bedoeling in dit kwartaal de spijs- vetten intensief te bemonsteren. A z y n. Keil chaos van drabbig en troebel vocht. Het is onmogelijk te gelooven wat men al niet onder den naam van azijn durft te verkoopen. Totaal werden onderzocht 63 monsters waar van 60 o/0 ondeugdelijk. Als minimum zuurgehalte werd 3.5 °/0 azijnzuur geëischt, waarvan 40 °/0 niet voldeden. Men slaat te veel in en daardoor wordt de azijn, die te lang in 't vat blijft, ondeugdelijk. Een codificatie van het begrip „azijn" is dringend noodig. Snoepgoed. Met de vervaardigers van snoep goed word een conferentie gehouden wat onder dien naam verkocht mag worden, Cacaoscblilen, sacharine, giftige metalen, krijt, en-/., behooren or niet in thuis. Ook is een begin gemaakt de verkoopplaatsen meer aan hygiënische eischen te doen beantwoorden. De andere artikelen gaven geen aanleiding tot afzonderlijke vermel ding. Dr. 6. A. Stutterheim. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie VencendingBWeg. Datum der üeepostvia Amsterdam 24Apri zeepost via Rotterdam 17 Hofl. mail via Genua 21 Holl. mail via Marscillo 114 en 23 Fran. mail via Marseille I 17 len, alleen op verlan gen der afzenders). Duitsdie m. via Napels 15en29 Naar Palembang, Billitón en Borneo 6.65'sav. JUO'sn. 6.55 'sav. Riouw, Ban ka, Holl. mail via Marseille 111 en 23 2.40 'sn. (alleen op verl. d. afz.) Fran. mailvlaMarsellle I 17 G.55'sav Duitsclie m. via Napels 115 en 29 12.15'sn. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. mail via Brindisi' I eiken Vrgd. Holl. mail via Genua 21 April Holl. mail via Marseille 14 en 23 (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail via Marseille 17 (voor Atjeh alleen op verlangen d. afzend.) I Duitsclie m. via Napels 15en29 Naar Guyana (Suriname): Abt besloot de rei der zangnummers. Na de pauze stonden een drietal voordrachten op het programma, die wel in den smaak vielen, getuige het applaus. Een blijspel met zang in één bedrijf van J. Speets, getiteld: „Een muzikale Huisknecht" besloot den avond. Ook dit had veel succes, en de verschillende rollen werden vlot en goed gespeeld. Een bal be sloot den goedgeslaagdon avond. Onvoorzichtig. De 18-jarige G. R. reed gisteren morgen per rijwiel aan de Achter- Hoofdgracht van dendijk naar beneden, toen de voorvork brak en do berijder tegen een hek sloeg. Met gebroken arm en kwetsuren aan het hoofd werd hij opgenomen en door iemand van de marine tijdelijk verbonden. Bijtijds. Toen gisterenmiddag vrouw J.deH. alhier haar man wilde roepen voor het eten, kwam zij tot de ontdekking dat hij in een boet hing met een riem om den hals. Spoedige geneeskundige hulp kon gelukkig baten, de levens geesten waren nog niet geweken en werden weer opgewekt. Ingezonden Mededeeling. Ongelukkig zijn de armen aan bloed. „Ongelukkig zijn de armen aan bloed", dat moest men ook op alle openbare plaatsen aanplakken. Gij moet bloed hebben, om stevige lucht pijpen en longen te hebben, die u in staat stellen' alle met raikroben ver zadigde stof te trotseeren. Is de tering niet om zoo te zeggen de uitputting van het bloed, hot na tuurlijke gevolg der bloedarmoede? Om de tering te voorkomen is rijk bloed een eerste noodzakelijkheid. Het meest practische middel om een zwakke borst to beschermen, is door de aderen een rijk bloed te doen stroomen. Daarvan komt de groote hoeveelheid levens die door de Pink Pillen zijn gered. De»2 Pillen hebben In der daad de merkwaardige eigen schap van het bloed niet langs een omweg, maar onmiddelijk met iedere gift te vernieuwen. Zij genezen dan ook duizenden gevallen van bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, en alle ziekten'die een ver arming van het bloed tot oorsprong hebben. Pink Pillen De Pink Pillen zijn verkrijgbaar (t fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H.DE BIE- Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Mei 066 Agenda. Bioscoop-VoorstollIngon Koningstraat DagolHkB 7 uur. Zondags 2 uur. 14 April. „Pro Patria". Soirée Dansante In Marine en Leger. HoofdmuGlilnlst W. G. M. Brouwer, geplaatst. I>Ü de consorvatlo to Hollevuutsluls, wordt met 12 dezer tor beschikking gesteldmachinist G. Brundcrliorst, van ter beschikking op Zoo. hond, 15 dozor; machinist J. Mertens, van Zeehond or> Noordhrahant, 10 dezer; hoofd- machinist J. O. Hellendoorn, van ter beschikking op Van Spoyk, 16 dezer; hoofdmachinist J. Vader, van ter beschikking op Noordhrahant, 10 dezermachinlBt G. don Hertog, van directie Willemsoord ou Noordhrahant, 10 dezerde muchlnlston J. N. Kramer, W. F. Hoedemakor, A. van Str(), 11. van Laar, allen van ter be schikking op Noordhrahant, 16dezer;machinist W. van Leeuwen Hzn., van ter beschikking op liulgla, 29 dezer; machinist D. S. Gaastra Van Spoyk op Bulgln, 29 dezer. De sergeant J. II. Lichtvoet van het Se 4e regt, veal.lng-artillorlo te Hellevoetsluls is overgeplaatst hy het le bat. van hot korps, garnizoen te den Helder. hij"de Ié" e Hellevoetsluls, Stoomvaartberlchien. