HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Depöthouders. Vergiftigde Levens. 11 r» No. 4298 OINSDAG 14 APRIL 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37 i 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 cL Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2i cent. In de navolgende 12 Depóts is ons blad geregeld verkrijgbaar: J. J. BAKKER, Westgracht 89. BOMHOFF, Koningdwarsstraat 16. J. BROUWER, Schagenstraat 9. W. BUTER, Vijzelstraat 35. J. DE GOEIJ, Jonkerstraat 43. R. JONGICEES, Paardenstraat 24. J. KIKKERT, Oornelis Ditostraat 34. Wed. F. KLEIN, Hartenstraat 2. Wed. C. RAN, Bosstraat 38. A. SIKKERLÉ, Oostslootstraat 20. IJ. STOLL, Molenstraat 172. A. TA BELING, Vischstraat 35. En bij de Boekhandelaren: N.V. Boekhandel v/h. A. J. MAAS, Kanaalweg. P. SPRUIT, Molenplein. J. C. DUINKER, Spoorstraat. Hot eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. Buitenlandsch Overzicht. Wie het druk krijgt is president Poincaré van Frankrijk. 20 April moet hij in Parijs zijn ter ontvangst van het Engelsche koningspaar, dan moet hij naar de groote voorjaars parade te Vincennes. 22 April wor den daar een 20.000 man Fransche troepen geschouwd door den vriend uit Engeland. 20 April moet hij gaan stemmen voor de algemeene verkie zingen. Dan krijgt hij rust tot 14 Mei, dan komt n.1. het Deensche koningspaar te Parijs. Onmiddellijk daarna gaat de president binnen-en buitenlandsche bezoeken afleggen. Internationale wereldtentoonstelling te Lyon, nationaal en internationaal schietconcours to Rouen, openbare plechtigheden te Epernay en Mont- mirail, reis naar St. Petersburg, offi cieel bezoek aan de Zuid- en Oost departementen en tewaterlating van twee dreadnoughts. 't Kan toe. Geen monarch die 't zoo druk heeft, 't Is voor hem te hopen dat onderwijl de staatsmachine geregeld loopt. Maar dat zal wel, gezien de laatste ge beurtenissen, die den wagen een beetje deden piepen, maar alles in 't oude spoor lieten. De partijvor mingen voor de a. s. verkiezingen zijn al volop aan den gang. Briand heeft met zijn partij al een vei kiezingsmanifest uitgevaardigd waarin hij 't nationaal leekenonder wijs noodzakelijk verklaart en idem den driejarigen diensttijd terwijl de partij wil medewerken aan elke inter nationale politiek, die vermindering der militaire la9ten ten doel heeft. Verder wordt een inkomstenbelasting verlangd zonder inquisitie, eerbiedi ging van de bevoegdheden van de verschillende staatsmachten en uit sluiting van iedere financiéele inmen ging in de handelingen der regeering. Zooals men ziet: er is met" alles rekening gehouden. De inenting tegen typhus is verplichtend gesteld voor de militairen van het dienstdoende leger. Als de omstandigheden het wenschelijk doen voorkomen, kan by ministrieele beschikking de toe passing ook worden gelast voor de reservetroepen, die tot herhalings oefeningen worden opgeroepen. De Duitsche Keizer heeft zijne goed keuring gehecht aan de nieuwe voor schriften betreffende het recht over militairen tot het gebruik maken van de wapens en de medewerking der militaire macht tot het onder drukken van binnenlandsche onlusten. De kabinetsorder daaromtrent 't bleek by de Zabern-geschiedenis - was van 1820, dus wat verouderd! Het thans gegeven voorschrift is wat moderner, iets meer in overeen stemming met de constitutioneele begrippen. Enkele bladen merken op, dat de bewoordingen echter niet duidelijk genoeg zijn en in sommige gevallen voor tweeörlei uitleg vatbaar. FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 6) In zijne vreugde had de jongeling zich geen rekenschap gegeven van het schrikbeeld dat zijn voorgenomen vertrek op eenmaal voor zyne moeder zou doen oprijzen. Was hij niet alles wat zij op aarde overhield, en was zijn bijzijn haar niet even onmisbaar geworden als zonneschijn aan de bloem en lucht aan de pianten O zij had het altijd