HEB-DERSCHE COURANT Tweede Blad. mp'ê i' i Advertentiën. No. 4297 ZATERDAG 11 APRIL 1914 42e JAARGANG Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaalweg 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgracht, Dageiyks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 11 April. Uitvoering door „Helders Gemengd Koor". Casi- I. -Pro Patria' Casino, 9 u Buitenlandsch Overzicht. De „verwijdering" van procureur- generaal Fabre in verband met de zaak-Rochette is niet zoo vlot ge gaan als sommige leden van het Kabine't dat wel hadden gewenscht. Fabre moest verdwijnen, niet omdat hij de aanwijzingen van Monis en Caillaux had opgevolgd doch omdat hy door zijn bekend rapport de zaak opnieuw aan 't rollen had gebracht. De ministers die om de zaak bange uren doorleefden wilden hem zonder meer aan den dijk zetten, vertelt de Parijsche correspondent van het Hdbl. Doch het verzet daartegen was in parlementaire en Judiciaire krin gen zoo groot dat men het niet had aangedurfd. Men heeft dus een com pensatie voor hem gezocht, a! zal dat ook niet van harte zijn gegaan. Toen Fabre bij den minister van justitie kwam weigerde hij vlakaf de nieuwe betrekking die hem werd aangeboden, omdat hij dat als een straf beschouwde. En de minister moest hem beloven dat hij by de eerste vacature presi dent van een der drie Kamers van het Hof van Cassatie zou worden en bovendien te zijnertijd Commandeur van het Legioen van eer. In tracte- ment gaat hij ook vooruit, doch dat maakte de zaak niet goed. Een de minister moest wel toegeven, want de raadsheer Herbaux wilde alleen procueur-generaal worden als Fabre in den ruil toestemde. Enkele bladen zeggen al dat Her baux ook wel niet te streng zal optreden tegen madame Caillaux, doch de Figaro verzekert dat hij een eerlyk man is. Alles bijeengenomen kan men wel verwachten dat hij tegenover 't geval zachter zal ge stemd zijn. 't Is tegenwoordig tusschen Frank rijk en Engeland botertje tot op den bodem. Het Engelsche koningspaar komt 21 April te Parijs op bezoek en zal dien dag dineeren in het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hunne Majesteiten zullen een revue te Vincennes en een receptie op het stadhuis bijwonen, 's Avonds zal de Koning een staatsbanket geven in de Britsche Ambassade, gevolgd door een galavoorstelling. 23 April worden de wedrennen in Auteuil bijgewoond. De minister-president Doumergue geeft een diner te hunner eer op de Quai d'Orsay, 24 April verlaat het Koningspaar Parijs. In een interview heeft Doumergue gewezen op de politieke beteekenis van dit bezoek dat een nieuwe uiting zal zijn van de Entente Cordiale en de wereld zal toonen, hoe oprecht de wederzijdsche vriendschap is, die tusschen beide landen bestaat. De Soevereinen zullen in Frankrijk met de grootste geestdrift ontvangen worden. De Italiaansche Senaat heeft met 91 tegen 5 stemmen het wetsontwerp betreffende de uitgaven voor Lybie aangenomen en is daarop op Paasch- reces gegaan. Rusland gaal een beetje oorlog voeren met het moderne wapen, het tarief. Er is in de Doema een wets ontwerp in behandeling tot heffing van 30 kopeken per bruto-poed van erwten en boonen, alsmede van graan. Tegenover een tweetal afgevaardig den die de voorgestelde rechten met minstens de helft wilden verminderen, merkte de vertegenwoordiger van het ministerie van handel op, dat de rechten noodig waren om de grens- raarkten te beschermen tegen de Duitsche concurrentie. De Voorzitter der Landbouwcommissie in de Doema wees er op dat het succes van den Duitechen landbouw vooral het gevolg was van de tegen Rusland gerichte graanrechten. De Russische minister van marine heeft aan de Russische werven en alle particuliere fabrieken, waarin voor den staat wordt gewerkt, op gedragen geen ruwe materialen of ge deeltelijk bewerkte stoffen uitDuitsch- land of Oostenrijk te betrekken. In Duitschland heeft dit bericht begrij pelijk nog al opzien gebaard. DeRussische,Engelsche en Fransche ambassadeurs brachten den Oosten- rijkschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Berchtold een bezoek om hem een