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Buuda. thuisreis, pass. 10 April Gibraltar. Krakatau, uitreis, pass. 10 April Gibraltar. Kiouw (nieuw s.s.) van Glasgow naar A'dam is 10 April des voorm. 11 u.80 Landsend gepas*, ■lava, uitreis, pass. 11 April Kaap St. Vincent. Hembrnndt, uitreis, vertr. 11 April v.Colombo, Banka vertr. 18 April v. A'dam n. Hamburg. Baliarrt v. 13 April to Batavia. Grotlusvertrok 13 April van Algiers. Krakatau, uitreis, arriv. 13 April te Genua. Karimoen, uitreis, arriv. 11 April te Sahang. Vondel, uitreis,arriv. 12 April te Southamplon. Rotterdamsche Lloyd. Tabanan, uitreis, vertik 10 Apr -'—lIS ■HMMPBlk 10 April van Lissabon. DJocja, ultrelSj pass. 11 April Sagtes. Malang vertr. 11 April v. R'dam n. Java. Bogor, thuisr., vertr. 10 April van Port,Sald. DJehres, thuisreis, pass. 10 April Gibraltar. Gorontalo, thuisr., is 11 AprilPantollaria gepas. Mcrnukc, uitreis, pass. 10 April Point de Oalle. Palembang, uitreis, verlig 10 April van Suez. Sindoro. uitreis, arriv. 10 April te Padang. Insulinde, uitreis, pass. 11 April Perim. April Perli .lava, uitreis, pass. 12 April Gibraltar. Kuil tri, thuisreis, pass. 11 April Perim. Kon. Holl. Lloyd. AiuBtelland, ultr., vertrok 10 dezer v. Rio Jaueiro. Uelria vertrok 10 dezer v. HuonosAyresn. A'dam. Hollandia. thuisreis, vertrok» dezer van Vigo. Tubantta, uitreis, pass. 10 dezerOuessant Zaanland, ultroln, arriv. 11 dezer te Leixoes, Kon. West-Indische Maildienst. Haven te Nieuwediep. 14 April. Vertrokken palingaak .Stad Wor- kum", schipper v. d. Schaaf, Londen. Marktberichten. Alkmaar, 11 April 1914. Aangevoerd 86 paarden f80 a 400, 66 koeien en OBScn f 110 a f 340, 218 nuchC kalveron f8.- k f22,- 172 magere schapen f24.- a f35,-. 3 lammeren f8 a 12, 89 magere varkens r 17,a f34,-, 251 biggen f9,- a 1G,-, 23 bokken en geiten ?0,7o! f8.-, 13 kleine bokjes f0.50afl.Ki.boter ilf K.G. hoogste prijs f0,731, mlddelprjjr :r()8 f0.02'. aangevoerd 4643 Kop Hoorn, 11 April 1914. Tarwe f7,- a f7,25, gerst f5,25 a f6,60, haver f 4,26 a f 4,75, groono erwten f 13,- a -grauwe dito f26,-, bruine boonen f9,76 a f 15,—, karwolzaad f14, - a f 14,76, mosterdzaad f23,26 a f 23,60, 46 koeion f140 a 320. 486 schapen f26,- u f34,-, 96 kalveren f15,- n f30,-. m biggen f8.- a f 16.—kipeleren f8,76 a f4.- per 100, 2625 kop boter 02» a 66 ct, per kop.. via Southampton i (alleen op verl. d.afz.) mail via St. Nazaire Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: eepostvia Amsterdam j 23April I 0.55'sav. oafl via Southampton eiken Dinsd. of Queenstown .1 en Vrudag I 3.40'sn. oail via Hamburg 1 Mel| 6.65'sav. (alleen op verl. d. afz.) Naar St. Martin, St. Euatatius en ost via Amsterdam 23April 0.55'sav. ,_Jleen op verl. d. afz.) mail via Engeland 20 6.66'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 '3 namiddags. Voor Hr. Ms. „Panter" en „Vos" naar Colombo: 15 April 12.16 's nam., 17 April 12.15 's nam. en 6.55 'sav. BINNENLAND. Burgerlijke Stand van Helder, 11 April 1914. ONDERTROUWD: M. Hillenius en W. Janzen. BEVALLEN: A. Kruyff-Teerink G. v. d. Meulen-de Leeuw, d. OVERLEDEN: C. IJfs, 59 jaar. Visscherjjberichten. Nieuwediep, 11 April. Aangebracht door 10 korders le zauien 20 tongen f 1.10 per stuk, 40 middeltongen f0.05 per stuk, 40 kleine tongen f0.20 per stuk, 40 manden stortsclio! f5.— a f7.— per mand, 20 manden kleine schol f 1.50 a f2.- per mand. Door trekkera 427 tal haring f 1,90 a f2.16 p. tal. 12 April. Door trekkers 150 tal haring f 1.10 a f135 per tal. 13 April Door trekkers 500 tal haring fl. f 1.85 per tal. 14 April v.m. 3 uur. Door trekkers -10 haring f 1.05 a fl.26 per tal. PLAATSELIJK NIEUWS. Druk vervoer. Met de Hollandsche Spoor zijn ip de laatste vier dagen uit de gemeente vertrokken 5140 personen en aan gekomen, alsmede teruggekeerd, 3276 personen. De tram Helder-Huisduinen ver voerde op de beide Paaschdagen 2791 personen. „De Dageraad" vervoerde op de beide dagen 918 passagiers en 195 fietsen van en naar Texel. De „Ada van Holland" vervoerde circa 100 miliciens-verlofgangers naar Friesland, enz. Een jubileum. De heer G. A. J. Dekker van hier herdacht Zaterdag het feit, dat hij vijftig jaar geleden bij de firma P. de Jager te Rotterdam in dienst kwam. Bij die gelegenheid ontving hij de bronzen medaille van Oranje Nassau, Door de sleepboot „Hercules' werden Zaterdag 4 vischsloepen naar zee gebracht, waarvan 1 terugge bracht werd met roerschade. Het vaartuig ligt in de Binnenhaven. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier vergadert a.s. Don derdag, den 16 April 1914, des avonds ten 8 uur, in het Raadhuis. Stukken, die vergadering betref fende, gelieve men vooraf in te zen den öf aan den Voorzitter, den Heer M. A. Kolster, Hoofdgracht 40, öf aan den Secretaris, den Heer A. Kwant Jr., Vlamingstraat 9, öf aan een der leden. Haring. Eindelijk wordt de haring in hoe veelheden van eenige beteekenis ge vangen. Op eersten Paaschdag werd aan den afslag gebracht 427 tal, op den tweeden 600 tal en hedenmorgen 400 tal, tezamen ruim 1300 tal of 260.000 stuks. - Naar wij vernemen, geeft „Hel- der's Mannenkoor" Maandag 27 April haar eerste concert voor hare dona teurs en begunstigers. Aan dit concert zal medewerken het alhier bestaande Marine-Ensemble „Orpheus", dir. H. C. Koek. Helder's gemengd koor. Zaterdagavond gaf de zangvereeni- ging „Helder's Gemengd Koor" eene uitvoering in „Casino" onder leiding van den heer H. Denker. Er was niet zeer veel publiek, hetgeen waar schijnlijk was toeteschryven aan den Paasch-Zaterdag, waarop zeer velen uit de stad waren. Zooals echter de heer Van Loo mededeelde, was, ten gevolge van omstandigheden buiten den wil der vereeniging, de uitvoering eenige weken vertraagd. De zan'gvereeniging bracht een vijftal nummers ten gehoore, waar onder verschillende bekende en be minde van Franz Abt (een drietal), een heel lief wijsje van Volckerick (Nachtegaaltje) en het bekende Panis Angelicus (is dit niet van Cósar Franck?'op het programma stond W. Janzen). De vereeniging, ofschoon klein, had in haar zang fraaie mo menten; zoo werd b.v. het „Nachte gaaltje" mooi gezongen en ook hel „Panis Angelicus" kon wel bekoren. Minder goed was het „Schipperslied", omdat dat voor enkele stemmen wat te hoog was. Het eenvoudige, rnelo- dieuse „Boven de Sterren" van Franz Congres der Soc.-dem. Arb. Partij, Het jaarlijksche Paaschcongies der D. A. P. heeft dit jaar te Utrecht in het gebouw „Tivoli" plaats gehad. Aan den vooravond had eene fees telijke bijeenkomst plaats, belegd door de afd. Utrecht der s. d. a. p., op welke bijeenkomst het woord werd gevoerd door den heer J. K. W. Duys. Deze besprak de toestanden in Zaandam, waar thanseen socialistische burgemeester zijnen collega's leert, hoe men bij stakingen de orde be waart. De portefeuille kwestie, be toogde spr. verder, heeft, evenals de staking van 1903, zuiverend gewei kt. De heer Duijs keurde het af, dat met staatsgeld anti socialistische pro paganda op de vloot wérd gemaakt „als wij in Zaandam een halven cent uittrokken om brochures van Troel stra of Schaper te verspreiden, zou er niet één, maar twintig verslag gevers van het Handelsblad naar Zaandam komen". Het ontwerp- ouderdomsrente was niet in over eenstemming met de uitspraak dei- kiezers, de uitsluiting dor bedeelden is een schandelijke daad der Regeering. De heer Vliegen sprak de openings rede, Zondagmorgen om half elf. Hy releveert den gi oei der party- na liet laatste, Zwolsche congres met meer dan 5000, terwijl over de eerste 5000 leden tien jaar was gedaan en besprak den Zaandamschen toestand. Dit con gres staat thans voor het eerst onder toezicht van een hoofd van politie. Niet alles is goed gegaan, er zijn pijnlijke nederlagen geleden bij de naverkiezingen. Nederlagen maken echter de partij nooit zwakker. Thans moet ze ook innerlijk worden ver sterkt, het congres moet vooral aan de innerlijke organisatie werken. Spr. vertelt daarna een en ander over het buitenland, verschillendo telegram men worden verzonden, naar België, naar Engeland, naar Rosa Luxemburg, en bespreekt daarna de binnenland- sche politiek. Er is een razende dreadnought, propaganda ingeleid door O. V. De belastingbetalers echter roepen o wee(Gelach). Minister Rambonnet deelt een boekje van Treub op de vloot uit, maar niets kan het indringen der socialistische denkbeelden tegen houden. Reeds zijn voor het eerst uitkeeringen gedaan aan oude lieden, in beginsel staatspensioen. Do partijen twisten nu wie eigenlyk wel dat staatspensioen heeft ingevoerd. Eerst zijn de menschen bang gemaakt met het staatspensioen en nu roept alles: Wij hebben hot ingevoerd. Als eenmaal het privaat-bezit, der produc tie-middelen is afgeschaft, zullen Oosterbaan en Engeltje Kloosterman nog roepen dat hebben wij gedaan. (Groote v r o o 1 ij k h e i d). Met eene opwekking tot ernstige» arbeid sluit de Voorzitter zijne rede. Over het behandelde willen wy het volgende vermelden: Dr. Van der Waerden (Amsterdam V) critiseert scherp du leiding van de partij tijdens de crisis, ook de