geweten dat hij niet voortdurend aan hare z'y'de kon blijvendat er een dag zou komen waarop hij een eigen gezin zou stich ten, en schoondochters zien niet gaarne een oude moeder aan haar haard, maar men zou toch allicht dulden dat zij zich in dezelfde stad vestigde, en Onno, die zoo goed voor haar was, zou niet nalaten haar dagelijks op te zoeken. Later zou zij ook zijne kinderen bij zich ontvangen en hun zulke mooie verhaaltjes ver tellen dat zy telkens tot grootmoeder terug zouden willen komen. Dat visioen had haar toegelachen als een droombeeld uit het wonder land nu lag het verwoest voor haar begreep zij niet eens dat zij zich daar ooit mede in slaap had gewiegd. Neen, hij zou zich niet tevreden stellen met den vasten post van Wat niet altijd zonder gevaar is in Pruisen. Er is blijkbaar beterschap ingetre den in den toestand van de echt- genoote van den Rijkskanselier. Reuter seinde althans uit Berlijn, dat Betlunan Holweg Maandag naar Korfoe voltrok. Een vlicgexpeditie is naar (Duitsch) Zuidwest Afrika gezonden, twee aviateurs en vier onderofficieren. De expeditie neemt twee vliegtoestellen mede. De Italiaansche regeering schijnt niet geneigd te zyn de (Turksche) eilanden te ontruimen voor de ver langde concessies in Klein-Azië zijn verkregen. Uit Durazzo, de hoofdstad van Albaniö, wordt gemeld, dat generaal De Veer door den vorst is ontvangen en een langdurig onderhoud met hem had, ter bespreking van de nood zakelijk te nemen maatregelen in Zuid-Albanië. Uit Gorytza wordt bericht, dat bonden twee dorpen hebben verwoest, doch tegelijk een andere mededeeling, dat de gendarmerie-officieren den op stand volkomen hadden onderdrukt. We schreven geruime poos niet over China, 't Is daar nog altijd troebel water. „De algemeene toestand is ernstig" zoo wordt uit Sianfoe gemeld in verband met de operaties der „Witte Wolven". Deze benden terroriseeren een gedeelte van ZuidChina even hard als indertijd de leden van het „Groote Mes" of de Boksers. De kern van hun troepen bestaat uit 2000 wèlgewapende mannen, waarbij zich veel roovers uit het Zui den aansluiten. Reeds zijn de steden Hoesjen, „Tsjofsji en Meisjen geplun derd en staan de benden ten Noorden van Woekong, welke stad zij hebben vermeesterd, terwijl zij thans Kient- sjof en Sanjoensjen bedreigen. Te Sianfoe zijn 1500 man regee- ringstroepen aangekomen om de stad (de hoofdstad der provincie Sjensi) te verdedigen. Andore troepen zijn nog onderweg. Suffragettes spelen in Engeland weer op haar poot met verlof figuurlijk bedoeld. Mary Steward sloeg in het Britscli Museum een aantal vitrines stuk. Voor de politierechter gebracht gooide zij dien met proppen en maakte de zitting onmo gelijk. Ze komt nu voor de rechtbank. Erger is het dat het Britsch museum voor het publiek wordt gesloten. De parlementaire redacteur van de „Times" maakt gewag van pogingen, in het Lagerhuis door de gewone leden der partijen aangewend, om hunne leiders tot een schikking inzake Ulster te dwingen. Twee unionistische leden hebben l eeds het voorstel ingediend, om het Huis de middelen te laten overwegen, die tot een federaal stelsel voor het heele rijk zullen leiden en, zonder aanwijzing van de zijde der leiders, daarover te laten stemmen en voorts te besluiten, dat heel Ulster buiten Home Rule zal blijven, zoo lang niet het., federale stelsel ten volle kracht van wet heeft gekregen, terwijl de Home-Rule-wet alleen zal gelden zoo lang het federale stelsel niet is inge voerd. BINNENLAND. - Door het overlijden van Baron Schimmelpcnninck v. d. Oye is nu Dr. A. Kuyper, als oudste lid in jaren, aangewezen het voorzitterschap van de Eerste Kamer tijdelijk waar te nemen. De Emma-bloem. De Emma-bloem ten bate der tuber culose lijders van alle gezindten zal dit jaar op Dinsdag 21 April verkocht worden. In afwijking van andere jaren is eerste viool in het een of ander orkest- hy wilde