HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. Vergiftigde Levens. No. 4297 ZATERDAG 11 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37J 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ei Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel.: H. Wink, bootsman, Bothastr. 12, A'dam. R.O. L.W.v.Raamt-ileRoo,-,P]anIs^tr^,'3 Hage. Rein. A.v.il.Kanip,sclip.K.M.,deRuiterstjy,H.sluis.X.H. W,Slkkcma.koopm.,A. Bin.h.23,Leou warden. Wod. W. C. do Vos, z., Spuistr. 9. Bussum. P. Visser, kommies, Paleisstr. 8, Delfzijl. D.Gez. W.Karhof, machinist,Bothast.r.9, Alkmaar. R.C. W, C. Neervoort, stoker, Binnenh.lH, A'dam. C.IIoutman,kolArt.,Koningstr.lOO,Devonter.N.H. J.v.Oostrum,k.-torpin^2eVroonstr.73,N.-H6lv.E.L. J.M.C.Haak,kap.pladJ.,Kerkgr.l7,Doesburg. Geen. P. s. Groen, kap. mars., Dykn-. 10, A'dam. T.J.Bremer,werkm.1Kuiperstr.21,Duisburg. N.H. K. v.d. Stoeg, groc-ntev., Koegras, Zwartsluis. J. Ver heus, ti min., Wal v.str.29,UnionDalo(Z.A.) J. Jnngebloed,boorenkn., Koegras, Zype. F. J.Meelis,inatr.k ukK.M.,Paard .str.5, Alkmaar.,. J. v. dBerg, gep., Leliostr. 4, Naardcn. R.C. P. Kerkhof,gep., Gravcnstr.il Landsmeer. N.H. J. Hlllenius,gepd., Hoogstr. 75, Scboorl. C, Buis, loodg., Jonkerstr. 19, Passaic N.-A. VERTROKKEN: Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: W.O.vanDUk,bediende,Hoögstr.20,Alkmaar. N.H. 11. F deBoevère, maj.-torpedoin., Paul Krugerstraat 47a, A'dam. R.C. J. Kwast, verpl., Langostr. 118, Loosduiuen. N.H. Jt. Vis, onderwn Botiiastr. 5, Utrecht. J. do Rijk, operateur, Kanaal weg 101, A'dam. R.C. P. de Boer, Achtergr.W.-Z.ÖO, Enkliuizen. N.H. E. Nobels, stuurm., Parallelweg 54, Batavia. Ger. G. Moor, gep., Hoofdgr. 4.9, Heiloo. R.C. T. Mimiebou, zonder, Parallel weg 21. A'dam. M. KInassen. stoker, Rozenstr. 48,Nijmegen. N.H. C. Henderson, stoker, Breestr. 44, Texel. R.C. W. K oning8teln,gep.,Gravenstriki,0 verse li je. WKraal, stoker, KI. Duitstr. 29, Haarlem. BINNENLAND. Foestalijks ontvangst van de Marine. Men meldt uit Maastricht: Voor de komst van eenige torpedo booten van de Marine, welke van 18 tot en met 21 April a.s. in onze stad zullen vertoeven, is het volgende piogramma vastgesteld. Zaterdag 18 April, 's namiddags te 4 uur, bij aankomst der torpedo booten aan de Sauderbrug aldaar verwelkoming door het bestuur van „Onze Vloot" en genoodigden. De plechtigheid zal bijgewoond worden door Z.Exc, den vice-admiraal, direc teur en commandant der Marine te Helvoetsluis. Offlcieele ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur. Maaltijd in het Gouvernementshuis, aangeboden door den Commissaris der Koningin. Zondag 19 April. Bezichtiging der torpedobooten vooigenoodigdeu.Noen- maal ten huize van den voorzitter van „Onze Vloot", voetbalwedstrijd tusschen elftallen van Marine en vloot, waarbij 11 zilveren en 11 broneen medailles zijn uitgeloofd, de eerste door Z.Exc. den vice-admiraal, de tweede door het bestuur van „Onze Vloot." Receptie door den garnizoens commandant. Gala-concert, aange boden door de Kon.Zangvereeniging „Maastrichter. Staar". Maandag 20 April. Boottocht naar Argenteau. Bezoek aan het kasteel. Terugtocht over Eysden, alwaar be- zóek aan het kasteel van graaf De Geloes. Bezoek aan den Pieters berg. Kameraadschappelijke maaltijd in de Groote Sociëteit, aangeboden door de officieren der landmacht en „Onze Vloot". Concerten op liet Vrijt hof. Dinsdag 21 April. Autotocht door Zuid-Limburg. Lunch te Heerlen. Be zichtiging der Staatsmijnen. Militaire taptoe. Bal in de Redoutezalen, aan geboden door de sociëteit Momus, Onze Vloot en de Stedelijke Muziek school. Onderwijs aan zieke kinderen. In Amsterdam bestaat een com missie ter voorziening in het onder wijs aan zieke kinderen. Uit het jaarverslag van do secretaresse, mevr. Katz-Geesink, Weteringschans 238, Amsterdamciteert het Handelsblad" het volgende diep-treurige geschie- denisje, dat een schel licht werpt op de droevige leventjes van sommige arme stakkertjes: „Marietje E. van D. is al een van onze treurigste patiëntjes. Het kindje was lijdende en moest voor haar gezondheid