COURANT ITweede Blad. 11 jjj i S. 88 ®t SU §n SU ii 'm 11 ili' li H BÉ "NG No. 4303 ZATERDAG 25 APRIL 1914 42e JAARGANG Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaal weg 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 3 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 26 April. UaDdoliueclub „Seronata". Uitvoering in Casino, 8 uur. 26 April. Mandolineclub „Seronata". Matlnée in Casino, 3 uur. 27 April. „Helders Mannenkoor". Concert in LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel.: J. v. Prooljon. werktn., RuUterstr.21, A'dam.Goon. 0.1'ieters, bakker, Bloemstraat 7, Haarlem. N.H. J. Sickenga, kantour.,Hoofdgr.8,Harlingen. J.C. Verhaar,timmerUL,Mlddenstr.74,Blokz. .1. v. Tiel, pakhuiskn., Weststr. 18, "Winkel. A.H.Brandonburg,s.-gö8chutm., Breestr.31, Amsterdam. A. Smak, stoker, Molengracht 16, Winkel. N. Hoebu,m.-st.,Breowaterstr.68, Égm. a. Z. R.C. S. Hania, sL-ollem.. Californjtr. 51, Loosd. N.H. L. v. Sloten, huisb., Koegras 183, A'dara. RSchrioken, arbeider, Scliagen. r J. H. Bybau, griffior kantonger» Hotel den Burg, Delft. J. L.Düker, Dir.Zulv.fabr., Spoorstr. U7b., Lcmsterland. J.lloogerwerf, gepd., Iluisd.27,Bandoeng. R.0. P.Bergers^.v.pol., Kon.str. 52, N. AinsteT. N.H. ■I. 8chenk, k.-bottel., Achterstr.óL, R'dam. M. de Haas, student, Kanaalw. 85, A'tlam. RC. E. v. Eljken.s.-torped., Hoogstr. 47, 's Ilage. N.H. VERTROKKEN: Naam: Beroep: Van: Naar- Gel.: J. P. Herdt, korp.-st., Rozenstr. 23, A'dam. R.C. W.A.Kelzur,b.tsm.,K.dw.str.22,Hekelingen N.H. A. B Naiold, gepd., Zuidstr. 28, Alkmaar. R.C. H.B. V.Brussel,inont.,v.d.Hamstr.S!8,A,dain. N.H. RTh.Luyckx,not.bed,Weststr.61,Huissen. R.C. Wod.H.v.Manen,z.b.,Oostslootstr.l9, Haarl. N.H. .l.Wiringa,gepd.,Kuiperstr.2G,Leeuwarden. N.H. J.Boinme), O.-I-ambt., Sluisd.str.l08,Zaand. G.K. A.VerwGij-Bommel,z.b.,Hoofdgr.28, R'dam. RC. W.G. Linde boom,operat.,Ka tl. w.lOl.'BlIage. Goon. O. Bufls, bankw., Sluisdykstr. 86, A'dam. N.H. H. Bieze, korp. d. mar., Breestr.62, R'dam. J. M. Grandla, korp.-st., Pijlsteeg 6, id. G. Bos, slager, Koegras 248, Callantsoog. Buitenlandsch Overzicht. De koning en de koniugin van Engeland zijn Vrijdagmorgen weder uit Parijs naar Londen vertrokken. Op verzoek van den koning had bij het vertrek geenerlei eerbetoon plaats. Sir Edward Grey de Engelsche minister van buitenlandsche zaken en Doumergue, de Franscho minis ter-president hebben sedert de aan komst van koning George te Parijs herhaaldelijk besprekingen gevoerd. In hun laatste onderhoud zijn zij overeengekomen aan de pers in En geland en Frankrijk de volgende raededeeling te doen toekomen: In dc gesprekken tusschen Grey en Doumergue tijdens het bezoek van den koning en de koningin van En geland te Parijs, zijn verschillende questies, die beide landen raken, be- haifleld en bleek volkomen overeen stemming te bestaan tusschen de twee ministers. Gezien de resultaten van de Staatkunde, door beide landen gevolgd in overeenstemming met de Russische regeering, zijn Grey en Douraerque van meening dat de drie Janden moeten voortgaan met hunne pogingen tot handhaving van het staatkundig evenwicht en den vrede". Bonar Law, de leider der Ulstersche oppositie, deelde in het Lagerhuis mee, dat de oppositie een motie zal voorstellen, waarbij een onpartijdig onderzoek wordt verlangd in zake de troepenbeweging in verband met den toestand in Ulster, "t Is te begrepen dat een dergelijk wantrouwen dooi de regeering van de hand gewezen werd. Onder toejuichingen van de ministerieelen beloofde minister As- 4juith daarop 2 dagen, 28 en 29 April n.1., beschikbaar te zullen stellen voor het debat. De begrooting zal dan 30 April worden ingediend. De koning van Zweden is nu reeds zoover beter dat hij naar Drotning- holm kon worden overgebracht. De koning had na de overbrenging een rustigen nacht en voelt zich krach tiger. Van heden af zullen geen ge reefde bulletins meer worden uitge geven. 