gelijkluidende nota te overhandigen van hunne regeeriugen, bevattende een ontwerp voor een antwoord op de Grieksche nota be treffende Epirus. De „Wiener Alg. Ztng." deelt mee dat de mogendheden der Triple Entente geneigd zijn om Griekenland en Epirus zooveel mo gelijk concessies te doen. Dat zou zyn in de kaait spelen van de oproerige Epiroten en 't is zeer de vraag of de staten van den Driebond het daarmee eens zullen zijn. Dat de minister-president in zijn district East-Fife zonder tegencandi- daat gekozen is, geeft aan Engelsclien bladen stof tot beschouwingen over de Ulster-zaak. Waarom stelden de Unionisten geen tegencandidaat? In 1910 haalde Asquith nog een meerder heid van 1800 stemmen en zij wilden dus blykbaar liever niet de kana van een nederlaag loopen. Evenwel wan neer het volk in 't algemeen iets geloofde van de praatjes, dat de regeering door het leger onlusten in Ulster heeft willen uitlokken, hadden zij thans een strijd moeten aandurven. Zij hadden thans moeten laten zien, dat zij het volk op hun hand hadden, als dat zoo was. 't Lykt ons een teeken, dat zij in de Ulster-zaak hebben overschreeuwd. Intusschen zijn de Home-rulers in Ierland vol hoop op den goeden uitslag hunner zaak. Ulster gaat mee, zeggen zij. We hebben trouwens ook lang ge noeg gewacht. Wij zijn mans genoeg om ons zeiven te regeeren. De Paasch vacantie is ingetreden. Ministers en parlementsleden hebben Londen ver laten. Dinsdag komt het Huis weer bijeen. De bladen te Bogota melden dat de Ver. Staten zich in het nog niet gepubliceerde verdrag, tot stand gekomen tusschen de Ver. Staten en Columbia, verplichten om binnen zes maanden een schadeloosstelling van 25 millioen dollar aan Columbia te betalen voor het verlies van Panama dat zich, naar men weet, met hulp van de Ver. Staten in 1903 zelfstandig heeft gemaakt. Columbia zou verder eenige voorrechten voor zijn handel krijgen in het Panamakanaal. De regeering der Ver. Staten heeft ook op zich genomen haar goede diensten te verleenen bij de regeling der tus schen Columbia en Panama hangende geschillen en bij de vaststelling van de grens tusschen de beide repu blieken. Een eisch van vrye doorvaart voor Columbiaansche schepen door het Pa namakanaal heeft Columbia laten val len in verband met Wilson'sy verenom ook voor de Amerikaansche kustvaart de rechten van voorkeur in te trekken De Ver. Staten hebben daartegen over afstand gedaan van hun eisch om uitsluitend gerechtigd te zijn tot het graven van een interoceanisch kanaal door Columbiaansch gebied. In geen jaren waren de hyacinthen en tulpen zoo mooi tegelijk in vollen bloei als thans. Wanneer het weer niet tegenwerkt zullen de velden met Paschen een prachtig schouwspel opleveren. Voor wie den straatweg te druk vindt, is zeer aan te bevelen van het station Pietgijzenbrug langs het slot Teylingen naai- Sasseuheim te wandelen. Men gaat dan midden tusschen de velden door. BUITENLAND. BINNENLAND. Poutsma in Amsterdam. De verbannen Zuid-Afrikaansche arbeidersleider, ex-landgenoot en ex- lid der S.D.A.P. te Amsterdam, de heer H. J. Poutsma, heeft gisteren avond te Amsterdam in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, die tot de laatste plaats bezet was, De heer Oudegeest opende de ver gadering, waarna het woord gevoerd werd allereerst door den heer Henri Polakf die herinnerde aan den held- haftigen strijd der Boeien tegen Engeland. Nu de Boeren zelfbestuur hebben onder Generaal Botha zijn zij slechts laffe knechten geworden van het kapitalisme, de helden van vroeger tyrannen, die de opkomende arbeiders beweging willen onderdrukken. Spr. herinnerde aan hetgeen Poutsma vroeger voor de arbeidersbeweging heeft gedaan. De tweede spreker was de heer F. van der Goes, die eveneens de ver diensten herdacht van P. Nadat de heer Cohen namens het internationale arbeiderssecretariaat te Berlijn het woord gevoerd had, kwam de heer Poutsina op het gestoelte, luid toegejuicht. Hij zette de ge schiedenis uiteen van de verbanning en eindigde met eeno krachtige aan sporing aan de arbeiders om één te zijn in den strijd voor