naar buiten. Toen zij FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 6) De jongeling zelf had zich eerst rekenschap van zijn gevoel gegeven, toen met het vertrek van vader en dochter plotseling alle zonneschijn uit zijn bestaan verdwenen scheen. Gedurende de twee weken dat hij beiden dagelijks had gezien, had hij niet durven nadenken over hunne naderende scheidingen thans viel de werkelijkheid op eenmaal met huiveringwekkende wanhoop op hem. Hij wist dat hy nooit weder ge lukkig zou kunnen zijn zonder Mar- celle, en hij geloofde zich zelf te ver beneden haar om te kunnen aanne men dat zfj hem tot echtgenoot zou kiezen. Van dat oogenblik af werd hij zoo stil en in zichzelf gekeerd, dat zijne moeder hem niet herkende en zich ernstig ongerust begon te maken dat hij eeue ziekte ouder de leden had. Hij, die voorheen, aanstonds na het middagmaal weder muziek begon te maken, zat thans uren achtereen werkeloos voor zich uit te turen, en wist haar nooit meer iets van zijne lessen of zijne geliefkoosde oude meesteres te vertellen. Na verloop van drie weken tyds was hy in het oogloopend vermagerd, thuis kwam, bleek het dat zij buiten in de stichting, waarin zij geweest was, op onverklaarbare wijze aange tast was door een ziekte die nu vrijwel haar gezondheid verwoest heeft. Onlangs bleek, dat zich reeds verschijnselen van verlamming voor deden. Het meisje heeft nog maar één verlangen zóó diep en zóó ern stig dat de onderwijzer mij mede deelde als zii dat bereikt heeft, zou zij er niet om geven als ze dan stierf. En dat verlangen isdat zij nog eenmaal zoo gelukkig mag wezen het loffelijk ontslag op school te behalen". De vereeniging heeft zeer met geldzorgen te strijden. „Een lichtpunt." Henri Polak schryft onder boven staand opschrift het volgende in het jongste Weekblad van den A.N.D.B. „Er zal ongetwijfeld een zucht van verlichting en voldoening uit deharten van alle bij de diamantnijverheid be trokkenen zijn opgegaan, toen ver leden week het bericht kwam, dat aan het Londensche Syndicaat van Ruwimporteurs de productie der Duitsclr Zuid-Afrikaansche diamant velden voor do komende contract periode was toegewezen. „Een van de voornaamste oorzaken van de sinds twee en een half jaar heerschende malaise zal nu binnen korten tijd verdwijnen. Het ver trouwen in de zaken, dat zoo lang ontbrak, zal uu terugkeeren. Met. de kwade invloeden, die een zoo iieil- looze uitwerking hadden zal hei nu woldra gedaan zijn. In den donkeren nacht, die ons sinds lang omringde, is een lichtpunt gekomen, dat wellicht de voorbode is van den helderen dag. Automobiel-dieven. In den nacht van Woensdag op Donderdag is uit een garage aan de Schoutenstraat te Rotterdam gestolen een automobiel, merk Krit, No. H 6181 en toebehoorende aan een be woner van den Oostzeedijk aldaar. Gistermiddag is de aulo terugge vonden op een boerenerf te Gouwsluis bij Alfen aan den Rijn, waar de'dieven haar wegens het. springen van een band in den steek hadden gelaten. Verdacht de auto met valsche slou tels uit de garage te Rotterdam ont vreemd te hebben, zijn gistermiddag aan het Maasstation aangehouden een gewezen chauffeur van den eigenaar en een tuindersknecht uit Boskoop, die met den gestolen auto dos nachts gereden hadden via Leiden, Amster daui en Utrecht. Zy hebben volledig bekend. Wonderlijke verschijnselen. In het internationale ruilverkeer ziet men wonderiyke verschijnselen Engelsche steenkolen gaan over Rot terdam naar Duitschland, en D u i t- sche steenkolen langs den zelfden weg naar Engeland. De in voer van Duitsohe steenkolen in Enge land is echter in den laatsten tijd zoo sterk toegenomen, dat do Engel sche pers er over in beweging komt. Men noemt de namen van tal van gas en electriciteitsfabrieken die tegenwoordig Duitsche kolen ver werken of er proeven mee nemen. Eugo Stinnes, een van de Duitsche kolenmagnaten, heeft dit tegen 'n man van de Evening Standard bevestigd. De eleotriciteitsfabriek te Brighton heeft al eenigen tijd lang uitsluitend Duitsche kolen gebruikt. De Gas Light and Coke Company heeft 250,000 toii