rondtrekken van stad tot stad, van land tot land, en zij zou alleen achterblijven, in die groote stad waar zij geen vrienden bezat, waar alles haar vreemd was gebleven, en hem slechts nu en dan wederzien, als hy met handen vol geld terugkeerde, zich voorstellende baar overgelukkig te maken met een uitstapje hier of daarheen, waar zjj evenmin bekende gezichten zou zien, en waar alles zoo heel anders zou zijn als in haar dorp. En dan, in welk gezelschap zou hij vertrokken? Zij had dikwijls door haar man hooren zeggen dat de meeste kunstenaars slecht volk zyn. Zou hij, die thans nog zoo braaf was, ook niet van lieverlede hunne denkbeelden overnomonevenals zij een losbandig leven gaan leiden En zou het wel baar kind zijn dal tot haar woderkwam? „Is de jonge Holdius familie van u vroeg een vriendelijke stem naast haar. Zij verschrikte op als uit een nachtmerrie en zag den spreker in het gelaat. Het was een grijsaard, met lang, golvend haar dat hem bijna tot op de schouders nederdaalde. Zyne blauwe oogen, die eene droefgeestige uitdrukking hadden, waren met be langstelling op haar gevestigd en hij boezemde haar aanstonds ver trouwen in. „Onno is mijn zoon," antwoordde zij met trillende lippen. het bloempje nu niet van celluloid maar van stof vervaardigd, waardoor het een veel natuurlijker en lieflijker aanzien heeft. De prijs is niettemin slechts 10 cents. De weldadigheidsbloem is door de leveranciers naar de 217 plaatsen in Nederland waar zij verkocht zal wor den, verpakt in 6550 doozen elk 100 stuks bevattende als bouquet vei eenigd, wat bij elkaar een inhouds maat geeft van 80 kub. M. Uit Alkmaar. B. en W. hebben den gemeente raad voorgesteld nu geen ver gunning is gegevon tot den aanleg en de exploitatie van een verbindings spoorweg langs de Kanaalkade in aansluiting met het stations-emplace ment van de H. IJ. S. M. een ge deelte van dezen rijksweg en wel van het beginpunt van dien weg te Alkmaar bij de Texelsche poort tot den overgang van den spoorweg Alkmaar—Helder, bij de gemeente in beheer en onderhoud over te nemen. Na die overneming zal de verlangde spoorlijn, noodig geworden door de demping van de Spoorhaven, kunnen worden aangelegd. De be doeling is, de overdracht te doen plaats hebben als traverse, op den voet van het souverein besluit van 20 September 1814 nr. 52. Voorts stellen zij voor, het verzoek van de commissie uit de burgerij, ten doel hebbende te komen tot de stichtiug van een aan de eischen des tijds voldoende schouwburg- en concertzaal ter voorbereiding te zenden naar de permanente afdeelingen van den raad. Alkmaar Packet. De algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. de Maat schappij „Alkmaar Packet", stoom boot-onderneming te Alkmaar, heeft het dividend over 1918 bepaald op 3 pCt. Van Nek zwaar gewond. De Amsterdamsche wielrijder Van Nek is gisteren bij een wedstrijd op de wielerbaan te Leipzig, waarbij 7000 toeschouwers aanwezig waren, gevallen en zwaar gewond. Hij be kwam een hersenschudding. Men hoopt hem in het leven te behouden. B. W. Blijdenstein. t Vrijdag is te Hilversum in den ouderdom van bijna 75 jaren over leden de heer B. W. Blijdenstein, oud-beheerend vennoot van de Twent- sche Bankvereeniging te Amsterdam. De heer Blijdenstein was in finan cieele kringen een bekende figuur. Verdronken. Een bejaarde dame wononde in de Regentessebuurt te 's Gravenhago was Vrijdagavond op familiebezoek geweest, doch hare familie wachtte tevergeefs hare terugkomst. Men ging aan 't informeeren waar bij kou worden vastgesteld dat zy 't laatst was gezien op 't Regentesse- plein en daar uit een tram van lijn 5 was gestapt. De politie inmiddels gewaarschuwd zette een politiehond aan 't werk, wien ter plaatse van de tramhalte lucht gegeven werd aan een schoen der vermiste dame. Hij nam een spoor op en volgde dit naar de Loosduinsche vaart, waar het scheen op te houden aan den