Nieows- en Advertentieblad. .m m Zaterdag 9 December. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 0.50 met het Zondagsblad/0.85 Franco per post 0.65 1. Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens t'en dag vroeger. Helder, 8 Dec. 1876. Wij maken bel inghebbenden attent op de onderstaande wijziging, betredende de vrijstel lingen van briefport, vastgesteld bij Kon. besluit van 7 November 1876 (Staatsblad No. 192) namelijk, dat het bezigen van kruisband voor de dienstbrieven niet meer verplichtend is en dat aan de afzenders wordt vrijgelaten, om de dienstbrieven, wier afmetingen 24 c. M. in de lengte, 14 c, M, in de breedte en 5 c. M. in de dikte niet te boven gaau, in alle postbussen te werpen. Bij groote hoeveelheden moeten zij echter aan het postkantoor bezorgd worden. Geen pakket mag het gewicht van 2.J- Kg. te boven gaan. Alleen voor het geval, dat de te verzenden stukken volstrekt onscheidbaar zijn, kan een pakket tot een gewicht van 5 Kg. worden toegelaten. In dat geval moet het pakket van de volgende onderteekende verkla ring van den afzender voorzien zijn Bevat stukken, die niet van elkander kunnen worden gescheiden." Deze portvrije stukken mogen geene meerdere afmeting hebben dan 45 c. M. in de lengte, breedte en hoogte. Voor kaarten, teekeningen en dergelijke, op rollen of in ko kers, wordt, bij uitzondering, eene lengte van 75 c M. toegelaten. De met port belaste dienstbrieven of andere stukken, worden, bij weigering, door den ge adresseerden, aan de afzenders uitgereikt tegen betaling van het port, tenzij Onze Minister van Finantiëu in bijzondere gevallen ontheffing van het port heeft gelast. Het verzenden van geldswaardig papier door de ontvangers en andere Rijksrekenplichtiger. wegens hunne stortingen in 's Rijks-kas, kan ook plaats hebben onder ambtshalve aanteeke- ning De afzenders hebben echter wel in het oog te houden, dat die wijze van verzendin. geene aanspraak geeft op schadeloosstelling, in geval van vermissing. Ook deelen wij den lezers nog mede, dat er thans gelegenheid bestaat tot het verzenden van geld per postwissel naar Frankrijk en Al gerië, tot een bedrag van f175.of fr 350. Het te heffen recht bedraagt 15 cent voor elke f10of gedeelte van f 10. Woensdag avond jl. gaf de onderofficiers- vereeniging Bellona een soiree militaire et amu santé in het lokaal Musis Sacrnm en Donderdag avond de onderofficiers-vereeniging Vaderland en Oranje eene soiree in het lokaal Tivoli terwijl Dinsdag a. s. eerstgenoemde vereeniging weder zal optreden in de vergadering van volks voordrachten. Het schijnt ons toe, dat hier door beide ver- FEUILLETON. MARIANNE OF hel meisje met twee (jelioorle-aclcn. J. K. G. MULLER. ELFDE HOOFDSTUK. 25. na twee jaar. Op zekeren avond zat Laurens van Dongen, nadat zijne klerken reeds vertrokken waren, nog alleen op zijn kantoor in de boeken te bladeren. De laatste jaren waren zijne zaken niet vooruit gegaan. De voornaamste oorzaak hiervan was, de vele wanbe talingen. «Als dat zoo voortgaat, dan ga ik gansch en al ten gronde. Waarlijk! ik moet andere maat regelen nemen, of wij moeten ons gaan verminde ren. Verminderen Ach, goede hemel, daar heb ik wel eens meer over gesproken, maar «Kom, Laurens, zult ge nu nog langer in uwe boeken zitten snuffelen vroeg zijne gade, welke ongemerkt 't kantoor was binnengekomen. «Ik ge niet tegenwoordig zoo weinig uw bijzijn, dat ik er verdrietig onder word. Kom, Laurens, sla die boe ken nu eens dicht en ga met uw vrouwtje naar beneden en vergeet niet, dat gij 's avonds aan mij behoort." eenigingen een onderlinge slrijd wordt gevoerd. Een strijd met de wapenen des gresles, die moge leiden tot beschaving en veredeling en ten slotte zich moge oplossen in onderlinge vrede en vriendschap. Gisteren is van hier te Groningen aan- ekomen de kanonneerboot No. 13, onderbe den