4 De nieuwe Zweedsche Kamer zal bestap Ujt 86 leden der rechterzijde ILXi1 Deralen en 73 sociaal-democraten. /JUi De oude Kamer telde 64 leden der rechterzijde, 102 liberalen en 62 sociaal-democraten De rechterzijde heeft 22 zetels ge wonnen, de sociaal-democraten won nen er 9 terwyl de liberalen 31 zetels verloren. Een der sociaal democraten had zich voor de bewapening ver klaard, maar werd toch gekozen. De keizer van Oostenrijk heeft den wensch te kennen gegeven dat het publiek volledig op de hoogte wordt gehouden van 't verloop zijner ziekte. De eetlust, de algemeene toestand en de krachten van den keizer zijn bevredigend. De nachten worden nog gestoord door hoestbuien. Waarschijn lijk zal de keizer, als de beterschap toeneemt naar een zijner'kasteelen in Hongarije vertrekken. De kroonprins zal in zijn naam de zitting der Hongaarsche delegaties openen. Uit Albanië wordt geen nieuws van beteekenis gemeld. Albaneezen vochten met Grieken en konden deze laatsten op de vluchtjagen.UitValona wordt bericht dat Zographos, de voor zitter der Epirotische regeering, alle leiders der Epirotische beweging tot een vergadering heeft bijeengeroepen, waar belangrijke besluiten zullen worden genomen. Het Italiaansche spoorwegsyndi caat onderhandelt nog steeds met de regeering. Een spoorwegstaking is er dus nog niet. Het hoofdbestuur der werklieden in de staatstabak- fabrieken heeft het werk doen neer leggen waaraan gevolg gegeven werd. Andere arbeiders zyn echter tot hiertoe niet gevolgd, hoewel de leiders der staking dit verwacht hadden, Als in den tijd der graven van Holland de Friezen onderling kibbel den, dachten de eersten wel eens dat het geschikte oogenblik gekomen was om het verdeelde Friesland er onder te krygen. Trokken ze er dan op af dan staakten de Friezen hun onderlinge krijg en keerden zich ge zamenlijk tegen den vyand van buiten. Zoo gaat het nu ook ongeveer in Mexico. De rebellen keeren zich even goed tegen het aanvallend Amerika als de federalisten. Carranza heeft een schrijven nan president Wilson gericht waarin hij zegt dat de bezetting van Vera Cruz niet was verwacht van de zijde eener regeering, die herhaaldelijk den wensch had uitgesproken, in vrede te leven met het Mexieaansche volk. „De inval in ons gebied", zegt de generaal, „het verblijf uwer troepen te Vera Cruz, vormen eeu schending van onze onafhankelijkheid en sou- vereiniteit." Hy verlangt daarom, dat Vera Cruz weer zal worden ont ruimd en aan hem, Carranza zal worden overgelaten, het incident van Tampico te regelen. President Wilson heeft nu wel verklaard dat hy jegens Mexico heel vriendschappelijk gezind is, dat de Vereenigde Staten onderscheid ma ken tusschen de aanhangers van Huerta en de overige Mexicanen, dat zij er niet aan denken Mexico de wet te willen voorschryven en zoo meer, doch dat zal niet veel helpen. Beide partijen hebben zich reeds te Tampico vereenigd om de aanval der Amerikanen af te slaan. Amerika heeft nu gauw den invoer van wapenen voor Villa en Carranza verboden, maar zal nu toch in den komenden stryd met de wapens, die het .vroeger zelf aan hen leverde, worden bestookt. De Amerikaansche pers is terug houdend in hare beschouwingen. De wederzijdsche zaakgelastigden zyn vertrokken. In Mexico komen de vrijwilligers van alle kanten opzetten. Tegenover buitenlanders gedraagt Huorta zich zeer hoffelijk. Engelsche, Duitsche en Fransche schepen zyn bij Tampico aangekomen om de onderdanen ge legenheid Le geven uit te wijken. Duitschland zal geen meerdere sche pen zenden daar het twee kruisers in de Mexieaansche wateren heeft. Het Nederlandsche pantserschip „Kortenaor" is reeds Dinsdag te Tampico aangekomen ter eventueele bescherming der Nederlandsche on derdanen. Verder verwijzen wy naar dp elders dit blad voorkomende rubriek: Uit Mexico. PLAATSELIJK NIEUWS. Opruiming. De monitors „Reinier Claeszen", Draak" en „Matador", zoomede de torpedoboot „Foka" zijn uit de sterkte der actieve zeemacht afgevoerd en zullen binnenkort werden verkocht. De „Kortenaer" voor Trampico. Blijkens een gistereii te 's-Graven- hage ontvangen telegram is hot pantserschip „Kortenaer" den2Isten j.1. te Tampico (Mexico) aaugekomen ter eventueele bescherming van Nederlandsche onderdanen. Haring, Qeep en Ansjovis. Van 23 April tot hedenmorgen be droeg de aanvoer925 tal haring, 38 tal geep en 32400 stuks ansjovis. Haring gold fO.75 h f2.25. geep f 10.50 k f 12. ansjovis f5.25 a f6.80. Blindenzorg. De afd. Helder van de vereeniging „Blindenzorg" hield Woensdag 22 April eene algemeene vergadering in de Fröbelschool aan de Laan. Na opening