algemeen kiesrecht. Scheepsramp Harlingen, 10 April. De heden van Arasterdam alhier aangekomen sleep boot „Voorwaarts" rapporteert ter hoogte van het Krabbersgat een mas sa hout gepasseerd te zijn, oogen- schynlijk afkomstig van een stukge slagen vlot. Door de „Voorwaarts" werden zeven heipalen alhier aange bracht. Een ontrouw postambtenaar. Overeenkomstig den eisch van het O. M. is de assistent der posteryen G. L. P. te Haarlem, die door den directeur van liet postkantoor aldaar op heeterdaad betrapt werd op het wegnemen van Amerikaansche brio ven met geldswaarde, door de Ilaar- lemsche Rechtbank veroordeeld tot li- jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Religieus-socialisme. Naar het Volk meldt, zullen in na volging van Amsterdam, Amersfoort en Arnhem, voortaan ook te Utrecht religieus-socialistische Zondagmorgen bijeenkomsten gehouden worden. Reeds is een kontribuantenvereeni- ging van 30 leden gesticht. De eerste drie vergaderingen worden binnenkort gehouden met ds. de Ligt, Enka en ds. van Wijhe als sprekers. Hondengeblaf en hanengekraai. Door rar. O. B. W. de Kat en 150 anderen is in een uitvoerig adres aan den Haagschen Raad verzocht in de politieverordening een door straf te handhaven bepaling op te nemen luidende ongeveer als volgt: „Houders van honden of hanen, en zij, die honden of hanen onder hun opzicht hebben, zijn verplicht te zorgen, dat tusschen 10 uur namid dags en 8 uur voormiddags, de hon den door blaffen, huilen of janken en de hanen door kraaien, geen over last of hinder aan de omgeving ver oorzaken." Een krankzinnige. In een apotheek te Groningen kwam een jongraensch wat zuring zout te koop vragen. Gezien den toe stand van den klant, weigerde de apotheker dit te geven. Om van den jongen man af te komen, gaf de apotheker ten slotte een weinig bruispoeder. De jongeling was nauwelijks bui ten of hij gebruikte dit medicament. Hij wilde zich blykbaar van kant maken, wat met het bruispoeder na tuurlijk niet mogetijk was. Hij bleek krankzinnig en is ter observatie in de psychiatrische kliniek van het ziekenhuis te Groningen opgenomen. Volgens zijn zeggen heet hij R.S. en is hy afkomstig uit Maastricht. De bloambollenveldan. Men meldt aan de „Telegraaf uit Sasaanheim [Senator Wiener, f Brussel, 10 April. De auto van senator Wiener is met een electrisehe tram in botsing gekomen. Wiener is overleden. Een wolf in schaapsvacht. Amiens, 10 April. Gisteravond is pastoor Desachy, van Saint Maxent, door een vrouw met zes revolver schoten in buik, borst, armen en been en gewond. Ziju toestand is zor gelijk. Men denkt dat de aanslag is gepleegd door een man, die zich als vrouw verkleed had. Oe Siegesallee-beelden. Berlijn, 10 April. Vannacht zijn aan vier gedenk teekenen in de Sie- gesallee marmeren adelaars, die do banken sieren, beschadigd of afge slagen. De vermoedelijke dader is gevat. Hij had een steen en een stevig mes by zich. Hij leek niet wel by het hoofd. De verdachte blijkt te zijn een gepensioneerd officier vau gezond heid bij de Fransche marine, met name Aatier. Bij zijn inhechtenis neming gaf hij doorslaande blijken van zinsverbijstering. Aan het Fran sche gezantschap staat hij ook als krankzinnig bekend. Hij heeft nog niet bekend. Bij zijn inhechtenisneming gaf Astier, lachend als een kind, te ken nen, dat hij de bezitter was van Rafael's Belle Jardinière en te Berlijn was gekomen om het schilderij voor vier millioen mark te verkoopen. Hij vroeg of de generaal der Jezuïeten zich te Berlijn bevond en al met den keizer was samengekomen. Het Fransche gezantschap heeft Astier al tweemaal reisgeld gegeven om naar Frankijk terug te keeren, maar hij gaf het geld beide malen voor andere dingen uit. Onlangs heeft hij een winkelruit ingeslagen. De Koning van Zweden is Donderdag geopereerd. Hij had last van oen maagwond. De operatie is, volgens de berichten tot heden, goed gelukt, en de toestand van den Koning is, naar omstandigheden, zoo gunstig mogelijk. Stockholm, 10 April. Het bulletin van heden voormiddag luidt als volgt: De koning heeft gedurende den nacht in