leiding van „Het Volk", en geeft Schaper een kastijding, omdat deze in zijn brochure de strijdbaarheid der partij heeft aangerand. Ook Vliegen had meer zelfbeperking moeten toonen. Van Zadelhof!' (Dordrecht) raadt aan zich geheel terug to trekken van het petitionnement voor de grondwettelijke gelijkstelling van mannen en vrouwen. Booleman (Hilversum) vindt, dat de kwestie of Ter Laan burgemeester van Zaandam had moeten worden, door het congres had moeten worden beslist. (Beweging). De Voorzitter beantwoordt de sprekers. Hij verdedigt de houding van het partijbestuur en wat zijn artikelen betreft, hij heeft toch vrijheid om te schrijven wat hij al of niet wil. Schaper's brochure was volkomen geoorloofd. Voorts verdedigt de heer Vliegen het besluit van 't partijbestuur inzake het bevorderen van hot peti tionnement der vrouwen. Had de partij een buitengewoon congres moeton houden, vraagt hy, alvorens Ter Laan tot burgemeester werd benoemd? Had de regeering dan zoolang moeten wachten Dat kan men toch niet ernstig meenen. Een voorstel Dordrecht, om hel petionnement der vrouwen niet te steunen, wordt verworpen. Bij de bespreking van hot verslag der Kamerfractie brengt dc heer Middelburg (Den Haag I) de fractie hulde voor haar arbeid, speciaal inr. Troelstra voor zijn debat met dr. Bos. Ontevreden is hy over een deel van het werk der fractie in de Eerste Kamer, vooral Van Kol is tegenge vallen. De gansche partij staat In de kwestie der verbannen Indiërs tegenover Van Kol. Nog anderen vallen Van Kol aan, en mr. Troelstra constateert, dat, zooals Middelburg zei, er nog te veel gespijbeld wordt door de Kamerfractie. Hij verdedigt Van Kol tegen de aanvallen, ver dedigt de vrijkaarten - op welk punt de Kamerfractie door verschillende sprekers was aangevalion - en deelt mede, dat hy bezig is een boek te schrijven over de portefcuillo-kwestie. Het verleden zal hij laten rusten, maar hy zal uitvoerig schryven over de te volgen tactiek voor de toe komst. Vervolgens zet spr. uiteen wat gedaan moet worden om het algemeen kiesrecht te krijgen, daar voor raag men, volgens Kautsky, zelfs den strijd tegen het militarisme tijdelijk staken. Hierna komt de heer Van Kol, lid der Eerste Kamer, aan 't woord. Hij verdedigt vooral zijn houding tegenover gouverneur-generaal Iden- burg. Deze treedt krachtig tegen het opium op, verzette zicli tegen het dwangcontiact voor de koelies, en gaf verschillenden Atjehschen bannelingen verlof naar hun land terug te keeren. Idenburg is een man met rechtsgevoel, onder wiens bestuur niet, zooals onder Van Heutsz en Van der Wyck, millioenen zijn weggeschonken als 't ware aan 't groot kapitalisme. Uitvoerig zet hij zijn meening over de Indische partij uiteen. Het interneeringsbesluit heeft hij afgekeurd, maar de bannelingen maakten op c-en onwaardige, mis leidende wijze propaganda. De toe komst zal beslissen en de feiten zul len my in het gelijk stellen, besluit de heer Van Kol. Na re- en duplieken is de eerste dag oin en wordt het congres ver daagd. Sociaal-Democratiscfee Vrouwen- propagandaclubs Zaterdag is te Utrecht de jaar lyksche vergadering gehouden van den Bond van soc.-dem. Vrouwen- propagandaclubs in Nederland, onder leiding van mevrouw Helema Anker smit, uit Amsterdam. In haar ope ningsrede zeide de voorzitster, dat het getal vrouwelijke leden van de S. D. A. P. in het afgeloopen jaar is gestegen van 2000 tot 3000. De strijd voor het algemeen vrouwen kiesrecht is voor den bond een vraag van het grootste belang geworden. Ook op economisch terrein, zoo zeide zij verder, gebeurden er belangrijke dingen. De strijd thans te Almelo gevoerd, geeft er een voorbeeld van. Voor de arbeiders en arbeidersvrou wen zijn het moeilijke dagen, doch alles wijst op vooruitgang en hoop voor de toekomst. Vertegenwoordigd waren 26 clubs. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal aangesloten clubs 30 bedraagt, nog enkele clubs zijn in wording. De vaste oplaag van het blad De Proletarische Vrouw steeg van 6500 tot 8500. Uit het finantieel verslag bleek, dat de ontvangsten f 485 bedroegen en de uitgaven f425. maatschappijen weigeren schadever goeding, aangezien de aansprakelijk heid ophoudt, zoodra de goederen gelost zijn en verder het verlies ten nadeele der scheepsagentuur komt. Uit een prauw aan den grooten boom zijn 6 kisten en vier balen manfacturen gestolen. De dieven ver braken den wand, die het laadruim met het vooronder verbindt. Door de politie zijn Iwee balen achterhaald. De rest vertegenwoordigt een waarde van f 6000. Door de firma Harmsen Verwey, die de vorige maand voor een waarde van f 500 bestolen werd- is een request aan den landvoogd ingediend tot