HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna [Derde Blad. No. 4293 DONDERDAG 2 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 cL, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37J 45 „0.75 Modeblad 85 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent Buitenlandsch Overzicht. De gebeurtenissen op het wereld- tooneel volgen elkaar soms snel op. Komt het ergens tot eene uitbarsting, dan is de afloop daarvan ook veel sneller dan b.v. in den ouden tijd. De moderne m iddelen eischen haast. Eu zoo komt iemand, die voor een weekblad de politieke gebeurtenissen in het buitenland bewerkt, wel eens bedrogen uit, ook zelfs al verschijnt dat blad tweemaal in de week. Er kan op 'n dag zooveel geschieden. Eu zoo kan het gebeuren dat een overzicht-schryver een beschouwing, die een dag oud is, wel in de snip- permand kan gooien. De situatie is in dien tijd soms geheel veranderd. En daarom juichten ook wy toe, dat „'t Vliegend Blaadje" met zijn nieuwen naam nu om den anderen dag zal komen. Dan is er ten eerste bijhouden aan en de gebeurtenissen zijn nog verech. 't Gaat tegenwoordig niet meer als in den tijd van het eerste Vliegend Blaadje", dat je de dood van 'n Keizer eerst eenige dagen nadien verneemt! 't Gaat wat sneller 't nieuws. En waar wij de berichten der groote en der buitenlandsche bladen 'savonds laat nog krijgen, kunnen we ten minste 's anderendaags buitenlandsch nieuws geven, dat „bij" is. Hetgene wij hopen te doen. Rotterdam heeft zijn Hoek-van- Holland gekregen. Antwerpen, zijn concurrente, breidt zich insgelijks gestadig uit en heeft het oog gesla gen op de overzijde der Schelde. Maar de Schelde is de grens tusschen de provincies Antwerpen en Oost- Vlaanderen. 'tZou dus begeeren een deel van een andere provincie. En daartegen schijnen nog al bezwaren te bestaan, vooral van de zijde van Oost-Vlaanderen, dat den Scheldezoom daar als uitstekend haventerrein zou willen inrichten. In de laatste Kamer-zitting is daar over nog al .iet een en ander gezegd. De Antwerpache vertegenwoordigers meenen, dat Antwerpen recht heeft ook op de overzyde, terwijl andere vertegenwoordigers meenden, dat het daar best een afzonderlijke haven kan worden, zoo noodig ter wille der Antwerpenaren beheerd door een havencommissie van Antwerpen en de overzijde. De kwestie is nog lang niet uitgevochten. De gezamentlijke nota der mogend heden dwong indertijd Griekenland de belofte af om de troepen in Epirus uiterlijk in de maand Maart terug te trekken. En op 1 April waren nog 4000 man Grieksche troepen in Al banië, zegt do Reichspost. In Oosten rijk is men daarover weinig gesticht. De „Neue Freie Presse" meent te weten, dat majoor Thomson binnen kort naar Epirus zal terugkeeren, om daar te onderhandelen met Zo- grafos. De „Reichspost" meldt, dat de eerste onderhandelingen tusschen Albaneezen en Epiroten een zoo po sitief resultaat opleverden, dat men hopen mag op de mogelijkheid dat een grondslag voor een overeenkomst zal worden gevonden. Ter gelegenheid van een hofconcert in Luxemburg werden eenige Duit- Bche officieren door de bevolking lastig gevallen en nageschreeuwd „Zabern, Wackes". Natuurlijk waren zij over die onhoffelijke daad zeer gebelgd. Thans wordt uit Trier aan de „Köln. Zeitung" bericht, dat de Luxemburg- sche hofmaarschalk aan de Duitsche officieren, namens den groothertogin leedwezen over het gebeurde heeft betuigd. De zaak is daarmee uit. President Wilson werd tengevolge van z(jn houding inzake de rechten in het Panama-kanaal hij wil de vrijstelling voor Amerikaansche kust- schepen opgeheven zien in den laatsten tijd nog al lastig gevallen. Hij heeft thans laten publiceeren, dat z(jn politiek inzake het Panama-ka naal geen gevolg is van afspraken, die hy met Engeland zou gemaakt hebben. Hij verklaart daarin tevens, dat hij niet wil weten van een com promis inzake de kanaalrollen en een onvoorwaardelijke opheffing van de clausule van bevoorrechting der Ame rikaansche scheepvaart zal blijven voorstaan. Het Huis heeft intusschen de bevoorrechtingsclausule geschrapt met 248 tegen 162 stemmen. De Rochette-zaak in Parijs liep gisteren bijna spaak. De commissie had een conclusie