het geheel drie uren geslapen. Hat hij door pijnen in zyn slaap werd gestoord, wijst geenszins op een stoornis in het genezings proces. Temperatuur 38, pols 66 tot 68, geen brakinge». De koning gebruikte gedurende den nacht vrij groote hoeveelheden water en thee, .zonder dat dit hem bezwaarde. Stockholm, 10 April. Volgens het hedenmiddag uitgegeven bulletin had de koning minder pijn dan in den vorigen nacht. Hij sliep met eenige onderbreking drie uren lang en ge bruikte een voldoend quautum water, thee en haversoep, zonder dat hij be hoefde te braken. Do temperatuur is 38, de pols 64. Doalgemeene toestand is beviedigend. i Keizerin-weduwe van Japan t. De Keizerin-weduwe van Japan, die, naar mag aangenomen worden, het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld, volgens de hofetikette mag van het overlijden van personen van het vorstelijk huis geen gewag worden gemaakt was 28 Mei 1850 geboren te Kioto. Zij gelijkt, naar een geschiedschrijver vermeldt, in haar optreden volkomen een Europeesche vorstin, paart aan groote beminne lijkheid een buitengewone mate van verstand en is de ziel van. haar hof, waar zij steeds „Kogo" (gebiedster) wordt genoemd. De vorstinnen in hetoude Japan had den, evenmin als de andere vrouwen, een rol in het openbare leven te ver vullen na de staatkundige hervor ming werd dat andera, en de Keizerin legde er zich op toe haar taak zoo veel mogelijk als die der westersche vorstinnen te vervullen (Koningin Victoria en de Duitsche Keizerin). Zij nam derhalve deel aan de opvoc ding der natie en aan ziekenverple ging, werd presidente van het Japau- sche Roode Kruis, en toonde belang stelling voor alle geestelijke bewe gingen van den tijd. Zeppelin. Men meldt uit Keulen: In verband met het bericht uit Stuttgart over een tocht van Zeppe lin met een luchtschip naar Amerika (ter gelegenheid van de Panama- kanaal-tentooustelliug) verneemt de Köln. Ztg. uit Dusseldorf: Het bericht uit de V. St., dat graaf Zeppelin besloten zou hebben, het volgend jaar per luchtschip do Vereenigde Staten te bezoeken, viudt hier veel belangstelling. Reeds sinds jaren bestaat - volgens betrouwbare mededeelingen uit Friedrichshafen - het plan, in 1915 gedurende de tentoon stelling te Dueseldoif, de eerste over tocht met oen Zeppelin naar de Nieuwe wereld te ondernemen. De voorbereidingen zullen zóó worden getroffen, dat Dusseldorf en zyn tentoonstelling als punt van vertrek voor den lsten Zeppelintocht naar Amerika te beschouwen zijn. (N. Rott. Ct.) Onder een lantaarn. Onder bovenst aand opsch rift schryft de Parijsche correspondent van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" het volgende Parijs, 9 April. „Maar wat deed ju dau daar dien avond op straal bij een lantaarn, gedurende drie kwartier, met m(Jn vroegere vrouw T" Kx minister Caillaux tot ex-minis ter Bartbuu voor den rechter vau instructie, S April 1914. Ze noemen elkaar nog jij en jou. Ze zijn ministers geweest in hetzelfde kabinet en trouwens, dat „tutoyeeren" is gewoonte in het Parlement. Is de volksvertegenwoordiging niet een groote troep van „kameraden" gewor den, die, ondanks hun felle onder linge afgunst en kuiperijen, ondanks zoogenaamde beginselverschillen tus schen een steil conservatist en een revolutionair socialist, zich solidair en verbonden gevoelen tegen een zelfden gehaten en gevreesden tyran en vijand, tegen dien patroon en nukkigen meester, die hun politieke en vaak hun geheele broodwinning in handen heeft en dien ze om het hardst moeten vleien en misleiden: het kiezerscorps? Men heeft het Parlement, en zijn bijbehooren van politieke journalisten, ook reeds met een zeer boosaardige beeldspraak als een buiten en boven de wet gevormde apachen-bende be titeld, die het niet als hun collega's uit de buitenbuurten op de porte feuilles van eenzame nachtelijke voorbijgangers voorzien heeft, maar op de portefeuilles van de republiek, met al de daaraan verbonden voor deden, baantjes, gunsten, decoraties. Dit booze beeld is natuurlijk zeer in de mode gekomen, sedert de jongste gebeurtenissen, sedert de vrouw van