gekocht en zoo zijn er meer. Het voordeel zit in den lageren prijs. In hoedanigheid kan de Duitsche steen kool niet tegen die uit Durham op. Zy is niet zoo geschikt om er cokes van te maken. Maar de hooge prijzen op de Engelsche steenkoolmarkt, als gevolg van stakingen en andere om standigheden, hebben de Duitsche steenkolen gewild gemaakt. De invoer ervan neemt toe en zal dit vermoede- ïyk blijven doen. Een andere firma verklaarde ook, datzy honderdduizenden tonsaan ver en wanneer men eene vraag tot hem richtte, antwoordde hy met eene merkbare inspanning, die genoeg zaam bewees dat zijne gedachten ver van daar verwijlden. Geruimeu tijd waagde de oude vrouw het niet hem naar de oorzaak zyner stemming te vragen. Zjj stelde zich voor dat, aangezien hy zyne muziek verwaarloosde, zyn leed be trekking op haar moest hebben, en dat hij misschien van zijne leeraren vernomen had, dat zyn talent niet zoo groot was als men aanvankelyk had gedacht en dat hy beter zou doen met zyne droomen voor de toekomst op te geven. Zy begreep dat hy haar die nederlaag niet zou willen bekennen en bad vurig dat zijne droefheid van lieverlede bedaren mocht. Maar toen zy, op een avond dat hy wat vroeger dan gewoonlyk naar zyne kamer was gegaan, daarlangs komende, hem snikken hoorde, luis terde zij nog enkel naar de stem van haar hart en trad binnen. Een oogenblik later lag zij aan zijne zijde geknield en omstrengelde zijn hoofd met hare armen. „Onno, myn jongen," smeekte zy door hare tranen heen. „Zeg my wat er is dat je martelt. Ik heb het al lang gezien dat je verdriet hadt, maai ik wilde er je niet naar vragen. Ik weet wel, de kinderen zeggen alles aan hunne moeder als zij nog klein zijn, maar later gaat die ver- trouwelykheid verloren ik ben daar niet boos om, neen, maar ik wilde schillende Engelsche firma's ver handelde. En ook zij zocht de reden in den hoogen prijs van de Engelsche steenkool, die gehandhaafd wordt, nu de mijnwerkers eu hun werkgevers gemeene zaak maken. (N. Rott. Ct.) BUITENLAND. Vermoorde Fransche vliegers. Parijs, 9 April. Het ministerie van oorlog heeft de namen bekend ge maakt van de twee vliegers, die in Marokko vermoord zijn. Het zijn de kapitein der koloniale artillerie Hervé en korporaal Roland. De lijken van kapitein Hervé en korporaal Roland zijn op 10 K.M. van Teddc-is gevonden. Zij waren geheel naakt, verminkt en doorboord met kogels. Men denkt de schuldigen onder den stam der Zaers te moeten zoeken. Kapitein Hervé stond sedert Sep tember aan het hoofd der vlieg- afdeeling te Casablanca. Militair luchtschip ontploft. Milaan, 9 April. Bij een landing in de nabijheid van Cantu is het mili taire luchtschip Citta di Milano heden ontploft en vernield. Er moeten on geveer 50 menschen gewond zijn. Het luchtschip was 72 M. lang en kon 12,000 Ms gas bevatten. Het luchtschip was na de landing aan boomen vastgelegd, toen een ruk wind het hulsel scheurde en deont ploffing volgde. Van de te hoop ge- loopen nieuwsgierigen zijn 53 gewond, waarvan twee stervende zijn. Aan boord waren 4 officieren en 4 me caniciens. Het luchtschip was liet leger door het Italiaanschc volk aangeboden. De gelden ervoor waren by openbare in schrijving verkregen. Japansche etikette. Tokio, 9 April. Over den dood der keizerin-woduwe is nog steeds geen officieelo mededeeling verschenen. Do eenige officieele kennisgeving luidt woordelijk „De toestand der keizerin- weduwu is zorgelijk.' Zij heeft be sloten naar Tokio terug te keeren." Daar de hofetikette verbiedt mel ding te maken van den dood van een lid van het keizerlijk huis, twijfelt echter niemand aan den dood van de keizei in-weduwe. De kiesrechtvrouwen. Londen, 9 April. Een vrouw, ver moedelijk een kiesrechtvrouw, heeft in de Aziatische afdeuling van het Britsch Museum van middag meteen bijl een aantal toonkasten kapotgeslagen. De aangerichte schade is groot. De viouw is gevangen gemJhien. Mevr. Dummond, de generaalsche van de kiesiecht vrouwen, verscheen Maandag voor een politierechter te Londen wegens verstoring van de orde in het Hyde Park tijdens de