Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 10 April. Chr. Zangveroenlglng „Halleluja". Uitvoering in do flor. Kerk, 7,80 uur. 18 April. Tounucolvoreon. „T.u.v.o.n.u." Ultvoo- rlng In Casino, 8.80 uur. 25 April. Mandolineclub „Soronnta". Ullvoorlng in Casino, 8 uur. 20 April. Mundoliueclub ..Sorenata". Mali nóu In Casino, 8 uur. Marine en Leger. Oisleren is Hr. Ms. uantserdeksclilp Noord- Brabant in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein-luitenant ter 7.00 H. G. Surte. De torpedobooten Makjan en ChrlsLInnn Oor- nells zl)n Dinsdag Maastricht vertrokl de luitenants ter a Wltteveon en J. G. Veenenbos. De luitenant ter zee 1ste klasse A. F. Oooszen. belast gewoost met een opdracht In verband met de reorganisatie van bot korps inlandsolio schepelingen in Ned.-IndiO, is van daar h. 1 teruggekeerd. De, bij Konlnkiyk Besluit, van 8 April 1914 No. 35, mot ingang van IC April d.a. v. bil de Zooinacht benoemde officier van gezondheid der 2e klasse P. van don NleuwenliuTzon, wordt met 1 Mcl a.s. geplaatst bil het Marlno-liospltaal te Willemsoord. Met den 18den April a.s. wordt de luitenant ter zee der 2e klasse E. B. Willemsti|n over geplaatst van Hr. Ms. Koningin Emma (onder- zeedienst) naar Hr. Ms. Goop en worden ge- filoatst bi) den dienBt der onderzeebooten de uitenant ter zee der 2o klasse A. U. P. F. Vaatenou, van Hr. Ms. Koningin Emma en de luitenant ter zee der 2e klasso J. L. Cliaillel van Hr. Ms. Geep. Bi) bescli. v. d. Min. vnn Marine zilnmet 16 dezer lult. t. z. 2de kl. J. Fruln copl. a.b. Hr. Ms. Noord-Brabant, en adelb. lsto Tel. P. F. do Bruyn Tengbergen, onder lntr. z(Jnt>r aan wijzing voor genoemden bodem, gopl. a. b. wachtschip te Willemsoord. 30 mand kleine schol f 1,25 af2,50 per mand, 4 mand schar f 1,50 per mand. Door trekkers 225 tal haring f 1,60 il f 2,55 per tal. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naai Oost-Indiö: Per: i Datum der T|)dst.der ter post- laat busl. bezorging, a/1» Postk. zeopostvia Amsterdam zeepost via Rotterdam Holl. mail vla Genua Holli mail vla Marsellle Prnn. mail vla Marsellle (v. Atjeh, Sumatra's Westkust on Bonkoe- Ion, alleen op vorlan- gnu dor afzenders). Duitsche m. vla Napels Naar Palembang, Billiton en Borneo: Holl. mail vla Marsellle (alleen op vcrl. d. afz.) Fran. mail vla Marsellle Dultsclic m. via Napels 24 April i ü.56'8 Riouw, Bauka, Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra-. mail via Genua Holl. mail vin MarseUle (alloen op verl. d.afz.) Fran. mail via MarseUle oor Atjeh olleon op jrlangon d. afzend.) Duitsche m. vla Napels Naar Guyana (Suriname): De klasse P. erplaatsing van den Adelborst der le F. de Bruun Tengbergen op 10 AprU .Zeeland" naar Hr. Ms. Noord- il luitenant ter 7.0e dor 20klasse. Met don laten Mei 1914 wordt gejdimtst bil het Departement van Marino de Inspecteur van den Marine-Stoomvaartdienst J. H. U(|zon en als toegevoegd aan dien Inspecteur, de ofllcler- rnachiniBt der 2e klasse J. 11. VoorlliuUzen en il* eerste toekunaar .1. dn Hui)ter. De plaatsing aan boord van Hr. Ms. Noord- Brabant van de machinist O. Brandorhorat ia bü beschikking van den Minister van Marli Ingetrokken en is lii| met don lCdon April n geplaatst nnn boord van Hr. Ms. Zeehond, U wul de machinist J. Merlens met donzelfden datum wordt overgeplaatst van Hr. Ms. Zee hond naar Hr. Ms. Noord-Brabant. Per stoomschip Prinses Jullaua van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, dal 6 Juni as. uil Amsterdam vertrekt en mot liet stoom schip Rindjanl van de Stoomvaartmaatsclmppil Kot.terdainscliu Lloyd, dat 8 AuguBtus a.s. uit Rotterdam vertrekt, zullen twee transporten marine-schepelingen worden uitgezonden ter aanvulling van liet, bi) de Zeemacht In Neder- landach-Indlfi dienende porsoneel. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Koningin Emma, uitr., verlr. 14 April v. Suez. Billiton, lhulsrei9, verlr. 8 April van Colombo. Rerabrandl, uitreis, arrlv. 14 April te Sabung. Vondel, ulirnls, pass. 16 April Ouessant. Flores, thuisreis, vertr. 16 April van Port-Sald. Grotlus, thulsr., vertr. 16 AprU v. Tanger. Koepat, uitreis, pass. 14 April Perlm. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, thuisreis,'pass. 14 AprU Gibraltar. Arakanorriv. 13 April v. K'dam te Batavia. Bandoeng, uitrols, pass. 12 April Ouessant Ceylon arrlv. 13 Apr. v. Rangoun te Zaandaui. DJocja, uitreis, pass. 12 April Gibraltar. Insullnde, uitreis, vertr. 11 April van Perlm. Kedlri,thuisreis, pass. 11 April Perlm. Malané, uitreis,pass. 13 April Ouessant. Merauke, uitrols, arrlv, 18 April te Sabang. Ophir,-thuisreis, vertrok m April v.