs deel- ning vergeten. Hoeveel blijdschap genieten we. beste lieer, dat gij ons nog eens komt opzoeken." Wij komen alleen om u.' «Oin ons?" «Ja, om u te helpen." «Ik heb 't altijd wel gezegd, man, schrijf toch toch eens naar mijnheer van Dongen, te Antwerpen." «Hoor eons, moeder, zorg nu eerst voor de kin deren. laat ze van daag eens hun hart ophalen aan een krachtigen maaltijd, want naar ik vrees, zal hun dat in de laatste tijden weinig te beurt Vjii gevallen," zeide van Dongen. «Hier. 'ging h j voo-t, terwijl bij een paar rijksdaalders in de hand van vrouw Verheul liet glijden, «is geld. We zullen morgen wel nader afrekenen." Spoedig liet de goede vrouw nu halen wat er er noodig was. 't Oudste dochtertje had 't druk in ieder opzicht. Daarna werden de versnaperingen ontpakt en rondgedeeld, "t Was echter eene mooie* lijke zaak om te bi-slissen, wie 'tmeeste g-noot .Ie lachende kinderen, wier oogen en magen letterlijk alles verslonden, de dankbare oudera voor 't onver wachte geluk, of het gelukkig paar, hetwelk dat alles tot stand bracht. «Ziet ge wel, vrouw." zei de schrijnwerker, «heb ik geen gelijk gehad? Ik hoop er altijd bi; te blijven bij de schoone woorden van onzen volksdichter: Hou moed, wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest -. Vertrouw op Col voor 'tduistere morgen: llij is n gist'ren trouw geweest. Wordt vervolgd.-

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1