betooging voor Ulster op Zaterdag. De zaak moest toen uit gesteld worden, doordat zy door voort durend te sc ueeuwen de behandeling belette. Z\j werd toen opgesloten. Toen zij eergisteren weer voor den magistraat verscheen, bleek haai stem van de twee dagen vasten in de ge vangenis niet noemenswaard geleden te hebben. Zij schreeuwde aanhoudend zoo hard zy kon den magistraat aller lei dingen toe. Vervolgens ontsnapte zy aan haar bewaking en rende naai de deur. Met de grootste moeite werd zij weer in het hok der beschuldigden gesleept. Toen de ambtenaar van het openbaar ministerie begon, ging zij hem al schreeuwende bestoken „Ga zitten, jou duivel in dc doos. Je komt makkelijk aan je brood met jacht op vrouwen te maken. Je komt van Blaauwbaard vandaan I" En zoo voorts. De spreker was voor de verslaggevers onverstaanbaar. Aan een van de po litieagenten aan haar zijde ontrukte mevr. Drummond zijn fluitje en met je niet dwingen tot spreken. Nu is het echter te veel, ik kan je niet langer zoo ongelukkig zien." De jongeling poogde te glimlachen. „Maak u niet ongerust, moeder. Het zal later wol beter gaanlatei- als alle hoop in my gestorven is." „Je treurt over je kunst niet waar Hij zag haar verbaasd aan en schudde liet hoofd. „Neenik durf u nauweiyks te zeggen wat my zooveel leed doet. Honderdmaal op een dag herhaal ik tot mijzelven dat ik krankzinnig was, mij zoo iets in het hoofd te durven halen." „Maar wat hebt gij dan toch ge- •droom d „Een hopeloozen droom, moeder; ik heb iemaud liefgekregen die verre boven my staat „Onno! Wie is dat meisje?" „Marcelle Renaud." „Groote Goden de oude vrouw bedekte zich het gelaat met de han den. Marcelle Renaud, dat bevallige wezen, in de sierlijk Parijsche toilet ten Zy was immers even weinig voor hem geschikt ais dat een bont kleurige vlinder in het sombere stu deervertrek van den geleerde tehuis behoorde. Onno en zij geleken zoo weinig op elkander, dat het geen oogenblik in haar opgekomen was zich over hun samenzyu te veront rusten en nu was het onherstelbare geschiedwant zij zeide bij zichzelve dat haar zoon om zyne liefde zou blijven voorttreuren, gelijk hij dat kracht smeet zij het den magistraat naar het hoofd, maar zij miste. De magistraat veroordeelde haar tot 40 shilling boete of een maand gevan genisstraf. De boete werd door anderen betaald en mevr. Drummond werd vrijgelaten. De bioscoop in 't onderwijs. Te Glasgow hebben de directeuren der bioscoop-theaters besloten iederen Zaterdagmiddag een serie school-films te vertoonen, zooals reizen, wande lingen in de natuurkundige proeven, uitstapjes in het dierenrijk enz. Het progamma wordt met eene uitvoerige beschrijving vooraf aan de onderwy- zers gezonden, opdat, hetgeen ver toond wordt, mot de kinderen be handeld kan worden vóór zij het theater bezoeken. (Tel.) De Russische pijnbank. Uit een telegram uit Riga aan liet liberale St. Peterburgsche dagblad „Rjetsj" blijkt, dat de beruchte folter kamer te Riga, het z.g. museum, waarover vroeger de Russische ad ministratie veel heeft moeten hooien, docli welks bestaan steeds door haar word ontkend, nog altijd in volle werking is. Volgens de Rjetsj moesten de vorige week 17 jonge arbeiders van de Salamanderfabriek te Riga terecht staan en wel 4 op aanklacht van moordaanslag by overrompeling op den ingenieur Boinbacipt, 10 op aanklacht van tot deze misdaad te hebben opgehitst, en 8 op aanklacht van de daarby gebruikte revolvers te hebben verschaft. Vier van de be schuldigden legden ten slotte een be kentenis af, doch verklaarden daarbij, dat zy hun medebeklaagdeti alleen hadden genoemd, omdat zij de marte die men hen had doen onder gaan, niet langer hadden kunnen ver dragen. Zij verhaalden, dat men bij het verhoor hun voeten had laten verschroeien, dat men hen met gummi stokken tot bewusteloosheid toe had geslagen dat men hen, na hen naakt te hebben uitgekleed, lang uit op een tafel had vastgebonden, don mond met lappen dichtgestopt en op hun rug was gaan zitten en hen toen had afgeranseld. Deze folteringen vonden 's nachts plaats onder toezicht van den