heer Woldriugh, le luit. ter zee, met het doel, om jongelieden voor den zeedienst aan te werven. Dit vaartuig zal waarschijn- ijk tot April aldaar verblijven. Men schrijft van Hoorn. Verleden jaar om dezen tijd zag men geen enkel stuk vee meer op het land, thans hebben nog zeer weinig veehouders het vee op stal gebracht, er is nog olop en goed gras in de weide, en de hooger jelegen landen hebben geen hinder van te veel nattigheid. Het weer is zoo zacht, dat hier de vlierheggen weder beginnen uit te loopen. Het water is door de stoommolens voor het rootste gedeelte van de landen wrggemalen. Woensdag ten l.V ure liep op de Lands- werf te Amsterdam het schroefstoomschip le klasse Atjeh inet het beste gevolg van stapel De tribunes waren dicht bezet met een aan tal hooge autoriteiten en genoorligden. Met klimmende spanning sloeg een ieder de werkzaamheden gade. Het schip stond einde lijk vrij van zijne schoren, daar vielen de klin ken, en onmiddelijk kwam het schip, onder het hoerahgejuich der menigte, in toenemende vaart uit de kap. waaronder het is gebouwd te voorschijn en dreef het water bruischend voor zich uit. Het touw waaraan de gewich ten hingen, die de klinken wegsloegen werd doorgehakt door Mpjonkvrouwe N. van Ilaef- ten, het dochtertje van den Onder-Directeur der Marinewerf. Nauwelijks lag de Atjeh te water of op dezelfde stapelblokken, waarop de Atjeh ge bouwd was, werd de kiel gelegd van het derde schip van dat charter, liet naambord werd vastgehecht door ZEx. den Minister van Ma rine. Aau dit schip is de naam van De Rnij- ter gegeven. Na een debat, dat vier uren duurde, is Woensdag het plan tot het maken eener kade aan de nieuwe vaart te Amsterdam in den Gemeenteraad aangenomen met 20 tegen 17 stemmen. De heer Jitfa verklaarde, dat het alsnu in Augustus 1877 mogelijk zal zijn dat schepen van grooten diepgang tot voor de stad komen. Naar inen verneemt bestaat er onder de zich noemende erfgenamen van Pieter Teylcr v. d. Ilulst eene zoo groote verdeeldheid over het al of niet afgeven van hunne bewijsstuk ken, dat van het voeren van een proces voor eerst wel niet komen zal. «Maar, lieve, ik moet noodzakelijk eenigc zaken nagaan, dat kan geen uitstel lijden." «Dezen avond zult ge nu eens niets meer uit richten," zei zijne vrouw, terwijl ze haren arm zeer vertrouwelijk om den hals sloeg. »Raad eens. wie er is?" «Beste, wees zoo goed, mij nog een half uurtji met rust te laten en «Dat gaat niet aan, want de lieer Vaessen is er. «Nu, dan ga ik met u", was 't antwoord en de daad bij 't woord voegende, borg Laurens van Don gen zijne boeken, sloot den lessenaar en volgde zijne gade op dpn voet. Wie die Vaessen was en hoe hij zoo heel intiem met hem geworden was. dat wist van Dongen zelf niet. Hij had hom een paar malen op de sociëteit ontmoet, hem eene commissie bezorgd en nu deed Vaessen even, alsof ze al jaren kennis aan elkander hadden, sprak van vriendschap, die er tussche beiden bestond, en was onuitstaanbaar vrij. «Goed dat ik kom van Dongen." begon hij. »jc zoudt zeker maar door blijven ploeteren maar er moet een rusttijd ook zijn. Je moogt 't uurtje aan de vriendschap gewijd, niet gering schatten. Vooral nu ik je spoedig moet verlaten." Van Dongen was echter dermate verstrooid en met zijne gedachten bij gansch andere zaken, dat hij, zonder 't te weten, hardop zei «Kom, dat dort me pleizier." Vaessen was echter onbeschaamd genoeg, om zich te houden alsof hij er niets van merkte. «Ik heb eene voordcelige betrekking gekregen Volgens opgaaf \an Bureau Veritas zijn in de maand October verongelukt 155 zeilsche pen, als: 55 Engelsche 20 Amerikaansche 15 Frausche13 Duitsche, 12 Noorsche, 5 Deensche, 5 Spaansche, 5 Zweedsche. 