HELDERSCHECOURANT Tweede Blad. BEECHAÏVTS PILLEN Advertentiën. J 4 April 1914. No. 4294 ZATERDAG 4 APRIL 1914 42e JAARGANG Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaalweg 112. Dageiyks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Bloseoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. S April. Bond van Bouwvak-arbeiders. Feest vierende vergadering in Tlvoli, 8u. 1 April. Keln-leven-beweging. Openbare ver gadering in „Centra 1", 8 uur. April. Tooneelver. _D. L U.", van Oudesluis. Uitvoering in het lokaal van D. Marees, Koegras, half acht. C April. Uitvoering te geven door Tooneelver. .Excelcior" en „Helders Harinonle- kapel", Casino, 8 uur. Bultenlandsch Overzicht. De schoolwet is in den Belgischen Senaat aangeland. Dat wil zeggen het rapport daarover, opgemaakt door den liberalen „verslaggever" Fléches, indertijd bij verrassing als zoodanig benoemd. Hij heeft er den tijd toe genomen een goede maand echter niet zoo lang als men in den beginne wilde doen gelooven dat hij erover doen zou. Hij verzocht echter den Senaat nog eenige dagen geduld te hebben opdat hij de proe ven zou kunnen nalezen. De linker zijde steunde hem bij dit voorstel. De rechterzijde meende evenwel dat men lang genoeg had gewacht en wilde dadelijk met de behandeling beginnen. Een afgevaardigde van Antwerpen eischte evenwel volgens bestaand reglement een Vlaamsche vertaling van dat rapport en werd daarbij gesteund door een heelemaal niet Vlaamsehgezind liberaal senator Sam Wiener. Wat eenige vreugde verschafte. Dan direct eene vertaling maken, besliste de meerderheid van den Seuaat en alvast maar beginnen. Bij deze stemming ging 't natuurlijk links tegen rechts. En nu is er zoo iets aan de hand wat men wel eens" obstructie noemt, maar dat natuurlijk zoo niet mag hoeten bij een zoo deftig college als een Senaat is. Een socialistisch senator eischte voorlezing van het (vrij liivig) rap port en een ander eischte de naams- afroeping voor het voorstel. Er waren n.1. geen senaatsleden genoeg aan wezig. Staatsminister van den Peere boom speechte toen een dik half uur om dit voorstel te bestrijden en de senatoren gelegenheid te geven om te verschijnen. Toen er genoeg waren verdween de linkerzijde en de senaat bleek onvoltallig voor een besluit. De vergadering werd geschorst. De linkerzijde beloofde eiken dag dien proef te zullen nemen. De rechter zijde beloofde maatregelen dat het zoo niet meer lukken zou. We zullen zien; maar intusschen schiet men natuurlijk niet erg op. De Fransche Kamor delibereert over het rapport der enquöte-com- missle. Voorzichtiglyk bevat het rapport geen door de Kamer te sanctionneeren conclusies. Er staat in dat Caillaux en Monis verkeerd hebben gehandeld en mis bruik hebben gemaakt van hun in vloed (in de zaak Rochette, den verdwenen bankier) maar niet om persoonlijke overwegingen of om geld te verdienen, ook niet om Rochette defénitieve straffeloosheid te verze keren. Ze zijn dus schuldig, maar lang niet zoo schuldig als men oorspronkelijk had gedacht. Briand staat schuldig omdat hi.i wist en niet sprak, Barthou omdat hij niet sprak toen 't noodig was. Schuldig zijn ook de magistraten die gehoor zaamden. Drie van de commissieleden vonden de conclusies veel te slap een wilde een gerechtelijke vervolging van Monis en Caillaux, een ander wilde ook de houding van Dournergue afgekeurd zien. Enfin men delibereert. Vrijdag zal daar: nog wel mee heen gaan, wellicht ook de Zaterdag en de Kamer zal de conclusies wel voor kennisgeving aannemen. Ze zijn in Frankrijk zoo bar niet. Bovendien er ia ander werk aan den winkel. De verkiezingen naderen. Er is weer een nieuwe party op gericht. Partij is 't eigenlijke woord met, want de „Teinps" schrijft dat er personen van elke-richting inzitten, 't Is een „Ligue frangaise". De Ligue wil er. naar streven de eenheid van het vaderland te bevorde ren en het Fran3Ghe volk overtuigen, dat Frankrijk zoo het als één man gelooft in zijn vaderland, van niemand iets te vreezen heeft. Enzoovoort. 