een minister met revolverschoten een politiek journalist afgemaakt heeft, sedert men een ex-minister heeft hooren beweren, dat het zyn recht en zijn plicht geweest was, een document van het ministerie van justitie voor persoonlijk gebruik in den zak te steken, sedert men ver nomen heeft, dat een ander minister jeugdige ambtenaren in zijn ministe rieel kabinet achter een gordijn ver borg, om op te teekenen, wat hij een hoog magistraat zou doen zeggen. De confrontatie van gisteren tus schen de ex-ministers Caillaux en Barthou omtrent een punt in ver band mot de befaamde „particuliere brieven", welker publicatie in de „Figaro" de heer en mevrouw Cail laux gevreesd hadden, zal er zeker nog toe leiden het beeld verder te ontwikkelen. Zie het tafereel, dat ons daar voor oogen getooverd wordt: Op een winteravond, in een een zame avenue, bij een lantaarn, een man en een vrouw in gesprek. De man, Barthou, is de chef van een der bonden die op portefeuilles jagen, de vrouw, mevrouw Guyedan, is vroeger getrouwd geweest met den chef van een andere bende, Caillaux, maar is door dien chef verlaten voor een andere vrouw. Hot gesprek duurt voort, een kwartier, een half uur, drie kwartier, in den kouden avond. Eindelijk gaan ze hoon Maar zie, daar glijden tegelijk ook achter boom stammen schaduwen weg. 't Zijnde spionnen van het andere bende-hoofd, de scène uit de verte gevolgd hebben en zich snel naar hun chef spoeden om verslag te doen van het geen ze hebben gezien en gehoord. En een jaar later, na een bloedigen, follen onderlingen strijd, waar ze beiden zonder buit, zonder portefeuille, maar niet zonder kleerscheuren afge komen zijn, bevinden ze zich tegen over elkaar in het kabinet van een rechter van instructie. En Caillaux zegt, dat Barthou op een avond in een avenue een lang onderhoud ge had heeft met de huidige mevrouw Guyedan, vroeger mevrouw Caillaux, waarbij deze hem bij het licht van een lantaarn merkwaardige particu liere brieven getoond zou hebben, die Caillaux - ik verzoek u met aandacht te lezen om niet in de huwelijks- en echtscheidingsverwik kelingen verward te raken inder tijd, toen hij nog met mevrouw Guyedan getrouwd was, geschreven zou hebben aan de toeumalige me vrouw Caillaux en welke de toen malige mevrouw Caillaux, thans me vrouw Guyedan 's nachts uit een schrijftafel weggenomen had en later, alvorens ze in tegenwoordigheid van getuigen te verbranden, had doen fotografeeren Oef. Hebt gij het kunnen volgen Barthou ontkent niet het onder houd in den avond, op een avenue, bij een lantaarn, met mevrouw Guyedan, maar hij zegt, dat mevrou w Guyedan hem daar geen enkelen brief getoond of voorgelezen heeft. Nu haal ik liever woordelijk het uitvoerig verslag van de Petit Pari- sieu aan. Maar, hervat Caillaux, indien mijn vroegere vrouw je die brieven niet voorgelezen heeft, wat hebben jullie daar dan wèl gedaan gedurende drie kwartier onder die lantaarn? - Denk je, dat ik mij na een jaar en drie maanden nog alles kan herinneren, wat ze m(j gezegd heeft antwoordt Barthou. Wij hebben over jou gesproken. Zij was erg verbitterd tegen jou. Welke woorden ze precies gebruikt heeft? Stel je zelf maar voor, wat een gescheiden vrouw, dooi haar mau verlaten voor een andere vrouw, zeggen kan omtrent haar vroegeren man Hoe vindt ge deze politieke stryd- tafereelen? 't Woord „romantisch" is er werkelijk veel te mooi voor, 't woord „apachen" te beleedigend. 't Is een wonderlijk onverkwikkelijk boeltje, dat men zich 't best kan denken in prent gebracht in die leelyke, gekleurde, wekelijksche bij voegsels vau eenige Parijsche volks bladen. Een detail dient toch nog vermeld. De confrontatie der beide ex-rainisters, die elkaar zoo heftig en persoonlijk bestreden hebben, is zeer hoffelijk en 1§ ju ■R 11 11 II zeer kalm toegegaan. Barthou ver zekerde met grooten nadruk aan de journalisten, dat er een onberispelijke toon geheersebt had. Wat wil dat zeggen, die nadruk op de hoffelijkheid en den onberis pelyken toon Als ik Briand was, zou ik goed uit mijn oogen kyken. De twee bendehoofden Barthou en Caillaux hebben