-PorMsiiid. Slndoroarrlv. 13 Aptil v. R'dam to Batavia. Walcheren vertr. 11 April v. Saigon n, BOtde&UX, Wllls, uitreis, arrlv. 12 April te Padang. Kon. Holl. Lloyd. Frlsla, uitreis, vertrok 14 April van Santos, fïelria, thulsr., vertrok 14 April van Santos m 3000 bn. koffie voor A'dara. Maasland arrlv. 14 AprU v. B.-Avres te A'dam. Tubantia, uitrols, vertr. 13 April v. Lissabon. Zaanland,uitreis, vertr. 13 April v. Lissabon. Kon. West-Indisch* Maildienst. is 12 April dra na in. 9 uur Java Bengalen-Lijn. Calcutta arrlv. 11 April r. Java to CalcutU. Haven te Nieuwediep. Marktberichten. Amsterdam, 14 April 1914. Vee. Ter markt waren boden aangevoerd 271 vette koelen, le qual. 81 n 80 cï„, ld. 2o qua!. 70 a 79 cl., ld. 8e qual. 67 a K.G. 70 molk- on kalfkoolen f280 stuk; 180 nuchtorc kalveren f 12 a f 16 per stuk 8 schapen f24 a f34 per stuk;343 vette varkens, HoUandsclie le qual. 44 a 46 ct„ 2e en 3e qual. 42 a 44 cent. Amsterdam, 16 April 1914. Vee. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 188 vette kalveren le qual. fl.10 n f 1.122o f 1.00, 8o fl.— per K.G.127 nuchters kalveren f 12.a f 16 per stuk; 74(1 vette varkens Hol- landsche le qual. f0.44 a f0.40, 2o on 8o f0.42 a f0.44 per K.G. Beverwijk, 14 AprU 1914, Vrl|e Fruit- on GroentenveUing. Do pr|Jz< waren hodenspinazie f020 a 10.25 per bei salade f6.- a f7.-, raapstelen f2.- a f3.- rsdils f4.— a f6.—, eelderu f6.-af7.- rabarber f7.- a f8. alles per 100 stuksasperges f0.7" a f 1.20 por bos. Aardappelen: bravo1» f 8.50 f4.-, eigenheimers f4.26 a f4.75.-, thomassen f4.76 a f6.-, Engelsclien fD.- a f6.- alles por H.L. ALKMAAR. Groote Voorjaaraveemarkt te Alkmaar, op Maandag 20 April 1914. Groote Paardenmarkt te Alkmaar, op Woens dag 22 AprU 1914. Schagen, 16 AprU 1914. 16 Paarden - Veulens - Ossen 18 Stleron - Vai f 80.- i 9CO. 69 Pinken Graskalveren 200 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Schapen (vette) 630 Overliouders Lammeren 10 Bokken en Gelten 120 Biggen 20 Konijnen 10 Kippon Eendon Duiven Ganzen 400 K.G. Boter 50 K.G. Kaas 4000 Kipeloren 200 Eendeioron a- 0.- 110.- 160.- Vlsscherljberlchten. Nieuwediep, 14 April. Aangebracht door 6 korders te zamen 30 stuks groote tong 90 cent per stuk, 100 middeltong 50 cent per stuk, 50 kleine tong 20 cent per stuk, 6 mand stort schol f 5 per mand, 16 mand kleine schol 1' 1,50 a f 3,60 p. mand. 15 April. 15 kordors te zamen 100 stuks groote tong f 1 per stuk, 800 middeltong 60 cent per stuk, 200 kleine tong 20 cent per stuk, 14 mand stort schol f 4 a f6 p. mand, opesl vla Amsterdam 23A afl via Queenstown j I7cn24 mail via Southampton 20 i alleen op vorl. d. afz.) mali via St. Naxalre 11 Naar Curagao, Bonaire en Aruba: nepostvla Amsterdam 2!) April lail vla Southampton elkvii Dlnsd. of Queonstown on VrUdag moU vla Hamburg 1 Mei (alleenop vcrl. d.afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba ïeposl via Amsterdaui I 28April I 0.66'sav. (alleen op vcrl. d. ufo.) mail via Engeland 20 0.66'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranjo-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Voor Hr. Ms. „Panter" en „Vos" naar Colombo: 17 April 12.15 '8 nam. en 6.55 'sav. Burgerlijke Stand van Helder, van 15-16 April 1914. ONDERTROUWD: J. Duinker en A. Zwaan, C. van Otteren en 0. R. H. v. Wuykhuise Nortier, K. Hoorns man en T. Smit. GETROUWD: Th. Talboo en S. J. Lafeber, J. J. Engelsman en J. Boon, J. Bos en A. J. van Es, H. J. Boo gaard en A. W. Gijsberts. BEVALLEN H. Steeman - van Oosten 2 d., S. C. Thurkow - Blok z. OVERLEDEN: J. van Dok, 59 jaar, P. Bijvoet 81 jaar. Amsterdamsche Beurs. lil/u Ned. W. Schuld 2ïfi«/o ldoin 6% Tabak Bulgarije 4% Goud Hongarfie 4<Vn Oostenr()k 4»/o Rusland 0e Em. - 6 0/0 Binn. Mexico 6% Fund Brazilië 4 jiu/o Amsterdam 46/0 idom Cert. Ned. Handel Mij. Amalgamnted Copper Com. Am, Car Foundry Am. Hide Leatlier Cult. Mi). Vorstonlanden Kotahoen Rodjang Lebong Fittsburg Coal In ter. Rum. Potroleum Kon. Ned. Petroleum Orion Petroleum Amsterdam. Rubber Mij.. Deli Batavia Rubber Ned. Amer. Stoomvaart Noderl. Scheepvaart Unie 4 Ji°/o Marinebond Pref. Marine Deli Batavia Tabak itscbappi) West Java Thee Holl. IJz. Spoorweg M;). Staatsspoor 4 0/0 Staatsspoor 40/0 Wladikawkas 1885 Common Topeka Missouris Rock Island Soutli Rails Union Pacific 3% lot Amsterdam 2 ii lot Antwerpen Congo loten ex dividend. 