gesteld, waarin het werd betreurd, dat Monis en Caillaux een te betreuren misbruik van hun positie hadden gemaakt. Toen het op stemming aankwam verwierp de meerderheid die conclusie. Jaures, de voorzitter, zeide nu onmiddellijk te zullen heengaan, waarop de commissie op hun besluit terugkwam en de conclusie aannam. De conclusies der commissie zyn nog niet bekend. Waarschijnlijk zul len ze bevatten: Een blaam aan het adres van Cail laux en Monis om hunne inmenging in een hangende rechtspraak. Een blaam aan Barthau wegens't meenemen van een stuk bij zijn aftreden als Minister van Justitie. Blaam voor eu critiek op de leden der rechterlijke macht die toegegeven hebben. Een blaam voor Briand die een document niet onmiddellijk ter be schikking van de commissie stelde. Donderdag komt de Kamer by een, Yr(jdag gaat ze naar huis. De be grooting is nog niet afgedaan maai de verkiezingen zijn in 't zicht. Ook een afgevaardigde moet om zyn „baantje" denken. De Engelsche Minister Asquith houdt in de Ulster-zaak voet bij stuk. Na het ontslag van den Minister van Oorlog Secly heeft hij zelf diens por tefeuille genomen. Tegelijkertijd on derwerpt hy zich aan een nieuwe verkiezing in zijn district. Hy zal wel met groote meerderheid herkozen worden. Nog is voor de Ulstermanuen de deur open voor onderhandelingen. Wellicht dat het kloeke optreden hun houding ten laatste nog wijzigt. PLAATSELIJK NIEUWSr De inspecteur van den marine stoomvaartdienst met den rang van kapitein ter zee J. H. Gijzen, tot dus ver behoorende tot de directie dei- marine te Willemsoord, wordt, met 1 Mei werkzaam gesteld aan het de partement van marine waaronder die inspectie voortaan zal ressorteeren. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat, indien zy nog patientjes voor uitzending naar een Vacantie kolonie hebben op te geven, zij dit ten spoedigste gelieven te doen, uiterlijk 9 April a. s. bij den Voor zitter Dr. Groenendijk of bij den Secretaris T. van Heusden, Van Galen straat 40. Naar wij vernemen zijn J. Blom, leerling der Normaalschool alhier, en J. Roggeveen, leerling der Voorberei dende Klasse der Normaalschool alhier, geslaagd voor het toelatingsexamen der Rijks-Kweekschool voor Onder wijzers te Haarlem. De miliciens, behoorende tot de lichting 1911 van de 2e corap., 2e bat., 4e regt. vesting-artillerie, thans voor herhalingsoefeningen onder de wape nen, worden op 4 April a. s. in het genot van groot verlof gesteld. M. E. Palm. j Gisterenavond is alhier, na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 49 jaar overleden de heer M. E. Palm, kapitein der artillerie. Haring. Hedenmorgen word 215 tal haring aan den afslag aangebracht. De vang sten blijven nog altijd schraal. Raadsoverzioht. 't Was een gemoedelijke Raad, die van Dinsdagavond, in weerwil vah de extra-lange agenda, en het extra- dikke dossier met prae-adviezen. Nu de Raad niet onder den atmosferi- schen druk lag van de gewone tem peratuur, ontstond een luidruchtige hartelijkheid, een dronkenschap-naar- den-geest, een jovialiteit, die gemoe delijk aandeed. De lente-adem was in de edelachtbare boezems binnenge slopen en deed ze hijgen en diep ademhalen alsof een zware last was afgewenteld en de lieve zon de ge moederen koesterde. Want dat begon al dadelijk bij de peroratie van den heer Oortgysen. Vooraf hadden we de uitvaart van den heer Hartendorf bijgewoond. De Voorzitter wijdde waardeerende woorden aan den heer Hartendorf, die uit de gemeente vertrokken is en als zoodanig afscheid genomen heeft als raadslid. Men moge al niet van dezelfde politieke overtuiging zijn, zoo ongeveer bedoelde het de Voorzitter, - men moet waardeering hebben voor hetgeen de heer Harten dorf als vertegenwoordiger van eene bepaalde groep kiezers, deed. De Raad was het daarmee eens en applaudi- seerde. Inderdaad, de heer Hartendorf was voorzeker niet een van de zwijgende figuren aan de groene tafel. Integen deel, hij was steeds actief, steeds op de bres staand waar het gold de belangen van velen uit de gemeente te behartigen. - Zijn afwezigheid zal merkbaar worden, want de heer Hartendorf, geroutineerd politicus, behoorde tot de goede sprekers. En de Raad applaudisseerde, en