waterkant. Bij dreggen ter plaatse werd het lijk der dame gevonden. De crisis in den Bond van Ned. Onderwijzers. Naar aanleiding van de verklarin gen, door de meerderheid en de minderheid van hoofdbestuur en re dactie, afgelegd in „De Bode" van 27 Maart, is Zondag 5 April door een- dertigtal bondsleden, uit alle deelon des lands en allen behoorende tot de z.g. neutrale richting, een bijeenkomst gehouden te Utrecht. Na ampele bespreking van de quaestie kwam men eenstemmig tot de vol gende conclusie: „Dan wensch ik u geluk," klonk het weder. De jonge man bezit een heerlijk talent, en indien het lot hem toe wil lachen kan hij het ver brengenindien het zich wreed jegens hem betoont, zal hij toch altijd de vreugde in zich om- dragon welke zijn spel hem verschaf fen moet." Geertruida zag hem vol verbazing aan. „Zou het dan, na dezen avond, nog mogelijk wezen dat hij niet slaagde?" vroeg zy. „O I" luidde het antwoord, „ik wensch geen rouwprofeet te zijn." „Vrees niet mij openlyk te zeggen wat gij denkt. Mijn kind is wel niet rijk, maar zal altijd genoeg hebben om van te leven." „Dan is het goed. Ziet gij, men moet zich eigenlijk nooit aan de kunst wijden, zonder reeds zeker te zyn van zijn bestaan. Dat doodt vooraf alle hoop op de toekomst, want om voort te leven, hoe een voudig dan ook, heeft men gold noodig en als het geld niet spoedig genoeg verdiend wordt, neemt men zyne toevlucht tot middelen die een gan- sche loopbaan vernietigen." „Wat bedoelt gij?" vroeg Geer truida verschrikt. „Niets kwaads, maar iets zeer droevigs dat zich dagelijks wederom voordoet. Zal ik u mijn eigen leven vertellen Het zal u zeggen waar ik op zinspeelde." „Zijt gij dan zelf niet gelukkig?" „Ik ben het nog alleen door de Aan de zeven aftredende leden van de meerderheid zal de vraag worden gesteld, of zij in het belang der eenheid bereid zijn, hun plaats in de leiding te blijven bezetten, wanneer naast hen ook de drie leden der minderheid worden herkozen, en of zij diensvolgens Iiud verklaring gedaan in „De Bode" van 27 Maart willen terugnemen. In dat geval wilde men alle aftre dende hoofdbestuurs- en redactieleden wederom candidaat stellen. Mochten zy daartoe niet bereid zijn, dan was men van meening, dat de aangeboden strijd aanvaard en van neutrale zijde met alle kracht gevoerd diende te worden. De „Posidonia" als vermist geboekt. Een nieuwe baggermolen, met alle opvarenden verloren gegaan op een reis van Nederland naar de Antipoden, is nu door Lloyds als vermist aan- Het schip in quaestie is de „Posi donia", die einde Augustus van Rot terdam naar Port Pirie vertrok. Zij was 5 October te Aden, ongeveer drie weken later te Colombo, 11 November te Tjilatjap en zij arriveerde 23 Dec. behouden en wel te Fremantle. Het was op het laatste gedeelte van haar lange Oceaanreis van Fremantle naar Port Pirie dat het schip met al de opvarenden, bestaande uit 22 personen, verdween. Sedert het schip op 28 Januari van Fre mantle vertrok, werd er niets meer van gehoord. De „Posidonia" kwam op 25Febr. voor 't eerst aan de herverzekerings- markt en toen werd er dadelijk tot 80 pCt. op betaald. Begin Maart was de premie 90 pCt., en 17 Maart werd zij als onverzekerbaar aan de markt onttrokken. Het vaartuig werd verleden jaar in Nederland gebouwd, speciaal om dienst te doen te Port Pirie en maakte do reis onder bevel van kapt. Vollemens. Eenige weken geleden giDgen van Adelaide eenige schepen ter opsporing uit, maar zonder succes. Het onder zoek van de kust tusschen kaap Naturaliste en kaap Leeuwin, leverde evenmin eenig resultaat op. Het eenige nieuws, dat mogelijk betrekking kan hebben op de ver miste „Posidonia", werd aangebracht door het stoomschip^Karoola", dat 14 Febr. ten Z.W. van het eiland Rottnest, West-Australie, een omge slagen scheepsboot passeerde. Terwijl de „Posidonia" te Fremantle lag om bunkerkolen in te nemen, werd zij