4 Ita- liaansche, 2 Oostenrijksche, 2 Nederlandsche, Porlugeesche, 2 Russische, 1 Braziliaansch, 1 Grieksch en 11 waarvan de vlag niet be kend is. Hieronder zijn begrepen 6 schepen die als vermist moeten beschouwd worden. In dezelfde maand verongelukten 14 stoomschepen, 9 Engelsche, 2 Amerikaansche, 1 Fransch. I Duitsch en 1 waarvan de vlag niet bekend Hieronder is begrepen 1 stoomschip dat als vermist moet beschouwd worden. De N. Rotterd Ct. heeft van den heer Fransen v. d. Putte eene toelichting ontvangen van het jongste bericht uit Atjeh, omtrent de onderwerping van Simpang Olim en Tandjong Semantok. Wij ontleenen daaraan het volgende: «lil de onderwerping van Simpang Olim en 'atidjong Semantok zie ik, ook met waardee ring der onderwerping van Pedir, het grootste uccesdat wij in Noord-Sumatra hebben behaald na de iuneming van den Kraton. Zoo lang die onderwerping uitbleef, was onze ves tiging aan de Oostkust van Suinatra, voor zoo ver het voormalig Rijk van Atjeh betreft, on- olkomen en niet aaneengesloten. Dit gebrek liet zich te meer gevoelen door de. nabijheid van het ons goedgezinde Edi, waar onze in- loed het meest ingang gevonden, en door het levendig verkeer, dat tusschen Simpang Oliin en het daartegen gelegen Penang plaats heeft. «In nauw verband met de Atjehers te Penang gevestigd, was Simpang Olim sedert jaren het broeinest van de vijaudige gezind heid tegen Nederland. Van daar uit werden de strooptochten ondernomen die voor den oorlog zich soms tot onze vestiging bezuiden de Temianrivier uitstrekten. De Gipsy, het gewapend vaartuig welks opbrenging mede den oorlog deed ontstaan, behoorde daar te huis. «Het bericht dat de radja tot dusver om zijn ons vijandige gezindheid bekend bij het naderen van onze troepen onvoorwaardelijk zijn onderwerping heeft aangeboden en met een oorlogschip naar Groot-Atjeh gaat om bij den militairen en civielen bevelhebber persoonlijk deze daad te bekrachtigen, terwijl voor onze vestiging een terrein is uitgekozen dit be richt geeft de onderstelling eenigen grond, dat de twijfel aan de duurzaamheid onzer ves tiging de Atjehsche hoofden begint te begeven Volgens betrouwbare berichten was de onze kerheid omtrent het bljvende van onze ves tiging, welke de oorlogspartij in Atjeh veilig tarten kon, het grootste bezwaar, dat toena dering en onderwerping tegenhield «En wanneer de geheele Oost- en Noord kust aan ons onderworpen is en de bevolking lijk thans reeds m Edi, vGordeelen leert ken- ,u den Europeschen invloeddie rustorde en welvaart doet ontstaan dan zal daardoor tegenstand veeleer worden gebroken dan door krijgsgeweld «Maar het bericht bevat bovendien nog een hoogst belangrijke inededeeling ten aanzien van de wijze, waarop Tandjong Semantok is beoor loogd. Het is de eerste maal dat de Atje hers streden aan onze zijde of liever, dat Toe koe Moeda Angkasa zijn tegenstander aanviel terwijl hij door onze troepen werd ondersteund. En neernt men daarbij in aanmerking, dat hij Merbau wilde hernemen van Toekoe Paya, die het hem afhandig had gemaakt, en die in den strijd tegen ons zich zeer onderscheiden had, dan verkrijgt deze inededeeling nog meer be- teekenis, dan ieder, die maar eenigzins bekend is met de opkomst van 0113 gezag in den Ar chipel, er buitendien reeds aan zal toekennen." Kapt. Stuur, gevoerd hebbende het Ned ichip Cornelia Abramina, te Havre in hechte nis genomen wegens het teekenen van valsche cognossementen, is door het gerechtshof van de Seine inférieure 1. wegens het aanwezig zijn der valsche cognossementen; 2. wegens po ging tot brandstichting, veroordeeld tot 12 jaren dwangarbeid, 100 francs boete en 2U ja ren onder toezicht van de politie. Volgens de Fanfulla een Ttaliaansch blad, zou de weduwe van den hertog Gailiera, aar. den Paus een miiiioen lire hebben ge schonken. - De schouwburg te Brooklyn is Dinsdag avond geheel afgebrand. Onder de puinhoopen zijn omstreeks 2L5 lijken gevonden. De fabriek van gezegeld papier te Ar- ches, de