Nienws- en «oMa*Advertentieblad. Zaterdag 25 November. M 1619. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever 8, WETJES. NIEUWSTIJDINGEN. meisje mei Iwec qeboorte-aclen. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 0.50 met het Zondagsblad /"0.85 Franco per post 0.65 h n 1. Men abonneert ziel» in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advkrtextiën van 14- regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens den dag vroeger. Helder, 24 Nov. 1876 Blijkens een bij het Departement'van' Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomseliip Prinses Mariaonder bevel van den kapitein-luitenant, ter zee C. J. Smith, den 21n dezer te Gibraltar aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. De Kon. bewilliging is verleend op de acte van oprichting der naamlooze vennoot schap Visschery maatschappij Neplunus, alhier. In eene vergadering van deelhebbers in de reederij tot uitslepen van schepen is besloten, tijdelijk den sleepboot te IJmuiden te stationneeren en het bestuur machtiging te ver- leenen, oin voorstellen en plannen iu te dienen, ten einde zoo spoedig mogelijk met groot ma terieel te kunnen voorzien in de behoeften van de scheepvaart aldaar. Met 1 Januari a. s. zullen de nieuwe telegramzegels worden verkrijgbaar gesteld. Tot zetters voor 's rijks directe helas- tingen zijn te Schagen benoemd de heeren J. Brugman en J. Stammes. Naar men verneemt heeft de minister van Marine de op 8 November te Amsterdam ge veilde 700 stukken geschut, gegund aan den heer Pil. C. Bruyniugs, voor f 24,000 en de projpctiele.il aan de heeren Joh. Zimmer Zn. en B. J. Nykerk, ieder voor ongeveer f 6000. Ingevolge de voorwaarden, moeten de kanon nen vernageld en de tappen er afgeslagen worden. Bij besluit van 18 Nov. heeft Z. M de Koning-Groothertog den heer J. C. Enschedé, burgemeester der gemeente Velsen, benoemd tot officier van de Orde der Eikenkroon. In de Dinsdag gehouden zitting van de Kamer van Koophandel, te Amsterdam, is o. a. 1 besloten, aan den minister van Binneiilandsche l Zaken een adres te zenden, met het verzoek, in het aan te leggen spoorwegnet nog op J te- nemen eene directe verbinding van Amster- 1 dam met de haven van IJmuiden Voorts o:n l de aandacht van den minister van Financiën vestigpn op de slechte postverbinding tus- ischen Nederland en Belgie en Nederland en (Engeland. Op de brug tusschen de Harten-en Ree- istraten, te Amsterdam, werd Maandag avond, [omstreeks half elf, een jongeling van 25 jaren, F., wonende in de Engelschestepg, plotseling loor een persoon aangevallen en met een mes rnstig onder den rechterarm gekwetst. Terwijl e gewonde bij den apotheker Galama de eerste eneeskundige hulp verkreeg, koos de dader het azenpad. Hij liep de Reestraat door en sprong an de Prinsengracht te water, maar het duurde iet lang of hij was weer op het droge. Het politiebureau op de Noordermarkt opende spoe dig zijne deuren voor den misdadiger. De gewonde werd per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. De dader is een sleepersknpcht, ruim dertig jaren oud Hij had den getroffene nooit te voren gezien en weet geen rekenschap te geven van zijne woede tegen den ongelukkige, wiens toestand Dinsdag middag redelijk was Hij ont kent niet, maar bekent ook niet, want hij ver klaart, eigenlijk niet te weten, niet te beseften wat hij heeft gedaan of waarom hij het heeft gedaan. Van zijn sprong in het water, zegt hij, zich niets te herinneren. De verklaringen omtrent den toestand, waarin de man verkeerde, of hij al dan niet dronken was, loopen uiteen. Dinsdag is aan het Departement van Marine te 's Hage, aanbesteedhet maken en leveren van een ijzeren drijvend dok, voor den dienst der marine in Oost-Indië, met de leve rantie der benoodigde bouwstoffen en inrich tingen, voor rekening van het Departement van Koloniën Hiervoor waren 14 biljetten in gekomen. Zeven inschrijvingen werden ter zijd gelegd, daar ze voorwaarden inhielden. Van de geldigen was het minste dat van de Ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen, te Amsterdam, voor f 781,000. Deze; overigen waren van Cail en Co, te Parijs, f797,000; P. Haverkamp, te Amsterdam, f859,000; de Nrd. Stoombootmaatschappij te Rotterdam, f 865,000; Christie Nolet eu de Kuijper, te Rotterdam, f 951,000; Meursing en lluijgetis, te Amsterdam, f834,950; en de Kon. 