't Is, naar het ons voorkomtiets echt Franschal meer vertoond ook. „De liefde voor het vaderland en den wensch dit te dienen moet geteld worden boven het partij-belang". We schreven al „enz." maar dit hoort er natuurlijk nog bij. Bij Mars la Tour is weer eens iemand gearresteerd die te veel be lang stelde in militaire zaken. Men vermoedt te doen te hebben met een Duitsch officier. In Leipzig is het spionnage-proces begonnen tegen twee fabrieksarbei ders en een monteur, beschuldigd van in Juni of Juli 1913 de geschutstan- den van de regimenteu artillerie te Freiburg en Breisgau fce hebben open gebroken en daaruit een sluitstuk en een opzet hebben gestolen en aan het Fransche spion nage bureau te Belfort te hebben uitgeleverd. Twee der mannen schijnen nog meer te hebben overgeleverd. 't Zyn altijd zeer onverkwikkelijke zaken, dezulke. Een mooie rede over de zoo noodige Fransch-Duitsche toenadering hield de Fransche dichter Charles Richet voor de drukbèzochte vergadering der Duitsche vredesvereeniging te Char- lottenburg. Na hem sprak de Rijks dagafgevaardigde Immanuel Heijn. Wederzijdsche waardeering sprak uit beide redevoeringen, een war ra patrio- tistisch gevoel dat de landen en.de geesten tot elkaar kan brengen. 'tZou zoo schoon zijn. In afwachting van de overweging van de nadere denkbeelden door Sir Edward Grey namens de regecring ontwikkeld is in Engeland en Ierland wat rust gekomen. Er begint onder de gematigden van beide zijden zich hoe langer hoe meer tegenzin te uiten tegen den burgeroorlog. Vandaar het voorstel tot oplossing der Iersche kwestie op federalen grondslag en andere voorstellen. Als opvolger van John French als chef van den gene- ralestaf zal optreden Sir Charles Douglas, thans inspecteur generaal. 't Wordt als een goed teeken be schouwd dat de Koning naar Wind- sor vertrokken is, en ook dat de Unionisten zelfs besloten hebben tegenover Asquith in East-Fife, waar hij zich aan een herkiezing onder werpt geen tegoncandidaat te stellen. PLAATSELIJK NIEUWS. Sport. Da „Heldersche Courant" en haar verhouding tot da voet balsport Het „Vliegend Blaadjeheeft ons vaarwel gezegd! Ziedaar het be langrijkste nieuws van de laatste week. Ja, het is voorgoed verdwenen; weg zijn die talrijke verslagen van het verloopeu seizoen, weg die zege vierende Veteranen, weg die zwoe gende Bakkers, weg broodkransen en medailles, alles is verdwenen met dat gezellige, alom geliefde „Vliegend Blaadje". Slechts vaag zullen ons zijn herinneringen bijblijven, om ze tenslotte geheel aan de vergetelheid prijs te geven. Of het moesten de Veteranen zijn die ze op zestigjarigen leeftijd nog eens in h-t geheugen terugbrengen, om dan aan hun respec tievelijke kleinkinderen van hun heldendaden te gewagen. Daar zien we Chef al, die hopelooze pogingen aanwendt, om zijn kroost den be roemden Villa greep te leeren; den heer Schoonhoven, die zijnen jeug digen toehoorders doet genieten van zijn verhalen over zijn reusachtige tackprestaties, zijn scheermes op-de- :eel-zettendo tactiek, zijn doortastend heid tegenover het kanon Riemers; den heer Amesfoort, die eens laat zien hoe men zich het best een vier tal brooddronken bakkers van 't lijf kan houden; den heer Broekhuizen, die maar laten we ophouden, er zou geen eind aan komen. Het Vliegend Blaadje" is der wereld af gestorven en daarmede is tevens het eerste bloeitijdperk van de Helder dersche Voetbalsport gesloten. Nu is de „Helderscho Courant" verschenen en dat is werkelijk een evenement in onze voetbalwereld. Haai- eerste nummer kon den voet balliefhebbers nog niet bevredigen; men zal dan ook niet begrijpen, waarom haar verschijnen zoo be langrijk is. De tijd zal het echter leeren Allereerst is aan de Sportrubriek een behoorlijke plaats ingeruimd