eenige die Frankrijk bezit, en die in 186 was opgericht, is afgebrand, welke schade wordt begroot op I 400 000 francs, 400 werk- 'ieden zijn daardoor buiten dienst gesteld. De Staat zal echter voorloopig nog geen gebrek aan dit artikel hebben, daar, naar men zegt. de magazijnen voor vele maanden zijn voor- ;n. De president van de Frausche republiek, maarschalk Mac Mahon, heeft Dinsdag avond in het Elysée een diner van dertig couverts gegeven, ter eere van II. M. de Koningin der Nederlanden, die, naar men weet, sedert eenige dagen te Parijs vertoefd. In sommige deelen van Schotland is het seizoen der haringvangst, wat in andere streken van beschaafd Europa het seizoen is der bals de voorbereiding tot huwelijken. In Schotland echter werkt het seizoen meer direct dan in de als boekhouder op eene der voornaamste kantoren to Rotterdam." «Dan wensch ik je gelukwarempel, dat ver heugt me." Ditmaal was ven Dongen zoo waar, als iemand aar zijn kan, want hij was weinig op de vriend schap van Vaessen gesteld. Er bestaat eene soort van vriendschap onder do menschen, die men elkander opdringt, of die de een den ander aanbiedt: die uit niets blijkt, dan uit woorden en betuigingen, uit 't maken van compli menten aan eikaars adres; aan niets te herkennen is, dan aan 't accepteeren van vleierijen en in niets baren grond vindt dan in de onbeduidendheid en ondegelijkheid der personen soms ook wordt vriend schap voorgewend als eene soort van beleelilheid. Men zou, als men acht geeft op de hedendaagschi vriendschap, soms in den waan komen, dat In woord sterk van beteekenis was veranderd dat de onbeduidendste zaak ter wereld was, te eenvou dig en te nietig, om er veel 't hoofd mee te breken. Sommigen schijnen haar als eene modegril aan te merken en spelen lettci lijk, met 't^een rei heilig moest zijn. Of ziet men 'tniet menigmaal, dat menschen, die geheel uitcenloopende gevoelens koesteren.de meest verschillende richtingen zijn toegedaan, dat dezul ken elkaar heden bestrijden en morgen vriendschap pelijk mot elkaar aanzitten, om soms den daaraan- volgenden dag weer elkaar den rug toe te keeren. Neen, weg niet die hallheid Zeker, wij willen verdraagzaam zijnwij hebben tot op zekere hoogte dansende eu soirees gevende steden. Als dz haringvangst gering is, zijn ook de huwelijken weinig en dit jaar was de uitslag zoo slecht, dat op het eiland Lewis, met 25.000 bewouers, slechts twee huwelijken gesloten werden. Op Wiek, met 13,0*10 bewoners, bedroeg het aan tal slechts de helft van het gewoue getal, na melijk, 13. In Ross en Cromarby, met 83,000 inwoners, had men niet meer dan 30 huwe lijken. De bruidsparen zijn dit jaar even schaarsch als de haringen. Een vreeselijke orkaan heeft op het ei land Martinique gewoed. Tal van woningen werden vernield van de plantages en vrucht- boomen bleef bijna niets over, zoodat men vreest, dat de volgende oogst niets zal op leveren. Uit Schuylers volledig rapport over de ;rnwelen in Bulgarije blijkt, dat er in het geheel 79 dorpen verbrand en nog veel meer geplunderd zijn; dat minstens 9000 huizen verbrand, 72 000 menschen vau alles beroofd, 15 000 gedood zijn en lal doorziekte en mis handelingen zijn gestorven. Besluiten, Benoemingen, enz. Bij Kon. Besluit van 2 Dec. is aan de Vollen- dammer schippers H. Veerman en K. Jonk. als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het Ned. schooner- schip «Jacob en Titia", in den avond van 16 Nov, op de buitengronden van Terschelling verongelukt, de bronzen medailje, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toe- j gekend. De scheepsklerk M. P. H. Krol. dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, wordt met den ltn dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier en met dienzelfden datum aan boord van eerstgenoemden bodem ver vangen door den scheepsklerk J. J. van der Leij, thans