'Maatschappij de Scheldete Vlissingen, f 788,976. 21 FEUILLETON. MARIANNE OP Novelle door J. K. G.MÜLLER. NEGENDE HOOFDSTUK. jenneke. «Twee lionderd gulden Dat is warempel eene groote som.'' antwoordde de baker. «Dat is 't, maar wij hebben zooals we zeiden groot belang bij de zaak." »Ja. heeren. gij zoudt mij haast gij wilt dus tweehonderd gulden geven, als «Gij ons het geheim van Marianncs geboorte wilt mecdeelen.' besloot Lemans. «Waarlijk, 't aanbod is verleidelijk en ik zal er mij op bedenken." «Waartoe dit?" «Vooreerst kan 't geen kwaad er met uwen broe der en zijne vronw over te sprekenaan hen kan ik dan overlaten tc handelen." «Gij zult geen woord over deze zaak met hen spreken." Daar hadden de heeren echter eene tecdere snaar aangeroerd, want Lotje was er niot weinig fier op, Te QnderdenJain werd iemand, die zich in beschonken toestand in eene herberg bevond, de deur uitgegooid, waarbij hij zich de bedrei ging liet ontvallen, dat dit grapje den herber gier duur zou te staan komen. Kort daarop gaat een ander persoon de deur uit en wert nau welijks buiten zijnde, links en rechts met een mes zoo deerlijk gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. E -n tweede, die ter hulp was toegeschoten, werd alsmede met mes- sneden overladen, doch verkeert in niet zoo ge vaarlijken toestand als de. eerste. De dader heeft het hazepad gekozen. Te Veenendaal heeft een gelukzoeker het gemeentebestuur beet gehad Hij bood voor f 25.aan, een mi Idel bekend tc maken, waardoor iedere brand onmiddelijk kon worden gebluscht. Na eenig aarzelen, gal' 'tbestuur de f25.en werd de proef genomen meteen hoop takkenbossen, met petroleum begoten. De proef is natuurlijk niet gelukt en de biand- bezweerder met stille trom vertrokken, zonder zijn verteering in hef logement te betalen. Dat middel, om zichzelf *uit den brand" te helpen, is evenmin nieuw als aanbevelenswaaidig; toch zoekt de politie den «'uitvinder." Het zoontje van R. v. d. P., te Arn hem, alleen gelaten door de moeder, die op zolder de wasch in orde bracht, heeft lucifi-rs genomen, om daarmede te spelen de kleede ren van het knaapje hebben vuur gevat en hij is, na een smartelijk -Jijden, bezweken. Naar de Midd. Cl. verneemt, is Dinsdag weder een Duitscll vaartuig rnet afval van ani line-kleurstoffen te Vlissingen gepasseerd, om die vergiftigde zelfstandigheid nabij onze kusten in zee te werpen. Ditmaal schenen de Neder- lindsche autoriteiten niet met de komst van dit gevaarlijke schip bekend. Op de najaarsmarkt te Wageningen heeft zekere R v. K., een berucht persoon uit Op- heusden, in een twist, een paar andere personen uit die gemeeute, met een groot snoeimes over de armen gesneden, zoodat bij beiden bloed storting is veroorzaakt. Gelukkig werd v. K. terwijl hij weder met zijn mes wilde zwaaien, bij den arm gegrepen, waardoor grooter onge lukken zijn voorkomen. Hij is in verzekerde bewaring gebracht en zal binnen kort te Arn hem terechtstaan. De heer K. B te Wolvega, heeft zich op een gruwelijke wijze van het leven beroofd. Hij wtrd gevonden met twee sneden in den hals en de eene. hand bijna afgehouwen. Als wapen heeft hij waarschijnlijk een hakmes ge bruikt. Dit is in twee maanden tijds in de. gemeente Weststellingwerf het derde geval zelfmoord. dat zij zich door niemand zooals zij 't noemde de wet behoefde te laten stellen. Nimmer was ze gehuwd geweest, nimmer was ze er dus aan ge wend haren wil aan dien van een ander op te offeren. Buitendien had Lotje in haar tijd veel opgang gemaakt als baker. Dat had niet weinig hare ijdelheid gestreeld en in elk gezin waar zij werd geroepen was zij dan bekleed geweest met de souvereine macht. Had men haar die niet vrij willig opgedragen dan had zij zich die als een onbetwistbaar recht aangematigd. Wel hadden de respectievelijke principalen van Lotje er veel op tegen, maar zelfs geen jonkheer of vorst durft zich tegen eene baker te verzetten. Waar zij verschijnt buigt alles, 't Zij dan gewillig of zwijgend be rustend in 't onvermijdelijke, waar zij spreekt moet alles zwijgen; waar zij gebiedt moet ieder