aangevaren door de sleep boot „Wyola" en bok wam schade, maar zij werd onderzocht door een expert van Lloyd en de noodige reparatién werden uitgevoerd, zoodat men aanneemt, dat deze gebeurtenis niet van invloed is geweest op haar latere verdwijning. Gedurende de laatste 11 jaren zijn door Lloyds vijf baggermolens als vermist geboekt. BUITENLAND. De negen gedeporteerden. Een telegram van het „Central News" uit Kaapstad meldt, dat de Zuid-Afrikaansche regeering na de aannemiDg van de wet betreffende oproerige bijeenkomsten, geen tegen werpingen zal maken tegen den te rugkeer der negen gedeporteerde arbeidersleiders. De misdaad van Mevrouw Caillaux. Die brieven van Caillaux aan zyn tegenwoordige echtgenoote, waarvan deze de openbaarmaking door Cal- mette zóózeer vreesde, dat ze tot haar misdaad gekomen is, terwijl het mogelijk is, dat, zooals de inen- schen uit de omgeving der „Figaro" zeggen, Calmette de brieven niet eens bezat wat behelsden die dan wel De brieven, wij hebben her haaldelijk gelegenheid gehad het mee te deelen, schynen door Caillaux muziek, als ik haar op avonden zooals dezen hoor of wel als ik in de een zaamheid voor my zei ven speel; maar in mijne jeugd heb ik mij heel wat anders voorgesteld. Ik was, zoo meende ik, in de wieg gelegd om een der grootste pianisten der eeuw te worden, en bergen gouds bijeen te zamelen. Niet dat ik mij om het geld bekommerde, o! neen; maar ik zou er muziekscholen mede stichten, beurzen openen voor arme jonge artistende onbekende meesterwer ken van behoeftige componisten in het licht geven; kortom een steun pilaar worden voor allen die onder ongunstige omstandigheden de wor steling om het schoone begonnen waren. Mijne ouders waren verre van rijk en hadden verscheidene kinderen. Zy lieten mij de keuze of wel een gewone carrière maken en dan door hen onderhouden te worden, tot op den dag dat ik zelf eene betrekking had, of wel mijne muziekstudies door hen bekostigd te zienmaar dan ook van mijn twin tigste jaar af voor myzelven te zorgen. Ik nam dit laatste aan, want ik twijfelde geen oogwenk aan de uit komst. Aanvankelijk ging alles goed ik behaalde de eerste prijzen, en mijne meesters waren om het zeerst ingenomen met mijn spel; maar toen ik voor het vraagstuk geplaatst werd op welke wijze in mijn dage- lyksche brood te voorzien, liep ik te vergeefs alle concertgebouwen af. De directie beloofde my alles voor een volgend jaar, anderen weer ver- aan zijn tegenwoordige vrouw ge schreven en toen zij nog mevrouw Claretie was en door vele bladen worden op hun inhoud toespelingen gemaakt, die, zoo ze juist zij'n, het ongetwijfeld begrijpelijk maken, dat mevrouw Caillaux op het openbaar maken van de brieven door een dagblad weinig gesteld was. Een der Parijsche couranten ging zelfs zoover van te beweren, dat publicatie van die brieven een onmogelijkheid was voor een blad, dat maar eenigszins de gevoelens van zijn lezers eerbie digen wilde. Tegen deze bewering komt nu een vriendin van mevrouw Caillaux op in een brief aan den rechter van instructie. Die vriendin, mevrouw Guillemard, zegt, dat ze de brieven van a tot z gelezen heeft: „het zyn ongetwijfeld intieme en teedere brieven. Maar het zijn brieven van een man van de wereld aan een vrouw van de wereld, die hij respecteert." Calmette is dood, mevrouw Cail laux zit in de gevangenis en in het kabinet van den rechter van instruc tie gaan de getuigen voort elkaar vierkant tegen te spreken. (N R. Ct.) De blanke vrouw uitgesloten. De Canadeesche provincie Ontario heeft een wet aangenomen, waarin aan Oosterlingen wordt verboden in fabriek, restaurant of waschinnchting blanke vrouwen in dienst te hebben. Een dergelijke wet is in Saskatchewan aangenomen. De Geheime Raad in Engeland behandelt de grondwettig heid van deze wet. Zoolang dit rechts- punt niet is opgehelderd, zal de wet in Ontario ook niet toegepast worden. Te Vancouver, in Engelsch Colum- bie, wil men op de scholen Aziatische en blanke kinderen van elkaar scheiden. De consul van Japan heeft geprotesteerd. 