der vergadering dooi de presidente mevrouw J. Grunwald- Poppers, werden de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag over 1913 bleek, dat leden tal en verkoop van artikelen waren achteruitgegaan, hetgeen zeer i3 te betreuren, daar versterking van kas middelen zeer noodig is en ook de verkoop grooter moet zijn om de blinden geregeld werk te kunnen verschaffen. De commissie, belast met het nazien der rek. en verantwoor ding over 1912, bestaande uit de dames A. Klik en C. Grunwald, ad viseerde tot goedkeuring en werd de penningmeesteresse onder dankzeg ging gedechargeerd. Als leden der commissie tot nazien der rek. en verantwoording over 1913 werden benoemd de dames Klik en Grunwald. De secretaresse mej. G. A. Seven- huysen en de penningmeesteresse mevrouw van Driesten-Kerkhoff, welke aan de beurt van aftreding waren, hadden zich niet. weer her kiesbaar gesteld, de laatste wegens vertrek. Door de presidente werden tot de aftredende bestuursleden zeer waardeerende woorden gericht voor al hetgeen beide voor de vereeniging hebben gedaan. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen gekozen mevrouw v. d. Molen. Na rondvraag werd de vergadering BINNENLAND. De verdediging van Ned.-lndië. De vice-admiraal Tydeman is in Batavia aangekomen. Oefeningsgelden. Voor het jaar 1914 wordt voor de korpsen en onderdeelen, behoorende tot het veldleger, een bedrag van f 14500 beschikbaar gesteld voor oefe ningen, welke in hoofdzaak ten doel moeten hebben de opleiding van den soldaat in de door de oorlogspraktijk aangegeven richting te voltooien. De Dambebouwing te Amsterdam. Zooals men weet bestaan er plannen tot het bouwen van een groot kleeding- magazijn op den Dam, tusschen Rokin en Kal verstraat, op de plaats van het blok Hajenius-Zeemanshoop. Naar wy vernemen zyn de plannen voor dit gebouw, ontworpen door den architect Joling, reeds eenigen tijd geleden ingediend by de Raadhuis- Dam-commissie. Deze commissie moet zich al in beginsel met de plannen hebben vereenigd. Vereeniging Het Nederlandsche Kankerinstituut. Met opgewektheid bericht het be stuur dat tot heden de toezegging werd ontvangen van een gift groot f25.000. De staking te Zaandam. De leiders verzekeren de staking nog maanden lang te kunnen vol houden en de uitkeeringen, als de staking lang duurt, zelfs te zullen verhoogen. In den omvang van de stakiug is nog geenerlei wijziging gekomen. De buitenlandsche houthandel en de loonzagerijen en schaveryen zijn nog buiten het conflict gebleven. Naar van stakerszijde wordt mede gedeeld, koopen de firma's haar hout bij den buiten landschen houthandel, om dit bij de loonzagerijen te laten zagen en haar daardoor toch haar klanten te gerieven. Ansjovisvangst te Mademblik. To Medemblik boliep de ansjovis vangst gisteren ruim 600 stuks per vaartuig, prijs f 6.50 per 1000 (in vóórkoop). Zaterdag opening afslag. De Koningin te Dordrecht. Gisterenmorgen te tien uur kwamen de Koningin en Prins Hendrik en gevolg in twee auto's te Zwijndrecht aan, waar zij met een extra Stoom- pont naar den Dortschen wal werden overgezet. Het bezoek aan Dordrecht was streng incognito. Alleen burgemeester Wichers vergezelde in de auto het Koninklijke Echtpaar. Hoofddoel was te zien de in aanleg zijnde nieuwe zeehaven beneden de spoorbrug en verder hier en daar een en ander te bezichtigen. BUITENLAND. Een arrestatie. Keulen, 24 April. Volgens een be richt in de bladen is de leider éener vaselinefabriek in Bonn te Herbesthal gearresteerd, toen hij in zijn auto de grens wilde overgaan. Hij moet 100.000 Mark verduisterd hebben. Per extra trein te stemmen. Men schrijft uit Brussel: De bladen bevatten een verhaal, dat aan de beste verrichtingen van Phileas Fogg herinnert. Dezer dagen, zoo heet het, moest Dalziel, voornaamste eigenaar van de Standard en Evening Standard en directeur van het bekende telegraaf- agentschap, na een zaken bijeen komst te Brussel, des avonds zijn stem in het Eogelsehc parlement uitbrengen; hij was verplicht daartoe per extra reisgelegenheid naar Londen te gaan. Ziehier hoe hij dit volbracht. Een extra-trein, om 3 u. 20 's middags 'uit Brussel vertrokken, bracht hem om 6 u. 40 te Calais, waar een vooraf gehuurd stoomschip, de Engadine, zes minuten later afvoer