gehoorzamen, of de onmisbare dreigL u te ver trekken. Met zulk een schoon verleden achter zich gevoelde Lotje zich beleedigd toen inen haar gebood te zwijgen en daarom zei ze «Gij noemt mevrouw slecht, gij durft mij te be- leedigen door mij geld te bieden om u een gewaand geheim te openbaren, ja, gij wilt mij zelfs bevolen te zwijgenDat is te veel. Geen woord wil ik meer van uaanhooren. lleteenige dat ik weet en u zeg is ditgij zult niets weten zelf al bestond er een geheim." l.oljo stond op om te vertrekken. «Hoor ons nog écu oogenblik aan." «Geene minuut meer." «Wij laten u zoo niet gaan." gij eene i als ik ben vrees in n Mari Ha meent te boezemen?' Wij bidden ti, deel ons mede, wat u anne's afkomst bekend is." «Neen, want ik weet niets." De beide mannen zagen maar al te duidelijk in dat iedere verdere poging, om 't geheim uit Lotjes mond te vernemen, ijdel was. Doe ons dan 't genoegen niets van deze ont moeting aan onzen broeder of zijne deelen," zei van Dongen. »lk groet u," antwoordde Lotje, «en zal mij op 't laatste beraden." Zoo snel mogelijk stapte ze naar huis begeleid door een boodschapsjongen uit 't logement. Wat was de goede vrouw blij dat ze weer op eigen bi kend terrein was dat ze zich niet had laten om- koopen. Een oogenblik van wankelmoedigheid lm< ze gehad, maar ze was niet bezweken. De list der broeders was niet geluktde hebzucht had nie gezegevierd ook de meening alsol mevro Dongen een slecht wezen zou zijn had gcene vaste plaats in haar hart veroverd. Lotjewelke menschelijkc zwakheden en echte bakersgebrek en haar ook aankleefdenwas waarlijk een oprechte eerlijke zielhaar natuurlijk gevoel had beslist. Voor Evert van Dongen en diens gade gevoelde zij sympathie niet voor de broeders. Hadden de met het aannemen van Marianne als bun eigen kind een geheim plan. wat had zij daarmede noode. Zeker bestonden daarvoor goede redenen. «Wel Lotje, gij zijt spoedig weerom," zei Jen- Sedert eetiigcn tijd heersclit te Kuilen burg een varkensziekte, waaraan vele dieren bezwijken. Na hun dood worden de varkens lieel blauw, 't Is eeu tot dusver onbekend rschijnsel. Men meldt uit Zwolle van 22 November: Een laudbouwerzoon heeft gisteren avond ge tracht een meisje, met hetwelk hij te vergeefs getracht had verkeering aan te knoopen, met een pistool dood te schieten, hetgeen hem ech ter mislukte. Hij is bij do komst der politie p de vlucht gegaan eu heeft zich heden och tend verdronken. Te Oostburg heeft zekere M. tengevolge van een twist die ouder het kaartspel aan kwam, zijn tegenpartij met een mes ernstig gewond. De dader is in handen der justitie. - Zaterdag avond II. is, volgens een be richt uit New-York, te Sacrainento, in Cali- fornie, de vloer van een schouwburg ingestort, waarbij zeven menschen zijn omgekomen en een honderdtal, waarondir velen doodelyk, gekwetst. Een student aan de Universiteit te Lon den beging onlangs zelfmoord in eene vlaag van geestverbijstering, die 't gevolg was van overmatig blokken voor een examen. Daar dit geval niet 't eerste van dien aard is. zoo hoort men thans van vele kanten kl ichten opgaan tegen de ellendige overdrijving van 't stelsel van vergelijkende examens een stelsel, dat tot zekere hoogte onvermijdelijk mag zijn, doch bij de tegenwoordige algemeene toepassing meer jonge hersens verstompt dan scherpt, en ten overvloede vaak een geheel verkeerden maat staf aan de hand duet voor bruikbaarheid en bekwaamheid. Te recht wordt betoogd, dat. de methode van inpompen, die ons uit China overgewaaid, ten spoedigste voor eene meer redelijke en gezonde dient plaats te maken. Enrico Francesconi, de bedrijver van den onlangs vermelden afschuwelijken moord te Weenen, gepleegd op den brievenbesteller Guga, is veroordeeld tot de straffe des doods, door middel van de koorde. De lastige vrouw van een dichter vroeg haar inan, tijdens haar leven, om een graf schrift. Zij maakte den eersten regel "Hier ligt begraven Mina Snaar," '-De hemel ;ave, het was waar vervolgde de man. Een oude zeerob had het ongeluk, bij het van stapel loopen van een schip een zijner beenen verpletterd te zien, zoodat het moest orden afgezet. De man onderging die ope ratie zonder een woord te zeggen en onder het rooken van