alles, wat maar eenigszins van belang is, wordt tijdig medegedeeld. Dat is inderdaad een groote vooruitgang; twee jaar geleden kwam hot woord Sport zoo goed als niet in de kolom men voor. Doch er is meer. De redactie ruimt niet alleen plaats in, neen, zij gaat verdereerst nu is men op den goeden weg. Wat nog nooit in Den Helder gebeurd is, zal nu plaats hebben. De firma De Boer kwam namelijk op het lumineuse Idee, öm de intrede van de Helderscho Courant ook voor de Heldersche sportliefhebbers niet onopgemerkt te Jaten voorbijgaan. Zij beeft dan een competitie uit geschreven voor een wisselvoorwerp, ie zilveren Tak genaamd. Dit kunststuk is plan. 2 dM.lang, 1 dM. breed en geheel vervaardigd van zilver. Om deze zaak te regelen zijn reeds verscheidene vergaderingen belegd, maar een offlcieele regeling is nog niet getroffen. Toch kunnen we wel enkele dingen verklappen, nietwaar, we moeten de nieuwsgierige lezers toch weer eens wat stof tot praten geven. Welnu, vooraf zij vermeld, dat we twee afdeelingen onderschei den. De eerste speelt in heele com petitie. Hiertoe zullen verschillende vereenigingen uitgenoodigd worden. De hoofdprijs zal de zilveren Tak zijn. Deze wordt ieder jaar verspeeld, onder zoodanige bepalingen, dat de club, die hem 2 maal achteréén of 3 keer in 't geheel wint, bezitster blijft van den Tak. Tot de tweede afdeeling zullen zwakkere clubs uitgenoodigd worden, die dan een seriewedstrijd spelen, om een medaille of ander kunstvoorwerp. In 't begin van Mei zal hiermede een aanvang worden gemaakt, vóór die datum echter aan breekt, zullen we er nog wel eens opterugkomen, om de zaak duidelijker uiteen te zetten. Kees. Het Sportterrein. Bij openbare inschrijving is het sportterrein aan den Bolweg thans verhuurd aan de Sportvereeniging H.B.S. Deze krijgt nu dus weereen eigen terrein, hetwelk, naar wij hopen, beter en geregelder bespeelbaar zal zijn dan het vorige. Niet alleen dat het steeds afgekeurd worden van het vorige terrein minder-plezierig was voor H.B.S., maar ook de na- competitie wordt hierdoor verbazend gerekt. Dit zal nu met het nieuwe terrein-wel beter worden. Naar ons van bevoegde zijde ver zekerd wordt, komt het veld beslist voor 3 Mei klaar, zoodat op genoemden datum de openingswedstrijden kun nen plaats vinden. Welke wedstrijden er dan gespeeld zullen worden is nog niet definitief vastgesteld. Wel echter is bekend dat de opening een eenigszins fees telijk karakter zal hebben, en met muziek opgeluisterd „zal worden. Op audiëntie. De minister van marine heeft gistermiddag den voorzitter en den secretaris van de vereeniging van mindere marinegeömployeerden V. Z. O. D., Yan de Rijkswerf te Am sterdam, in audiëntie ontvangen. - Naar wij vernemen is de leer ling van de Chr. Normaalschool, J. Schreuder, alhier, geslaagd voor het toelatings examen van de Rijkskweek school te Haarlem. Veraeniglng Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Verschenen is het jaarverslag 1913 der bovenstaande Vereeniging. Het bevat eene uitvoerige geschiedenis van het totstandkomen dezer nuttige instelling, welke wij als bekend mogen veronderstellen. Overigens volgen hier eenige cijfers van het afgeloopen jaar. Over het 2e halfjaar van 1913 werden verkocht 872 catalogi der Nutsbibliotheek en uitgeleend 6661 boeken uit die bibliotheek. Deze uitleening was als volgt over de vier maanden verdeeld September191 October1497 November 2286 December2687 Totaal 666Ï In dat halfjaar telde de leeszaal 623 vrouwelijke en 6240 mannelijke bezoekers, totaal 5S63. Dit bezoek was als volgt over de zes maanden verdeeld: M. V. Totaal. Juli (2e helft) 906 142 1048 Augustus 1152 124 1276 September 597 99 696 October 744 99 843 November 862 '92 954 December 979 67 1046 Totaal. 