schadevergoeding. Bollendag. Met) meldt uit Haarlem: In vele jaren heeft er to Haarlem en in de omstreken op den bollen dag niet zulk een geweldige drukte geheeracht als op tweeden Paaschdag. Was de eerste Paaschdag reeds druk, de tweede bracht zooveel bloeraen- kykers naar Haarlem, als maar zeer zelden gebeurt. Van des mor gens 9 uur reed de E. S. M. om de 5 minuten naar Haarlem telkens met 3 aaneengekoppelde wagens, zoo dat per uur ongeveer 3000 passagiers konden worden vervoerd. Van den namiddag tot des avonds stonden de menschen, die naar Amsterdam terug moesten in 4 voudige rijen over een afstand van honderden meters. De Hollandsche spoor bracht om 7 uur een 20,000 passagiers uit Amsterdam, een veertiental extra treinen reden in de richting uaar Amsterdam en Rotterdam. Veel treinen, die anders 4 of 5 wagens hebben, waren nu ver sterkt tot 15 wagens, die een 1500 menschen konden bergen. Van half vijf tot 6 uur vertrokken negen treinen naar Amsterdam. Het verkeer ging uiterst ordelijk. De stoomtram in do richting Leiden had geen materieel genoeg om alle reizigers te vervoeren, al waren ook de bagage- en veewagens voor per sonenvervoer In gebruik genomen. Ook de andere tram en spoorlijnen hadden het uiterst druk, bovendien was liet. verkeer per fiels, auto en rijtuig geweldig. Het publiek der tramlijnen. Men schrijft aan de Alkm. Ct. uit de hoofdstad Het Amsterdamsche tramnet om vat thans achttien lijnen. En al die lijnen dragen een eigen karakter. Wij maakten onlangs kennis met een dokter met een drukke praktijk, die in het bezit was van een netkaart (een abonnement voor alle lijnen). Het was een nauwkeurig waarnemer, die graag een praatje maakte met conducteurs. Deze dokter kwain tot het resultaat, dat de conducteurs het liefst rijden op lyn 4, de tram die de „Pyp" met de city verbindt, halve de vele werklieden en kleine meneeren, die dagelijks met lyn 4 vervoerd worden, wordt van lijn 4 geregeld gebruik gemaakt door sterk- geparfumcerde dames. Lyn 2 is voor de conducteurs ook een voordeel ige lijn. Deze verbindt het Parkkwartier en deMuseumwijk met het centrum van de stad, en wordt dus gebruikt door den betéren stand. De conducteurs moeten zich echter op lyn 2 erg in acht nemen. Wee hem, wanneer hij by een halte het signaal tot stoppen vergeet te geven. Lijn 1, die langs den Overtoom rijdt, zou men de lijn van het hoeden proletariaat kunnen noemen. Lijn 3 neemt menschen op van allerlei slag; de dokter noemde haar de lyn van de tempering van den klassestrijd, want rijk en arm zitten er vriend schappelijk naast elkaar, in lyn 5, die het Haarlemmerpoortkwartier met de deftige Weesperzijde verbindt, domi- rieeren 's morgens en 's avonds de schoon maaksters. Lijn 9 is de lijn derbeter-gesitueerde Israëlieten, de achter de-kar-loopende maken van lijn 8 gebruik. De lijnen 13,14 en 17 zyn arbeiders lonen. Tegen liet vallen van den avond is er geen plaatsje onbezet, vooral bij regenweer. Gaat ge eens naar Amsterdam, let er dan op. Het trampubliek zal u in de hoofdstad den weg wijzen. Het vangen van „nest". Men schrijft uit Scheveningen: Van oudsher is het bij de Sche- veningsche visschers de gewoonte om in dezen tijd van het jaar, vroeger met het schrobnet, tegenwoordig met het trawlnet, behalve naar schol en scharren op de binnenlek ook te vis schen naar zeesterren, of, zooals men hier gewoonlijk zegt, naar „vijfvoe- ters". Dit zeeproduct wordt als mest gebruikt voor den landbouw in enkele zandstreken langs de kust en de vis schers genieten er uitsluitend de voor deden van. Dit buitenkansje betee- kende bet vorig jaar voor de 90 log gers, die er Yoexen, plm. f 10.000. Nu heeft het de aandacht getrok ken, dat dit voorjaar minder van die zeesterren zijn aangebracht, maar daarentegen massa's kleine, voor den vischhaodel onverkoopbare visch, be kend onder den naam van „nest". Dat „nest" nu is niet bestemd voor het bemesten van den grond, maar voor het mesten van eenden en gan zen. De vorige week werd alhier niet minder dan 600 ton van die te kleine visch verkocht, waarvoor f 1.50 de ton werd betaald. Nu het aanbrengen voor dat doel van „nest" uit de Zuiderzee verboden is, schijnt het kwaad zich verplaatst te hebben. Het gevaar voor visch- ontwikkeling van de Noordzee is niet zoo groot als dat van de Zuiderzee, maar toch is het te bejammeren dat zooveel ondermaatsche visch niet tot wasdom kan komen om geschikt te worden tot volksvoedsel. („N. R. Ct.") Het bioscoopbedrijf. Een zestigtal belanghebbenden bij het bioscoopbedrijf uit verschillende plaatsen des lands is Vrijdag hier ter stede bijeengekomen, om te spreken wat hun te doen staat tegen de actie, welke volgens hen