een pijp. Toen de chirurgien vervolgens wilde been gaan, richtte de matroos zich van zijn bed op, ripp hein terug en zeide "Vergeef mij, mijn heer. dat ik u geen uitgeleide doe, maar, gij ziet 't, 't is uw eigen schuld." Een verbazingwekkend jachtavontuur Een jager opende de jacht met een hond, dien hij den vorigen dag had gekocht. Toen hij een uur had geloopen, zag hij eensklaps zijn hond voor een konijnenhol halt houden, waarvoor een konijn stond. Dit dier keek den hond een oogenblik aan met eene aarzeling, alsof bet wilde zeggen, d it het hem rneer had gezien en kroop daarop in zijn hol Een oogenblik later zag de jager, tot zijn groote verwonderiug, het konijn opnieuw zijn lange ooren vertoonen en zijn kop buiten het hol steken, tusschen zijn pooien een klein do minospel houdende. Wat was 't geval Hond en konijn hadden indertijd beiden aan een kermis-spellcbaas toe behoord en als geleerde dieren te zamen menig dominospelletje gemaakt. Vandaar dat het ko nijn, den hond in vijandige houding ziende, hem terstond de vroegere goede verstandhou ding in herinnering had gebracht neke toen zij de baker de huisdeur opendeed. «Gauw? ik ben waarlijk reeds te lang wegge bleven." «To lang?" «Ja, wat anders." Ze is niet in haar humeur, dacht de dienstbo de. Zou de zaak niet gelukt zijn Ik moet haar toch eens even polsen." «Mevrouw heeft uwe diensten volstrekt niet noo- dig gehad. Dus wat dat betreft hadt gij nog wel een poosje kunnen blijven pralen. Als men een vriend of kennis uit zijne geboortestad spreekt dan «Bemoei u met uwe eigene zaken meisje, en zeg voortaan tegen elk, die mij wil spreken dat ik daar voor bedank." Dit zeggende stapte Lotje door naar mevrouws kamer deed daar een omstandig verhaal van har ontmoeting. «Ik dank u beste Lotje, dat gij geen geloof hebt geslagen aan die valsche bewering, als zoude ik hen of hunne kinderen willen benadeelen. Hot is de wensch van mijn echtgenoot om een eigen erf genaam te hebben. Gij alleen weet, hoo de zaak zich heeft toegedragen, maar beloof mij, dat gij nimmer misbruik van die wetenschap zult maken." «Dat beloof ikzei Lotje. Toen van Dongen vernam hoe zijne broeders ei over uit waren om langs allerlei slinksche wegen hun doel te bereiken was lnj geweldig boos en zei op stelligen toon «Ook al kwam 't eenmaal aan 't licht dat Ma. Spreuken en Spreekwoorden, korte Versjes en puntige gezegden. Verzameld door M. Luister toe als de waarheid spreekt en vraagt niet als zij zwijgt. Een goed aanbeeld vreest den hamer niet. Wilt gij dat uw arbeid spoe? Ambachtsman, bid en sla toe Kloeke geesten en kundige banden. Worden gevoed in alle landen. Ploegen doet zwoegen Maar met zegen van God Geeft dc oogst weer genot. Hoe meer de tanden malen, hoe ineer men de voeten reppen kan. Zoek onder duizenden een enkt-len uit om hem uw geheim toe te vertrouwen. Eene vrouw doorziet 'hare gasten bi ter, dan de man. Het gat in den muur roept den dief- Met het onkruid lijdt ook de kool. De vrienden in den nood behooren tot een aloud geslacht, dat zoo goed als uitges'or- ven is. anne niet ons wettig kind is, dan nog zullen z:j nooit een penning van mij erven. Hunne onbe schaamdheid kent perk noch paal. O Lotje, indien gij welk een ontzettend voorval mij tot. mijne mwoordigc handelwijze deed besluiten, indien gij welk eene afschuwelijke daad. door eene die mij dierbaar moest zijn verricht i-1dun zoudt ge geen oogenblik in twijfel gestaan hebben, maar dadelijk, iederen voorsla?, om on- geheim te openbarenmet verontwaardiging hebben afge wezen." «Ik meen reden te hebbenantwoordde Lotje «om te gelooven dat men bij uwe dienstbode ook pogingen gedaan heeft om 't een en ander aan den weet te komen." «Zoudt ge dit kunnen vermoeden «Zij deden mij den voorslag om indien ik hen niets wilde zeggen, dan ten minste Jennekc 't een en ander mee te doelen.'' «Dan kunnen wij de meid niet hier honden en zal 't goed zijn dat wij haar na uw vertrek weg zenden. Wij kunnen daartoe wel een of ander voorwendsel vinden." «Zou dit noodig zijn vroeg mevrouw, «zij weet immers niets?" «Noodig of niet, als zij in relatie vtaat met hen. die ons vijandig zijn, kan 't geenc tiouwe dienstbode zijn." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1