en 7 u. 59 te Dover aankwam. Hier stond een per draadlooze telegrafie bestelde trein gereed, die 8 u. 5 vertrok en Dalziel om 9 u. 25 aan Charing Cross af zette. Hij was op tijd in het Lager huis. Deze plichtsbetrachting moet den af gevaardigde een 150 pond sterling ge kost hebben. LUCHTVAART. Doodeniijst van aviateurs. Weenen,24 April. De vlieger Pitsch- niann is vanmorgen van Asperen ver trokken voor de eerste etappe van de vlucht Weenen-Praag. Zyn broer ging als passagier mee. Bij de opstijging te Zwettl viel het toestel door een rukwind omlaag. Pitschmann werd levensgevaarlijk, zijn broer zwaar gewond. Turijn, 24 April. Luitenant Napoli is bij een tocht per vliegtuig met een passagier gevallen. Beiden zijn gedood. A m '9 '0 - Tweede Kamer. (Vervolg van het Eerste Blad.) Zitting van Vrijdag 24 April. De beraadslaging over het ont- werp-in komstenbelasting wordt voortgezet. De heer Bos (Winschoten) hervat zijn gisteren afgebroken repliek. Hy acht o.m. het Engelsche stelsel van successiebelasting ongeschikt voor ons land, al ontkent spr. volstrekt niet, dat uit die belasting nog zeer belangrijke baten te halen zijn. Hij roert dan nog eens het protectio nisme aan en de nieuwe bekisting* theorieën der katholieken. Ten slotte zegt spr. liefst directe belastingen naar draagkracht te wil len, maar hij wyst er op, dat het concentratieprogram de indirecte be lastingen volstrekt niet heeft uitge sloten. De heer Van Best (Eindhoven) verliest zich in proctectionistische bespiegelingen. Voor een stelsel van belasting naar draagkracht is spr. niet bevreesd, maar hot brengt z. i. niet mede, dat elke belasting op zich zelve er eene naar draagkracht zou moeten zijn. De heer Rutgers (Hilversum) vraagt, of thans naar het oordeel van den minister de finaneieele argu mentenvoor de uitsluiting van de be deelden uit het ouderdomsontwerp- Treub nog dezelfde kracht hebben. De heer Van Nispen tot Seve- naer blijft aandringen op herziening van de belastbare opbrengst van on gebouwde eigendommen en hoopt op een fiscale tariefsherziening. De minister van ficanan- c i 6 n verdedigt zyn beleid tegen den heer Bos. Voorts zet hy het voordeel van directe boven indirecte belastingen uiteen. Spr. roert dan nog verschillende punten aan, o.a. de successiebelasting en den suikeraccijns. De algemeene beraadslaging over het ontwerp-inkomstenbelasting wordt gesloten, waarna het ontwerp nopens de opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting wordt afgehandeld, met een paar opmerkingen van den heer Van Yuuren, die verklaart vóór to zullen stemmen, alleen om de verlaging van den suikeraccijns niet in gevaar te brengen. Het wetsontwerp wordt aange nomen met 47 tegen 5 stemmen, waarna de vergadering wordt v e r- daagd tot Dinsdag 11 uur. Schaakrubriek. Eindspel studie van E. HOLM. WEDSTRIJD-EINDSPEL. Wit begint en wint. Zwart, abc defgh abcde fgh Wit. Stand der Stukken. Wit: Kb 4, pionnen ii 6, c 5 en f6. ZwartK g 8, L h 3 en pion d 7 Oplossingen worden ingewacht onder motto „Schaak" tot uiterlijk Zaterdag 2 Mei a.s. aan het bureau dezer courant. Oplossing Probleem No. 62, van D. LAMOÜROUX. 1L g 2 - f 1 waarna mat volgt. Goede oplossingen ontvangen van: N. Muts, IJ. Reidsma, S. Jellema, Mej. S. Dijkstra-de Looze, H. Zegel, H Willemse, J. Sikkink, R. Roelöfs, J. Verheus, Ba'c-rt, M. Smit, M. Muye, P. J. Loovestyn Jr., H. de Vries, Dr. J. Chr. Reeders, en J. W. Lange- veld, allen te Helder. C. J. Taaie, te Alkmaar, B. B. Nanning en C. Nan- ning, beide te Den Haag. Correspondentie. Onze oplossers kunnen ditmaal hun krachten aan bovenstaand eindspel beproeven. Hoewel de winst ten duidelijkste moet worden aangetoond, verlangen wij echter niet, dat de varianten zoo ver gaan, dat de zwarte koning woidt mat gezet. Voor de juiste oplossing kennen we vier punten toe. Plaatselijk kampioenschap Na een lastig eindspel is Woensdag j.1. de vijfde partij ten einde gespeeld, en door Geus gewonnen. Stand na de vijfde partij K. Geus 3 punten. Dr. J. Chr. Reedeis, 2 punten. Remise 0. Schaakvereniging „Morphy". Vereenieingslokaal, Sociëteit „Eens- gezindheid', Dijkstraat. Speelavond Woensdag 8 uur. Belangstellenden zyn steeds welkom. INGEZONDEN. Helder 23 April 1914. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U opname van onderstaande regelen in het e.k. nummer. Sport. Eeu ernstig woord van protest wil ik laten booren, tegen de opvatting het voetbalspel zooals ons dit 1.1. Zondag van H.B.S. en H.F.C. vertoond werd. Ergelyk was deze vertooning van begin tot het eind, maar ergelyker is, indien het waar is, wat mij van verschillende zijden ter oore kwam, dat reeds geruimen tyd. voor de match gespeeld zou worden te kennen was gegeven, som mige spelers spoedig onklaar te trap pen. Wie en van welke Club heb ik niet gevraagd, maar de bestuurderen der beide Clubs geef ik den ernstigen raad, al hun invloed aan te wenden om ontaarding van hot mooie voet balspel te voorkomen. Rooyccr des noods die spelers die altijd ruw op treden, maar zorg dat Uw Cl-ub op een hoog peil blijft staan. Is het niet diep treurig, dat door het ruwe spel een der spelers tot op heden niet in staat is, zich geheel aan zijn werk zaamheden te kunnen geven H.B.S. H.F.C.ikgeefUinernstigeoverweging speel altijd een eerlijken open stryd, zonder persoonlek te worden, het kan en Uw spel en Uw Club slechts ten goede komen, en de sympathie van het publiek is zeer zeker daar, waar werkelijk voetbalspel gegeven wordt. Met beleefde dank voor eventueele plaatsing, Uw trouwe lezer F. Letschert. Parallelweg 35. Helder, 24 April 1914. Mijnheer de Redacteur. Als getrouw lezer van uw blad en eveneens getrouwe bezoeker van het voetbalveld der „H.F.C." alhier, is mij meermalen opgevallen de meer daii partijdige voetbalverslagen, welke onderteekend zijn door „Kees". Zoo las ik in Uw blad van Zaterdag 1.1. woordelijk het volgende: Toch ge- looven wej dat als H.F.C. normaal is (en dus Grootte ook) ze beslist niet zal verliezen. En om nu in het negatieve te blijven, ook bewezeu we, dat H.B.S. niet zal winnen. Terecht is hier achter, door Uwe Redactie, een noot geplaatst, dat deze bewering geheel is voor rekening van „Kees." Een ieder, die 1.1. Zondag den wed strijd gevolgd heeft en geen verblind H.F.C. unthusiast is, zal met my instemmen, dat beide partyen hoege naamd niets voor elkaar onderdeden. De eerste goal, die H.F.C. maakte, was een grove fout van don scheids rechter, die, buiten het strafschop gebied staande, onmogelijk kon zien dat de bal over de doellijn geweest was. Een doelpunt, dat m.i. alles behalve fraai was; maar dat toch mot daverend gejuich door het publiek begroet werd; terwijl te voren, onder byna doodsche stilte, na heel mooi opbrengen, de zeer lichte links binnen van H.B.S. een keurig doel punt maakte. Zie, Mijnheer de Redacteur, dat vindt ik zoo diep treurig van het publiek; dat, ik zou't haast noemen, „club-chauvinismo" Ik heb dikwyls de „Haarlemsche Derby" bijgewoond en geklapt voor mooie doeiputen van H.F.C. evenals van „Haarlem", en ook het meeren- deel der toeschouwers apprecieerde zoowel het spel harer favorieten, als dat der tegenpartij. Dat vindt ik m.i het juiste standpunt, wat geheel uit het begrip „sport" voortvloeit. Dat we, hier in Den Helder ook eens zoover mogen komenDaardoor kweekt men „sportsman" en geen „club-verafgoders!,' U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, waar mede U mij ten zeerste verplicht, teeken ik, D. Ja, ja, mijnheer de Redacteur, ook ik wil u mijn dank brengen, want het schrijven, dat u mij liet bezor gen, heeft me doen juichen. Maar tegelijk deed het mij verstomd staan over de onkunde en het totaio gebrek aan oen logischen gedachtengang van den inzender. Het spijt mij werke lijk, dat mijnheer D. niet met open vizier strijdtalthans mij is hij tot nog toe onbekend. Die onbekendheid zal echter wel niet weclerkeeiig zijn. Nu ben ik aan de lezers verplicht, ook eens een en ander over den laat sten wedstrijd mede te deelen. De verslagen toch hebben in dien war boel weinig orde gesticht, ja zij hebben de toeschouwers nog verder op het dwaalspoor gebracht. En om mijn doel te bereiken, ben ik wel genood zaakt het schrijven van den heer D. op den voet te volgen. Helaas zullen we dan genoemden heer tenslotte in een kleedingstuk moeten zetten, dat men gewoonlijk nader dan de rok noemt. Laat ons dus beginnen De heer D. noemt zich een getrouw bezoeker van het H.F.C.-veld. We kunnen er gevoeglijk bijschrijven als H.B.S. niet speelt. Dan iets anders. Onze H.B.S.