tegen de bioscoop gevoerd wordt. De heeren Simon B. Stokvis, secretaris, Varenkarap, lid van het comité ter bestrijding van het bioscoopkwaad, wareu ter vergadering aanwezig en zetten uiteen dat dit comité zich niet richt tegen de bioscoop, maar tegen de verderfelijke wijze, waarop zij geëxploiteerd wordt, en dat, als bioscoop-belanghebbenden zich organiseerden, het comité met hun vereeniging gaarne overleg zoude plegen. Het debat van de andere zijde droeg een vrij persoonlijk en ook nogal eens een onsmakelijk karakter; het resultaat der vergade ring was het besluit tot oprichting van een vereeniging, die aanraking en overleg zal zoeken met boven genoemd comité. („N. R. Ct."). Een oude instelling verdwenen. Men schrijft uit Twente aan „De Tijd" In de jongste vergadering der ge meente Wierden werd besloten den Hoofdelijken Omslag van 18 percent te verhoogen, ten einde van de meer dere opbrengst de kosten te betalen, welke het gevolg zullen zijn van de afschaffing der hand- en spandiensten in de gemeente. Wat zyn hand- en spandiensten zal menig lezer misschien vragen. En het antwoord is gauw gegeven. Het zijn die diensten, waartoe van gemeentewege de ingezetenen worden opgeroepen, ten einde de zandwegen en slooten daarlangs in goeden staat to houden of te brengen. Handdiensten zijn die, welke verricht moeten worden door hen, welke geen paard en wagen houden. Deze menschen moeten op één of meer dagen van het jaar met een spade komen, om onder toezicht van den gemeente-veldwachter de wegen op te hoogen, of af te steken en de slooten te schoonen. Spandien sten moeten verricht worden door hen, die in bezit zijn van paard en wagon. Zy worden eveneens op ge zette dagen opgecommandeerd om met paard en wagen te verschijnen! ten einde de benoodigde gronden af en aan te voeren. De hand- en spandiensten moeten kosteloos verricht worden, zijn dus een soort gemeentebelasting. Niemand is er dan ook van vrijgesteld, geen pastoor zelfs of dominee, 't Spreekt echter wel vanzelf, dat niemand kan gedwongen worden zelf te verschijnen en den arbeid te verrichten, dien de veldwachter hem opdraagt. Ieder ia gerechtigd een plaatsvervanger zenden, die dan den arbeid voor hein verricht. Deze diensten nu zijn het, die in de gemeente Wierden voor goed zijn afgeschaft. Ze zijn niet meer van onzen tijd en daarom is het goed, dat ze verdwijnen. Den voornaamsten stoot tot deze afschaffing heeft in den afgeloopen winter ongetwijfeld een openbaar onderwijzer in de ge meente gegeven. Ook hij had een oproeping gekregen tot het verrich ten van handdiensten. En hij stuurde niet, zooals de anderen deden, een plaatsvervanger, maar op den mor gen van den bepaalden dag leende hij een schop, ging naar het hoofd zijner school toe en zeide dezen, dat hy dien dag niet voor de klasse kon staan, aangezien hy aan de wegen moest werken, wat hij dan ook een heelen dag onder toezicht van den veldwachter gedaan heeft. De klas van dezen onderwijzer kreeg echter dien dag vacantie en de ouders der leerlingen mopperden. Het gemeentebestuur begon nu in te zien, dat vond dit voorbeeld onder de onderwijzers navolging er gekke toestanden zouden ontstaan. De eene gemeente-verordening, door den Raad vastgesteld, bepaalt, dat de onderwijzer in de klas moet staan en de andere dwingt hem op boete om met een schop aan de wegen te gaan werken. Yolgt hij dit laatste bevel op, dan komen de onaange naamheden met de ouders. En daar het natuurlijk ook niet aanging om den onderwijzers met uitzondering der andere ingezetenen de ver plichting op te leggen de handdien sten af te koopen, bleef den Raad wel niets anders over, dan ze af te schatten. En dat is thans gebeurd. Handel. Het Bat. Nbld. meldt uit Soerabaja, dat op het einde van Februari de firma Dixon uit Europa 10 balen manufacturen met de „Koningin dei- Nederlanden" toegezonden kreeg. De twee balen, elk wegende 200 K.G., ter waarde van f 2000, zijn gestolen. Thans zyn te Grissee inlanders aan gehouden, die katoentjes, uit de balen afkomstig, verkochten. Ook uit het s.s. „Kintuck" zijn twee balen der zelfde firma gestolen. De stoomvaart- BUITENLAND. Met man en muis vergaan. Het staat nu vrijwel vast, dat de .Southern Cross", een der schepen die zich bij New Foundland met de robbenvangst bezig houden, met man en muis vergaan is. Het stoomschip „Kyle" heeft 70 mijlen ten zuidwesten van kaap St. Mary (op de zuidkust van New Foundland) honderden robbenvellen op de golven zien drijven. De „Southern Cross" had een be manning van 172 koppen. Tegen ontvolking. Het Ned. Tijdschr. van Geneesk. ontleent aan Paris Medical Een roep gaat door de landen om kinderen, meer kinderen !De merk waardigste middelen worden te baat genomen om de gevreesde ontvolking te voorkomen. Oldenburg zal de in komstenbelasting voor de onge huwde mannen verhoogen met, naar gelang van het inkomen, 20 tot 40 opcenten, welke verhooging ten hoog ste 4000 Mark mag bedragen. Enge land houdt thans aan het Fransche geboortecijfer van vóór 30 jaren, toen het in Engeland nog l/3hooger was, n.1. 