bekenden Gregoes, chef van de geheime politie le Riga. Onder zyn leiding waren verdé»werkzaam een ge vangenis-beambte, Gedgoftgenaamd, en drie agenten der geheime politie Selkin, Joerewitsj en Vitoli. In open bare zitting werd geconstateerd, dat bij het officieele voor-onderzoek bij den rechter van instructie steeds twee spionnen van de geheime politie agenten verkleed, aanwezig waren oin dadelyk aan hun chef te kunnen rapporteeren, of de beschuldigden ook voor den rechter by hun door de folteringen afgedwongen „bekente nissen" bleven. Klopten de ver klaringen voor den rechter niet pre cies met dc bekentenissen voor den politiechef, dan konden de jonge mannen er van verzekerd zijn, dat Gregoes zijn foltoi werk zou hervatten. Aldus de verklaringen van vele ge tuigen, welke in het proces verbaal werden opgenomen. Niettemin vond liet gerechtshof, dat het op deze wijze bijeengebrachte bewijs materieel zi>t» overtuigend was, dat het van de 17 arbeiders 8 veroordeelde tot zes jaren dwangarbeid, 7 tot dwangarbeid ge durende 4 jaren en 1 tot 3 jaar ge vangenisstraf. En om de kroon op het werk te zetten Gregroes, die vroeger, reeds op verlangen van de Doema was geschorst, werd na dit proces bevorderd tot assistent van den directeur van het bureau der geheime politie te St. Petersburg! Australië en het vraagstuk der defensie in het Oosten. Het is den Britschen koloniën in Australië, onzen naasten buren in het verre Oosten, thans ernst met het zich brengen in staat van tegen weer, teneinde zoo noodig aan Japan eertijds om z'n kunst had gedaan. „En zij?" vroeg de moeder op doffen toon, „heeft zij u hare liefde ..,0Ik heb niet tot haar durven spreken. Ik gevoelde trouwens ook te laat hoezeer ik haar beminde; maar ik zou' het toch nooit hebben durven doen. Bedenk slechts, zij staat zooveel te hoog voor mij." „Waarom?" klonk het fier. „Heeft haar vader zelf niet in myn byzyn gezegd dat de kunst een ryk is, waarin men niet op afkomst ziet, maar slechts naar de grootte van het talent oordeelt? Binnen een jaar hebt gij uwe muziekstudies voltooid laat al uw streven er op gericht zijn zoozeer vooruit te gaan in die twaalf maanden dat gy niet anders dan roem kunt verwerven, waar gy u slechts vertoont, de virtuoos, zal ge rust de oogen mogen opheffen tot de dochter van Georges Renaud, den kunstschilder." In hare oneindige liefde had de onontwikkelde vrouw het eenige woord gevonden dat hem kon red- ken. Zij had hem een nieuw doel en daarmede ook nieuwe levenskrachten geschonken. Reeds den volgenden dag hervatte hij zijne ta3k met tot daartoe ongekenden ijver, en onder het voortspelen gleed er telkens een glimlach van geluk op zijne lippen als aanschouwde hy Marcelle's gelaat aan het eind zijne baan. Wat Geertruida Holdius aangaat, terwijl zy hem van hoop sprak, dacht zij onophoudelyk, (wie zou haar dat of China het hoofd te kunnen bieden. De „Economiste Francais" deelt hieromtrent het volgende mede. „In het laatste dienstjaar is voor de verdediging uitgegeven ruim 125 millioen francs, waarvan 45 inillioen voor vlootbouw. Er valt te dezen opzichte zegt het blad in Australië een merk waardige wijziging in de openbare meening waar te nemen. Een twaalftal jaren geleden voelde men in Australië niets voor militaire uitgaven, en scheen het vraagstuk der landsverdediging daar zelfs niet te bestaan. Het budget voor leger en vloot bedroeg in 1902 nog-geen 22 millioen francs. Eerst door den Russisch-Japanschen oorlog werd de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van maat regelen ten behoeve der defensie. Aan het einde van het jaar 1910 zond de Engelsche Regeering een harer bekwaamste admiraals naar Australië om, ter plaatse en in over leg met de regeering der kolonie en met den bevelvoerenden admiraal van het Engelsche Zuid-zee-eskader, een vlootprogram samen te stellen. In het door hem uitgebrachte rap port kwam admiraal Henderson tot de conclusie, dat moest worden over gegaan tot den aanbouw van 52 schepen en wel van 8 groote gepant serde kruisers, 10 beschermde krui sers, 18 torpedojagers, 12 