daarna gingen we weer door, want is niet het leven rusteloos en zon der ophouden snelt het voort. De heer Oortgysen, wilde twee plantsoenen hebben, u.1. een op het Havenplein en een op het Westplein, en de Raad snoodaardiglijk wilde er geen een geven. Na bad de heer Oortgijsen in een breed opgezet betoog de argumenten van B. en W. stuk voor stuk ontzenuwd en zette daarover eene breedvoerige redenee ring op. Maar wie er ook naar luis terde, de verslaggevers, die naarstiglij k neerpenden de gevleugelde woorden van den redenaar, de publieke tribune, de boden, de secretaris en zijn hel per, niet de Raad. Die hield onder onsjes, sommigen keken in de lucht wie zal zeggen welke diepzinnige gedachten rondwoelden in die om hooggeheven hoofden anderen deden alsof ze sliepen, en de heer Oortgijsen zette zyn betoog voort. Maar ziet! langzaamaan, geleide- werd de Raad attenter, absorbeerde de woorden van den heer Oortgysen, verwerkte ze, keurde ze af, luisterde aandachtig, geïnteresseerd. Toen ech ter op een zeker punt gekomen, de heer Oortgijsen, terwijl wij allen dachten, dat het einde gekomen was, een nieuw folio vel begon af te lezen, ontstond een protest. Een van 's heeren Oortgysens naaste buurlui gaapte, de bode bracht een glas wa ter aan voor een ander lid, een derde u ziet, wij noemen geen namen - mopperde. Op de perstri bune sleep men een nieuw punt aan z'n potlood. 't Was duidelijk, dat de plannen van den heer Oortgijsen ten doode gedoemd waren. Reed9 van den aan vang af was het bestemdBarbertje moest hangen en niets kon hem m redden. Eéri steun kreeg de heer Oortgysen slechts, maar 't was een sterkede heer Bok toonde zich solidair, gaf den heer Verstegen, die niets voelde voor een plantsoen op het Havenplein, een Seitenhieb, dooi er diens democratie bij te halen, en betoogde, dat het Havenplein be- stomd moest zyn om te dienen als laatste rustplaats voor den kleinen man, die daar het einde zljuor dagen afwacht. Na dit gezegd te hebben zag de heer Bok triomfantelijk rond, als wilde hij in rondvraag brengen: hoe zeg ik dat? De Raad vond het prachtig en lachte hartelijk. In het juist inge schonken glas water van het onge noemde raadslid viel een traan, zoo ooit dan hier een parel gelijk. En na de rede van den heer Bok kwamen de sprekers by dozijnen los. „Meneer de Voorzitter, hier, „meneer de voorzitter" daar. De Voorzitter begon met den heer Over de Linden. Die moest van die rustplaats niets hebhen. Veel liever tusschen iederen boom aan de Hoofdgracht een bank, riep deze heer. Dat kan niet, riep een inuggezifter-raadslid, dan toch zeker tusschen iedere twee boomen. Maar de heer Over de Linden liet zich nief van streek brengen, had het over de prachtige stafmuziek, die men daar, zijn laatste dagen slijtende, genieten kan en waarbij het er onzes inziens heusch niet zoo erg op aankomt of dib bank nu tus schen iederen boom of tusschen iedere twee boomen staat. Maar toen, na den heer Over de Linden, de lieer Grunwald nog ge sproken had en den heer Bok hulde bracht voor diens „laatste rustplaats", hem echter wees op het te stichten tuindorp, - en toen nog verschillende heeren hun vinger omhoog staken, keek de voorzitter hen met zulke smeekende oogen aan, en zoo innig- smeekend klonk z'n stem: „och, heeren, alsjoblief, laten we er een einde aan maken", dat velen genade voor recht lietou gelden en van het woord afzagen. Niet aldus echter de heer Verstegen, die zich moest ver dedigen tegen de beschuldiging van on-democratisch to zijn. Maar het park van den heer Oortgysen is geen park, betoogde deze lieer, hoogstens een stadstuintje, en dan we zitten zoo sohaarsch in de pleinen, laten we houden, wat we hebben. Dat belooft wat voor de tookomst als men zoo over de belangen van den min deren raau begint Maar waarom dan geeu tuintje op de Vischraarkt, dicht bij zijn verblijf. Even te voren had dezelfde heer ook het ontwerp- Westplein vermoord. De gemeente mag geen terrein verkoopen, betoogde hij, dat is niet politiek. Enfin, toen het eindelijk voldoende bleek, dat er geen aasje kans was, dat de beide voorstellen van don heer Oortgysen zouden worden aange nomen, ontstond de twistvraag of men de