5240 623 5863 Het aantal leden der vereeniging bedroeg op 1 Jan. 1914, 440 De Nutsbibliotheek telde op 1 Jan. 1914 1316 deelen; de bibliotheek der O. L. zelve 1088. Dat aantal werd sedert dien datum alweder belang rijk uitgebreid, o. a. doordat de Afd. Helder van den Ned. Protestantenbond hare bibliotheek in bruikleen gaf. Het aantal dag-, week- en maand bladen, dat ter lezing ligt, bedroeg op Jan. 1914 98. Het boekjaar 1913 sluit met een nadeelig saldo. Evenwel is de toe stand niet ongunstig; kosten van exploitatie en installatie vielen bijzon der mee. Een ontwerp-begrooting voor 1914 sluit in ontvangst en uit gaven met een bedrag van f 2850. BINNENLAND. De staking in het houtbedrijf te Zaandam. Donderdag is aan alle stakers bij deurwaardersexploot aangezegd, dat zij ontslagen zijn, met de mede deeling, dat de firma zich alle rech ten voorbehoudt omtrent vergoeding der schade, die zij door deze staking lijdt. Naar aanleiding hiervan heeft het stakingscomité een circulaire onder de stakers verspreid, waarin het dit ontslag een humbug-beweging noemt, alleen bangmakerij ten doel hebben de, omdat volgens de wetten de schade niet op de arbeiders kan wor den verhaald en ook nog nimmer j een arbeider daartoe veroordeeld is. Naar ons door de stakers werd medegedeeld, heeft de Bond van Werkgevers besloten bij verschillende der aangesloten firma's hout van de firma De Lange te laten zagen en moeten reeds aan enkele werven de arbeiders geweigerd hebben dit „be smette" werk te verrichten. Nader deelt men ons mede, dat als gevolg hiervan heden het per soneel van de firma Van Doesburgh Co., geweigerd heeft hout der firma De Lange te zagen en het werk heeft neergelegd. Het stakingscomité verwachtende, dat do proef nu achtereenvolgens ook bij andere firma's zal worden genomen, heeft de personeelen van alle fabrieken aangespoord het voor beeld van het personeel der firma Van Doesburgh te volgen. Gisteren hebben ook de personeelen ,n de fabrieken der firma's P. Schipper Gz., J. Dekker Jz. en wed. S. Kamphuijs het werk neergelegd, omdat zij geen werk voor de firma De "Clnge wilden verrichten. Het aantal stakers is daardoor gestegen tot ongeveer 300 man. Behalve bij de firma's P. de Lange Cz., Van Doesburgh Co., P. Schipper Gz., J. Dekker Jr. en Wed. S. Kamp- huys is gisterenavond ook nog het werk neergelegd by de firma's J. Simonz Hz. en Van Wessem Co., zoodat thans reeds 7 firma's bij de staking betrokken zijn, waardoor het aantal stakers tot ongeveer 850 is geklommen. Ook de besturen der Christelijke organisaties hebben hun leden, die reeds voor een groot deel aan de staking deelnamen, verlof gegeven zich aan te sluiten. De verwachting is, dat heden de staking zich nog verder zal uitbreiden. Gisterenavond waren door de sta kers in drie lokalen openbare ver gaderingen belegd, die allen zeer druk bezocht waren. Brandstichting in een kazerne. Het „Politieblad" verzoekt de op sporing van den sergeant D. W. B., beschuldigd van diefstal en brand stichting. Hij heeftzich gisteren echter vrijwillig aangemeld. Voortvluchtig. Een bediende van een informatie bureau te Amsterdam is verdwenen met medeneming van een bedrag van ruim f 1100 ten nadeele van het bureau. Ongeluk met de E. S. M. Van de tram Haarlem-Amsterdam is Vrijdagavond een motorwagen even voorbij de .halte Sloterdyk omgesla gen. In een bocht was de wagen uit de rails gewipt en doorgereden op den straatweg en in een zand- massa terecht gekomen, waar hij omsloeg. Toesnellende menschen boden de hulpvaardige hand en de burgemeester van Sloten, jhr. Van Suchtelen van de Haare, die zich al ter rust begeven had, nam onmid dellijk maatregelen tot redding, van de negen passagiers. De-meeste hun ner waren verwond, met snij wonden, de bestuurder zelfs vrij erg en deze werd per motorwagen naar het Amsterdamsche gasthuis vervoerd, en later per auto naar Haarlem ge bracht. De overigen werden doordr. Brond uit Sloterdijk verbonden. De wonden schijnen niet van ernstigen aard. Onmiddellijk werd hulp gehaald in de centrale. De weg