onderzee- booten, 3 depotschepen en een schip voor speciale diensten. Voorts werden voor vlootbasis noodzakelijk geacht 17 versterkte plaatsen, verdeeld in 6 der eerste en 1 Tder tweede klasse. Dit vlootplan, dat in 22 jaar zou moeten worden uitgevoerd, zou kos ten uitsluitend voor aanschaffing van materieel - omstreeks 600 mil lioen francs. In den loop van boven genoemd tijdperk zouden de jaar- lijkscho uitgaven voor de bemanning gaandeweg stijgen van 7 tot 15 mil lioen francs. Het plan werd door de federale regeering onveranderd goedgekeurd, behoudens enkele wijzigingen, die ten doel hadden de uitvoering ceniger- rnate te verhaasten. In October j.1. zijn de gepantserde kruiser „Australië", met een inhoud van 19.000 ton, en de kruiser „Syd- ney", ter grootte van 5.600 ton, beide in Engeland gebouwd, in Australië aangekomen, alwaar zich toen reeds bevonden de kruiser „Melbourne" en 3 torpedojagers." Men ziet hieruit, dat Australië er thans gang achter zet. En dit is geheel in overeenstem ming met de openbare meening, welke daar te lande omtrent de urgentie van het tot standkomen van versterking der weermiddelen met het oog op den algemeenen toestand in het Oosten heerscht, en die nog onlangs haai uiting vond in de „Daily Telegraph" van Sydney, toen dit blad, schrijvende over het defensie-rapport der Nederlandsche Staatscommissie, de op Java, in verband met den internationalen wedijver in vlootbouw, bestaande bezorgdheid volkomen ge grond noemde en daarbij de meening uitsprak, dat de voorstellen in Indië terecht onvoldoende werden geacht. „Die voorstellen - zoo zeide de Daily Telegr." zyn ook onvol doende, althans om een ernstigen aanval te weerstaan, en behoeft met deze mogelijkheid geen rekening te worden gehouden, dan heeft Indië in het geheel geen vloot noodig. Het bouwplan toch loopt over 35 jaren, een tijdperk van onberekenbare moge- lykheid „Nederland moet zegt het blad verder voor zichzelf al zijn krach ten iuspannun en voor dc verdediging van zijn koloniën bovendien zijn kracht zoeken in bondgenootschap pen. Indien deze Staatkunde wordt aanvaard, zou met Nederland Austra lië zich veel veiliger gevoelen. Java is een buitengewoon ryk land, waai de vreemde Oosterlingen de Europe anen in getalsterkte ver overtreffen. De wensch der Aziatische volkeren naar gebiedsuitbreiding, opdat zij niet kleine verraad niet vergeven?) hoe jong haar zoon nog was, en hoe licht men op dien leeftijd vergeet, als men niet geprikkeld wordt door de pyn van het onbereikbare. Daarby was het immers zeer waarschy'nlyk dat Marcelle, die niets van zijne liefde afwist en zeker druk gevierd moest worden in den kring van haar vader, den een of anderen dag ver loofd zou geraken te Parys. Onno zou dat eerst later vernemen, als hy op een zijner kunstreizen ook Frank rijk bezocht, maar dat wat heden een genadeslag voor hem ware ge weest, zou dan verzacht worden dooi de gewoonte reeds buiten haar t,e leven, zoowel als door het overwicht van het onvermydelijke, en zij zelve zou niet langer de vrees kennen zyn leven den een of anderen dag ver woest te zien door de nukken en grillen van eene in onbeperkte weelde opgegroeide vrouw, die voor haar zoon nooit de liefderijke ernstige levensgezellin zou kunnen wezen, die hem na elk zijner tochten op zou wachten aan den huiselijkeu haard, en hem daar zou doen vergeten dat alle lauweren ook doornen bevatten. Een jaar later was de jonge kun stenaar met zijn studies gereed en zou hy zich voor het eerst in Volksvlijt laten hooron. Hy ging die proefneming geheel onbekommerd te gemoet. Sedert het oogenblik waarop hij de mogelijkheid had ingezien nog eenmaal naar Mar celle's hand te dingen had al het overige hem bereikbaar toegeschenen. langer hun overbevolking behoeven te doen emigreeren naar een vreemd land, maakt de vooruitzichten voor de Hollanders op Java duister, en die vooruitzichten zullen niet ver beteren, zoolang niet zeer afdoende stappen om ze beter te maken worden gedaan." Wij zullen hieraan niets toevoegen cn onthouden ons van eenige con clusie. Wij achten het nochtans nut