200,000 Amerikanen naar Londen. In een der Engelsche bladen wordt melding gemaakt van het groote aantal Amerikanen dat dit jaar in Londen verwacht wordt 200,000. Zij blijven daar een dag of tien, of langer, voor zy de reis naar het vaste land van Europa voortzetten. De meeste Amerikanen die zoo'n reisje naar Europa maken, hebben daar een goeden f 2400 voor over. Een bekend Amerikaansch bankier berekent, dat de Amerikaansche toeristen tezamen 160,000,000 h. 250,000,000 gulden per jaar in Europa achterlaten. Ds hedendaagsche jeugd, De Oostenryksche regeering heeft strenge maatregelen genomen tegen een merkwaardige beweging onder de knapen van Weenen, die zij revo- litionnair en staatsgevaarlijk noemt. Sedert een paar jaren bestond er een particuliere „Kultur-Verein" onder de jongens, maar er meldden zich zoo verbazend veel leden aan, dat de voorzitter der vereeniging zich tot de regeering wendde met het verzoek, de „Kultur-Verein", waarvan jongens van 16 jaar en ouder lid kunnen worden, op wettelijken grondslag te mogen vestigen, en een tijdschrift op te richten. Een afschrift van de voor gestelde statuten werd aan de depar tementen van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs gezonden, en deze sta tuten nu, hebben de betrokken auto riteiten niet weinig doen schrikken. Artikel I bepleit kalmweg de af schaffing van het ouderlijk huis. Leden van de vereeniging worden aange maand, „druk op hun ouders uit te oefenen", teneinda op zich zeiven te mogen gaan wonen. Andere punten van het program der jongens luiden Verkiezing van ouderwijzers. Ontslaan van onbeminde onder- Uitnoediging tot het indienen van plannen, strekkend tot vervanging van instellingen als ouderlijk huis en school. Deze en andere, nog krasser voor stellen, brachten de autoriteiten er toe, een spoedvergadering te beleggen zelfs werd de minister van On- klaarden dat de piano een ondank baar instrument was; kortom, ik slaagde er niet in een penning te verdienen. Waartoe u te vertellen aan welk eene armoede ik ten prooi geraakte? Hoe ik vruchteloos naai lessen zocht, ofschoon ik aanbood slechts tien stuivers per uur te nemen? Het zy u genoeg te weten dat ik op zekeren dag geheel ont moedigd was. Ik begaf my naar een klein café- chantant, waar een pianist verlangd werd, om de leolyke, smakelooze liederen te begeleiden, welke daar elkon avond ten gehoore werden gebracht. Ik wist dat ik daarna nooit weder behoefde te hopen voor een ernstig publiek op te treden; ik had niet my zelveu maar mijne kunst gedood. Vijf jaar lang hield ik dit vol, van kermis tot kermis reizende met een troep, die samengesteld was uit ware vagebonden. Daarna mocht het mij gelukken tot ietwat beter gezelschap over te gaan, dat altijd hier bleef, en nog weer later kreeg ik eenige lessen onder den burgerstand. Thans heb ik er twintig in de week en speel ik- op danspartyen, tegen een rijks daalder per avond. Dat is het toppunt mijnor loopbaanik weet dat de ouderdom mij langzamerhand ook mijno leerlingen zal doen verliezen maar ik heb ten minste iets over kunnen leggen om niemand ooit tot last te zijn. Immers, ik heb geen behoefte aan eenige andere weelde als nu en dan wat goede muziek te derwijs, die met verlof op reis was naar Weenen teruggeroepen. De club, zooals die tot dueverre bestond, werd ontbonden en verboden, daar er nog meerdere bewijzen der weergalooze onbeschaamdheid der hervormings gezinde broekeraandetjes werden ge vonden. Ook het uitgeven van een tijdschrift werd streng verboden. De minister van Onderwijs wist maar al te goed, wat de jongens be doelden met het „uitoefenen van druk" op hun ouders. Inderdaad komt het vaak voor, dat ouders te Weenen gedwongen worden, de eischen hunner lieve kinderen in te willigen, doordat dezen met zelfmoord dreigden. Verslag van den Keuringsdienst op Voedings- en Genotmiddelen over het Ie kwartaal 1914. Totaal werden gekeurd 1431 par tijen levensmiddelen, waarvan het resultaat door het volgende staatje wordt weergegeven: èi fa? Ifl fl li t{ Volle melk 404 10 11. Afgeroomde 2 - Gesterelis. 