33.58 per 1000 inwoners. Van 1912 zijn de geboortecijfers in eenige Duitsche steden als volgt gedaald Miinchen 31.5 21.9; Leipzig 31,5 - 22.1Dresden 31.623.2Mann- heim 43.6-28.7; Stettin 35.3-22.7; Neurenberg 38.5-25.5. Berlijn heeft nog slechts een geboortecijfer van 13.8. Frankrijk telt volgens de jongste statistiek 11.317.484 gezinnen Hier van hebben 1.805.744 géén kinderen 2.967.571 één kind - 2.661.978 twee kinderen; 1.633.425 drie kinderen; 987.392 vier kinderen566.768 vijf kinderen. Dan daalt het met spron gen tot 34 gezinnen met 17 kinde ren en 45 met 18 of meer kinderen. Van millionair tot den bedelstaf. De ondergang van hot warenhuis Wertheiin te Berlijn is ook de finau- cieele ondergang geworden van twee vorstelijke personen, vrienden van keizer Wilhelm. De prins-zu Fürsten- berg, raadsman van den keizer, en prins Kraft zu Hohenlohe Qehringen, ook een vriend van den monarch, waren de grootaandeelhouders van den z.g. „prinsentrust" Bij vele groote winkelzaken, zoo ook bij het warenhuis W. Wertheiin, en verder bij groote hotels, schouw burgen, tram- en mijn-exploitaties en banken was de trust financieel ge ïnteresseerd. Al lang dreigde de ineenstorting van het warenhuis van W. Wertheim. Men dacht dat de prinsen, die met hun geld iu de zaak betrokken waren, de firma niet in den steek zouden laten. Maar 't bleek dat ook de grootste kapitalen bij slechte exploitate einde lijk uitgeput raken. Beide prinsen waren voor vele millioenen in den trust betrokken en in enkele jaren was 't geld op. 't Eótie faillissement volgde op 't andere en thans is de trust ontbonden. Hierdoor is de prins zu Fürstenberg, wiens vermogen op 300 millloen werd go- schat, tot den bedelstaf gebracht, bij wijze van spreken, -natuurlijk. Hij moet zyn landerijen verkoopen. Zijn prins-collega is er niet beter aan toe. De 70-jarige prins Hohenlohe wiens fortuin op 78 millioen geschat werd, zou thans 72 millioen schulden heb ben. Afgesneden bloemen. Om afgesneden bloemen zoolang mogelijk frisch te houden kan men ze, volgens de proefnemingen van Fourton en Ducomet, vermeld in de Scient, Anz., No. 108, p. 488, plaatsen in oplossingen, die ten op zichte van haar osmotischen druk druk het celsap der bloemen zooveel mogelijk nabij komen. Zoo wordt voor anjelieren aanbevolen een 15 procents suikeroplossing, voor rozon een half zoo sterke, voor seringen een 12 procents suikeroplossing, waar aan 0,01 proc. raangaansulfaat is toegevoegd. VOETBAL. Uitslagen. le Paaschdag. Op H.F.C.-terrein: H.F.C. IV-Victoria 0-8. Sparta-Leonidas 4 2. H.F.C. I-Hollandia II 2—1. 2e Paaschdag. Op H.F.C.-terrein: P.P.-Blauw wit 8-0. H.F.C. III-Leonidas 0—4. H.F.C. IV—Fortuna 2-1. Te Worraerveer: W.F.C. I—Noordh. Elftal 4-0. Stand der nacompetitie. Sport. H.F.C. I H.B.S. I Hollandia 11 Alc. Victr. II SÜ? to c B O O O 03 3 OOOr- E-t CL, O 5 5 0 O 12 4 10 2.- 4 2 0 2 9 5 4 1.- 6 3 0 3 14 11 6 1.~ 5 0 0 5 4 19 O ().- Schaken. Holland - Engeland. Deze wedstrijd heeft voor Holland een zeer ongunstig verloop gehad. In de eerste ronde verloor Holland met l'/s tegen Engeland met 6Vi% in de tweede 2Va tegen 51/* zoodat'het eindresultaat was: Holland 4 Engeland 12! Onze Heldersche kampioen ver loor in de eerste ronde en maakte remise in de tweede. Aan onze lezers in Koegras, Anna Paulowna en op Texel berichten wij, dat de markt berichten van Schagen en Pur- merend op den dag, waarop de markten wordt gehouden, in ons blad worden opgenomen. LAATSTE BERICHTEN. - De torpedojagers „Vos" en „Panter" zijn heden te Aden aange komen. Purmorcnd, 14 April. stapels Fabriclcskaas f22.— a f82 - per60 K.G. 62 stapels Boerenkaas f31.- a f60.- per öO K.O., 2 stapels Commlsslokaas f32.- per 60 K.G., 6 Btapels Middelbare f33.— por 60 K.G„ 1093 K.G. Boter fl.26 i f1116 per K.G., 710 Run deren, tv.o. 182 vette, f0.72 k fOJSö per K.G.. IS Melke en gelde flCO.- A f360.- pr(|8li., 11 Stieren prüs onbek., 46 Paarden prils onbek.. 90 vette Kalveren f0.«6 ii fl.16 per K.G,, han del matig. 1® nuchtere Kalveren f 16.- a f80.-- per stuk. 406 vette Varkens f0.45 11 fO.19 per K.G., handel vlug. 62 magere Varkens fls.- a f37.- per stuk, handel matig. 273 Biggen f 10.— ii 114.- per stuk, handel matig. 1241 Schapen f24.- a f3a- per stuk, handel matig. Kipeleren f3.60 k f4.- perlCOstuks.Eundeleren f4.