beiden al of niet splitsen zou. Én toen deze beslist was ten gunste van het al, viel de stemming en het waren alleen de heeren Oort gijsen en Bok, die vóór stemden. De Voorzitter deed een pleister op de wond, door aan de hand te doen een beplanting van den binnenweg naar Huisduinen en de heer Bok had, naar hij tegen den heer Oortgysen zeide, nog een veel mooier plan in petto. Minder aardig was het, dat ZEd. daar niets van mededeelde. Zoo vielen deze grootsche plannen als een kaartenhuisje in duigen. Vooral het plan-Westplein leek ons niet onaardig en niet onmogelijk; men kan best een stuk van het Kanaal daar ter plaatse missen en men kreeg een mooi plein. Maar er waren leden, die tegenstemden omdat tóch te eeniger tijd dat Westplein eene verandering ondergaat. En uit d:it oogpunt bezien, kan men vrede hebben met het verwerpen van het plan. Was het by de rondvraag niet de heer Terra die de vraag deed of het rapport der Kanaal commissie in geheime zitting werd behandeld?En opent zooiets geen vooruitzichten op nieuwe fasen in het stervensproces van het Heldersche Kanaal De heer Oortgijsen trooste zich, hij krijgt zijn plantsoentje wel mettertijd Moge lijk, dat de heer Bok er nog een laatste rustplaats vindt. Toen kregen we een uiterst ge moedelijk debat over de onafhanke- lijksfeesten. Het Comité heeft, behalve een groote massa satisfactie een stapel onbetaalde rekeningen en geen geld. Zooiets komt in de beste families voor en is geen schande. Maar het comité wist er wat op. Het wendde zich tot B. en W. De Raad heeft zoo weinig gegeven, zoo redeneerde het, we kunnen wel eens probeeren of hy thans niet wat meer afschuift. En B. en W. voelden er wel wat voor. Maar hadden principieele bezwaren,spraken van precedent scheppen en van nog meer, maar toch streken B. en W. over hun hart vanwege de gezelligheid van het feest en boden f 100.— aan. Maar daar was de Raad het gansch niet mee eens. Wel neen, betoogde de heer Over de Linden, ze hebben veel te verdienstelijk werk geleverd om ze nu met f80.- te laten zitten. En de heer Grunwald kwam zich daar bij voegen, zoodat de heer Adri- aanae, vriendelijk lachend, zeggen kon, dat de heeren het hem al heel makkelijk maakten Toen echter de heer Verstegen het woord vroeg, begon het er bedenkelijk uit te zien voor het Comité. Houd u nu je mond maar, werd er geroepen, we weten wel, dat je er toch tegen bent. Alles goed en wel, antwoordde deze heer, maar ik dien toch even te wijzen op de logica van B. en W. Ze zeggener wordt een gevaarlijk precedent geschapen, en dusgeven we toch f100.-. Schnapfe wer das schnapfen kann, enzoovoort, enzoo- voort. Er is geblèrd van „Mina, heb jij je hengel in de hand", en als men dat feestvieren noemt, ben ik blij niet meegedaan te hebben, enzoovoort, enzoovoort. De Raad zat er paf van. Die meneer Verstegen, die meneer Verstegen En niet alleen, dat het voorstel van B. en W. om f 100. te geven, ver worpen werd, maar met groote meer derheid werd besloten het Comité f180.- te geven. Zoodat heeren leveranciers gerust kunnen zijn. Was het wonder, dat daarna de Raad den heer Stumphius zijn flOO gaf voor vak m der L.O.-wet (wis kunde). De oude wet sprak van acte wiskunde, de nieuwe wet alleen van hoofdacte, waaronder bevoegdheid tot geven van les in wiskunde is opge nomen. Aangezien thans aan school 8 in dit vak lesgegeven wordt, vroeg de heer Stumphius daarvoor f 100.— De kweste was nu maaris acte gelijk aan bevoegdheid De een zei ja, de ander neen. Tenslotte bleek het rechtvaardig de f 100. toetekennen, zoodat de heer Stumphius f 100.— krijgt voor een bevoegdheid, waarvan hy, als zijnde ambulant boofd, geen gebruik maakt. Bij een volgend punt kwam de heer Biersteker in actie. Het betrof de rechten der vrouw. Spreker kwam die met hand en tand verdedigen. Men wilde een apothekers-assistente benoemen op een salaris tot f750.