14 Apr- vat. PLAATSELIJK NIEUWS. De torpedobootjagers „Vos" en „Panter" zijn Dinsdag te Aden aan gekomen. (Reeds in een deel va vorig nummer opgonomen). Ned. oorlogsschip naar Mexico. Naar wij vernemen, heeft Hr. Ms. paiitserschip „Kortenaer" order ge kregen van Curaqao naar Mexico te stevenen 011 is het oorlogsvaartuig reeds naar Tampico vertrokkeneen en ander in verband met de gebeur tenissen in Mexico. Tot de Kweekschool Yoor On derwijzeressen is toegelaten Mej. A. M. Francken leerlinge der Rijks H.B.S. alhier. Jubileum. Heden, 16 April, herdenkt onzen geachte stadgenoot F. Lavell, con ducteur der brievenmalen, den dag, dat hij voor 25 jaar bij de admini stratie der posterijen in dienst trad. Wjj geloovon, dat dezen dag niet ongemerkt voor den jubilaris zal voorbijgaan. Jublló oppersphipper P. H. de Jong. De opperschipper bij de Koninklijke Marine, P. H. de Jong, viert heden een zeldzaam jubilé. Het is nl. heden 25 jaar geleden, dat hjj dezen rang in onze marine bekleedt. Geboren in 1854, werd de heer De Jong 16 April 1889 bevorderd tot den rang van opperschipper, en dit zeldzame jubilé meende men niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Com missies uit superieuren en collega's van 's Rijkswerf te Willemsoord - de heer Do Jong is belast met de waarneming der betrekking van hoog bootsman op 'a Rijkswerf—, hadden zich gevormd om den algemeen ge- achten jubilaris te huldigen. 't Begon al hedenmorgen vroeg, toen de omgeving van des jubilaris' woning aan don Kanaalweg in vlagge- tooi prijkte. De buurtbewoners meen- den hun hulde niet beter te kunnen betuigen dan door het uitsteken der vlag, en reeds vroeg weiden ver schillende fraaie bloemstukken ten zijnen huize bezorgd. Te half tien hadden zich op het g. „Vierkantje" - het grasveld achter het Bureau Uitrusting, direc teur, officieren, ambtenaren en min deren van het Vak van Uitrusting opgesteld. De jubilaris werd aldaar toegesproken door den directeur van 's Ryks werf, den kapitein ter zee W. var. Voss. Deze schetste in korte woorden de buitengewone beteekenis van dit jubilé en de verdiensten en capaciteiten van den jubilaris. Ook Hare Majesteit de Koningin heeft de verdiensten van den jubilaris erkend, door hem te benoemen als Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Kolonel Van Voss hechtte nu het eerctceken op de borst van den jubi laris en met een spontaan „hiep hiep hoera" werd hij door de werklieden gehuldigd. Na een driewerf herhaald hoera voor I-Iare Majesteit, was deze plechtigheid afgeloopeu. Hierna vereenigden allen zich op den z.g. „takelzolder", de Bootsmans werkplaats. Deze was fraai en toe passelijk versierd met vlaggen en draperieën. De echtgenoote en de zoons van den heer De Jong waren inmiddels gearriveerd en in hun tegen woordigheid werd hem namens de officieren en ambtenaren bij monde van kolonel Van Voss aangeboden eene photo van de geëmployeerden van het Vak Uitrusting, met den schipper in het midden. Namens het personeel van de werk plaats werd hem aangeboden een schilderij, voorstellende H. M.'s fregat ,Van Speyk", geheel opgetuigd, waar mede schipper Do Jong voor het laatst is thuis gevaren. Het schilderstuk is zeer natuurgetrouw vervaardigd door onzen op dit gebied genoegzaam be kenden plaatsgenoot II. A. Jaavsma gevat in zwaar vergulde lijst, voorzien van koperen plaat waarop de inscriptie „H. M.'s Van Speyk, Souvenir van het Personeel der Bootsmanswerkplaats. 16 April 1914". De schrijver J. Bruinzeel hield hierbij een toepasselijke toespraak, schetste, hoe hun chef als hoog bootsman steeds de rechte man op de rechte plaats was en steeds een aangenaam chef is geweest. Als blijk van waarachtige sympathieën hoog achting werd hem dit schilderstuk overhandigd. Spr. bracht vervolgens dank aan de autoriteiten voor hun tegenwoordigheid en aan den heer Jaarsma. De jubilaris was niet in staat met vele woorden Le bedanken, doch zei met. een enkel woord voor alles dank. Namens de miüdere geëmployeer den werd hem een fraaie schemer lamp overhandigd met een toepasse lijk woord van baas Kramer. Ook deze toonde, hoezeer de jubi laris geacht wordt bij allen. De plechtigheid op de werf was hiermede afgeloopen en toen werd de jubilaris, te 11 uur, op het wacht schip verwacht alwaar hem namens alle zeeofficieren, bij monde van den kolonel Van Voss, een gouden hor loge mot inscriptie, bonevens een cou vert overhandigd werd, waarbij eenige hartelijke en toepasselijke woorden gesproken werden. Hedenavond half 9 zal door het Stafmuziekcorps, en te 9.15 door Winnubst en Held. Harmoniekapel den jubilaris een serenade gebracht worden voor diens woning aan den Kanaalweg; opperschipper Van der Poll zal daarbij eenige felicitatie woorden spreken en hem zal een doelmatig en toepasselijk geschenk, namelijk een paar fauteuils, over handigd