beide een klap ge kregen bij de jongste gebeurtenissen Briand daarentegen heeft zich goed op de been gehouden en zyn plaats onaangetast weten te handhaven. Moeten Caillaux en Barthou zich niet instinctief tot elkaar gedreven ge voelen om hun wat verminderde krachten te vereenigen en daardoor Briand misschien aan te kunnen? We moeten nu eerst den afloop der verkiezingen afwachten. Eerst daarna valt te bezien hoe de vel schillende benden zich zullen opstellen ter verovering der portefeuilles. Mis schien zal zelfs een algemeene ver zoening het voordeeligst worden. Als Briand, Barthou, Caillaux en Clemen- ceau, na elkaar verscheurd te hebben, eens gezamenlijk op de portefeuilles gingen zitten, zouden de mindere goden er kaal af kunnen komen. Schaakrubriek. Probleem No. 62, van D. LAMOUROUX. WEDSTRIJDPROBLEEM. Wit begint en geeft in 2 zetten mat. Zwart, abcdefgh abcdefgh Wit. Stand der Stukkeu. Wit: Kd7, Pe4, Lb6 en g2, pion c 2. Zwart: Kd5, Lf4, pionnen e5 en f 5. Oplossingen worden ingewacht onder motto „Schaak" tot uiterlijk Zaterdag 18 April a. s. aan het bureau dezer courant. Oplossing probleem No. 60, van MURRAY MARBLE, Worcestei. 1K c 3 b 3 waarna mat volgt. Goede oplossingen ontvangen van N. Muts, R. Roelofs, M. Smit, J. W. Langcrveld, IJ. Reitsma, IJ. Zegel, Dr. J. Chr. Roeders en mej. S. Dijk stra—de Looze, allen te Helder. B. B. Nanning, te 's-Gravenhage. Oplossing probleem No. 61, van G. JORDAN, te Haarlem. 1. Del - li 1 waarna mat volgt. Goede oplossingen ontvangen van S. Jellema, Dr. J. Chr. Reeders, Baert, C. J. Taaie, J. Verheus, J. Sikkink, R. Roelofs, A. ltozevelt, K. Muije, M. Smit, IJ. Willemse, H. de Vries, H. Zegel, IJ. Reitsma, N. Muts, J. W. Langerveld, J. Mienis en Looven- stijn Jr., allen te Helder. B. B. Nan ning en C. Nanning, beide te Den Haag. Simultaan-spet. Teneinde de beide voorvechters der club, de heeren Dr. Reeders en Geus, hun krachten eens te laten beproeven in het simultaan-spel, had het bestuur der schaakclub „Morphy" het initia tief genomen tot het organiseeren van twee simultaan seances, toeganke lijk voor club-leden. Woensdag 1 April was het de avond voor Dr. Reeders. Niet minder dan 14 spelers namen tegenover hern plaats, vastbesloten tot het uiterste stand te houden. Het bleken echter illusieèn die niet bewaarheid werden. Na 21/» uur spelen waren er 13 slachtoffers, ter wijl de heer C. J. Taalo het genoegen smaakte zyn party te winnen. Dit resultaat is voor Dr. Reeders zeer schitterend. Woensdag 8 April was de beurt aan Geus, daar er echter slechte een tiental spelers present waren, nam Dr. Reeders een drietal borden voor zijn rekening, zoodat Geus toch nog 13 partijen tegelijk speelde en wel tegen ietwat sterkere tegenspelers. Na drie uur was de laatste partij geëindigd en het volgende resultaat behaald: 2 verloreu, 2 remise en 9 gewonnen. Winnaars waren de heeren Agter- bos en Dr. Reeders, remise speelde de heeren Roelofs en Dr. Reeders. Ook Geus kan mot 't resultaat tevreden zyn. Holland - Engeland. Heden is de groote match begon nen tusschen de acht sterkste spelers van Nederland en een evengroot aan tal van Engeland. Wij willen ons niet aan voorspellingen wagen, overtuigd als we zijn dat beide kana hebben te winuen. De volgende teams komen tegen over elkander te staan: Nederland. Engeland. Bord I Dr. A. G. Olland, H. E. Atkins, (Utrecht). (Huddersfleld). Bord II Dr. J. F. S. Esser, F. D. Yates, (Amsterdam). il^eeds). Bord III Jhr. A. E. van Forcest, G. A. Thomas, (Utrecht). (Southsea). Bord IV: B. Leusen, T. F. Lawrence, ('8-Hertogenbosch). (Londen). Bord V: L. Gans, R. C. Griffith, (Amsterdann. (Londen). Bord VI: K. Geus, J. H. Blake, (Helder). (I/onden). Bord VII: Jhr.Dr.D.v.Foreest, Horbert Saunders, (Oosthuisen). (Londen). Bord VIII: G. Fontein, Victor Waltach, (Leiden). (Liverpool). W(j hopen op een Nederlandsche overwinning, en wenschen inzonder heid den Helderschen kampioen suc ces toe. Uit den Omtrek. Julianadorp. Donderdagavond werd er in 't lokaal van den heer Jb. v. Rossum eene lezing gehouden door den heer Lange- hof uit Amsterdam, met