— en dat was veel tu weinig, betoogde deze heer. Hij kreeg bijval van ver schillende zijden en had een succes te boeken, want de Raad verhoogde dadelijk het minimum en het maxi mum, Bravo 1 Leven de rechten dei- vrouw De ontworpen bioscoop-verordening gaf aanleiding tot eea vrij langdurige, alweer gemoedelijke discussie. Op instigatie van den minister, die wees op de bevoegdheid, die de gemeentewet den burgemeester geeft was door B. en W. eene verordening ontworpen, geheel volgens het voor beeld van de Rotterdamsche, die absoluut verbod voor kinderen inhield, tenzij een speciaal kinderprogramma gegeven wordt. Voor den inhoud ervan en de motieven van den minis ter verwijzen wij naar ons verslag. Ofschoon er discussie ontstond over de wijze hoe dat verbod gehandhaafd zal worden eene kwestie, die eigen lijk tot de taak van het Dagelijksch Bestuur behoort waren zoowat alle leden het eens over het princiep dat er een verbod moet komen. De tegen standers waren belanghebbenden met uitzondering van den heer Grunwald, die andere motieven aanvoerde, en den heer Bok. Eerstgenoemde be toogde, dat men, door het instellen van een censor, die te beoor- deelen zal hebben welk stuk al of niet voor kinderen geschikt is, den eersten stap doet op den weg van censuur voor tooneelvoorstel- lingen. En tot welke uitwassen die voeren kan, ziet men in den laatsten tijd op voldoende wijze. Het zal niet mogelijk zijn de verordening te handhaven, betoogde de heer Grun wald. Bovendien, waarom alleen kinderen beneden de 16 jaar be schermd? Die boven de 16 zyn hebben ook nog wel bescherming noodig. De andere heeren, met uitzondering van twee, die op utiliteitsgronden vrijheid bepleitten, waven bijna allen vau meening, dat er een verordening voor kinderen moest komen. Hoe die uitvoering zou zijn, was van later zorg als de verordening er maar kwam. En de verordening zou zonder meer onder den hamer doorgegaan zijn, al3 niet op het allerlaatste oogenblik de heer Krijnen met een tweejarig kind aankwam. Hoe nu, zeide deze heer, als een vrouw met haar man naar de bioscoop wil en zij haar tweejarig kind nergens kan brengen? Dan wordt zij, aan de bioscoop komende, met haar kind op den arm, krachtens de verordening afgewezen, omdat het geen kinder voorstelling is wat gegeven wordt. Maar het wurmpje van 2 maanden zal er geen schade door lijden. Zóó overtuigend sprak de heer Krijnen, dat de heer Bok uitriep „Reich rair die Hand mein Leben, komm in mein Schloss rait mir!" Er zat niets anders op dan de zaak aanhouden en amendementen in dienen. Die zullen wel loskomen, denken we. Inderdaad valt deze zaak van verschillende kanten te bezien. Wy kunnen er inkomen, dat mon huiverig is een absoluut verbod te geven, maar aan den anderen kant is het wel gewenscht paal en perk te stellen aan dit hoe langer hoe grooter wordend euvel. De heer Verstegen merkte op, dat het gevaar niet in de eerste plaats schuilt in de pikante tooneeltjes, want een on schuldige kinderziel zal daarvan niet zooveel meenemen, maar wel in de fantastische roovergeschiedenissen, echtbreuken, moord- en doodslag enz., die prikkelen. En de meeste leden schenen het hiermee eens te zyn. Wij hoorden van de raadstafel de opmerking, dat de ondernemers zich niet tegen een verbod zouden ver zetten, omdat zij toch niet veel voor deel maar wel veel last van de kinderen hebben en veel liever speciale kindervoorstellingen zullen organi- seeren. En ook dit schijnt ons juist, en wij begrypen eigenlijk niet, dat de heer Grunwald zoovele bezwaren heeft tegen dit wetje. De kwestie der uitvoeringnu ja, dat blijft altijd een kwestie van opvatting, vandaag is er een die streng is, morgen een ander, die veel laat glippen. Maar dit zal voornamelijk van den persoon afhangen men moet een hoogstaand persoon hebben, die ernstig van wil is om den kinderen alleen bet beste te geven en zich niet door anderen laat beïnvloeden. Dan zal, vertrouwen wy, de verorde ning niet alleen geen moeilijkheden opleveren in de praktijk in Rotter dam werkt zy toch ook- maar zal zy velen kinderen ten goede komen. Wij hebben in de eerste plaats noodig een opgroeiend geslacht, dat hooge en mooie idealen mee krijgt in het levenwat er van die idealen terechtkomt, is hier de vraag niet, maar in hun later leven krijgen zij nog gelegenheid genoeg om met het lage en kleine in aanraking te komen. Welnu, laat men dan ook niet aan die verordening, die, zooals zy daar ligt, tornen door amende menten enzoovoort, maar haar onver anderd