24 6 Gekarnde 6 2 Gepasteuris, 6 Brood 52 3 Boter en mar garine 21 4 8 Azy'n 63 88 3 Meel en grut terswaren 705 8 2 1 Groenten en vruchten 660 17 17 Snoepgoed 6 2 - Gebruiksartikel. 1 1 1 Contrólemonst. 52 - - Totaal 1431 645 101 25 van samenstelling. van hoedanigheid. Volle melk. De verbetering in de hoedanigheid en samenstelling der volle melk hield aan. Een belangrijk verschil is te constateeren met het vorig jaar Vetgehalte. le kwart. 1918. le kwart. 1914. 1.5-2 o/o 0 0.7% 2.0-2.6 7.5 1-9 2.5-2.7 12.4 5.8 2.7-3.0 42.0 38.6 3.0 en hooger. 38.1 68.0 Onder de 2.7 Boven 2.7 19.9 80.1 8.4 91.6 Van deze 8.4% van het aantal monsters beneden 2.7 vetgehalte bleek 3.7 (15 monsters) ondeugde lijk van samenstelling wegens ont- rooming of watertoevoeging. Het grootste aantal is afkomstig uit den Polder, welke melk in de volgende kwartalen de speciale aandacht zal verkrijgen. Het moet nu uit wezen met de geniepige knoeierij om door vrachtrijders de vervalschte melk' binnen de stad te doen loodsen. Wegens ondeugdelijke hoedanigheid moesten 11 partijen melk afgekeurd worden. Van alle gevallen kon de oorzaak opgespoord worden en door aanwijzing en waarschuwing herha ling zooveel mogelijk voorkomen. Mastitis kwam zeer zelden voor. Veel stel ik my voor door de meerdere hulp, eerlang te verkrijgen, om door meer direct ingrijpen de melk van slechte hoedanigheid vooral in het komend jaargetijde buiten consump tie te kunnen brengen. Ook togen vervalschte melk uit den Polder kan dan beter geageerd worden. Proces-verbaal werd slechts eenmaal opgemaakt wegens melkverkoopen zonder de vereischte kennisgeving aan Burgemeester en Wethouders. hooron. Gij ziet dat niet elk kunste naar slagen mag." Geertruida Holdius had diep bewo gen naar deze eenvoudige levensge schiedenis geluisterd en z(j waagde het te zeggen Dat is heel, heel treurigIk ben dus ondankbaar als ik my niet ver heug over het lot van mijn zoon?" „Doet gij dat niet vroeg de grijs aard verwonderd. „Ik was daar straks zoo ongeluk kig, omdat hij my kwam zeggen dat hij een aanbod bad gekregen om ook in vreemde landen op te treden. Het zal wel heel zelfzuchtig van mij wezen, maar Onno is alles wat ik op de wereld bezit en ik had zoozeer gehoopt hem altijd bij my te houden, en dan, mijnheer, misschien is het heel dom geredeneerd, want ik ben maar eene onwetende ziel, doch ik ben zoo bang dat mijn jongen in slecht gezelschap zal komen, dat hy voor hot leven lang ongelukkig zal worden door de lieden met wie hij omgaatwant dat staat bij mij vast een mensch kan dan alleen geluk kig zijn, als hij goed blijft." De oude man zag haar ontroerd aan. Zjj moest wel heel weinig van het leven afweten om aldus te spreken I En toch verhelderde een schoone glimlach zijn anders zoo weemoedig gelaat, toen hy ant- Daartegen zou misschien een krachtig redmiddel gevonden kunnen worden. Wy kunstenaars blijven moestal ons leven lang groote kin- Afgeroomde melk. Dezè was steeds van goede samen stelling en hoedanigheid. Gesteriliseerde melk. Gesteriliseerde melk wordt tot nu toe zelden hier gemaakt. De dus van elders aangevoerde merken bleken van dezelfde daugdelijkheid te zijn als zij in andere gemeenten bezit. De Nutricia melk bleek in 100 dei- monsters totaal steriel te zijn. Een merk was zeer slecht en onzorgvul dig bereid. Na waarschuwing trad verbetering in, evenwel nog onvol doende. Naar ik vernam zal de fabriek de bereiding ervan staken. Gepasteuriseerde melk. Deze wordt slechts in één inrich ting hier te stede bereid. Invoer van elders is mij niet bekend. De