worden, benevens bloemen. Van Minister Rambonnet is aan het adres van den heer De Jong het volgend telegram ontvangen: „Ontvang persoonlijk hartelijke gelukwenschen op dezen voor U zoo gewichtigen dag. J. J. Rambonnet". Bal-avond „Pro Patria". De Gymnastiek- en Exercitie-ver- eeniging „Pro Patria" had voor Dinsdagavond in „Casino" een bal avond georganiseerd, waarop het vroolijk toeging. Een tweetal voor drachten openden den -avond, de eene gaf een parodie op vrouwen kiesrecht, dat hierin hespottelijk ge maakt werd, en waarbij we een kijkje kregen in een toekomstig huishouden, zooals hetniet zal zijn in den toekomstigen vrouwen- kiesrechtstaat. De tweede voordracht was aardiger, en gaf oen parodie uit de opera „Faust", die zoowel door zang als door opvoering insloeg en veel applaus oogstte Daarna werd er tot diep in den nacht gedanst op de tonen der muziek van de heeren Polak. Zangvereeniging „Halleluja". Deze Chr. Zangvereeniging voor gomengd koor geeft hedenavond eene openbare uitvoering in de Gerefor meerde Kerk (Spoorstraat), waarbij het Chr. Kinderkoor „De Harpe Davids" zijne medewerking zal ver- leenen. De baten komen ten voor- deele van de armen der Geref. meente. „Serenata". Ter gelegenheid van het driejarig bestaan der Heldersche Mandolineclub „Serenata", wordt op Zaterdag AprU een uitvoering gegeven „Casino", gevolgd door een matinée op Zondag d. a. v., des namiddags drie uur. Beide uitvoeringen zijn toegankelijk voor leden met hunne dames, terwijl kunstlievende leden recht van toegang hebben met 2 dames (huisgenooten). Het secretariaat is Kanaalweg 55. leidingen in het leven worden ge roepen voor onderofficieren en ma trozen, de eerste met een lang, de laatste met een korter dienstverband. Voor opleiding tot onderofficier zullen jongeus van 14- tot 16-jarigen leeftijd in aanmerking kunnen komen, die de hoogste klasse eener lagere sci-ool met vrucht hebben doorloopen, dan wel zich op andere wijze een gelijke mate van kennis hebben eigen gemaakt, terwijl als matroos met kort dienstverband jongelieden en jonge mannen van 17-25 jaar zullen worden aangenomen, aan wie op 't gebied van schoolkennis slechts zeer geringe eischen zullen worden BINNENLAND. Onderofficieren en matrozen der Marine. Een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de Marinebegrooting voor 1914 is ingediend, hetwelk ver band houdt met de gevoelde nood zakelijkheid om op andere wijze dan tot dusver geschiedde te voorzien in de behoefte der vloot aan onderoffi cieren en matrozen. Aan de bestaande wyze van re- cruteeren zyn verschillendo nadeelen verbonden. Ten einde deze zooveel mogelijk te ondervangen zullen afzonderlijke op- De leerlingen-onderofficier sluiten een dienstverband van ongeveer 8 jaren, de matroos van o jaren, waar van 6 maanden in de reserve. Waar de vooruitzichten voor het bereiken van den onderofficiersrang voor laatstgenoemde categorie veel geringer zullen zijn, dan die voor de matrozen van de oude opleidingen en zij geen recht hebben op réén ga- gement, zal hun compensatie wor den verleend in den vorm van toe kenning eener zoodanige premie (zoo genaamde spaarpremie) bij ontslag uit den dienst, dat hun de overgang in de burgermaatschappij in finan cieel opzicht gemakkelijk wordt ge maakt, terwijl het in de bedoeling ligt ambac-htsonderwijs te doen geven aan diegenen, welke daarvoor lust en aanleg bezitten. Bovendien zal aan de matrozen, evenals aan de aan te nemen leerlingen onderofficier, de eerste uitrusting op 's rijks kosten worden verstrekt. De leerling-onderofficier en de matrozen met kort dienstverband, die voor den 21steu Maart van het jaar, waarin zij den 19-jarigen leef tijd bereiken, in dienst treden, zijn vrijgesteld van militieplicht. De aanneming der leerling-onder officier heeft, behalve het vormen van het noodige kader, nog ten doel het voorzien in de behoefte der vloot aan matrozen met speciale vakken nis als kanonnier, telegrafist enz. Met de aanneming van matrozen met kort dienstverband wordt be oogd de voorziening in de behoefte der vloot aan matrozen zonder spe ciale vakkennis en aan matrozen met vakkennis als seiner. De hierbedoelde bekwaamheid als seiner heeft geen betrekking op de behandeling der toestellen voor draad- looze telegraphie, welke aan de matrozen-telegrafist en het daaruit gevormde korps onderofficieren-seiner is opgedragen en kan zonder bezwaar aan matrozen mei kort dienstver band worden bijgebracht. Hoewel in het algemeen de onder officiersrang voor hen niet bereik baar is, kan aan bijzonder geschikte matrozen met kort dienstverband, wanneer de formatie