tig, dat hier wordt gehoord ook het geen buiten onzen eigen kring over ons en onze aangelegenheden wordt Ingezonden Mededeeling. Het versterkend middel voor hen dieaaneenslechtespijsvertering lijden. Indien het niet verteerde voedsel in de maag blijft, ontstaat er gisting en vormen zich gassen. Deze gassen doen de maag uitzetten en een uit gezette maag hindert het hart en brengt zulke hevige pijnen van dit orgaan voort, dat zy aan een hart ziekte doen gelooven. Do gassen vor men zich tengevolge van gebrek aan kracht der verteringsorganen en dat gebrek aan kracht der verteringsor- ganen komt voort uit slapte van het bloed. Een versterkend middel is dus noodig. De Pink Pillen, hersteller van het bloed, versterker der zenuwen, zyn altijd gebruikt met succes bij de be handeling van dezen vorm van maag kwaal. De koude wasschingen des morgens, gevolgd door krachtige wrij vingen zetten den bloedsomloop aan, maar de behandeling met de Pink Pillen blijft onmisbaar indien men het bloed wil verrijken, de zenuwen versterken en de maag geschikt maken haar werk te doen. Zoodra men gebruik maakt van de Pink Pillen, vermeerdert de eetlust, de spysvei tering heeft gemakkelijker plaats en de algemeene toestand ver betert. De Pink Pillen hebben tal van zieken genezen, het is dus geen proef die gij neemt. Bovendien kunnen zij zonder bezwaar gebruikt worden door personen van het fijngevoeligstegestel. Pink Pillen. De Pink Pilleu zijn verkrijgbaar a fl.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken by H. DE BIE- Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kauaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik eenige plaats ruimte in uw veelgelezen blad, waar voor by voorbaat mijn dank. In uw blad van Dinsdag 7 April kwam een stukje vooi getiteld „Een drogist giftmenger" of „de gefopte Brigadier". Hierover gaarne het volgende Het giftmengen behoort tot het vak van den Apotheker en de ver koop van vergift is hem slechts onder zeer beperkende bepalingen toegestaande feiten bewijzen echter dat overtredingen van apothekers zyde op dit gebied lang niet tot de zeldzaamheden behooren. De drogisten genieten, wat giften verkoop betreft, een veel grootere vryheid dan de apothekers, doch van deze vrijheid wordt door ieder wel denkend drogist slecht op zeer be scheiden schaal gebruik gemaakt, en ieder rechtschapen man zal het een plicht rekenen zich niet te leenen om, ter wille van enkele centen ver dienste, vergift te spelen in handen van personen welke eenig misdadig doel zouden kunnen beoogen. De strekking van het stuk was natuurlyk Geertruida Holdius was vrij wat zenuwachtiger dan hij. Reeds vroeg dien avond, had zij zich in dezelfde zwart zijden japon gekleed, welke haar echtgenoot haar by Onno's eerste op treden voor het publiek had geschon ken, en die zij sedert slechts gedragen had by de zeldzame feestelijke gele genheden welke in haar leven waren voorgekomen. Haar hart klopte zoo luide of het bersten moest, en terwyl zij rusteloos bezig was nog het een en ander to schikken, dat hare zorgen niet be hoefde, bad zij voortdurend, dat alles toch goed mocht gaan met haar jongen. Wat had zij er, vooral in dat oogenblik, niet voor gegeven als hij zich slechts tevreden had weten te stellen met een rustige, alledaagsche loopbaan, die enkel stipte plichtsbe trachtingen zou hebben geëischt en niet afhankelyk ware geweest van het handgeklap of het gefluit der menigte. De jonge man merkte hare ge jaagdheid op, en smeekte haar toch gerust tc zynook al mocht meu niet aanstonds erkennen dat hy talent bezat, men zou het toch vroeg of laat zeker doen en er was daarom nog niets verloren. Zij omhelsde hem en zeide met bevende stem „Let niot op mij kind; moeders zyn geschapen, geloof ik, oin tus schen hoop en vrees voort te leven maat hare liefde hangt van geen toejuiching of nederlaag af." Een uur later bedaarde haar angst echter geheel en alin een hoekje niet anders dan om een voorval op een aangename wijze voor het publick op te disschen, doch daar zoo'n leelijk woord gebruikt wordtals „giftmenger" vermeen