hier bereide bleek nagenoeg steriel te zijn, waardoor bet nuttig effect van pasteu- risatie vrij problematisch wordt. De aandacht van den fabrikant werd er op gevestigd en verandering trad in. De molk was steeds van deugdelijke samenstelling. Gekarnde melk. Te groote watertoevoeging bleek in 30% dor monsters, die alle van elders ingevoerd waren. Om voor het komend jaargetijde teleurstellingen voor de slijters* te voorkomen, heeft de keurmeester instructie gekregen den slijters aan te geven hoe zij aan de verordening kunnen voldoen. Brood. Met 1 Januari traden de ook be palingen voor het brood in werking. Behalve met een enkele onwillige had de keuringsdienst geen moeite met het handhaven der verordening. De zoo grootsch opgezette betooging als zoude het onmogelijk zyn goed brood te leveren liep hierop uit dat alle bakkers gaarne hun best doen hun product aan de eischen to laten voldoen. Wel is het my gebleken dat nu sommige slijters moeilijker melk kun nen vervalscben er enkelen zijn, ook boeren uit den Polder, die aau de bakkers ontroomde of gewasschen melk leveren voor volle. De bakkers kunnen dan hun vetgehalte in de kruim niet halen en zouden de dupe worden. Hier ligt dus een taak open voor de Bakkersvereeniging, coöpera tief melk koopen en distribueeren onder eigen contröle op vetgehalte. De kosten van dat onderzoek zijn spoedig genoeg verdiend. Voorloopig wil ik echter gaarne de bakkers door kosteloos melfconderzoek vrijwaren voor schade. In het algemeen raad ik hen dus aan streng toe to zien op de kwali teit hunner melk. Biest mag gebruikt worden. Moeilijkheden gaf het begrip: dubbel-gebakken brood. Sommigen wogen het brood te licht af en schoven om den naam dubbel-ge bakken te verkrijgen het brood even in den bovenoven, waardoor het dus een weinig harder gebakken werd. Dit is niet de bedoeling. Dubbel-ge bakken is het oudbakken brood, dat niet verkocht werd en dan weer volledig in den oven gaat en zoo natuurlijk aanzienlijk aan gewicht verliest. Djt is dan het brood van S5 ons. Algemeen is het oordeel, dat het melkbrood veel smakelijker is dan voorheen, en last not least de omzet der bakkers werd er door aanmer kelijk verhoogd. Boter en Margarine. Het onderzoek van boter behoort niet tot de taak der keuringsdiensten. Dit is Rijkszorg. Toch werd op ver zoek een 3-tal monsters gekeurd. Van margarine werden 18 monsters onderzocht, waarvan 16 °|0 ondeug delijk wegens to hoog watergehalte en toevoeging van meel. Alle waren geconserveerd met benzoézuur. De goedkoopste soorten waren het water rijkst, men betaalt daar dus water voor margarine. Het ligt hier in de deren, en hebben dus eene vaste leiding noodig.Meer dan anderen behoeven wij daarom voorzichtig te zyn in de keuze der vrouw dio onze blijvende gezellin zal worden. De vrouw oefent op ons een invloed ten goede of ten kwade uittracht voor uw zoon eene edele, zelfverloochende ziel te vinden in staat is bem op het steile pad voor te gaan, en hij zal behouden wezen." .,Ja, mijnheer, dat geloof ik ook dat hot beste zou zyn, alleen maar..." Heoft uw zoon misschien reeds zelf gekozen ,Dat is het juist, en ik vrees dat zij hem niet gelukkig maken zou." Is hij met haar verloofd .,Nog niet, mijnheer, nog niet. Zy is aan weelde gewoon en zou zeker nog niet van een pas beginnende willen wetenmaar toch denkt de jongen voortdurend aan haar, en als hij op reis gaat, dan zou het mij niet verwonderen of hij zal haar ook wederzien." „Dus is zij geen landgenoote „Zij woont te Parijsmisschien heeft mijnheer den naam van haar vader wel hooren noemen, Georges Renaud, den schilder." De grijsaard was doodsbleek ge worden in zyne oogen flikkerde een bliksemstraal en hy antwoordde op gesmoorden toon Ja, ik ken hem, of liever gezegd, ik heb van hem hooren spreken, en zijne dochter, hoo heet zij?" Marcelle." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1