zulks veroor looft, gelegenheid worden gegeven om na l'/2 jaar dienst aan boord van actieve schepen over te gaan naar het korps leerling-onderofficier. Aan matrozen met kort dienst- verband, die liet. tot matroos le kl. hebben gebracht en die uitmunten door gedrag en bekwaamheid, kan, indien de forrrtdtie zulks toelaat, na afloop van hun actieven dienst wor den toegestaan een niéuw dienst verband van vier jaren werkelijken dienst aan te gaan. Geven zij na afloop van dit tweede dienstverband den wensch te kennen, als matroos bij de K011. Marine te blijven doordienen, dan kan zulks bij goed gedrag worden toegestaan. Reöngagement in den zin, als aan de overige categorieën van schepe lingen kan worden toegestaan, is voor de matrozen met kort dienst verband uitgesloten. Aannemende dat de regeling met 1 Juli 1914 in werking zal kunnen treden, zullen de voor dit jaar ge raamde kosten voor de opleiding van jongens en lichtmatrozen Le Hellevoetsluis en te Willemsoord, in verband met de nieuwe opleiding van personeel met kort dienstverband, slechts verhoogd behoeven te worden met de kosten voor een naar schat ting 200 tal uitrustingen, zijnde totaal f25.800. Inlanders bij de marine. De luitenant ter zee A. J. Gooszen is, gelyk reeds werd gemeld, hier te lande teruggekeerd, na zich gekweten te hebben van de opdracht tot voor bereiding van de aanstaande opleiding van inlanders tot oorlogsmatroos. Half Januari was hij op reis gegaan. De „Nieuwe Ct." heeft een onder houd met den heer Gooszen gehad en meldt daaromtrent Op onze vraag, waarom Makassar gekozen is voor de stichting van de school, luidde het antwoord van den heer Gooszen, dat deze plaats het centrum is van de te recruteeren schepelingen. Welke rassen der Indische bevol king dan 't meest voor de marine geschikt te achten waren Alle, zoo luidde het antwoord, maar 't liefst Amboneezen en Menadoneezen. Vreest u niet, dat de recruteering van deze laatste rassen voor de ma rine, afbreuk zal doen aan het leger, waarvan zij het keurgedeelte vormen? Neon. De marine zal haar oog meer op Menado dan op Am bon gevestigd houden. De grief van den resident van Menado is juist, dat de recru teering voor het leger de bevolking van zijn gewest achteruit doet gaan. De statistiek van het medisch onder zoek heeft geleerd, dat 80 procent van de jonge mannen ongeschikt zijn voor het leger. Deze jonge mannen lijden allen aan hartzwakte tengevolge van de vroegtijdige en veelvuldige sexueele gemeenschap. De christen- Menadonees verbeeldt zich door den godsdienst, dien hij belijdt, niet te behoeven te werken en daar hij leeft op het minst voedzame voedsel sago, is er van progenituur bij hem geen sprake. Dit voor het leger ongeschikte deel zal echter bij de afzondering, de uit muntende voeding, kortom bij het leven aan boord proflteeren en dus zal de dienst bij de marine aan de jonge mannelijke bevolking van Me nado ten goede komen. Valscheid In geschrifte. Een assistent van het hoofdpost kantoor te Amsterdam heeft zich door middel van valschheid in geschrifte de bedragen van twee postwissels, etm van 2500 gulden, weten toe te eigenen. Van het laatste bedrag heeft h(j 2200 gulden gerestitueerd. De betrokkene heeft zich door verdrinken aan een vervolging ontrokken. Doodslag. Op den eersten Paaschdag is de Kleine Kattenburgerstraat en omge ving in rep en roer gebracht door een even onverwachten als verwon derlijken moordaanslag. Tegen 11 uur, Zondagmorgen, be vonden zich in het cafö „De jonge Visscher", van D. J. Berraond, in de Kleine Kattenburgerstraat bij het Mariniersplein, eenige gasten. Van ruzie was er absoluut geen spoor. Aan een tafeltje zaten bij elkaar de ongeveer 60-jarige bakker Schiphorst, wonende Kleine Kattenburgerstraat 158, en een bootwerker, Wigger. De laatste heeft een spraakgebrek, terwijl Schiphorst eenigszins doof is, zoodat hun gesprek niet al te best vlotte. Ruzie ontstond er niet, doch achteraf schijnt 't, dat Wigger eenigszins kwaad het café verliet. Een oogeublik later stond Schip horst aan de toonbank met eenige andere gasten een glas bier te drinken, toen Wigger plotseling weer binnen kwam. Schiphorst bood hem ook een glas bier aan, zeggende: „We zijn toch oude mannen onder elkaar." Dat „oude mannen" schynt Wigger zich ernstig te hebben aangetrokken. Onder het roepen van: „Wat? oude mannen?" trok hij plotseling een mes uit den zak eu stak hij daarmee Schiphorst in den buik. Deze zeeg onmiddelijk ineen. De snede was zeer diep geweest; hot mes blijkt edele deelen te hebben geraakt. De dader onthutst over hetgeen hij gedaan had, bleef eerst even kijken