aannemen, en aan het beleid van B. en W. overlaten of een hoog staand censor haar zal uitvoeren. Overigens is er over de agenda weinig van belang te vermelden; eene discussie over eene school te Koegras bleek af te stuiten op onvoldoende inlichtingen van B.en W. men zal nu een nieuw onderzoek instellen en een schetskaartje by- voegen met situatieteekeniDg zooals de school zou komen. De heer Biersteker lichtte in, dat er nu reeds verscheidene groote gezinnen vallen buiten de door B. en W. getrokken rayon van 6 KM. De rondvraag bracht ons nog een heele massa vragen. Zooals om dezen tijd van het jaar de zwellende knoppen uit het omhulsel barsten en de boomen met het jonge groen tooien, zoo barstten de rijpe gedachten van de raadsleden los uit de geprangde gemoedereu en vulden de raadszaal met frissche eu nieuwe geluiden. Een nieuwe lente en een niouw geluid - Herman Gorter vergeve mij de vergelijking en de voorzitter trachtte ze allen met een toezegging, belofte enz., tevreden te stellen. Nog vóór twaalf uur stonden we op straat. De frissche nachtwind woel om ons heen, en de hemel voorspelde een schoone dag. De eerste April was bijna aangebroken. Arr. Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 31 Maart. Inbraak te Koegras. Beschuldigd van inbraak stond terecht de 18-jarige J. J. B., los werk man te Zype. Get. R. Delver, landman te Koegras, kwam 10 Febr., 'savonds 11 uur thuis van een land bouw vergadering en zag licht branden in de melkboot; hij vond de deur los en zag de ladder, die anders tegen de boet aanlag, tegen de zolderopening staan. Op zijn vraag: „Is daar volk"? hoorde hij geschuifel en zag dat een man zich uit het bovenraam liet zakken en weg liep. Hij riep zyn vrouw, snelde de vluchteling na tot deze in een sloot viel. In plaats van hem te grijpen, werd hy „stijf van schrik" toen hij nog ongeveer 10 meter van hem af was. Toen riep hy, tot 'n voor bijkomenden fietsrijder: „Grijp hem!" maar deze riep terug: „Grijp hem zelf!" Intusschen kwam ook de vrouw en zij en haar man gaven nu weife lend hunne verklaringen. De dader had een blauwe kiel, grijze broek, 'n groote pet, 'n gebloemde grijze das enz. De president wees er op, dat deze gezichtscherpte, al was 't ook lichte maan, bijzonder merk waardig was, op tien meter afstands. De vrouw had gemeend, dat het hun arbeider, Dirk Kind, was, maar deze kon sedert zijn alibi bewijzen. Maar deze Dirk Kind had gezegd: ,J. B. en zijn broer Gerrit vertrouw ik uiet, ze loopen 'savonds met 'n geweer en staan overal te loeren." Ook G. B. wist echter zijn alibi te bewijzen. Gerrit had daarbij verklaard, dat zyn broer by hem is gekomen en gevraagd had: „Weet je 't- al, er is gisteravond ingebroken bij Roelof Delver". En de oude vader heeft onder eede verklaard, dat bekl. te half tien, met hem te bed is gegaan, in dezelfde kamer. En vader eu de beide zoons staan zeer gunstig bekend. Doch nu bomt een zielkundig raadsel. Man en vrouw Delver, J. J. Bakker, brigadier te Helder, en P. Strooker, rijksveldwachter te 'tZand, zijn op zoek gegaan naar bekl. Ze vonden hem met paard en wagen te Aagt dorp en ziet, de politie wist hem hier tot bekentenis te brengen. „Hij zei tweemaal ja", verklaarde 't echtpaar Del ver. En toen later de burgemeester zei: „Als je nu bekent, brengen we je niet naar Alkmaar", zei bekl. weer op alles: „ja". Maar gisteren ontkende hy de dader te zijn en van zijn vorige verkla ringen aan politie, burgemeester en rechter van instructie herinnerde hij zich niets. Het O. M. acht het bewijs te leveren zeer moeilijk, wegens de vaagheid der verklaringen van Del ver en vrouw Delver. Toch vraagt het geen vrijspraak, gezien do bekentenis van bekl. en de onaannemelijkheid, dat bekl. zich nu niets meer zou herin neren. Eisch: 1 mnd. gev. Bekl. schreide, en onder de warme verdediging door zijn raadsman mr. K. A. Cohen Stuart bleven zijn tranen mildelyk vloeien. PI. wees er op dat, volgens Dr. de Geus, bekl. stamt uit een zeer zenuw achtige familie. Een broer van hem is idioot en een zuster lijdt aan hy sterica. Het hoofd der school ver klaarde Hij is by du kleinste bestraf fing onthutst en barst dan in schreien uitdeze onderwijzer begrijpt