naar Haarlem was vrij, de verongelukte wagen had in z'n val de telefoongeleiding mee gesleept, zoodat de communicatie verbroken was. De Velser Ponten. Men schrijft ons: Gedurende een tweetal weken wordt op de stoomponten te Velsen aangeteekend hoeveel personen, rij wielen en voertuigen met iedere vaart der ponten worden overgezet en bovendien hoeveel tochten per etmaal met hunne duur worden ge maakt. Naar men verneemt zijn de drie controleurs, die elk acht uren dienst doen, aangesteld door het Provinciaal Gouvernement van Noord-Holland. Laatstleden Zondag werden bijna 7000 personen overgezet. Vischvervoer naar België. De stoombootverbinding tusschen IJmuiden en Belgie welke onlangs door de IJmuider Vischhandelver- eeniging op coöperatieven grondslag werd opgericht, zal met ingang van 9 Mei a.s. door de stoombootreederij J. A. van der Schuyt te Rotterdam worden overgenomen. Er komen dan 5 booten in de vaart, waarvan 4 naar Antwerpen Brussel en 1 naar Gent zal gaan. Vermoedelijk komt er later eene verbinding over zee tot stand. De IJmuider vischhandelaren ga randeeren een vervoer van minstens 1500 manden pér week. De herstemming In Den Haag. Nadat Donderdagavond de uitslag van de herstemming voor den ge meenteraad van Den Haag bekend was geworden, hielden leden van de S.D.A.P. een betooging. Naby de Loosduinsche brug werden zij lastig gevallen door andere personen, die hen te lyf wilden, zoodat de betoogers zich genoodzaakt achtten de bescher ming van de politie van het posthuis aan de Looad. Brug in te roepen. Er ontstond een groote volksoploop en de politie heeft de menigte uit eengejaagd. BUITENLAND. Offlcieran in Albanië. Blijkens een nader door de Regee ring ontvangen telegram zijn de woelingen te Koritza onderdrukt. De toestand van majoor Snellen van Vollenhoven is gunstig. Er is geenerlei gevaar. Het spoorwegongeluk bij Prlok. By het departement van koloniën is een officieel telegram ontvangen nopens het spoorwegongeluk in Neder- landsch-Indie, waarin bevestigd wordt dat het ongeval gebeurde door het overrijden van een karbouwen gemeld wordt dat er twintig dooden zyn en veertig gewonden, allen inlanders. Aanneming voor het Noderlandsche koloniale leger bestraft. Frankfort, 3 April. Heden is de 25-jarige stenograaf Karl Neidhardt uit Beieren, door de strafkamer tot een maand gevangenisstraf veroor deeld, wegens poging tot aanwerving van Duitsche onderdanen voor den militairen dienst van een vreemden staat. De veroordeelde wilde dienst nemen in het Nederlandsche Kolo niale leger en trachtte op zijn doorreis te Frankfort een boodschaplooper eveneens tot dienstneming in het Nederlandsche leger te bewegen, door hem in verschillende koffiehuizen vrij te houden. Het grootste Berlijnsche warenhuis staakt zijn betalingen. Berlijn, 3 April. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de firma Wolf Wertheim, G. m. b. H., hedenmiddag haar betalingen gestaakt heeft. Het passief moet 18 millioen mark be dragen, waartegenover een actief van slechts 3 millioen mark staat. Zoeramp. St. Johns (New Foundland), 3 April. Thans staat vast, dat de „New Found land" een bemanning had van 189 koppen. Van deze zijn er 77 overleden (69 lijken zijn reeds geborgen) en hebben er 86 deerlijk geleden door de koude. Het Noordscha stoomschip „Fanny" dat by Dagelykke op het Deensche eiland Langeland twee- of driehonderd ton geweren uiteen Duitscben lichter heeft geladen en daarmede, zonder scheepspapieren, zee heeft gekozen, is een paar weken geleden door den Noorschen reeder Erik Rusten ver kocht aan den kapitein, met name Falck. Volgens een bericht zyn de geweren voor Ulster bestemd, volgens een ander voor Zuid-Araerika. Het schip schijnt voor een maand steen kool aan boord te hebben. Kerknieuws. Sedert Ds. Creutzberg te IJmuiden als predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente beroepen werd, heeft men elk jaar tegen de Paaschdagen eene Samenkomst gehouden van allen, die sedert zijn komst als lidmaat werden bevestigd, welke bijeenkomst natuur lijk steeds grooter omvang krijgt. Gisteravond waren dan ook ruim 200 personen samengekomen om te luisteren naar de redevoeringen, welke door den predikant en een tweetal ouderlingen uitgesproken werden. Sport. Voetbal. Programma voor de Nacompelitie. 