-er beschuldigt me van partijdigheid. Och, zoo'n verdenking van zijn kant, ja, daar haalt men de schouders eens voor op. Een neutraal persoon zal zoo iets niet beweren. Immers, het bestuur van H.F.C. is zoo welwillend, om mij alle moge lijke gebeurtenissen in de vereeni ging te meldeu on hiervan geef ik verslag. Doch van H.B.S. hoort men niets. Welnu, wat valt er dan over te schrijven. Ik kan me be3t voor stellen, dat het niet aardig is voor een H.B.S.-er, steeds iets over H.F.C. te lezen en niets van H.B.S., maar is dat een reden om van partijdig heid te spreken Dit vooraf, want hierin schuilt de ware oorzaak der beschuldiging. De heer D. tracht dit te verbergen, en slaat nu een weg in, die hem in het hol van den leeuw voert, Immers hjj vervolgt: „Zoo las ikenz." Uit dat woord „zoo" volgt natuur lijk, dat mijn voorspelling, als reden moet dienen, om de beschul diging van partijdigheid tegen mij te uiten. Wel, geachte lezers, stelt u nu eens voordaar is iemand, die nota bene naar Haarlem gaat, iemand, die waarschijnlijk wel couranten ook leest en zoon'n persoon heeft nu nog den treurigen moed, om mij een voorspelling ten kwade te duiden. Mijnheer, laat ik u een raad geven neem een Zaterdag- of Zondageditie, lees daarin de aangekondigde wed strijden en lees dan nog eens verder, als ge zin hebt. Dan komen de „voor spellingen". Neen, neen, gooi uw courant niet weg, maar lees ze en maak u niet kwaad. Zie zoo, laat ik u nu nog zeggen, dat een goed (en geen goede) verslaggever vooraf alle uitslagen behoort te voorspellen en daarvan moet het grootste deel waar zijn. Hij zakt, lezers, maar we gaan onmeedoogeloos verder. Eerst hebben we gehad, da totale onbekendheid met sporttoestanden, nu krijgen we do onkunde. „Terecht is hier. enz." Welaan, mijnheer, u hebt een stukje, onderteekend D, ingestuurd en vindt u het nu geen domheid, om daar nog eens bij te zetten, dat u vorantwoordelijk bent? (Dat zult gy nu wol dubbel on dwars voelen, niet waar?) We gaan weer verder. De heer D. is fel op mij, om mijn voorspelling en nog feller uu zc uitgekomen is. Doch tnen staat ver baasd over „het niet kunnen lezen" van don heer D. U bent toch zeker tamelijk ontwikkeld, veronderstel ik maar, dat ik u nu moet leeren lezen, is toch al te gek. Een iederen geen verblind H.F.C.enthusiaM is dat beide -partijen hoegenaamd niets voor elkaar onderdeden. Hieruit blijkt, dat ik zulks niet met D. instem, want denkt D.: „Kees" heeft een overwinning voorspeld. Ziehier het niet doordenken en be grijpen. Bij een gelijk spel, mynheer, was mijn voorspelling bok uitgeko men (lees en denk eens kalm na) en integendeel ben ik het op 't punt van geiyk spel geheel met u eens, n.1. voor dezen wedstrijd. H.B.S. speelde vol vuur, vertoornd door die „afschuwelijke", voorspelling, brrrr. H.F.C. speelde vooral na rust weinig enthusiastisch en bovendien met eonige geblesseerden. Ja, mijnheer, u zakt nog dieper, het water stygt u naar de keel. Een staaltje van weinig inzicht, onwetendheid en napratery. „De eerste goal" of „het drama van 19 April". Daar begrijpt de heer D. niets van. Men praat van „over" de doellijn. Dat is het cardinale punt niet (lach jij daar Lugtenburg). De bal is niet over de doellijn geweest., daar schreeuwt men over, maar dat weet een ieder wel. De zaak is of de bal het doelvlak gepasseerd is, d. i. de voorkant van het doel. Vol gens de scheidsr. is dit zoo. De bal kwam onder de lat, voor een zeer groot deel. dat verklaart het bijna loodrecht terug springen; reken daarbij het doorslaan van de lat, dan moet de bal het doelvlak gepasseerd zijn. Aldus redeneert men en over een doellijn spreekt men niet. Zie zoo, we naderen. Maar nu, wat volgt daar nou. Is dat ook soms tegen mij. of ben ik soms de man, die het pu bliek opdraait. De volgende regels doen me den ken aan „los zand", „praten met den mond", en „zeggen en doen zijn twee". D. heeft het over Haarlem. Ja, ja ik zou daar ook klappen, maar heeft u wel eens één H.B.S.'er ge zien, die klapte voor iets moois van een H.F.C.'er? of andersom. Ja, dat is niet goed. Zeker, ik ben het hart roerend met u eens. Maar kan ik dat veranderen? U bent geen man van de praktijk, u hebt geen onder vinding, u weet niet wat het publiek is, u kent het