heel goed, dat reeds het zien van de politie en al die anderen beklaagde gesug gereerd heeft. PI. vraagt heropening der zaak, opdat ook de vader, broer Gerrit en den fietsrijder - die zich hiertoe heeft aangemeld - kunnen worden gehoord. Het O. M. vindt het hooren van bloedverwanten in deze nietpractisch. De Rechtbank begeeft zich eenige oogenblikken in raadkamer en be paalt. daarna de uitspraak op 's mid dags 2 uur. Op dit uur sprak de Rechtbank beklaagde vry. We hebben in een kort overzicht als dit niet volledig kunnen zijn. De zaak nam bijna de geheele ochtend zitting in beslag. Ze gaf een zeer belangwekkend kykje in het zieleleven. („De Nieuwe Courant") BINNENLAND. Staking. Als gevolg vau de door de hout werkers te Zaandam gevoerde loon actie, welke naar den zin der arbeiders niet tot een bevredigend resultaat heeft geleid, is gisterenmorgen op de hout werf Czaar Poter, der firma P. de Lange Cz. het werk gestaakt. De staking omvat 50 man, nagenoeg allen aangesloten, terwijl onder ben zich ook eenige leden der christelijke organisatie bevinden. Aan de patroons is een brief verzonden, waarin hun verzocht wordt, voor de firma de Lange geen werk te verrichten, aangezien dit beantwoord zal worden met maat regelen van tegenweer. Fabrieksbrand to Almelo. Gisterenmorgen zijn op verschil lende plaatsen de overblijfselen van vier der vijf verongelukte werklieden gevonden. Buiten de fabriek werd het echter stil gehouden. Familieleden van de slachtoffers staan voortdurend buiten het hek. Herkenning zou trou wens toch uitgesloten zijn, daar van de noeste werkers niet meer over is dan de ruggegraat en eenige been deren. Gisterenmorgen waren de officier van justitie en de burgemeester we der op het terrein. In het geheel zijn door du ramp 150 personen werkloos. Gistermorgen waren voor de fa- briekspoort reeds wervers van een fabriek in Qronau bezig onder de wachtenden getypte mededeelingen te verspreiden omtrent de verdienston van aan lappers, tnrosthlevsen fleyers (drolsters), mooie woningen voor wei nig geld, en de kinderen kunnen naast het Duitsch ook les in de Hollandsche taal krygen. Weinig vertrouwen schij nen de werklieden echter in deze en soortgelijke aanbiedingen te stellen: 't liek alles huel mooi, maar o wee als ge d'r kumst", hoorden we een hunner zeggen. „H.blad" De eerste crematie in Nederland. Voor de vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding en voor alle voorstanders van de crematie was het een belangrijke dag. Woensdag had n.1. in het crematorium te Wes- terveld voor de eerste maal een crematie plaats. De vereeniging had zich van te voren tot de justitie ge wend, ten einde zekerheid te krygen, dat er geen incidenten zouden plaats hebben. Naar men weet heeft de regeering zich op het standpunt gesteld, dat eerst een gerechtelijke uitspraak over het al of niet geoorloofde van d>- crematie volgens de bestaande wet geving afgewacht moet worden, voor dat tot wetswijziging kan worden overgegaan. Tegen half twee arriveerde de extra-trein met het stoffelijk over schot van dr. C. J. Vaillant uit Schiedam aan het station Westerveld. Een groot aantal genoodigden, waar onder vele geneesheeren, had inden rouwtrein plaats genomen. Naar men weet was dr. Vaillant een der oprichters van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding en had bij bij zijn leven verzocht, dat zijn stoffelijk overschot verbrand zou worden. De lijkkist werd op een baar geplaatst en van het station over de begraafplaats naar het cre matorium gereden, gevolgd door een zeer groot aantal belangstellenden. Aanwezig waren ook verschillende bestuursleden van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, welke vereeniging ten doel heeft de invoering van de lijkverbranding in Nederland te bevorderen en aan wie het eerste crematorium te Wester veld behoort. Nadat een van de bloedverwanten de talrijke aanwezigen bedankt had voor de laatste eer den overledene bewezen, daalde het stoffelijk over schot onder de diepste stilte heel langzaam door middel van een lift, die in de katafalk is omgebouwd. Gedurende het dalen van de kist zong de heer Van Ooi van Haarlem het Andante uit de 5e symphonie van