naar zijn slachtoffer. Daarop verliet hij het koffiehuis, zeggende„Ik zal wel een dokter halen." Het gebeurde verwekte een gewel dige consternatie. Men begreep er niets van, daar er absoluut geen hooge woorden waren gevallen en de dader eigenlijk zonder grond zijn mes getrokken had. De getroffene leed veel pijn. Een dokter gaf hem een inspuiting, waar op hij per auto naar het Binnengast huis werd vervoerd, alwaar hy Maan dagmiddag is overleden. De dader werd Zondagmiddag in de Kattenburgerstraat gearresteerd. Hij zal ter beschikking der jusitie worden gesteld. Algemeen is men verwonderd over zijn daad, daar hy niet bekend staat als een vechters baas. De getroffene laat een vrouw met tien kiuderen onverzorgd achter. zichtbaar. Daar het gas op onder scheidene plaatsen te voorschijn is gekomen en vlam heeft gevat, zijn een aantal gebouwen in brand ge: raakt. Door de verandering van den bodem tengevolge van de gasuit- barstingen heeft zich het bed van de Sarosbeek verlegd. Moord. Bij Villach vond men in een bosch het lyk van een dienstbode. Zij was blykbaar vermoord en beroofd. Een politiehond yolgde het spoor van den moordenaar tot 111 de kazerne van Villach en wees daar een artillerist aan, die, door vragen in het nauw gebracht, bekende. Het Paaschlachen. Een der zonderlingste gebruiken in de middeleeuwen was, dat de predikant, om zijn gemeenteleden voor de vermoeienissen van het vasten eenigermate schadeloos te stellen, op den eersten Paaschdag op den kansel allerlei grappen maakte. Dit gebruik heette dan Paaschlachen. Een predikant in Waiblingen, die de Paaschpreek hield, deelde zijn gemeente mee, dat hij een slotzang zou laten zingen, en dat de man, die zijn huis de onbeperkte heer schappij had en niet onder de pan toffel zat, het lied mocht inzetten. Er ontstond een lange stilte en de vrouwelijke helft der toehoorders lachte hartelijk over de verlegenheid der mannen, tot eindelijk een man den moed nam en het lied begon, waarop de anderen invielen. De moedige voorzanger werd door de overige mannen na afloop van de godsdienstoefening naai- huis ge bracht, opdat hem de pantoffel niet om de ooren zou suizen. B. Ct. Vergiftiging door kaas? Te Soest had een geval van vergif tiging plaats, door het gebruik van ondeugelyke kaas. Ten huize van de familio A. J. Heins had men eenige boterhammen met kaas gebruikt kort 11a het gebruik hiervan werden de drie jeugdige kinderen ernstig on gesteld, hetgeen gepaard ging met hevige krampen en brakingen, zoo zelfs, dat het oudste knaapje geheel bewusteloos geraakte. Ook het echt paar Heins gevoelde zich onwel, doch niet in zulke hevige mate als de kinderen. De geneesheer consta teerde vergiftiging. Alle patiënten zijn nagenoeg weder hersteld. De Rijkspolitie heeft de nog voorhanden kaas in beslag genomen. Staking in het drukkersbedrijf. Gistermorgen is te 's-Gravenhage een staking uitgebroken aan de „Avondpost"-drukkerij, directeur de heer T. J. van Paasschen. De typo grafen zijn tot deze staking overge gaan wegens het ontslag aan de leden der gozellenorganisaties gegeven. De staking, die onder leiding van de hoofdbesturen van den Alg. Ned. Typogafenbond, den R.K. Typo grafenbond en met goedkeuring van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boekdrukkers is geproclameerd, omvat 47 gezellen. Zeven zyn aan den arbeid gebleven. Geéischt wordt het ontslag van de ongeorganiseerden, die na de inwerkingtreding van het collectief contract in dienst zijn ge nomen, intrekking van het ontslag van de georganiseerden en naleving van de bepalingen van het collectief contract. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 15 April. Geslaagd voor groote stoomvaart 2e stuurman H. Schoo en G. Joosse 3e stuurman L. Bakker, W. van Meeuwen en J. J. Baas. Door een auto overreden. Gisterenmiddag is het 11-jarig zoontje van den heer A. de Gooyer te Leiden, directeur van het bijkantoor der Nationale Bank aldaar,'terwijl hij per rijwiel den straatweg, naar den Haag reed, door een auto van den heer Van Nievelt uit Den Haag overreden. Het knaapje kreeg een ernstige hoofdwond en een dijbeen werd gebroken. Naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, bleek de jongen niet zonder levensgevaar. Door bij komende complicaties is thans de toestand zeer ernstig. BUITENLAND. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 15 April. Aan de orde is het ontwerp Inkomstenbelasting. De heer Van Vuuren (R.K., Zevenbergen) wil de regeering helpen aan versterking van de middelen. Spr. verdedigt de belastingpolitiek van de vorige regeering en vraagt, of de regeering de sociale wetten dan wel de belastingwetten zal laten voorgaan. Spr. merkt op, dat de minster aan liet suikerpotje blijvend een andere bestemming geeft dan oorspronkelijk steeds was gezegd. Hij kritiseert de wijze van verdediging van de suc cessiebelasting en do veranderingen in bet. oorspronkelijke ontwerp-in- korastenbelasting aangebracht. De verdubbeling van de belasting voor de naamlooze vennootschappen acht spr. hoogst onbillijk. Deze belasting zal z. i. verkeerd werken voor de belangstelling in Nederlandsche finan- cieele ondernemingen en voor noodlijdende gemeenten. Ook de verhooging van de belasting bij navordering acht spr. onjuist, als er geen opzet bij de onjuisto* opgaaf is geweest. De voorzitter deelt daarop mede, dat de centrale sectie in de volgende afdeelingsvergadering yóór het zomerreces het wetsontwerp- Aalberse c. s. in zake de oneer lijke concurrentie wenscht te doen behandelen. De heer Pat ij n (U. L., Zierlkzee) houdt een breed opgezette rede over de financieele politiek. Spr. bestrijdt de rede van den heer Van Vuuren en diens verdediging van de financieele politiek der vorige regeering. Tot het vroegere, solide beleid moet worden teruggekeerd, ook met het oog op het vele geld, dat geleend moet worden voor de drooglegging van de Zuiderzee. Spr. betuigt instemming met de plannen van den minister, maar heeft eenige opmerkingen. Hij vraagt, of de minister wel doortastend genoeg is in de maatregelen, welke hij nemen wil. Als de minister alles uit de belastingen haalt, wat hij er uit halen wil, blijft er nog een onge dekt tekort van 3 raillioen. Dit is, meent spr., niet de manier om terug te komen tot solieder financieele toestanden. Spr. vraagt, waarom niet dadelijk opcenten zijn geheven op de succes siebelasting, en of de minister niet wat erg optimistisch vooreen minister van financiën cijfert. Spr. .vond geen accres van 4 pet., doch slechts van 2Va pet. Van de bieraccijnzen zal met Juli van dit jaar ook nog wel niets gekomen zijn en voor 1915 rekent de minister op tal van be lastingen, waarvan de ontwerpen nog zelfs den Raad van State niet bereikt hebben. Spr. kritiseert ook nog de bier- accijnsverhooging en de tabaksbe lasting, maar eindigt zijn rede met een betuiging van sympathie met het ontwerp-inkomstenbelasting in het algemeen. Nadatde minister van finan ciën zijn rede had aangovangen met de mededeeling, dat de finan cieele ontwerpen zouden worden ingediend, vóór dat de sociale wetten werken, breekt hij op verzoek van den voorzitter af, omdat nog vele leden het woord hadden ge vraagd en wordt de vergadering schorst tot heden 11 uur. Een groote brand. Boston, 14 April. Bij een brand in een huurkazerne zyn zeven menschen omgekomen. Ongeluk met een Hollandsohe auto. Berlijn, 15 April. „De Berliner Ztg. ara Mittag" verneemt uit ICrefeld Vanochtend om 10 uur is op den grooten Dusseldorpschen weg, dicht bij Krefeld, een ernstigjauto ongeluk gebeurd. Een auto, die van Amster dam kwam en waarin een heer en een jonge dame zaten, reed over een steen, raakte daardoor aan hot slinge ren en viel om allen werden gewond. De bestuurder Evert Boeschoten kon nog niet gehoord worden. De andere gewonden zyn de eigenaar van de auto Albert Laan uit Am sterdam en zijn vrouw, die minder ernstig gekwetst ia. Vulkanische verschijnselen. In Saros (Hongarye) is bij de staatsboringen naar delfstoffen onder vulkanisch gerommel aardgas omhoog gespoten en in brand geraakt. Een groote vuurzuil is ver in den omtrek Buitenlandsch Overzicht. 26 April is de dag der Fransche parlementaire verkiezingen. De ver kiezingsprograms der verschillende partijen"en groepen komen voorden dag. Een paar ervan vermeldden we reeds onder deze rubriek. Der gewoonte getrouw heeft ook prins Napoleon, de naneef van den imperator, een program afge kondigd in den vorm van een brief aan generaal De Thomassin, den president van het volkscomité. De prins constateert daarin dat onge rustheid en angst zich meester maken van alle goede burgers. Hij gelooft niet, dat heil kan ont staan door het opnieuw raadplegen van de kiezers; de parlementaire republiek is gedoemd tot onvrucht bare handelingen, de regeering is een werktuig van partijzucht, niet van het volk. Het eenige middel is de grondwet te herzien en de directe verkiezing van het hoofd van den staat door het volk. Er moet een einde gemaakt worden aan de ont zettende uitgaven, waarvan de ver* antwoordelijkheid rust op het par lemcnt. De prins brengt hulde aan de mannen van alle overtuigingen, die- stemden voor den driejarigen dienst tijd, en zegt ten slotte: „Indien de Franschen zich