dienende aan boord van genoemd wach tschip. De luit. ter zee le kl. P. G. Pabst, de luit. ter 'l zee 2e kl. A. E. J. W. Juta en de offie. van gez. le kl. C. J. van Stockum, laatst behoord hebbende tot liet eskader in Oost-lndie on van daar den 28 November jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den ingenieur 2e kl. der marine J. F. van 1'eek, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Leeuwarden, gedetacheerd. De adelborst le kl. J. M. Phaff. dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, wordt met den lln dezer overgeplaatst aanboord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Stoom vaart-Berichten Het Ned. stoomschip Holland, van hier naar Ba- tavia, arriveerde den 3 Dec. 's nam. to Suez en 'l\ - zette onmiddelijk de reis voort. Het Ned. stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar hier, arriveerde den 5 dezer 's nam. Aden en zette, na kolen ingenomen te hebben, de reis voort. Zr. Ms. stoomschiji Samarang is 6 December to i Falmouth binnengevallen. Alles wel. achting voor anderer meening en overtuiging, wij willen niemand haten, we willen zelfs trachten voor allen goed te zijn. maar... maar vriendschap tus schen personen, die de meest heterogene neigingen en gevoelens hebben - is onbestaanbaar. Neem me niet kwalijk, mijnheer, dat ik voor zulke vriend schap geen greintje respect over heb. Geef mij uw hart niet uw wijn uw warm hart uw raad uw strenge berisping niet uw geld, uwe vleitaal zie mij altijd met open oog aan en wees steeds in vreugd en leed hij eb en vloed dezelfde en ik stel uwe vriendschap hoog. Voor Vaessen nu was vriendschap slechts eon middel om voordeel te behalen. Die niet goedschiks die vriendschap aanvaardde, drong hij ze met gewold op en zoo had hij ook gedaan hij Laurens van Dongen. 15 j dezen slaagde hij minder dan bij diens gade. Daarom was 't voor van Dongen hoogst aangenaam, te vernpinen, dat Vaessen Antwerpen verliet. «Dus je gaat naar Rotterdam «Overmorgen reeds en juist daarom kom ik lieden het avondje bij je passeeren. Je begrijpt, dat jo de eerste bent, die 't weet. Eerst de beste vrienden, waarvan rij nommcr éen zijt."' «Hm, zoo./ zei van Dongen, terwijl hij onwille keurig den vollen kelk opnam, welke Vaessen hem toeschoof. «Onze eeuwige vriendschap, zei de laatste, «daar ga je, hoor. Ja. ja, 't is eene goede stad, dat Ant werpen en gaarne zou ik er blijven wonen, vooral cim onze vriendschap, maar twee duizend gulden is oen goed salaris, dat kan niemand ontkennen." Van Dongen dacht: «Ik wou, dat je reeds goed en wel in Rotterdam waart aangeland." «Kom, van Dongen, schenk nog eens in, we zullen niet dikwijls meer samen zijnwacht, ik zal 't zeil' wel doen en dan zal ik je meteen wat zeggen. Je moet me een honderd gulden geven, maar 't hl -ft onder ons. hoor!" «Dat zal «Niet genoeg zijn, wil je zeggen? O ja, tiaar kan ik 't vooreerst wel mee stellen. Je begrijpt, dat ik 'tvan seen ander aannam; maar jij bent mijn boezemvriend en dien gunt men bet gaar ne eens zulk een dienst te bewijzen." Van Dongen krabte zich eens achter de ooren, maar gaf geen antwoord. «Steeds zullen mij, mevrouw, de aangename uren voor den geest staan, die ik hier doorbracht en. «Zeg eens, Vaessen," viel van Dongen den spreker driftig in de rede. «ik krijg daar een inval. Ik leen u niet honderd gulden, maar doe ze u presm', ot lie ver, ge verdient ze en dan zijn we heiden geholpen «Als ik uwe wenschen dan maar mag hooien." gaf Vaessen ten antwoord, die nu al blij was. de gevraagde som te zullen ontvangen. «Laat van Dongen eischen wat hij wil. de honderd gulden bo- hooren mij. Gelooft hij mij nu, dat ik naar Rot terdam ga. dan zal ik later ook wel weer iets weten te bedenken,'' dacht hij. «Indien 'tonder mijn be reik valt, dan kunt ge op mij rekenen. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1