niet. En toch ge bruikt u daar een zin, als: „dan kweekt men..." Wie is die „men"? Wat beteekent dat? Heeft de cou rant daar soms iets mede te maken? Och, staak dan zulk geschrijf. Het publiek laat zich niet raden. Als het aan mij lag, welnu mynheer, ik zou ze laten schreeuwen en springen dat u hooren on zien verging. Och, waren het maar harlekijns! Maar u zelf, bent u wel zoo als u schrijft; bent u geen chauvinist of verafgo deizoudt gij niet ziende blind zien door uw chauvinisme? Wel, laat dan uw H.B.S. hart wat minder snel kloppen, wees kalm en geen jeug dige w.irmlooper, steek vervolgens uw hand in eigen boezem en denk eens aan de vos en de passie. Kees. SPORT. VOETBAL De uitslag van den voetbalwedstrijd Holland—België wordt Zondagavond aan ons bureau, Koningstraat, bekend gemaakt. UIT MEXICO. Toen Mexico zich in 1821 voor goed van de Spaansche overheer- sching had bevrijd, was de krach tigste figuur onder de leiders van den opstand, Iturbide, vanzelf aan gewezen het bewind te aanvaarden. Reeds het volgend jaar werd hij ge kroond als „constitutioneel keizer van Mexico". In 1824 werd hij als hoogverrader terechtgesteld. De op volger, door Santa Anna naar voren geschoven: generaal Victoria, zag zich verdreven; de deide regeerder, president Guerrero, kreeg den kogel... Tusschen het, optreden van „keizer Iturbide" en het presidentschap van Huerta liggen 90 jaar. Maar veel gaat in Mexico nog als van ouds. Van de groote regeerders - want Mexico heeft ei gekend in de vorige eeuw en in den aanvang van de 20sto - is Benito Juarez, na zijn laatsten presidenteelen termijn te hebben beëindigd, gestorven, terwijl hij gewikkeld was in een feilen burgeroorlog om de macht. Zijn groote navolger, Porflrïo Diaz, is, na een langdurige en voor zyn land weldadige regeering, op roemlooze wijze moeten vluchtenhij ziet thans het gi ootsche gebouw - z ij n Mexico - tot een ruïne verbrokkeld. De man die hem verjoeg, Madero is vermoord, men weet nog altyd niet recht hoe. Huerta is dc laatste in de rjj: wat zal zyn lot zijn? Of dat van den man die hem - vroeger, of later - vervangt? De opgewondenheid in Mexico is kolossaal en onbeschrijfelijk. De in schrijving van vrijwilligers is be gonnen. De „Jockey Club" en de aristocratie hebben al hun automo bielen ter beschikking van de regee ring gesteld. De revolutionnair Zapata, die sedert drie jaren geheele provin cies verwoestte, heeft zich over gegeven en transportmiddelen ge vraagd voor zijn soldata, om hen naar Vera. Cruz te brengen. De op winding in du hoofdstad wordt steeds grooter. Het was gedurende den nacht zeer onrustig. De menigte trok door de straten tot den vroegen morgen en schreeuwde: „Weg met de Amerikanen!" en vernielde Ame rikaansche uithangborden en etalages, 's Morgens vroeg begonnen de op tochten en de ongeregeldheden op nieuw. Het parlement nam met algemeene stemmen een voorstel aan om een adres van dank te zenden aan Huerta voor zijn energie bij de verdediging van de nationale eer. Volgens nog niet bevestigde par ticuliere berichten uit Mexico hebben de troepen van Carranza, die in Torreon oen verbond met de regee ring gesloten hebben, op twee punten de Noord-Amerikaansche grens over schreden en Laidijo en Eagle-Pass bezet. De Amerikanen hebben tot nu toe 7500 man in Vera Cruz ontscheept, die onmiddelijk naar Mexico zullen oprukken. In de hoofdstad zyn geen troepen, daar alle soldaten tegen de rebellen in het veld staan. De concentratie der Mexicanen geschiedt zeer lang zaam, doch de geestdrift der vry wil ligere is groot en zij zyn tot elk offer bereid. Washington, 24 April. De Senaat heeft de Volutiteer army bill aange nomen, waarby de regeering wordt gemachtigd de nationale garde van het bondsleger op te roepen, zooals reeds door de conferentie was goed gekeurd. Mexico City, 24 April. Generaal Huerta, die door president Wilson nog steeds beschouwd wordt als een usurpator, wordt in Mexico met het uur meer populair, nu de bevolking inziet, dat hij den fleren kop niet buigen wil voor de gehate Ameri kanen. Donderdag reed hij met zyn automobiel door zijn hoofdstad en z(jn rit geleek wel een zegetocht. Duizenden stonden langs den weg geschaard en juichten hem harts tochtelijk toe. Maar met zijn populariteit stijgt