- per 100 st. 1300 Kievitseieren f0.12 ptr ut. H.C.F. I - Hollandia II. De strijd om het kampioenschap 't Is „Hollandia" mogen gelukken het kampioenschap der eerste com petitie te verwerven, maar toch niet zoo schitterend. Ze had groote moeite om zich H.F.C. van het lijf te houden. Thans was aan H.F.C. de beurt gekomen, om zich nü eens als kampioen op te werpen en daar is ze goed in geslaagd. Wel stonden de kansen aanvankelijk hachelijk, daar H.F.C. drie harer beste spelers miste; Hollandia daarentegen was versterkt met een aantal spelers van het eerste elftal. Hollandia heeft den aftrap. Haar rechtervleugel is dade lijk in actie. Als Kikkert gepasseerd wordt en Meerburg mis trapt, ia liet gelukkig voor H.F.C. als de R-binnen naast schiet. Dito bemachtigt dan den bal, hij passeert naar Grootte, die echter weer niet op dreef is, of liever gezegd, te lui is. De bal rolt uit. Kikkert geeft daarna Taylor een kans. De L.-achter van Holl. maakt het hem zoo warm, dat hij naar den hoekvlag moet uitwijken, om dezen tegenstander te ontwijken. Een voor zet, en dan een onwijze kual van Bak, die den bal hoog over de lat schiet. Voor H.F.C. dreigt het gevaar steeds van den rechtervleugel. Kikkert en Meerburg zyn niet erg op dreef. Gelukkig liet van Arnhem een spel zien, dat tamelijk meeviel. Ook Goes werkte hard, maar de voor hoede van Holl. gaf soms eeu mooi samenspel te zien, waardoor Riemerts dikwijls moest optreden. Taylor en Dito zijn in don aanval de leidende mannen. Als de laatste weer komt opzotten, veroorzaakt de R.-achter een hoekschop. „Ko", roept een zeker iemand met krakende stem eu Kootje zal even midden spelen. Bak gaat voor het doel, Dito maakt een mooien corner en Bak weet tusschen tal van beenen door het nétte vinden. (1 0) In do volgende periode is Holl. bo slist sterker. De middenvoor weet de backs te passeeren, een schol volgt; Riemerts slaat den bal terug. De R.-binnen stond toen reeds buiten spel. Bij de volgende schermutseling weet Holl. nu gelijk te maken (1-1) Haar rechtervleugel is zeer werk zaam. Nu en dan krijgt de L,-buiten een verdwaalden bal, maar Bak is er dan als de kippen by, zoodat van hier geen schoten bomen. De Holl. doelman ontsnapt nog al eens aan het gevaar. Een mooi schot van Dito, buiten zijn bereik geplaatst, gaat rakelings over de lat. De kleine Fey weet zelfs ook nog eennijdigen bal 111 te zenden. De stand blijft echter gelijk. Na rust zet H. F. C. er alks op. Al dadelijk gaat een schot van- Dilo naast de paal. Grootte begint nu ook wat aan te pakken en waren de achterspelers van Holl. 'niet zoo in vorm geraakt, dan zou de stand spoedig hooger geweest zijn. Nu redden ze alles, „maaien" flinkweg. Verschillende schoten, prachtig op 't, doel gericht leveren niets op, daar het schijnt of men de backs ofnver wil schieten. Toch krijgen ze het benauwd, en als één van hen free- kick maakt, volgt een strafschop. Dito zal hem nemer». Hij schiet tegen een uitvallenden doelman, loopt daarna toe en het is 2 1. H. F. C. leidt. Holl. is verloren, ze verzwakt tamelijk en daar H. F. C. nu aan 't verdedigen gaat, blyft de stand zoo, als het fluitje voor liet einde weer klinkt. Hel kampioenshap is ver zekerd. Kees. Uitslagen der seriewedstrijden der Sportclub „Texel". le Paaschdag. Sportclub Texel I—Alcmaria (school elftal) 4-3. Sportclub Texel II H.F.G. II 0—3. H.V.V. H.B.S. II 0-3. 2e Paaschdag. H.B.S. I-Sportclub Texel I 3-1. H.F.C. II- H.B.S. II 3-0. Beide Paaschdagen gaf het 's mor gens aan de haven een ongewone- drukte. Vooral 2en Paaschdag was het opvallend. De beide vertrekkende clubs toch werden vergezeld van eeu groot aantal supporters. Vol moed trokken ze naar Texel, en vroolijk zijn zij te Helder teruggekeerd. Waar uit men al dadelyk kon opmaken, dat zij het niet waren, die het onder spit hadden moeten delven. Dit was juist het aardige van het geval. H.B.S. I zoowel als H.F.C. II-hebben ieder in hunne klasse een le prijs behaald. Elk heeft dus zijn deel gekregen, en, een verdiend deel. Beiden toch behaalden uitsluitend door hun meerderheid in het veld de uitgeloofde prijzen. Daar de club uit Amsterdam, welke op le Paaschdag tegen H.B.S. zou spelen, niet deelgenomen heeft, moest H.B.S. I alleen op Hen Paaschdag tegen Sportclub Texel I uitkomen, zijnde deze laatste de overwinnaar in de ontmoeting Texel I-Alcmaria. Het beloofde een interessante match te worden, en het heeft de verwach tingen dan ook niet teleurgesteld. Voor echter met den eindstrijd voor de le Afdeeling begonnen werd, kregen wij eerst de match om den oersten prijs der tweede afdeeling. Hier ging het tusschen H.F.C. Hen

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2