het onder werp „gezamelijke eierenverkoop en vervoer", hetgeen door de aanwezigen, 35 in getal, met groote belangstelling werd gevolgd, te meer daar den heer Langehof het een en ander duidelijk maakte door het laten zien van platen en teekeningen op dat gebied. Na afloop der lezing werd er een onderafdeeling der V. P. N. opgericht, mot 18 leden, waarvoor als voor- loopige bestuursleden werden gekozen de heeren P. de Beurs, G. W. Seven- huizen en D. Volkers, waarna aan den heer Langehof een woord van dank werd gebracht voor de nuttige en leerzame avond. Hierna sluiting. Anna Paulowna. Door de handeldrijvende- en indus- trieele middenstandsveroeniging is tot rechtskundig adviseur benoemd, de heer F. van der Kamp, deurwaar der te Schagen. Vrijdagavond, 10 April, hield het Departement van „'t Nut" eene buiten gewone vergadering in Veerburg. Tegenwoordig 21 leden. De Voorzit ter, de heer Jn. Blaauboer, opent met een hartelijk welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat deze vergadering is belegd, omdat van den heer Aldershoff 't verzoek is ingokomen om ontslag als dokter van 't Ziekenfonds tegen 1 Mei a.a. Namens het bestuur zegt de heer van Gorkom, dat 't van belang zou zijn, als 't fonds kon blijven bestaan, zij 't dan op eonigszins andere wijze. In 't kort deelt spreker mede, welke wijzigingen het bestuur voor wil stellen en geeft eene vergelijking van 't bestaande fonds met 't fonds dat de geneesheer op wil richten, 't Groote bezwaar is, dat 't nieuwe fonds aanmerkelijk duurder zal zyn. Bij de meeste fondsen in andere plaatsen is dit echter niet het geval. De heer Aldorshoff dankt voor 't vertrouwen, steeds genoten en voor de poging van 't bestuur om hem voor 't fonds te behouden, doch zet uitvoerig uiteen, dat dit voor hem onmogelijk is, omdat hij zich heeft aangesloten bij 't ofdeelings-zieken- fonds te Alkmaar. Spreker doet uit komen, dut 'hij zich als medicus onmogelijk zou maken, wanneer hij zich niet had aangesloten en dat dit voor z(jne patiënten ook zeer nadoelig zou zyn. Do groote grief van alle genees- heeron tegen de bestaande zieken fondsen is, dat de leden van die fondsen de doktoren te veel ont bieden, als dit niet noodig is. Door sprekende voorbeelden, ook uit eigen ondervinding, wordt dit toegelicht. Na nog oenige bespreking, wordt met algemeene stemmen het gevraagde ontslag eervol verleend, onder dank betuiging voor de uitstekende wijze, waarop hy voor 't fonds is werkzaam geweest. De heer Aldershoff bedankt voor de medewerking, stoeds ondervonden, inzonderheid den commissaris-boek houder, den heer R. Blankevoort. Besloten wordt spoedig weder te vergaderen, om te bespreken 't al of niet opheffen van 't bestaande fonds. Hierna sluiting. St. Maartensbrug, 9 April. Alhier had gisteren een ernstig ongeluk plaats. Men was bezig met het inheien van palen voor het maken van een steiger, ten behoeve van de zandwerken welke hier aangelegd worden. De heibaas K., bezig met het richten van de palen, liet, net bij het vallen van het heiblok, het touw te ver doorvieren, zoodat zijn duim er onder terecht kwam. Dit lichaamsdeel werd er letterlyk afgescheurd. Callantsoog, 10 April. Het dorp had vandaag oen eeuigs- zins feestelijk aanzien. Van verschei dene huizen wapperde de driekleur. Het was dan ook een zeldzame dag, de oudste inwoonster van de gemeen te, Wed. Van der Berg, vierde van daag haar 101<n geboortedag. Evenals 't vorige jaar, was ook van 't jaar in de drie deelen der gemeente met een lyst rondgegaan, om zoodoende het oudje de ouderdomszorgen te ontnemen. Door verscheidene inge zetenen werd zij dezen dag geluk- gewenscht. O.a. merkten we op de burgemeester dei gemeente, Jhr. E. W. J. de Beyer, welke persoonlijk z(jn gelukwenschen overbracht. IJmulden, 11 April. Vüchvervoer. Men deolt ons mede dat er kans bestaat op een auto- vrachtdienst tusschen hier en Amster dam. In hoofdaak zou deze dienen voor het vischvervoer naar de hoofd stad, waardoor de visch ten eerste vlugger daar is dan met de dien sten te water of per spoor maar ten tweede direct wordt afgeleverd bij