ook zyn zelfbewustzijn en, geslepen diplomaat als hij is, weet hij nog steeds do fictie te handhaven, dat hij volkomen vrede leeft met de Amerikanen on dat alleen de regee ring der Vereenigde Staten schuld heeft aan den huidigen gespannen toestand tusschen Amerika en Mexico. Zoo verklaarde hij althans in een rede, die hij tot het volk hield. En met het grootste zelfvertrouwen voegde hij daaraan toe: „Binnen twintig dagen zal een leger van vier millioen manschappon gereed staan. Mexico zal zijn souvereiniteit en die van eiken anderen staat van Latijnsch Amerika blijven verdedigen, al zou do stryd ook twintig jaren duren". Dat het werkelijk zoo lang zal duren is niet waarschijnlijk, maar dat de Amerikanen een harde noot te kraken zullen krijgen, zoodra zo willen overgaan tot het tweede num mer van hun program, n.1. de be zetting van Tampico, Btaat vrijwel vast. De strijdmacht der federalisten aldaar telt n.1. 8000 man, met artil lerie die goed geoefend is en van al het noodige voorzien. En de consti tutionalisten, die op 30 K.M. afstands van de plaats gelegerd zijn en die, te verwachten is, zich als het ernst wordt b\j de federalen zullen aansluiten, zijn gewapend met veld kanonnen. Gezamenlijk kunnen ze- het den Amerikanen dus lastig ge noeg maken. MEXICO CITY, 24 April. Hat Ameri kaansche consulaat is afgebrand. New-York, 24 April. De Mexicaan sche regeeringstioepen hebben het vuur op tiet aan deze zijde van do rivier in Texas gelegen Laredo ge opend. Nilevo Laredo is in brand ge schoten. Washington, 24 April. Admiraal Fletcher seiude aan de Amerikaan sche regeering, dat do totale verlie zen door de Amerikanen tot heden geleden 17 dooaen en 70 gewonden bedragen. Uit den Omtrek. Texel, '24 April. De lage stroopryzen, die in dit voorjaar nog weer eenigzins daalden, zyn oorzaak dat er nog veel van dat artikel voorradig is. Er is in de laat ste weken ook van elders niet veel vraag naar stroo. Voor velen op 't eiland is dit 'o tegenvaller waarop niet gerekend was. In de loop dozer week werden van hier uitgevoerd 52 koeien, 91 kalveren, 5 schapen, 2 paarden on 40 varkens. Er zyn in de polder Eierland an dermaal aan bloeinkweekers van el- deis gronden vei kocht voor bollen teelt. Aangezien de grondgesteldheid, vooral onder den duinkant, bijzonder gunstig is voor 't kweekersbedrijf, wordt er voor dit doel van jaar tot jaar meer in gebruik genomen. Te Oosterend geraakte gisteren een paard op hol. De zaaimachine, waar het beest voorgespannen was, slingerde rnet geweld tegen een muur, om daar diepe sporen achter te laten. Even later sloeg de machine tegen een hoek van het portaal der O.L. school, waar eenige schade aangericht werd, toen brak het gareel en holde het dier zonder machine in woeste vaart verder. Eindelijk werd het ge grepen. Wel mag van geluk gespro ken worden, dat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden, daar even te voren verscheidene kinderen op dit terrein aan het spelen waren. - Het bouwen van een landhuisje aan den Koogerweg, Burg op Texel, onder beheer van den heer J. J. Schoeffelenberger, is opgedragen aan den heer Molenaar, Mr. timmerman, aldaar. Burgerlijks Stand der Gem. Texel, van 18 tot en met 24 April 1914. GEBOREN Adriaan Marinus, z. v. Adriaan van der Slikke en Authonia Leinstra, Eierland; Pieter, z. v. Jan de Jong en Aaltje Glas, de Cocksdorp; Jacob Jan, z. v. Jan Schaatsen berg en Anna Cornelia Elisabeth Schaap, Eierland; Willem, z. v. Pieter Smit en Lena Slaman, Oudeschild; Dirk Cornelis, z. v. Dirk Schering en Cor nelia Helder, de Koog; Neeltje, d. v. Lirk Lap en Jannetje Krynen, den Hoorn; Jannetje, d. v. Arie Helman en Neeltje den Braven, Eierland ONDERTROU WDJacobus Koijzer, oud 26 jaren, veldarbeider e» Antje Zym, oud 25 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Texel; Willem Huizinga, oud 31 jaren, vrachtrijder en Hendrica Boon, oud 27 jaren, zon der beroep, beiden wonende te Texel; Cornelis Witte, oud 29 jaren, werkman en Neeltje Kiljan, oud 24 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Texel. GETROUWD: Nanning Maat en Jannetje Kuyper; Dirk Cornelis Witte en Grietje Barhorst; Fulps Duinkcr en Marretje Kuiper. OVERLEDEN: Geenc. -=-=-=T.S-a

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5