5 April. Te HoornHollandia II-H.B.S. I. 12 April (le Paaschdag). Te Helder: H.F.C. I-Hollandia II. Te Alkmaar: Alc. Victr. II H.B.S. I. 19 April. Te Helder: H.B.S. I- H.F.C. I. Plaatselijk Voetbal. Liefdadigheids wedstrijd. Naar we vernemen zal er a.s. Zon dag een wedstrijd plaats hebben tus schen H.F.C. I en een militair elftal. Dit laatste is samengesteld uit spelers van d& Heemskerk en enkele van de Gelderland. In hoofdzaak zal het echter overeenkomen met de combi natie, die kort geleden in Tunis zoo schitterend gespeeld heeft. Vermel ding verdient de groote belangstelling van de zyde der H.H. officieren voor dezen wedstrijd. Ook komt den heer Van den Bogaerde en den leden van zijn muziekkorps der Gelderland een woord van lof toe. Zij hebben zich namelijk bereid verklaard, om de match met muziek op te luisteren, hetgeen haar aan trekkelijkheid niet weinig zal ver- hoogen. Dit dient echter onder voor behoud vermeld te worden, daar vooraf vergunning van den heer Burgemeester gevraagd moet worden. We hopen echter, dat men ook hierin zal slagen en dat is niet onwaar schijnlijk, te meer, daar de opbrengst van den wedstrijd voor een liefdadig doel besteed zal worden. Noordh. Voetbalbond. Eindstand der 2e klasse. 2 a a a <o to O ooï> (L W.F.C. III 10 9 1 0 40 8 19 1.90 Helder [I 10 5 1 4 20 24 11 1.10 K.F.C. I 10 4 2 4 20 19 10 1- Hollandia III10 4 1 5 15 25 9 0.90 Z.F.C. III 10 2 3 5 16 17 7 0.70 Ps. Steijn II10 2 0 8 11 27 4 0.40 Ingezonden Mededeeling. Idoen wonderen bij gevallen van moeheid "en overmatige I hersenarbeid. Zy geven een ge- I zondt en verkwikkende slaap. B Marktberichten. Hoorn, 2 April 1914. KAAS. Aanvoer 89 stapels, wogondo 28,402 K.G. Prils: kleine f82.00, commlBBle f86.— on fnbrlekB f88.00. Alkmaar, 8 April 1914. KAAS.- Kleine fabrlekskaas f88.— kleine boeronkaas f82.00, commissie f86.50, middelbare f87.—. Aangevoerd 221 stapels, wegende 144178 K.G. Handel stug. Alkmaar, 8 April 1914. Tor graanmarkt worden aangevoerd 887 H.L. Tarwe f7.80 a f0.-, gerst cbev. fö.00 a f6.90, haver f8.80 a f4.50, bruine boonon f 10.a f13.-, witte boonen f22.— Karwolzaad f 12.a f 16.26. Erwten: groene f18.- a TOO.-, grauwe a f24.- Boverwljk, 8 April 1914. (Marktbericht van de Vr()e Groenten- en Fmitv.) Spinazlo van f 80 tot f40 per 100 bon. Raap- :olen van f8 tot f8.60 per 100stuke. RacUJSva» 8 tot f8 per 100 bos. Rabarber van f8 tot Ï12 per 100 bos. Zelderü van f 0 tot f8 por 100 bos. Salade van t'4 tot f(J per 100krop. Aardappelen: bravo's van f8.60 t6tf 4.60 perH.L., eigenheimers van f 4.60 tot f 6 per H.L., thomassen van f 4.76 tot f 6.25 per H.L„ Engelsche van f 6.60 tot f G per H.L. Marine en Leger. De kapitein A. E, Kist, van hot 4e rest. vest,- art. in Den Helder,-".'wordt overgeplaatst b\| de bereden-artillerie. Uit den omtrek. IJmuiden, 4 April. Verbetering. Door den Rijks waterstraat worden op den aanleg steiger in het binnenkanaal electrische lampen aangebracht wat eene groote verbetering kan worden genoemd. Het is alleen jammer dat men nu eerst in plaats van in den afgeloopen winter de lampen heeft geplaatst. Vischverkoop. In Maart heeft de vischverkoop f 171.214.75 meer bedragen dan in gelijken maand van het vorig jaar (f 813".016.65 tegen f641.801.90.) LAATSTE BERICHTEN. Hr. Ms. „Panter" ea „Vos" zyn gisteren te Alexandria aangekomen. Da Fransche Kamer. De Fransche Kamer nam heden nacht de volgende motie aan: De Kamer, van de besluiten der Rochettte-commissie kennis genomen hebbende, spreekt haar afkeuring uit over de betreurenswaardige inter ventie der flnantieele wereld en der politiek in de justitie en verklaart het noodzakelijk spoedig een wet over de begrenzing der parlementaire machtsvolkomenheid in het leven te roepeD. Daarna werd de Kamer gesloten en de zitting verdaagd tot 1 Juli a.s. Men seint ons uit Meersen by Maastricht: Hedennacht is de groote papier fabriek van de firma Tielens totaal ^afgebrand. Ontzettende hoeveelheden papier en hout werden vernield. De bejaarde werkman Schoemaker kwam in de vlammen om. Ruim 200 werklieden zijn daardoor zonder werk gekomen. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. BlUlton, tbuisr., vertrok 1 dezc-r van Tanger. Nlas arriv. 2 dezor van Hamburg te A'dum. Grotlus, tbuisr^pass, 2 dozor Perim- Karimoen, ultr., pass. 91 Maart Perim. Lombok, ultr., arriv. 2 dezer te Padang. Oranje, ultr., arriv. 4 dozor te Singapore. Kon. d. NederL, thulsr., arriv. 3 dezer te Liasaboi Koningin Emma, ultr., arriv. 8 dezer te Lissabo: Pr, der Nederl. vertr. 2 dezc-r v. Batavia n. A'dac Rotterdamsche Lloyd. DJebre9, thulsr., vertr. 1 dezer van Port Sald. Merauke, ultr., is 1 dezer Perlra gepasa. Bogor. tbuisr„ paaa. 2 dezer Perim. Ophlr, thulsr., vertr. 2 dezer vanC olombo. Païembang, ultr., past. 2 dozor Sagres. Soerakarta, thulsr, pa88.2dezor Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Gelria arriv. 1 dezer van A'darn te Buenos Ayres. Amatelland, ultr,, arriv. 8 dezer te Rlo J.meiro. Kon. Wast-Indische Maildienst. Baccbus arriv. 2 dezer van A'darn to Colon. Pr. Will. V vertr. 2 dezer v. Paramaribo n. Adam. Pr. Fred. Hond., thulsr., is 3 dezer Kaap La Hague Visscherijberichten. Nieuwediep 2 April. Doortrekkers aangebracht v.m. 800 tal baring f2.- h f3.— per tal. Door 25 korders aangebracht 5 tot 20 stuks tong f 0.80 h f 0.90 per stuk, 10 tot 60 stuks middeltong f0.45 f0.50 per stuk, 10 tot 80 stuks kleine tong f0.20 per stuk, 1 tot 4 mand stortschol f5.- ii f7.- per mand, 1 tot 8 mand kleine schol f2.— h. f4.- per mand, 1 mand schol iif 1.60. 3 April.'Aangebracht door 20 kor ders: 5 tot 10 stuks tong h f0.85 per stuk, 10 tot 60 stuks middeltong f0.40 ik f0.60 per stuk, 10 tot 20 stuks kleine tong f0.20 per stuk, 1 tot 4 mand stortschol f4.— k f6.— per mand, 1 tot 6 mand kleine schol fl.- h f2.— per mand, 1 mand schar fl. Door trekkers aangebracht1125 tal haring fl,60 h f2.50 qer tal, Amsterdamsche Beurs. 3°/q Ned. W. Schuld "H0Iq Idem »lo Tabak BulgarUu 6°/o Fun Bimi. Mexico Fund Brazilië Amsterdam Idem CerL Ned. Handel M(j.. Amalgamatcd Copper Com. Am. Car Sc Foundry Am. Hide Leather Common Steels Cult. Ml). Vorstenlanden Kotahoen Redjang Lobong Pittsburg Ooal Intor. Rum. Potroloum Kou. Nod. Potroloum Orion-Petroleum Amsterdam. Rubber MU.- Dell Batavia Rubber Nod. Amor. Stoomvaart Nodorl. Scheepvaart Unie Marineuond 'ref.-Marine West Java Thee Holl. IJz. Spoorweg Ml). Staatsspoor 4°/, Staats MlsNourls Rock Islahd Soutli, Rails Union 'Paclflo 8% lot Amstordam 2 J4°/o lot-Antwerpen Congo loten divldènd. iv/;;; 3o Ingezonden mededeeling. TANDMIDDELEN L. POOL ZONEN, AMSTERDAM. Buiten mededingiug Lid der Jury Wereldtentoonstelling GENT1913. Burgerlijke Stand van Helder, van 2 tot 3 April 1914. ONDERTROUWD: J. Bos en A. J. van Es; K. W. Koningstem en J. Vreijblocdt. GETROUWD: J. Boon en M. F. van den Breevaart; E. van Eijken en L. van Daal. BEVALLEN: de Groot - Postma, d.; A. H. van der Veer—Van Beesten, z.; L. H. Dijker—Hackenitz, z.; G. de Wolf—De Leeuw, d.M. Mutters - Bruin, z. OVERLEDEN: J. van der Veer, 68 jaar; M. E. Palm, 49 jaar; M. Heinen Snijder, 29 jaar; J. W. Kamper, 75 jaar; J. van Riel, 81 jaar; P. Schoorl, 74 jaar. Ondertrouwd KAREL WILLEM KONINGSTEIN JACOBA VRIJBLOEDT. Helder, 2 April 1914. Ondertrouwd Th. Talboo, Vlissingen, Helder, Jtanne Lafobor. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, JOHANN WILHELM KAMPER, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam Wed. L. R. KAMPER- Ellmer. Geen bloemen, Bezoek kan niot ontvangen worden. Eenigo en algemeene kennisgeving- Tcraardebostelllng Zaterdag aa, lSuBQ. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wy onzen harte- lljken dank voor de vele blijken van deel neming, zoowel binnen als buiten de gemeente ondervonden, v.n. aan H.H,. Dragers, bij het overlijden van onzen lieven Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer W. J. AGGENBACH. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 4 April 1914. Door deze betuigen ondergeteeken- den hunnen hartalijken dank voor de tallooze bewyzen van belangstelling by de ziekte en 't overlijden hunner geliefde Echtgenoot en Vader onder vonden. Inzonderheid aan 't Perso neel van 't Postkantoor voor de laatste eer aan onze lieven dooden bewezen. Uit aller naam: Wed. GIELING, geb. Bakker. De Heer en Mevrouw BOSMA-UHE, Molengracht 5, zullen gaarne Zondag 5 en 12 April ontvangen van half drie tot half vijf. Aan de Laden dar Ned. Harv. Kerk. Evangelisatie-lokaal In de Palmstraat Zondag v.m. 10 uur en's avonds half zes Ds. V. DOEVENDANS, Ned. Herv. Predikant te Amsterdam. Klnderkerk v.m. 10 uur in de School met den Bybel. Dinsdagavond 8 uur BIJBELBESPREKING. MARINE. De Schout-by-Nacht, Commandant der Marine te Willemsoord, brengt in verband met te nemen maatregelen ter voorkoming van schade door het breken van glasruiten, en ter waar schuwing van visscbers enz., ter algemeene kennis, dat op 6 en 7 April 1914, en zoo noodig vol gende dagen, zal worden geschoten met kanonnen van 24 c.M. van Hr. Ms. „Hoemskerck", alsdan gemeerd liggende in de haven aan den steenen dam, tegenover het Havenkantoor, door welk vuren het Oostelijk gedeelte van het Malzwin en het Noordelijk gedeelte van het Amsteldiep, benevens Zuidwal en Balgzand onveilig worden gemaakt. Het onveilige gedeelte zal tijdens het vuren door een oorlogsvaartuig worden afgezet. VERLOREN op de Hoofdgracht een zilveren Armbandje. Tegen belooning terug te bezorgen Hoofdgracht 86. S gulden belooning voor dien gene die een klein gezin aan een nette Woning helpt, liefst achter het spoor, de huurprijs van 3 gulden niet to boven gaande. Adres8de Rozendwarsstraat 2. Er biedt zich aan een net Meisje om met Mei in dienst te treden, liefst in klein gezin, ook genegen om in Winkel of Café behulpzaam te zijn. - Br. onder No. 186 Bureau van dit blad. Gevraagd een nette Dag-Dienstbode, welke een tweede Meisje tot hulp heeft, wasch buitenshuis. Adres W. HEIJMAN, Hoofdgr. 86. Gevraagd een DAGMEISJE. AdresHoofdgracht 62. Mej. TISSING, Keizerstraat, vraagt een Dagmeisje, niet beneden 16 jaar. Gevraagd een flink Dagmeisje, AdresZuidstraat 61. Wordt gevraagd met 1 Mei te den Helder een nette Keukenmeid, niet beneden 25 jaar en van goede getuigen voorzien. - Brieven franco No. 134 Bureau van dit blad. Net Loopmeisje gevraagd. Adres M. J. BRAS, Weststraat 120 bij de Keizersbrug. Gevraagd een net Meisje voor winkel eD huishoudelijke bezigheden. Adres: Kanaalweg 32. Wordt gevraagd een flinke Werkster. Adres: Hotel „Den Burg". Een flinke Jongen gevrasgd, die goed kan fietsen. Adres Magazyn „de Ster", Kanaalweg. Wordt gevraagd een flinke Loopjongen, voor direct. Adres S. COLTOF, Kanaalweg. BROODBAKKER. Gevraagd een 2e Bankman. AdresBroodfabriek „De Eendracht". Een flinke Loopjongen gevraagd, loon f3.-. AdresWeststraat 73. Gevraagd een flinke Smidsjongen, die met het vak bekend is. Adres Firma P. J. Lafëbeb. Flinke Loopjongen gevraagd. AdresJ. VAN WILLIGEN, Weststr. Te koop gevraagd een Tuinbank of Tuin-ameubiement. Brieven met opgaaf van prys onder No. 185 aan het Bureau v. d. blad. Pension aangeboden voor 1 of 2 Dames. Adres: Weezenstraat 8. Te huur het nieuw gebouwd Winkelhuis Middenstraat 42, geschikt voor elke affaire. Te bevragen: Kanaalweg 67-68.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5