de verschillende handelaren of restaurant». Deze tijdsbesparing van een paar uur zal de visch dus in frisscher toestand doen blijven. Het vervoer zal dan ook misschien goedkooper zijn dan met de nu be staande vervoermiddelen. Opgevischt. Eenige aluminium on- derdeelen en inventarisstukken van een luchtschip, waarschijnlijk van do onlangs verongelukte Duitsche mili taire ballon weiden bij Helgoland opgevischt en alhier aangebracht dooi den stoomtrawler Zeemeeuw Y.M. 32. Nieuwe haring. Door de Vlaardinger stoombeuger „Stella Matutina" werd hier de eerste nieuwe haring (kol- maatjesharing) aangebracht. Texel, 9 April. Liepen in 't vroege voorjaar de prijzen van het rundvee eenigszins terug, thans zijn de prijzen weer stijgende. In de vorige week ver handelde hier iemand drie twee jarige beesten, die ruim f300.- per stuk konden opbrengen. De pogingen om te Oudeschild te komen tot de oprichting eener vrij zinnige kiesvereeniging, hebben 't gewenschte succes. Tot heden gaven zich reeds 'n zestigtal personen op voor het lidmaatschap. LAATSTE BERICHTEN. Men seint ons uit Den Haag: Hedenmorgen te 5 uur is de Voor zitter van de Eerste Kamer, de heer J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, zacht cn kalm overleden. Marine en Leger. Stoomvaartberichten. tliuisr., arriv. 10 Jezer te IIAvrt. Rotterdamsche Lloyd. Arakan, uitr., arriv. 9 dezer li- Padang. (leenteer arriv. 10 dezer v. Batavia te Rotterdam. I'alcmbaiig, uitr., arriv. 9 dezer te Port Said. Tambora, tliuisr., vertr.9 dezer van Batavia. Kon. West-Indische Maildienst. Baetlius vertr. 10 dezer v. üuracao n. A'dam, r v. A'dam n. Suriname. J. v. Nassau vertr. 10 dezer Haven te Nieuwediep. Marktberichten. Purmerend, 9 April 1914. Op de afslagmark t werd verhandeldISO mand spinazie fO.ól a 10.03 per dubb. mand, radijs f 3, peterselie fU por 100 bós, rabarberf7.10a f 10.80 per 100 bes. Handel vlug. Alkmaar, 10 April 1914. KAAS. Kleine i'abriokskaas f 32.00, kleine boerenkaas f34.-, commissie f36,-, middelbare Aaugovocrd 220 stapels, wegende 104812 Handel stug. Alkmaar, 10 April 1014. graanmarkt werden aangevoerd 408 H.L. Tarwe f7.- n f8.-^ gerst chev. f0.60 iU'5.90, cltroei n f10,'- Beverwljk, 10 April 1914. Spinazie van f25-35 per 100 ben; raapsteleu 12-2.60 per 100 stuks; radUs f4 5 per 100 bos; rabarber f<1 8 per 100 bos; selderij f6-7 per 100 bos. Aardappelen: bravo'» 13,50-4.50, eigen heimers 14.50-5.-, thomassen f6-6.50, Engel sche f 6.60-6.- per H.L. Visscherijberichten. Nieuwediep, 9 April. Aangebracht door 30 korders5 tot 10 stuks tong fl.25 per stuk, 10 tot 40 stuksmid- deltong f0.65 a f0.75 per stuk, 10 tot 20 stuks kleine tong fO.25 a f0.30 per stuk, 1 tot 2 mand stort- schol f6.— a f7.— per mand, 1 tot 3 mand kleine schol f 2.50 a f 8.50, per mand, 1 mand schar f 1.25 per mand. Door trekkers aangebracht: 50 tal haring f4.- a f4.4'< per tal. 10 April. Door 40 korders aange bracht: 2 tot 10 stuks tong a fl.25 per stuk, 5 tot 30 stuk middeltong f0.65 a f0.75 per stuk, 5 tot 20 stuks kleine tong fO.25 a f0.30 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f4.- a f6.- per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f 1.25 a f2. - per mand, 1 mand schar a f 1.25. Burgerlijke Stand van Helder, van 9 en 10 April. ONDERTROUWDN. Munk en L. J. Buljck. GETROUWDW. Wiringa en M. VisserJ. Schenk en T. van Hoolwerff J. Th. P. ter Bruggen en A. W. van Veen; L. van Thlel en M. Zoetelief J. du Zeeuw en T. Blom. BEVALLEN: G. J. Biersteker- Kluin, Z; J. C. Woudstra-Kram, D Jonkvr. J. G. van Reede—Greven, Z A. Jansen Van Breda, Z. OVERLEDEN: K. Hin, 68 jaar; A. de Bie—Van Os, 58 jaar. Vrijdag 17 April hopen onze Broer en Zuster COENRAAD COSTER en NEELTJE KUIPER den dag te herdenken, dat zij vóór 30 jaar in den Echt zyn verbonden. Namens hun Broer en Zuster, W. P. COSTER. G. COSTER-Bakker. Helder, 10 April 1914. Geboren: Jan, Zoon van G. KRUÜFF en A. KRUIJFF-Teerihk. Helder, 9 April 1914. Voorspoedig bevallen van een flinke Dochter Mevrouw GROENEVELD Korver. Arnhem, 10 April 1914.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5