ik met recht dat het de plicht was geweest aan te toonen dat dit woord niets met het onder havige geval gemeen had, en een drogist niets gemeen heeft met een giftmenger. De drogisten-vervolgingen der laatste jaren houden geen ver band met den verkoop van vergiften maar hebben geen ander doel dan, om geheel tegen den geest der Wet van 1865, de Apothekers een mono polie van den geneesmiddel-verkoop in handen te spelen en het publiek te beletten, dat dit zijn eenvoudige huismiddeltjes bij den drogist koopt. Op enkele plaatsen vinden de apothekers in dit streven een boven matigen steun bij de Rijkspolitie, maar genoeg teekenend is het feit, dat juist de drogiston-vervolging het meest geschiedt in die plaatsen, waal leden van de uitvoerende macht in bloedverwantschap staan tot apo thekers. Uit alles blijkt dan ook overvloedig dat men met deze drogist-vervol gingen geenszins dc volksbelangen op het oog heeft, doch dat het eun concurrentie-strljd is, die, werd hy geheel naar het verlangen der apo thekers geregeld, zeker niet in liet belang van de portemonnaio van het algemeen zou zyn. Hoogachtend, Uw dw, dien. A. Mijn hardt, Apotheker-ass. Helder, 8 April 1914. Neen, - ons verhaaltje bedoelde volstrekt niet zulke vreeselyke vei denkingen optewekken. Maar als je daar zoo'n rijksveldwach ter op iemand, die in een onschuldigen drogistwinkel drop heeft gekocht, ziet toeschietoii, dan hou je, als argeloos voorbijganger, je hart vast en denk je bij jezelf Zou die man op onderzoek zyn naar een vergiftigingszaakje En gaat fantaseereri Overigens was het verhaaltje juist bedoeld om op sarcastischen toon aantetoonen tot welkedwaze tooneelen vaak die drogisten-vervolgingen aan leiding kunnen geven. Den politie beambte, die slechts zijn plicht deed, treft natuurlijk niet de minste blaam. Ons Paaschfeest. Feest der hope, dat sinds eeuwen Opwekt tot blijmoedigheid, Dat weer telkens by 't verschynen Ons een hoog genot bereidt; Feest der hope, dat van opstaan Spreekt, als gy uw intocht doet, Paaschfeest, U brengt weer de (menschheid Opgewekt een welkomstgroet. Reeds voor eeuwen bracht ge, o (Paaschfeest, Redding uit den bangsten nood. Uw beteek'nis was zoo heerlyk 't Leven overwint den dood. Thans ook ruischt weer, feest der hope, In den blijden voorjaarsstond, De altoos liefelijke mare Veelbelovend in het rond. Feest der hope, blijf bezielen Al wie naar verlossing smacht; Wek toch op tot ernstig stroven, Ieder, die naar 't hoog're tracht! Opstaan inoet het wachtwoord wezen. Opstaan, uit de macht van 't kwaad Opstaan tot een Hooger leven, Blyk'steeds moer uit woord en daad W. M. Ta. Ingezonden Mededeeling. SPLENDID 31590. Het afdoende middel tegen Zomer sproeten. Sedert jaren bewezen. Verkr. bU ILH. Drogisten en Coiffeurs. der zaal verscholeo, want zij had niet vooraan willen zitten, was zy getuige van de geestdrift waarmede men het meesterlijke spel van den violist begroette. Tot driemaal toe werd hij teruggeroepen, en verschei dene der aanwezige musici drukten hem de hand om hem geluk te wen- schen met dezen eersten en zoo volkomen triomf. Opgetogen van blijdschap keerde hij tot haar weder. Hij moest later op den avond nogmaals spelen, en zijne plaats was in de artistenkamer maar hy wilde haar toch eveu komen zeggen hoe gelukkig hij was, en haar vooral ook vertollen, dat een groot pianist die zich mede in de zaal bevond, hem aanstonds voorgesteld had met hem een kunstreis door Engeland te maken, en indien deze aan de verwachtingen beantwoordde, hem ook later voor eenige achter eenvolgende maanden naar Amorika te vergezellen. „Hy beweert dat w(j daar heel wat geld meè zullen maken", zeide Onno, en gy weet niet hoozoer my dat vooruitzicht verheugt ook voor u; gy zult dan vry wat meer van het Teven kunnen genieten, moeder, en eindelijk beloond worden voor al de mij gebrachte offers." Zij wilde hem antwoorden, maar reeds was by verdwenen en terwyl de muziek zich weder verhief zat zy daar strak voor zich uit te staren, zonder iets meer te hooien of te (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1