Beethoven. Na den zang van den heer Van Ooi volgde weder orgelspel. De kist bereikte na de daling de ovenkaraer, waarna de verbranding een aanvang nam, die ongeveer 2 uur duurde. Aan den ingang van de begraaf plaats stond een rijksveldwachter van Sandpoort, die blijkbaar van hoogerhand in opdracht had het feit der verbranding te con9tateeren. Naar wy vernemen geschiedde dit in opdracht van den procureur-gene raal van het Amsterdamsche hof, die tevoren overleg had gepleegd met den minister van justitie, die aan het bestuur van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding de toezegging had gedaan, dat de plech tigheid in geen enkel opzicht zou worden gestoord, mits hij vau al het gebeurde volkomen zou op de hoogte worden gebracht. Vliegen. Een ongeval. Luitenant Versteegh is gisteren met luitenant Roeper Bosch van Soester- berg naar Spaarndam gevlogen. Bij de landing zag Versteegh een boschje te laat en daar de motor weigerde, kantelde de machine in de sloot. Do vliegers zyn ongedeerd, maar de machine is zwaar beschadigd. De schroef is versplinterd. Het herstel zal eenige maanden duren. Marina-Machlnlstansohool. Het eind-examen der adsp. machi nisten (oudste studiejaar) bij de Marine- Machinistenachool te Hellevoetsluis, zal 20 April een aanvang nemen. BUITENLAND. Torpsdoboot gezonken. Toulon, 1 April. Tengevolge van een lek is de Fransche torpedoboot 858 by kaap Lardier gezonken. De bemanning is gered. Ean aardig zakoantje. De Fransche Kamer heeft het be drag voor briefpapier der Kamerleden met 12,000 fr. verhoogd en op 132,000 fr. gebracht. Honderd twee-en-dertig duizend fr. voor briefpapier voor bijna zeshonderd Kamerleden, men kan zeggen dat het welletjes is. Wanneer de heeren afgevaardigden met alles zoo rijkelijk omspringen, dan kan men begrypen, dat de hun toegekende ver goeding van 15,000 frank per jaar niet meer dan een karig zakduitje beteekent I Maar aan een zujnig bestier in het Fransche staatshulshouden doet zoo'n papierrekening niet denken. (N.Rott.Ct.) Hamburg—Amerika-IIJn. In een Vrijdag te Hamburg gehou den vergadering van aandeelhouders der Hamburg-Amerika-lljn werd van de bestuurstafel o.a. medegedeeld, dat het hoogtepunt in het tijdperk van voorspoed reeds overschreden is en dat in de meeste takken van verkeer de algemeene tendens thans in lang zaam dalende richting is. In vakkringen is men de opvatting toegedaan, dat het tweede halfjaar van 1914 een nieuwen vooruitgang op het gebied van het scheepvaart verkeer zal brengen. Havanbaweging. In de haven te Hamburg zyn in de eerste drie maanden van dit jaar binnengekomen 3387 schepen met een inhoud van 8.417088 ton, in Rotterdam 2861 schepen met een inhoud van 3.174.587 ton en in Antwerpen 1748 schepen met een inhoud van 2.968.080 ton. Antwerpen bl(jft dus met 206.447 ton by Rotter dam ten achter. Gemiddeld komen te Hamburg meer kleine schepen en te Antwerpen voor het meerendeel groote schepen binnen. Da zaak-Calllaux. Eigenlijk is het de zaak-Rochette. In de bladen maakt men dan ook onderscheid tusschenbeide. Maar ze loopen parallel 't eene is een uitvloeisel van 't andere, en wy zullen ons maar aan 't opschrift als boven houden, daarmee ook de enquête der zaak Rochette bedoelend. In die enquête-commissie nu heerscht oneenigheid; Jaurès is voor zitter, zooals men weet, en twee leden, de heeren Delahaye en Berry waren het niet met zyn beleid eens (de heer Jaurès is socialistj en traden af. En nu is Jaurèa zelf ook gedurende twintig minuten president-af geweest. Het ging om een motie. Jaurès had een motie voorgesteld, strekkende uittespreken, dat „de inmenging van politieke personen in een rechtzaak de meest bejammerenswaardigste daad van machtsmisbruik is." Maar men vond dit te kras en kreeg tenslotte een verzachtender term in de motie. Maar nog niet tevreden en van mee ning, dat dit nog te strenge afkeuring was van Monis' en Caillaux' tusschen- komst, werd de term „betreurens waardig", zooals de verzachtingluidde, vervangen door berispend" (blamable) en toen de commissie deze wijziging aanvaardde, besloot Jaurès aftetredeu. Maar verschrikt over de onver-

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 9