willen vereenigen, om den naam van Napoleon, zal ik een beroep doen op de bekwame mannen van alle partyen, om met hen en op den grondslag van de volkssouvereiniteit een regeering te vestigen van vruchtbare daden en nationale verzoening." Men ziet, de prins zegt niet, dat hy terstond Keizer wil worden, maar ongenegen daartoe is hy niet. Aan de regeering der Napoleons zijn voor Frankrijk wel is waar zeer roemrijke herinneringen verbonden maar toch andere ook. De Nationale Bond, welke zich alleen met het bevolkingsvraagstuk bezighoudt, heeft een manifest tot de bevolking gericht waarin er op gewezen wordt dat de vermindering der geboorten groote gevaren voor het land meebrengt. De Bond wekt ers op alleen die candidaten te stemmen welke het volgende pro- fram steunen: premies op de uit breiding van het kinderaantal; pen sioen voor weduwen met kinderen steun aan of vermindering of ont heffing van belasting voor hoofden van groote gezinnenmeervoudig stemrecht voor gezinshoofdenstrijd tegen ontucht en pornografie. De rechter van instructie zet zyn onderzoek in de moordzaak-Caillaux voort. De Duitsche Rijkskanselier is thans op Korfu aangekomen. Weldra zal nu beslist worden wie stadhouder van het Ryksland wordt. Twee can didaten worden voor de moeilijke en verantwoordelijke betrekking ge noemd: de Pruisische minister van binnenlandsche zaken Von Dalwitz en de leider der Rijkspartij vorst Hatzfeld, lid van het Pruisische Heerenhuis en van den Rijksdag, die eenige jaren opperprusident van Sileziö is gewe.est. Keizer Wilhelm heeft zijn bond- genooten Keizer Franz Jozef van Oostenrijk to Weenen en den Koning van Italië te Venetië ontmoet. De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken de San Giulliano had met zijn Oostenrijkschen ambtgenoot graaf Berchtold een langdurig onder houd. Natuurlijk zal de politieke toe stand zijn besproken en de samen werking tusschen liet Drievoudig verbond geregeld. Ook zal wel zyn besproken het antwoord dat zal ge geven worden op de Qrieksche nota omtrent Albanië. Het gevaar voor een botsing tus schen Albanoezen en geregelde Griek- sche troepen is nog altijd niet weg genomen. De Grieken werden wat vermetel door den heimelijken steun, dien zij uit Athene ontvangen en dooi de laksheid der groote mogendheden. In geheel Albanië wordt intusschen krachtig gewerkt aan de bewapening der militie. Reuter meldt dat over twee a drie weken de vorst zich aan het hoofd van het leger zal stellen on zoo noodig met wapengeweld de bezittingen nemen, die de groote mogendheden onder zijn bestuur plaatsten. Eerste minister Asquilh is Dinsdag, toen hij voor 't eerst 1111 zijn her kiezing weer in 't (Engelsche) Lager huis verscheen, door de in grooten getale opgekomen liberalen en natio nalisten mot een grootsche ovatie begroet. Toon hij de eeden aflegde stonden zij op en juichLon hem luide en langdurig toe. En de Ulsterianen Op tweeden Paaschdag heeft de opj>ositie-leider Carson te Belfast een groote wapen schouwing gehouden, vaandels uitge deeld en huldebetooningen en ver klaringen van trouw in ontvangst genomen In Mexico vechten de regoerings troepen met de insurgentcn met afwisselend geluk. LAATSTE BERICHTEN. Deventer, 16 April. De directeur der gemeente-reiniging is wegens onregelmatigheden geschorst. Batavia, 16 April. Opnieuw had een spoorwegongeluk plaats bij Priok, maar gelukkig van minder ernstigen aard dan het vorige. Weder is het veroorzaakt doordat een karbouw over de rails liep. De voorste wagen outspoordogelukkig bevond zich hier niemand in. De stoker werd gedood, de machinist gewond. Laag Soeren, 16 April. De 23- jarige smid H. J. E.; heeft zijn 58-jarigen vader met een blaaspijp geslagen, waardoor eenige ribben gebroken zyn, en hij een hoofdwonde kreeg. De ge troffene is overleden; de dader ge arresteerd. Sport. VOETBAL. De Bondswedstrijd H.B.S.I— H.F.C.I zal a.s. Zondag, 19 April, gespeeld worden op het H.F.C. terrein. WIELRIJDEN. Plet van Nek. De Amsterdamsche wielrijder Piet van Nek, die Maandag 1.1. op de wielerbaan te Leipzig is gevallen, is Dinsdagmiddag aldaar overleden, Hij was 28 jaar oud. EüK M1NIMUMLIJDEB- „Hoe vreeselijk, daar breekt myn veter dat is iets, waar ik deze maand nu heelemaal niet op gere kend had". Uit den omtrek. Koegras. B|j onderhandsche aanbesteding is het bouwen der boerenplaats met voorhuis en brug (van gewapend boton), voor den heer D. Sleutel op gedragen aan den heer J. de Graaf, Mr. Timmerman te Julianadorp. Julianadorp. Maandagavond 2e Paaschdag gaf de rederijkerskamer „Klein begin"

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2